Справа № 522/10585/23
Провадження № 2/522/4799/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 грудня 2023 року м. Одеса
Приморський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді Павлик І.А.,
за участю:
секретаря судового засідання Запольської А.М.,
представника позивача адвоката Діденко К.В.,
інші учасники у судове засідання не з`явились ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Одеської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача приватний нотаріус Одеського міського нотаріального округу Ярош Олена Миколаївна, про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
01.06.2023 позивач звернувся до Приморського районного суду м. Одеси з позовом до Одеської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача приватний нотаріус Одеського міського нотаріального округу Ярош О.М., про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини.
06.06.2023 ухвалою суду позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху, у зв`язку з її невідповідністю вимогам ст.ст. 175, 177 ЦПК України.
19.06.2023 ухвалою суду позовну заяву ОСОБА_1 прийнято до розгляду за правилами загального позовного провадження.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ). Померлою заповіту складено не було, таким чином право на спадкування мають спадкоємці за законом. Після смерті ОСОБА_2 на території Березанського р-н., Миколаївської обл., а також в м. Одесі залишилось спадкове майно. Право на спадкування мають спадкоємці першої черги за законом. Із спадкоємців першої черги є тільки єдина донька, а саме позивач, та їй належить право на спадкування за законом як єдиному спадкоємцю першої черги. В травні місяці ОСОБА_1 звернулась до приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу Селезньової Г.М. з питань щодо оформлення спадкових прав, після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 . Нотаріусом було повідомлено, що на той момент був відсутній доступ до реєстрів, що унеможливлює завести спадкову справу, а також те, що на час дії воєнного стану перебіг строку для прийняття спадщини зупиняється. В подальшому ОСОБА_1 стало відомо, що були внесені зміни до чинного законодавства щодо спадкування і тому вона невідкладно звернулась до приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу Ярош О.М. із заявою про прийняття спадщини. На що нотаріусом були надані роз`яснення про відмову у прийнятті заяви № 93/01-16 від 15.05.2023, через пропуск строку звернення із заявою про прийняття спадщини.
У зв`язку з чим, ОСОБА_1 просить суд визнати причини пропуску строку для подання заяви нотаріусу про прийняття спадщини поважними, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2 (померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ) та визначити додатковий строк 3 місяці, з дня набрання рішенням суду законної сили.
19.06.2023 ухвалою суду відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження.
22.06.2023 від приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу Ярош О.М. надійшла заява про розгляд справи за її відсутності.
24.10.2023, 20.07.2023 та 27.07.2023 від представника ОМР надійшли заяви про розгляд справи за їх відсутності.
24.10.2023 протокольною ухвалою суду закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши зібрані у справі докази, виходячи зі свого внутрішнього переконання, яке ґрунтується на повному та всебічному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову, з наступних підстав.
Згідно з ч. 1 ст.81ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 у м. Одесі народилась ОСОБА_3 , батько ОСОБА_4 , мати ОСОБА_2 .
Відповідно до свідоцтва про укладання шлюбу від 24.10.1987 ОСОБА_3 та ОСОБА_5 уклали шлюб, прізвище дружини після укладання шлюбу « ОСОБА_6 ».
01.09.1993 ОСОБА_7 та ОСОБА_8 уклали шлюб, прізвище дружини після реєстрації шлюбу « ОСОБА_9 ».
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати ОСОБА_1 ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ), про що 03.05.2022 Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) складено відповідний актовий запис № 4957 та видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 від 03.05.2022 року.
Листом від 15.05.2023 № 93/01-16 приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Ярош О.М. надані роз?яснення про відмову у прийнятті заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 . З посиланням на ст. ст.1268,1269,1270,1272ЦК України було роз`яснено про необхідність звернення до суду для продовження 6-ти місячного терміну на прийняття спадщини.
Предметом позовних вимог є визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини щодо майна ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном у три місяці.
Відповідно до змісту статей1216,1217 ЦК Україниспадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Спадщина відкриваєтьсявнаслідок смертіособи абооголошення їїпомерлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46цього Кодексу) ч.ч. 1, 2 ст. 1220 ЦПК України.
За правиламистатті 1223 ЦК Україниправо на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені устаттях 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
За правилами частини першоїстатті 1268 ЦК Україниспадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Для прийняттяспадщини встановлюєтьсястрок ушість місяців,який починаєтьсяз часувідкриття спадщини (ч. 1 ст. 1270 ЦК України).
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина першастатті 1269 ЦК України).
Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до частини першоїстатті 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленогостаттею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
Згідно з частиною третьоюстатті 1272 ЦК Україниза позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до цієї норми поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є ті, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила частини третьоїстатті 1272 ЦК Українипро надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Зазначений висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду України, викладеній у постановах від 26 вересня 2012 року № 6-85цс12, від 04 листопада 2015 року № 6-1486цс15, від 23 серпня 2017 року у справі № 6-1320цс17
Відповідно до роз`яснень, викладених у пункті 24постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», вирішуючи питання щодо визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити із того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Вирішуючи питання поважності причин пропущення шестимісячного строку, визначеногостаттею 1270 ЦК Українидля прийняття спадщини, суд повинен враховувати, що такі причини визначаються у кожному конкретному випадку, з огляду на обставини кожної справи.
З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
Суд не може визнати поважними такі причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини, як юридична необізнаність позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини, необізнаність особи про наявність спадкового майна, похилий вік, непрацездатність, встановлення судом факту, що має юридичне значення для прийняття спадщини (наприклад, встановлення факту проживання однією сім`єю), невизначеність між спадкоємцями хто буде приймати спадщину, відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини, несприятливі погодні умови.
Рішення обґрунтовується лише тими доказами, які одержані у визначеному законом порядку та досліджені в тому судовому засіданні, в якому ухвалюється рішення. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Встановлюючи наявність або відсутність фактів, якими обґрунтовані вимоги чи заперечення, визнаючи одні та відхиляючи інші докази, суд повинен мотивувати свої дії та враховувати, що доказування не може ґрунтуватися на припущеннях
Якщо у спадкоємця не було перешкод для подання заяви, він не скористався правом на прийняття спадщини, то немає правових підстав для визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Подібний висновок викладений у постановах Верховного Суду від 17 червня 2020 року у справі № 520/10377/17, провадження № 61-48230св18, від 11 серпня 2021 року у справі №720/1079/19, провадження № 61-14663св20, від 22 січня 2020 року у справі № 592/18695/18, провадження № 61-13558св19.
Правозастосовча практика Верховного Суду у подібних правовідносинах є незмінною та усталеною.
Як на поважні причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини позивачка посилається на те, що в період військового стану, Кабінет Міністрів України постановами неодноразово вносив зміни щодо перебігу строку для прийняття спадщини, що призвело до дезорієнтації позивача у використанні свого права на звернення до нотаріуса з метою прийняття спадщини, відповідно до чинного законодавства.
Відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо нотаріату та державної реєстрації в умовах воєнного стану» від 24.06.2022 № 719 у постанові Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №164 «Деякі питаннянотаріату вумовах воєнногостану» у першому реченніпункту 3слова «на час воєнного стану перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється» замінити словами «перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на чотири місяці».
Таким чином, в практичній площині до загального 6-місячного строку від смерті спадкодавця на прийняття спадщини додається ще 4 місяці, і загалом строк прийняття спадщини в умовах воєнного стану в Україні становить 10 місяців.
Разом з тим, Верховний Суд у постанові від 25.01.2023 у справі № 676/47/21 зазначив, що правила щодо строку на прийняття спадщини (початок перебігу, наслідки спливу) регулюютьсяЦивільним кодексом України,який прийнятийВерховною РадоюУкраїни іє основнимактом цивільногозаконодавства України; строк на прийняття спадщини по своїй сутності є присічним (статті1270,1272 ЦК), оскільки його сплив призводить до того, що спадкоємець вважається таким, який не прийняв спадщину. Тобто сплив строку "присікає" право на прийняття спадщини. Проте в законі, вочевидь з урахуванням сутності права на прийняття спадщини як майнового, передбачена можливість: за згодою самих спадкоємців, що прийняли спадщину, подати заяву про прийняття спадщини (частина другастатті 1272 ЦК України); для спадкоємця звернутися з позовною вимогою та за наявності поважної причини суд визначає додатковий строк на прийняття спадщини (частина третястатті 1272 ЦК України); законодавець як устатті 1270 ЦК України, так і в інших нормахЦК України,не передбачаєдопустимості існуваннятакої конструкціїяк "зупиненняперебігу строкуна прийняттяспадщини"та можливостів постановіКабінету МіністрівУкраїни визначатиінші правилащодо строкуна прийняттяспадщини. Пункт 3постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року N 164 "Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану"(в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) суперечить статтям1270,1272 ЦК України, а тому не підлягає застосуванню.
У даній справі її матеріалами підтверджено, що спадкодавець помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , а з заявою про прийняття спадщини позивачка звернулася до нотаріуса лише у травні 2023 року, тобто більш ніж через рік з часу відкриття спадщини. Доказів того, що позивачка раніше зверталася до нотаріуса і їй було надано відповідь про те, що реєстри не працюють, а строк для прийняття спадщини зупинено, матеріали справи не містять.
Юридична необізнаність позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини, не є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини, в зв`язку з чим у даному випадку відсутні правові підстави для визначення додаткового строку для прийняття спадщини, в зв`язку з чим у задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 76-81, 141, 259, 263-265, 268, 352, 354 ЦПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Одеської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача приватний нотаріус Одеського міського нотаріального округу Ярош Олена Миколаївна, про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини відмовити.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Одеського апеляційного суду.
Повний текст рішення відповідно до ст. 259 ЦПК України буде складено протягом десяти днів.
Суддя І.А. Павлик
Повний текст рішення складено 18.12.2023.
Суд | Приморський районний суд м.Одеси |
Дата ухвалення рішення | 06.12.2023 |
Оприлюднено | 19.12.2023 |
Номер документу | 115691248 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Приморський районний суд м.Одеси
Павлик І. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні