ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ
"22" грудня 2023 р. Справа № 924/1062/23
м. Хмельницький
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Танасюк О.Є., розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю „Стандард-Ойл від 14.12.2023 про стягнення витрат на правничу допомогу у справі
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю „Стандард-Ойл, м. Хмельницький
до Приватного підприємства „Геліос, Хмельницька область, Новоушицький район, с. Струга
про стягнення 2000000,00 грн. заборгованості
Без виклику (повідомлення) сторін.
Рішенням Господарського суду Хмельницької області від 12.12.2023 у справі №924/1062/23 задоволено позов Товариства з обмеженою відповідальністю „Стандард-Ойл. Присуджено до стягнення з Приватного підприємства „Геліос (32632, Хмельницька область, Новоушицький район, с. Струга, код ЄДРПОУ 30066605) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю „Стандард-Ойл (29000, м. Хмельницький, вул. Зарічанська, 13, офіс 306, код ЄДРПОУ 42595188) 2000000,00 грн. (два мільйони гривень 00 коп.) заборгованості, 30000,00 грн. (тридцять тисяч гривень 00 коп.) витрат по оплаті судового збору.
15.12.2023 на адресу суду надійшла заява Товариства з обмеженою відповідальністю „Стандард-Ойл від 14.12.2023 про стягнення витрат на правничу допомогу, в якій просить стягнути з Приватного підприємства „Геліос витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 25000,00 грн.
14.12.2023 зазначена заява була направлена до електронного кабінету відповідача через підсистему ЄСІТС „Електронний суд та засобами поштового зв`язку.
Під час розгляду заяви позивача про стягнення витрат на правничу допомогу судом враховується наступне.
Положеннями ч. ч. 1, 3 ст. 123 ГПК України встановлено, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.
Учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом (ст. 16 ГПК України).
Однією з основних засад (принципів) господарського судочинства є відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення (п. 12 ч. 3 ст. 2 ГПК України).
Практична реалізація згаданого принципу в частині відшкодування витрат на професійну правничу допомогу відбувається в такі етапи: 1) попереднє визначення суми судових витрат на професійну правничу допомогу (ст. 124 ГПК України); 2) визначення розміру судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу між сторонами (ст. 126 ГПК України): - подання (1) заяви (клопотання) про відшкодування судових витрат на професійну правничу допомогу разом з (2) детальним описом робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, і здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги, та (3) доказами, що підтверджують здійснення робіт (наданих послуг) і розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи; - зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу; 3) розподіл судових витрат (ст. 129 ГПК України). Зазначений висновок викладений у додатковій постанові Верховного Суду від 19.08.2020р. у справі №910/7520/19.
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 126 ГПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Згідно з п. 1 ч. 4 ст. 129 ГПК України судові витрати, пов`язані з розглядом справи у разі задоволення позову покладаються на відповідача.
Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги (ч. 3 ст. 126 ГПК України).
Розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду (ч. 8 ст. 129 ГПК України).
Відповідно до ст. 221 ГПК України, якщо сторона з поважних причин не може до закінчення судових дебатів у справі подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог.
Відповідно до положень п. 3 ч. 1 статті 244 ГПК України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, зокрема, якщо судом не вирішено питання про судові витрати. Заяву про ухвалення додаткового рішення може бути подано до закінчення строку на виконання рішення.
Позивач у позові визначав орієнтовний розрахунок витрат на правову допомогу в розмірі 20000,00 грн. та просив стягнути усі судові витрати з відповідача. Також у позові зазначено, що докази понесення позивачем витрат на професійну правничу допомогу адвоката будуть подані до суду протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, оскільки відповідні документи будуть складені та підписані за наслідками надання адвокатом правової допомоги у справі
14.12.2023 позивачем подано заяву про стягнення витрат на правничу допомогу з додатками.
Представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом (ч. 2 ст. 16 ГПК України).
Відповідно ч. 3 ст. 123 ГПК України до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.
Пунктом 1 частини 1 статті 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" визначено, що адвокат - це фізична особа, яка здійснює адвокатську діяльність на підставах та в порядку, що передбачені цим Законом.
У матеріалах справи наявне свідоцтво Серія ХМ № 000295 від 07.12.2009 про право на заняття адвокатською діяльністю, видане Керницькій І.Р. та ордер на надання правничої правової допомоги від 26.09.2023 ТОВ „Стандарт-Ойл адвокатом Керницькою І.Р.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
Адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги (ч. 1 ст. 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність").
Відповідно до частини 3 статті 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" при встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
26.09.2023 року між адвокатом Керницькою І.Р. (Адвокат) та ТОВ „Стандарт-Ойл (Клієнт) укладено договір про надання правової допомоги №384, відповідно до умов якого Адвокат бере на себе зобов`язання усіма законними методами та способами надавати необхідну правову допомогу Клієнту у справі про стягнення боргу за договором поставки нафтопродуктів №21-06/2021-1 від 21.06.2022 та у справі про стягнення боргу за договором поставки нафтопродуктів №23-06/2022-2 від 23.6.2022, а Клієнт зобов`язується сплатити послуги Адвоката (гонорар) та компенсувати фактичні витрати на надання правничої допомоги в обсязі та на умовах, визначених договором.
Згідно з п. 3.2 договору винагорода Адвоката за надання правової допомоги (гонорар) обчислюється виходячи з витрачених годин роботи Адвоката (погодинна оплата). Вартість однієї години Адвоката встановлюється сторонами у додатку до договору.
Пунктом 3.3. договору передбачено, що у будь-якому випадку гонорар Адвоката не може бути меншим фіксованого розміру гонорару, який встановлюється сторонами у додатку до договору.
Відповідно до п. 3.4. договору у разі, якщо після розрахунку гонорару відповідно до п. 3.2. цього договору (за погодинною оплатою), розмір гонорару буде більшим, ніж фіксований розмір гонорару, встановлений сторонами у відповідному додатку, оплаті підлягає гонорар, який розрахований відповідно до п. 3.2. цього договору.
Вартість однієї години роботи адвоката та фіксований розмір гонорару можуть бути змінені за домовленістю сторін, що оформляється відповідною додатковою угодою (п. 3.5. договору).
Відповідно до п. 3.6. договору факт надання адвокатом правової допомоги клієнту підтверджується актом приймання-передачі виконаних робіт (наданих послуг), у якому має міститись опис виконаних адвокатом робіт (наданих послуг) та здійснених ним витрат. У відповідному акті також може міститись посилання на конкретну судову справу (номер справи, назва суду), в межах якої адвокатом надавалася правова допомога клієнту.
Згідно п. 3.7. договору клієнт сплачує адвокату гонорар протягом 10-ти календарних днів з моменту підписання сторонами відповідного акта приймання-передачі виконаних робіт (наданих послуг). За домовленістю сторін гонорар може сплачуватися в інші строки (в тому числі в момент підписання цього договору).
Пунктом 3.8. договору визначено, що гонорар сплачується будь-яким не забороненим законодавством способом. На підтвердження сплати суми гонорару готівкою адвокат видає клієнту на його вимогу складений в довільній формі документ (квитанція, довідка, тощо), який буде підтверджувати факт отримання коштів від клієнта.
26.09.2023 між адвокатом Керницькою І.Р. та товариством з обмеженою відповідальністю „Стандарт-Ойл укладено додаток до договору про надання правової допомоги №384 від 26.09.2023, відповідно до п. 1 якого вартість 1 (однієї) години роботи адвоката відповідно до п. 3.2. договору про надання правової допомоги встановлено у розмірі: 2500,00 грн. за представництво інтересів клієнта в суді першої інстанції та надання іншої правничої допомоги, пов`язаної зі справою, в суді першої інстанції, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів, підготовку процесуальних документів та заяв по суті справи тощо, а також під час досудового врегулювання спору.
Відповідно до п. 2 додатку гонорар адвоката відповідно до п. 3.3. договору про надання правової допомоги у межах представництва інтересів клієнта в суді в межах справи про стягнення боргу за договором поставки нафтопродуктів №23-06/2022-2 від 23.06.2022, не може бути меншим фіксованого розміру гонорару, який становить 25000,00 грн.
Згідно п. 3 додатку у разі, якщо після розрахунку гонорару відповідно до п. 1 цього додатку (за погодинною оплатою), розмір гонорару буде більшим, ніж фіксований розмір гонорару, оплаті підлягає гонорар, який розрахований виходячи із вартості години роботи адвоката.
13.12.2023р. сторонами підписано акт приймання-передачі виконаних робіт (наданих послуг) до договору про надання правової допомоги №384 від 26.09.2023, відповідно до п. 1 якого за період з 26.09.2023 по 12.12.2023р. адвокатом були надані такі послуги (виконані роботи) у справі №924/1062/23:
- аналіз документів клієнта щодо предмету спору;
- надання консультацій після вивчення документів;
- аналіз документів, які наявні в клієнта, що стосуються предмета спору;
- аналіз судової практики та формування правової позиції;
- підготовка та подання позовної заяви;
- підготовка детального розрахунку суми, що заявлена до стягнення;
- участь в судових засіданнях Господарського суду Хмельницької області.
Зазначено час витрачений адвокатом 8 год., вартість виконаних робіт 20000,00 грн. та 5000,00 грн. участь в судових засіданнях.
Враховуючи пункт 3.3. договору про надання правової допомоги від 26.09.2023 та пункт 2 додатку від 26.06.2023, винагорода адвоката (гонорар) за надання правової допомоги клієнту у визначений період складає фіксований розмір 25000,00 грн. (п. 2 акта).
ТОВ „Стандарт-Ойл було сплачено адвокату Керницькій І.Р. 25000,00 грн. згідно платіжної інструкції №752 від 14.12.2023.
Судом враховується, що втручання суду у договірні відносини між адвокатом та його клієнтом у частині визначення розміру гонорару або зменшення розміру стягнення такого гонорару з відповідної сторони на підставі положень ч. 4 ст. 126 ГПК України можливе лише за умови обґрунтованості та наявності доказів на підтвердження невідповідності таких витрат фактично наданим послугам. В іншому випадку таке втручання суперечитиме принципу свободи договору визначеному нормами ст. 627 ЦК України, принципу pacta sunt servanda та принципу захисту права працівника або іншої особи на оплату та своєчасність оплати за виконану працю, закріпленому у статті 43 Конституції України (постанова об`єднаної палати КГС ВС від 20.11.2020р. у справі № 910/13071/19, додаткова постанова Верховного Суду у складі суддів палати для розгляду справ щодо захисту прав інтелектуальної власності, а також пов`язаних з антимонопольним та конкурентним законодавством Касаційного господарського суду від 19.07.2021 у справі № 910/16803/19).
Відповідно до позиції, викладеної у постанові об`єднаної палати КГС ВС від 22.01.2021р. у справі № 925/1137/19, за умови підтвердження обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, не надання іншою стороною доказів невідповідності заявлених до відшкодування витрат критеріям співмірності, у тому числі спростування правильності відповідних розрахунків, витрати на надану професійну правничу допомогу підлягають розподілу за результатами розгляду справи.
Як убачається з договору про надання правової допомоги №384 від 26.09.2023 та додатку від 26.09.2023 до договору сторони визначили зміст та обсяг надання правової допомоги клієнтові адвокатом, а також порядок оплати гонорару за надання правової допомоги, зокрема, погодили фіксований розмір гонорару в сумі 25000,00 грн. за представництво інтересів клієнта адвокатом у межах справи № 924/1062/23.
Судом зазначається, що розмір винагороди за надання правової допомоги визначений у договорі у вигляді фіксованої суми, не змінюється в залежності від обсягу послуг та витраченого адвокатом часу.
Аналогічна правова позиція висловлена в постанові Верховного Суду у складі суддів Касаційного адміністративного суду від 28.12.2020р. у справі № 640/18402/19.
Верховний Суд у постанові від 02.02.2023р. № 915/606/21 зазначив про те, що у разі погодження між адвокатом (адвокатським бюро / об`єднанням) та клієнтом фіксованого розміру гонорару такий гонорар обчислюється без прив`язки до витрат часу адвоката на надання кожної окремої послуги. Фіксований розмір гонорару не залежить від витраченого адвокатом (адвокатським бюро / об`єднанням) часу на надання правничої допомоги клієнту.
Враховуючи вищевикладене, виходячи із пунктів 3.3., 3.4. договору про надання правової допомоги та пунктів 2, 3 додатку до договору, судом зазначається, що розмір гонорару адвоката встановлений сторонами договору у фіксованому розмірі (25000,00 грн.), а отже, є чітко визначеним.
Відповідач заперечень щодо відшкодування заявлених позивачем витрат на правову допомогу чи клопотань про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката не надав.
З урахуванням наведеного вище та враховуючи співмірність суми витрат зі складністю справи, відповідність суми понесених витрат критеріям реальності і розумності з урахуванням предмету позову у справі, відсутність клопотання позивача про їх зменшення та результат вирішення спору у справі (задоволення позову), суд дійшов висновку про наявність підстав для покладення на відповідача витрат позивача на професійну правничу допомогу.
Керуючись ст.ст. 126, 129, 244 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю „Стандард-Ойл від 14.12.2023 про стягнення витрат на правничу допомогу у справі №924/1062/23 задовольнити.
Стягнути з Приватного підприємства „Геліос (32632, Хмельницька область, Новоушицький район, с. Струга, код ЄДРПОУ 30066605) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю „Стандард-Ойл (29000, м. Хмельницький, вул. Зарічанська, 13, офіс 306, код ЄДРПОУ 42595188) 25000,00 грн. (двадцять п`ять тисяч гривень 00 коп.) витрат на професійну правничу допомогу.
Видати наказ після набрання додатковим рішенням законної сили.
Додаткове рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ст. 241 ГПК України)
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ст. 256 ГПК України).
Апеляційна скарга подається в порядку визначеному ст. 257 ГПК України до Північно-західного апеляційного господарського суду.
Повний текст додаткового рішення складено 22.12.2023.
СуддяО.Є. Танасюк
Відрук: 3 прим.
1 - до справи;
2 - ТОВ „Стандард-Ойл наділ. до ел.кабінету
3 ПП „Геліос наділ. до ел.кабінету
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 22.12.2023 |
Оприлюднено | 25.12.2023 |
Номер документу | 115858834 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Танасюк О.Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні