Рішення
від 25.12.2023 по справі 420/27705/23
ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 420/27705/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 грудня 2023 року Одеський окружний адміністративний суд в складі головуючого суддіЛевчук О.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за позовом 4 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області до Західного офісу Держаудитслужби, третя особа ТОВ Спецвен про визнання протиправним та скасування висновку, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з даним позовом до суду та просить суд визнати протиправним та скасувати висновок про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2023-06-16-005813-a проведеного Західним офісом Держаудитслужби, в констатуючій частині висновку по моніторингу, затвердженого 27.09.2023, оприлюдненого в електронній системі закупівель 27.09.2023.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що у випадку, коли в тендері бере участь один єдиний учасник, що дозволено Особливостями № 1178, то дотримання замовником принципів економії та ефективності, об`єктивного та неупередженого визначення переможця процедури закупівлі має розглядатися саме через призму участі в тендері цього одного єдиного учасника, адже будь-які дії (бездіяльність) та рішення замовника, прийняті по такому одному єдиному учаснику тендера, не можуть вплинути на інших осіб, оскільки вони не є учасниками тендеру. Тобто дії та рішення замовника по тендеру в даному випадку мають розглядатися через призму того, чи були вони економними, ефективними, об`єктивними та неупередженими щодо такого одного єдиного учасника. У закупівлі UA-2023-06-16-005813-a «Спеціальна аварійно-рятувальна машина середнього типу САРМ-С, колісна формула 4Х2», проведеної 4-м Державним пожежно-рятувальним загоном Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області, моніторинг якої проведено Управлінням, взяв участь лише один учасник, а саме: Товариства з обмеженою відповідальністю «СПЕЦВЕН». У пп. 1.1. п. 1 (Кінцевий строк подання тендерної пропозиції) р. IV (Подання та розкриття тендерної пропозиції) тендерної документації по закупівлі UA-2023-06-16- 005813-a зазначено, що «Кінцевий строк подання тендерних пропозицій не менше ніж 7 днів з дня оприлюднення оголошення про проведення відкритих торгів». Водночас у заповнених полях в електронній системі закупівель зазначено: «Кінцевий строк подання тендерних пропозицій: 06 липня 2023 09:00». З огляду на зазначене, твердження Управління про те, що «в ТД Замовника не зазначено такі відомості як кінцевий строк подання тендерних пропозицій», не відповідає дійсності. Як наслідок, в Управління відсутні правові підстави стверджувати, що замовником порушено вимоги пункту 14 частини другої статті 22 Закону та пункту 28 Постанови №1178. При цьому постанова КМУ від 12.10.2022 № 1178 не містить п. 28. П. 3 (Інша інформація) р. V тендерної документації вказано, що «Усі інші питання, які не передбачені цією документацією, регулюються законодавством». Водночас варто зауважити, що ні ст. 22 Закону № 922, ні п. 28, ні п. 43 Особливостей № 1178 не містять саме обов`язку для замовника зазначати в тендерній документації положення щодо виправлення учасниками невідповідностей в інформації та/або документах, зокрема, в чому, коли та як такі невідповідності виправляються. З огляду на зазначене, чинне законодавство не зобов`язує замовника переписувати в тендерну документацію повністю весь п. 43 Особливостей № 1178, як наслідок, в Управління відсутні правові підстави стверджувати, що тендерна документація по закупівлі UA-2023-06-16-005813-a не відповідає пункту 43 Постанови №1178. При цьому постанова КМУ від 12.10.2022 № 1178 не містить п. 43. Водночас висновок по моніторингу не містить висновувань, що наведені вище положення тендерної документації у такій редакції якимось чином призвели до невірного обрання переможця, неефективного, незаконного витрачання коштів. Управління спочатку у висновку по моніторингу фактично вказує, що замовник не повинен був зазначати в тендерній документації підставу відхилення тендерної пропозиції за невідповідність її кваліфікаційному критерію, як це передбачено абзацом другим п. 1 ч. 1 ст. 31 Закону № 922, бо нібито така підстава не передбачена Постановою № 1178, однак далі по тексту висновку Управління чомусь зазначає, що «на порушення вимог абзацу другого пункту 1 частини першої статті 31 Закону …Замовник не відхилив тендерну пропозицію учасника ТОВ «СПЕЦВЕН» як такого, що не відповідає кваліфікаційному критерію, установленому статтею 16 Закону». Таким чином, вбачається, що саме Управління не може визначитися, як же замовник мав діяти. абзацом четвертим п. 3 ч. 1 ст. 31 Закону № 922 передбачено, що замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, якщо переможець процедури закупівлі не надав копію ліцензії або документа дозвільного характеру (у разі їх наявності) відповідно до частини другої статті 41 цього Закону. У пп. 4.1 п. 4 р. V тендерної документації зазначено, що Замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі якщо переможець процедури закупівлі «не надав копію ліцензії або документа дозвільного характеру (у разі їх наявності) відповідно до частини другої статті 41 Закону». Варто зауважити, що ні ст. 22 Закону № 922, ні п. 28, ні п. 44 Особливостей № 1178 не містять обов`язку для замовника зазначати в тендерній документації положення щодо відхилення тендерної пропозиції учасника, переможця, зокрема перелік підстав такого відхилення. З огляду на зазначене, чинне законодавство не зобов`язує замовника переписувати в тендерну документацію положення з п. 44 Особливостей № 1178, як наслідок, в Управління відсутні правові підстави стверджувати, що тендерна документація по закупівлі UA-2023-06-16-005813-a не відповідає абзацу другому підпункту 1 та підпункту 3 п. 44 Постанови №1178. При цьому постанова КМУ від 12.10.2022 № 1178 не містить абзацу другого підпункту 1 та підпункту 3 п. 44. Згідно з Додатком №2 до тендерної документації по закупівлі UA-2023-06-16-005813-a передбачено, що у складі тендерної пропозиції учасники процедури закупівлі надають документально підтверджену інформацію про їх відповідність кваліфікаційним критеріям (кваліфікаційному критерію) відповідно до ст. 16 Закону № 922 з урахуванням положень Особливостей № 1178. При цьому у таблиці Додатку №2 до тендерної документації зазначено, що «Учасник надає документально підтверджену інформацію (перелік договорів, що підтверджує досвід виконання аналогічного (аналогічних) договорів- 2 договори) за підписом керівника/уповноваженої особи учасника (для учасників-юридичних осіб) або підписом учасника фізичної особи, фізичної особи-підприємця та скріплену печаткою (якщо учасник здійснює свою діяльність за наявності печатки) або у формі електронного документа». Із зазначеного формулювання тендерної документації вбачається, що учасникам надано право обрати, чи вони будуть підтверджувати досвід аналогічного договору, чи аналогічних. І якщо учасник обирає підтвердження аналогічних договорів, то тоді має надати не менше 2 договори, а якщо учасник обирає підтвердити досвід виконання аналогічного договору, то в такому випадку він надає документально підтверджену інформацію, що підтверджує досвід виконання аналогічного договору. При цьому умови тендерної документації імперативно не визначають, що всі учасники повинні надати обов`язково кілька аналогічних договорів. В силу норми абзацу першого п. 48 Особливостей № 1178 під час здійснення закупівлі товарів замовник може взагалі не застосовувати до учасників процедури закупівлі кваліфікаційні критерії, визначені ст. 16 Закону № 922, в т.ч. й кваліфікаційний критерій щодо наявності аналогічного досвіду. Згідно з оголошенням про проведення процедури закупівлі UA-2023-06-16-005813-a предметом закупівлі є товар: ДК 021:2015:34130000-7: Мототранспортні вантажні засоби (Спеціальна аварійно-рятувальна машина середнього типу САРМ-С, колісна формула 4Х2). З огляду на зазначене, Кабмін дозволив замовнику взагалі не перевіряти кваліфікацію учасників при закупівлі товарів, в т.ч. й щодо наявності аналогічного досвіду по товару. І таке особливе, диспозитивне, врегулювання зазначеного питання в Особливостях № 1178 цілком зрозуміле саме в умовах воєнного стану, адже забезпечення потреб держави в умовах війни має відбуватися швидко, а особливо замовником у сфері критичної інфраструктури, який проводив зазначену закупівлю: 4-м Державним пожежно-рятувальним загоном Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області. При цьому варто звернути увагу, що тендерна пропозиція ТОВ «СПЕЦВЕН» містить довідку про наявність в учасника досвіду виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів) від 05.07.2023 №226/2023/02, в якій зазначено інформацію про аналогічний договір від 12.06.2023 №186, укладений з Аварійно-рятувальним загоном спеціального призначення ГУ ДСНС в Хмельницькій області. Також тендерна пропозиція ТОВ «СПЕЦВЕН» містить копії зазначеного договору, видаткову накладну до цього договору та акт приймання-передачі по цьому договору. Разом з тим, тендерна пропозиція ТОВ «СПЕЦВЕН» містить лист-підтвердження від 05.07.2023 №226/2023/08, згідно з яким цей учасник підтверджує згоду з умовами проекту договору та гарантує виконання своїх зобов`язань по договору. При цьому в Управління відсутні правові підстави стверджувати, що «на порушення вимог абзацу другого пункту 1 частини першої статті 31 Закону та абзацу п`ятого підпункту 2 пункту 44 Постанови №1178, Замовник не відхилив тендерну пропозицію учасника ТОВ «СПЕЦВЕН» як такого, що не відповідає кваліфікаційному критерію, установленому статтею 16 Закону та вимогам, установленим у тендерній документації відповідно до абзацу першого частини третьої статті 22 Закону». Водночас Управління чомусь вирішило, що кваліфікаційні вимоги в Додатку №2 до тендерної документації це нібито вимоги, установлені замовником відповідно до абзацу першого частини третьої статті 22 Закону № 922, й буцімто саме тому замовник мав відхилити тендерну пропозицію учасника ТОВ «СПЕЦВЕН» на підставі абзацу п`ятого підпункту 2 пункту 44 Постанови №1178. Однак з жодного положення тендерної документації, в т. ч. й Додатку №2 до неї, не вбачається, що кваліфікаційні вимоги замовник установив у тендерній документації саме відповідно до абзацу першого частини третьої статті 22 Закону № 922. За такої невизначеності, суперечності у формулюванні висновувань по моніторингу та кваліфікації так званих «порушень» можна дійти висновку про невідповідність висновку по моніторингу закупівлі UA-2023-06-16- 005813-a як акта індивідуальної дії критеріям обґрунтованості та вмотивованості, що є підставою для визнання його протиправним і скасування. В силу норми ч. 11 ст. 26 Закону № 922, яка регулює правовідносини в частині порядку подання тендерних пропозицій, імперативно встановлено, що документи, що не передбачені законодавством для учасників - юридичних, фізичних осіб, у тому числі фізичних осіб - підприємців, не подаються ними у складі тендерної пропозиції/ пропозиції та не вимагаються під час проведення переговорів з учасником (у разі застосування переговорної процедури закупівлі). Відсутність документів, що не передбачені законодавством для учасників - юридичних, фізичних осіб, у тому числі фізичних осіб - підприємців, у складі тендерної пропозиції/пропозиції, не може бути підставою для її відхилення замовником. Ні норми Закону № 922, ні норми Особливостей № 1178 не передбачають обов`язку надавати в складі тендерної пропозиції копії чинних сертифікатів відповідності та паспортів якості із визначенням технічних та якісних характеристик на запропонований товар. Разом з тим, жодна норма чинного українського законодавства не зобов`язує суб`єкта господарювання, який бере участь у процедурі закупівлі, мати в наявності вже на момент участі в закупівлі сам товар, який пропонує на продаж цей суб`єкт. При цьому в тендерній пропозиції учасника ТОВ «СПЕЦВЕН» надано Гарантійний лист щодо надання документів при поставці від 05.07.2023 №226/2023/20, згідно з яким учасник гарантує при поставці товару надати на транспортний засіб всю необхідну документацію для здійснення першої відомчої реєстрації в службі безпеки дорожнього руху ДСНС України, в т. ч. паспорти, гарантії та сертифікати відповідності на обладнання (у разі їх наявності). Разом з тим, як передбачено п. 5 р. 3 тендерної документації, «замовник не вимагає документального підтвердження публічної інформації, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України «Про доступ до публічної інформації» та/ або міститься у відкритих публічних електронних реєстрах, доступ до яких є вільним, або публічної інформації, що є доступною в електронній системі закупівель, крім випадків, коли доступ до такої інформації є обмеженим на момент оприлюднення оголошення про проведення відкритих торгів». Варто зауважити, що умови тендерної документації не містять конкретних вимог до форми та змісту сертифікатів відповідності та паспортів якості на товар та не містять вимог щодо органу, який їх видає. При цьому ДП «ДержавтотрансНДІпроект» Мінінфраструктури визначено національною організацією України, уповноваженою на ведення реєстрації та присвоєння міжнародного ідентифікаційного коду виробника (далі код WMI), що входить в структуру ідентифікаційного номера колісного транспортного засобу (VIN), як зазначено у ДСТУ ISO 3780:2012 Інформація з сайту ДП «ДержавтотрансНДІпроект» Мінінфраструктури є відкритою за посиланням: https://wmi.insat.org.ua/ Разом з тим, додатково при підписанні договору ТОВ «СПЕЦВЕН» надано відповідне Свідоцтво про присвоєння міжнародного ідентифікаційного коду виробника (WMI), що входить в структуру ідентифікаційного номера колісного транспортного засобу (VIN). Ураховуючи зазначене, системний аналіз наведених норм чинного законодавства та аналіз наданих документів у складі тендерної пропозиції одним єдиним учасником у закупівлі UA-2023-06-16-005813-a «Спеціальна аварійно-рятувальна машина середнього типу САРМ-С, колісна формула 4Х2», проведеної 4-м Державним пожежно-рятувальним загоном Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області, дає правові підстави вважати, що тендерна пропозиція учасника ТОВ «СПЕЦВЕН» повною мірою відповідає вимогам чинного законодавства та умовам тендерної документації і в замовника відсутні правові підстави для відхилення тендерної пропозиції цього учасника. При цьому враховуючи, що ТОВ «СПЕЦВЕН» було одним єдиним учасником вказаної закупівлі, відсутні правові підстави вважати, що замовник здійснив необ`єктивне, упереджене, дискримінаційне визначення переможця процедури закупівлі. Водночас в Управління відсутні правові підстави стверджувати, що в закупівлі UA-2023-06-16-005813-a замовник порушив абзац другий підпункту 2 пункту 44 Постанови №1178, як наслідок, в Управління відсутні правові підстави зобов`язувати замовника здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень шляхом припинення зобов`язань за договором про закупівлю від 20.07.2023 №84 (розірвання договору). З огляду на зазначене, висновок про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2023-06-16-005813-a не відповідає критеріям обгрунтованості, своєчасності та розсудливості, складений без урахування усіх обставин, що мають значення для їх прийняття, та з порушенням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів замовника та третіх осіб, а також суспільних інтересів, і цілями, на досягнення яких вони спрямовані.

Представником відповідача Західного офісу Держаудитслужби до суду надано відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача просить відмовити в задоволенні позову та вказує обгрунтування, викладені в оскаржуваному висновку. Крім того, представником відповідача зазначено, що усюди по висновку же вжито скорочення назви постанова № 1178 мається на увазі саме правова норма Особливостей, а не безпосередньо постанови КМУ, якою вони затверджені. При цьому, оскаржуваний висновок містить посилання на структурну одиницю компетенційного нормативно-правового акта, на підставі якого орган державного фінансового контролю зобов`язує замовника усунути у встановленому законодавством порядку порушення законодавства у сфері публічних закупівель та запропоновано можливий шлях усунення порушень, а саме дії, які повинен вчинити замовник. За таких підстав, управління не вбачає підстав для визнання протиправним та скасування оскаржуваного висновку.

Ухвалою суду від 24 жовтня 2023 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Вивчивши матеріали справи, дослідивши та проаналізувавши надані докази, суд встановив наступне.

Протоколом засідання тендерного комітету 4 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області затверджено тендерну документацію для проведення закупівлі Спеціальна аварійно-рятувальна машина середнього типу САРМ-С, колісна формула 4Х2, сгідно коду COV за ДК 021:2015 код 34130000-7: Мототранспортні вантажні засоби (а.с. 35-71, 135-144).

16 червня 2023 року 4 державним пожежно-рятувальним загоном Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області в системі електронних закупівель «ProZorro» оголошено про проведення відкритих торгів UA-2023-06-16-005813-a «Спеціальна аварійно-рятувальна машина середнього типу САРМ-С, колісна формула 4Х2».

У відкритих торгах прийняли участь ТОВ "СПЕЦВЕН".

11 липня 2023 року 4 державним пожежно-рятувальним загоном Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області в системі електронних закупівель «ProZorro» оприлюднено повідомлення про намір укласти договір про закупівлю з ТОВ "СПЕЦВЕН".

20 липня 2023 року між 4 державним пожежно-рятувальним загоном Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області (замовник) та ТОВ "СПЕЦВЕН" (продавець) укладено договір про закупівлю про закупівлю спеціальної аварійно-рятувальної машини середнього типу САРМ-С, колісна формула 4Х2, сгідно коду COV за ДК 021:2015 код 34130000-7: Мототранспортні вантажні засоби.

14 вересня 2023 року Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Івано-Франківській області видано наказ № 61-з, в якому вказано почати моніторинг процедур закупівель, зокрема відкритих торгів за предметом закупівлі № UA-2023-06-16-005813-a (а.с. 121-123).

27 вересня 2023 року Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Івано-Франківській області складено висновок про результати моніторингу закупівлі № UA-2022-12-26-019483-а (а.с. 74-79, 126-131).

Правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні регламентовано Законом України від 26.01.1993 № 2939-XII «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні».

Згідно ч. 1, 2 ст. 2 ЗУ «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов`язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов`язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб`єктах господарювання державного сектору економіки, в тому числі суб`єктах господарювання, у статутному капіталі яких 50 і більше відсотків акцій (часток) належить суб`єктам господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про закупівлі, діяльністю суб`єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні. Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, інспектування, перевірки закупівель та моніторингу закупівлі.

Відповідно до ст. 5 ЗУ «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» контроль за дотриманням законодавства у сфері закупівель здійснюється шляхом проведення моніторингу закупівлі у порядку, встановленому Законом України "Про публічні закупівлі", проведення перевірки закупівель, а також під час державного фінансового аудиту та інспектування. Порядок та підстави проведення органом державного фінансового контролю перевірок закупівель встановлюється Кабінетом Міністрів України. Перевірка закупівель у замовників проводиться за місцезнаходженням юридичної особи, що перевіряється, чи за місцем розташування об`єкта права власності, щодо якого проводиться перевірка, і полягає у документальному та фактичному аналізі дотримання замовником законодавства про закупівлі. Результати перевірки закупівель викладаються в акті перевірки закупівель. Моніторинг закупівлі здійснюється за місцезнаходженням органу державного фінансового контролю.

Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об`єднаних територіальних громад визначає Закон України «Про публічні закупівлі».

Згідно ст. 7 ЗУ «Про публічні закупівлі» уповноважений орган здійснює регулювання та реалізує державну політику у сфері закупівель у межах повноважень, визначених цим Законом.

Відповідно до ст. 8 ЗУ «Про публічні закупівлі» моніторинг процедури закупівлі здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, та його міжрегіональні територіальні органи (далі - органи державного фінансового контролю). Моніторинг процедури закупівлі здійснюється протягом проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та його дії.

Рішення про початок моніторингу процедури закупівлі приймає керівник органу державного фінансового контролю або його заступник (або уповноважена керівником особа) за наявності однієї або декількох із таких підстав: 1) дані автоматичних індикаторів ризиків; 2) інформація, отримана від органів державної влади, народних депутатів України, органів місцевого самоврядування, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель; 3) повідомлення в засобах масової інформації, що містять відомості про наявність ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель; 4) виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель; 5) інформація, отримана від громадських об`єднань, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявлених за результатами громадського контролю у сфері публічних закупівель відповідно до статті 7 цього Закону.

Для аналізу даних, що свідчать про ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, може використовуватися: інформація, оприлюднена в електронній системі закупівель; інформація, що міститься в єдиних державних реєстрах; інформація в базах даних, відкритих для доступу центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.

Повідомлення про прийняття рішення про початок моніторингу процедури закупівлі орган державного фінансового контролю оприлюднює в електронній системі закупівель протягом двох робочих днів з дня прийняття такого рішення із зазначенням унікального номера оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі, присвоєного електронною системою закупівель, та/або унікального номера повідомлення про намір укласти договір про закупівлю у разі застосування переговорної процедури закупівлі, а також опису підстав для здійснення моніторингу процедури закупівлі. Повідомлення про початок моніторингу процедури закупівлі не зупиняє проведення процедур закупівель, визначених цим Законом.

Строк здійснення моніторингу процедури закупівлі не може перевищувати 15 робочих днів з наступного робочого дня від дати оприлюднення повідомлення про початок моніторингу процедури закупівлі в електронній системі закупівель.

Протягом строку проведення моніторингу процедури закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю, відповідальна за проведення моніторингу процедури закупівель, має право через електронну систему закупівель запитувати у замовника пояснення (інформацію, документи) щодо прийнятих рішень та/або вчинених дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу процедури закупівлі. Усі такі запити про надання пояснень автоматично оприлюднюються електронною системою закупівель. Замовник протягом трьох робочих днів з дня оприлюднення запиту про надання пояснень щодо прийнятих рішень та/або вчинених дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу процедури закупівлі, повинен надати відповідні пояснення (інформацію, документи) через електронну систему закупівель. Замовник у межах строку здійснення моніторингу процедури закупівлі має право з власної ініціативи надавати пояснення щодо прийнятих рішень та/або вчинених дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу процедури закупівлі.

За результатами моніторингу процедури закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю складає та підписує висновок про результати моніторингу процедури закупівлі (далі - висновок), що затверджується керівником органу державного фінансового контролю або його заступником. Такий висновок підлягає оприлюдненню в електронній системі закупівель протягом трьох робочих днів з дня його складання.

У висновку обов`язково зазначаються: 1) найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код замовника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, щодо якого здійснювався моніторинг процедури закупівлі; 2) назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися щодо кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності) та його очікувана вартість; 3) унікальний номер оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі, присвоєний електронною системою закупівель, та/або унікальний номер повідомлення про намір укласти договір про закупівлю у разі застосування переговорної процедури закупівлі; 4) опис порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявленого за результатами моніторингу процедури закупівлі; 5) зобов`язання щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель. У висновку може зазначатися додаткова інформація, визначена органом державного фінансового контролю. Якщо за результатами моніторингу процедури закупівлі не виявлено порушень законодавства у сфері публічних закупівель, у висновку зазначається інформація про відсутність порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель. Якщо під час моніторингу, за результатами якого виявлено ознаки порушення законодавства у сфері публічних закупівель, було відмінено тендер чи визнано його таким, що не відбувся, орган державного фінансового контролю зазначає опис порушення без зобов`язання щодо усунення такого порушення. Якщо за результатами моніторингу процедури закупівлі виявлено ознаки порушення законодавства, вжиття заходів щодо яких не належить до компетенції органу державного фінансового контролю, про це письмово повідомляються відповідні державні органи.

Замовник має право протягом трьох робочих днів з дня оприлюднення висновку одноразово звернутися до органу державного фінансового контролю за роз`ясненням змісту висновку та його зобов`язань, визначених у висновку. Протягом п`яти робочих днів з дня оприлюднення органом державного фінансового контролю висновку замовник оприлюднює через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, або аргументовані заперечення до висновку, або інформацію про причини неможливості усунення виявлених порушень.

У разі підтвердження органом державного фінансового контролю факту усунення замовником порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, про що цей орган зазначає в електронній системі закупівель протягом п`яти робочих днів з дня оприлюднення замовником відповідної інформації в електронній системі закупівель, службова (посадова) особа замовника та/або уповноважена особа замовника не притягається до адміністративної відповідальності за порушення законодавства у сфері закупівель з порушень, що були усунуті замовником відповідно до висновку.

У разі незгоди замовника з інформацією, викладеною у висновку, він має право оскаржити висновок до суду протягом 10 робочих днів з дня його оприлюднення, про що зазначається в електронній системі закупівель протягом наступного робочого дня з дня оскарження висновку до суду. Замовник зазначає в електронній системі закупівель про відкриття провадження у справі протягом наступного робочого дня з дня отримання інформації про відкриття такого провадження та номер такого провадження.

Як вбачається, з висновку Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Івано-Франківській області про результати моніторингу закупівлі № UA-2022-12-26-019483-а від 27.09.2023 року предметом аналізу були питання: визначення предмету закупівлі, відображення закупівлі у річному плані (додатку), оприлюднення інформації про закупівлю, відповідності вимог тендерної документації вимогам Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 №922-VIII (зі змінами) (далі Закон) та постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» від 12.10.2022 №1178 (в редакції від 19.05.2023) (далі Постанова №1178), розгляду тендерної пропозиції, своєчасності укладання договору про закупівлю та його оприлюднення, відповідності умов договору умовам тендерної пропозиції переможця.

Під час моніторингу проаналізовано: річний план закупівель 4 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області (далі Замовник) на 2023 рік, оголошення про проведення відкритих торгів, тендерну документацію Замовника (зі змінами), затверджену рішенням уповноваженої особи (далі ТД), перелік змін до ТД, реєстр отриманих тендерних пропозицій, тендерну пропозицію Товариства з обмеженою відповідальністю «СПЕЦВЕН» (далі ТОВ «СПЕЦВЕН»), протокол щодо прийняття рішення уповноваженою особою від 11.07.2023 №46, повідомлення про намір укласти договір від 11.07.2023 року, договір про закупівлю від 20.07.2023 №84, відповіді Замовника на запити про надання пояснення від 18.09.2023 року, від 21.09.2023 року та від 22.09.2023 року. Згідно з пунктом 28 Постанови №1178 тендерна документація формується замовником відповідно до вимог статті 22 Закону з урахуванням цих особливостей.

За результатами моніторингу процедури закупівлі встановлено, що на порушення вимог пункту 14 частини другої статті 22 Закону та пункту 28 Постанови №1178 в ТД Замовника не зазначено такі відомості як кінцевий строк подання тендерних пропозицій. У пункті 3 розділу V ТД Замовник зазначив, що: «Замовник розміщує повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей в інформації та/або документах: 1) що підтверджують відповідність учасника процедури закупівлі кваліфікаційним критеріям відповідно до статті 16 Закону; 2) на підтвердження права підпису тендерної пропозиції та/або договору про закупівлю. Повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей повинно містити наступну інформацію: 1) перелік виявлених невідповідностей; 2) посилання на вимогу (вимоги) тендерної документації, щодо яких виявлені невідповідності; 3) перелік інформації та/або документів, які повинен подати учасник для усунення виявлених невідповідностей.», що не відповідає пункту 43 Постанови №1178, в якому зазначено «під невідповідністю в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції та/або подання яких вимагається тендерною документацією, розуміється у тому числі відсутність у складі тендерної пропозиції інформації та/або документів, подання яких передбачається тендерною документацією (крім випадків відсутності забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та/або відсутності інформації (та/або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції). Невідповідністю в інформації та/або документах, які надаються учасником процедури закупівлі на виконання вимог технічної специфікації до предмета закупівлі, вважаються помилки, виправлення яких не призводить до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції, найменування товару, марки, моделі тощо.» У пункті 4 «Відхилення тендерних пропозицій» розділу V ТД Замовником передбачено, що: «Замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі якщо: 1) учасник процедури закупівлі: не відповідає кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, установленим статтею 16 Закону та/або підпадає під підстави, встановлені пунктом 47 Особливостей», що не відповідає абзацу другому підпункту 1 пункту 44 Постанови №1178, згідно якого «Замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли: 1) учасник процедури закупівлі: підпадає під підстави, встановлені пунктом 47 цих особливостей».

Також, у пункті 4 «Відхилення тендерних пропозицій» розділу V ТД Замовником передбачено підставу для відхилення у разі, коли переможець процедури закупівлі «не надав копію ліцензії або документа дозвільного характеру (у разі їх наявності) відповідно до частини другої статті 41 Закону», що не відповідає підпункту 3 пункту 44 Постанови №1178, в якому відсутня вищевказана підстава для відхилення тендерних пропозицій.

За результатами аналізу питання розгляду тендерної пропозиції ТОВ «СПЕЦВЕН» встановлено, що у Додатку 2 до тендерної документації Замовник на підтвердження інформації щодо наявності документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів) вимагає надати документально підтверджену інформацію (перелік договорів, що підтверджує досвід виконання аналогічного (аналогічних) договорів- 2 договори) за підписом керівника/уповноваженої особи учасника (для учасниківюридичних осіб) або підписом учасника фізичної особи, фізичної особи-підприємця та скріплену печаткою (якщо учасник здійснює свою діяльність за наявності печатки) або у формі електронного документа. Однак, на виконання вищевказаної вимоги учасником ТОВ «СПЕЦВЕН» в складі своєї тендерної пропозиції надано довідку про наявність в учасника досвіду виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів) від 05.07.2023 №226/2023/02, в якій зазначено інформацію про один аналогічний договір від 12.06.2023 №186, укладений з Аварійно-рятувальним загоном спеціального призначення ГУ ДСНС в Хмельницькій області. Слід зазначити, що Замовником вимагалось надати документально підтверджену інформацію саме про 2 договори. Відповідно пункту 3 Постанови №1178 замовники, що зобов`язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону, проводять закупівлі з урахуванням цих особливостей.

Таким чином, на порушення вимог абзацу другого пункту 1 частини першої статті 31 Закону та абзацу п`ятого підпункту 2 пункту 44 Постанови №1178, Замовник не відхилив тендерну пропозицію учасника ТОВ «СПЕЦВЕН» як такого, що не відповідає кваліфікаційному критерію, установленому статтею 16 Закону та вимогам, установленим у тендерній документації відповідно до абзацу першого частини третьої статті 22 Закону.

Також, у пункті 7 «Інформація про маркування, протоколи випробувань або сертифікати, що підтверджують відповідність предмета закупівлі встановленим замовником вимогам (у разі потреби)» розділу ІІІ тендерної документації Замовник встановив вимогу щодо надання в складі тендерної пропозиції учасниками процедури закупівлі документів, які підтверджують відповідність пропозиції учасника технічним, якісним, кількісним та іншим вимогам до предмета закупівлі, а саме, копії чинних сертифікатів відповідності та паспортів якості із визначенням технічних та якісних характеристик на запропонований товар. Однак, на виконання вищевказаної вимоги учасником ТОВ «СПЕЦВЕН» в складі своєї тендерної пропозиції не надано копії чинних сертифікатів відповідності та паспортів якості із визначенням технічних та якісних характеристик на запропонований товар.

У відповіді на запит про надання пояснення від 22.09.2023 ненадання вищевказаних документів Замовник зазначив: «Стосовно прийняття рішення про невідхилення тендерної пропозиції учасника, замовник обґрунтовує це наявністю всіх документів ТП, які подано учасником в ЕСЗ та вважає такі підтвердження достатніми. При цьому замовник не вимагає документального підтвердження публічної інформації, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України Про доступ до публічної інформації та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним, або публічної інформації, що є доступною в електронній системі закупівель, крім випадків, коли доступ до такої інформації є обмеженим на момент оприлюднення оголошення про проведення відкритих торгів. Інформація з МІНІСТЕРСТВА ІНФРАСТРУКТУРИ УКРАЇНИ ДЕРЖАВНЕ ПІДПРИЄМСТВО „ДЕРЖАВНИЙ АВТОТРАНСПОРТНИЙ НАУКОВО-ДОСЛІДНИЙ І ПРОЕКТНИЙ ІНСТИТУТ є відкритою за посиланням https://wmi.insat.org.ua/, додатково при підписанні договору Учасником надано Свідоцтво.» При цьому слід зазначити, що Замовник в ТД не встановлював вимоги щодо надання Свідоцтва про присвоєння міжнародного ідентифікаційного коду виробника (WMI), що входить в структуру ідентифікаційного номера колісного транспортного засобу (VIN), а вимагав саме надання копій чинних сертифікатів відповідності та паспортів якості із визначенням технічних та якісних характеристик на запропонований товар.

Також, згідно пункту 1 розділу ІІІ ТД Замовник вимагає завантажити: «Технічну пропозицію, яка має відповідати вимогам встановленим у Додатку №3 до тендерної документації, завірену підписом керівника/ уповноваженої особи учасника (для учасниківюридичних осіб) або підписом учасника фізичної особи, фізичної особи-підприємця та скріплену печаткою (якщо учасник здійснює свою діяльність за наявності печатки) або у формі електронного документа». У Додатку 3 «Технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі Спеціальна аварійно-рятувальна машина середнього типу САРМ-С, колісна формула 4Х2, згідно коду CPV за ДК 021:2015 код 34130000-7 Моторотранспортні вантажні засоби» до ТД Замовник визначив вимоги щодо технічних характеристик для спеціальної аварійно-рятувальної машини середнього типу САРМ-С, зокрема: 1.2 Планшет удароміцний та вологозахищений 1 шт. Ступінь захисту: не нижче IP 67; 2.11 Каністра ємністю 20 літрів для пально-мастильних матеріалів - 3 шт.; 2.27 Спеціалізований комплект підставок для стабілізації 4 шт.; 2.56 Легкий хімічний захисний костюм - 3 комплекти різного розміру; 2.58 Багор пожежний БП 1 шт. Характеристики: Довжина 1,65 м. Учасником ТОВ «СПЕЦВЕН» у складі своєї тендерної пропозиції надано Детальний опис Технічна специфікація до аварійно-рятувальної машини середнього типу САРМ-С від 05.07.2023 №226/2023/16 та Порівняльну таблицю на підтвердження технічних, якісних та кількісних характерстик предмета закупівлі від 05.07.2023 №226/2023/15, в яких зазначено технічні характеристики для спеціальної аварійно-рятувальної машини середнього типу САРМ-С, зокрема: 1.2 Планшет удароміцний та вологозахищений 1 шт. Ступінь захисту: не нижче IP 65; 2.11 Каністра ємністю 20 літрів для пально-мастильних матеріалів - 2 шт.; 2.27 Спеціалізований комплект підставок для стабілізації 2 шт.; 2.56 Легкий хімічний захисний костюм 4 комплекти різного розміру; 2.58 Багор пожежний БП 1 шт. Характеристики: Довжина 1,80 м.

Враховуючи вищевказане, запропонована ТОВ «СПЕЦВЕН» спеціальна аварійно-рятувальна машина середнього типу САРМ-С не відповідає умовам технічної специфікації Замовника.

Таким чином, на порушення абзацу другого підпункту 2 пункту 44 Постанови №1178, Замовник не відхилив тендерну пропозицію учасника ТОВ «СПЕЦВЕН» як таку, що не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності в інформації та/або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 цих особливостей, а визначив ТОВ «СПЕЦВЕН» переможцем торгів та уклав з ним договір про закупівлю від 20.07.2023 №84 ціною 13 830 000,00 гривень з ПДВ

Як зазначено у висновку від 27.09.2023 року за результатами аналізу питання відповідності тендерної документації вимогам Закону та Постанови №1178 встановлено порушення вимог пункту 14 частини другої статті 22 Закону та пунктів 28, 43, абзацу другого підпункту 2 пункту 44, підпункту 3 пункту 44 Постанови №1178. За результатами аналізу питання розгляду тендерної пропозиції ТОВ «СПЕЦВЕН» встановлено порушення абзаців другого, п`ятого підпункту 2 пункту 44 Постанови №1178 та абзацу другого пункту 1 частини першої статті 31 Закону. За результатами аналізу питань визначення предмета закупівлі, відображення закупівлі у річному плані (додатку), своєчасності укладання договору про закупівлю та його оприлюднення, відповідності умов договору умовам тендерної пропозиції переможця порушень не встановлено

Висновком від 27.09.2023 року з огляду на встановлені порушення законодавства у сфері закупівель, керуючись статтями 2, 5 та 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», Управління Західного офісу Держаудитслужби в Івано-Франківській області зобов`язує здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень абзаців другого, п`ятого підпункту 2 пункту 44 Постанови №1178 та абзацу другого пункту 1 частини першої статті 31 Закону шляхом припинення зобов`язань за договором про закупівлю від 20.07.2023 №84 (розірвання договору, спосіб розірвання мають обрати сторони) відповідно до норм Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України та заходи щодо недопущення в подальшому виявлених порушень вимог пункту 14 частини другої статті 22 Закону та пунктів 28, 43, абзацу другого підпункту 2 пункту 44, підпункту 3 пункту 44 Постанови №1178 при складанні тендерної документації та протягом п`яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про вжиття таких заходів.

Згідно ст. 1 ЗУ «Про публічні закупівлі» тендерна документація - документація щодо умов проведення тендеру, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу в електронній системі закупівель; тендерна пропозиція - пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник процедури закупівлі подає замовнику відповідно до вимог тендерної документації.

Відповідно до ст. 22 ЗУ «Про публічні закупівлі» тендерна документація безоплатно оприлюднюється замовником разом з оголошенням про проведення конкурентних процедур закупівель в електронній системі закупівель для загального доступу шляхом заповнення полів в електронній системі закупівель. Тендерна документація не є об`єктом авторського права та/або суміжних прав.

У тендерній документації зазначаються такі відомості: 1) інструкція з підготовки тендерних пропозицій; 2) один або декілька кваліфікаційних критеріїв відповідно до статті 16 цього Закону, підстави, встановлені статтею 17 цього Закону, та інформація про спосіб підтвердження відповідності учасників установленим критеріям і вимогам згідно із законодавством. Замовник не вимагає документального підтвердження інформації про відповідність підставам, встановленим статтею 17 цього Закону, у разі якщо така інформація є публічною, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України "Про доступ до публічної інформації", та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним. Для об`єднання учасників замовником зазначаються умови щодо надання інформації та способу підтвердження відповідності таких учасників установленим кваліфікаційним критеріям та підставам, встановленим статтею 17 цього Закону; 3) інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, у тому числі відповідну технічну специфікацію (у разі потреби - плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі). Технічні, якісні характеристики предмета закупівлі та технічні специфікації до предмета закупівлі повинні визначатися замовником з урахуванням вимог, визначених частиною четвертою статті 5 цього Закону; 4) інформація про маркування, протоколи випробувань або сертифікати, що підтверджують відповідність предмета закупівлі встановленим замовником вимогам (у разі потреби); 5) кількість товару та місце його поставки; 6) місце, де повинні бути виконані роботи чи надані послуги, їх обсяги; 7) строки поставки товарів, виконання робіт, надання послуг; 8) проект договору про закупівлю з обов`язковим зазначенням порядку змін його умов; 9) опис окремої частини або частин предмета закупівлі (лота), щодо яких можуть бути подані тендерні пропозиції, у разі якщо учасникам дозволяється подати тендерні пропозиції стосовно частини предмета закупівлі (лота). Замовник може передбачити можливість укладення одного договору про закупівлю з одним і тим самим учасником у разі визначення його переможцем за кількома лотами; 10) перелік критеріїв оцінки та методика оцінки тендерних пропозицій із зазначенням питомої ваги кожного критерію. У разі застосування критерію оцінки вартість життєвого циклу, методика оцінки тендерних пропозицій повинна містити опис усіх складових вартісних елементів та перелік документів і інформації, які повинні надати учасники для підтвердження вартості складових елементів життєвого циклу. Замовник у разі необхідності дисконтування витрат життєвого циклу майбутніх періодів може використовувати поточну облікову ставку Національного банку України. Вартість життєвого циклу може рахуватися як сума всіх витрат життєвого циклу або сума всіх витрат життєвого циклу, поділена на розрахункову одиницю експлуатації предмета закупівлі; 11) строк дії тендерної пропозиції, протягом якого тендерні пропозиції вважаються дійсними, але не менше 90 днів із дати кінцевого строку подання тендерних пропозицій; 12) валюта, у якій повинна бути зазначена ціна тендерної пропозиції; 13) мова (мови), якою (якими) повинні бути складені тендерні пропозиції; 14) кінцевий строк подання тендерних пропозицій; 15) розмір та умови надання забезпечення тендерних пропозицій (якщо замовник вимагає його надати); 16) розмір, вид, строк та умови надання, повернення та неповернення забезпечення виконання договору про закупівлю (якщо замовник вимагає таке забезпечення надати); 17) прізвище, ім`я та по батькові, посада та електронна адреса однієї чи кількох посадових осіб замовника, уповноважених здійснювати зв`язок з учасниками; 18) вимога про зазначення учасником у тендерній пропозиції інформації (повне найменування та місцезнаходження) щодо кожного суб`єкта господарювання, якого учасник планує залучати до виконання робіт чи послуг як субпідрядника/співвиконавця в обсязі не менше 20 відсотків від вартості договору про закупівлю - у разі закупівлі робіт або послуг; 19) опис та приклади формальних (несуттєвих) помилок, допущення яких учасниками не призведе до відхилення їх тендерних пропозицій. Формальними (несуттєвими) вважаються помилки, що пов`язані з оформленням тендерної пропозиції та не впливають на зміст тендерної пропозиції, а саме - технічні помилки та описки.

Тендерна документація може містити іншу інформацію, вимоги щодо наявності якої передбачені законодавством та яку замовник вважає за необхідне включити до тендерної документації. Тендерна документація може містити правила зазначення в договорі про закупівлю грошового еквівалента в національній чи іноземній валюті за офіційним курсом, установленим Національним банком України станом на дату проведення електронного аукціону. Тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників, а також вимог щодо документального підтвердження інформації про відповідність вимогам тендерної документації, якщо така інформація є публічною, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України "Про доступ до публічної інформації" та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним.

Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України Про публічні закупівлі, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178.

Згідно п. 28 Особливостей № 1178 тендерна документація формується замовником відповідно до вимог статті 22 Закону з урахуванням цих особливостей. Замовник в тендерній документації обов`язково зазначає інформацію про прийняття чи неприйняття до розгляду тендерної пропозиції, ціна якої є вищою, ніж очікувана вартість предмета закупівлі, визначена замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів. Якщо замовник зазначає в тендерній документації про прийняття до розгляду тендерної пропозиції, ціна якої є вищою, ніж очікувана вартість предмета закупівлі, визначена замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів, він повинен зазначити про прийнятний відсоток перевищення ціни тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі над очікуваною вартістю предмета закупівлі, визначеної замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів. Якщо замовник не зазначив про прийняття до розгляду тендерної пропозиції, ціна якої є вищою, ніж очікувана вартість предмета закупівлі, визначена замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів, та/або не зазначив прийнятний відсоток перевищення, або відсоток перевищення є більшим, ніж зазначений замовником в тендерній документації, то замовник відхиляє таку тендерну пропозицію відповідно до абзацу четвертого підпункту 2 пункту 44 цих особливостей.

У тендерній документації відомості, наведені у 2 частини другої статті 22 Закону, визначаються відповідно до вимог, зазначених в абзацах шостому - восьмому цього пункту.

У тендерній документації зазначаються: один або кілька кваліфікаційних критеріїв відповідно до статті 16 Закону з урахуванням положень цих особливостей та інформація про спосіб підтвердження відповідності учасників процедури закупівлі установленим критеріям і вимогам згідно із законодавством; підстави для відмови в участі у відкритих торгах, встановлені пунктом 47 цих особливостей, та інформація про спосіб підтвердження відсутності підстав для відхилення. Замовник не вимагає документального підтвердження інформації про відсутність підстав для відхилення тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі та/або переможця, визначених пунктом 47 цих особливостей, у разі, коли така інформація є публічною, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України Про доступ до публічної інформації, та/або міститься у відкритих публічних електронних реєстрах, доступ до яких є вільним, та/або може бути отримана електронною системою закупівель шляхом обміну інформацією з іншими державними системами та реєстрами. Для об`єднання учасників як учасника процедури закупівлі замовником зазначаються умови щодо надання інформації та способу підтвердження відповідності таких учасників об`єднання установленим кваліфікаційним критеріям та підставам, визначеним пунктом 47 цих особливостей. Тендерна документація може містити правила зазначення в договорі про закупівлю грошового еквівалента в національній чи іноземній валюті за офіційним курсом, установленим Національним банком станом на дату розкриття тендерних пропозицій.

Згідно тендерної документації для проведення закупівлі Спеціальна аварійно-рятувальна машина середнього типу САРМ-С, колісна формула 4Х2, згідно коду COV за ДК 021:2015 код 34130000-7: Мототранспортні вантажні засоби, затвердженої 4 державним пожежно-рятувальним загоном Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області, в п. 1.1 розділу IV визначено, що кінцевий строк подання тендерних пропозицій не менше ніж 7 днів з дня оприлюднення оголошення про проведення відкритих торгів (а.с. 35-71, 135-144).

В той же час, ані приписами ст. 22 ЗУ «Про публічні закупівлі», ані п. 28 Особливостей № 1178 не передбачено обов`язку визначення конкретної календарної дати строку подання тендерних пропозицій в тендерній документації.

При цьому в інформації про процедуру вказано кінцевий строк подання тендерних пропозицій 06 липня 2023 року (https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2023-06-16-005813-a).

Також, в оголошенні про проведення відкритих торгів № UA-2023-06-16-005813-a «Спеціальна аварійно-рятувальна машина середнього типу САРМ-С, колісна формула 4Х2» замовником зазначено «кінцевий строк подання тендерних пропозицій» - 06 липня 2023 року.

Наведене свідчить, що календарна дата останнього дня подання пропозиції є саме 06 липня 2023 року, тобто не менше ніж 7 днів з дня оприлюднення оголошення про проведення відкритих торгів, як визначено п. 1.1 розділу IV тендерної документації.

Відповідно до п. 43 Особливостей № 1178 якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі виявлено невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та/або подання яких передбачалося тендерною документацією, він розміщує у строк, який не може бути меншим, ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель. Під невідповідністю в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції та/або подання яких вимагається тендерною документацією, розуміється у тому числі відсутність у складі тендерної пропозиції інформації та/або документів, подання яких передбачається тендерною документацією (крім випадків відсутності забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та/або відсутності інформації (та/або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції). Невідповідністю в інформації та/або документах, які надаються учасником процедури закупівлі на виконання вимог технічної специфікації до предмета закупівлі, вважаються помилки, виправлення яких не призводить до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції, найменування товару, марки, моделі тощо. Замовник не може розміщувати щодо одного і того ж учасника процедури закупівлі більше ніж один раз повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, крім випадків, пов`язаних з виконанням рішення органу оскарження.

Пунктом 44 Особливостей № 1178 визначено, що замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли: 1) учасник процедури закупівлі: підпадає під підстави, встановлені пунктом 47 цих особливостей; зазначив у тендерній пропозиції недостовірну інформацію, що є суттєвою для визначення результатів відкритих торгів, яку замовником виявлено згідно з абзацом першим пункту 42 цих особливостей; не надав забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником; не виправив виявлені замовником після розкриття тендерних пропозицій невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у складі своєї тендерної пропозиції, та/або змінив предмет закупівлі (його найменування, марку, модель тощо) під час виправлення виявлених замовником невідповідностей, протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей; не надав обґрунтування аномально низької ціни тендерної пропозиції протягом строку, визначеного абзацом першим частини чотирнадцятої статті 29 Закону/абзацом дев`ятим пункту 37 цих особливостей; визначив конфіденційною інформацію, що не може бути визначена як конфіденційна відповідно до вимог пункту 40 цих особливостей; є громадянином Російської Федерації/Республіки Білорусь (крім того, що проживає на території України на законних підставах); юридичною особою, утвореною та зареєстрованою відповідно до законодавства Російської Федерації/Республіки Білорусь; юридичною особою, утвореною та зареєстрованою відповідно до законодавства України, кінцевим бенефіціарним власником, членом або учасником (акціонером), що має частку в статутному капіталі 10 і більше відсотків (далі - активи), якої є Російська Федерація/Республіка Білорусь, громадянин Російської Федерації/Республіки Білорусь (крім того, що проживає на території України на законних підставах), або юридичною особою, утвореною та зареєстрованою відповідно до законодавства Російської Федерації/Республіки Білорусь, крім випадків коли активи в установленому законодавством порядку передані в управління Національному агентству з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів; або пропонує в тендерній пропозиції товари походженням з Російської Федерації/Республіки Білорусь (за винятком товарів, необхідних для ремонту та обслуговування товарів, придбаних до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178 Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України Про публічні закупівлі, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування (Офіційний вісник України, 2022 р., № 84, ст. 5176); 2) тендерна пропозиція: не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності в інформації та/або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункут 43 цих особливостей; є такою, строк дії якої закінчився; є такою, ціна якої перевищує очікувану вартість предмета закупівлі, визначену замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів, якщо замовник у тендерній документації не зазначив про прийняття до розгляду тендерної пропозиції, ціна якої є вищою, ніж очікувана вартість предмета закупівлі, визначена замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів, та/або не зазначив прийнятний відсоток перевищення або відсоток перевищення є більшим, ніж зазначений замовником в тендерній документації; не відповідає вимогам, установленим у тендерній документації відповідно до абзацу першого частини третьої статті 22 Закону; 3) переможець процедури закупівлі: відмовився від підписання договору про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації або укладення договору про закупівлю; не надав у спосіб, зазначений в тендерній документації, документи, що підтверджують відсутність підстав, визначених у підпунктах 3, 5, 6 і 12 та в абзаці чотирнадцятому пункту 47 цих особливостей; не надав забезпечення виконання договору про закупівлю, якщо таке забезпечення вимагалося замовником; надав недостовірну інформацію, що є суттєвою для визначення результатів процедури закупівлі, яку замовником виявлено згідно з абзацом першим пункту 42 цих особливостей.

Згідно п. 3 розділу V тендерної документації Замовник у тендерній документації може зазначити іншу інформацію відповідно до вимог законодавства, яку вважає за необхідне включити. Замовник розміщує повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей в інформації та/або документах: 1) що підтверджують відповідність учасника процедури закупівлі кваліфікаційним критеріям відповідно до статті 16 Закону; 2) на підтвердження права підпису тендерної пропозиції та/або договору про закупівлю. Повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей повинно містити наступну інформацію: 1) перелік виявлених невідповідностей; 2) посилання на вимогу (вимоги) тендерної документації, щодо яких виявлені невідповідності; 3) перелік інформації та/або документів, які повинен подати учасник для усунення виявлених невідповідностей.

Пунктом 4 «Відхилення тендерних пропозицій» розділу V тендерної документації визначено, що замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі якщо: 1) учасник процедури закупівлі: не відповідає кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, установленим статтею 16 Закону та/або підпадає під підстави, встановлені пунктом 47 Особливостей; зазначив у тендерній пропозиції недостовірну інформацію, що є суттєвою для визначення результатів відкритих торгів, яку замовником виявлено згідно з абзацом першим пункту 42 Особливостей; не надав забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником; не виправив виявлені замовником після розкриття тендерних пропозицій невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у складі своєї тендерної пропозиції, та/або змінив предмет закупівлі (його найменування, марку, модель тощо) під час виправлення виявлених замовником невідповідностей, протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей; не надав обґрунтування аномально низької ціни тендерної пропозиції протягом строку, визначеного абзацом першим частини чотирнадцятої статті 29 Закону/абзацом девятим пункту 37 Особливостей; визначив конфіденційною інформацію, що не може бути визначена як конфіденційна відповідно до вимог пункту 40 Особливостей; є громадянином Російської Федерації/Республіки Білорусь (крім того, що проживає на території України на законних підставах); юридичною особою, утвореною та зареєстрованою відповідно до законодавства Російської Федерації/Республіки Білорусь; юридичною особою, утвореною та зареєстрованою відповідно до законодавства України, кінцевим бенефіціарним власником, членом або учасником (акціонером), що має частку в статутному капіталі 10 і більше відсотків (далі активи), якої є Російська Федерація/Республіка Білорусь, громадянин Російської Федерації/Республіки Білорусь (крім того, що проживає на території України на законних підставах), або юридичною особою, утвореною та зареєстрованою відповідно до законодавства Російської Федерації/Республіки Білорусь, крім випадків коли активи в установленому законодавством порядку передані в управління Національному агенству з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів; або пропонує в тендерній пропозиції товари походженням з Російської Федерації/Республіки Білорусь (за винятком товарів, необхідних для ремонту та обслуговування товарів, придбаних до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178 Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України Про публічні закупівлі, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування (Офіційний вісник України, 2022 р., № 84, ст. 5176); 2) тендерна пропозиція учасника: не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності в інформації та/або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 Особливостей; є такою, строк дії якої закінчився; є такою, ціна якої перевищує очікувану вартість предмета закупівлі, визначену замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів, якщо замовник у тендерній документації не зазначив про прийняття до розгляду тендерної пропозиції, ціна якої є вищою, ніж очікувана вартість предмета закупівлі, визначена замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів, та/або не зазначив прийнятний відсоток перевищення або відсоток перевищення є більшим, ніж зазначений замовником в тендерній документації; не відповідає вимогам, установленим у тендерній документації відповідно до абзацу першого частини третьої статті 22 Закону; 3) переможець процедури закупівлі: відмовився від підписання договору про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації або укладення договору про закупівлю; не надав у спосіб, зазначений в тендерній документації, документи, що підтверджують відсутність підстав, визначених у підпунктах 3,5,6 і 12 та в абзаці чотирнадцятому пункту 47 Особливостей; не надав копію ліцензії або документа дозвільного характеру (у разі їх наявності) відповідно до частини другої статті 41 Закону; не надав забезпечення виконання договору про закупівлю, якщо таке забезпечення вимагалося замовником; надав недостовірну інформацію, що є суттєвою для визначення результатів процедури закупівлі, яку замовником виявлено згідно з абзацом першим пункту 42 Особливостей.

Разом з тим, приписами ЗУ «Про публічні закупівлі» та Особливостей № 1178 не визначено обов`язку замовника повністю переписувати норми законодавства, в тому числі п. 43, 44 Особливостей № 1178 до тендерної документації.

При цьому, п. 3 V тендерної документації чітко визначено, що усі інші питання, які не передбачені цією документацією, регулюються законодавством, що безпідставно не взято до уваги під час проведення моніторингу.

За таких підстав, посилання відповідача на невідповідність тендерної документації для проведення закупівлі Спеціальна аварійно-рятувальна машина середнього типу САРМ-С, колісна формула 4Х2, сгідно коду COV за ДК 021:2015 код 34130000-7: Мототранспортні вантажні засоби, затвердженої 4 державним пожежно-рятувальним загоном Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області вимогам законодавства є неспроможними.

Що стосується висновку про порушення щодо розгляду тендерної пропозиції учасника ТОВ "СПЕЦВЕН", суд зазначає наступне.

Додатком 1 до тендерної документації для проведення закупівлі Спеціальна аварійно-рятувальна машина середнього типу САРМ-С, колісна формула 4Х2, сгідно коду COV за ДК 021:2015 код 34130000-7: Мототранспортні вантажні засоби, затвердженої 4 державним пожежно-рятувальним загоном Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області визначені кваліфікаційні критерії згідно ст. 16 ЗУ «Про публічні закупівлі».

Пунктом 1 «Наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів)» визначено - учасник надає документально підтверджену інформацію (перелік договорів, що підтверджує досвід виконання аналогічного (аналогічних) договорів - 2 договори) за підписом керівника/уповноваженої особи учасника (для учасників-юридичних осіб) або підписом учасника фізичної особи, фізичної особи-підприємця та скріплену печаткою (якщо учасник здійснює свою діяльність за наявності печатки) або у формі електронного документа.

Тобто, вказаним пунктом визначено можливість надання учасником переліку як аналогічного договору так і аналогічних договорів.

Судом встановлено та не заперечується учасниками справи, що в складі тендерної документації ТОВ "СПЕЦВЕН" надано довідку про наявність в учасника досвіду виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договору) № 226/2023/02 від 05.07.2023 року, в якому зазначено про виконання ТОВ "СПЕЦВЕН" договору із замовником Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Хмельницькій області (договір № 186 від 12.06.2023 року).

При цьому, пунктом 48 Особливостей № 1178 визначено, що під час здійснення закупівлі товарів замовник може не застосовувати до учасників процедури закупівлі кваліфікаційні критерії, визначені статтею 16 Закону.

За таких підстав, посилання відповідача на те, що на порушення вимог абзацу другого пункту 1 частини першої статті 31 Закону та абзацу п`ятого підпункту 2 пункту 44 Постанови №1178, Замовник не відхилив тендерну пропозицію учасника ТОВ «СПЕЦВЕН» як такого, що не відповідає кваліфікаційному критерію, установленому статтею 16 Закону та вимогам, установленим у тендерній документації відповідно до абзацу першого частини третьої статті 22 Закону, є неспроможними.

Пунктом 7 «Інформація про маркування, протоколи випробувань або сертифікати, що підтверджують відповідність предмета закупівлі встановленим замовником вимогам (у разі потреби)» розділу ІІІ тендерної документації визначено, що учасники процедури закупівлі повинні надати в складі тендерної пропозиції документи, які підтверджують відповідність пропозиції учасника технічним, якісним, кількісним та іншим вимогам до предмета закупівлі, а саме, копії чинних сертифікатів відповідності та паспортів якості із визначенням технічних та якісних характеристик на запропонований товар.

Згідно п. 1 розділу ІІІ тендерної документації тендерна пропозиція подається шляхом завантаження документів, що вимагаються замовником у тендерній документації, а саме, зокрема, технічну пропозицію, яка має відповідати вимогам встановленим у Додатку №3 до тендерної документації, завірену підписом керівника/уповноваженої особи учасника (для учасників-юридичних осіб) або підписом учасника фізичної особи, фізичної особи-підприємця та скріплену печаткою (якщо учасник здійснює свою діяльність за наявності печатки) або у формі електронного документа.

При цьому, п. 6.4 розділу ІІІ тендерної документації визначено, що у зв`язку із тим, що вичерпний опис характеристик скласти неможливо, то технічна специфікація може містити посилання, на стандартні характеристики, технічні регламенти та умови, вимоги, умовні позначення та термінологію, пов`язані з товарами, що закуповуються, передбачені існуючими міжнародними, європейськими стандартами, іншими спільними технічними європейськими нормами, іншими технічними еталонними системами, визнаними європейськими органами зі стандартизації або національними стандартами, нормами та правилами, а також можуть міститися описи конкретного технологічного процесу або технології виробництва чи порядку постачання товару (товарів). Отже, з метою дотримання законодавства про захист економічної конкуренції, учасник може враховувати еквівалент або аналог за умов повної відповідності технічних, якісним та іншим характеристикам товару визначених цієї тендерною документацією, тому всі посилання на стандартні характеристики, технічні регламенти та умови, вимоги, умовні позначення та термінологію, пов`язані з товарами, що закуповуються, передбачені існуючими міжнародними, європейськими стандартами, іншими спільними технічними європейськими нормами, іншими технічними еталонними системами, визнаними європейськими органами зі стандартизації або національними стандартами, нормами та правилами, слід читати з виразом „або еквівалент.

При цьому, судом встановлено та не заперечується учасниками справи, що в складі тендерної документації ТОВ "СПЕЦВЕН" надано детальний опис (технічну специфікацію), лист підтвердження щодо відповідності товару, копію сертифікату на систему управління якості, дилерський договір, а також порівняльну таблицю на підтвердження технічних, якісних та кількісних характеристик предмета закупівлі (а.с. 145-158).

Згідно даних відкритих джерел (https://wmi.insat.org.ua/) виробник ТОВ «ВАЛІДУС СПЕЦАВТО» має міжнародний ідентифікційний код виробника, що входить в структуру ідентифікаційного номера колісного транспорту засобу (VIN), який видається видається відповідно до ДСТУ.

Крім того, разом з поясненнями 4 державним пожежно-рятувальним загоном Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області до Західного офісу Держаудитслужби були надані сертифікат на систему управління якістю, сертифікат на систему екологічного управління та свідоцтво про присвоєння міжнародного ідентифікаційного коду виробника.

При цьому, додатком 3 до тендерної документації, серед іншого, чітко визначено, що учасник може запропонувати еквівалент з такими ж чи покращеними технічними характеристиками.

Таким чином, посилання відповідача на порушення 4 державним пожежно-рятувальним загоном Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області абзацу другого підпункту 2 пункту 44 Постанови №1178 при розгляді тендерної пропозиції учасника ТОВ "СПЕЦВЕН" є неспроможними.

Також, з висновку від 27.09.2023 року відповідач зобов`язав 4 державний пожежно-рятувальний загін Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень абзаців другого, п`ятого підпункту 2 пункту 44 Постанови №1178 та абзацу другого пункту 1 частини першої статті 31 Закону шляхом припинення зобов`язань за договором про закупівлю від 20.07.2023 №84 (розірвання договору, спосіб розірвання мають обрати сторони) відповідно до норм Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України та заходи щодо недопущення в подальшому виявлених порушень вимог пункту 14 частини другої статті 22 Закону та пунктів 28, 43, абзацу другого підпункту 2 пункту 44, підпункту 3 пункту 44 Постанови №1178 при складанні тендерної документації та протягом п`яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про вжиття таких заходів.

Разом з тим, в постанові від 04 травня 2023 року по справі № 160/5890/22 Верховний Суд вказав, що визначення способу усунення виявлених порушень «шляхом припинення зобов`язань за договором, в тому числі із застосуванням відповідних наслідків недійсності/нікчемності договору» не вирішує питання обґрунтованості та вмотивованості спірного висновку як акту індивідуальної дії, оскільки, зокрема, главою 50 ЦК України передбачено більше десяти способів припинення зобов`язання, серед яких, і припинення зобов`язання виконанням.

Аналіз нормативних підстав недійсності правочинів та її наслідків дає можливість дійти висновку, що метою інституту недійсності правочину є повне скасування правочину як юридичного факту, а його застосування має приводити до відновлення стану, який існував до укладення правочину, який суперечить законодавству. Наслідком визнання правочину недійсним є недійсність зобов`язання, породженого таким правочином. У разі припинення договору з підстав, не пов`язаних з його недійсністю (виконання чи розірвання), припиняються зобов`язання за цим договором.

Вимога контролюючого органу про усунення виявлених порушень законодавства повинна містити чіткі, конкретні і зрозумілі, приписи на адресу підконтрольного суб`єкту (об`єкту контролю, його посадових осіб), які є обов`язковими до виконання останнім, недотримання вказаних вимог спричинює юридичну невизначеність, що не є прийнятним.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Згідно ч. 5, 6 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.

За таких обставин, враховуючи вищевикладене, суд вважає, що висновок Управління Західного офісу Держаудитслужби в Івано-Франківській області про результати моніторингу закупівлі № UA-2022-12-26-019483-а від 27 вересня 2023 року, прийнято необґрунтовано та без урахування всіх обставин, що мали значення для його прийняття, а тому підлягає скасуванню.

Відповідно до п. 30. Рішення Європейського Суду з прав людини у справі Hirvisaari v. Finland від 27 вересня 2001 р., рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя.

Однак, згідно із п. 29 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі Ruiz Torija v. Spain від 9 грудня 1994 р., статтю 6 п. 1 не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов`язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи.

Пунктом 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень визначено, що обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно із практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.

Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

На підставі вищевикладеного, розглянувши справу в межах позовних вимог на підставі наданих доказів, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

При цьому, відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, з Західного офісу Держаудитслужби за рахунок його бюджетних асигнувань на користь 4 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області слід стягнути сплачений судовий збір у розмірі 2147,20 грн.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 12, 77, 90, 139, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов 4 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області (РНОКПП 38111749, адреса місцезнаходженн: 66300, Одеська область, м. Подільськ, вул. Соборна, 91) до Західного офісу Держаудитслужби (код ЄДРПОУ 40479801, адреса місцезнаходження: 79007, м. Львів, вул. Костюшка, 8), третя особа ТОВ Спецвен (код ЄДРПОУ 38746154, адреса місцезнаходження: 08606, Київська область, Обухівський район, м. Васильків, вул. Декабристів, 45) про визнання протиправним та скасування висновку, - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати висновок Управління Західного офісу Держаудитслужби в Івано-Франківській області про результати моніторингу закупівлі № UA-2022-12-26-019483-а від 27 вересня 2023 року.

Стягнути з Західного офісу Держаудитслужби (код ЄДРПОУ 40479801, адреса місцезнаходження: 79007, м. Львів, вул. Костюшка, 8) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь 4 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області (РНОКПП 38111749, адреса місцезнаходженн: 66300, Одеська область, м. Подільськ, вул. Соборна, 91) судовий збір у розмірі 2147,20 грн. (дві тисячі сто сорок сім гривень 20 копійок).

Рішення може бути оскаржено в порядку та в строки встановлені ст. ст. 295, 297 КАС України.

Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 255 КАС України.

Суддя О.А. Левчук

СудОдеський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення25.12.2023
Оприлюднено28.12.2023
Номер документу115941087
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу реалізації державної політики у сфері економіки та публічної фінансової політики, зокрема щодо організації господарської діяльності, з них