ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
04 січня 2024 року о/об 09 год. 30 хв.Справа № 280/9698/23 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. за участю помічника судді - Гудименко Я.А. (здійснює повноваження секретаря судового засідання за дорученням судді), розглянувши у місті Запоріжжі за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛІОН АВТО» (вул.Складська, буд.8, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69083; код ЄДРПОУ 37301487)
до Головного управління ДПС у Запорізькій області (проспект Соборний, буд.166, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69107; код ЄДРПОУ ВП 44118663)
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛІОН АВТО» (надалі - позивач, ТОВ «ЛІОН АВТО») до Головного управління ДПС у Запорізькій області (надалі - відповідач, ГУ ДПС у Запорізькій області), в якому позивач просить суд: 1) визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Запорізькій області, яка приймає рішення №30646/6/08-01-04-05-03 від 23.11.2022 щодо можливості своєчасного виконання платником податків - Товариством з обмеженою відповідальністю «ЛІОН АВТО» своїх податкових обов`язків; 2) зобов`язати Головне управління ДПС у Запорізькій області постановити рішення щодо неможливості своєчасного виконання платником податків - Товариством з обмеженою відповідальністю «ЛІОН АВТО» своїх податкових обов`язків.
У позовній заяві зазначено наступне: «… Комісією Головного управління Державної податкової служби у Запорізькій області (далі - ГУ ДПС у Запорізької області, податковий орган), прийнято рішення щодо можливості своєчасного виконання платником податків ТОВ «ЛІОН АВТО» свого податкового обов`язку за №30646/6/08-01-04-05-03 від 23.11.2022 року. Передумовами отримання Позивачем вищевказаних рішень комісії стало наступне: Товариство зареєстроване 17.09.2010 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за юридичною адресою: 68083, Україна, Запорізька область, м.Запоріжжя, вул.Складська, буд.8, про що зроблено запис за номером: 1001031070038027896, місце фактичного знаходження: Запорізька область, смт.Комишуваха, вул.Горького, 1 «А». Відповідно до Статуту, метою діяльності господарства є отримання прибутку. Господарська діяльність ТОВ «ЛІОН АВТО» полягає в здійсненні фінансово-господарської діяльності, відповідно до КВЕД, а саме: 45.11 Торгівля автомобілями та легковими автотранспортними засобами; 45.20 Технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів; 45.31 Оптова торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів; 45.32 Роздрібна торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів; 77.11 Надання в оренду автомобілів і легкових автотранспортних засобів; 63.99 Надання інших інформаційних послуг, н.в.і.у.; 66.22 Діяльність страхових агентів і брокерів; 46.69 Оптова торгівля іншими машинами й устаткуванням; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; 47.19 Інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах; 47.91 Роздрібна торгівля, що здійснюється фірмами поштового замовлення або через мережу інтернет, що відображено у Статуті підприємства. В період часу з 13.04.2022 по теперішній час посаду директора на ТОВ «ЛІОН АВТО» обіймає ОСОБА_1 , відповідно до наказу за №13/04/1/к-тр від 13.04.2022 року. 24.02.2022 Російською Федерацією розпочато воєнну агресію проти України. На підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України від 12 травня 2015 року №389-VIII «Про правовий режим воєнного стану», Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» на території України введено воєнний стан. З початком воєнної агресії проти України, службові особи ТОВ «ЛІОН АВТО», з метою збереження та убезпечення від пошкодження деякого майна, комп`ютерної техніки, документів бухгалтерського обліку, первинних бухгалтерських документі та документів податкового обліку, а також архіви бухгалтерської, податкової та іншої статистичної звітності тощо, було прийнято рішення про зміну місця фактичного знаходження товариства на більш безпечне, по-за межами м.Запоріжжя. З цією метою, 01.03.2022 між КП «ЛІДЕР» та ТОВ «ЛІОН АВТО» укладено Договір суборенди частки нежитлового приміщення за №29, розташованого за адресою Запорізька область, смт.Комишуваха, вул.Горького, 1 «А», з метою розташування офісу підприємства. Після укладення відповідного договору, у подальшому, Товариством здійснено перевезення за вказаною адресою частину майна, комп`ютерну техніку, документи бухгалтерського обліку, первинних бухгалтерських документи, документи податкового обліку, а також бухгалтерську, податкову та іншу статистичну звітності (їх архіви), тощо, з метою їх збереження та використання для ведення господарської діяльності Товариства. Про використання вказаного орендованого приміщення у господарській діяльності повідомлено контролюючий орган, шляхом надсилання Повідомлення-1 за формою 20-ОПП. Однак, 11.05.2022 сталась надзвичайна подія, де внаслідок незаконних дій, які вчинено представниками підрозділів збройних сил та інших військових формувань Російської Федерації із застосуванням ракетної зброї, військової техніки та інших засобів ураження здійснили заходи цільового ураження та руйнування об`єктів цивільної інфраструктури за адресою: Запорізька область, смт.Комишуваха, вул.Горького, 1 «А». Вказаний факт зафіксовано відомостями, які внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань, по кримінальному провадженню за №22022080000000273, зареєстроване за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.438 КК України (Порушення законів та звичаїв війни). Фактична адреси ТОВ «ЛІОН АВТО», а саме: Запорізька область, Запорізького району, смт.Комишуваха, вул.Горького, 1 «А» знаходилась на території, на якій активно ведуться бойові дії, що на дату вчинення надзвичайної події було підтверджено Наказом від 25.04.2022 за №75 (далі - Наказ №75), який зареєстровано у Міністерстві юстиції України за №453/37789 Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій «Про затвердження Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні)». На даний час, Наказ №75 втратив чинність, так як Кабінетом міністрів України своєю постановою оновлено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, який затверджено іншою Постановою. Так, Постановою Кабінету міністрів України віл 06,12.2022 №1364 визначено, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окуповані Російською Федерацією (далі - перелік), затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій. До територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, включаються території можливих бойових дій та території активних бойових дій. Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 №309 (далі - Наказ №309), затверджено Перелік (Перелік №309) територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією. Так, згідно з Переліком №309 до вказаного Наказу визначено, що відповідно до п.2.3 «Запорізька область» - вся територія Запорізького району, де Комишувахська територіальна громада є його невід`ємною частиною, віднесено до територій на яких ведуться (велися) бойові дії за кодом UА23060000000070350 з датою ведення бойових дій з 12.03.2022 по 31.12.2022 року. Вказана позиція також закріплена у Законі України від 11.04.2023 за №3050-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно», яким внесено зміні до податкового кодексу України з урахуванням Наказу від 22.12.2022 за №309 Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, яким затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією. Руйнування об`єкту цивільної інфраструктури - офісного приміщення товариства, за вказаною адресою, підтверджується Рішенням за №105 від 12.07.2022 Комищуваської селищної ради Запорізького району Запорізької області на підставі Акту комісійного обстеження об`єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії російської Федерації від 11.07.2022 року. Внаслідок знищення офісного приміщення, де фактично знаходилось ТОВ «ЛІОН АВТО», знищено й належне йому майно, вказані вище документи бухгалтерського, податкового та інших обліків (паперові та електронні носії інформації), що, як наслідок, призвело до втрати фактичних даних на підставі яких відбувався розрахунок, нарахування та подальша сплата податкових зобов`язань і унеможливлює виконання своїх поточних податкових зобов`язань. … Наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 №225 затверджено Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, та переліків документів на підтвердження необхідних для цього (далі - Порядок №225). Обставини щодо руйнування офісного приміщення ТОВ «ЛІОН АВТО» та знищення вказаних речей та документів - є форс-мажорними у розумінні пп.7 абз.3, п.1, розділу II Порядку №225 та підтверджені загальним листом Торгово-промислової палати України від 28.02.2022 за №2024/02.0-7.1, яким ТПП України підтверджує, що обставини введення воєнного стану з 24.02.2022 до їх офіційного закінчення, є надзвичайними, невідворотними та об`єктивними обставинами для суб`єктів господарської діяльності та/або фізичних осіб по договору, окремим податковим та/чи іншим зобов`язанням/обов`язком, виконання яких/-го настало згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів і виконання відповідно яких/-го стало неможливим у встановлений внаслідок настання таких (обставин непереборної сили). У подальшому, територія, де розташована фактична адреса ТОВ «ЛІОН АВТО», була ізольована уповноваженим військовими органами та органами правопорядку, що унеможливило доступ співробітників товариства до місця події з метою проведення відповідної інвентаризації. На даний час, вказана територія також піддається щоденним ракетно-бомбовим ударам, що, як наслідок, спричиняє відключення світла, газу, стільникового зв`язку та інтернету та несе безпосередню загрозу співробітникам Товариства. Враховуючи викладене, всі зазначені обставини вказують на прямий причинно-наслідковий зв`язок, який передбачає неможливість виконання ТОВ «ЛІОН АВТО» своїх податкових зобов`язань у зв`язку з відсутністю фактичних даних, які використовуються у податковому та бухгалтерському обліках для нарахування та сплати податків. … Отже, враховуючи викладене, ТОВ «ЛІОН АВТО» надано всі наявні та необхідні документи, які засвідчують факт неможливості своєчасно виконати своїх, зазначених у Заяві податкових обов`язків щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у зв`язку з втратою (знищенням чи зіпсуттям) первинних документів, комп`ютерного та іншого обладнання і неможливістю їх використання внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації. Також, звертаємо увагу, що юридична адреса Товариства: Запорізька область, м.Запоріжжя вул.Складська, буд.8, також перебувала на території, на якій ведуться активні бойові дії, що підтверджено Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 за №309. Вказане є однією з головних підстав відсутності у платника податків виконувати свої податкові зобов`язання згідно з Порядком №225. … Вважаємо рішення комісії ГУ ДПС у Запорізькій області за №30646/6/08-01-04-05-03 від 23.11.2022 щодо можливості Товариства своєчасно виконувати свої податкові зобов`язання за своїм характером необґрунтованим як нормативно так і документально та за своєю сутністю є незаконним і підлягає скасуванню. … Позивач вважає, що Комісія ГУ ДПС у Запорізькій області під час прийняття зазначеного рішення порушила приписи п.1 Розділу ІІІ Порядку №225 та не мала законних підстав для його прийняття. Рішення контролюючого органу №30646/6/08-01-04-05-03 від 23.11.2022 не відповідає вимогам умотивованості, адже містить лише загальне твердження про відсутність причинно-наслідкового зв`язку між зазначеними в Заяві платника обставинами та безпосереднім впливом таких обставин саме на такого платника і неможливістю виконання податкового обов`язку щодо дотримання термінів сплати податків і зборів та подання податкової звітності, що взагалі не відповідає дійсності. Оскільки Позивачем було надано всі наявні та необхідні документи, які підтверджують підстави передбачені абз.3, п.1, розділом II Порядку №225, то рішення комісії є необгрунтованим. Отже, оскаржуване рішення комісії об`єктивно не містить чіткого визначення підстав та мотивів (причинно-наслідкового зв`язку) для прийняття комісією рішення, що свідчить про його незаконність. …».
Позивач підтримав позовну заяву.
Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне: «… Як свідчать обставини, до Головного управління від 29.09.2022 вх.№38643/6 (вих.№170 від 29.09.2022) від ТОВ "ЛІОН АВТО" (код за ЄДРПОУ 37301487), посилаючись на Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» від 12.05.2022 №2260-ХІ та Наказ Міністерства фінансів України «Про затвердження Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, та переліків документів на підтвердження» від 29.07.2022 №225, надійшла заява «Про відсутність можливості виконання податкових обов`язків» (далі - Заява). В поданій Заяві ТОВ "ЛІОН АВТО" (код за ЄДРПОУ 37301487) повідомляє про неможливість своєчасно виконувати свій податковий обов`язок. Головним управлінням було розглянуто заяву платника та документи від 29.09.2022 №38643/6, (вих.№170 від 29.09.2022) та додатково надані документи від 07.11.2022 №42682/6 (вих.№11/04-22 від 04.11.2022), про неможливість виконання податкових обов`язків ТОВ "ЛІОН АВТО" та прийнято Рішення від 23.11.2022 №30646/6/08-01-04-05-03 щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов`язку. Не погоджуючись з рішенням контролюючого органу, ТОВ "ЛІОН АВТО" подало позовну заяву до Запорізького окружного адміністративного суду про незаконність та скасування Рішення ГУ ДПС у Запорізької області щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов`язку від 23.11.2022 №30646/6/08-01-04-05-03, справа №280/9698/23 ГУ ДПС у Запорізькій області не згодне з зазначеною позовною заявою та вважає її такою, що не підлягає задоволенню з наступних підстав. … Як свідчать обставини, 29.09.2022 до Головного управління вх.№38643/6 від Товариства надійшла заява (вих.№170 від 29.09.2022) щодо неможливості виконання платником податків своїх обов`язків, визначених у п.п.69.1 п.69 підрозділу 10 ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України. Згідно заяви, ТОВ «Ліон Авто» не має можливості своєчасно виконати податковий обов`язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, а саме: «Щодо дотримання термінів сплати податків та зборів: 1.Податок на доходи фізичних осіб, що сплачуються податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної із: заробітна плата за 2гу половину лютого до 26.09.22р. 2.Єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з другої половини лютого до 26.09.22р. 3.Військовий збір з другої половини лютого до 26.09.22р. Щодо дотримання термінів подання звітності: 1.Подання статистичної та фінансової звітності за: І квартал 2022 року у термін до 19.07.2022р. 2.Подання податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску у терміни: за 1 квартал 2022р. до 19.07.2022р., за 2 квартал 2022р. до 09.08.2022р. 3.Подання податкової декларації з податку на прибуток підприємств за 1 квартал 2022 року до 19.07.2022р. 4.Подання податкової декларації з податку на додану вартість за лютий 2022р. до 19.07.2022р., за березень 2022р. до 19.07.2022р., за квітень 2022р. до 19.07.2022р., за травень 2022р. до 19.07.2022р., за червень 2022р. до 20.07.2022р. Щодо реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування до податкових накладних: За період з 24.02.2022 по теперішній час. Причиною неможливості виконання податкового обов`язку Товариством вказується факт руйнування об`єкту цивільної інфраструктури - офісного приміщення Товариства за фактичним місцезнаходженням (Запорізька область, смт Комишуваха, вул.Горького, 1-А), що, як наслідок, призвело до втрати (знищення чи зіпсуття) первинних документів, комп`ютерного та іншого обладнання на підставі яких здійснюється бухгалтерський та податковий облік. До листа Товариством надані копії документів: 1.Витяг з Єдиного Державного Реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємств та громадських формувань ТОВ «ЛІОН АВТО», дата видачі 29.08.2022р., на 11 арк.; 2.Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, по кримінальному провадженню за №22022080000000273, яке зареєстроване за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.438 КК України, дата реєстрації провадження 11.05.2022р., на 1 арк.; 3.Рішення за №105 від 12.07.2022 Виконавчого комітету Комишуваської селищної ради Запорізького району Запорізької області, на 2 арк.; 4.Акт ТОВ «ЛІОН АВТО» про знищення документів №1 від 11.05.2022р., на 2 арк.; 5.Повідомлення про об`єкти оподаткування або об`єкти, пов`язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність форма №20-ОПП ТОВ «ЛІОН АВТО», квитанція №2 до звіту на 2 арк.; 6.Офіційний лист ТПП України щодо засвідчення форс-мажорних обставин (обставини непереборної сили) №2024/02.0-7.1 від 28.02.2022р. на 1 арк.; 7.Договір суборенди між ТОВ «ЛІОН АВТО» та КП «ЛІДЕР» №29 від 01.03.2022р. частки нежитлового приміщення, для розміщення офісу розташованого за адресою: Запорізька область, смт Комишуваха, вул.Горького, 1 «А», на 5 арк.; 8.Інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна №309204637 від 07.09.2022р., щодо орендованого приміщення розташованого за адресою: Запорізька область, смт Комишуваха, вул.Горького, 1 «А», на 4 арк.; 9.Наказ ТОВ «ЛІОН АВТО» про виникнення форс-мажорних обставин №05-11 від 11.05.2022р., на 1 арк., згідно якого з 11.05.2022 тимчасово припинена діяльність підприємства на території смт Комишуваха, вул.Горького, 1«а».; 10.Розпорядження ТОВ «ЛІОН АВТО» від 24.02.2022 щодо заходів безпеки ТОВ «ЛІОН АВТО» на І арк.» До заяви підприємством ТОВ «ЛІОН АВТО», надано копії документів, а саме: 1.Витяг з Єдиного Державного Реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємств та громадських формувань ТОВ «ЛІОН АВТО», дата видачі 29.08.2022р., на 11 арк.; 2.Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, по кримінальному провадженню за №22022080000000273, яке зареєстроване за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.438 КК України, дата реєстрації провадження 11.05.2022р., на 1 арк.; 3.Рішення за №105 від 12.07.2022 Виконавчого комітету Комишуваської селищної ради Запорізького району Запорізької області, на 2 арк.; 4.Акт ТОВ «ЛІОН АВТО» про знищення документів №1 від 11.05.2022р., на 2 арк.; 5.Повідомлення про об`єкти оподаткування або об`єкти, пов`язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність форма №20-ОПП ТОВ «ЛІОН АВТО», квитанція №2 до звіту на 2 арк.; 6.Офіційний лист ТПП України щодо засвідчення форс-мажорних обставин (обставини непереборної сили) №2024/02.0-7.1 від 28.02.2022р. на 1 арк.; 7.Договір суборенди між ТОВ «ЛІОН АВТО» та КП «ЛІДЕР» №29 від 01.03.2022р. частки нежитлового приміщення, для розміщення офісу розташованого за адресою: Запорізька область, смт Комишуваха, вул.Горького, 1 «А», на 5 арк.; 8.Інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна №309204637 від 07.09.2022р., щодо орендованого приміщення розташованого за адресою: Запорізька область, смт Комишуваха, вул.Горького, 1 «А», на 4 арк.; 9.Наказ ТОВ «ЛІОН АВТО» про виникнення форс-мажорних обставин №05-11 від 11.05.2022р., на 1 арк., згідно якого з 11.05.2022 тимчасово припинена діяльність підприємства на території смт Комишуваха, вул.Горького, 1«а».; 10.Розпорядження ТОВ «ЛІОН АВТО» від 24.02.2022 щодо заходів безпеки ТОВ «ЛІОН АВТО» на І арк. Згідно інформаційних баз ДПС по ТОВ «ЛІОН АВТО» встановлено: Товариство зареєстровано 17.09.2010 року. Податкова адреса: 69083, Запорізька обл., Комунарський, вул.Складська буд.8. Стан платника: 0 - платник податків за основним місцем обліку в Головному управлінні ДПС у Запорізькій області (Комунарський район). Основний вид діяльності 45.11-торгiвля автомобілями та легковими автотранспортними засобами Відомості про об`єкти оподаткування платника податків згідно Повідомлення 20-ОПП: 1). Автосалони: - Автосалон Peugeot - Запорізька область, м.Запоріжжя, Комунарський р-н, вулиця Складська, буд.8; стан об`єкта оподаткування - право довгострокового користування або оренди; дата взяття на облік - 19.11.2010 року. - Автосалон Opel - Запорізька область, м.Запоріжжя, Комунарський р-н, вулиця Складська, буд.8; стан об`єкта оподаткування - право довгострокового користування або оренди; дата взяття на облік - 14.08.2019 року. - Автосалон Citroen - Запорізька область, м.Запоріжжя, Комунарський р-н, вулиця Складська, буд.8; стан об`єкта оподаткування - право довгострокового користування або оренди; дата взяття на облік - 14.01.2021 року. 2). Автостоянка - Запорізька область, м.Запоріжжя, Комунарський р-н, вулиця Складська, буд.8; стан об`єкта оподаткування - право довгострокового користування або оренди; дата взяття на облік - 14.08.2019 року. 3). Офіси: - Офіс ТОВ "ЛІОН АВТО" - Запорізька область, м.Запоріжжя, Комунарський р-н, вулиця Складська, буд.8; стан об`єкта оподаткування - право довгострокового користування або оренди - 14.07.2017 року. - Офіс - Запорізька область, Запорізький район, смт Комишуваха, вул.Горького, буд.1-А; стан об`єкта оподаткування - право короткострокового користування, оренди або найму; дата взяття на облік - 23.09.2022 року. 4). Склади: - Склад - Запорізька область, м.Запоріжжя, Комунарський р-н, вулиця Складська, буд.8; стан об`єкта оподаткування - право довгострокового користування або оренди - 14.07.2017 року. - Склад - Запорізька область, Мелітопольський район, м.Мелітополь, вул.Шмідта, буд.116/5; право короткострокового користування, оренди або найму - 23.09.2022 року. 5). СТО - Запорізька область, м.Запоріжжя, Комунарський р-н, вулиця Складська, буд.8; стан об`єкта оподаткування - право довгострокового користування або оренди - 14.07.2017 року. Податковою адресою Товариства є Запорізька обл., м.Запоріжжя, вул.Складська, буд.8. Згідно заяви, 01.03.2022 між ТОВ "ЛІОН АВТО" та КП «ЛІДЕР» з метою розташування офісу Товариства укладено Договір суборенди частки нежитлового приміщення №29, розташованого за адресою: Запорізька область, Оріхівський район, смт Комишуваха, вул.Горького, 1 «А», куди в подальшому перевезено частину майна, комп`ютерну техніку, документи бухгалтерського обліку, первинні бухгалтерські документи, документи податкового обліку, а також бухгалтерську, податкову та іншу статистичну звітності (їх архіви), тощо, з метою їх збереження та використання для ведення господарської діяльності товариства. Щодо інших об`єктів оподаткування у листах інформація не надана. Товариство згідно повідомлення форми 20-ОПП від 14.07.2017 орендує офіс (приміщення) на території Комунарського району м.Запоріжжя, вул.Складська, буд.8. Повідомлення щодо зняття з обліку даного об`єкта оподаткування відсутнє. Згідно даних ЄРПН Товариство щомісячно отримувались податкові накладні на послуги з Оренди нежитлового приміщення за адресою: м.Запоріжжя, вул.Складська, буд.8. Відповідно до Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 23.08.2022, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 №75 (зі змінами), в Запорізькій області розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації такі територіальні громади, на території яких Товариство здійснює господарську діяльність: - Комишуваська селищна територіальна громада (Запорізький район), - Запорізька міська територіальна громада м.Запоріжжя (Запорізький район), Платник ПДВ з 17.11.2010 року. Відповідно до аналізу даних ЄРПН з 24.02.2022 по 03.01.2023 року Товариство здійснювало фінансово-господарську діяльність: - реалізовано товари та послуги: (автомобілі, автомобільні деталі та комплектуючі, технічне обслуговування), на суму ПДВ 44210 тис.грн.: … - загальні обсяги придбання складають 35599,1 тис.грн. (Автомобілі KIA, автомобільні запчастини та технічне обслуговування). … Звітність, що подана платником податків починаючи з 24.02.2022 року: … За періоди з липня по листопад 2022 року Товариством податкова звітність з податку на додану вартість подана у встановлені законодавством терміни, зареєстровані податкові накладні, що в свою чергу може свідчити про відновлення з 01.07.2022 року можливості Товариства виконувати свій податковий обов`язок. Податкова звітність з 24.02.2022 до ГУ подавалась з ІР-адрес: НОМЕР_1 , ім`я провайдера - ТОВ «ТЕЛЗА», місцезнаходження Україна (Запоріжжя), 94.27.54.58, ім`я провайдера - АТ «Київстар», місцезнаходження Україна (Комиш-Зоря), Е.МаіI - lionauto-zvit@progress.zp.ua. (додатки з Архіву електронної звітності Єдиного вікна подання електронної звітності). Податковий борг по платежам до бюджету згідно даних ІКП платника на момент складання рішення відсутній. У вересні 2022 року Товариством сплачено 266 971,34 грн. податків, у т.ч. - Орендна плата з юридичних осіб (код за БК 18010600) в сумі 266701,69 грн., - Надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об`єктах (код за БК 19010300) в сумі 269,65 грн. Банківські виписки про залишки на банківських рахунках, які надані Товариством за період з 01.10.2022 по 13.10.2022, а не по дату виникнення податкового обов`язку не дають змоги відстежити ймовірний рух коштів, що унеможливлює аналіз та не підтверджує реальність відсутності залишків грошових коштів на банківських рахунках. Враховуючи зазначене, Головним управлінням не встановлено причинно-наслідковий зв`язок між зазначеними в ній обставинами та безпосереднім впливом таких обставин саме на такого платника та неможливістю виконання ним податкового обов`язку щодо подання звітності, сплати податків та зборів. Податкова адреса та об`єкти оподаткування Товариства знаходяться у м.Запоріжжі. Товариство згідно даних з ЄРПН здійснює господарську діяльність протягом всього періоду з 24.02.2022 року до дати подання заяви та скарги. Здійснення господарської діяльності та реєстрація податкових накладних в ЄРПН вказує на можливість виконання податкового обов`язку щодо подання податкової звітності. На балансі підприємства знаходяться майно, яке є об`єктом оподаткування та іншим джерелом для сплати податків. Зокрема на території Запорізької міської територіальної громади за адресою м.Запоріжжя, вул.Складська, буд.8 має такі об`єкти: автомайстерня, автомагазин, офіс, автосалони, автостоянка, станція технічного обслуговування, склад. Відсутність частини первинних документів у підприємства, не має вплив на своєчасність сплати податкових зобов`язань самостійно задекларованих платником податків та на подальше здійснення господарської діяльності. Окрім зазначеного, Товариство не додало до заяви документи, що підтверджують неможливість платника податків виконання податкового обов`язку щодо дотримання термінів сплати та подання податкової звітності по податках і зборах - юридичної особи, згідно з Переліком документів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року №225, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 серпня 2022 року за №967/38303, зокрема, але не виключно: - Копія наказу підприємства про призупинення роботи підприємства та його працівників або встановлення простою в роботі підприємства, викликане обставинами непереборної сили (із зазначенням дати початку і закінчення такого призупинення (за можливості)). - Документ, що підтверджує відсутність коштів на банківських рахунках платника податків (виписка з рахунків клієнта банку на дату подання до банку розрахункового документа на сплату податків). - Документ або повідомлення оператора поштового зв`язку (вказується посилання на офіційну сторінку оператора, де розміщене таке повідомлення), що підтверджує призупинення функціонування оператора поштового зв`язку та/або об`єктів поштового зв`язку на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації. - Документ або повідомлення банку (вказується посилання на офіційну сторінку банку, де розміщене таке повідомлення), що підтверджує призупинення роботи банку або його відокремлених підрозділів та/або платіжних систем у зв`язку із введенням воєнного стану. - Копії платіжних доручень (розрахункових та інших документів щодо ініціювання переказу коштів) або їх скріншот (знімок екрану) платника податків на сплату узгоджених сум грошових зобов`язань, податкового боргу, поданих до банку, що залишилися невиконаними, оскільки кошти не були зараховані до бюджету у зв`язку з відключенням банку від системи електронних платежів або порушенням у роботі системи авторизації банку. Надається разом із документом або повідомленням, зазначеним у пункті 8 цього Переліку. - Документ або повідомлення (вказується посилання на офіційну сторінку банку, де розміщено таке повідомлення), що підтверджує вимушене призупинення роботи головних управлінь Казначейства у зв`язку з введенням воєнного стану. - Повідомлення, що підтверджує аварійне (незаплановане) відключення постачання електроенергії в умовах воєнного стану, суб`єкта господарювання до сфери обслуговування якого належить таке підприємство, зокрема скріншот повідомлення в месенджер (Viber, Telegram тощо) і мобільних додатках. - Документ, що підтверджує вимушене відключення надання послуг глобальної мережі Інтернет, пов`язане з введенням воєнного стану, що унеможливило надання податкової звітності в електронній формі (інформаційне повідомлення інтернет-провайдера). Також, при прийнятті рішення Головним управлінням було враховано той факт, що близько 46 платників з юридичною адресою у м.Запоріжжі, після прийняття Наказу №225, надали серед підтверджуючих документів договори оренди приміщення за адресою: Запорізька область, Запорізький район, смт Комишуваха, вулиця Горького, буд. 1а, які укладені після 24.02.2022, при цьому, повідомлення за формою 20-ОПП усіма платниками подано після прийняття Наказу №225. Згідно Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій від 25.04.2022 за №75 смт Комишуваха розташоване на території ведення бойових дій, що, при наявності в м.Запоріжжі достатньої кількості офісних та інших приміщень у користуванні таких платників, виключає наявність ділової мети (у вигляді зберігання документів в смт Комишуваха) у такій операції. Викладене, у сукупності з результатами аналізу фінансової діяльності, може свідчити про штучне створення ознак відповідності умовам Наказу №225. Звертаємо увагу суду, що саме за адресою суборенди позивачем офісу, розташованому за адресою вул.Горького 1-А, смт.Комишуваха Оріхівський район Запорізької області, складені договори суборенди між Колективним підприємством «Лідер» та іншими 46 юридичними особами: … Відповідно до витягу з Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань місцезнаходження юридичної особи ТОВ "Ліон Авто" є 69083, Запорізька область, м.запоріжжя, вул..Складська, 8. Також, відповідачем досліджені документи надані позивачем до заяви копії: витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань кримінальне провадження N22022080000000273 від 11.05.2022, акт комісійного обстеження об`єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії російської федераці від 11.07.2022р. З наданих позивачем документів встановлено, що подані заяви до правоохоронних органів за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.438 КК України за фактами обстрілу с.Комишуваха вул..Горбкого буд.1-А. Позивачем не надано доказів на підтвердження того, що знищені військовими діями зі сторони російської федерації "фінансово-господарча документація" використовувались ним у господарській діяльності, містили актуальну інформацію необхідну для подання звітності за поточні періоди господарської діяльності, тощо. Комп`ютерне обладнання за допомогою якого подається податкова звітність відповідно до наданих документів знищена не була. А отже, вся електронна інформація повинна міститься у позивача. Відповідно до акту позивача про знищення документів від 11.05.2022р. №96 вказані «електронні носії інформації» - які саме носії інформації, марка, модель, фірма, скільки ГБ на носіях інформації, та яка саме інформація там містилася, позивач в акті від 11.05.2022р. не зазначив. Так, у вказаних документах, зазначається, зокрема, що внаслідок влучання невстановлених ракет було влучання в район: нерухоме майновий комплекс, який включає будівлю головного корпусу - 7591 кв.м , адміністративну будівлю - 1164,3 кв.м, будівлю гаражу БЗД - 154,8, будівлю складу з підвалом - 104 кв.м, будівлю складу заповнювачів - 945,7 кв.м, будівлю компресорної - 474,1 кв.м, градирню - 60,2 кв.м, майданчик для складання готової продукції - 4887,5 кв.м. Проте, зазначені документи не місять детальний опис кому вказані приміщення належать, кому з суборендарів: в кількості 46 юридичних осіб. Відсутність частини первинних документів у підприємства, не має вплив на своєчасність сплати податкових зобов`язань самостійно задекларованих платником податків та на подальше здійснення господарської діяльності. Отже, з 11 травня 2022 року (період пошкодження цивільної інфраструктури АДРЕСА_1 ) до 29 серпня 2022 року (дата реєстрації оподаткування) пройшло п`ять місяців, це досить тривалий час для налагодження роботи з організації ведення бухгалтерського обліку та виконання своїх податкових зобов`язань, також саме в цей період позивач продовжує здійснювати подачу інших накладних, тобто вести господарську діяльність, більш того, відповідачу не зрозуміло, навіщо на місці зруйнованого об`єкта реєструватися і надавати контролюючому органу «Повідомлення про об`єкти оподаткування або об`єкти, пов`язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (форма №20-ОПП)», а саме: Надання інформації про об`єкт оподаткування - Первинне, у графі 9 «Стан об`єкта оподаткування» зазначено 8 - орендується, якщо за цією адресою вже не існує обєкта цивільної інфраструктури. Також, у позивача відсутні конкретні відомості стосовно знищення чи зіпсуття комп`ютерного та іншого обладнання внаслідок бойових дій, в позовній заяві не зазаначено, що "комп`ютерне обладнання" було знищено, та яка саме "фінансово-господарча документація" була знищена, а наявний лише акт комісійного обстеження об`єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії російської федераці від 11.07.2022р. нерухоме майновий комплекс, який включає будівлю головного корпусу - 7591 кв.м , адміністративну будівлю - 1164,3 кв.м, будівлю гаражу БЗД - 154,8, будівлю складу з підвалом - 104 кв.м, будівлю складу заповнювачів - 945,7 кв.м, будівлю компресорної - 474,1 кв.м, градирню - 60,2 кв.м, майданчик для складання готової продукції - 4887,5 кв.м. Відповідно до цього акту, відсутні взагалі данні про знищення фінансово-господарської документації позивача. … Таким чином, відповідач дійшов висновку, що під час винесення рішення №30646/6/08-01-04-05-03 від 23.11.2022р. податковий орган діяв на підставі та у спосіб, передбачені чинним законодавством України, відтак правові підстави для задоволення позовних вимог відсутні. Враховуючи вищевикладене, рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов`язку №30646/6/08-01-04-05-03 від 23.11.2022р. по ТОВ "Ліон Авто" є правомірним та відповідає нормам діючого законодавства України та нормам Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010р. (із змінами та доповненнями), а позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Ліон Авто» (ЄДРПОУ 41305456) не є обґрунтованою, та такою, що не підлягає задоволенню. …».
Відповідач проти позовної заяви заперечував.
Ухвалою судді від 27.11.2023 в адміністративній справі відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з`ясував наступне.
У Попередньому рішенні щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов`язку від 19.10.2022 за №26974/6/08-01-04-05-03, винесеному ГУ ДПС у Запорізькій області, зазначено: «… Розглянуто заяву платника та відповідні документи вх.№38643/6 від 29.09.2022р. У зв`язку з недостатністю документів, що підтверджують неможливість виконання платником податків податкових обов`язків, пропонується надати такі додаткові документи на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання платниками податків податкових обов`язків***: документи, які встановлюють причинно-наслідковий зв`язок між зазначеними в заяві обставинами та безпосереднім впливом таких обставин саме на такого платника, та підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи, зокрема щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, своєчасно виконати свій податковий обов`язок, у тому числі обов`язок податкового агента, згідно з переліком документів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року №225 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 серпня 2022 року за №967/38303. Заява має містити інформацію, передбачену абзацом 3 пункту 3 розділу ІІ Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення'' Податкового кодексу України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року №225 «Про затвердження Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податковою кодексу України, та переліків документів на підтвердження». За наявності інших документів, інформації, що підтверджують неможливість своєчасно виконати свій податковий обов`язок, платники податків - юридичні особи, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, надають такі документи (копії документів). …».
У Рішенні щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов`язку від 23.11.2022 за №30646/6/08-01-04-05-03, винесеному ГУ ДПС у Запорізькій області, зазначено: «… Розглянуто заяву платника та відповідні документи від 29.09.2022р. вх.№38643/6, від 07.11.2022 №42682/6. У зв`язку з недостатністю документів, що підтверджують неможливість виконання платником податків податкових обов`язків, пропонується надати такі додаткові документи на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання платниками податків податкових обов`язків*** Прийнято рішення: … щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов`язку. Підстави: Зі змісту заяви не встановлено причинно-наслідковий зв`язок між зазначеними в ній обставинами та безпосереднім виливом таких обставин саме на такого платника та неможливістю виконання ним податкового обов`язку щодо подання звітності, сплати податків та зборів, зазначених в заяві. Податкова адреса платника м.Запоріжжя. Дані реєстру податкових накладних свідчать про здійснення фінансово-господарської діяльності. На балансі підприємства знаходиться майно, яке є об`єктом оподаткування та джерелом для сплати податків і зборів. До заяви не додані документи, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи, зокрема щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, своєчасно виконати свій податковий обов`язок, у тому числі обов`язок податкового агента, згідно з Переліком документів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року N225, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 серпня 2022 року за №967/38303, зокрема, але не виключно: - Копія наказу підприємства про призупинення роботи підприємства та його працівників або встановлення простою в роботі підприємства, викликане обставинами непереборної сили (із зазначенням дати початку і закінчення такого призупинення (за можливості)). - Документ, що підтверджує відсутність коштів на банківських рахунках платника податків (виписка з рахунків клієнта банку на дату подання до банку розрахункового документа на сплату податків). - Документ або повідомлення оператора поштового зв`язку (вказується посилання на офіційну сторінку оператора, де розміщене таке повідомлення), що підтверджує призупинення функціонування оператора поштового зв`язку та/або об`єктів поштового зв`язку на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації. - Документ або повідомлення банку (вказується посилання на офіційну сторінку банку, де розміщене таке повідомлення), що підтверджує призупинення роботи банку або його відокремлених підрозділів та/або платіжних систем у зв`язку із введенням воєнного стану. - Копії платіжних доручень (розрахункових та інших документів щодо ініціювання переказу коштів) або їх скріншот (знімок екрану) платника податків на сплату узгоджених сум грошових зобов`язань, податкового боргу, поданих до банку, що залишилися невиконаними, оскільки кошти не були зараховані до бюджету у зв`язку з відключенням банку від системи електронних платежів або порушенням у роботі системи авторизації банку. Надається разом із документом або повідомленням, зазначеним у пункті 8 цього Переліку. - Документ або повідомлення (вказується посилання на офіційну сторінку банку, де розміщено таке повідомлення), що підтверджує вимушене призупинення роботи головних управлінь Казначейства у зв`язку з введенням воєнного стану. - Повідомлення, що підтверджує аварійне (незаплановане) відключення постачання електроенергії в умовах воєнного стану, суб`єкта господарювання до сфери обслуговування якого належить таке підприємство, зокрема скріншот повідомлення в месенджер (Viber, Telegram тощо) і мобільних додатках. - Документ, що підтверджує вимушене відключення надання послуг глобальної мережі Інтернет, пов`язане з введенням воєнного стану, що унеможливило надання податкової звітності в електронній формі (інформаційне повідомлення інтернет-провайдера). Рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов`язку може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку. …».
У Витязі з Єдиного реєстру досудових розслідувань по кримінальному провадженню №22022080000000273, зареєстрованому 11.05.2022, зазначено: «… Короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення: 11.05.2022 приблизно о 05 год. 00 хв. представники підрозділів збройних сил та інших військових формувань Російської Федерації в тому числі учасники контрольованих рф незаконних збройних формувань із застосуванням ракетної зброї, військової техніки та інших засобів ураження здійснили заходи із цільового ураження об`єктів цивільної інфраструктури смт.Комишуваха Комишувахської територіальної громади Запорізької області, за адресою: вул.Горького 1, 1 А, 1Д. В результаті зазначених протиправних дій були пошкоджені об`єкти цивільної інфраструктури. …».
Судом досліджено: Виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань по ТОВ «ЛІОН АВТО»; Наказ ТОВ «ЛІОН АВТО» від 13.04.2022 за №13/04/1/к-тр «Про призначення директора»; Рішення Виконавчого комітету Комишуваської селищної ради Запорізького району Запорізької області від 12.07.2022 за №105 «Про затвердження акту обстеження нерухомого майна майнового комплексу, зруйнованого (пошкодженого) внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройного агресією Російської Федерації, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , власником якого являється гр. ОСОБА_2 »; Наказ ТОВ «ЛІОН АВТО» від 11.05.2022 за №05-11 «Про виникнення форс-мажорних обставин»; Акт ТОВ «ЛІОН АВТО» від 11.05.2022 за №1 «Про знищення документів»; Повідомлення про об`єкти оподаткування або об`єкти, пов`язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (Форма №20-ОПП); Лист Торгово-промислової палати України від 28.02.2022 за №2024/02.0-7.1; Договір суборенди №29 нерухомого індивідуально визначеного майна від 01.03.2022; Акт приймання-передачі приміщення за Договором суборенди №29 нерухомого індивідуально визначеного майна від 01.03.2022; Акт надання послуг №30 від 31.03.2022; Акт надання послуг №30 від 30.04.2022; Інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна; Довідку Філії - Запорізького обласного управління АТ «Ощадбанк»; Виписки банків за особистими рахунками ТОВ «ЛІОН АВТО»; Акт комісійного обстеження об`єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії Російської Федерації від 11.07.2022; Рішення Державної податкової служби України про результати розгляду скарги від 08.09.2023 за №26331/6/99-00-06-02-01-06; скріншот реєстрація ЄРПН; Заяву ТОВ «ВАШ ПАРТНЕР» від 29.09.2022 за вих.№29/09ВП про відсутність можливості виконання податкових обов`язків; Договір суборенди №13 нерухомого індивідуально визначеного майна від 01.03.2022; Заяву ПрАТ «ДРУЖБА» від 29.09.2022 за вих.№29/9 про неможливість виконання платником податків податкових обов`язків; Договір суборенди №18 нерухомого індивідуально визначеного майна від 01.03.2022; Заяву ТОВ «В5» від 29.09.2022 за №29/09-1 про відсутність можливості виконання податкових обов`язків; Договір суборенди №10 нерухомого індивідуально визначеного майна від 01.03.2022; Заяву ТОВ «В1» від 29.09.2022 за вих.№29/09-В1 про відсутність можливості виконання податкових обов`язків; Договір суборенди №07 нерухомого індивідуально визначеного майна від 01.03.2022; Заяву ТОВ «В4» від 29.09.2022 за вих.№29/09-В4 про відсутність можливості виконання податкових обов`язків; Договір суборенди №09 нерухомого індивідуально визначеного майна від 01.03.2022; інші матеріали справи.
При вирішенні спору по суті суд виходить з викладеного вище та наступного.
У п.69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) зазначено: «69. Установити, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року №2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті. 69.1.У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов`язковим виконанням таких обов`язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні. У разі відсутності можливості у платника податків щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов`язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, такий платник податків звільняється від відповідальності, визначеної цим Кодексом, у межах діяльності, що провадиться через такі філії, представництва, відокремлені чи інші структурні підрозділи, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України. Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов`язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року. Платники податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, у яких відновилася можливість виконувати свої податкові обов`язки, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня відновлення можливості платника податків, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків, передбачених цим Кодексом, за умови виконання ними таких податкових обов`язків, щодо реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності, сплати податків і зборів, протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей платників податків. Платники єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування єдиним податком за ставкою 2 відсотки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання податкових обов`язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня переходу таких платників на застосування особливостей оподаткування єдиним податком третьої групи за ставкою 2 відсотки за умови виконання ними таких податкових обов`язків, щодо реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності, сплати податків і зборів, протягом 60 календарних днів з дня переходу на систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання особливостей оподаткування єдиним податком за ставкою 2 відсотки. У разі самостійного виправлення платником податків у податкових періодах до 25 липня 2022 року, з дотриманням порядку, вимог та обмежень, визначених статтею 50 цього Кодексу, помилок, що призвели до заниження податкового зобов`язання у звітних (податкових) періодах, що припадають на період дії воєнного стану, такі платники звільняються від нарахування та сплати штрафних санкцій, передбачених пунктом 50.1 статті 50 цього Кодексу, та пені. Платники податку на додану вартість, тимчасово, до припинення або скасування воєнного стану, не мають права на подання уточнюючих розрахунків до податкових декларацій, передбаченого пунктом 50.1 статті 50 цього Кодексу, за звітні (податкові) періоди до лютого 2022 року із показниками на зменшення податкових зобов`язань та/або декларування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість. Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. …».
Згідно з п.1 розділу ІІ «Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України», затвердженого 29.07.2022 наказом Міністерства фінансів України №225, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.08.2022 за №967/38303 (надалі - «Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України») (у редакції на час виникнення спірних правовідносин), до платників податків/податкових агентів, які не можуть виконувати податкові обов`язки, передбачені Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, застосовуються правила для підтвердження можливості чи неможливості виконання платником такого обов`язку, передбачені цим Порядком. Підставами неможливості виконання платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами податкових обов`язків (у тому числі обов`язків податкових агентів) є: 1) втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів, комп`ютерного та іншого обладнання внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації; 2) неможливість використати чи вивезти документи, комп`ютерне та інше обладнання внаслідок ведення бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації; 3) використання чи вивезення документів, комп`ютерного або іншого обладнання, пов`язане з ризиком для життя чи здоров`я посадової особи платника податків або неможливе у зв`язку з встановленням уповноваженими органами державної влади відповідно до закону в умовах воєнного стану заборон та/або обмежень; 4) можливість витоку інформації щодо обсягів та місць зберігання пального або спирту етилового та їх знищення надалі внаслідок складання та реєстрації акцизних накладних, та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо (виключно в частині виконання визначених цим абзацом обов`язків); 5) відсутність у платника податків інших посадових осіб, уповноважених відповідно до законодавства нараховувати, стягувати та вносити до бюджету податки, збори, а також вести бухгалтерський облік, складати та подавати податкову та фінансову звітність, відсутність можливості у власника призначити таких посадових осіб за умови відсутності у такого платника податків об`єктів оподаткування, або показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу, може бути пов`язана з такими обставинами: посадова особа є одночасно одним із власників юридичної особи за умови, що відсутність такого співвласника (акціонера, учасника, засновника) унеможливлює прийняття рішення про призначення на постійній або тимчасовій основі іншої посадової особи; юридична особа заснована на власності окремої фізичної особи, яка одночасно є єдиною посадовою особою такої юридичної особи. 6) перебування (податкова адреса платника податків та/або фактичне знаходження/знаходження виробничих потужностей тощо) на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями Російської Федерації; 7) інші обставини непереборної сили (форс-мажорні обставини), підтверджені документально.
Відповідно до п.1 розділу ІІІ «Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України» заява платника податків у довільній формі та відповідні документи (копії документів) розглядаються контролюючим органом протягом 20 календарних днів з дня, наступного за днем їх отримання, з можливістю продовження терміну розгляду з урахуванням строку, передбаченого для направлення попереднього рішення. Платники податків надають документ чи кілька документів (копію документа чи документів), інформацію, що можуть бути використані для підтвердження неможливості виконання ними своїх податкових обов`язків. У разі недостатності документів (копій документів), що підтверджують неможливість виконання у платника податків податкових обов`язків, контролюючий орган направляє попереднє рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов`язку (далі - Попереднє рішення) за формою, що додається, з пропозицією щодо надання платником податку конкретних додаткових документів (копій документів) на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання платниками податків податкових обов`язків. Попереднє рішення має бути направлене платнику податків не пізніше 20 календарних днів з дня, наступного за днем отримання контролюючим органом заяви та відповідних документів (копії документів), інформації у порядку передбаченому пунктом 3 цього розділу. Платник податку може подати до контролюючого органу додаткові документи (копії документів) обґрунтування/пояснення на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання платниками податків податкових обов`язків протягом 10 календарних днів з дня, наступного за днем отримання попереднього рішення. Додаткові документи (копії документів) обґрунтування/пояснення розглядаються контролюючим органом протягом 20 календарних днів з дня, наступного за днем їх отримання. Якщо платник податку не надав додаткових документів (копій документів), обґрунтувань/пояснень на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання податкових обов`язків, керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення на підставі попередньо поданої платником податків заяви, документів (копій документів) та інформації, що можуть бути використані для підтвердження можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податку своїх податкових обов`язків. Контролюючий орган у разі потреби може звертатися до компетентних органів щодо додаткового підтвердження обставин, викладених у заяві платника податків та відповідних документах. Обов`язок доведення щодо можливості чи неможливості платником податків своєчасно виконати свій податковий обов`язок покладається на контролюючий орган. Контролюючий орган встановлює причинно-наслідковий зв`язок між обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), що сталися в результаті збройної агресії Російської Федерації, безпосереднім впливом таких обставин саме на такого платника та можливістю виконання ним податкового обов`язку станом на дату, на яку припадає граничний термін виконання такого обов`язку, та керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає вмотивоване рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов`язку (далі - Рішення) за формою, що додається.
У «Переліку документів, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи, зокрема щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, своєчасно виконати свій податковий обов`язок, у тому числі обов`язок податкового агента», затвердженому 29.07.2022 наказом Міністерства фінансів України №225, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.08.2022 за №967/38303 (надалі - «Перелік документів, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи, зокрема щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, своєчасно виконати свій податковий обов`язок, у тому числі обов`язок податкового агента»), зазначено: «1.Акт, що засвідчує факт пожежі, складений відповідно до вимог пункту 7 Порядку обліку пожеж та їх наслідків, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 грудня 2003 року №2030. 2.Інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, у разі його знищення відповідно до Порядку надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року №1127 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 червня 2019р. №599). 3.Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, що засвідчує факт реєстрації відомостей про кримінальне правопорушення, отриманий у порядку, встановленому Кримінальним процесуальним кодексом України, у разі викрадення основних засобів або руйнування/втрати майна. 4.Інші документи, складені відповідно до вимог підпунктів 14, 15 пункту 2 Порядку визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року №326. 5.Документ, що підтверджує відсутність коштів на банківських рахунках платника податків (виписка з рахунків клієнта банку на дату подання до банку розрахункового документа на сплату податків). 6.Копія наказу підприємства про призупинення роботи підприємства та його працівників або встановлення простою в роботі підприємства, викликане обставинами непереборної сили (із зазначенням дати початку і закінчення такого призупинення (за можливості)). 7.Документ або повідомлення оператора поштового зв`язку (вказується посилання на офіційну сторінку оператора, де розміщене таке повідомлення), що підтверджує призупинення функціонування оператора поштового зв`язку та/або об`єктів поштового зв`язку на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації. 8.Документ або повідомлення банку (вказується посилання на офіційну сторінку банку, де розміщене таке повідомлення), що підтверджує призупинення роботи банку або його відокремлених підрозділів та/або платіжних систем у зв`язку із введенням воєнного стану. 9.Копії платіжних доручень (розрахункових та інших документів щодо ініціювання переказу коштів) або їх скріншот (знімок екрану) платника податків на сплату узгоджених сум грошових зобов`язань, податкового боргу, поданих до банку, що залишилися невиконаними, оскільки кошти не були зараховані до бюджету у зв`язку з відключенням банку від системи електронних платежів або порушенням у роботі системи авторизації банку. Надається разом із документом або повідомленням, зазначеним у пункті 8 цього Переліку. 10.Документ або повідомлення (вказується посилання на офіційну сторінку банку, де розміщено таке повідомлення), що підтверджує вимушене призупинення роботи головних управлінь Казначейства у зв`язку з введенням воєнного стану. 11.Повідомлення, що підтверджує аварійне (незаплановане) відключення постачання електроенергії в умовах воєнного стану, суб`єкта господарювання до сфери обслуговування якого належить таке підприємство, зокрема скріншот повідомлення в месенджер (Viber, Telegram тощо) і мобільних додатках. 12.Документ, що підтверджує вимушене відключення надання послуг глобальної мережі Інтернет, пов`язане з введенням воєнного стану, що унеможливило надання податкової звітності в електронній формі (інформаційне повідомлення інтернет-провайдера). 13.Документи, що свідчать про пошкодження, знищення, втрату майна, що знаходиться на балансі підприємства і є об`єктом оподаткування, єдиним джерелом для сплати податків або яке перебуває у податковій заставі (акт про надзвичайну подію, інвентаризаційний опис, протокол інвентаризаційної комісії, підписаний представником територіального органу ДСНС, згідно з якими відбувається відображення таких подій у бухгалтерському обліку та викладаються фактичні події, зазначаються понесені матеріальні втрати (перелік майна, його вартість); заява до правоохоронних органів; акт незалежного оцінювача; наявність страхового полісу, заява про страховий випадок тощо). 14.Документи, що свідчать про акти мародерства, грабежу, рейдерства, захоплення майна та примусове захоплення приміщення (копія заяви до територіального органу внутрішніх справ та документ, виданий відповідним правоохоронним органом щодо реєстрації кримінального провадження тощо). 15.Документи, що свідчать про подання заяви до правоохоронних органів про вчинення кримінального правопорушення та реєстрації кримінального провадження за результатами розгляду такої заяви. 16.Документи, що свідчать про пошкодження, втрату, знищення, зіпсуття документів бухгалтерського обліку або неможливості їх вивезення з територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації (інформація про подання до контролюючого органу повідомлення згідно пункту 44.5 статті 44 глави 1 розділу II Податкового кодексу України, повідомлення про неможливість вивезення первинних документів згідно пункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України). 17.Подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації, програмними засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (Портал Дія)».
У п.19-1.1 ст.19-1 Податкового кодексу України (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) зазначено: «19-1.1.Контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу: 19-1.1.1.здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків; 19-1.1.2.контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів; …; 19-1.1.4.здійснюють контроль за встановленими законом строками проведення розрахунків в іноземній валюті, за додержанням порядку приймання готівки для подальшого переказу (крім приймання готівки банками), за дотриманням суб`єктами господарювання установлених законодавством обов`язкових вимог щодо забезпечення можливості розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів, порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), проведення розрахункових операцій, а також за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, наявністю торгових патентів; …; 19-1.1.7.реєструють та ведуть облік платників податків, платників єдиного внеску, об`єктів оподаткування та об`єктів, пов`язаних з оподаткуванням, проводять диференціацію платників податків; 19-1.1.8.забезпечують достовірність та повноту обліку платників податків та платників єдиного внеску, об`єктів оподаткування та об`єктів, пов`язаних з оподаткуванням; 19-1.1.9.формують та ведуть Державний реєстр фізичних осіб - платників податків, Єдиний банк даних про платників податків - юридичних осіб, реєстри, ведення яких покладено законодавством на контролюючі органи; …; 19-1.1.13.здійснюють ліцензування діяльності суб`єктів господарювання з виробництва спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, оптової торгівлі спиртом, оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами і рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та контроль за таким виробництвом; 19-1.1.14.здійснюють контроль у сфері виробництва, обігу та реалізації підакцизних товарів, контроль за їх цільовим використанням, забезпечують міжгалузеву координацію у цій сфері; …; 19-1.1.16.здійснюють заходи щодо запобігання та виявлення порушень законодавства у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального; 19-1.1.17.проводять роботу щодо боротьби з незаконним виробництвом, переміщенням, обігом спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального; …; 19-1.1.20.забезпечують контроль за дотриманням суб`єктами господарювання, які провадять оптову або роздрібну торгівлю алкогольними напоями, вимог законодавства щодо мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін на такі напої; …; 19-1.1.32.організовують взаємодію та обмін інформацією з державними органами інших держав згідно із законодавством, міжнародними договорами України, здійснюють міжнародне співробітництво у податковій сфері; …; 19-1.1.40.організовують збір податкової інформації та вносять її до інформаційних баз даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику; 19-1.1.41.організовує інформаційно-аналітичне забезпечення та організовує автоматизацію процесів адміністрування контролюючими органами; …; 19-1.1.46.використовують під час виконання своїх посадових (службових) обов`язків податкову інформацію з інформаційно-телекомунікаційних систем та інших джерел, отриману в порядку та спосіб, визначений цим Кодексом; …; 19-1.1.54.здійснюють інші функції, визначені законом».
Як зазначено у п.45.2 ст.45 Податкового кодексу України, податковою адресою юридичної особи (відокремленого підрозділу юридичної особи) є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань. (…).
За ст.93 Цивільного кодексу України місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку.
Судом вивчено приписи «Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 10 жовтня 2022 року», затвердженого 25.04.2022 наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №75 (у редакції наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 17.10.2022 за №233), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.04.2022 за №453/37789.
За «Переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», затвердженим 22.12.2022 наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23.12.2022 за №1668/39004, у період з 12.03.2022 по 31.12.2022 вся територія Запорізького району Запорізької області (у тому числі м.Запоріжжя, смт.Комишуваха) відносилась до території активних бойових дій, а у період з 01.01.2023 - вся територія Запорізького району Запорізької області (у тому числі м.Запоріжжя, смт.Комишуваха) відноситься до території можливих бойових дій.
Судом вивчено й інші норми права, які стосуються досліджуваного публічно-правового спору.
З матеріалів справи вбачається, що місцезнаходженням ТОВ «ЛІОН АВТО» відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань є - 69083, Запорізька область, м.Запоріжжя, вул.Складська, буд.8.
Згідно з Договором суборенди №29 нерухомого індивідуально визначеного майна від 01.03.2022 ТОВ «ЛІОН АВТО» суборендувало приміщення для розміщення офісу за адресою - Запорізька область, смт.Комишуваха, вул.Горького, буд.1-А.
Суд вважає, що «складені договори суборенди між Колективним підприємством «Лідер» та іншими 46 юридичними особами за адресою суборенди позивачем офісу» - «вул.Горького 1-А, смт.Комишуваха», про що зазначено відповідачем у відзиві на позовну заяву, не можуть впливати на волевиявлення суб`єктів господарювання при укладанні правочинів.
При цьому, відповідачем не доведено, що вказані «46 договорів суборенди» перешкоджали/перешкодили позивачу проводити свою господарську діяльність зі свого офісу за адресою - Запорізька область, смт.Комишуваха, вул.Горького, буд.1-А.
Також, відповідачем не доведено, що з офісу за адресою - Запорізька область, смт.Комишуваха, вул.Горького, буд.1-А, позивач не проводив щоденне керування діяльністю юридичної особи та не здійснював управління та облік.
11.05.2022 через артилерійський/ракетний обстріл відбулось пошкодження об`єкту цивільної інфраструктури за адресою - Запорізька область, смт.Комишуваха, вул.Горького, буд.1-А.
На думку суду, після 11.05.2022 подання позивачем до контролюючого органу податкової звітності та сплата ним податків, зборів, платежів тощо, наявність у позивача об`єктів оподаткування, не свідчить про можливість своєчасного виконання позивачем свого податкового обов`язку, оскільки частина документів 11.05.2022 була знищена.
Відновлення знищених 11.05.2022 документів може взагалі не відбутись через будь-які об`єктивні причини або може зайняти у позивача витрачання значного часу, що у підсумку впливає на своєчасність виконання позивачем свого податкового обов`язку.
Протилежного відповідачем не доведено.
З урахуванням приписів ч.2 ст.2 КАС України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що Рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов`язку від 23.11.2022 за №30646/6/08-01-04-05-03 контролюючим органом прийнято не обґрунтовано, без урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, не розсудливо, а отже є не правомірним і підлягає скасуванню.
Зі змісту Рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов`язку від 23.11.2022 за №30646/6/08-01-04-05-03 вбачається, що воно прийнято саме ГУ ДПС у Запорізькій області.
Позивачем не обґрунтовано необхідність «зобов`язання Головне управління ДПС у Запорізькій області постановити рішення щодо неможливості своєчасного виконання платником податків - Товариством з обмеженою відповідальністю «ЛІОН АВТО» своїх податкових обов`язків».
З огляду на приписи ч.2 ст.9, ч.2 ст.245 КАС України, з метою захисту прав та інтересів позивача, суд вважає за можливе: визнати протиправним та скасувати Рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов`язку від 23.11.2022 за №30646/6/08-01-04-05-03, прийняте ГУ ДПС у Запорізькій області відносно ТОВ «ЛІОН АВТО»; зобов`язати ГУ ДПС у Запорізькій області повторно розглянути заяву ТОВ «ЛІОН АВТО» та відповідні документи за вх.№38643/6 від 29.09.2022, за вх.№42682/6 від 07.11.2022 про відсутність можливості виконання податкових обов`язків, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене вище, позовні вимоги позивача є частково обґрунтованими і підлягають частковому задоволенню. Доводи позивача та відповідача частково не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
Оскільки права та інтереси позивача були порушені ГУ ДПС у Запорізькій області, то за рахунок його бюджетних асигнувань мають бути стягнуті на користь позивача понесені ним судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 2684 грн. 00 коп.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246, 371 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛІОН АВТО» (вул.Складська, буд.8, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69083; код ЄДРПОУ 37301487) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (проспект Соборний, буд.166, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69107; код ЄДРПОУ ВП 44118663) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати Рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов`язку від 23.11.2022 за №30646/6/08-01-04-05-03, прийняте Головним управлінням ДПС у Запорізькій області відносно Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛІОН АВТО».
Зобов`язати Головне управління ДПС у Запорізькій області повторно розглянути заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛІОН АВТО» та відповідні документи за вх.№38643/6 від 29.09.2022, за вх.№42682/6 від 07.11.2022 про відсутність можливості виконання податкових обов`язків, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні.
В іншій частині позовної заяви відмовити.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛІОН АВТО» (вул.Складська, буд.8, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69083; код ЄДРПОУ 37301487) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області (проспект Соборний, буд.166, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69107; код ЄДРПОУ ВП 44118663) судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 2684 грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Повний текст судового рішення складено 04.01.2024.
Суддя О.О. Прасов
Суд | Запорізький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 04.01.2024 |
Оприлюднено | 08.01.2024 |
Номер документу | 116112631 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо реалізації податкового контролю |
Адміністративне
Запорізький окружний адміністративний суд
Прасов Олександр Олександрович
Адміністративне
Запорізький окружний адміністративний суд
Прасов Олександр Олександрович
Адміністративне
Запорізький окружний адміністративний суд
Прасов Олександр Олександрович