Справа № 524/1832/22
Провадження №2/524/2758/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12.12.2023 року Автозаводський районний суд м. Кременчука в складі:
головуючого судді Предоляк О.С.
присекретарі судовогозасідання Лапік К.В,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м Кременчуці в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін цивільну справу за позовом акціонерного товариства «Полтаваобленерго» до ОСОБА_1 про стягнення боргу,
ВСТАНОВИВ
17.03.2022 АТ «Полтаваобленерго» звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення боргу. В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що відповідач є споживачем послуг з теплопостачання у вигляді централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води за адресою: АДРЕСА_1 , з особовим рахунком № НОМЕР_1 . У зв`язку з тим, що відповідач не здійснював своєчасну оплату за надані йому позивачем послуги, у нього утворилася заборгованість за період з травня 2013 року по квітень 2019 року та станом на 07.02.2022 становить 16395, 18 грн. Просить стягнути з відповідача на його користь заборгованість за спожиті послуги в розмірі 16395, 18 грн., індекс інфляції у розмірі 903, 55 грн., 3% річних від простроченої суми заборгованості в розмірі 396, 40 грн. та 2481 грн. у повернення сплаченого судового збору.
Ухвалою Автозаводського районного суду м. Кременчука від 14.04.2022 відкрито провадження у справі. Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
Заочним рішенням Автозаводського районного суду м. Кременчука від 28 жовтня 2022 року стягнуто з ОСОБА_1 на користь АТ «Полтаваобленерго» в особі Кременчуцької об`єднаної філії заборгованість за послуги з теплопостачання у вигляді централізованого опалення в сумі 16395, 18 грн., з яких: 14999,99 грн. - заборгованість за послугу з централізованого опалення, 1395, 19 грн. - заборгованість за послугу з централізованого постачання гарячої води, а також індекс інфляції у розмірі 903, 55 грн. та 3% річних від простроченої суми заборгованості в розмірі 396, 40 грн. Стягнуто з ОСОБА_1 на користь АТ «Полтаваобленерго» в особі Кременчуцької об`єднаної філії судовий збір в розмірі 2481 грн.
Ухвалою суду від 15.09 2023 року заяву ОСОБА_1 про перегляд заочного рішення задоволено. Скасовано заочне рішення Автозаводського районного суду м. Кременчука від 28.10.2022 року по цивільній справі за позовом АТ «Полтаваобленерго» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості.
18.11.2023 відповідач ОСОБА_1 подав відзив на позов. Просить застосувати до спірних правовідносин строки позовної давності, у зв`язку із цим відмовити в позові. Наголошує, що жодних договірних відносин між ним та АТ «Полтаваобленерго» не існує. Крім того, у ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , відсутні повноваження на звернення до суду.
Позивачем 16.10.2023 надані письмові пояснення. Позивач наполягає на задоволенні позовних вимог. Наголошують, що з 12 березня 2020 року строки позовної давності у відповідності до п 12 «Прикінцевих та перехідних положень » Цивільного кодексу України продовжені на строк дії карантину.
Представник позивача - ОСОБА_4 надав суду письмову заяву, позов підтримує.
Представник відповідача ОСОБА_1 ОСОБА_5 підтримує доводи відзиву, просить відмовити у позові.
Суд, дослідивши наявні у справі докази, приходить до наступного висновку.
Відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг, регулюються ЗУ « Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017
Статтею 1 Закону « Про житлово-комунальні послуги» наведені у ньому терміни вживаються в такому значенні: виконавець комунальної послуги - суб`єкт господарювання, що надає комунальну послугу споживачу відповідно до умов договору; житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг; індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об`єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги; споживач житлово-комунальних послуг (далі - споживач) - індивідуальний або колективний споживач.
Відповідно до ст. 2 вказаного Закону предметом регулювання цього Закону є відносини, що виникають у процесі надання споживачам послуг з управління багатоквартирним будинком, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та поводження з побутовими відходами, а також відносини, що виникають у процесі надання послуг з постачання та розподілу електричної енергії і природного газу споживачам у житлових, садибних, садових, дачних будинках.
Згідно із п.2 ч.1 ст.5 Закону « Про житлово-комунальні послуги» до житлово-комунальних послуг належать комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
Виконавцями послуг з постачання теплової енергії є теплопостачальна організація, а послуг з постачання гарячої води - суб`єкт господарювання, який є власником (або володіє і користується на інших законних підставах) теплової, тепловикористальної або теплогенеруючої установки, за допомогою якої виробляє гарячу воду, якщо споживачами не визначено іншого постачальника гарячої води(п.п.3,4 ч.2 ст.6)
Згідно із п.5 ч.2 ст.7 Закону, індивідуальний споживач зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Відповідност. 525 ЦК Україниодностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено законом або договором.
Згідност. 526 ЦК Українизобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цьогоКодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов і вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
У відповідності дост. 625 ЦК Україниборжник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.
Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 зареєстрований та проживає за адресою АДРЕСА_1 (а.с. 29), а також зареєстрований в Кременчуцькій об`єднаній філії АТ «Полтаваобленерго» як споживач послуг з централізованого постачання теплової енергії у вигляді централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води по особовому рахунку № НОМЕР_1 за вказаною адресою
АТ «Полтаваобленерго» надавало до 24 квітня 2019 року включно відповідачу послуги з теплопостачання у вигляді централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води у відповідності до якісних показників згідно вимог нормативно - технічних документів.
Відповідач як споживач послуг АТ «Полтаваобленерго» всупереч вимогам ст.16,21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», п. 1, 3, 6, 11, 12, 18 Правил не своєчасно та не у повному обсязі сплачував вартість наданих послуг, внаслідок чого виникла заборгованість по оплаті вартості наданої позивачем послуги з централізованого постачання теплової енергії.
Станом на 07 лютого 2022 року позивачем обчислено розмір боргу відповідача по оплаті вартості наданих позивачем послуг з централізованого постачання теплової енергії за період з травня 2013 року по квітень 2019 року у вигляді централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води на загальну суму 16395, 18 грн., інфляційне збільшення по наданим послугам на суму 903,55 грн. 3% річних від простроченої суми заборгованості по оплаті вартості за послуги на суму 396, 40 грн.
Відповідачем заявлено щодо застосування строку позовної давності до спірних правовідносин.
Відповідно достатті 256 ЦК України, позовна давність це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.
Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові (частина четвертастатті 267 ЦК України).
Загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки (стаття 257 ЦК України).
Частиною другоюстатті 264 ЦК Українивизначено, що позовна давність переривається у разі пред`явлення особою позову до одного із кількох боржників, а також якщо предметом позову є лише частина вимоги, право на яку має позивач.
АТ «Полтаваобленерго» звернулось до суду з даним позовом 17.03.2022 року.
Згідно п. 18 «Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», затвердженогоПостановою Кабінету Міністрів України №630 від 21 липня 2005 рокурозрахунковим періодом для оплати послуг, якщо інше не визначено договором, є календарний місяць. Оплата послуг здійснюється не пізніше 20 числа місяця, наступного за розрахунковим періодом (місяцем), якщо договором не встановлено інший строк.
Правила переривання перебігу позовної давності застосовуються судом незалежно від наявності чи відсутності відповідного клопотання сторін у справі, якщо в останніх є докази, що підтверджують факт такого переривання.
Згідно з ч. 3ст. 264 ЦК України, після переривання перебіг позовної давності починається заново. Час, що минув до переривання перебігу позовної давності, до нового строку не зараховується.
Крім тогоПостановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 року №211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19,спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2»(із змінами і доповненнями, внесеними постановами Кабінету Міністрів України) установлено з 12 березня 2020 року до 22 травня 2020 року на всій території України карантин.
Законом України від 30.03.2020 року №540-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби(COVID-19)»розділ «Прикінцеві та перехідні положення» ЦК Українидоповнено, зокрема, пунктом 12 такого змісту: «Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями257,258,362,559,681,728,786,1293цьогоКодексу, продовжуються на строк дії такого карантину».
Закон України від 30.03.2020року №540-IXщодо продовження строків позовної давності на час дії карантину набрав чинності 02.04.2020 року.
Тобто, при вирішенні даного спору у частині застосування строку позовної давності, слід виходити не тільки із дати звернення до суду, а враховувати також положенняЗакону України від 30 березня 2020 року № 540-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)».
Дію карантину, встановленогоПостановою КМУ від 11.03.2020 року №211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19,спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», продовжувалася на всій території України згідно з Постановами КМ № 392 від 20.05.2020, № 500 від 17.06.2020, № 641 від 22.07.2020, № 760 від 26.08.2020, № 956 від 13.10.2020, № 1236 від 09.12.2020, № 104 від 17.02.2021, № 405 від 21.04.2021, № 611 від 16.06.2021, № 855 від 11.08.2021, № 981 від 22.09.2021, № 1336 від 15.12.2021, № 229 від 23.02.2022, № 630 від 27.05.2022, № 928 від 19.08.2022, № 1423 від 23.12.2022, № 383 від 25.04.2023.
Постановою КМУ від 27 червня 2023 р. № 651 «Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2»відмінено з 24 години 00 хвилин 30 червня 2023 р. на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
Таким чином строки, визначеніст. 257 ЦК України, були продовжені на строк дії карантину.
Спір між сторонами щодо обчислення (розрахунку) розмірів заборгованості по оплаті вартості наданих позивачем послуг, індексу інфляції та розміру у 3% річних відсутній. Відповідач не навів достовірні відомості та не подав власний розрахунок вказаних видів нарахування.
Обчислення вартості послуг у встановлений період наявної заборгованості здійснювалося позивачем відповідно до встановлених за відповідними рішеннями органу місцевого самоврядування - Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області тарифами, які не оскаржувалися відповідачем.
Станом на день розгляду справи відповідач не сплатив заборгованість по наданим позивачем послуг щодо встановленого судом періоду .
Відповідно до ч.1ст. 81 ЦПК Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
З огляду на те, що відповідачем заявлено про застосування строків позовної давності, зважаючи на продовження строків позовної давності та враховуючи розрахунок заборгованості, наданий позивачем, позов АТ «Полтаваобленерго» підлягає частковому задоволенню, з відповідача на користь позивача необхідно стягнути заборгованість в межах строку позовної давності за період з березня 2017 року по квітень 2019 року в розмірі 9358, 70 грн., з яких: 9146, 45 грн. - заборгованість за послугу з централізованого опалення, 212,25 грн. - заборгованість за послугу з централізованого постачання гарячої води.
Відповідно до ч.2ст. 625 ЦК Україниборжник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Враховуючи те, що вимоги позивача підтверджуються належними доказами, а також те, що факт існування заборгованості не був спростований відповідачем, суд вважаєза можливестягнути звідповідача накористь позивача заборгованістьза послугиз централізованогоопалення за періодз гберезня 2017року поквітень 2019року всумі 9358,70 грн., а також за період з січня по квітень 2019 року індекс інфляції у розмірі 226,33 грн. та 3% річних від простроченої суми заборгованості в розмірі 68 грн.
У відповідності до дост. 141 ЦПК України, судовий збір у розмірі 1353, 43 грн., оскільки встановлена судом сума заборгованості складає 9653,03 грн. необхідно компенсувати за рахунок держави, зважаючи що ОСОБА_1 звільнений від сплати на підставі ст. 5 ЗУ «Про судовий збір».
На підставі наведеного, керуючись ст. ст.10,12,81,141,258,259,263-265 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ
Позов акціонерного товариства «Полтаваобленерго» до ОСОБА_1 про стягнення боргу - задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь акціонерного товариства «Полтаваобленерго» з березня 2017 року по квітень 2019 року в розмірі 9653,03 грн., з яких: 9146, 45 грн. - заборгованість за послугу з централізованого опалення, 212,25 грн. - заборгованість за послугу з централізованого постачання гарячої води, індекс інфляції у розмірі 226,33 грн. та 3% річних від простроченої суми заборгованості в розмірі 68 грн.
В іншій частині позовних вимог відмовити
Судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1353,43 грн компенсувати за рахунок держави.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Полтавського апеляційного суду шляхом подання в тридцятиденний строк з дня проголошення рішення суду апеляційної скарги.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач - акціонерне товариство «Полтаваобленерго», м. Полтава вул. Старий Поділ, 5 код ЄДРПОУ 00131819.
Відповідач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .
Суддя Олена Предоляк
Суд | Автозаводський районний суд м.Кременчука |
Дата ухвалення рішення | 12.12.2023 |
Оприлюднено | 21.12.2023 |
Номер документу | 115747758 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Автозаводський районний суд м.Кременчука
Предоляк О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні