Справа №:755/59/23
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"03" січня 2024 р. Дніпровський районний суд міста Києва в складі головуючого судді Арапіної Н.Є., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Шумського 5» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , яка є законним представником малолітньої дитини ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , який є законним представником малолітньої дитини ОСОБА_2 , про стягнення заборгованості за внесками на опалення, інфляційних втрат та трьох процентів річних
в с т а н о в и в :
позивач звернувся до суду із позовом до відповідачів про стягнення заборгованості за внесками на опалення, інфляційних втрат та трьох процентів річних. Свої вимоги мотивував тим, що відповідачі ОСОБА_2 та ОСОБА_1 є співвласниками нежитлового приміщення АДРЕСА_1 . Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Шумського 5» діє на підставі Статуту, який затверджено Загальними зборами Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Шумського 5» (протокол № 3 від 18 грудня 2016 року). 11 листопада 2016 року між позивачем та Публічним акціонерним товариством «Київенерго» укладеного тимчасовий договір на постачання теплової енергії у гарячій воді. Відповідачі не виконують зобов`язання по оплаті вартості наданих житлово-комунальних послуг. Згідно розрахунку заборгованості наданих послуг у відповідачів виникла заборгованість, яка складається із заборгованості за внесками по опаленню за період з 16 листопада 2021 року по 15 грудня 2022 року у розмірі 59 999,92 грн. У зв`язку з чим з урахуванням уточнення позовних вимог просить стягнути з відповідачів інфляційні втрати за період з 21 січня 2022 року по 28 грудня 2022 року у розмірі 19 385,77 грн, три відсотки річних за період з 21 січня 2022 року по 28 грудня 2022 року у розмірі 2 265,81 грн та судові витрати.
Ухвалою суду від 13 січня 2023 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою суду від 03 січня 2024 року провадження у справі за позовною заявою за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Шумського 5» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 - законного представника ОСОБА_2 , ОСОБА_4 - законного представника ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за внесками на опалення закрито в частині стягнення з відповідачів заборгованості у розмірі 59 999,92 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні фактичні обставини та відповідні правовідносини.
Відповідачі ОСОБА_2 та ОСОБА_1 є співвласниками нежитлового приміщення АДРЕСА_1 по 1/2 частині кожний (а.с. 7, 206-208).
Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Шумського 5» діє на підставі Статуту, який затверджено Загальними зборами Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Шумського 5» (протокол № 3 від 18 грудня 2016 року) (а.с. 92-97).
11 листопада 2016 року між позивачем та Публічним акціонерним товариством «Київенерго» укладеного тимчасовий договір на постачання теплової енергії у гарячій воді (а.с. 23).
Згідно розрахунку заборгованості наданих послуг у відповідачів виникла заборгованість, яка складається із заборгованості за внесками по опаленню за період з 16 листопада 2021 року по 15 грудня 2022 року у розмірі 59 999,92 грн (а.с. 9).
Позивач просить стягнути з відповідачів інфляційні втрати за період з 21 січня 2022 року по 28 грудня 2022 року у розмірі 19 385,77 грн та три відсотки річних за період з 21 січня 2022 року по 28 грудня 2022 року у розмірі 2 265,81 грн у зв`язку з невиконанням зобов`язання щодо своєчасного погашення заборгованості за внесками по опаленню за період з 16 листопада 2021 року по 15 грудня 2022 року у розмірі 59 999,92 грн.
Згідно з п. 4 ст. 129 Конституції України однією з основних засад судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. (ч. 1 ст. 2 ЦПК України).
Відповідачі у встановлений судом строк не скористалися процесуальним правом подачі відзиву на позовну заяву та доказів на підтвердження своїх заперечень.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється порядку іншого судочинства.
Відповідно до положення статті 322 ЦК України, власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 4 ЗУ «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
Частиною 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що житлово-комунальні послуги - це результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.
Правовідносини, що виникають у сфері надання та споживання таких послуг, регулюються як нормами Цивільного кодексу України, так і Законом України «Про житлово-комунальні послуги», а також іншими нормативно-правовими актами у галузі цивільного, житлового законодавства та актів, що регулюють відносини у сфері надання житлово-комунальних послуг.
Частиною 1 ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що у залежності від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на: 1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газопостачання, централізоване опалення тощо), 2) послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, освітлення місць загального користування, поточний ремонт тощо), 3) послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо).
Згідно ч. 1 ст. 9 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.
Згідно ст. 10 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги встановлюються за домовленістю сторін, крім випадків, коли відповідно до закону ціни (тарифи) є регульованими. У такому разі ціни (тарифи) встановлюються уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону. Вартість послуг з управління багатоквартирним будинком визначається за домовленістю сторін, крім випадку обрання управителя органом місцевого самоврядування.
Надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах. Договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України або іншими уповноваженими законом державними органами відповідно до закону. Такі договори можуть затверджуватися окремо для різних моделей організації договірних відносин (індивідуальний договір та колективний договір про надання комунальних послуг) та для різних категорій споживачів (індивідуальний споживач, колективний споживач) (ч.ч. 1, 2 ст. 12 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги»).
Договір про надання комунальної послуги укладається між виконавцем відповідної послуги та споживачем або особою, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача, або з управителем багатоквартирного будинку з метою постачання електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку (ч. 1 ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»).
Договір про надання комунальних послуг укладається строком на один рік. Якщо за один місяць до закінчення зазначеного строку жодна із сторін не повідомить письмово другу сторону про відмову від договору, договір вважається продовженим на черговий однорічний строк (ч. 3 ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»).
Статтями 525, 526 ЦК України встановлено, що зобов`язання повинні виконуватись належним чином і у встановлений строк згідно з вказівками закону та договору.
Статтею 610 Цивільного кодексу України визначено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до ч. 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Судом встановлено, що відповідачі не виконували зобов`язань по оплаті вартості наданих житлово-комунальних послуг, внаслідок чого у останніх виникла заборгованість за період з 16 листопада 2021 року по 15 грудня 2022 року у розмірі 59 999,92 грн, яку останніми було погашено під час судового розгляду цієї справи.
Якщо позичальник своєчасно не повернув суму позики, він зобов`язаний сплатити грошову суму відповідно до статті 625 цього Кодексу (частина перша стаття 1050 ЦК України).
За змістом ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Згідно аналізу практики застосування ст. 625 Цивільного кодексу України в цивільному судочинстві, підраховуючи суми стягнень, передбачених ч. 2 ст. 625 ЦК України, суди повинні враховувати, що сума боргу з урахуванням індексу інфляції повинна розраховуватися, виходячи з індексу інфляції за кожний місяць (рік) прострочення, незалежно від того, чи був в певний період індекс інфляції менше одиниці (тобто мала місце не інфляція, а дефляція). Індекси інфляції розраховуються на підставі інформації, опублікованої центральним органом виконавчої влади з питань статистики в газеті «Урядовий кур`єр».
При застосуванні індексу інфляції слід мати на увазі, що він розраховується не на кожну дату місяця, а в середньому на місяць і здійснюється шляхом множення суми заборгованості на момент її виникнення на сукупний індекс інфляції за період прострочення платежу. При цьому сума боргу, яка сплачується з 1 по 15 день відповідного місяця, індексується з врахуванням цього місяця, а якщо сума боргу сплачується з 16 по 31 день місяця, розрахунок починається з наступного місяця. Аналогічно, якщо погашення заборгованості здійснено з 1 по 15 день відповідного місяця, інфляційні втрати розраховуються без врахування цього місяця, а якщо з 16 по 31 день місяця, то інфляційні втрати розраховуються з врахуванням даного місяця.
На відміну від інфляційних збитків, розрахунок трьох процентів річних здійснюється за кожен день прострочення за формулою: сума боргу х 3 % / 365 (кількість днів у році) х кількість днів прострочення.
Враховуючи положення Постанови Кабінету Міністрів України від 05 березня 2022 № 206 «Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану», суд не вбачає підстав для стягнення з відповідача інфляційних втрат, нарахованих за період з 21 січня 2022 року по 28 грудня 2022 року та трьох процентів річних, нарахованих після 24 лютого 2022 року, оскільки з 24 лютого 2022 року та до припинення чи скасування воєнного стану в Україні заборонено їх стягнення.
Отже, у зв`язку з неналежним виконанням зобов`язання щодо сплати комунальних послуг з відповідачів підлягають стягненню три проценти річних за прострочення виконання зобов`язання щодо оплати вартості послуг опалення за період з 21 січня 2022 року по 23 лютого 2022 року у розмірі 14, 83 грн (5 310,01 грн (сума боргу станом на 21 січня 2022 року) * 3% / 365*34 (кількість днів прострочення).
Нежиле приміщення № 369 належить у рівних частинах відповідачу ОСОБА_2 , яка є малолітньою, та відповідачу ОСОБА_1 по 1/2 частки кожному.
Відповідно до ч. ч. 1,2 Сімейного кодексу України правовий статус дитини має особа до досегнення нею повноліття. Малолітньою вважається дитина до досягнення нею чотирнадцяти років.
Відносини щодо майна малолітніх та неповнолітніх осіб визначаються нормами сімейного законодавства. Малолітнім та неповнолітнім особам може належати будь-яке майно, яке відповідно до закону є обєктом права приватної власності фізичних осіб.
Проте, будучи власниками, малолітні не здатні здійснювати свої права самостійно, оскільки мають неповну цивільну дієздатність (ст. 31 ЦК України).
За ч. 1 ст. 177 СК України, батьки управляють майном, належним малолітній дитині, без спеціального на те повноваження. Батьки зобов`язані дбати про збереження та використання майна дитини в її інтересах.
Згідно ч. 1 ст. 59 ЦПК України права, свободи та інтереси малолітніх осіб віком до чотирнадцяти років, а також недієздатних фізичних осіб захищають у суді відповідно їхні батьки, усиновлювачі, опікуни чи інші особи, визначені законом.
Батьками малолітньої відповідачки ОСОБА_2 є відповідачі ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .
Одночасно статтею 99.2 Податкового кодексу України визначено, що грошові зобов`язання малолітніх/неповнолітніх осіб виконуються їх батьками (усиновителями), опікунами (піклувальниками) до набуття малолітніми/ неповнолітніми особами цивільної дієздатності в повному обсязі. Батьки (усиновителі) малолітніх/неповнолітніх і малолітні/неповнолітні у разі невиконання гроше зих зобов`язань малолітніх/неповнолітніх несуть солідарну майнову відповідальність за погашення грошових зобов`язань та/або податкового боргу.
Тому відповідачі ОСОБА_3 та ОСОБА_4 несуть солідарну майнову відповідальність.
З урахуванням викладеного, суд доходить висновку про задоволення позовних вимог по цій справі частково: Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 , на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Шумського 5», код ЄДРПОУ 40230542, юридична адреса: вул. Шумського Юрія, буд. 5, м. Київ, 02098, три проценти річних за прострочення виконання зобов`язання щодо оплати вартості послуг опалення за період з 21 січня 2022 року по 23 лютого 2022 року у розмірі 7 (сім) грн 40 коп.; стягнути з солідарно з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , останнє відоме місце проживання: АДРЕСА_3 , на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Шумського 5», код ЄДРПОУ 40230542, юридична адреса: вул. Шумського Юрія, буд. 5, м. Київ, 02098, три проценти річних за прострочення виконання зобов`язання щодо оплати вартості послуг опалення за період з 21 січня 2022 року по 23 лютого 2022 року у розмірі 7 (сім) грн 40 коп. В решті вимог слід відмовити.
При поданні позовної заяви позивачем сплачено судовий збір за подачу позову майнового характеру у розмірі 2 684 грн.
Згідно п. 5 ч. 1 ст. 7 ЗУ «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі: закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв`язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.
Враховуючи те, що ухвалою суду від 03 січня 2024 року закрито провадження по цій справі в частині стягнення з відповідачів суми основного боргу, суд роз`яснює позивачу, що останній має право звернутися до суду із клопотання про повернення суми судового збору у розмірі 1 972,28 грн (59 999,92 грн (сума вимог, за якими провадження у справі закрито) * 100% / 81 651,50 грн (ціна позову)* 2 684 грн (сума сплаченого судового збору).
Відповідно до ч.1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
У зв`язку з тим, що позовні вимоги майнового характеру задоволено частково, тому з відповідача підлягає стягненню на користь позивача судовий збір майнового характеру виходячи з такого розрахунку.
Загальна сума задоволених вимог позивача складає в розмірі 14,83 грн, а тому з відповідачів підлягає стягненню судовий збір на користь позивача в сумі 0,48 грн (14,83 грн (сума задоволених позовних вимог) * 100%/21 651,58 грн (сума пред`явлених вимог)* 100 % / 238 596,71 грн * (2 684 грн (сплачений судовий збір) - 1 972,28 грн (судовий збір, який може бути повернуто позивачем).
Керуючись ст. 129 Конституції України, статтями 322, 526, 625 ЦК України, статтями 1, 2, 31, 177 Сімейного кодексу України, статтею 99.2 Податкового кодексу України, Законом України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», Законом України «Про житлово-комунальні послуги»,ст.ст.12,13,ч.1ст.59,ст.ст.81,89,133,137,141,247,259,263,264-265, 273 ЦПК України, суд,
у х в а л и в :
Позовні вимоги Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Шумського 5» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , яка є законним представником малолітньої дитини ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , який є законним представником малолітньої дитини ОСОБА_2 , про стягнення заборгованості за внесками на опалення, інфляційних втрат та трьох процентів річних задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 , на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Шумського 5», код ЄДРПОУ 40230542, юридична адреса: вул. Шумського Юрія, буд. 5, м. Київ, 02098, три проценти річних за прострочення виконання зобов`язання щодо оплати вартості послуг опалення за період з 21 січня 2022 року по 23 лютого 2022 року у розмірі 7 (сім) грн 40 коп.
Стягнути солідарно з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , останнє відоме місце проживання: АДРЕСА_3 , на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Шумського 5», код ЄДРПОУ 40230542, юридична адреса: вул. Шумського Юрія, буд. 5, м. Київ, 02098, три проценти річних за прострочення виконання зобов`язання щодо оплати вартості послуг опалення за період з 21 січня 2022 року по 23 лютого 2022 року у розмірі 7 (сім) грн 40 коп.
В решті вимог відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , останнє відоме місце проживання: АДРЕСА_3 , на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Шумського 5», код ЄДРПОУ 40230542, юридична адреса: вул. Шумського Юрія, буд. 5, м. Київ, 02098, витрати зі сплати судового збору у розмірі 16 коп з кожного.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення судового рішення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н.Є.Арапіна
Суд | Дніпровський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 03.01.2024 |
Оприлюднено | 12.01.2024 |
Номер документу | 116193639 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Дніпровський районний суд міста Києва
Арапіна Н. Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні