ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 грудня 2023 року м. Черкаси справа № 925/1279/23
Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Спаських Н.М., із секретарем судового засідання Лисенко Р.М., за участі представників сторін:
від позивача: не з`явився (клопотання без участі);
від відповідача: не з`явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Українська компанія будівництва та реконструкції" (м. Київ) до товариства з обмеженою відповідальністю "Муссон Фільтер" (Черкаська область, м. Умань) про стягнення 430 000,00 грн.
ВСТАНОВИВ:
Заявлено позов про стягнення з відповідача поворотної фінансової допомоги у розмірі 430 000,00 грн. на підставі договору поворотної фінансової допомоги № 05/11-1 від 05.11.2021, укладеного між сторонами у справі.
Рішенням Господарського суду Черкаської області від 17.11.2023 позов задоволено повністю стягнуто з товариства з обмеженою відповідальністю "Муссон Фільтер" (код 31337036, Черкаська область, м. Умань, вул. Енергетична, 14А) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Українська компанія будівництва та реконструкції" (код 36483094, м. Київ, вул. Промислова, 4) -- 430 000,00 грн. поворотної фінансової допомоги на підставі договору поворотної фінансової допомоги № 05/11-1 від 05.11.2021 та 5160,00 грн. на відшкодування сплаченого судового збору.
27.11.2023 від позивача, товариства з обмеженою відповідальністю "Українська компанія будівництва та реконструкції", із дотриманням строків, надійшла заява (направлена суду 21.11.23 поштовим зв`язком) про ухвалення додаткового рішення, в якій просить суд стягнути з відповідача 15 666,67 грн. витрат на професійну парвничу допомогу. Розгляд заяви позивач просить проводити без участі свого представника.
У відповідності до ст. 244 ГПК України, суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, зокрема, якщо: судом не вирішено питання про судові витрати. Суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення. У разі необхідності суд може викликати сторони або інших учасників справи в судове засідання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви. Додаткове рішення або ухвала про відмову в прийнятті додаткового рішення можуть бути оскаржені.
В засідання на розгляд заяви представники сторін жодного разу не з`явилися, заперечень проти стягнення витрат позивача на адвокатську допомогу в справу з боку відповідача не подано.
Розглянувши заяву позивача про ухвалення додаткового рішення судом встановлено, що при зверненні до суду позивач просив всі судові витрати покласти на відповідача, з урахуванням також і витрат на професійну правничу допомогу.
Положеннями ст. 59 Конституції України закріплено, що кожен має право на професійну правничу допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав.
За змістом ст. 30 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність" гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати: 1) на професійну правничу допомогу.
За змістом п. 1 ч.2 ст. 126, ч. 8 ст. 129 ГПК України розмір витрат на оплату професійної правничої допомоги адвоката встановлюється і розподіляється судом згідно з умовами договору про надання правничої допомоги при наданні відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, як уже сплаченої, так і тієї, що лише підлягає сплаті (буде сплачена) відповідною стороною або третьою особою.
За приписами ч. 8 ст. 129 ГПК України розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
В справі мається копія ордеру на адвоката Валько Ігоря Вікторовича (а.с. 14) на представництво інтересів позивача при розгляді справи, на підставі якого адвокат брав участь в судових засіданнях.
До позову додано копію договору про надання правничої допомоги № 428/23 від 10.04.2023 ( а.с. 12) укладеного між адвокатським бюро "Валько Ігор та партнери" (далі - Виконавець) та товариством з обмеженою відповідальністю " Українська компанія будівництва та реконструкції" ( далі - Замовник), за умовами якого Замовник замовляє та доручає Виконавцю надати йому правову (правничу) допомогу шляхом представництва, захисту здійснення інших видів правової (правничої) допомоги та дій, що мають юридичне значення, згідно законодавства про види адвокатської діяльності та/або отриманих від Замовника окремих доручень (завдань), а Виконавець зобов`язався виконувати отримані від Замовника доручення від імені та за рахунок Замовника в порядку та на умовах , визначених Договором.
За змістом Додатку № 3 до Договору здійснення представництва в судах у спорах із ТОВ "Мусон фільтер" коштує 2000 грн./год., а участь в засіданнях, ознайомлення із матеріалами справи, тощо - 4000 грн/1 послуга.
30.09.2023 між позивачем та адвокатським бюро "Валько Ігор та партнери" складено акт № 5 виконаних робіт (а.с. 58) на загальну суму 15 122,80 грн., акт № 6 від 31.10.2023 на суму 4 666,67 грн. (а.с. 59) та акт № 7 від 17.11.2023 на суму 11 000,00 грн. (а.с. 60) з урахуванням певних наданих послуг по даній справі.
Згідно заяви про ухвалення додаткового рішення про стягнення витрат на професійну правничу допомогу (а.с. 56) позивач поросить стягнути з відповідача 15666,67 грн. на професійну правничу допомогу, вказавши, що в межах цієї послуги адвокат позивача займався підготовкою позовної заяви, здійснював представництво замовника в суді, готував клопотання про проведення засідань в режимі відеоконференціх.
Суду з боку відповідача не надано заперечень, що надані адвокатські послуги не відносяться до справи № 925/1279/23 та не є необхідними для надання в її межах адвокатської допомоги.
Згідно зі ст. 131-2 Конституції України для надання професійної правничої допомоги в Україні діє адвокатура.
Статтею 16 ГПК України визначено право учасників справи користуватися правничою допомогою. Представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до ст. 30 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність" гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
Статтею 129 ГПК України визначений порядок розподілу судових витрат, частиною 1 вказаної статті визначений порядок розподілу судового збору, частиною 4 - інших судових витрат, пов`язаних з розглядом справи. Так, інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача; у разі відмови в позові - на позивача; у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги (ч.3 ст.126 ГПК України).
За змістом ч.4 ст.126 ГПК України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Згідно з ч.5 ст.126 ГПК України, у разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
У розумінні положень ч.5 ст.126 ГПК України зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу, можливе виключно на підставі клопотання іншої сторони у разі, на її думку, недотримання вимог стосовно співмірності витрат із складністю відповідної роботи, її обсягом та часом, витраченим ним на виконання робіт. Суд, ураховуючи принципи диспозитивності та змагальності, не має права вирішувати питання про зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу, з власної ініціативи.
Такого клопотання про зменшення суми стягнення через неспівмірність витрат на професійну правничу допомогу із складністю справи, відповідачем суду не подано.
Однією з основних засад (принципів) господарського судочинства є відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення (пункт 12 частини третьої статті 2 ГПК України).
Згідно зі статтею 26 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність" адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги.
Відповідно до статті 19 вказаного закону, видами адвокатської діяльності, зокрема, є:
1) надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правовий супровід діяльності юридичних і фізичних осіб, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, держави;
2) складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру;
6) представництво інтересів фізичних і юридичних осіб у судах під час здійснення цивільного, господарського, адміністративного та конституційного судочинства, а також в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами;
Відповідно до статті 86 ГПК України, суд оцінює докази, базуючись на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Суд приходить до висновку, що надані позивачем докази витрат на професійну правничу допомогу є такими, що підтверджують їх понесення, їх розмір, нормальну необхідність для ведення справи позивача в суді, і вони підлягають до повного відшкодування. Заперечень проти неспівмірності витрат на професійну правничу допомогу відповідачем суду не подано.
Судом не встановлено невідповідності понесених витрат на професійну правничу допомогу потребам позивача на таку допомогу, не встановлено відсутності стосунку наданого виду правничої допомоги до позову у даній справі, доказів ненадання адвокатом правничої допомоги.
Отже у справі слід прийняти додаткове рішення та стягнути з відповідача на користь позивача 15 666,67 грн. витрат на професійну правничу допомогу повністю.
Керуючись ст. 238, 240, 244 ГПК України, -
ВИРІШИВ:
Заяву позивача від 21.11.2023 задовольнити повністю.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Муссон Фільтер" (код 31337036, Черкаська область, м. Умань, вул. Енергетична, 14А) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Українська компанія будівництва та реконструкції" (код 36483094, м. Київ, вул. Промислова, 4) -- 15666,67 грн. на відшкодування витрат на професійну правничу допомогу.
Наказ видати.
Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 241 ГПК України.
Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду протягом 20 днів.
Повне судове рішення складено 22 грудня 2023
Суддя Н.М. Спаських
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 19.12.2023 |
Оприлюднено | 25.12.2023 |
Номер документу | 115858840 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань інші договори |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Спаських Н.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні