Сквирський районний суд Київської області
Справа № 376/2824/23
Провадження № 2/376/1217/2023
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"26" грудня 2023 р. Сквирський районний суд Київської області в складі:
головуючого судді Батовріної І.Г.
за участю секретаря Борисевич Д.Л.
розглянувши в місті Сквирі Київської області у відкритому пыдготовчому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Сквирської міської ради, треті особи: Друга Білоцерківська державна нотаріальна контора, ОСОБА_3 про визнання права власності на спадкове майно,
ВСТАНОВИВ:
Позивачі звернулись до суду з позовом, в обґрунтування позову зазначають, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_4 , яка доводилась позивачам мамою. Після смерті останньою відкрилась спадщина на нерухоме майно: житловий будинок АДРЕСА_1 та земельну ділянку, надану для будівництва та обслуговування вищевказаного будинку площею 0,1248га. кадастровий номер 3224084302:02:008:0003. Позивачі у встановлений строк звернулись до нотаріальної контори з заявами про прийняття спадщини, нотаріус видав свідоцтво про право власності в порядку спадкування на земельну ділянку по частині кожній, а у оформленні спадкових справ на спірний будинок відмовив, оскільки в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за адресою: АДРЕСА_1 наявна інформація про двох власників житлового будинку ОСОБА_4 та ОСОБА_3 , що позбавляє можливості визначитись чи належить будинок ОСОБА_4 . Просять визнати за ними право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4 по частині кожній.
В судове засідання по справі позивачі та їх представник адвокат Вдовика О.М. не з`явились, надали до суду заяву про розгляд справи без участі позивачів та представника, позовні вимоги підтримують і просять задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, надав до суду заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги визнає і не заперечує проти їх задоволення.
Представник Другої Білоцерківської державної нотаріальної контори в судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи без участі їх представника, при ухваленні рішення покладався на розсуд суду.
Третя особа ОСОБА_3 в судове засідання не з`явився, причини неявки суду не відомі, про день та час розгляду справи повідомлявся належним чином.Заяв та клопотань не надходило.
Суд, розглянувши заяви учасників справи, приходить до наступного висновку.
Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого судового засідання суд ухвалює рішення у разі визнання позову відповідачем.
Згідно ч.3 ст. 211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів. Оскільки всі учасники справи в судове засідання не з`явились, то відповідно до вимог ч.2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Представник позивачів адвокат Вдовика О.М. подавала клопотання про витребування доказів у порядку ст. 84 ЦПК України, а самеіз Другої Білоцерківської державної нотаріальної контори витребувати копії спадкової справи. Зазначене клопотання було розглянуте на підготовчому судовому засіданніта задоволено в повному обсязі. Більше ніяких заяв чи клопотань від інших учасників справи не надходило. Інших процесуальних дійзабезпечення доказів, вжиття заходів забезпечення позову, зупинення чи поновлення провадженняв ході розгляду справи не було.
Судом встановлені наступні обставини справи та зміст спірних правовідносин.
Судом встановлено, що спадкодавець ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 81 рік, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 (а.с.13).
Згідно з свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 та свідоцтвом про одруження серії НОМЕР_3 , ОСОБА_1 є донькою ОСОБА_4 (а.с.14,17)
Згідно з свідоцтвом про народження серії НОМЕР_4 та свідоцтвом про одруження серії НОМЕР_5 , ОСОБА_2 є донькою ОСОБА_4 (а.с.15-16)
Відповідно до матеріалів спадкової справи №537/2020, заведеної після смерті ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_1 та ОСОБА_2 прийняли спадщину, звернувшись протягом шестимісячного строку до нотаріальної контори, за їх заявами відкрита спадкова справа, ОСОБА_6 (чоловік спадкодавця) помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , інші спадкоємці до нотаріальної контори не звертались, заповіт не складався.
З свідоцтва про право на спадщину за законом від 19.11.2021 вбачається, що ОСОБА_2 та ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4 отримали по частині земельної ділянки, наданої для будівництва та обслуговування вищевказаного будинку АДРЕСА_1 , площею 0,1248га.(а.с.21)
Разом з тим, позивачам відмовлено у видачі свідоцтв про право на спадщину на майно, що залишилось після смерті ОСОБА_4 , а саме будинку АДРЕСА_1 у зв`язку з неможливістю визначення власника спірного житловогобудинку, так як в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за вказаною адресою значаться 2 власника.(а.с.18)
Із свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого 25.08.2003 виконавчим комітетом Малолисовецької сільської ради слідує, що власником житловог будинку с господарськими будівлями і спорудами АДРЕСА_1 була ОСОБА_4 (а.с.33)
Також, відповідно до витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно №24381601 та копії договору купівлі-продажу, посвідченого державним нотаріусом Сквирської районної державної нотаріальної контори за №3721, 30.10.2009 ОСОБА_3 став власником будинку АДРЕСА_1 .(а.с.24,25)
Однак, відповідно до технічної документації будинки, власниками яких є ОСОБА_4 та ОСОБА_3 мають різні характеристики, площі, господарські будівлі та споруди, що вказує а те, що це два зовсім різних будинка.
Більш того, рішенням Малолисовецької сільської ради від 08.12.2009 змінена поштова адреса житлового будинку, який належить ОСОБА_3 в АДРЕСА_1 на поштову адресу АДРЕСА_1 .(а.с.28)
Таким чином, судом встановлено, що ОСОБА_4 належить будинок АДРЕСА_1 , а ОСОБА_3 є власником будинку АДРЕСА_1 .
Згідно з архівним витягом з рішення №05-05-07 Малолисовецької сільської ради від 17.03.2016 в с.Миньківці перейменовано вул. Котовського на вул.Відродження.
Згідно ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно зі ст. ст. 1217, 1218, 1223 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч. 5 ст. 1268 ЦК України спадщина належить спадкоємцям з часу її відкриття.
Статтею 1223 ЦК України визначено, що право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
У відповідності до ст.1258 ЦК України ,спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.
Згідно ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Матеріалами справи встановлено, що позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є спадкоємцями ОСОБА_4 та законом, позивачі спадщину прийняли, однак у зв`язку з подвійною нумерацією будинків, нотаріусом відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, а саме на будинок АДРЕСА_2 після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
У зв`язку з цим позивачі позбавлені можливості отримати свідоцтво про право на спадщину за заповітом у нотаріальній конторі.
Відповідно до ст. ст. 15, 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Способами захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.
Оцінивши досліджені докази, суд доходить висновку, що ОСОБА_4 за життя набула право власності на спадкове майно відповідно до закону, та провела його державну реєстрацію.
ЇЇ дочки ОСОБА_1 та ОСОБА_2 прийняли спадщину після смерті ОСОБА_4 , однак з-за нявності двох однакових записів в реєстрі прав на нерухоме майно вони не мали змоги реалізувати свої спадкові права. У зв`язку з цим виник спір та його вирішення можливе лише в судовому порядку.
Визнання права власності на спадкове майно за позивачами визнається відповідачем, не порушує прав чи інтересів інших осіб.
Враховуючи, що позов ґрунтується на законі, доведений належними доказами, він підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 15, ст. 16, ст.ст. 1261-1265, ст.ст. 1267-1269, ст. 1278 ЦК України, ст. ст. 10-13, ст. 17, ст. 200, ст.ст. 258-259, ст.ст. 263-265 ЦПК України, суд,
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Сквирської міської ради, треті особи: Друга Білоцерківська державна нотаріальна контора, ОСОБА_3 про визнання права власності на спадкове майно- задовольнити.
Визнати за ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП відсутній, особа має здійснювати будь-які платежі за паспортом НОМЕР_6 ) в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , право приватної власності на 1/2 частину житлового будинку АДРЕСА_1 .
Визнати за ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_7 ) в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , право приватної власності на частину житлового будинку АДРЕСА_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя І.Г.Батовріна
Суд | Сквирський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 26.12.2023 |
Оприлюднено | 10.01.2024 |
Номер документу | 116164106 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Сквирський районний суд Київської області
Батовріна І. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні