Рішення
від 18.12.2023 по справі 947/12360/23
КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. ОДЕСИ

Справа № 947/12360/23

Провадження № 2/947/2281/23

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18.12.2023 року Київський районний суд м. Одеси у складі:

головуючого - судді Огренич І.В.,

за участю секретаря Грабовоїй Т.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м.Одесі цивільну справу за позовом заступника керівника Херсонської обласної прокуратури (73025, м. Херсон, вул. Михайлівська, 33), в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області (03115, м. Київ, вул. Серпова, 3) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), третя особа: Фермерське господарство «Лисенко В.П.» (75300, Херсонська область, Генічеський район, смт. Новотроїцьке, вул. Космонавтів, буд. 89), про конфіскацію земельної ділянки,-

ВСТАНОВИВ:

Заступник керівникаХерсонської обласноїпрокуратури вінтересах державив особіГоловного управлінняДержеокадастру вХерсонській областізвернувся доКиївського районногосуду м.Одеси (згіднопідсудності визначеноїрозпорядженням ВерховногоСуду від26.09.2022року №52)із позовнимивимогами проприпинення громадянці Російської Федерації ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , паспорт громадянина Російської Федерації № НОМЕР_2 , виданий 13.02.2015), право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 6524455100:04:001:0751 площею 4,77 га, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Новотроїцької селищної ради Генічеського (колишній Новотроїцький) району Херсонської області право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 27.12.2018 за номером 29728998 (індексний номер рішення про державну реєстрацію 44915422 від 29 грудня 2018 року) шляхом її конфіскації на користь держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області. При цьому позивач посилається на те, що на даний час, прокуратурою виявлено порушення ст. 13,14,41 Конституції України, ст. 80, 81, 145 ЗУ України при використанні ОСОБА_1 спірної земельної ділянки, а тому для захисту порушених економічних інтересів держави у земельній сфері, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Представник Херсонської обласної прокуратури Мацюра Н.Ю. надала до суду заяву в якій просила позов задовольнити, проти заочного розгляду справи не заперечувала.

Відповідач та третя особа повідомлялись, про причини неявки до суду не повідомили, процесуальним правом на подання відзиву на позов та письмових пояснень щодо позову не скористались, будь-яких письмових заяв та клопотань до суду з приводу розгляду справи не надали.

Згідно з ч. 2 ст. 281 ЦПК України розгляд справи і ухвалення заочного рішення проводяться за правилами загального чи спрощеного позовного провадження з особливостями, встановленими цією главою.

З урахуванням вказаного суд приходить до висновку про наявність підстав у розумінні ч. 1 ст. 280 ЦПК України для ухвалення заочного рішення на підставі наявних у справі доказів.

Вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступного.

Як встановлено у судовому засіданні, 29.12.2018 державним реєстратором Громівської сільської ради Новотроїцького району, Херсонської області Іванців І.М. винесено рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу) за індексним номером №44915422 від 29.12.2018 року, на підставі державного акту на право власності на землю, серія І-ХС№034597, виданого 21.06.2022 Новотроїцькою сільською радою.

За наслідком винесеного рішення, 27.12.2018 року державним реєстратором Громівської сільської ради Новотроїцького району, Херсонської області Іванців І.М. проведено державну реєстрацію прав, а саме зареєстровано право власності на земельну ділянку із цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з кадастровим номером 6524455100:04:001:0751 площею 4,77 га як на об`єкт нерухомого майна за реєстраційним номером 29728998, за фізичною особою - ОСОБА_1 (реєстраційнийномер обліковоїкартки платникаподатків: НОМЕР_1 )як громадянкою Російської Федерації.

21.12.2018 ОСОБА_1 на підставі договору оренди передала вказану земельну ділянку у користування Фермерському господарству «Лисенко В.П.».

За наслідком укладення вказаного договору, 29.12.2018 державним реєстратором Громівської сільської ради Новотроїцького району, Херсонської області Іванців І.М. винесено рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень за індексним номером 44915422, на підставі якого 27.12.2018 проведено державну реєстрацію прав у виді права оренди земельної ділянки за Фермерським господарством «Лисенко В.П.» на земельну ділянку, з кадастровим номером 6524455100:04:001:0751площею 4,77га,як на об`єкт нерухомого майна за реєстраційним номером 29729052, строком на 10 років з правом пролонгації.

Вказані обставини встановлені у відповідності до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна за №323415263 від 20.02.2023 року.

На підставі вищевикладеного, судом встановлено, що відповідач, як іноземець, набув право власності на території України на земельну ділянку із цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яке зареєстровано 27.12.2018 та станом на 20.02.2023 року перебуває у його власності. Доказів на підтвердження подальшого відчуження чи припинення права власності відповідача на вказане майно, матеріали справи не містять.

Згідно з ч.1ст. 3 Земельного кодексу Українивідносини щодо володіння земельними ділянками в Україні регулюютьсяКонституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Частиною 5ст. 22 Земельного кодексу Українивстановлено, що землі сільськогосподарського призначення не можуть передаватись у власність іноземним громадянам, особам без громадянства.

Також ч.2ст. 81 цього Кодексудозволяється іноземним громадянам та особам без громадянства набувати права власності на земельні ділянки лише несільськогосподарського призначення.

Водночас ч.4ст. 81 Земельного кодексу Українидопускається можливість отримання такими особами земель (земельних ділянок) сільськогосподарського призначення у спадщину, але з умовою їх наступного відчуження.

Так, згідностатті 81 цього Кодексуземлі сільськогосподарського призначення, прийняті у спадщину іноземними громадянами, а також особами без громадянства, протягом року підлягають відчуженню.

Разом з тим слід зазначити, щостаттею 145 цього Кодексувстановлено вимогу припинення права власності на земельну ділянку особи, якій земельна ділянка не може належати на праві власності.

Так, відповідно достатті 145 Земельного кодексу України, якщо до особи переходить право власності на земельну ділянку, яка за цим Кодексом не може перебувати в її власності, ця ділянка підлягає відчуженню її власником протягом року з моменту переходу такого права. У випадках, коли земельна ділянка цією особою протягом встановленого строку не відчужена, така ділянка підлягає примусовому відчуженню за рішенням суду. Особа, до якої переходить право власності на земельну ділянку і яка не може набути право власності на землю, має право отримати її в оренду.

З викладеного випливає, що землі сільськогосподарського призначення на постійній основі можуть належати лише тільки громадянину України.

Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод(1950 р.), ратифікованоюЗаконом від 17 липня 1997 р. № 475/97-ВР(далі - Конвенція), зокрема ст. 1 Першого протоколу до неї (1952 р.) передбачено право кожної фізичної чи юридичної особи безперешкодно користуватися своїм майном, не допускається позбавлення особи її власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права, визнано право держави на здійснення контролю за користуванням майном відповідно до загальних інтересів або для забезпечення сплати податків чи інших зборів або штрафів.

Гарантії здійснення права власності та його захисту закріплено й у вітчизняному законодавстві. Так, відповідно до ч. 4ст. 41 Конституції Україниніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Відповідно до ч. 1ст. 317 ЦКвласникові належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном.

Згідно з нормоюст. 319 ЦКвласник володіє, користується і розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Він сам вирішує, що робити зі своїм майном, керуючись виключно власними інтересами, здійснюючи щодо цього майна будь-які дії, які не повинні суперечити закону і не порушують прав інших осіб та інтересів суспільства. Діяльність власника може бути обмежена чи припинена або власника може бути зобов`язано допустити до користування його майном інших осіб лише у випадках і в порядку, встановлених законом. Тобто правомочності власника не є безмежними, закон може встановлювати певні обмеження здійснення права власності. Такі обмеження встановлюються з метою забезпечення рівноваги в суспільстві та здійснення майнових прав усіма суб`єктами права.

Отже, правомочності власника та межі здійснення ним прав встановлені законом.

Право власності є найбільш фундаментальним речовим правом, яке створює основну юридичну передумову для нормального функціонування цивільного обороту. Тому закон спеціально регулює не тільки підстави набуття права власності, а й підстави його припинення, які визначено уст. 346 ЦК.

У даному випадку законодавством України прямо заборонено бути власниками земельних ділянок сільськогосподарчого призначення протягом строку який визначений законом у один рік, та встановлює, що у випадку порушення такого строку , існуюче право підлягає припиненню а сама ділянка підлягає конфіскації у дохід держави ( вимогист. 145 Земельного кодексу України).

Законодавець не визначив факту знаходження зазначених ділянок у користуванні інших осіб ( оренду) як можливість продовження відповідного строку або неможливості конфіскації.

Пунктом 10 частини 1статті 346 ЦК Україниконфіскація визначена як одна з підстав припинення права власності.

Згідност. 356 ЦК Українидо особи може бути застосоване позбавлення права власності на майно як санкція за вчинення правопорушення ( конфіскація).

При таких обставинах та враховуючи, що відповідач - як іноземний громадянин протягом року після реєстрації права власності на земельну ділянку, яка відносяться до сільськогосподарчого призначення, не здійснив її відчуження, суд вважає позовні вимоги Заступник керівника Херсонської обласної прокуратури обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Обґрунтовуючи своє рішення, суд приймає до уваги вимоги ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», відповідно до якої суди застосовують при розгляді справи Конвенцію та практику Суду як джерело права та висновки Європейського суду з прав людини зазначені в рішенні у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) від 9 грудня 1994 року, серія А, № 303А, п. 2958. Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.

Пунктом 1 частини 2ст.141ЦПК України передбачено, що судові витрати, пов`язані з розглядом справи у разі задоволення позову покладаються на відповідача.

Керуючись ст.10,12,13,18,19,81,141,178,187,211,247,258,259,273,280-282,354 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги заступника керівника Херсонської обласної прокуратури (73025, м. Херсон, вул. Михайлівська, 33), в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області (03115, м. Київ, вул. Серпова, 3) задовольнити.

Припинити громадянці Російської Федерації ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , паспорт громадянина Російської Федерації № НОМЕР_2 , виданий 13.02.2015), право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 6524455100:04:001:0751 площею 4,77 га, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Новотроїцької селищної ради Генічеського (колишній Новотроїцький) району Херсонської області право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 27.12.2018 за номером 29728998 (індексний номер рішення про державну реєстрацію 44915422 від 29 грудня 2018 року) шляхом її конфіскації на користь держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області.

Стягнути з ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 АДРЕСА_1 ) на користь Херсонської обласної прокуратури (код ЄДРПОУ 04851120, м.Херсон, вул. Михайлівська, 33, р/р UA 568201720343100001000002291, ДКСУ м.Київ, МФО 820172) понесені судові витрати у вигляді судового збору у розмірі 2684 гривень.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку, шляхом подачі в 30-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.

Заочне рішенняможе бутипереглянуте судом,що йогоухвалив,за письмовоюзаявою відповідача. Заявупро переглядзаочного рішенняможе бутиподано протягомтридцяти днівз дняйого проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Суддя Огренич І. В.

СудКиївський районний суд м. Одеси
Дата ухвалення рішення18.12.2023
Оприлюднено20.12.2023
Номер документу115704665
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: визнання незаконним акта, що порушує право власності на земельну ділянку

Судовий реєстр по справі —947/12360/23

Рішення від 18.12.2023

Цивільне

Київський районний суд м. Одеси

Огренич І. В.

Ухвала від 25.04.2023

Цивільне

Київський районний суд м. Одеси

Огренич І. В.

Ухвала від 25.04.2023

Цивільне

Київський районний суд м. Одеси

Огренич І. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні