Ухвала
від 13.12.2023 по справі 910/16213/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

м. Київ

13.12.2023Справа № 910/16213/23

За позовом Акціонерного товариства «Райффайзен Банк» (01011, місто Київ, вулиця Генерала Алмазова, будинок 4 А)

до ОСОБА_1 (адреса 1: АДРЕСА_1 ; адреса 2: АДРЕСА_2 )

За участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю «СОЛІДТЕХНО» (03134, місто Київ, ВУЛИЦЯ МИКОЛИ ТРУБЛАЇНІ, будинок 2 А)

про стягнення 895 628,13 грн.

Суддя Літвінова М.Є.

Представники учасники справи:

Від позивача: не з`явився;

Від відповідача: не з`явився.

ВСТАНОВИВ:

Акціонерне товариство «Райффайзен Банк» звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до ОСОБА_1 про стягнення 895 628,13 грн.

27.01.2021 між року між АТ «Райффайзен Банк Аваль», правонаступником якого є АТ «Райффайзен Банк» (Кредитор), та Товариством з обмеженою відповідальністю «СОЛІДТЕХНО» (Позичальник) було укладено Кредитний договір № 011/3187/00984209, згідно умов якого Банк зобов`язався надати Позичальнику кредитні кошти в формі невідновлювальної кредитної лінії з лімітом кредитування - 1 200 000,00 гривень з кінцевим терміном погашення Кредиту - 27.01.2024.

Позичальник, у свою чергу, зобов`язався належним чином використати та повернути

Банку суму отриманого кредиту, а також сплатити відсотки за користування кредитними коштами в розмірі - 20,35 % річних. Нарахування процентів за кредитом здійснюється виходячи з фактичної кількості днів у місці та році. Проценти нараховуються на залишок фактичної заборгованості за кредитом протягом всього строку користування кредитом. При розрахунку процентів враховується день видачі кредиту (частини кредиту) та не враховується день погашення кредиту в повному обсязі (п.п. 2.1, 2.3 Кредитного договору).

Як вбачається з матеріалів позовної заяви, то банк виконав свої зобов`язання, надавши Товариству з обмеженою відповідальністю «СОЛІДТЕХНО» кредитні кошти, що підтверджується випискою по рахунку від 01.02.2021 на суму 1 200 000,00 грн.

З метою забезпечення виконання умов Кредитного договору №011/3187/00984209 від 27.01.2021, між АТ «Райффайзен Банк Аваль», правонаступником якого є АТ «Райффайзен Банк» та ОСОБА_2 (Фінансовий поручитель) укладено Договір поруки №011/3187/00984209/П, відповідно до якого Фінансовий поручитель на зобов`язується відповідати перед кредитором солідарно з позичальником за виконання забезпечених зобов`язань у тому числі, що виникнуть у майбутньому, які випливають з умов Кредитного договору.

У зв`язку з неналежним виконанням позичальником своїх зобов`язань за кредитним договором, Акціонерне товариство "Райффайзен Банк" звернулося до суду ОСОБА_1 (Фінансовий поручитель) про стягнення заборгованості за кредитом у розмірі 840 34,06 грн та заборгованості за відсотками у розмірі 55 283,07 грн.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 24.10.2023 відкрито провадження у справі, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, в порядку статті 50 Господарського процесуального кодексу України залучено до участі у справу третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю «СОЛІДТЕХНО». Підготовче засідання призначено на 20.11.2023.

Представник позивача 20.11.2023 у підготовче засідання не з`явився, про причини неявки суд не повідомив, про дату та час був повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про доставку електронного листа.

Представники відповідача та третьої особи 20.11.2023 у підготовче засідання не з`явились, про причини неявки суд не повідомили, поштові конверти з ухвалою про відкриття провадження у справі повернулись до суду з відміткою «за закінченням терміну зберігання».

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 20.11.2023 відкладено підготовче засідання на 13.12.2023.

27.11.2023 через систему «Електронний суд» від представника позивача надійшла заява про заміну позивача його правонаступником, в якій просив суд здійснювати розгляд справи без участі представника АТ «Райффайзен Банк».

Представник позивача 13.12.2023 у підготовче засідання не з`явився, про причини неявки суд не повідомив, про дату та час був повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про доставку електронного листа.

Представники відповідача та третьої особи 13.12.2023 у підготовче засідання не з`явились, про причини неявки суд не повідомили.

Судом 13.12.2023 у підготовчому засідання розглянуто заява представника АТ «Райффайзен Банк» про заміну позивача його правонаступником та вирішено її задовольнити, з огляду на наступне.

Згідно з приписами ч. 1 ст. 2 Господарського процесуального кодексу України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.

Відповідно до вимог п. 4 ч. 5 ст. 13 Кодексу суд, зберігаючи об`єктивність і неупередженість, сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до статті 177 Господарського процесуального кодексу України завданнями підготовчого провадження, поміж іншого, є остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.

Відповідно до ст. 52 Господарського процесуального кодексу України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу.

Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, яку правонаступник замінив.

Про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником суд постановляє ухвалу.

За загальним визначенням правонаступництво - це перехід прав і обов`язків від одного суб`єкта до іншого. Правонаступництво може бути універсальним або частковим (сингулярним). За універсального правонаступництва до правонаступника (фізичної або юридичної особи) переходять усі права і обов`язки того суб`єкта, якому вони належали раніше. За часткового (сингулярного) правонаступництва від одного до іншого суб`єкта переходять лише окремі права і обов`язки.

Процесуальне правонаступництво є похідним від матеріального та випливає з юридичних фактів правонаступництва. У зв`язку з чим для вирішення судом питання про процесуальну заміну сторони у справі необхідна наявність відповідних первинних документів, які підтверджують факт вибуття особи з матеріального правовідношення та перехід її прав та обов`язків до іншої особи - правонаступника.

Отже, процесуальне правонаступництво, передбачене ст. 52 ГПК України, являє собою перехід процесуальних прав та обов`язків сторони у справі до іншої особи у зв`язку з вибуттям особи у спірному матеріальному правовідношенні.

Вирішуючи питання про правонаступництво, суд досліджує обставини передачі прав кредитора новому кредитору та встановлює відповідність їх підставам, визначеним законодавством.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення прав і обов`язків є договори та інші правочини.

Статтею 512 ЦК України передбачені підстави заміни кредитора у зобов`язанні, зокрема, кредитор у зобов`язанні може бути замінений іншою особою внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги).

Правочин щодо заміни кредитора у зобов`язанні вчиняється у такій самій формі, що і правочин, на підставі якого виникло зобов`язання, право вимоги за яким передається новому кредиторові (ч. 1 ст. 513 ЦК України).

Відповідно до ст. 514 Цивільного кодексу України до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов`язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.

Заміна кредитора у зобов`язанні здійснюється без згоди боржника, якщо інше не встановлено договором або законом. Якщо боржник не був письмово повідомлений про заміну кредитора у зобов`язанні, новий кредитор несе ризик настання несприятливих для нього наслідків. У цьому разі виконання боржником свого обов`язку первісному кредиторові є належним виконанням (ст. 516 ЦК України).

Згідно з приписами ст. 517 ЦК України первісний кредитор у зобов`язанні повинен передати новому кредиторові документи, які засвідчують права, що передаються, та інформацію, яка є важливою для їх здійснення. Боржник має право не виконувати свого обов`язку новому кредиторові до надання боржникові доказів переходу до нового кредитора прав у зобов`язанні.

20.10.2023 між АТ "Райффайзен Банк" та ТОВ "Фінансова компанія "Кредит-Капітал" укладено договір про відступлення права вимоги № 114/2-64 (далі-Договір).

Разом з тим, позивачем долучено витяг з реєстру боржників від 25.10.2023 р. до Договору та витягу з переліку договорів поруки (Додаток № 6 до Договору), з яких вдається, що у спірних правовідносинах відбулось відступлення права вимоги первісного кредитора АТ "Райффайзен Банк" до нового кредитора ТОВ "Фінансова компанія "Кредит-Капітал", а саме - за кредитним договором № 011/3187/00984209 від 27.01.2021 та договором поруки №011/3187/00984209/П від 27.01.2021

Таким чином, суд дійшов висновку про наявність підстав для заміни позивача у справі № 911/218/23 АТ "Райффайзен Банк" на його правонаступника ТОВ "Фінансова компанія "Кредит-Капітал" (79029, м. Львів, вул. Смаль-Стоцького, 1, корпус 28, код 35234236).

Відповідно до ч. 1 ст. 113 Господарського процесуального кодексу України строки, в межах яких вчиняються процесуальні дії, встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені, - встановлюються судом.

Суд має встановлювати розумні строки для вчинення процесуальних дій. Строк є розумним, якщо він передбачає час, достатній, з урахуванням обставин справи, для вчинення процесуальної дії, та відповідає завданню господарського судочинства (ст. 114 ГПК України).

Відповідно до ч. 3 ст. 177 Господарського процесуального кодексу України підготовче провадження має бути проведене протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі. У виняткових випадках для належної підготовки справи для розгляду по суті цей строк може бути продовжений не більше ніж на тридцять днів за клопотанням однієї із сторін або з ініціативи суду.

З огляду на зазначене, приписами чинного господарського процесуального законодавства передбачена можливість продовження строку підготовчого провадження на 30 днів, і, відповідно, підстави для продовження такого строку на 90 днів є відсутніми.

Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 183 ГПК України суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадку залучення до участі або вступу у справу третьої особи, заміни неналежного відповідача, залучення співвідповідача.

Відповідно до п. 1, 3 ч. 2 ст. 183 ГПК України суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках визначених ч. 2 ст. 202 цього Кодексу та в інших випадках, коли питання, визначені ч. 2 ст. 182 цього Кодексу, не можуть бути розглянуті у даному підготовчому засіданні.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про необхідність відкладення підготовчого засідання.

Керуючись ст.ст. 52, 183, 234, 235 ГПК України, суд

УХВАЛИВ:

1. Заяву представника Акціонерного товариства "Райффайзен Банк" про заміну позивача його правонаступником - задовольнити.

2. Замінити позивача - Акціонерне товариство "Райффайзен Банк" на його правонаступника - Товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Кредит-Капітал» (79029, м. Львів, вул. Смаль-Стоцького, 1, корпус 28, код 35234236).

3. Продовжити строк підготовчого провадження на 30 днів.

4. Відкласти підготовче засідання на 17.01.24 о 11:30 год. Засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду міста Києва за адресою: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 44-в, корпус Б, зал судових засідань № 2 .

5. Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в порядку та строки, визначені статтями 254-256 Господарського процесуального кодексу України.

СуддяМ.Є. Літвінова

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення13.12.2023
Оприлюднено21.12.2023
Номер документу115744175
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування забезпечення виконання зобов’язання

Судовий реєстр по справі —910/16213/23

Ухвала від 06.03.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Літвінова М.Є.

Ухвала від 15.02.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Літвінова М.Є.

Ухвала від 17.01.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Літвінова М.Є.

Ухвала від 13.12.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Літвінова М.Є.

Ухвала від 20.11.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Літвінова М.Є.

Ухвала від 24.10.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Літвінова М.Є.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні