ОКРЕМА ДУМКА
06 грудня 2023 року
м. Київ
cправа № 927/88/19
судді Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду Міщенка І.С.
на постанову Верховного Суду від 06.12.2023
за касаційною скаргою ОСОБА_1
на постанову Північного апеляційного господарського суду від 23.05.2023 у справі
за позовом керівника Бахмацької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру
до: 1. Дмитрівської селищної ради, 2. Фермерського господарства "Маяк", 3. Фермерського господарства "Давидок",
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідачів - ОСОБА_1 ,
про визнання недійсним наказу та договору оренди.
1. У справі № 927/88/19 прокурор подав позов в інтересах держави в особі Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) до відповідачів: ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області (Управління) та двох Фермерських господарств, заявивши дві позовні вимоги: (1) про визнання недійсним наказу Управління та (2) визнання недійсним укладеного між Управлінням та фізичною особою ОСОБА_1 (засновником одного з Фермерських господарств) договору оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення.
2. Підставою позову прокурор зазначив незаконне додаткове отримання у користування фізичною особою ОСОБА_1 спірної земельної ділянки державної власності для ведення фермерського господарства без проведення земельних торгів.
3. В постанові від 06.12.2023 Верховний Суд погодився з висновками апеляційного суду по суті спору - щодо порушення вимог земельного законодавства при отриманні спірної земельної ділянки в оренду поза конкурсом та недійсністю у зв`язку з цим договору оренди землі.
4. Разом з тим Верховний Суд скасував постанову суду апеляційної інстанції в частині розгляду позовної вимоги прокурора про визнання недійсним наказу Управління із залишенням в силі в цій частині рішення місцевого суду про відмову в позові. В обґрунтування своїх висновків Верховний Суд зазначив, що позов тільки в цій частині фактично пред`явлений державою (прокурором в особі Держгеокадастру) до неї самої (в особі Управління), тобто має місце збіг в одній особі позивача і відповідача у спорі за участю органів державної влади, що не відповідає положенням процесуального законодавства.
Не погоджуюся з мотивувальною частиною постанови Верховного Суду від 06.12.2023 та відповідно до статті 34 Господарського процесуального кодексу України висловлюю окрему думку.
5. Погоджуюсь з висновком Верховного Суду про те, що у даній справі прокурор, визначивши позивачем у справі Держгеокадастр, а одним із відповідачів - територіальний орган позивача - Управління, дійсно допустив грубу процесуальну помилку, фактично пред`явивши позов державою до неї самої. Отже має місце парадоксальна ситуація, за якої позивачем та одним із відповідачів у справі є одна і так ж особа - Держгеокадастр.
6. Разом з тим вважаю, що прийняття судом касаційної інстанції остаточного судового рішення у справі за незмінного складу сторін спору не вирішило створений прокурором процесуальний парадокс спору держави з державою.
7. Прокурор звернувся з даним позовом з метою захисту прав держави, як власника спірної земельної ділянки, внаслідок допущених порушень при передачі в користування цієї земельної ділянки третій особі. Отже, визначений прокурором уповноважений орган держави -Держгеокадастр у даному спорі виконує функції саме розпорядника земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, а не функції органу державного нагляду (контролю) за дотриманням земельного законодавства.
8. При цьому на момент подання позову прокурора та вирішення спору в суді першої інстанції спірна земельна ділянка мала державну форму власності. Проте під час апеляційного перегляду внаслідок проведеної в Україні адміністративно-територіальної реформи відбулася зміна форми власності земельної ділянки на комунальну, її власником стала Дмитрівська селищна рада.
9. У зв`язку з цією обставиною прокурор звертався до суду апеляційної інстанції з клопотанням про заміну саме позивача у справі - Держгеокадастру на Дмитрівську селищну раду, яка стала власником спірної земельної ділянки.
10. Проте фактичною стороною у цій справі, тобто власником спірної землі була саме держава, а обидва визначені прокурором органи (позивач та відповідач-1) лише виконували делеговані державою функції власника у спірних правовідносинах.
11. Отже, враховуючи помилкове заявлення прокурором позову в інтересах одного уповноваженого державного органу, який виконує функції власника державної землі, до іншого такого ж органу, який виконує аналогічні функції, суд апеляційної інстанції мав замінити одночасно і позивача (Держгеокадастр), і відповідача-1 (Управління), які по суті є однією і тією ж особою у спірних правовідносинах, на їх спільного правонаступника - Дмитрівську селищну раду.
12. Натомість здійснене апеляційним судом процесуальне правонаступництво тільки щодо відповідача-1 не усунуло проблему спору держави з державою з огляду на ті повноваження, які реалізовує позивач - Держгеокадастр у спірних правовідносинах (власника землі, а не органу державного нагляду (контролю) за дотриманням земельного законодавства).
13. Така помилка мала бути усунута судом касаційної інстанції процесуально - шляхом заміни за власною ініціативою позивача у справі з Держгеокадастру та Дмитрівську селищну раду в порядку статті 52 ГПК України, яка дозволяє здійснення судом процесуального правонаступництва на будь-якій стадії судового процесу.
14. Враховуючи викладене, вважаю, що Верховний Суд повинен був самостійно здійснити заміну позивача у справі в порядку процесуального правонаступництва, визначивши позивачем дійсного власника земельної ділянки - Дмитрівську селищну раду. В результаті цього була б виправлена допущена прокурором помилка і склад сторін спору приведений у відповідність до вимог процесуального законодавства, що у свою чергу давало б можливість вирішити цей спір по суті без процесуальних порушень.
Суддя Міщенко І.С.
Суд | Касаційний господарський суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 06.12.2023 |
Оприлюднено | 22.12.2023 |
Номер документу | 115821622 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Касаційний господарський суд Верховного Суду
Міщенко І.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні