Справа №:755/11756/23
Провадження №: 1-кс/755/4017/23
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"20" грудня 2023 р. Дніпровський районний суд м. Києва (далі Суд) у складі слідчого судді ОСОБА_1 , за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 та слідчого ОСОБА_3 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого 3 відділу (з дислокацією у м. Херсон) СУ ГУ Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів у межах кримінального провадження внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 23 серпня 2022 року за №22023011000000036 за ознакамикримінального правопорушення,передбаченого ч.1ст.111Кримінального кодексу(даліКК)України, установив:
І.СУТЬ КЛОПОТАННЯ
До слідчого судді даного місцевого суду надійшло зазначене клопотання слідчого, котре погоджене з прокурором групи прокурорів прокурором відділу наглядуза додержаннямзаконів регіональним органом безпекита процесуального керівництва іпублічного обвинувачення у кримінальнихпровадженнях щодозлочинів,вчинених вумовах збройного конфлікту прокуратуриАвтономної РеспублікиКрим таміста Севастополя ОСОБА_4 про наданнятимчасового доступудо документів у межахцього провадження, у зв`язку необхідністю встановлення обставин визначених ст. 91 Кримінального процесуального кодексу (далі КПК) України при наявності на те передумов передбачених ст.132, 163того ж Кодексу.
У клопотанні вказується, що СУ ГУ СБ України в АР Крим (адреса управління з 23 травня 2023 року, згідно даних ЄДР юридичних осіб, ФОП та громадських формувань, - АДРЕСА_1 ) здійснюється досудове розслідування цього кримінального провадження у ході якого встановлено, що громадянин України ОСОБА_5 , перебуваючи на території Автономної Республіки Крим, достовірно знаючи про незаконну окупацію у 2014 році частини території України окупаційними військами держави-агресора, умисно, маючу мету та зібравши необхідні документи для провадження господарської діяльності згідно до законодавства РФ, не пізніше ніж 16 жовтня 2014 року здійснив реєстрацію юридичної особи «Общество с ограниченной ответственностью « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (офіційний державний реєстраційний номер РФ НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ), в якій зайняв посаду директора, який має право діяти без довіреності від імені юридичної особи. Основним видом діяльності вказаного товариства є діяльність агентів з оптової торгівлі машинами, промисловим устаткуванням, суднами й літаками (код 46.14).
Разом з цим, ОСОБА_5 , усвідомлюючи протиправність та незаконність цих подій, розуміючи, що суверенітет України поширюється на всю її територію, а Україна є унітарною державою, територія якої в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною, усвідомлюючи свої протиправні дії та бажаючи настання їх наслідків, діючи з прямим умислом, здійснював господарську діяльність, у вигляді постачання продукції для військових потреб РФ.
Будучи обізнаним про необхідність реєстрації на порталі РФ щодо державних закупівель відповідно до закону РФ від 05 квітня 2013 року №44ФЗ «О контрактной системе в сфере закупок товаров, работ, услуг для обеспечения государственных и муниципальных нужд», у невстановленому досудовим розслідуванням місці та час, забезпечив внесення відомостей щодо «ООО « ІНФОРМАЦІЯ_1 » до Єдиної інформаційної системи РФ (далі - ЄІС) шляхом розміщення відомостей на «Официальном сайте единой информационной системы в сфере закупок в информационной-телекоммуникационной сети ІНФОРМАЦІЯ_2 » ІНФОРМАЦІЯ_3 .
В свою чергу, особливістю даних «государственных контрактов», згідно ст. 51 Закону РФ № 44-Ф3 є те, що дані контракти укладаються за результатом проведення електронної процедури, шляхом подальшого підписання електронним підписом особи, яка має право діяти від імені учасника закупки.
Після чого, усвідомлюючи, що у майбутніх договорах контрагентами виступають лише бюджетні підприємства, установи та організації країни-агресора та маючи прямий умисел на укладання таких договорів ОСОБА_5 , будучи директором « ІНФОРМАЦІЯ_1 », уклав та підписав електронним та особистим підписом «государсвенные контракти» в яких виступав у ролі «постачальника».
Так, 19 квітня 2016 року укладено договір поставки № 30/04/16 між «постачальником» в особі директора « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_5 та «покупцем» в особі директора «ЗАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (м.Полярне, Мурманська область, РФ) ОСОБА_6 , щодо постачання приладу для діагностики і контролю радіолокаційних відповідачів ( ІНФОРМАЦІЯ_5 ), на суму 240000,00 російських рублів.
Згідно п. 9 вказаного договору постачання продукції «ЗАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » здійснюється для виконання державного оборонного замовлення РФ від 11.03.2015
З висновку експерта № 30/05-2023 від 30 травня 2023 року за результатами проведення судової товарознавчої експертизи встановлено, що прилад для діагностики і контролю радіолокаційних відповідачів ( ІНФОРМАЦІЯ_5 ), що був предметом укладання вищезазначеного договору поставки, відноситься до оборонної сфери використання, а саме в галузі морського флоту, військових морських кораблях, та згідно «Списку товарів військового призначення міжнародні передачі яких підлягають державному контролю», який є додатком до «Порядку здійснення державного контролю міжнародними передачами товарів військового призначення», затвердженого постановою КМУ від 20 листопада 2003 року № 1807, відноситься до позиції «ML9.а». Розробником і виробником вказаного приладу є ПП « ОСОБА_7 » (попередня адреса реєстрації АДРЕСА_2 ).
Також, з метою здійснення діяльності на підконтрольній Україні території ОСОБА_5 10 грудня 2015 року зареєстрував юридичну особу ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2 , АДРЕСА_3 ). Основним видом діяльності вказаного товариства є оптова торгівля побутовими електротоварами й електронною апаратурою побутового призначення для приймання, записування, відтворювання звуку й зображення (код 46.43) та діяльність посередників у торгівлі машинами, промисловим устаткуванням, суднами й літаками (код 46.14).
Поряд з тим, за вказаною адресою перереєстроване ПП « ОСОБА_7 » (ЄДРПОУ НОМЕР_3 , АДРЕСА_4 ), директором якого є ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_7 . Основним видом діяльності вказаного підприємства є діяльність посередників у торгівлі машинами, промисловим устаткуванням, суднами й літаками (код 46.14). На вказаному підприємстві серед іншого виробляєтьсяприлад для діагностики і контролю радіолокаційних відповідачів ( ІНФОРМАЦІЯ_5 ), аналог якого був предметом договору укладеним ОСОБА_5 з «ЗАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 ».
Враховуючи наведене та завдання кримінального провадження, передбачені ст. 2 КПК України, в органу досудового розслідування виникла необхідність одержати інформацію щодо перетину державного кордону та адміністративного кордону з тимчасово окупованими територіями України громадянином України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , починаючи з 2014 року по теперішній час.
Отже, на переконання слідства, наявні підстави, визначені ст. 159-163 КПК, для доступу до бази даних «Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України, в`їхали на тимчасово окуповану територію України або виїхали з такої території» власником якої є ІНФОРМАЦІЯ_9 щодо перетину державного кордону вказаним громадянином України.
ІІІ.Позиції сторін
Слідчий групи слідчих старший слідчий3відділу (здислокацією ум.Херсон)СУ ГУСлужби безпекиУкраїни вАвтономній РеспубліціКрим ОСОБА_3 у судовому засіданні заявлене клопотання підтримав, просив задовольнити з підстав викладених у його мотивувальній частині.
В свою чергу, на підставі положень ст. 22, 26, 163 КПК України, слідчим суддею визнано за можливе провести судовий розгляд клопотання без участі представника особи у володінні, якої знаходяться речі і документи.
IV.Правове регулювання питання тимчасового доступу до речей і документів
Тимчасовий доступ до речей і документів є одним із заходів забезпечення кримінального провадження, який застосовується з метою досягнення його дієвості (п. 5 ч.2 ст.131, ч.1 ст.132 КПК України), та полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (ч. 1 ст.159 КПК України).
Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді (ч. 2 ст.159 КПК України).
Враховуючи загальнідля всіхзаходів забезпеченняправила їхзастосування (ч.3,4ст.132КПК України),а такожспецифічні самедля цьогозаходу забезпеченняпідстави (ч.5,6ст.163КПК України),сторона,яка подаєклопотання,має довестинаступні обставини: 1)потребирозслідування виправдовуютьтакий ступіньвтручання управа ісвободи особи,про якийідеться вклопотанні; 2)може бутивиконане завдання,для виконанняякого звертаютьсяіз клопотанням; 4)без застосованогозаходу забезпеченнякримінального провадженняотримати речіі документи,які можутьбути використаніпід чассудового розглядудля встановленняобставин укримінальному провадженні,неможливо; 5)ці речіабо документиперебувають абоможуть перебуватиу володіннівідповідної фізичноїабо юридичноїособи; 6)вони саміпо собіабо всукупності зіншими речамиі документамикримінального провадження,у зв`язкуз якимподається клопотання,мають суттєвезначення длявстановлення важливихобставин укримінальному провадженні; 7)при цьомувони нестановлять собоюабо невключають речейі документів,які містятьохоронювану закономтаємницю або,у протилежномувипадку: (і) єможливість використанняяк доказіввідомостей,що містятьсяв цихречах ідокументах; (іі) неможливо іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
V.Мотиви, з яких виходила слідчий суддя при постановленні ухвали
Слідчий суддя, перевіривши клопотання заявника на дотримання вимог Кримінального процесуального Кодексу України, проаналізувавши наведені в ньому доводи, приходить до наступного.
Положення Закону України «Про інформацію», ст.19,32 Конституції України,Рішення КСУкраїни від20січня 2012року №2-рп/2012,вказують нате,що даніпро перетинособами державного кордону надаються за судовим рішенням з метою захисту персональних даних осіб.
Отже, є дійснимипередумови длярозгляду питанняслушності застосування заходу забезпечення кримінального провадження за правилами глави 15 розділу II КПК України, позаяк.
Відповідно, слідчий суддя, аналізуючи питання доречності тимчасового доступу до документів, враховує, що згідно з п.15 ч.1 ст.7, ч.1 ст.22 КПК України зміст та форма кримінального провадження повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, до яких, зокрема, відносяться змагальність сторін та свобода в поданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Як убачається з цього клопотання, тимчасовий доступ до документів вказаних у ньому обумовлений заявниками тим, що відображені у них дані підтверджують необхідність надання тимчасового доступу, з метою встановлення відомостей визначених ст.91 КПК України, у кримінальному провадженні та виконання завдань визначених ст.2 КПК України.
Пунктом 2 ч.1 ст.7, ст.9 КПК України регламентовано, що до загальних засад кримінального провадження віднесено законність. Ця складова передбачає, що під час кримінального провадження слід виявити усі обставини кримінального провадження.
Отже, слідчий суддя проаналізувавши (і)фабулу діяння вказану стороною обвинувачення та встановлену слідством в цей час в поєднанні (іі)з текстом диспозиціїкримінально-правовоїнорми,щодо порушенняяких йдеться та (ііі)додані матеріали до клопотання в розрізі (iv) мотивів наведених на підтвердження потреби застосування заходу забезпечення кримінального провадження, вважає, що є установленими обставини передбачені п.1, 2, 3 ч.3 ст.132, главою 15 КПК України.
Клопотання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження за своєю суттю в цілому відповідає вимогам ч.6 ст.132, ст.160 КПК, обставин, регламентованих п.1-3 ч.3 ст.132, ст.161 КПК, не встановлено.
VІ.Висновок
За таких обставин, слідчий суддя, дослідивши матеріали клопотання, долучені до нього документи, за своїм внутрішнім переконанням, у порядку ст.94 КПК України, вважає, що клопотання слід задовольнити.
Щодо способу доступу, то слідчий суддя враховує, що (1)згідно абз.1 ч.1 ст.159 КПК тимчасовий доступ до речей і документів полягає у можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку) ;(2)тимчасовийдоступ доелектронних інформаційнихсистем,комп`ютерних системабо їхчастин,мобільних терміналівсистем зв`язкуздійснюється шляхомзняття копіїінформації,що міститьсяв такихелектронних інформаційнихсистемах,комп`ютерних системахабо їхчастинах,мобільних терміналахсистем зв`язку,без їхвилучення (абз.2ч.1ст.159КПК України);(3)відповіднодо п.6 ч.1 ст.164 КПК України в ухваліслідчого судді,суду протимчасовий доступдо речейі документівмає бутизазначено розпорядження надати (забезпечити) тимчасовий доступ до речей і документів зазначеній в ухвалі особі та надати їй можливість вилучити зазначені речі і оригінали або копії документів.
Відповідно, з огляду на наведені в цьому провадженні доводи щодо мети застосування заходу забезпечення кримінального провадження, слідчий суддя вважає за слушне надати такий доступ у порядку абз.2 ч.1 ст.159 КПК України.
З цих підстав Суд, керуючись ст.131-132, 159-166, 369-372, 376 КПК України, постановив :
клопотання задовольнити.
Надати розпорядження(забезпечити) слідчому старшому слідчому 3 відділу (з дислокацією у м. Херсон) слідчого управління Головного управління СБ України в АР Крим ОСОБА_9 тимчасовий доступ до бази даних «Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України, в`їхали на тимчасово окуповану територію України або виїхали з такої території», які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_10 щодо перетину державного кордону громадянином України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , за період з 16 жовтня 2014 року по 20 грудня 2023 року.
Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин здійснювати шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах або їх частинах, без їх вилучення.
Строк дії ухвали не може перевищувати двох місяців з дня її постановлення.
Роз`яснити особі, у володінні якої перебувають речі і документи, що у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді, та є обов`язковою до виконання на всій території України.
Слідчий суддя ОСОБА_10
Ухвала виготовлена в двох примірниках.
Примірник 1 - знаходиться в матеріалах цього судового провадження.
Примірник 2 та завірена копія - надано заявнику.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Дніпровський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 20.12.2023 |
Оприлюднено | 25.04.2024 |
Номер документу | 115974115 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про тимчасовий доступ до речей і документів |
Кримінальне
Дніпровський районний суд міста Києва
Бірса О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні