Справа № 761/38851/23
Провадження № 2/761/10515/2023
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 жовтня 2023 року суддя Шевченківського районного суду м.Києва Юзькової О.Л., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Державного некомерційного підприємства "Центр тестування професійної компетентності фахівців з вищою освітою напрямків підготовки "медицина" і фармація" при Міністерстві охорони здоров`я України, Національного медичного університету імені О.О.Богомольця про скасування результатів єдиного державного кваліфікаційного іспиту "Крок 1" із наданням права повторного складення іспиту, скасування наказу про відрахування та поновлення на навчанні, -
ВСТАНОВИВ:
Представник ОСОБА_1 до Шевченківського районного суду міста Києва звернувся з заявою про скасування результатів єдиного державного кваліфікаційного іспиту "Крок 1" із наданням права повторного складення іспиту, скасування наказу про відрахування та поновлення на навчанні
Дослідивши матеріали позовної заяви, вбачає підстави для повернення її позивачу, з огляду на наступне.
Стаття 185 ЦПК України встановлює випадки, коли позовна заява повертається позивачеві.
Відповідно до п.2 ч.4 ст.185 ЦПК України, позовна заява повертається у випадку, коли порушено правила об`єднання позовних вимог (крім випадків, в яких є підстави для застосування положень статті 188 цього Кодексу.
Згідно положень ч.1 ст.188 ЦПК України, в одній позовній заяві може бути об`єднано декілька вимог, пов`язаних між собою підставою виникнення або поданими доказами, основні та похідні позовні вимоги. Похідною позовною вимогою є вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).
Частиною 4 ст. 188 ЦПК України передбачено, що не допускається об`єднання в одне провадження кількох вимог, які належить розглядати в порядку різного судочинства, якщо інше не встановлено законом.
Судом встановлено, що позивач просить суд: скасувати результати єдиного державного кваліфікаційного іспиту «Крок 1» спеціальність «Медицина» проведеного 01 серпня 2023 року в частині результатів студента 4 курсу медичного факультету №4 Національного медичного університету імені О.О.Богомольця ОСОБА_1 та надати право повторного складення єдиного державного кваліфікаційного іспиту «Крок 1»; скасувати Наказ Національного медичного університету імені О.О. Богомольця №3047/л-1 від 22.08.2023 року про відрахування з університету студентку 4 курсу медичного факультету №4 Національного медичного університету імені О.О.Богомольця та поновити до складу студентів на навчанні ОСОБА_1 .
На обґрунтування першої вимоги у позові вказано, що результати ЄДКІ "Крок-1 підлягають скасуванню, оскільки екзамен було проведено з порушенням Порядку, умов та строків розроблення і проведення єдиного державного кваліфікаційного іспиту та критеріїїв оцінки результатів (затвердженого наказом МОЗ №419 від 19.02.2019р.), оскільки не було забезпечено відповідні умови для проведення єдиного державного кваліфікаційного іспиту та порушено тривалість його проведення.
Згідно з ч.1 ст.19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Пунктом 1 ч.1 ст. 4 КАС України визначено, що адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.
Відповідно до п.7 ч.1 ст. 4 КАС України суб`єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі, без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі, на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Відповідно до статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Згідно з п.1 ч.1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, у спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Пунктом 1 Наказу Міністерства охорони здоров`я від 15 січня 1999 року №7 «Про заходи щодо виконання наказу Міністерства охорони здоров`я України від 14 серпня 1998 року № 251 «Про затвердження положення про систему ліцензійних інтегрованих іспитів фахівців з вищою освітою напрямів «Медицина» і «Фармація» (далі по тексту наказ) передбачено, що для виконання організаційно-методичних робіт з проведення ліцензійних інтегрованих іспитів згідно з Положенням про систему ліцензійних іспитів створити при МОЗ України Центр тестування професійної компетентності фахівців з вищою освітою напрямів підготовки "Медицина" і "Фармація" (далі - Центр тестування).
Пунктом 5 наказу доручено директору Центру тестування забезпечити здійснення організаційних та методичних заходів щодо підготовки та проведення тестових екзаменів ліцензійних інтегрованих іспитів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 2018 року № 334, зі змінами, затверджено Порядок здійснення єдиного державного кваліфікаційного іспиту для здобувачів ступеня вищої освіти магістр за спеціальностями галузі знань "22 Охорона здоров`я".
Відповідно по пункту 4 вказаного Порядку, кваліфікаційний іспит, крім практичного (клінічного) іспиту, проводиться Центром тестування при МОЗ, який є спеціально уповноваженим державним некомерційним підприємством для встановлення відповідності засвоєних здобувачами вищої освіти рівня та обсягу знань, умінь, інших компетентностей вимогам стандартів вищої освіти.
Отже, Державна організація «Центр тестування професійної компетентності фахівців з вищою освітою напрямів підготовки «медицина» і «фармація» при Міністерстві охорони здоров`я України» виконує делеговані Міністерством охорони здоров`я України контрольні функції з дотримання вимог до якості підготовки фахівців, а тому при здійсненні організаційних та методичних заходів щодо підготовки та проведення тестових екзаменів ліцензійних інтегрованих іспитів є суб`єктом владних (делегованих) повноважень.
Виходячи з викладеного, позовна вимога ОСОБА_1 до Державного некомерційного підприємства "Центр тестування професійної компетентності фахівців з вищою освітою напрямків підготовки "медицина" і фармація" при Міністерстві охорони здоров`я України про скасування результатів ЄДКІ із наданням права повторного складення іспиту, є вимогою про скасування індивідуального акта, що безпосередньо випливає із публічно-правових відносин, тому підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, що узгоджується з висновком Верховного Суду в ухвалі від 19 жовтня 2020 року у справі №463/5195/19, провадження №61-14294ск20.
В свою чергу, позовна вимога про скасування наказу про відрахування підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, разом з тим, суд зауважує, що вона безпосередньо пов`язана з результатом вирішення питання щодо законності результатів ЄДКІ.
За змістом ч.ч. 6, 7 ст. 188 ЦПКУкраїни суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи вправі до початку розгляду справи по суті роз`єднати позовні вимоги, виділивши одну або декілька об`єднаних вимог в самостійне провадження, якщо це сприятиме виконанню завдання цивільного судочинства. Розгляд позовних вимог, виділених у самостійне провадження, здійснює суддя, який прийняв рішення про роз`єднання позовних вимог. Про об`єднання справ в одне провадження, роз`єднання позовних вимог, про відмову в об`єднанні справ в одне провадження, роз`єднанні позовних вимог суд постановляє ухвалу.
Не допускається об`єднання в одне провадження кількох вимог, які належить розглядати в порядку різного судочинства, якщо інше не встановлено законом (ч.4 ст.188 ЦПК України).
Таким чином, процесуальним законом на момент вирішення питання про відкриття провадження у справі передбачено правові наслідки подання позову з порушенням правил об`єднання вимог та підлягає поверненню на підставі п.2 ч.4 ст.185 ЦПК України.
Керуючись ст.ст.19, 185, 188, 258-261, 354-355 ЦПК України, суд,
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Державного некомерційного підприємства "Центр тестування професійної компетентності фахівців з вищою освітою напрямків підготовки "медицина" і фармація" при Міністерстві охорони здоров`я України, Національного медичного університету імені О.О.Богомольця про скасування результатів єдиного державного кваліфікаційного іспиту "Крок 1" із наданням права повторного складення іспиту, скасування наказу про відрахування та поновлення на навчанні повернути позивачу.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому повної ухвали суду.
Суддя
Суд | Шевченківський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 23.10.2023 |
Оприлюднено | 29.12.2023 |
Номер документу | 115996916 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про спонукання виконати або припинити певні дії |
Цивільне
Шевченківський районний суд міста Києва
Юзькова О. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні