441/1529/22 2/441/119/2023
Р І Ш Е Н Н Я
І м е н е м У к р а ї н и
(заочне)
28.12.2023 Городоцький районний суд Львівської області в складі:
головуючого судді Перетятько О.В.,
з участю секретаря Сороки М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Городок Львівської області цивільну справу за позовною заявою Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу, -
в с т а н о в и в :
Представник АТ «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» - адвокат Свідунович Р. звернувся в суд з позовом до ОСОБА_1 про стягнення 73825 грн. вартості необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу. Позов мотивує тим, що відповідачка є споживачем послуг АТ «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» за адресою - вул. Галицька, 12 в смт. Великий Любінь Львівського району Львівської області. Зазначив, що відповідачкою вчинено порушення підп.3 п.1 глави 2 Р.ХІ Кодексу ГРМ, а саме несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, яке кваліфікується як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ та за яке п.1 Гл.3 Р ХІ Кодексу ГРМ передбачено здійснення нарахування необлікованого об`єму природного газу. Вчинення даного порушення підтверджується актом про порушення № 002284 від 20.01.2022 р, відповідно до якого працівниками АТ «Львівгаз» в будинку споживача виявлено, що пломба заводу-виробника ремонтна 2015 р. 3 кв., легко знімається, нижня частина помби підпиляна. Кронштейн кріплення пломби на обліковому механізму тріснутий, навколо нижньої частини пломби на кронштейні наявні вм`ятини. На засіданні Комісії АТ «Львівгаз» з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог Кодексу ГРМ вирішено задовольнити акт про порушення № 002284 від 20.01.2022 р, що підтверджується витягом з протоколу № 10/02-H від 22.02.2022 р. Акт підписано відповідачем ОСОБА_1 без зауважень. Згідно з Актом-розрахунком необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу і його вартості АТ «Львівгаз» проведено донарахування споживачу вартості необлікованого об`єму природного газу в період з 21.12.2021 по 28.02.2022 на суму 73825 грн. Вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`явлена до сплати споживачу в результаті задоволення Акта про порушення, зазначена в рахунку на оплату № 62067620 від 17.05.2022. Станом на момент звернення з позовом до суду, відповідачем не здійснено оплату донарахованого спожитого газу, а тому АТ «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» просить задовольнити позов.
Педставник позивача в судове засідання не з`явився, подав до суду письмову заяву, в якій позовні вимоги підтримав з мотивів, наведених у заяві, просив про розгляд справи у його відсутності.
Відповідачка ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлялась належним чином, у тому числі, в порядку ст. 128 ЦПК України, через публікацію оголошення на веб-сайті судової влади України, причини неявки суд не повідомила.
На сайті «Судової влади»: Городоцький районний суд Львівської області у розділі «громадянам», в якому є список справ призначених до розгляду, було розміщено інформацію про час та дату усіх судових засідань у цій справі.
З огляду на те, що ОСОБА_1 була обізнаною про наявність в Городоцькому районному суді Львівської області справи за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» до неї про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу, вважаю за можливе ухвалити рішення при заочному розгляді справи на підставі наявних у справі доказів, за відсутності заперечень позивача, що відповідає вимогам ст. 280 ЦПК України.
Відповідно дост. 128 ЦПК Українисудова повістка разом із розпискою, а у випадках, встановлених цим Кодексом, разом з копіями відповідних документів надсилається поштою рекомендованим листом із повідомленням або через кур`єрів за адресою, зазначеною стороною чи іншою особою, яка бере участь у справі.
Згідно ч. 1ст. 280 ЦПК Україниу разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений і від якого не надійшло повідомлення про причини неявки або якщо зазначені ним причини визнані неповажними, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Відповідно до ч. 3 ст.211ЦПК України суд ухвалив розглядати справу без участі сторін.
У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, розгляд справи здійснюється у їх відсутності, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Оглянувши матеріали справи, заяви представника позивача, дослідивши зібрані у справі докази, вирішуючи спір в межах заявлених позовних вимог та на підставі наданих доказів, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити з наступних підстав.
Згідно ст. 4, 13 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.
Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Споживач ОСОБА_1 приєдналась до умов договору розподілу природного газу на умовах Типового договору розподілу природного газу, затвердженогопостановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2498, і є споживачем природного газу за адресою: АДРЕСА_1 .
Цей Договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог ст.ст.633,634,641та642ЦК Українина невизначений строк.
Пунктом 7 глави 3 розділу VI Кодексу ГРС визначено, що фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу.
Договір розподілу регламентує порядок та умови забезпечення цілодобового доступу споживача до газорозподільної системи, розподіл (переміщення) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об`єкта відповідача та переміщення природного газу з метою фізичної доставки АТ «Львівгаз» обсягів природного газу до об`єкту споживача, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи.
Згідно із підпунктом 5, 7 пункту 7.4 розділу VІI Типового договору на розподіл природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від30.09.2015№ 2498 споживач зобов`язується 5) не допускати несанкціонованого відбору природного газу; 7) дотримуватись інших вимог цього Договлру та Кодексу ГРС.
20.01.2022 працівниками АТ «Львівгаз» на обєкті споживання відповідача, що по АДРЕСА_1 , виявлено факт несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ, а саме: пломба заводу-виробника ремонтна 2015 р. з кв., легко знімається, нижня частина помби підпиляна. Кронштейн кріплення пломби на обліковому механізму тріснутий, навколо нижньої частини пломби на кронштейні наявні вм`ятини, про що було складено акт про порушення № 002284. Вказаний акт підписаний споживачем ОСОБА_1 без застережень.
28.01.2022 лічильник демонтовано для проведення його експертизи, про що складено протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу, згідно із яким ЗВТ запаковано в пакет з поліетилену, опломбовано та скеровано на експертизу. Вказаний протокол підписаний споживачем ОСОБА_1 без застережень.
Відповідно до акта експертизи ЗВТ № 90 від 03.02.2022 року виявлено втручання в роботу ЗВТ - пломба заводу-виробника ремонтна 2015 р. з кв., легко знімається, нижня частина помби підпиляна. Кронштейн кріплення пломби на обліковому механізму тріснутий, навколо нижньої частини пломби на кронштейні наявні вм`ятини. За наслідком виявлених порушенькомісією підтверджено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, що призвело до викривлення даних обліку природного газу.
За наведеного правовідносини між позивачем та відповідачем регулюються Законом України«Про ринокприродного газу» та затвердженим відповідно до даного Закону Кодексом газорозподільних систем (постанова Національноїкомісії,що здійснюєдержавне регулюванняу сферахенергетики такомунальних послуг№2494від 30.09.2015року (Кодекс ГРМ) в редакціях, чинних на час виникнення спірних правовідносин.
Зокрема, п. 2. ч.2ст.59Закону України«Про ринокприродного газу» визначено, що правопорушеннями на ринку природного газу є, зокрема, несанкціонований відбір природного газу.
Згідно із п. п. 3 п. 1 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать: несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).
За визначенням термінів, які містяться у абз. 38, 39, 40, 43 пункту 4 глави 1 розділу I Кодексу ГРС несанкціоноване втручання в роботу газорозподільної системи втручання в роботу газорозподільної системи, в тому числі шляхом несанкціонованого відновлення газоспоживання, несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або під`єднання несанкціонованого газопроводу, внаслідок чого порушується нормальний режим роботи ГРМ та/або здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу; несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газувтручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу; несанкціонований відбір природного газувідбір (споживання) природного газу з газорозподільної системи з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема цьогоКодексу; несанкціонований споживачфізична, юридична особа або фізична особа - підприємець, яка без укладання договору розподілу природного газу з оператором газорозподільної системи або на об`єкті, який не підключений до ГРМ в установленому порядку, здійснює несанкціонований відбір природного газу.
Отже, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (лічильника газу) є порушенням на ринку газу, яке слід розцінювати як несанкціонований відбір природного газу. Це у свою чергу, свідчить про неналежне виконання споживачем своїх зобов`язань за умовами Типового договору розподілу газу.
Таким чином, саме споживач несе відповідальність за зберігання та цілісність ЗВТ. Із системного аналізу наведених норм можна дійти висновку, що немає жодного значення хто саме здійснив несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ - споживач чи треті особи. Аналогічна правова позиція повністю підтверджується висновками ВС у постанові від 18 травня 2021 року у справі №902/417/20.
Пунктом 7 глави 9 розділу X Кодексу ГРС визначено, що у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про: 5) наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ.
Якщо за результатами експертизи та/або позачергової чи експертної повірки підтверджено наявність порушення, у всіх випадках за відсутності дублюючого ВОГ (ЗВТ) об`єм розподіленого в точці вимірювання природного газу за період порушення та відсутності комерційного ВОГ (ЗВТ) розраховується у порядку, визначеному розділом XIцього Кодексу, зі складанням акта про порушення.
Абз. 2 п. 7 глави 9 розд. Х Кодексу ГРС визначено, що розрахунок необлікованого або облікованого частково об`єму природного газу внаслідок порушення здійснюється за наявності акта про порушення та у порядку, визначеному врозділі ХІцього Кодексу.
У п. 1 глави 3 розд. ХІ Кодексу ГРС зазначено, що у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 19 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Пунктом 11 гл. 5 розділу ХІ Кодексу ГРС визначено, що за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта пропорушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.
Відповідно до пункту 1 глави 3 розділу XI Кодексу ГРС у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням, з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
На виконання п. 12 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС відповідачці надіслано рахунок оплати за недооблікований (донарахований) об`єм природного газу акт-рахунок на оплату оплату необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу та його вартості, однак станом на день подання позову до суду, заборгованість не сплачено.
Відповідно до положень ст.ст.509,525,526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином, відповідно до умов договору та вимогЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться, одностороння відмова від виконання договору чи зміни умов його виконання не допускається.
Відповідно до ч. 1 ст.543ЦК Україниу разі солідарного обов`язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов`язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо. Дані норми закону регулюють відносини, що виникають при пасивній солідарності (множинності осіб на стороні боржника).
Згідно із ч. 1, 2ст. 614 Цивільного кодексу Україниособа, яка порушила зобов`язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом.
Статтею 629ЦК України визначено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами. Згідно ст. 610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання.
Враховуючи вищенаведене та те, що відповідачкою допущено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, яке кваліфікується як несанкціонований відбір природного газу за адресою її проживання, розрахунок об`єму та вартості необлікованого природного газу здійснено позивачем у відповідності до п. 1 глави 3 розділу XI Кодексу ГРС. Відповідачка об`єму та/або вартості необлікованого (донарахованого) природного газу не оскаржувала, а тому суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу є підставними.
Суд, в порядку ст. 141 ЦПК України, стягує з відповідача в користь АТ "Оператор газорозподільної системи "Львівгаз" 2481 грн. 60 коп. судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 16, 328, 392 ЦК України, ст.10, 140, 200, 259, 263-265, 280-284 ЦПК України, суд
у х в а л и в :
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 зареєстрованої по АДРЕСА_1 , на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз», ЄДРПОУ: 03349039, місцезнаходження вул. Золота, 42 в м. Львів, 73 825 (сімдесят три тисячі вісімсот двадцять п"ять) грн. 00 коп. вартості необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої по АДРЕСА_1 , на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз», ЄДРПОУ: 03349039, місцезнаходження вул. Золота, 42 в м. Львів, 2481 грн. 00 коп. судового збору.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 30-ти днів з дня його проголошення. У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в апеляційному порядку до Львівського апеляційного суду через Городоцький районний суд Львівської області протягом тридцяти днів з дня постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо заяви про перегляд заочного рішення або апеляційну скаргу не було подано, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Головуючий суддя Перетятько О.В.
Суд | Городоцький районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 28.12.2023 |
Оприлюднено | 01.01.2024 |
Номер документу | 116045101 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Городоцький районний суд Львівської області
Перетятько О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні