Ухвала
від 28.12.2023 по справі 909/1184/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 909/1184/23

УХВАЛА

28.12.2023 м. Івано-Франківськ

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Горпинюка І.Є., розглянувши матеріали позовної заяви № 852/11.1-03/14в від 21.11.2023 (вх. №14318/23 від 27.12.2023) Івано-Франківської міської ради (вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ, 76004) до Колективного виробничо-комерційного підприємства "Прохолода-Ф" (вул. Гетьмана Сагайдачного, 48В, м. Івано-Франківськ, 76018) про стягнення безпідставно збережених коштів в розмірі орендної плати в сумі 35 333,41 грн,

ВСТАНОВИВ:

Івано-Франківська міська рада звернулася до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом до Колективного виробничо-комерційного підприємства "Прохолода-Ф" про стягнення безпідставно збережених коштів в розмірі орендної плати в сумі 35 333,41 грн.

Дослідивши матеріали цієї позовної заяви, судом встановлено, що така підлягає залишенню без руху з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується.

Отже, процесуальний закон гарантує кожному право на звернення до суду, проте таке право може бути реалізовано лише в порядку, визначеному цим кодексом.

Статтею 162 ГПК України встановлено перелік вимог до позовної заяви.

Зокрема, частиною 2 ст. 162 ГПК України передбачено, що позовна заява подається до суду в письмовій формі і підписується позивачем або його представником або іншою особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи.

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 56 ГПК України сторона, третя особа, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь в судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника. Юридична особа незалежно від порядку її створення бере участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи), або через представника.

Згідно ч. 1 ст. 58 ГПК України, представником у суді може бути адвокат або законний представник.

Частиною другою статті 58 ГПК України обумовлено, що при розгляді справ у малозначних спорах (малозначні справи) представником може бути особа, яка досягла вісімнадцяти років, має цивільну процесуальну дієздатність, за винятком осіб, визначених статтею 59 цього Кодексу.

Як визначено у п. 1 ч. 5 та ч. 7 ст. 12 ГПК України, малозначними справами є справи, у яких ціна позову не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Для цілей цього Кодексу розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб вираховується станом на 1 січня календарного року, в якому подається відповідна заява або скарга, вчиняється процесуальна дія чи ухвалюється судове рішення.

Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік", розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб в розрахунку на місяць станом на 01 січня 2023 р. становить 2684,00 грн.

Враховуючи те, що ціна позову у даній справі складає 35333,41 грн, ця справа є малозначною, а отже представником сторони у цій справі може бути особа, яка досягла вісімнадцяти років, має цивільну процесуальну дієздатність, за винятком осіб, визначених статтею 59 цього Кодексу.

У відповідності до частин 1-4 статті 60 ГПК України, повноваження представників сторін та інших учасників справи мають бути підтверджені такими документами:

1) довіреністю фізичної або юридичної особи;

2) свідоцтвом про народження дитини або рішенням про призначення опікуном, піклувальником чи охоронцем спадкового майна.

Довіреність фізичної особи повинна бути посвідчена нотаріально або у визначених законом випадках іншою особою.

Довіреність від імені юридичної особи видається за підписом (електронним підписом) посадової особи, уповноваженої на це законом, установчими документами.

Повноваження адвоката як представника підтверджуються одним з таких документів:

1) довіреністю;

2) ордером, виданим відповідно до Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність";

3) дорученням органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правничої допомоги, виданим відповідно до Закону України "Про безоплатну правничу допомогу".

Відтак, при розгляді малозначних справ, представником у суді юридичної особи може бути адвокат чи особа, яка досягла вісімнадцяти років, має цивільну процесуальну дієздатність, за винятком осіб, визначених статтею 59 цього Кодексу, або ж така юридична особа може брати участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи).

В порядку самопредставництва юридичну особу може представляти за посадою її керівник або інші особи, повноваження яких визначені законодавством чи установчими документами або трудовими договорами, положеннями.

Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду в ухвалі від 02 липня 2020 р. у справі № 922/1969/19 зазначив, що для визнання особи такою, що діє в порядку самопредставництва, необхідно, щоб у відповідному законі, статуті, положенні чи трудовому договорі (контракті) було чітко визначене її право діяти від імені такої юридичної особи (суб`єкта владних повноважень без права юридичної особи) без додаткового уповноваження (довіреності).

Такий же висновок міститься і у п. 5.41 постанови Верховного суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 19.01.2022 по справі № 924/462/21.

Позовну заяву від імені Івано-Франківської міської ради підписала Бахур Н.В., зазначивши себе представником Івано-Франківіської міської ради.

Однак, передбачених частинами 1-4 статті 60 ГПК України документів, які підтверджують повноваження Бахур Н.В., як представника, а саме довіреності Івано-Франківської міської ради або ордера, виданого відповідно до Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" чи доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правничої допомоги, виданого відповідно до Закону України "Про безоплатну правничу допомогу", до позовної заяви не додано.

Єдиним документом, доданим до позовної заяви, яким Бахур Н.В. підтверджує свої повноваження на підписання позовної заяви, є копія виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо Івано-Франківської міської ради Івано-Франківської області.

У копії даної виписки, в розділі "Прізвище, ім`я та по батькові осіб, які мають право вчиняти юридичні дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори, та наявність обмежень щодо представництва від імені юридичної особи" наявна інформація про Бахур Наталію Василівну (повноваження: Вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі підписувати договори тощо (Надати усі права, передбачені процесуальним законодавством для учасників у судових справах, без права повної або часткової відмови від позовних вимог, права відмови від апеляційної або касаційної скарги чи їх відкликання, права на укладення мирової угоди, права визнання позову повністю або частково) - представник).

Однак, з положень статті 56 ГПК України слідує, що самопредставництво юридичної особи у господарському судочинстві можуть здійснювати будь-які фізичні особи, уповноважені на це саме відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту). У разі якщо такого договору (контракту) у письмовій формі немає чи у ньому зафіксований неповний перелік трудових (посадових) обов`язків працівника (наприклад, є посилання на посадову інструкцію), то поряд із підтвердженням наявності трудових відносин, такий працівник подає відповідний документ юридичної особи (зокрема посадову інструкцію), у якому визначений його обов`язок представляти інтереси цієї особи в суді (діяти за правилами її самопредставництва), а за наявності - також обмеження відповідних повноважень. Наявність або відсутність у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань даних про такого працівника, який поряд з керівником має право вчиняти дії від імені юридичної особи, не впливає на обов`язок останньої підтвердити повноваження цього працівника діяти у судовому процесі на підставі закону, статуту, положення, трудового договору (контракту), зокрема обсяг цих повноважень.

Однак таких документів, як положення, трудового договору (умови якого можуть бути визначені в наказі про призначення на посаду та в посадовій інструкції), які б прямо передбачали право Бахур Н.В. діяти від імені Івано-Франківської міської ради Івано-Франківської області без додаткового уповноваження (довіреності), тобто в порядку самопредставництва, до позовної заяви не додано.

Необхідно також відзначити, що повноваження представника, строк його повноважень можуть бути обмежені у виданій йому довіреності, обумовлені в ордері адвоката відповідно до умов укладеного договору про надання правової допомоги.

В той же час, повноваження осіб, які діють від імені юридичної особи в порядку самопредставництва, строк їх повноважень, визначаються відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту), а також обумовлюються чинністю зазначених документів.

Така різниця у правовому статусі представника та особи, яка діє від імені юридичної особи в порядку самопредставництва, робить необхідним те, що при підписанні позову позивач чи його представник мають визначитись з тим, в якому статусі діє особа, яка підписує позовну заяву (як представник, чи в порядку самопредставництва), та надати копії документів, які підтверджують повноваження підписанта позовної заяви. Не допускається змішування чи невизначеність статусу особи, яка підписує позовну заяву, у тому, діє вона як представник юридичної особи, чи бере участь в судовому процесі в порядку самопредставництва, оскільки суд має чітко розуміти якими повноваженнями в процесі наділена особа, яка діє від імені сторони.

Як уже зазначалось, позовна заява від імені Івано-Франківської міської ради підписана Бахур Н.В. із зазначенням, що така є представником.

При цьому з позовної заяви та долучених до неї документів неможливо дійти однозначного висновку, чи при підписанні позовної заяви Бахур Н.В. діяла як представник позивача, чи підписала таку заяву як особа, уповноважена діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи), оскільки на підтвердження своїх повноважень підписання позовної заяви Бахур Н.В. не додала довіреності чи ордера адвоката (які є документами, що підтверджують повноваження представника), а додала копію виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо Івано-Франківської міської ради Івано-Франківської області, за змістом якої вона вправі вчиняти юридичні дії від імені юридичної особи без довіреності.

Виходячи з наведеного, до позовної заяви не додано належних документів, які б підтверджували повноваження Бахур М.В. діяти від імені позивача відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи), як і не додано передбачених статтею 60 ГПК України документів, що підтверджують її повноваження як представника юридичної особи.

Також, згідно з п. 2 ч. 3 ст. 162 ГПК України позовна заява повинна містити повне найменування позивача.

В порушення зазначених вимог, в позовній заяві вказано найменування позивача як "Івано-Франківська міська рада", яке не відповідає повному найменуванню позивача, зазначеному у ЄДР, та у доданій до позовної заяви копії виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Згідно з частинами 1, 2 статті 174 Господарського процесуального кодексу України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Враховуючи наведене вище, суд дійшов до висновку, що позовну заяву Івано-Франківської міської ради слід залишити без руху, та встановити строк для усунення недоліків заяви.

Керуючись ст. 56, 58, 60, 162, 174, 180, 232-235 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

позовну заяву № 852/11.1-03/14в від 21.11.2023 (вх. №14318/23 від 27.12.2023) Івано-Франківської міської ради до Колективного виробничо-комерційного підприємства "Прохолода-Ф" (вул. Гетьмана Сагайдачного, 48В, м. Івано-Франківськ, 76018) про стягнення безпідставно збережених коштів в розмірі орендної плати в сумі 35 333,41 грн залишити без руху.

Івано-Франківській міській раді у десятиденний строк, з дня отримання даної ухвали, усунути недоліки позовної заяви, а саме, надати Господарському суду Івано-Франківської області:

1) інформацію про те, чи підписуючи позовну заяву Бахур Н.В. діяла як представник позивача, чи діяла від його імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи);

2) виходячи з інформації, поданої на виконання п. 1, надати:

- або передбачені статтею 60 ГПК України документи, що підтверджують повноваження Бахур Н.В., як представника позивача;

- або відомості про закон чи копії статуту, положення, трудового договору (контракту) (умови яких можуть бути визначені також наказом про призначення на посаду та посадовою інструкцією), відповідно до яких Бахур Н.В. уповноважена діяти від імені позивача в порядку самопредставництва юридичної особи. Такі документи мають містити чітко визначене право Бахур Н.В. діяти від імені позивача без додаткового уповноваження (довіреності);

3) відомості про повне найменування позивача.

Повідомити позивача, що в разі не усунення недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.

Суддя І.Є. Горпинюк

СудГосподарський суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення28.12.2023
Оприлюднено29.12.2023
Номер документу116002711
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин про відшкодування шкоди, збитків

Судовий реєстр по справі —909/1184/23

Рішення від 27.02.2024

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Горпинюк І. Є.

Ухвала від 03.01.2024

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Горпинюк І. Є.

Ухвала від 28.12.2023

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Горпинюк І. Є.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні