Д О Д А Т К О В Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04.01.2024 Справа №607/17026/23 Провадження №2-др/607/106/23
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області у складі головуючого судді Позняка В.М.,
за участю секретаря судового засідання Шимків Л.І., представника відповідача-позивача ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Тернополі заяву представника позивача-відповідача ОСОБА_2 про ухвалення додаткового рішення у цивільній справі за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 про усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою та зустрічним позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_3 про зміну правовідношення,
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 13.12.2023 у справі №607/17026/23 за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 про усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою та зустрічним позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_3 про зміну правовідношення, суд ухвалив позов задовольнити частково. Зобов`язати ОСОБА_4 демонтувати за власний рахунок огороджувальну конструкцію від металевого паркану із чорної агроплівки до кута будівлі (проміри 1,66 та 0,90 м.), яка розташована на земельній ділянці під кадастровим номером 6110100000:08:002:0072. В задоволенні решти позовних вимог відмовити. Стягнути з ОСОБА_4 в користь ОСОБА_3 1073 гривні 60 копійок судового збору. В задоволенні зустрічного позову ОСОБА_4 до ОСОБА_3 про зміну правовідношення - відмовити.
18.12.2023 від представника позивача-відповідача ОСОБА_2 надійшла заява в якій просить ухвалити додаткове рішення у справі, яким стягнути з ОСОБА_4 в користь ОСОБА_3 28 000 гривень витрат на професійну правничу допомогу.
Представник позивача-відповідача в судове засідання не з`явився, в заяві просив розгляд проводити без їх участі.
В судовому засіданні представник відповідача-позивача просив відмовити в ухваленні додаткового рішення. Покликається на те, що ОСОБА_5 перебуває а кордоном, а тому не міг підписати акт виконаних робіт.
Розглянувши заяву, суд доходить такого висновку.
Однією з основних засад (принципів) цивільного судочинства є відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення (пункт 12 частини третьої статті 2 ЦПК України).
Судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу (частина перша, пункт 1 частини третьої статті 133 ЦПК України).
Відповідно до частини восьмої статті 141 ЦПК України, розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.
Відповідно до пункту третього частини першої статті 270 Цивільного процесуального кодексу України, суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.
Представником позивача-відповідача в позовній заяві та у відзиві на зустрічний позов було зроблено заяву про те, що докази понесених судових витрат будуть подані у 5-ти денний строк після ухвалення судового рішення.
Отже, зважаючи на те, що в строк, встановлений законом, позивачем-відповідачем надано докази понесених судових витрат на правову допомогу, суд вважає, що вказані докази слід долучити до матеріалів справи.
На підтвердження витрат на правову допомогу адвокатом Свірським Т.В. надано: договір про надання правничої допомоги від 08.11.2022, додаткову угоду від 03.08.2023 до зазначеного договору та акт надання отримання послуг від 16.12.2023 на суму 28 000 гривень, які слід сплатити до 31.05.2024.
Частиною восьмою статті 141 ЦПК України визначено, що розмір витрат на оплату професійної правничої допомоги адвоката встановлюється і розподіляється судом згідно з умовами договору про надання правничої допомоги у разі надання відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, як уже сплаченої, так і тієї, що лише підлягає сплаті (буде сплачена) відповідною стороною або третьою особою. (Аналогічних висновків дійшла ВП ВС у постанові від 19.02.2020 року у справі № 755/9215/15-ц, ОП КГС ВС від 03.10.2019 року у справі № 922/445/19).
Суд вважає, що витрати позивача на професійну правничу (правову) допомогу підтверджені належними та допустимими доказами, загальна сума витрат на адвокатські послуги не виходить за розумні межі визначення розміру гонорару. Витрати на професійну правничу допомогу на вказану суму є співмірними з наданим адвокатом обсягом послуг у суді, відповідають критерію реальності таких витрат, розумності їхнього розміру.
Верховним судом у справі № 922/445/19, серед іншого наголошено, що: зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, які підлягають розподілу, можливе виключно на підставі клопотання іншої сторони щодо неспівмірності заявлених іншою стороною витрат із складністю відповідної роботи, її обсягом та часом, витраченим ним на виконання робіт; суд з огляду на принципи дизпозитивності та змагальності не може вирішувати питання про зменшення суми судових витрат на професійну правову допомогу, що підлягають розподілу, з власної ініціативи.
Від представника ОСОБА_4 не надходило клопотання про зменшення таких витрат у зв`язку із їх не співмірністю.
При цьому суд відхиляє доводи представника відповідача-позивача ОСОБА_1 про відмову в розподілі судових витрат у зв`язку із тим, що, на його думку, ОСОБА_3 знаходиться закордоном та не міг підписати надані адвокатом Свірським Т.В. договір, угоду та акт. Доказів, на підтвердження таких доводів, суду не надано. При цьому, суд зазначає, що відповідно до статті 207 ЦК України правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах (у тому числі електронних), а також якщо воля сторін виражена за допомогою телетайпного, електронного або іншого технічного засобу зв`язку. Використання при вчиненні правочинів факсимільного відтворення підпису за допомогою засобів механічного, електронного або іншого копіювання, електронного підпису або іншого аналога власноручного підпису допускається у випадках, встановлених законом, або за письмовою згодою сторін, у якій мають міститися зразки відповідного аналога їхніх власноручних підписів.
Відповідно до частини другої статті 141 ЦПК України, судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
У цій справі за первісним позовом ОСОБА_3 задоволено одну вимогу немайнового характеру з трьох, а в задоволенні двох вимог немайнового характеру відмовлено. Крім того за зустрічним позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_3 в задоволенні однієї позовної вимоги немайнового характеру відмовлено. Отже, в користь позивача-відповідача ОСОБА_3 вирішено дві вимоги немайнового характеру з чотирьох. Тому, заява позивача-відповідача про ухвалення додаткового рішення підлягає до часткового задоволення, в силу статті 141 ЦПК України слід стягнути пропорційно задоволених позовних вимог витрати на правову допомогу в розмірі 14 000 грн (1/2 від 28000).
Керуючись статтею 133, 141, 270 Цивільного процесуального кодексу України, суд,-
У Х В А Л И В :
Заяву про ухвалення додаткового рішення задовольнити частково.
Ухвалити додаткове рішення у справі, яким стягнути з ОСОБА_4 в користь ОСОБА_3 14000 гривень судових витрат на правову допомогу.
Додаткове рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Тернопільського апеляційного суду шляхом подачі у 30-денний строк з дня проголошення, апеляційної скарги.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їх права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Позивач-відповідач: ОСОБА_3 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , тел. НОМЕР_2 .
Відповідач-Позивач: ОСОБА_4 , АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , тел. НОМЕР_4 .
Головуючий суддяВ. М. Позняк
Суд | Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 04.01.2024 |
Оприлюднено | 10.01.2024 |
Номер документу | 116161549 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: |
Цивільне
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Позняк В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні