Справа № 405/7638/23
провадження № 1-кс/405/4233/23
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25.12.2023 м. Кропивницький
слідчий суддя Ленінського районного суду м. Кіровограда ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 розглянувшиу відкритомусудовому засіданнів залісуду в м. Кропивницькому клопотаннястаршого слідчоговідділу розслідуваннязлочинів усфері господарськоїдіяльності таслужбової діяльності слідчогоуправління Головногоуправління Національноїполіції вКіровоградській області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань №42023121550000092 від 02.10.2023 за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України,-
ВСТАНОВИВ:
Слідчий відділу СУ ГУНП в Кіровоградській області ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді з клопотанням про тимчасовий доступ до речей та документів з метою вилучення оригіналів та копії документів, які перебувають у володінні військової частини НОМЕР_1 (ОК « ІНФОРМАЦІЯ_1 »), юридична адреса: АДРЕСА_1 . В обґрунтування вказаного клопотання слідчий зазначив, що у провадженні СУ ГУНП в Кіровоградській області перебувають матеріали кримінального провадження, внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42023121550000092 від 02.10.2023 за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України, за фактом внесення завідомо неправдивих відомостей до офіційних документів службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_2 , КНП « ІНФОРМАЦІЯ_3 », ІНФОРМАЦІЯ_4 , що стало підставою для звільнення в запас військовослужбовця ОСОБА_4 .
Зокрема, встановлено, факт службового підроблення тобто, внесення до офіційних документів службовими особами вищевказаних установ завідомо неправдивих відомостей, що стало підставою для звільнення у запас старшого офіцера відділення обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_5 (м. Долинська) майора ОСОБА_4 .
Так, за наявними даними, старший офіцер відділення обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_5 (м.Долинська) майор ОСОБА_4 , використовуючи своє службове становище з метою звільнення з лав ЗС України, на підставі офіційних документів, в які внесені завідомо неправдиві відомості, отримані в ІНФОРМАЦІЯ_6 , КНП « ІНФОРМАЦІЯ_7 », оформив догляд за своєю матір`ю ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_8 .
14.02.2023 ОСОБА_4 , звернувся із заявою до голови ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо здійснення обстеження матеріально-побутових умов його проживання, у зв`язку з оформленням догляду за ОСОБА_5 , яка є особою з інвалідністю другої групи і потребує постійної сторонньої допомоги та знаходиться на його утриманні
21.02.2023 посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_2 склали Акт обстеження житлово-побутових умов проживання особи, яка потребує опіки/піклування, в якому зазначено, що спільно з ОСОБА_4 його дружиною ОСОБА_6 та пасинком - ОСОБА_7 проживає ОСОБА_5 . Зазначений Акт завірено підписами посадових осіб, які його складали, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .
В подальшому, ОСОБА_4 подав рапорт на ім`я начальника ІНФОРМАЦІЯ_9 , щодо вирішення питання про його подальше проходження військової служби, а саме дострокового звільнення з військової служби за сімейними обставинами, у зв`язку з необхідністю здійснення постійного догляду за своєю матір`ю.
16.05.2023, на підставі зазначеного рапорту, посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_4 було складено Акт обстеження сімейного стану майора ОСОБА_4 в якому зазначено, що на день перевірки сім`я ОСОБА_4 складалася з дружини - ОСОБА_6 , пасинка ОСОБА_8 та його матері - ОСОБА_5 .
Також, до вказаного Акту, підписаного посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_4 додано завірену копію довідки лікарсько-консультативної комісії КНП « ІНФОРМАЦІЯ_7 » від 14.12.2022 № 191 про те, що ОСОБА_5 хворіє та потребує постійного стороннього догляду.
В подальшому, на підставі вищезазначених документів, відповідно до пп. «г» п. 3 ч. 5 ст. 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» згідно наказу командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_10 № 262 від 09.06.2023 майора ОСОБА_4 старшого офіцера відділення обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_5 (м. Долинська) звільнено з військової служби у запас.
Згідно п. 3.4. Правил опіки та піклування, затверджених спільним наказом ІНФОРМАЦІЯ_11 у справах сім`ї та молоді, МО України, ІНФОРМАЦІЯ_12 . Мінпраці та соцполітики України № 34/166/131/88 від 26.05.1999, опікун над повнолітніми дієздатними особами, які за станом здоров`я самостійно не можуть захищати свої права і виконувати свої обов`язки, може бути призначений тільки на прохання цих осіб. Також, відповідно п. 4.3. вказаних Правил, опікун (піклувальник) повинен проживати разом з підопічним і може бути прописаний на житловій площі останнього на період виконання своїх обов`язків.
За даними ІНФОРМАЦІЯ_13 інформації ІНФОРМАЦІЯ_14 , ОСОБА_5 17.03.2022 виїхала через пункт пропуску « ІНФОРМАЦІЯ_15 » за межі України та по теперішній час на територію України не в`їжджала.
Однак, службові особи ІНФОРМАЦІЯ_2 та ІНФОРМАЦІЯ_16 в порушення вищезазначених Правил, внесли в Акти обстеження, від 21.02.2023 та 16.05.2023 відповідно, завідомо неправдиві відомості щодо місця перебування ОСОБА_5 , а службовими особами КНП « ІНФОРМАЦІЯ_7 », за результатами нібито проведеного обстеження ОСОБА_5 , 14.12.2022 видано довідку лікарсько-консультативної комісії про стан здоров`я вказаної особи, яка не відповідає вимогам Наказу МО України від 09.03.2021 року № 407.
Таким чином, в діях службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_2 , КНП « ІНФОРМАЦІЯ_7 », вбачаються ознаки кримінального правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України.
В ході досудового розслідування на підставі ухвал Ленінського районного суду проведено тимчасові доступи до речей та документів у ІНФОРМАЦІЯ_6 , КНП « ІНФОРМАЦІЯ_7 », та ІНФОРМАЦІЯ_5 , але оригінал Акту обстеження житлово-побутових умов проживання особи, яка потребує опіки/піклування від 21.02.2023 (адреса: АДРЕСА_2 ) не вилучено у зв`язку з його відсутністю..
На даний час в ході досудового розслідування встановлено, що оригінал Акту обстеження житлово-побутових умов проживання особи, яка потребує опіки/піклування від 21.02.2023 (адреса: АДРЕСА_2 ) на даний час перебуває при матеріалах особової справи військовослужбовця ОСОБА_5 , які передані до військової частини НОМЕР_1 (ОК « ІНФОРМАЦІЯ_1 »), юридична адреса: АДРЕСА_1 .
На даний час, в ході досудового розслідування з метою дослідження всіх обставин кримінального провадження, а також з метою проведення почеркознавчої експертизи по документам які мають істотне значення в даному кримінальному провадженні виникла необхідність у отриманні тимчасового доступу до речей та документів з метою вилучення оригіналу Акту обстеження житлово-побутових умов проживання особи, яка потребує опіки/піклування від 21.02.2023 (адреса: АДРЕСА_2 ), які перебувають у володінні військової частини НОМЕР_1 (ОК « ІНФОРМАЦІЯ_1 »), юридична адреса: АДРЕСА_1 .
Обґрунтуванням необхідності у проведенні тимчасового доступу до документів із можливістю їх вилучення являється потреба у встановленні об`єктивної істини під час досудового розслідування.
У відповідності до ч. 3 ст. 132 КПК України застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що: 1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; 2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора; 3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий прокурор звертається із клопотанням.
Згідно чинного Кримінального процесуального законодавства України тягар доказування перед слідчим суддею, судом наявності підстав застосування заходів забезпечення кримінального провадження покладено на слідчого та прокурора як на суб`єктів, які здійснюють кримінальне провадження, а тому вони мають обґрунтувати необхідність застосування заходів його забезпечення.
Потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи осіб, про який йдеться в клопотанні, оскільки орган досудового розслідування має намір отримати тимчасовий доступ до речей та документів і вилучити їх, що забезпечить швидке та неупереджене проведення досудового розслідування та встановлення істини у справі.
Тимчасовий доступ до речей і документів зазначених у клопотанні та їх вилучення не тягне негативних наслідків передбачених п. 10 ч. 1 ст. 309 КПК України.
Крім того, звертаю увагу суду, що іншим способом ніж вилучення документів вказаним вище шляхом, неможливо довести обставини причетності осіб до вчинення кримінального правопорушення.
Відомості, що містяться в зазначених документах можуть бути використані як докази у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України, а також інших можливих злочинів за результатом дослідження доказів у справі.
Слідчим зазначається, враховуючи, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказані документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, відповідно до ч. 2 ст.9 КПК України, всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження, надати їм належну правову оцінку та забезпечити прийняття законних процесуальних рішень, а також з метою притягнення до відповідальності винних осіб в міру своєї вини, необхідно отримати тимчасовий доступ до речей і документів та можливість їх вилучити (виїмка документів), які перебувають у володінні військової частини НОМЕР_1 (ОК « ІНФОРМАЦІЯ_1 »), юридична адреса: АДРЕСА_1 .
Слідчий у судове засідання не з`явився, надав до суду заяву, в якій просить провести розгляд клопотання у його відсутність та задовольнити клопотання.
Представник військової частини НОМЕР_1 (ОК « ІНФОРМАЦІЯ_1 ») у судове засідання не з`явився, про дату час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, причини неявки суду не повідомили.
Оскільки, згідно ч. 4 ст. 163 КПК України відсутність слідчого та особи, у володінні якої знаходяться речі та документи, не є перешкодою для розгляду клопотання, суд визнав можливим розглянути клопотання за відсутності слідчого та представника військової частини НОМЕР_1 (ОК « ІНФОРМАЦІЯ_1 »), на підставі наявних доказів.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 107 КПК України, враховуючи неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, фіксування за допомогою технічних засобів судового розгляду не здійснювалося.
Дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя приходить до наступних висновків.
Слідчим суддею встановлено, що у провадженні СУ ГУНП в Кіровоградській області перебуває кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42023121550000092 від 02.10.2023 за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України, за фактом внесення завідомо неправдивих відомостей до офіційних документів службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_2 , КНП « ІНФОРМАЦІЯ_3 », ІНФОРМАЦІЯ_4 , що стало підставою для звільнення в запас військовослужбовця ОСОБА_4 .
Відтак, органу досудового розслідування з метою встановлення обставин кримінального провадження необхідно одержати тимчасовий доступ до документів (виїмку документів) з можливістю вилучення в оригіналах, які перебувають у володінні військової частини НОМЕР_1 (ОК « ІНФОРМАЦІЯ_1 »), юридична адреса: АДРЕСА_1 , з можливістю вилучення оригіналу документу з особової справи військовослужбовця ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_17 , а саме: Акт обстеження житлово-побутових умов проживання особи, яка потребує опіки/піклування від 21.02.2023 (адреса: АДРЕСА_2 ).
Згідно ч.1 ст. 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Відповідно до п.5 ч. 2 ст. 131 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів є заходом забезпечення кримінального провадження.
Відповідно до ч. 1 ст. 160 КК України, сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Згідно ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Відповідно до ч. ч. 5, 7 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю. Слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Слідчий у клопотанні посилаючись на проведення почеркознавчої експертизи, просить надати доступ до документів з можливістю вилучення їх оригіналів, проте матеріали клопотання не містять доказів призначення вказаних експертиз.
Оскільки слідчим не обґрунтовано необхідності вилучення таких документів в оригіналах та не доведено наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення вказаних документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів, слідчий суддя не вбачає правових підстав для вилучення документів щодо яких ставиться питання про надання доступу в їх оригіналах. При цьому слідчий суддя роз`яснює, що орган досудового розслідування не позбавлений можливості після ознайомлення з копіями вилучених документів, за наявності правових підстав, ініціювати питання про вилучення оригіналів необхідних документів.
Отже, в частині вилучення оригіналів документів, доступ до яких просить надати слідчий, клопотання задоволенню не підлягає.
Дослідивши матеріали клопотання, яке погоджене прокурором, та подане у відповідності до ст. 160 КПК України, беручи до уваги, що речі та документи, доступ до яких просить надати слідчий, перебувають у володінні військової частини НОМЕР_1 (ОК « ІНФОРМАЦІЯ_1 »), юридична адреса: АДРЕСА_1 , та мають значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні, а також враховуючи, що в інший спосіб довести вказані обставини неможливо, зважаючи на те, що документи не є такими, доступ до яких заборонено, слідчий суддя вважає, що клопотання про надання доступу до документів підлягає частковому задоволенню, з наданням тимчасового доступу до оригіналів документів з можливістю вилучення їх належним чином завірених копій.
Керуючись ст.ст. 131, 132, 159-166, 369-372 КПК України, слідчий суддя,-
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання старшого слідчого відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого управління Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області капітана поліції ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів задовольнити частково.
Надати старшому слідчому ВР ЗСГСД СУ ГУПН в Кіровоградській області ОСОБА_3 слідчому ВР ЗСГСД СУ ГУПН в Кіровоградській області ОСОБА_9 , старшому слідчому в ОВС ВР ЗСГСД СУ ГУНП в Кіровоградській області ОСОБА_10 та слідчому ВР ЗСГСД СУ ГУНП в Кіровоградській області ОСОБА_11 , у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42023121550000092 від 02.10.2023 за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України, тимчасовий доступ до документів (виїмку документів) з можливістю ознайомлення, копіювання та вилучення (виїмки) належним чином завірених копій документів, які перебувають у володінні військової частини НОМЕР_1 (ОК « ІНФОРМАЦІЯ_1 »), юридична адреса: АДРЕСА_1 , з можливістю вилучення оригіналу документу з особової справи військовослужбовця ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_17 , а саме: Акт обстеження житлово-побутових умов проживання особи, яка потребує опіки/піклування від 21.02.2023 (адреса: АДРЕСА_2 ).
В іншій частині вимог клопотання відмовити.
Строк дії ухвали визначити до 25.02.2024 року.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Роз`яснити, що у разі невиконання даної ухвали слідчий суддя має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Оригінал ухвали виготовлено в 2-х примірниках.
Слідчий суддя ОСОБА_12
Суд | Ленінський районний суд м.Кіровограда |
Дата ухвалення рішення | 25.12.2023 |
Оприлюднено | 23.04.2024 |
Номер документу | 116063864 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про тимчасовий доступ до речей і документів |
Кримінальне
Ленінський районний суд м.Кіровограда
Плохотніченко Л. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні