Справа № 279/6168/23
Провадження № 2/279/1693/23
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 грудня 2023 року
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області у складі судді Шульги О.М., з секретарем Райвахівською Л.В., розглянувши в приміщенні суду в м.Коростені, в порядку спрощеного позовного провадження, цивільну справу №279/6168/23 за позовом ОСОБА_1 до Коростенської ДПІ Головного управління ДПС У Житомирській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Коростенський відділ державної виконавчої служби у Коростенському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) про зняття арешту з майна та заборони на його відчуження, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулась до суду з позовом до відповідача в якому зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її син ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 виданого 02.10.2020 року виконавчим комітетом Ушомирської сільської ради Коростенського району Житомирської області, актовий запис №52.
Після смерті сина ОСОБА_2 відкрилася спадщина за законом. На підставі її заяви про прийняття спадщини, 12.01.2022 року Другою Коростенською державною нотаріальною конторою заведено спадкову справу № 12/2022, що підтверджується інформаційним листом завідувача Другої Коростенської державної нотаріальної контори від 22.09.2022 року № 409/02-14.
Померлому ОСОБА_2 належала 1/2 частка квартири АДРЕСА_1 , що підтверджується копією договору міни приватизованих квартир від 26.05.2003 року, реєстраційний номер 3341 та вищевказаним інформаційним листом.
В даний час виникла необхідність в оформленні спадщини за законом після смерті сина ОСОБА_2 , а саме належної йому 1/2 частки квартири АДРЕСА_1 .
03.09.2022 року звернувшись до Другої Коростенської державної нотаріальної контори із заявою щодо оформлення спадкових прав після смерті сина на вищевказане майно та отримання відповідного свідоцтва про право на спадщину, завідувач державної нотаріальної контори відмовила у видачі документа, посилаючись на те, що при підготовці до видачі відповідного свідоцтва про право на спадщину виявлено запис про обтяження за № 13013304 (спеціальний розділ) від 26.01.2016 року, яким накладено арешт на все належне нерухоме майно її сина. Таким чином, оскільки у вказаному обтяженні міститься акцент на все належне нерухоме майно, їй рекомендовано звернутися до суду.
Так, згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборони відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта від 03.09.2022 року №308896597 міститься обтяження №13013304 (спеціальний розділ), дата реєстрації 26.01.2016року, державний реєстратор Ковтун Л.І., Коростенське міськрайонне управління юстиції, Житомирська обл. Підстава, для державної реєстрації - постанова про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження, серія та номер: НОМЕР_5, виданий 26.01.2016 року, видавник - головний державний виконавець відділу ДВС Коростенського міськрайонного управління юстиції Федотюк В.П. Вид обтяження - арешт нерухомого майна, особа, майно/права якої обтяжується: ОСОБА_2 , адреса: АДРЕСА_2 . Опис предмета обтяження - 1/4 частку всього належного нерухомого майна.
21.07.2023 року вона звернулася із відповідною заявою до Коростенського відділу державної виконавчої служби у Коростенському районі про зняття вищевказаного арешту та, крім того, з проханням зазначити чи відпали підстави для арешту на належне на праві власності її сину майно та чи існує постанова про закриття (закінчення) виконавчого провадження щодо накладення вищевказаного арешту на майно.
Листом від 05.09.2023 року № 56950 в.о. начальника Коростенського відділу державної виконавчої служби у Коростенському районі повідомив/зазначив, що станом на 05.09.2023року згідно відомостей з АСВП у відділі відсутні відкриті виконавчі провадження щодо ОСОБА_2 . Виконавче провадження № НОМЕР_5 з виконання виконавчого листа № 1-195 виданого 11.08.2015року Коростенським міськрайонним судом Житомирської області про конфіскацію 1/4 частки належного ОСОБА_2 майна було завершене на підставі п.2 ч.1 ст.37 Закону України «Про виконавче провадження».
Разом із тим, в.о. начальника Коростенського відділу державної виконавчої служби у Коростенському районі повідомлено, що у зв`язку із смертю ІНФОРМАЦІЯ_1 боржника - ОСОБА_2 , підстав для вчинення виконавчих дій щодо будь яких виконавчих проваджень де останній є боржником , Коростенським ВДВС не має.
Таким чином, з вищевикладеного листа вбачається, що на теперішній час відпали будь які підстави накладення арешту на належне на праві власності майно її сина.
Так, у відповідності до ст.608 ЦК України, зобов`язання припиняється смертю боржника, якщо воно є нерозривно пов`язаним з його особою і у зв`язку з цим не може бути виконане іншою особою.
Відповідно до ст. 55 Конституції України кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Згідно зі ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Отже, відповідно до вищенаведених положень Конституції України та Конвенції кожна особа має право на ефективний засіб правового захисту, не заборонений законом.
Відповідно норм ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Частиною 2 статті 16 ЦК України передбачені способи захисту цивільного права та інтересу. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.
Згідно з п.2 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 5 від 07.02.2014 «Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав», до позовів, що виникають з приводу нерухомого майна, належать, зокрема, позови про визнання права на таке майно, про витребування майна із чужого незаконного володіння, про усунення перешкод у здійсненні права користування та розпорядження майном, не пов`язаних із позбавленням володіння, про встановлення сервітуту, виключення майна з-під арешту, визнання правочину недійсним (незалежно від заявленім вимоги про застосування наслідків недійсності правочину) тощо.
Згідно до ч.4, 5 ст.59 Закону України «Про виконавче провадження», підставами для зняття виконавцем арешту з усього майна (коштів) боржника або його частини є:
1) отримання виконавцем документального підтвердження, що рахунок боржника має спеціальний режим використання та/або звернення стягнення на такі кошти заборонено законом; 2) надходження на рахунок органу державної виконавчої служби, рахунок приватного виконавця суми коштів, стягнених з боржника (у тому числі від реалізації майна боржника), необхідної для задоволення вимог усіх стягувачів, стягнення виконавчого збору, витрат виконавчого провадження та штрафів, накладених на боржника; 3) отримання виконавцем документів, що підтверджують про повний розрахунок за придбане майно на електронних торгах; 4) наявність письмового висновку експерта, суб`єкта оціночної діяльності - суб`єкта господарювання щодо неможливості чи недоцільності реалізації арештованого майна боржника у зв`язку із значним ступенем його зношення, пошкодженням; 5) відсутність у строк до 10 робочих днів з дня отримання повідомлення виконавця, зазначеного у частині шостій статті 61 цього Закону, письмової заяви стягувана про його бажання залишити за собою нереалізоване майно; 6) отримання виконавцем судового рішення про скасування заходів забезпечення позову; 7) погашення заборгованості із сплати періодичних платежів, якщо виконання рішення може бути забезпечено в інший спосіб, ніж звернення стягнення на майно боржника; 8) отримання виконавцем документального підтвердження наявності на одному чи кількох рахунках боржника коштів, достатніх для виконання рішення про забезпечення позову; 9) підстави, передбачені пунктом 1-2 розділу XIII "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону.
У всіх інших випадках арешт може бути знятий за рішенням суду.
Згідно ст. 391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини, втручання держави в право особи на мирне володіння своїм майном повинно бути виправданим, а таким воно є, якщо здійснюється з метою задоволення «суспільного інтересу» та з дотриманням «справедливого балансу».
Згідно ч.1 ст.316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном (ч. 1 ст. 317 ЦК України).
Приписами ст. 321 ЦК України встановлено, що ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ст. 41 Конституції України та ст. 1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод закріплено принцип непорушності права приватної власності, який означає право особи на безперешкодне користування своїм майном та закріплює право власника володіти, користуватися і розпоряджатися належним йому майном, на власний розсуд вчиняти щодо свого майна будь-які угоди, відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб (ст. 316, 317, 319, 321 ЦК України).
Враховуючи вищевикладене, вважає, що вона правомірно обрала спосіб захисту шляхом подання позову про зняття арешту з майна, який передбачено ч.5 ст.59 Закону України «Про виконавче провадження», оскільки збереження арешту майна за відсутності підстав для цього є порушенням її права власності щодо володіння, розпорядження та відчуження своїм майном.
Інші спадкоємці, які б прийняли спадщину за законом чи заповітом після смерті ОСОБА_2 відсутні.
Разом із тим, житловий будинок за адресою: АДРЕСА_2 був помилково включений державним виконавцем до відповідної постанови про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження від 26.01.2016 року ВП НОМЕР_5, оскільки останній (житловий будинок) на праві власності належить ОСОБА_3 , що підтверджується копією довідки виданої виконкомом Ушомирської сільської ради Коростенського району Житомирської області від 28.12.2022 року № 1294.
Просить зняти арешт з нерухомого майна, належного на праві власності ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 та заборони на його відчуження, що застосвані Коростенським відділом державної виконавчої служби у Коростенському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) на підставі постанови про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження від 26.01.2016 року ВП НОМЕР_5 та скасувати запис про обтяження за №13013304.
24.10.2023 року у справі було відкрито спрощене позовне провадження, без повідомлення (виклику) сторін та встановлено відповідачу строк для подачі відзиву на позов та подання письмових та електронних доказів щодо заперечення проти позову.
Ухвала про відкриття провадження, копія позовної заяви з додатком отримана представником відповідача та представником третьої особи - 31.10.2023 року.
У встановлений строк відповідач відзив на позов, а третя особа будь-яких пояснень з приводу позовних вимог, не подали.
Дослідивши матеріали справи суд дійшов висновку про наступне.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Коростень Житомирської області у віці 42 років помер ОСОБА_2 , про що свідчить свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 видане 02.10.2020 року виконавчим комітетом Ушомирської сільської ради Коростенського району Житомирської області.
Після смерті ОСОБА_2 позивач бажає реалізувати своє право на оформлення спадщини, до складу якої входить 1/2 частка квартири АДРЕСА_1 .
Перешкодою у оформленні спадкових прав є запис про обтяження на вказане нерухоме майно.
Так, 26.01.2016 року державним виконавцем відділу державної виконавчої служби Коростенського міськрайонного управління юстиції у ВП НОМЕР_5 з виконання виконавчого листа №1-195, виданого 11.08.2015 року Коростенським міськрайонним судом Житомирської області. ухвалено постанову про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження, якою накладено арешт на 1/4 частку майна належного ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Згідно Інформаційної довідки №2308896597 від 03.09.2022 року з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборони відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єктів нерухомого майна слідує про наявність актуальної інформації про державну реєстрацію обтяжень за реєстраційним номером запису: №13013304 (спеціальний розділ) від 26.01.2016 року, яка вчинена державним реєстратором: Ковтун Л.І., Коростенського міськрайонного управління юстиції у Житомирській області. Підставою виникнення обтяжень є постанова про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження серія та номер: НОМЕР_5, видана 26.01.2016року Головним державним виконавцем відділу державної виконавчої служби Коростенського МРУЮ Федотюк В.П.
Вид обтяження: арешт нерухомого майна. Обтяжувач: Відділ державної виконавчої служби Коростенського міськрайонного управління юстиції Житомирської області, код ЄДРПОУ: 34855429, Особа, майно/права якої обтяжуються: ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_2 . Опис предмета обтяження: 1/4 частина всього належного нерухомого майна.
Також актуальна інформація про об`єкт нерухомого майна, яке є предметом обтяження: 1/4 частка квартири за адресою: АДРЕСА_3 .
З листа Коростенського відділу державної виконавчої служби у Коростенському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) за №56950 від 05.09.2023 року, наявного у справі слідує, що на виконанні у Відділі перебувало виконавче провадження: НОМЕР_5 щодо боржника ОСОБА_2 .
Виконавче провадження НОМЕР_5 з виконання виконавчого листа №1-195, виданого 11.08.2015 року Коростенським міськрайонним судом, про конфіскацію 1/4 частини майна належного ОСОБА_2 було завершено на підставі п.2 ч.1 ст.37 Закону України «Про виконавче провадження» 26.11.2018 року.
У зв`язку зі смертю боржника ОСОБА_2 01.10.2020 року підстава для вчинення виконавчих дій щодо будь яких виконавчих проваджень, де боржником є ОСОБА_2 , Коростенським відділом ДВС не має.
Отже, на час звернення позивача із даним позовом до суду відсутні відкриті виконавчі провадження, боржником за якими є ОСОБА_2 .
Згідно положень ст. 40 Закону України «Про виконавче провадження» від 2 червня 2016 року №1404-VIII, у разі закінчення виконавчого провадження (крім закінчення виконавчого провадження за судовим рішенням, винесеним у порядку забезпечення позову чи вжиття запобіжних заходів, а також, крім випадків не стягнення виконавчого збору або витрат виконавчого провадження, не стягнення основної винагороди приватним виконавцем), повернення виконавчого документа до суду, який його видав, арешт, накладений на майно (кошти) боржника, знімається, відомості про боржника виключаються з Єдиного реєстру боржників, скасовуються інші вжиті виконавцем заходи щодо виконання рішення, а також проводяться інші необхідні дії у зв`язку із закінченням виконавчого провадження. Про зняття арешту з майна (коштів) виконавець зазначає у постанові про закінчення виконавчого провадження або повернення виконавчого документа, яка в день її винесення надсилається органу, установі, посадовій особі, яким була надіслана для виконання постанова про накладення арешту на майно (кошти) боржника, а у випадках, передбачених законом, вчиняє дії щодо реєстрації припинення обтяження такого майна.
Обтяження-заборона розпоряджатися та/або користуватися нерухомим майном, встановлена законом, актами уповноважених на це органів державної влади, їх посадових осіб або така, що виникла на підставі договору.
Згідно ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Захист цивільних прав - це застосування цивільно-правових засобів з метою забезпечення цивільних прав.
Наявність заборони перешкоджає позивачу реалізувати наявне право, як спадкоємця, на оформлення спадщини, тому наявні підстави для задоволення позову.
Керуючись ст.ст.4, 12, 19, 141, 247, 258, 259, 265, 268, 273, 354, 355 ЦПК України,
У Х В А Л И В:
Позов задовольнити.
Зняти арешт з нерухомого майна, належного на праві власності ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 та заборони на його відчуження, що застосвані Коростенським відділом державної виконавчої служби у Коростенському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) на підставі постанови про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження від 26.01.2016 року ВП НОМЕР_5 та скасувати запис про обтяження за №13013304.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі протягом тридцяти днів апеляційної скарги.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня його вручення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Сторони та учасники:
Позивач - ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_4 , паспорт серії НОМЕР_3 виданий 07.08.1998 року Коростенським МРВ УМВС України в Житомирській області, РНОКПП НОМЕР_4 .
Відповідач - Коростенська ДПІ Головного управління ДПС у Житомирській області, місце знаходження: 11501, м.Коростень, вул.Героїв Рятувальників, 3, Житомирська обл., ЄДРПОУ 38718127.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Коростенський відділ державної виконавчої служби у Коростенському районі Житомирської області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький), місце знаходження: 11500, м.Коростень, вул.Ш.Алейхема, 13, Житомирська обл., ЄДРПОУ 34855429.
Суддя: О.М.Шульга
Суд | Коростенський міськрайонний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 25.12.2023 |
Оприлюднено | 04.01.2024 |
Номер документу | 116090798 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи про звільнення майна з-під арешту (виключення майна з опису) |
Цивільне
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
Шульга О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні