Справа №274/887/23
2/760/333/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
04 січня 2024 року Солом`янський районний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Митрофанової А.О.,
за участю секретаря судового засідання Костюк В.О.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Приватного акціонерного товариства «Укргазбуд» в особі відокремленого структурного підрозділу ККП Приватного акціонерного товариства «Укргазбуд» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
У лютому 2023 року Приватного акціонерного товариства «Укргазбуд» в особі відокремленого структурного підрозділу ККП Приватного акціонерного товариства «Укргазбуд» (далі по тексту - ККП ПрАТ «Укргазбуд», позивач) звернулось до Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області з позовом до ОСОБА_1 (далі по тексту - відповідач), в якому позивач просить суд:
- стягнути з ОСОБА_1 на користь ККП ПрАТ «Укргазбуд» заборгованість за договором найму жилої площі в гуртожитку для тимчасового проживання № 01/11-1 від 01 листопада 2018 року (далі - договір) у розмірі 43 161,68 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач послався на те, що між ККП ПрАТ «Укргазбуд» та ОСОБА_1 01 листопада 2018 року укладеного договір найму жилої площі в гуртожитку для тимчасового проживання №01/11-1, з наступними додатковими угодами.
Відповідно до умов договору, позивачем було надано відповідачу в тимчасове платне користування (оренду) жиле приміщення, кімнату № НОМЕР_1 в гуртожитку, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , та який є приватною власністю товариства.
Відповідно до п. 2.1 договору, відповідач повинен сплачувати щомісячну орендну плату за користування приміщенням в розмірі 3 000,00 грн, в тому числі ПДВ за один календарний місяць, а з 01 травня 2022 року - 4 000, 00 грн, в тому числі ПДВ.
Пунктом 2.3 договору передбачено, що місячна орендна плата за наступний місяць оренди сплачується наймачем авансом до 15 числа поточного місяця в безготівковому порядку на розрахунковий рахунок ККП ПрАТ «Укргазбуд».
Проте, відповідачем було порушено строки оплати оренди та не сплачено орендну плату за 2022 рік, в зв`язку з чим, у нього утворилась заборгованість в розмірі 43 161, 68 грн по сплаті орендної плати.
Крім того, у позовній заяві зазначено, що у зв`язку із врахуванням військової агресії рф та інших факторів, позивач не нараховував відповідачу штрафні санкції за порушення зобов`язань.
Зважаючи на те, що відповідач в добровільному порядку наявну за договором заборгованість не погашає, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від 09 лютого 2023 року позовна заява ККП ПрАТ «Укргазбуд» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості направлена за підсудністю до Солом`янського районного суду міста Києва.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 17 березня 2023 року для розгляду цивільної справи №274/887/23 визначено суддю Солом`янського районного суду міста Києва Митрофанову А.О.
Ухвалою Солом`янського районного суду міста Києва від 22 березня 2023 року відкрито провадження у справі, вирішено здійснити її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, а також встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення копії ухвали суду подати відзив на позовну заяву у відповідності до статті 274 ЦПК України.
Так, з матеріалів справи вбачається, що копію ухвали про відкриття провадження у справі, позовну заяву з доданими до неї документами направлено відповідачу за останньою відомою адресою зареєстрованого місця проживання (штрих-код Укрпошти 0311332132232) проте, відповідно до довідки відділення поштового зв`язку копія ухвали суду разом з доданими до неї документами, не вручені та повернуті на адресу суду «за закінченням терміну зберігання».
Верховний Суд у постанові від 18 березня 2021 року у справі № 911/3142/19 сформував правовий висновок про те, що направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, а, у даному випадку, суду (близька за змістом правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25 квітня 2018 року у справі №800/547/17 (П/9901/87/18) (провадження № 11-268заі18), постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 27 листопада 2019 року у справі №913/879/17, від 21 травня 2020 року у справі № 10/249-10/19, від 15 червня 2020 року у справі № 24/260-23/52-б).
Згідно частини 8 статті 178 ЦПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений законом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо даних про права та взаємовідносини сторін, суд вважає можливим вирішити справу на підставі наявних у ній матеріалів та ухвалити заочне рішення, у зв`язку з неподанням відповідачем відзиву, та відсутністю заперечень позивача щодо заочного розгляду справи, що відповідає положенням пункту 3, пункту 4 частини 1 статті 280 ЦПК України.
Суд, дослідивши наявні матеріали справи, об`єктивно оцінивши докази у їх сукупності, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, ПАТ «Укргазбуд» є юридичною особою, та у своєму складі має відокремлений підрозділ - ККП ПрАТ «Укргазбуд».
01 листопада 2018 року між ККП ПрАТ «Укргазбуд» та ОСОБА_1 укладено договір найму жилої площі в гуртожитку для тимчасового проживання № 01/11-1, відповідно до умов якого, позивачем було надано відповідачу в тимчасове користування (оренду) жиле приміщення, кімнату № НОМЕР_1 в гуртожитку, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до п. 2.1 договору, відповідач має сплачувати щомісячну орендну плату за користування приміщенням в розмірі 3000 грн., в тому числі ПДВ.
Пунктом 2.3 договору передбачено, що місячна орендна плата за наступний місяць оренди сплачується наймачем авансом до 15 числа поточного місяця в безготівковому порядку на розрахунковий рахунок товариства.
Також 01 травня 2022 року між ККП ПрАТ «Укргазбуд» та ОСОБА_1 укладено додаткову угоду № 3 до договору найму жилої площі в гуртожитку для тимчасового проживання № 01/11-1 від 01 листопада 2018. Відповідно до умов укладеної додаткової угоди, п. 2.1. договору було змінено та збільшено щомісячну орендну плату до 4 000,00 грн в тому числі ПДВ за користування приміщенням. Строк дії договору до 30 квітня 2023 року.
Частиною 1 ст. 626 ЦК України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Згідно зі ст. 6, ч. 1 ст. 627 та ч. 1 ст. 628 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Уклавши зазначений договір найму жилої площі в гуртожитку для тимчасового проживання № 01/11-1 від 01 листопада 2018 та додаткові угоди до нього, на умовах, викладених у них, відповідач тим самим засвідчив свою згоду та взяв на себе зобов`язання виконувати умови, які були в них закріплені.
Відповідно до ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим до виконання сторонами.
Відповідно до ч. 1 ст. 759 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Частиною 1 ст. 761 ЦК України право передання майна у найм має власник речі або особа, якій належать майнові права.
За умовами ч. 1 ст. 810 ЦК України за договором найму (оренди) житла одна сторона - власник житла (наймодавець) передає або зобов`язується передати другій стороні (наймачеві) житло для проживання у ньому на певний строк за плату.
Відповідно до умов ч. 3 ст. 815 ЦК України наймач зобов`язаний своєчасно вносити плату за житло. Наймач зобов`язаний самостійно вносити плату за комунальні послуги, якщо інше не встановлено договором найму.
За приписами ч. ч. 1, 3, 5 ст. 762 ЦК України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.
Відповідно до ч. 1 ст. 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу. Зобов`язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
Згідно з п.1 ч.2 ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: договори та інші правочини.
Відповідно до ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно зі ст. 525, 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно з ч.1 ст. 612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання.
Відповідно до ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Відповідно до п.4.2 Договору, в разі прострочення оплати орендної плати наймач сплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожен день прострочення.
Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 свої зобов`язання за вказаним вище договором оренди не виконав, не сплатив орендну плату за 2022 рік, у зв`язку з чим у нього утворилась заборгованість за договором від 01 листопада 2018 року.
Відповідно до наданого суду акта звірки взаємних розрахунків за 2022 рік станом на 31 грудня 2022 року заборгованість ОСОБА_1 перед ККП ПрАТ «Укргазбуд» становить 43 161, 68 грн.
На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що наявними в матеріалах справи доказами підтверджено факт укладення 01 листопада 2018 року між ККП ПрАТ «Укргазбуд» та ОСОБА_1 договору та додаткових угод до них, а оскільки останній належним чином не виконував умови договору, тому станом на 31 грудня 2022 року у нього утворилась заборгованість на загальну суму 43 161,68 грн.
Згідно частини 1 статті 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим кодексом випадках.
У відповідності до частини 3 статті 12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно частини 1 статті 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно із частинами 1, 7 статті 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини в справі «Ващенко проти України» (Заява № 26864/03) від 26 червня 2008 року, принцип змагальності полягає в тому, що суд уважно досліджує зауваження заявника, виходячи з сукупності наявних матеріалів в тій мірі, в якій він є повноважним вивчати заявлені скарги. Отже, у суду відсутні повноваження на вихід за межі принципу диспозитивності і змагальності та збирання доказів на користь однієї із зацікавлених сторін.
Відповідач процесуальним правом подання відзиву на позовну заяву, не скористався, тому доводи позивача відповідачем не спростовано.
Відповідно до частини 8 статті 178 ЦПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Враховуючи, що між ККП ПрАТ «Укргазбуд» та ОСОБА_1 було укладено договір, умови якого відповідачем не були виконані, суд доходить висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню, а тому вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь ККП ПрАТ «Укргазбуд» заборгованість, нараховану станом на 31 грудня 2022 року, в сумі 43 161,68 грн.
Відповідно до статті 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача, підлягає стягненню сума судового збору в розмірі 2 684, 00 грн.
Керуючись статтями 12, 13, 81, 141, 178, 259, 263, 264, 265, 280-284, 354 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов Приватного акціонерного товариства «Укргазбуд» в особі відокремленого структурного підрозділу ККП Приватного акціонерного товариства «Укргазбуд» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Приватного акціонерного товариства «Укргазбуд» в особі відокремленого структурного підрозділу ККП Приватного акціонерного товариства «Укргазбуд» заборгованість за договором найму жилої площі в гуртожитку для тимчасового проживання № 01/11-1 від 01 листопада 2018 року у розмірі 43 161,68 грн (сорок три тисячі сто шістдесят одна гривня 68 копійок).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Приватного акціонерного товариства «Укргазбуд» в особі відокремленого структурного підрозділу ККП Приватного акціонерного товариства «Укргазбуд» понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 2 684, 00 грн (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири гривень 00 копійок).
Реквізити сторін:
Позивач: Приватне акціонерне товариство «Укргазбуд» в особі відокремленого структурного підрозділу ККП Приватного акціонерного товариства «Укргазбуд», адреса: 03061, місто Київ, вулиця Суздальська, будинок 13, код ЄДРПОУ 01296899.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , останнє відоме зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , останнє відоме місце проживання: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом двадцяти днів з дня отримання його копії. У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя А.О. Митрофанова
Суд | Солом'янський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 04.01.2024 |
Оприлюднено | 08.01.2024 |
Номер документу | 116111265 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них оренди |
Цивільне
Солом'янський районний суд міста Києва
Митрофанова А. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні