Справа № 461/9954/23
Провадження № 1-кс/461/7136/23
УХВАЛА
Іменем України
20.12.2023 слідчий суддя Галицького районного суду м. Львова ОСОБА_1 , при секретарі судових засідань ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м.Львові клопотання ОСОБА_3 , який діє в інтересах ОСОБА_4 , про скасування арешту майна
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 , який діє в інтересах ОСОБА_4 , звернувся до слідчого судді з клопотанням, в якому просить скасувати арешт, накладений ухвалою слідчого судді від 14.12.2023 у справі за №461/9954/23 (провадження №1-кс/461/7037/23), у межах кримінального провадження №42023140000000184 від 11.07.2023, а саме майна, яке було виявлено та вилучено під час проведення обшуку за місцем проживання системного адміністратора підприємства ПП ВКФ «Скайінвест» ОСОБА_4 , що за адресою: АДРЕСА_1 , зокрема: ноутбук сірого кольору марки Мас Book Pro, Мас Book Pro 11,2, з серійним номером CO2N3G5GG3QC, блок живлення білого кольору із маркуванням MagSafe2 Power Adapter 85 W та мобільний телефон сірого кольору марки Айфон 13 Pro ІМЕІ НОМЕР_1 із сім карткою НОМЕР_2 .
Свої вимоги обґрунтовує тим, що ухвалою слідчого судді Галицького районного суду м. Львова від 14.12.2023 задоволено клопотання слідчого та накладено арешт на речі та документи, які були вилучені в ході проведення обшуку за місцем проживання системного адміністратора підприємства ПП ВКФ «Скайінвест» ОСОБА_4 , що за адресою: АДРЕСА_1 , а саме: ноутбук сіроко кольору марки Мас BookPro,Мас BookPro 11,2, з серійним номером CO2N3G5GG3QC, блок живлення білого кольору із маркуванням MagSafe2 PowerAdapter 85 W, мобільний телефон сірого кольору марки Айфон 13 Pro ІМЕІ НОМЕР_1 із сім карткою НОМЕР_2 , договір абонентського обслуговування А200102/2 від 02.01.2020, договір підряду на виконання робіт ВО10823/01 від 01.08.2023. Заявник стверджує, що ОСОБА_4 не є підозрюваним у даному кримінальному провадженні, майно, яке було вилучено під час проведення обшуку, належить йому на праві власності, таке майно було оглянуто працівниками органу досудового розслідування, відтак подальший арешт порушує законні права ОСОБА_4 на мирне володіння майном. Просить клопотання задоволити.
ОСОБА_3 в судове засідання не з`явився, однак подав заяву про проведення розгляду справи без його участі, клопотання підтримує, просить таке задоволити.
Слідчий та прокурор в судове засідання не з`явилися, однак подали заяву про проведення розгляду справи без їх участі, щодо задоволення клопотання заперечили, оскільки проводиться огляд вилучених предметів.
Дослідивши матеріали клопотання та надані докази, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання необхідно задоволити, з наступних підстав.
Відповідно до приписівстатті 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку. Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.
Частиною другою вказаної статті передбачено, що арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Згідно ч.1ст.174 КПК України підозрюваний, обвинувачений, їх захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково. Таке клопотання під час досудового розслідування розглядається слідчим суддею, а під час судового провадження - судом.
Арешт майна також може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження за клопотанням підозрюваного, обвинуваченого, їх захисника чи законного представника, іншого власника або володільця майна, якщо вони доведуть, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.
Відповідно до ч.2ст.174 КПК Україниклопотання про скасування арешту майна розглядає слідчий суддя, суд не пізніше трьох днів після його надходження до суду. Про чає та місце розгляду повідомляється особа, яка заявила клопотання, та особа, за клопотанням якої було арештовано майно.
Підставами для скасування заходу забезпечення кримінального провадження є такі обставини, що не перевірено та не встановлено наявності належних підстав для арешту майна; відсутні достатні докази, що вказують на вчинення особою чи особами, на майно яких слідчий просить накласти арешт, кримінального правопорушення; не встановлено розмір шкоди та питання щодо наявності цивільного позову, та співрозмірності обмеження права власності; невідповідність клопотання слідчого вимогамст.171 КПК України; розгляд клопотання слідчого про арешт майна за відсутності власника майна; накладення арешту на майно особи, яка не є підозрюваним у кримінальному провадженні.
Згідно абз.3 п.1 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №5 від 03.06.2016 року «Про судову практику в справах про зняття арешту з майна» за наявності кримінального провадження власник чи інший володілець майна може звернутися до суду за захистом свого порушеного, невизнаного чи оспорюваного права власності у загальному порядку. Після підтвердження цього права зазначена особа, як і титульний власник майна, у тому числі й особа, яка не є учасником кримінального провадження, має право на звернення з клопотанням про скасування арешту та вирішення інших питань, які безпосередньо стосуються її прав, обов`язків чи законних інтересів, у порядку, передбаченомустаттями 174,539 КПК України, до суду, що наклав арешт чи ухвалив вирок.
Слідчим управлінням Головного управління Національної поліції України у Львівській області здійснюється досудове розслідування кримінального провадження №42023140000000184 від 11.07.2023 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.4 ст.191, ч.3 ст.368 КК України.
З матеріалів клопотання вбачається, що 07.12.2023 за місцем проживання системного адміністратора підприємства ПП ВКФ «Скайінвест» ОСОБА_4 , що за адресою: АДРЕСА_1 , проведено санкціонований обшук, під час якого виявлено та вилучено речі та документи, які постановою слідчого визнано речовими доказами у даному кримінальному провадженні.
Ухвалою слідчого судді Галицького районного суду м. Львова від 14.12.2023 задоволено клопотання слідчого та накладено арешт на речі та документи, які були вилучені в ході проведення обшуку за місцем проживання системного адміністратора підприємства ПП ВКФ «Скайінвест» ОСОБА_4 , що за адресою: АДРЕСА_1 , а саме: ноутбук сіроко кольору марки Мас BookPro,Мас BookPro 11,2, з серійним номером CO2N3G5GG3QC, блок живлення білого кольору із маркуванням MagSafe2 PowerAdapter 85 W, мобільний телефон сірого кольору марки Айфон 13 Pro ІМЕІ НОМЕР_1 із сім карткою НОМЕР_2 , договір абонентського обслуговування А200102/2 від 02.01.2020, договір підряду на виконання робіт ВО10823/01 від 01.08.2023.
Стаття 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує кожній фізичній або юридичній особі право мирно володіти своїм, майном. Ніхто не може бути позбавлений, своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
У відповідності до ч. 4 ст. 41 Конституції України ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності, Право приватної власності є непорушним.
Згідно вимог ч. 4 ст.173КПКУкраїни у разі застосування заходу забезпечення у вигляді арешту слідчий суддя повинен застосувати найменш обтяжливий спосіб арешту майна.
При вирішенні питання про наявність достатніх підстав вважати, чи існує потреба у подальшому застосуванні заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді арешту майна в ході розгляду клопотання заявника про скасування арешту, слідчий суддя має враховувати підстави, визначені ст.ст.170,173 КПК України. Зокрема, слідчий суддя повинен брати до уваги необхідність такого арешту з огляду на завдання кримінального провадження, наслідки арешту для особи, відносно майна якої застосовується відповідний арешт.
Відповідно до усталеної практики Європейського суду з прав людини, продовження заходів забезпечення кримінального провадження, як упродовж досудового розслідування так і судового розгляду, ґрунтується на презумпції, що з перебігом ефективного розслідування справи та її судового розгляду зменшуються ризики, які стали підставою для застосування заходу забезпечення кримінального провадження, відповідно зі спливом певного часу орган досудового розслідування має навести додаткові доводи в обґрунтування наявних ризиків, що залишаються та їх аналіз, як підстави для подальшого втручання у права особи в тому числі щодо позбавлення або обмеження права власності.
Оскільки власником майна є ОСОБА_4 , який не є підозрюваним чи обвинуваченим у даному кримінальному провадженні, як зазначає заявник накладення арешту на майно порушує право власника на користування таким, оскільки ноутбук, блок живлення та мобільний телефон необхідні йому для надання послуг підприємствам, що унеможливлює здійснення його професійної діяльності, беручи до уваги принципи непорушності та недоторканості права власності, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання заявника необхідно задоволити.
Враховуючи вищевикладене, слідчий суддя дійшов висновку, що подальший арешт майна є неспіврозмірний завданням кримінального провадження та безпідставно порушує права власності ОСОБА_4 , а відтак вважає за необхідне клопотання задоволити.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст.170-174, 372, 376 КПК України, слідчий суддя
У Х В А Л И В :
клопотання ОСОБА_3 , який діє в інтересах ОСОБА_4 , про скасування арешту майна - задоволити.
Скасувати арешт, накладений ухвалою слідчого судді від 14.12.2023 у справі за №461/9954/23 (провадження №1-кс/461/7037/23), у межах кримінального провадження №42023140000000184 від 11.07.2023, а саме майна, яке було виявлено та вилучено під час проведення обшуку за місцем проживання системного адміністратора підприємства ПП ВКФ «Скайінвест» ОСОБА_4 , що за адресою: АДРЕСА_1 , зокрема:
ноутбук сірого кольору марки Мас BookPro,Мас BookPro 11,2, з серійним номером CO2N3G5GG3QC;
блок живлення білого кольору із маркуванням MagSafe2 PowerAdapter 85 W;
мобільний телефон сірого кольору марки Айфон 13 Pro ІМЕІ НОМЕР_1 із сім карткою НОМЕР_2 .
Ухвала остаточна та оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Галицький районний суд м.Львова |
Дата ухвалення рішення | 20.12.2023 |
Оприлюднено | 25.12.2023 |
Номер документу | 115855150 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про скасування арешту майна |
Кримінальне
Галицький районний суд м.Львова
Зубачик Н. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні