ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 грудня 2023 рокуЛьвівСправа № 380/7014/23 пров. № А/857/17268/23
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого суддіСудової-Хомюк Н.М.
суддівОнишкевича Т.В., Сеника Р.П.
за участі секретаря судового засіданняДемчик Л.Р.
представник позивача: не з`явився
представник відповідача: Козацька О.К.
треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Фонд гарантування вкладів фізичних осіб : Линник В.Я.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Крістал Парк»: не з`явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ «БАНК СІЧ» Стрюкової Ірини Олександрівни на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 29 серпня 2023 року у справі № 380/7014/23 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ «БАНК СІЧ» Стрюкової Ірини Олександрівни, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, Товариство з обмеженою відповідальністю «Крістал Парк» про скасування рішення та зобов`язання вчинити дії,
суддя у І інстанції Крутько О.В.,
час винесення рішення не зазначено,
місце винесення рішення м. Львів,
дата складання повного тексту рішення 09 вересня 2023 року,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 ( далі ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ «БАНК СІЧ» Стрюкової Ірини Олександрівни ( далі відповідач ) в якому з уточненням позовних вимог просив:
- визнати протиправним та скасувати наказ Тимчасової адміністрації АТ «БАНК СІЧ» від 07.09.2022 за № 98-та «Про затвердження результатів перевірки вкладників фізичних осіб (у т.ч. ФОП), Додаток № 2 та Додаток № 3 до Наказу № 98-та від 07.09.2022 «Про затвердження результатів перевірки вкладників фізичних осіб (у т.ч. ФОП) в частині, що стосується нікчемності правочину ОСОБА_1 , а саме: зарахування коштів на рахунок ОСОБА_1 в АТ «БАНК СІЧ» від ТОВ «КРІСТАЛ ПАРК» в розмірі 304055,54 грн. з призначенням: «перерахування поворотної фінансової допомоги зг. дог № 26-07/2022 від 26.07.2022 без ПДВ»;
-зобов`язати Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію AT «БАНК СІЧ» надати Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію про вкладника ОСОБА_1 (паспорт серії НОМЕР_1 , реєстраційний номер облікової картки платників податків НОМЕР_2 ), якому необхідно здійснити виплату відшкодування за вкладом в AT «БАНК СІЧ» за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб в розмірі 202 555,54 грн..
На обґрунтування позовних вимог зазначає, що ні на момент укладення договору про надання поворотної фінансової допомоги, ні на момент зарахування відповідної фінансової допомоги на його особовий рахунок в АТ «БАНК СІЧ», ні на момент зняття частини коштів через відділення банку йому не було відомо про існування будь-яких обмежень в здійсненні банком банківських операцій аж до моменту прийняття Національним банком України рішення про його ліквідацію. Більше того, йому не було повідомлено про наявність обмежень працівниками банку. Рішення «Про запровадження тимчасової адміністрації в АТ «БАНК СІЧ» та делегування повноважень тимчасового адміністратора банку» було прийнято лише 10.08.2022, а банківська операція, стосовно якої прийнято рішення про її нікчемність проведена за день до цього 09.08.2022, тобто в момент відсутності будь-яких обмежень. Позивач стверджує, що кошти, які надійшли на його рахунок є наслідком належного виконання цивільно-правових зобов`язань між ним та ТОВ «КРІСТАЛ ПАРК», і є його приватною власністю.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 29 серпня 2023 року позов задоволено частково.
Зобов`язано Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ «БАНК СІЧ» Стрюкову Ірину Олександрівну надати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію про ОСОБА_1 (паспорт серії НОМЕР_1 , реєстраційний номер облікової картки платників податків НОМЕР_2 ), як вкладника, якому необхідно здійснити виплату відшкодування за вкладом в АТ «БАНК СІЧ» за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на суму 202 555,54 грн..
Закрито провадження у справі в частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування Наказу Тимчасової адміністрації АТ «Банк Січ» від 07.09.2022 за № 98-та «Про затвердження результатів перевірки вкладників фізичних осіб (у т.ч. ФОП), Додаток № 2 та Додаток № 3 до Наказу № 98-та від 07.09.2022 «Про затвердження результатів перевірки вкладників фізичних осіб (у т.ч. ФОП) в частині, що стосується нікчемності правочинну ОСОБА_1 , а саме: зарахування коштів на рахунок ОСОБА_1 в АТ «Банк Січ» від ТЗО «КРІСТАЛ ПАРК» в розмірі 304055,54 грн. з призначенням: «перерахування поворотної фінансової допомоги зг.дог № 26-07/2022 від 26.07.2022 без ПДВ»
Стягнуто за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у розмірі 2147,20 грн..
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, відповідач оскаржив його в апеляційному порядку, вважає, що судом першої інстанції неправильно застосовано норми матеріального та процесуального права.
В обґрунтування апеляційних вимог зазначає, що отримання позивачем на свій поточний рахунок вищезазначених коштів саме 09.08.2022 від своїх контрагентів не відповідає вимогам чинного законодавства оскільки на рахунок позивача вони мали бути зареєстровані та відображені в регістрах бухгалтерського обліку наступного робочого дня 10.08.2022 так як банківські операції здійснені після закінчення операційного дня (часу).
Відповідного погодження Банку не було і не могло бути, оскільки відповідно до Наказу з основної діяльності АТ «БАНК СІЧ» від 05.07.2022 № 45-ОД в період з 05 липня 2022 року до закінчення дії воєнного стану в України, встановлено графік роботи працівників банку до 17.00 год. Таким чином, робочий день 09.08.2022 в АТ «БАНК СІЧ» о 17.00 год. закінчився, відповідно, погодження на проведення банківських операцій в післяопераційний час о 17 год. 04 хв. Банк не надавав.
У зв`язку з проведенням банківських операцій працівниками діючого банку з порушенням вимог чинного законодавства, кошти перераховані контрагентами на рахунок позивача вже після запровадження тимчасової адміністрації в порушення вимог Закону № 4452-VI. Враховуючи те, що вищенаведені операції за участі позивача та Товариства мають ознаки нікчемності, визначені п.9 ч. З ст. 38 Закону № 4452-УІ, останні правомірно були включені до Переліку транзакцій, що мають ознаки нікчемності, визначені частиною З статті 38 Закону «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».
Отже, саме працівники діючого банку АТ «БАНК СІЧ» уклали (переоформили) правочини, що призвели до збільшення витрат, понесених Фондом у зв`язку із здійсненням тимчасової адміністрації та/або процедури ліквідації банку, з порушенням норм законодавства, у тому числі нормативно-правових актів Національного банку України.
Таким чином, Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації АТ «БАНК СІЧ» правомірно застосовано наслідки недійсності нікчемного правочину на підставі п.9 ч. З ст.38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» та, відповідно, правомірно при складанні переліку рахунків наслідків за якими вкладники мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, та визначенні сум, що підлягають відшкодуванню не враховано спірні кошти.
Заслухавши суддю доповідача, пояснення сторін, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, апеляційний суд при розгляді цієї справи виходить з наступних міркувань.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що 26 липня 2022 року між ОСОБА_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю «КРІСТАЛ ПАРК» укладено Договір № 26-07/2022 про надання поворотної фінансової допомоги. Згідно даного договору сторони домовились, що Позикодавець (ТЗОВ «КРІСТАЛ ПАРК») зобов`язується надати Позичальнику ( ОСОБА_1 ) поворотну фінансову допомогу у розмірі 350000 грн, що передаються у користування позичальнику на визначений Договором строк. Фінансова допомога надається Позичальнику на безоплатній основі, тобто плата за користування грошовими коштами не стягується, а Позичальник зобов`язується повернути кошти Позикодавцю в порядку, встановленому Договором. Цільове призначення фінансової допомоги для власних потреб Позичальника. Відповідно до п.3.2 Договору, фінансова допомога надається шляхом перерахування позикодавцем грошових коштів на поточний рахунок Позичальника з розрахункового рахунку Позикодавця.
Згідно п.3.3 Договору сторонами погоджено, що фінансова допомога надається Позикодавцем Позичальнику на строку 1 (один) рік, який обраховується з поточного банківського дня отримання Позичальником фінансової допомоги, в п.2.1 Договору, або її першої частини.
На виконання умов Договору 09.08.2022 ТЗОВ «КРІСТАЛ ПАРК» було перераховано ОСОБА_1 на його особовий рахунок частину фінансової допомоги в розмірі 304 055,54. Частину вказаних коштів, а саме 100000,00 грн було отримано ОСОБА_1 через відділення АТ «БАНК СІЧ» у м. Львові. Залишок коштів, а саме 202555,54 грн, залишились на особовому рахунку ОСОБА_1 (вказані банківські операції підтверджуються випискою з особового рахунку АТ «БАНК СІЧ»).
Правлінням Національного банку України 09.08.2022 прийнято Рішення №405-рш/БТ «Про віднесення Акціонерного товариства «Банк Січ» до категорії неплатоспроможних».
На підставі рішення Правління Національного банку України від 09.08.2022 №405-рш/БТ та рішення виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09.08.2022 № 579 «Про запровадження тимчасової адміністрації у АТ «Банк Січ» та делегування повноважень тимчасового адміністратора банку» розпочато процедуру виведення АТ «Банк Січ» з ринку шляхом запровадження в ньому тимчасової адміністрації строком на один місяць з 10 серпня 2022 року до 09 вересня 2022 року (включно).
Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб з делегуванням усіх повноважень тимчасового адміністратора АТ «Банк Січ», визначених Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» (далі - Закон), зокрема, статтями 37-39 Закону, строком на один місяць з 10 серпня 2022 року до 09 вересня 2022 року (включно) призначено начальника управління раннього реагування департаменту дистанційного та інспекційного моніторингу діяльності банків Степанець Вікторію Сергіївну.
Відповідно до рішення виконавчої дирекції Фонду від 29.08.2022 № 654 продовжено тимчасову адміністрацію в неплатоспроможному АТ «Банк Січ» на один місяць з 10 вересня 2022 року по 09 жовтня 2022 року (включно).
Відповідно до зазначеного рішення також продовжено повноваження уповноваженої особи Фонду на тимчасову адміністрацію неплатоспроможного банку АТ «БАНК СІЧ», що визначені статтями 37-39 Закону, начальнику управління раннього реагування департаменту дистанційного та інспекційного моніторингу діяльності банків Степанець Вікторії Вікторівні строком на один місяць з 10 вересня 2022 року по 09 жовтня 2022 року (включно).
На підставі рішення Правління Національного банку України від 06.10.2022 № 495-рш «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію АТ «БАНК СІЧ» та рішення виконавчої дирекції Фонду від 07.10.2022 № 803 «Про початок процедури ліквідації АТ «БАНК СІЧ» та делегування повноважень ліквідатора банку» розпочато процедуру ліквідації АТ «БАНК СІЧ», яка триватиме три роки - до 09 жовтня 2025 року включно.
Уповноваженою особою Фонду з делегуванням усіх повноважень ліквідатора АТ «Банк Січ», визначених статтями 37, 38, 47-52, 52, 53 Закону, в тому числі з підписання всіх договорів, пов`язаних з реалізацією активів банку у порядку, визначеному Законом, окрім повноважень в частині організації реалізації активів банку, та звернення з вимогами та позовами про відшкодування шкоди (збитків), зазначеними у частинах п`ятій та десятій статті 52 Закону, призначено провідного професіонала з управління активами та ліквідації відділу організації процедур ліквідації банків департаменту ліквідації банків Стрюкову Ірину Олександрівну строком на три роки з 10 жовтня 2022 року до 09 жовтня 2025 року включно.
07.09.2022 Тимчасовою адміністрацією АТ «БАНК СІЧ» видано наказ № 98-та, підписаний Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації в АТ «БАНК СІЧ», яким затверджено висновки комісії (створеної відповідно до Наказу № 41-та від 15.08.2022 «Про перевірку вкладів фізичних осіб (у т.ч. ФОП), викладені в акті № 1 від 07.09.2022, акті № 2 від 07.09.2022, акті № 3 від 07.09.2022 щодо перевірки вкладів фізичних осіб (у т.ч. ФОП), а саме згідно п.1.2 застосовано наслідки недійсності нікчемних правочинів до операцій вчинених особами, що зазначені у додатку 2 до цього наказу.
Згідно Витягу з додатку 2 до Наказу № 98-та від 07.09.2022 «Про затвердження результатів перевірки вкладів фізичних осіб (у т.ч. ФОП)» до перевірку транзакцій, що мають ознаки нікчемності, визначені частиною 3 статті 38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» включено транзакцію, здійснену 09.08.2022 про перерахування з рахунку ТЗОВ «КРІСТАЛ ПАРК» на рахунок ОСОБА_1 поворотної фінансової допомоги в розмірі 304055,54 грн..
В подальшому, згідно з додатком 3 до наказу АТ «БАНК СІЧ» № 98-ТА від 07.09.2022, Банком здійснено зворотню проводку у зв`язку з застосуванням наслідків нікчемності на підставі наказу АТ «БАНК СІЧ» від 07.09.2022 № 980 та повернено з рахунку позивача, відкритого в АТ «БАНК СІЧ», на рахунок ТЗОВ «КРІСТАЛ ПАРК» відкритий також в АТ «БАНК СІЧ», грошові кошти в розмірі 202 555,54 грн..
25 січня 2023 ОСОБА_1 звернувся до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ «БАНК СІЧ» Стрюкової І.О. із заявою про надання інформації про причини не внесення його у реєстр відшкодування вкладникам АТ «Банк Січ» для здійснення виплат, просив повідомити порядок та строки отримання коштів, що знаходяться на його поточному рахунку у АТ «БАНК СІЧ» у розмірі 202555,54 грн..
Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ «БАНК СІЧ» листом від 21.02.2023 № 318/03-2/3Л повідомлено ОСОБА_1 про прийняття рішення про нікчемність проведеної 09.08.2022 операції з перерахування ТОВ «КРІСТАЛ ПАРК» ОСОБА_1 304055,54 грн. поворотної фінансової допомоги згідно договору від 26.07.2022 № 26-07/2022 без ПДВ.
Не погодившись з такими діями відповідача позивач звернувся з позовом до суду.
Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив з того, що здійснюючи операції з перерахування коштів банк не вчиняє окремі правочини, а виконує свої зобов`язання з обслуговування клієнтів банку, передбачені ЦК України, Законом України «Про банки і банківську діяльність», Інструкцією № 492 та договорами з відповідними клієнтами банку. Суд не брав до уваги доводи відповідача про те, що операції по зарахуванню на рахунок позивача коштів в сумі 304055,54 грн. є нікчемними. Відповідачем доказів на підтвердження факту того, що дії ТЗОВ «КРІСТАЛ ПАРК» щодо перерахунку коштів з власного банківського рахунку на рахунок позивача суперечать закону не надано. Отже, доводи відповідача щодо нікчемності договору банківського вкладу з мотивів перерахування коштів на рахунок позивача іншою юридичною особою не є обґрунтованими. Також Уповноваженою особою Фонду не доведено наявність правових підстав для не включення інформації про наявні на рахунку позивача станом на кінець дня 09.08.2022 кошти в сумі 202 555,54 грн. до переліку рахунків, за яким вкладники АТ «БАНК СІЧ» мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду.
А відтак суд дійшов висновку, про наявність правових підстав для задоволення позову в частині - зобов`язати Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ «БАНК СІЧ» Стрюкову Ірину Олександрівну надати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію про ОСОБА_1 (паспорт серії НОМЕР_1 , реєстраційний номер облікової картки платників податків НОМЕР_2 ), як вкладника, якому необхідно здійснити виплату відшкодування за вкладом в АТ «БАНК СІЧ» за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на суму 202555,54 грн.
Закриваючи провадження в частині позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що права позивача в цій справі не можуть бути порушені внаслідок внутрішнього документа банку, сфера застосування якого обмежується внутрішніми відносинами відповідного банку як юридичної особи.
Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції, та зазначає наступне:
Закон України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» від 23.02.2012 №4452-VI) (далі - Закон №4452-VI) встановлює правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, порядок виплати цим Фондом відшкодування за вкладами, а також регулюються відносини між цим Фондом, банками, Національним банком України, визначаються повноваження та функції Фонду щодо виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків.
Згідно ч. 2 ст.1 Закону №4452-VI метою цього Закону є захист прав і законних інтересів вкладників банків, зміцнення довіри до банківської системи України, стимулювання залучення коштів у банківську систему України, забезпечення ефективної процедури виведення неплатоспроможних банків з ринку та ліквідації банків.
Пунктом 17 ч.1 ст.2 Закону №4452-VI встановлено поняття уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб це працівник Фонду, який від імені Фонду та в межах повноважень, передбачених цим Законом, виконує дії із забезпечення виведення банку з ринку під час здійснення тимчасової адміністрації неплатоспроможного банку та/або ліквідації банку.
Пунктами 3 та 4 вказаної частини визначені поняття:
вклад - кошти в готівковій або безготівковій формі у валюті України або в іноземній валюті, які залучені банком від вкладника (або які надійшли для вкладника) на умовах договору банківського рахунку, банківського вкладу (депозиту) (крім коштів, залучених від видачі ощадного сертифіката банку), включаючи нараховані відсотки на такі кошти. Кошти, залучені банком від видачі (випуску) ощадного сертифіката банку або депозитного сертифіката банку, не є вкладом;
вкладник - фізична особа (у тому числі фізична особа - підприємець), яка уклала або на користь якої укладено договір банківського рахунку, банківського вкладу (депозиту), крім фізичної особи (у тому числі фізичної особи - підприємця), яка є власником лише ощадного сертифіката банку.
Відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення стабільності системи гарантування вкладів фізичних осіб» №2180-ІХ від 01.04.2022, який набрав чинності 13.04.2022, протягом дії воєнного стану в Україні та трьох місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану в Україні Фонд гарантування вкладів фізичних осіб відшкодовує кожному вкладнику банку кошти в повному розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані станом на кінець дня, що передує дню початку процедури виведення банку з ринку, крім випадків, передбачених частиною четвертою статті 26 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб». Дія цього пункту поширюється на банки, рішення про віднесення яких до категорії неплатоспроможних або про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію яких з підстав, визначених частиною другою статті 77 Закону України «Про банки і банківську діяльність», прийняті після набрання чинності цим Законом протягом дії воєнного стану в Україні та трьох місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану в Україні.
Відповідно до частин першої та четвертої статті 26 Закону № 4452-VI, Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку.
Відповідно до ч.ч. 1-3, 5-6 ст. 27 Закону № 4452-VI Уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Частиною 2 цієї статті передбачено, що Уповноважена особа Фонду протягом 15 робочих днів з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку формує:
1) перелік рахунків, за якими вкладники мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню;
2) перелік рахунків вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4 - 6 частини четвертої статті 26 цього Закону;
3) переліки рахунків, за якими вкладники на індивідуальній основі отримують від банку відсотки за договорами, укладеними на умовах, що не є поточними ринковими умовами відповідно до статті 52 Закону України «Про банки і банківську діяльність», або мають інші фінансові привілеї від банку та осіб, які використовують вклад як засіб забезпечення виконання іншого зобов`язання перед цим банком, що не виконане;
4) перелік рахунків вкладників, що перебувають під арештом за рішенням суду;
4-1) перелік рахунків вкладників, фінансові операції за якими зупинено відповідно до Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення»;
5) перелік рахунків вкладників, вклади яких мають ознаки, визначені статтею 38 цього Закону. Кошти за такими вкладами виплачуються Фондом після проведення аналізу ознак, визначених статтею 38 цього Закону, у тому числі шляхом надіслання запитів клієнтам банку, у порядку та строки, встановлені Фондом, а також підтвердження відсутності таких ознак.
Відповідно до ч. 3 цієї статті Виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр відшкодувань вкладникам для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку рахунків, за якими вкладник має право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду. Фонд не пізніше ніж через 20 робочих днів з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку розміщує оголошення про початок відшкодування коштів вкладникам на офіційному веб-сайті Фонду.
Фонд також оприлюднює оголошення про початок відшкодування коштів вкладникам у газеті «Урядовий кур`єр» або «Голос України».
Відповідно до частини другої статті 37 Закону № 4452-VI Уповноважена особа Фонду має право, зокрема, повідомляти сторони за договорами, зазначеними у частині другій статті 38 цього Закону, про нікчемність цих договорів та вчиняти дії щодо застосування наслідків нікчемності договорів.
Відповідно до ч. 2 ст. 38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» протягом дії тимчасової адміністрації Фонд зобов`язаний забезпечити перевірку правочинів (у тому числі договорів), вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними з підстав, визначених частиною третьою цієї статті.
Частина третя ст. 38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» визначає, що правочини (у тому числі договори) неплатоспроможного банку є нікчемними з таких підстав: 1) банк безоплатно здійснив відчуження майна, прийняв на себе зобов`язання без встановлення обов`язку контрагента щодо вчинення відповідних майнових дій, відмовився від власних майнових вимог; 2) банк до дня визнання банку неплатоспроможним взяв на себе зобов`язання, внаслідок чого він став неплатоспроможним або виконання його грошових зобов`язань перед іншими кредиторами повністю чи частково стало неможливим; 3) банк здійснив відчуження чи передав у користування або придбав (отримав у користування) майно, оплатив результати робіт та/або послуги за цінами, нижчими або вищими від звичайних (якщо оплата на 20 відсотків і більше відрізняється від вартості товарів, послуг, іншого майна, отриманого банком), або зобов`язаний здійснити такі дії в майбутньому відповідно до умов договору; 4) банк оплатив кредитору або прийняв майно в рахунок виконання грошових вимог у день, коли сума вимог кредиторів банку перевищувала вартість майна; 5) банк прийняв на себе зобов`язання (застава, порука, гарантія, притримання, факторинг тощо) щодо забезпечення виконання грошових вимог у порядку іншому, ніж здійснення кредитних операцій відповідно до Закону України «Про банки і банківську діяльність»; 6) банк уклав кредитні договори, умови яких передбачають надання клієнтам переваг (пільг), прямо не встановлених для них законодавством чи внутрішніми документами банку; 7) банк уклав правочини (у тому числі договори), умови яких передбачають платіж чи передачу іншого майна з метою надання окремим кредиторам переваг (пільг), прямо не встановлених для них законодавством чи внутрішніми документами банку; 8) банк уклав правочин (у тому числі договір) з пов`язаною особою банку, якщо такий правочин не відповідає вимогам законодавства України; 9) здійснення банком, віднесеним до категорії проблемних, операцій, укладення (переоформлення) договорів, що призвело до збільшення витрат, пов`язаних з виведенням банку з ринку, з порушенням норм законодавства.
Порядок виявлення нікчемних договорів, а також дій Фонду у разі їх виявлення визначаються нормативно-правовими актами Фонду.
Судом першої інстанції вірно було зазначено, що правовою підставою для включення особи до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, є наявність у неї права на відповідний вклад, що має підтверджуватись банківським документом про внесення (перерахування) коштів на його рахунок.
Фонд або його уповноважена особа наділені повноваженнями щодо виявлення факту нікчемності правочинів, тобто мають право здійснити перевірку таких правочинів стосовно їх нікчемності, прийняти відповідне рішення про виявлення факту нікчемності правочину і повідомити про це сторін правочину, а також вчиняти дії щодо застосування наслідків нікчемності правочинів.
При цьому, як вірно було зазначено судом першої інстанції, при виявленні нікчемних правочинів Фонд, його уповноважена особа чи банк не наділені повноваженнями визнавати правочини нікчемними.
Правильними є лише висновки суду першої інстанції, що єдиною та необхідною умовою для не включення осіб (клієнтів банку) до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, у зв`язку з нікчемністю відповідного правочину є наявність підстав, виключний перелік яких передбачено ч. 3 ст. 38 Закону №4452-VI.
Суд апеляційної інстанції, здійснивши перевірку дій (бездіяльності) суб`єкта владних повноважень щодо відповідності критеріям правомірності, визначених ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно з ч.1ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності (ч.3 ст. 90 КАС України).
Як вказано скаржником в апеляційній скарзі, Комісія дійшла висновку, що умови укладеного з позивачем договору є нікчемними з підстав, визначених пунктом 9 частини 3 статті 38 Закону №4452-VI: укладення (переоформлення) договорів, що призвело до збільшення витрат, пов`язаних з виведенням банку з ринку, з порушенням норм законодавства.
Суд апеляційної інстанції вважає вказані висновки безпідставними з огляду на наступне.
Зарахування коштів у розмірі 305 055,00 грн. (док. № 29) (виписка з особового рахунку додається) відбулося поза межами операційного часу банківських операцій, який був запроваджений правлінням Банку з 15.11.2019 (Наказ № 1206 від 12.11.2019 щодо операційного дня Банку. Відповідно до наказу № 1206 від 12.11.2019 в АТ «БАНК СІЧ» з 15.11.2019 р. встановлювався операційний час з 9:00 до 16:45 годин; після операційний час - з 16:45 до 17:30 годин). Дана інформація міститься на офіційному сайті Банку.
Основні вимоги щодо організації операційної діяльності в АТ «БАНК СІЧ» передбачені Положенням про організацію операційної діяльності в АТ «БАНК СІЧ», яке затверджено рішенням Правління АТ «БАНК СІЧ» протоколом від 21.04.2021 № 69 (надалі - Положення), та розроблено згідно з вимогами Положення про організацію системи внутрішнього контролю в банках України та банківських групах, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 02.07.2019 №088, Положення про організацію бухгалтерського обліку, бухгалтерського контролю під час здійснення операційної діяльності в банках України, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 04.07.2018 №075, іншими нормативно-правовими актами Національного банку України.
Відповідно до Положення, операційний час Банку - частина операційного дня Банку, протягом якої приймаються документи на переказ і документи на відкликання, що мають бути оброблені, передані та виконані Банком протягом цього самого робочого дня. Тривалість операційного часу встановлюється Банком самостійно згідно з наказом по Банку.
Згідно п. 1.5. Положення Вимоги цього Положення поширюються на операційну діяльність як Банку, так і його відокремлених підрозділів (відділень).
П 2.9. Положення встановлено, що операції Банку здійснюються протягом операційного і дня, який складається з операційного часу та часу завершення технологічного оброблення облікової інформації з обов`язковим формуванням оборотно-сальдового балансу, регістрів аналітичного обліку та інших регістрів за операціями, що здійснюються з використанням відповідного програмного забезпечення.
П. 2.10. операції Банку реєструються та відображаються в регістрах бухгалтерського І обліку в день їх здійснення або наступного робочого дня, якщо операція здійснена після закінчення операційного дня (часу) Банку або у вихідні чи святкові дні.
Водночас, відповідно до Наказу з основної діяльності АТ «БАНК СІЧ» від 05.07.2022 і №45-ОД в період з 05 липня 2022 року до закінчення дії воєнного стану в України, встановлено графік роботи працівників банку: понеділок-п`ятниця з 10.00 до 17.00, субота-неділя-вихідні дні.
Накази щодо основної діяльності - це документи, якими оформляють рішення керівника щодо організації роботи підприємства в цілому або роботи його структурних і підрозділів.
Таким чином, зарахування Банком коштів Товариства на рахунок Позивача працівники Банку здійснили поза межами операційного часу та після операційного часу банківських і операцій, після закінчення робочого дня.
У відповідності до ч. 3, п. 1 ч. 4 ст. 38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», ч. 1 ст. 202, ч. 1 ст. 216 ЦК України Відповідачем було повідомлено Позивача та Товариство про нікчемність проведених за участі вказаних осіб операцій та застосовані наслідки їх нікчемності. Зокрема, в бухгалтерському обліку АТ «БАНК СІЧ» відображено наслідки нікчемності правочинів (транзакцій): повернуто кошти розмірі 202 555,54 грн. на рахунок ТОВ «Крістал Парк» (зворотна проводка у зв`язку з застосуванням наслідків нікчемності на підставі наказу АТ «БАНК СІЧ» від 07.09.2022 № 93-ТА) (Виписка порахунку додається). Кошти у розмірі 100 000,00 грн. було знято Позивачем 09.08.2022 через термінал.
При цьому, згідно ст.49 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» та Рішення ВД Фонду від 10.10.2022 року № 810 «Про формування реєстру акцептованих вимог кредиторів АТ «БАНК СІЧ» в умовах воєнного стану в Україні», Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ «БАНК СІЧ» на підставі балансових даних визнано заборгованість АТ «БАНК СІЧ» перед ТОВ «Крістал Парк» і віднесено до 7 (сьомої) черги погашення, у тому числі на суму операції до якої були застосовані наслідки нікчемності.
Отже, враховуючи зазначене, дії/бездіяльність Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ «БАНК СІЧ» не можна визнати протиправною в силу закону та зобов`язати її скасувати рішення, оскільки на день встановлення правочинів, що містять ознаки нікчемності та проведення зворотної проводки у зв`язку з застосування наслідків нікчемності в банку діяла тимчасова адміністрація та всі повноваження тимчасового адміністратора АТ «БАНК СІЧ» було делеговано Уповноваженій особі на здійснення тимчасової адміністрації в АТ «БАНК СІЧ», яка і приймала дані рішення.
Поряд з цим, процедуру ліквідації АТ «БАНК СІЧ» та призначення Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію введено з 10 жовтня 2022 року. На цей час на рахунку Позивача були відсутні будь-які кошти, а тому Уповноважена особа на ліквідацію АТ «БАНК СІЧ» не мала можливості подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб зміни та/або доповнення до переліку рахунків, за якими вкладники мають право на відшкодування за вкладами за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, стосовно ФОП ОСОБА_1 .
Відповідно до статті 27 Закону № 4452-УІ Уповноважена особа Фонду складає перелік рахунків вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду відповідно до вимог цього Закону № 4452-УІ та нормативно-правових актів Фонду станом на кінець дня, що передує дню початку процедури виведення Фондом неплатоспроможного банку з ринку, або на кінець дня, що передує дню початку процедури ліквідації банку, щодо якого прийнято рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку з підстав, визначених частиною другою статті 77 Закону України «Про банки і банківську діяльність».
Рішенням виконавчої дирекції Фонду від 28.11.2022 № 959 «Про затвердження акцептованих вимог кредиторів АТ «БАНК СІЧ» затверджено реєстр акцептованих вимог кредиторів АТ «БАНК СІЧ», у тому числі вимоги кредитора ТОВ «Крістал Парк», які відповідно до статті 52 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» віднесено до сьомої черги вимог кредиторів.
Відповідно до виписки з особового рахунку зазначені вище кошти були зараховані як кредиторські вимоги на підставі рішення ВД ФГФО № 810 від 10.10.2022.
Вказані рішення є чинними та не скасованими у судовому порядку.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач, як суб`єкт владних повноважень обґрунтував обставини, на яких ґрунтуються його заперечення, а позивач не довів ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.
Враховуючи вищевикладене, беручи до уваги докази, наявні в матеріалах справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими, а позов таким що не підлягає до задоволення.
Колегія суддів також вважає за доцільне зауважити, що у пункті 58 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010 Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення. Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.
Згідно з п. 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Ради Європи щодо якості судових рішень, обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
У силу п.2 ч.1 ст.315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Згідно зі ст.317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є:
1) неповне з`ясування судом обставин, що мають значення для справи;
2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими;
3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи;
4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
З огляду на викладені обставини справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що судом першої інстанції ухвалено рішення з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи і є підставою для скасування рішення суду першої інстанції та прийняття нового, яким слід відмовити у задоволенні позовних вимог.
Керуючись ч.3 ст.243,ст. 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ «БАНК СІЧ» Стрюкової Ірини Олександрівни задовольнити.
Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 29 серпня 2023 року у справі № 380/7014/23 скасувати в частині зобов`язання Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ «БАНК СІЧ» Стрюкової Ірини Олександрівни надати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію про ОСОБА_1 (паспорт серії НОМЕР_1 , реєстраційний номер облікової картки платників податків НОМЕР_2 ), як вкладника, якому необхідно здійснити виплату відшкодування за вкладом в АТ «БАНК СІЧ» за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на суму 202 555,54 грн., прийняти в цій частині нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ «БАНК СІЧ» Стрюкової Ірини Олександрівни, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, Товариство з обмеженою відповідальністю «Крістал Парк» про скасування рішення та зобов`язання вчинити дії - відмовити.
В іншій частині рішення суду залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п`ятої статті 328 КАС України.
Головуючий суддя Н. М. Судова-Хомюк судді Т. В. Онишкевич Р. П. Сеник Повне судове рішення складено 20 грудня 2023 року
Суд | Восьмий апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 12.12.2023 |
Оприлюднено | 22.12.2023 |
Номер документу | 115800815 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу реалізації державної політики у сфері економіки та публічної фінансової політики, зокрема щодо гарантування вкладів фізичних осіб |
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Судова-Хомюк Наталія Михайлівна
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Судова-Хомюк Наталія Михайлівна
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Судова-Хомюк Наталія Михайлівна
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Судова-Хомюк Наталія Михайлівна
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Судова-Хомюк Наталія Михайлівна
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Судова-Хомюк Наталія Михайлівна
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Судова-Хомюк Наталія Михайлівна
Адміністративне
Львівський окружний адміністративний суд
Крутько Олена Василівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні