Справа № 522/20980/15-ц
Провадження № 2/522/2485/23
УХВАЛА
06 грудня 2023 року Приморський районний суд м. Одеси, у складі:
головуючої судді Шенцевої О.П.,
при секретарі Міщенко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «ЦЕНТРАЛ ФІНАНС» (правонаступника АТ «Альфа-Банк») до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , треті особи ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , Товариство з обмеженою відповідальністю «ФІТАЛ ВІА ГРУП», про звернення стягнення на предмет іпотеки, -
ВСТАНОВИВ:
У провадженні Приморського районного суду м. Одеси перебуває справа за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «ЦЕНТРАЛ ФІНАНС» (правонаступника АТ «Альфа-Банк») до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , треті особи ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , Товариство з обмеженою відповідальністю «ФІТАЛ ВІА ГРУП», про звернення стягнення на предмет іпотеки.
Ухвалою судді Кравчук Т.С. від 30 жовтня 2015 р. відкрито провадження по даній справі.
Згідно повторного авторозподілу на підставі розпорядження керівника апарату Приморського районного суду м. Одеси від 04.02.2019 року дана справа була передана на розгляд судді Шенцевій О.П., яка ухвалою суду 05 лютого 2019 року прийняла справу допровадження.
19 листопада 2019 року ухвалою суду здійснено заміну сторони позивача у порядку процесуального правонаступництва у цивільній справі за позовом АТ «УкрСоцбанк» до ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 про звернення стягнення на предмет іпотеки, шляхом покладення всіх процесуальних прав та обов`язків позивача на АТ «Альфа-Банк»». Також ухвалою суду від 19 листопада 2019 року задоволено клопотання про витребування.
22 лютого 2021 року ухвалою суду залучено до участі у цивільній справі № 522/20980/15-ц за позовом АТ «Альфа-Банк» до ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 про звернення стягнення на предмет іпотеки, у якості співвідповідача Товариство з обмеженою відповідальністю «ФІТАЛ ВІА ГРУП» (код ЄДРПОУ 40727554, місцезнаходження: Україна, 65078, м. Одеса, провулок Генерала Вишневського, буд. 13/1, кв. 205).
25 травня 2021 року закрито підготовче провадження по справі.
20 жовтня 2021 року ухвалою суду замінено первісного відповідача ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , Товариство з обмеженою відповідальністю «ФІТАЛ ВІА ГРУП» на належного відповідача ОСОБА_1 та ОСОБА_2 . Залучено у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на боці відповідача ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , Товариство з обмеженою відповідальністю «ФІТАЛ ВІА ГРУП». Також ухвалою суду поновлено строк на подачу заяви про зміну предмету позову від 20.10.2021 року.
09 грудня 2021 року ухвалою суду залучено до участі у цивільній справі за позовом АТ «Альфа-Банк» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , треті особи ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІТАЛ ВІА ГРУП», про звернення стягнення на предмет іпотеки, замість Акціонерного товариства «Альфа-Банк», його правонаступника - Товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «ЦЕНТРАЛ ФІНАНС», код ЄДРПОУ: 40371994.
20 грудня 2021 року до суду подано заяву про зміну предмету позову.
21 березня 2022 року, 25 травня 2022 року, 20 липня 2022 року, 12 жовтня 2022 року, 30 листопада 2022 року, 22 лютого 2023 року, 05 квітня 2023 року, 31 травня 2023 року, 22 серпня 2023 року, 03 жовтня 2023 року, 06 грудня 2023 року в судові засідання сторони по справі не з`явились, повідомлялись належним чином, про причини неявки суду не повідомили.
Так, в призначені судові засідання позивач не з`являвся, про причини неявки суду не повідомляв.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовна заява підлягає залишенню без розгляду з наступних підстав.
Відповідно до ст. 2 ЦПК України, завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно дост.ст.13,43 ЦПК Україниособа, яка бере участь у справі, розпоряджається своїми процесуальними правами на власний розсуд. Особи, які беруть участь у справі, зобов`язані добросовісно здійснювати свої процесуальні права та виконувати процесуальні обов`язки.
В свою чергу, сторона зобов`язана демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, утриматися від використання прийомів, які пов`язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.
Пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод визначено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним та безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Згідно з нормами статті 17 Конвенції, жодне з положень цієї Конвенції не може тлумачитись як таке, що надає будь-якій державі, групі чи особі право займатися будь-якою діяльністю або вчиняти будь-яку дію, спрямовану на скасування будь-яких прав і свобод, визнаних цією Конвенцією, або на їх обмеження в більшому обсязі, ніж це передбачено в Конвенції.
Ратифікуючи зазначену Конвенцію, Україна взяла на себе зобов`язання гарантувати кожній особі права та свободи, закріплені в Конвенції, включаючи право на справедливий судовий розгляд протягом розумного строку.
Розумність тривалості судового розгляду має визначатися з огляду на обставини справи та наступні критерії: складність справи, поведінка заявника та компетентних органів, а також важливість предмета позову для заявника у справі (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Фрідлендер проти Франції»).
За змістом положень п. 3 ч. 1ст. 257 ЦПК України, суд постановляє ухвалу про залишення позову без розгляду, якщо, зокрема, належним чином повідомлений позивач повторно не з`явився в судове засідання або не повідомив про причини неявки, крім випадку, якщо від нього надійшла заява про розгляд справи за його відсутності і його нез`явлення не перешкоджає розгляду справи.
На осіб, які беруть участь у справі, покладається загальний обов`язокдобросовісно здійснювати свої процесуальні права і виконувати процесуальні обов`язки. Під добросовісністю необхідно розуміти користування правами за призначенням, здійснення обов`язків у межах визначених законом, недопустимість посягання на права інших учасників цивільного процесу, заборона зловживання процесуальними правами.
Системний аналіз зазначених норм процесуального права дає підстави для висновку, що законодавець диференціює необхідність урахування судом поважності/неповажності причин неявки позивача до суду залежно від того, якою є неявка: першою чи повторною. Така диференціація обумовлена як необхідністю забезпечити дотримання прав позивача на участь у судовому засіданні у разі першої неявки за належного його повідомлення про час та місце судового засідання та поважності причин неявки, так і необхідністю введення певних обмежень з метою дотримання процесуальних строків розгляду справи, прав та інтересів іншої сторонивідповідача, який притягнутий до участі у справі позивачем, а тому саме останній має продемонструвати свій інтерес у як найскорішому розгляді справи, а отже зобов`язаний у розумні інтервали цікавитися провадженням у справі. Саме тому, повторна неявка позивача в судове засідання, незалежно від поважності її причин, дає суду підстави залишити позовну заяву без розгляду, крім випадку, якщо від позивача надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, і його неявка не перешкоджає вирішенню спору по суті.
Таким чином, зазначена норма дисциплінує позивача, як ініціатора судового розгляду, стимулює його належно користуватися своїми правами щоб не допустити затягування розгляду справи.
Подібні висновки викладені у постанові Верховного Суду від 11 березня 2021 року у справі № 558/9/18 (провадження № 61-13892св20).
Заяв, які суд міг би розцінювати як заяви про розгляд справи за відсутності позивача чи заяв про відкладення розгляду справи з огляду на поважність причин не можливості прибуття в судове засідання, позивачем не подавалось.
Отже, причин для відкладення розгляду справи, які можуть бути визнані поважними та підстав для неприбуття позивача в судові засідання не було.
З огляду на складність змісту правовідносин між сторонами, справа не може бути розглянута за матеріалами справи без участі позивача. Справа вже тривалий час знаходиться в провадженні суду, при цьому позивач не вчиняє будь-яких дій для прискорення розгляду справи.
Суд встановив, що матеріали справи містять докази належного сповіщення позивача про розгляд справи у судових засіданнях.
З огляду на поточну ситуацію, яка склалася у м. Одесі, де знаходиться Приморський районний суд м. Одеси, де не було та немає активних бойових дій, враховуючи, що суд здійснює свою діяльність у штатному режимі, з метою дотримання розумних строків розгляду справи та недопущення порушення конституційних прав учасників справи на судовий захист, неодноразове відкладення розгляду справи буде суперечити принципу ефективності судового процесу.
Відповідно до п.11 ч.3ст. 2 ЦПК України, основною засадою (принципом) цивільного судочинства є неприпустимість зловживання процесуальними правами.
Суд розцінює безпідставні неявки позивача, що сповіщений належним чином про час, дату і місце судового засідання як зловживання позивачем своїми процесуальними правами, що є недопустимим.
Позов про звернення стягнення на предмет іпотеки перебуває в провадженні Приморського районного суду м. Одеси з жовтня 2015 року.
Відповідно до ч.3ст.131ЦПК України учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про причини неявки у судове засідання.
У рішенні Європейського Суду від 03 квітня 2008 року у справі «Пономарьова проти України» зазначено, що сторони мають вживати заходи, щоб дізнатися про стан відомого їм судового провадження.
Згідност. 17 ЗУ «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23 лютого 2006 року, суди застосовують рішення Європейського суду з прав людини як джерело права.
Внаслідок чого, суд вважає, що позивач допустив безпідставні неявки в судові засідання, а саме 21 березня 2022 року, 25 травня 2022 року, 20 липня 2022 року, 12 жовтня 2022 року, 30 листопада 2022 року, 05 квітня 2023 року, 31 травня 2023 року, 22 серпня 2023 року, 03 жовтня 2023 року, 06 грудня 2023 року зважаючи також на те, що позивач є безпосередньою особою, яка має бути заінтересована в належному розгляді справи, так як позивач звертаючись до суду мав намір захистити свої права.
Отже, аналіз викладених вище обставин, дає підстави стверджувати про неналежне здійснення позивачем своїх процесуальних прав і виконання процесуальних обов`язків, що виразились систематичному не з`являнні в судові засідання, з метою зловживання своїми правами та безпідставного затягування судового розгляду справи.
Крім того, слід зауважити, що сторона позивача, будучи обізнаною про можливість розгляду справи без участі позивача та/або представника, відповідну заяву про розгляд справи за її відсутності не подає, чим, на розсуд суду, умисно затягує розгляд справи та позбавляє суд можливості вирішити справу в розумні строки та постановити рішення по суті заявлених вимог.
За таких обставин,у зв`язку із наведеним вище, враховуючи, що позивач повторно не з`явився у судове засідання, повідомлений судом належним чином про час та місце розгляду справи у встановленому процесуальним законом порядку, із заявою про розгляд справи у його відсутність або про проведення засідання у режимі відеоконференції до суду не звертався, що на переконання суду свідчить про втрату актуальності даної справи для заявника, суд вважає можливим застосувати наслідки, які передбаченіст. 257 ЦПК Українитаприходить до висновку про те, що позов підлягає залишенню без розгляду.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.257,353,354 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву Товариства зобмеженою відповідальністю«Фінансова компанія«ЦЕНТРАЛ ФІНАНС»(правонаступникаАТ «Альфа-Банк»)до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ,треті особи ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 ,Товариство зобмеженою відповідальністю«ФІТАЛ ВІАГРУП»,про зверненнястягнення напредмет іпотеки - залишити без розгляду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя
Суд | Приморський районний суд м.Одеси |
Дата ухвалення рішення | 06.12.2023 |
Оприлюднено | 01.01.2024 |
Номер документу | 116049668 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Приморський районний суд м.Одеси
Шенцева О. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні