Справа № 539/4473/23
Провадження № 2/539/53/2024
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08.01.2024
Лубенський міськрайонний суд Полтавської області у складі головуючої судді Мирошникової О. Ш., за участю секретаря судового засідання Гнітій А. В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом:
Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Затишна оселя 65» - позивач, до
ОСОБА_1 - відповідач,
про стягнення заборгованості по оплаті послуг з утримання будинку та прибудинкової території, оплаті житлово-комунальних послуг, та
ухвалив це заочне рішення про таке:
І. Стислий виклад позицій позивача.
1.27.09.2023 Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі ОСББ) «Затишна оселя 65» звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по оплаті послуг з утримання будинку та прибудинкової території, оплаті житлово-комунальних послуг.
2.Підстава позову: істотні порушення правовідносин у сфері житлово комунальних послуг повна несплата послуг з утримання будинку, прибудинкової території, житлово-комунальних послуг.
3.Відповідач відзиву у встановлений судом строк не подала.
ІІ. Заяви, клопотання учасників справи
4.29.11.2023 та 08.01.2024 представник позивача подав до суду клопотання про розгляд справи за його відсутності, позов підтримує у повному обсязі, проти ухвалення заочного рішення не заперечував.
ІІІ. Інші процесуальні дії у справі.
5.28.09.2023 суд відкрив провадження у справі, постановив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження та призначив судове засідання з повідомленням (викликом) сторін.
6.Суд повідомив сторони про час та місце розгляду справи належним чином.
Учасники справи не скористалися своїм правом брати участь у судовому засіданні, їх нез`явлення не перешкоджає вирішенню спору.
7.У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося відповідно до частини другої статті 247 ЦПК України.
8.08.01.2024 суд постановив здійснити заочний розгляд цієї справи.
VІ. Фактичні обставини, встановлені судом та зміст спірних правовідносин
9.27.03.2020 зареєстровано об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Затишна оселя 65» за адресою АДРЕСА_1 про що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вчинено запис за № 15861020000002154 (а.с.8).
10.Згідно статуту, ОСББ «Затишна оселя 65» є балансоутримувачем багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 . (а. с. 9-12)
11.Згідно протоколу №1 від 25.03.2020 загальних зборів ОСББ «Затишна оселя 65» головою правління ОСББ «Затишна оселя 65» обрано ОСОБА_2 (а. с. 18)
12.Згідно протоколу №2 від 30.03.2020 загальних зборів ОСББ «Затишна оселя 65» було встановлено, що внески сплачуються щомісячно, не пізніше 25 числа поточного місяця та встановлено внесок на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території 3,60 грн. на місяць з 1 м. кв. загальної площі, що належать співвласникам. (а. с. 19-26)
13.Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_2 , загальною площею 50,5 кв. м. (а. с. 7)
14.Розмір щомісячного внеску ОСОБА_1 власника квартири АДРЕСА_2 , загальною площею 50,5 кв. м. в ОСББ «Затишна оселя 65» становить: 50,5х3,60 грн. = 181,80 грн/міс, що підтверджується розрахунком заборгованості. (а. с. 27)
15. ОСОБА_1 не виконувала рішення загальних зборів - не сплачує щомісячних внесків, в зв`язку з чим утворилась заборгованість за період з 01.04.2020 по 01.07.2023 р. в сумі 7090,20 грн (а. с. 27).
16.Так як відповідач порушив зобов`язання щодо своєчасної оплати за надані житлово - комунальні послуги, позивач прохає стягнути з відповідача інфляційні втрати в розмірі 3592,49 грн. за період з 01.04.2020 по 01.07.2023 та 3% річних з простроченої суми за період з 01.04.2020 по 01.07.2023 в розмірі 691,29 грн. (а. с. 28-29).
V. Законодавство, яке застосував суд
17. Закон України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»:
Стаття 1 зокрема,об`єднання співвласниківбагатоквартирного будинку(далі-об`єднання)-юридична особа,створена власникамиквартир та/абонежитлових приміщеньбагатоквартирного будинкудля сприяннявикористанню їхньоговласного майната управління,утримання івикористання спільногомайна; співвласники багатоквартирного будинку - власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку.
Стаття 3 - діяльність об`єднань і асоціацій регулюється цим законом,Цивільним,ЖитловимтаЗемельним кодексами України, іншими нормативно-правовими актами та статутом об`єднання, асоціації.
Частина четверта статті 4 - основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
Частини перша,друга,п`ята тадев`ята статті10-органами управлінняоб`єднанняє загальнізбори співвласників,правління,ревізійна комісіяоб`єднання. Вищиморганом управлінняоб`єднанняє загальнізбори. Рішення загальнихзборів,прийняте відповіднодо статуту,є обов`язковимдля всіхспіввласників. До виключної компетенції загальних зборів співвласників відноситься: зокрема, затвердження кошторису, балансу об`єднання та річного звіту;
Стаття 13-якщо функціїз управліннябагатоквартирним будинкомза рішеннямзагальних зборівоб`єднання переданоуправителю,відносини зуправління регулюютьсядоговором,укладеним міжоб`єднанням іуправителем,умови якогоповинні відповідатиумовам типовогодоговору,затвердженого центральниморганом виконавчоївлади,що забезпечуєформування державноїжитлової політикиі політикиу сферіжитлово-комунальногогосподарства. Спорищодо змістуконкретного договорувирішуються зазгодою сторінабо усудовому порядку. У разі відмови співвласника сплачувати внески і платежі на утримання та проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна об`єднання або за його дорученням управитель має право звернутися до суду.
Стаття 15 - зокрема, співвласник зобов`язаний: виконуватиобов`язки,передбачені статутомоб`єднання; виконуватирішення статутнихорганів,прийняті умежах їхніхповноважень; забезпечуватизбереження приміщень,брати участьу проведенніїх реконструкції,реставрації,поточного ікапітального ремонтів,технічного переоснащення; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.
Частини перша-третя статті23-утримання іремонт приміщень,які перебуваютьу власності,здійснюються відповіднодо законодавстваУкраїни. Власникквартири та/абонежитлового приміщеннязобов`язанийвідповідно дозаконодавства забезпечитивикористання,утримання,реконструкцію,реставрацію,капітальний ремонтприміщень абоїх частинбез завданняшкоди майнуі порушенняправ таінтересів іншихспіввласників. Внески на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності, визначаються статутом об`єднання та/або рішенням загальних зборів.
18.Закон України «Про житлово-комунальні послуги»:
Пункт 12 статті 1 - послуга з управління багатоквартирним будинком - результат господарської діяльності суб`єктів господарювання, спрямованої на забезпечення належних умов проживання і задоволення господарсько-побутових потреб мешканців будинку шляхом утримання і ремонту спільного майна багатоквартирного будинку та його прибудинкової території відповідно до умов договору.
Стаття 5 - до житлово-комунальних послуг належать: житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком.
Послуга з управління багатоквартирним будинком включає: 1) забезпечення утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, якщо прибудинкова територія, за даними Державного земельного кадастру, знаходиться у власності або користуванні співвласників багатоквартирного будинку відповідно до вимог законодавства, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку; інші додаткові послуги, які можуть бути замовлені співвласниками багатоквартирного будинку; 2) комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, управління побутовими відходами.
Пункт першийчастини другоїстатті 7-індивідуальний споживачзобов`язаний: укладати договори про надання житлово-комунальних послуг у порядку і випадках, визначених законом.
19.Житловий кодекс України:
Частина перша статті 68 - наймач зобов`язаний своєчасно вносити квартирну плату та плату за комунальні послуги.
Частина третя статті 162 - строки внесення квартирної плати і плати за комунальні послуги визначаються угодою сторін. Наймач зобов`язаний своєчасно вносити квартирну плату і плату за комунальні послуги.
20.Цивільний кодекс України:
Частина першата четвертастатті 319-власник володіє,користується,розпоряджається своїммайном навласний розсуд. Власність зобов`язує.
Стаття 322- власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Частина перша статті 509 - зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Стаття 525 - одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Частина перша статті 526 - зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Стаття 625-боржник незвільняється відвідповідальності занеможливість виконанняним грошовогозобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Частина перша статті 901 - за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
21.Цивільний процесуальний кодекс України:
Частина перша статті 81 - кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Частина перша статті 141- судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
22.Правова позиція викладена в постанові ВСУ від 07.07.2020 № 712/8916/17 (14-448цс19 ) - відсутність договору на надання житлово-комунальних послуг сама по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.
23. Правовапозиція ВСУвикладена упостанові від16грудня 2015року усправі №6-2023цс15-інфляційне нарахуванняна сумуборгу запорушення боржникомгрошового зобов`язання,вираженого внаціональній валюті,та трьохвідсотків річнихвід простроченоїсуми полягаєу відшкодуванніматеріальних витраткредитора відзнецінення грошовихкоштів унаслідокінфляційних процесівта отриманнікомпенсації (плати)від боржниказа неправомірнекористування утриманимигрошовими коштами,що підлягаютьсплаті кредиторові,тому цікошти нараховуютьсянезалежно відсплати нимнеустойки (пені)за невиконанняабо неналежневиконання зобов`язання. За відсутності оформлених договірних відносин, але в разі прострочення виконання грошового зобов`язання з оплати отриманих житлово-комунальних послуг на боржника покладається відповідальність, передбачена частиною другоюстатті 625 ЦК України.
VІ. Мотивована оцінка суду
24.Суд вважає, що сторони перебувають у фактичних договірних відносинах, в яких відповідач як власниця квартири має обов`язок сплачувати позивачеві надані ним житлово-комунальні послуги.
25.Споживач зобов`язаний оплатити житлово-комунальні послуги, якщо він фактично користувався ними. Відсутність договору на надання житлово-комунальних послуг сама по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.
26.Отже, ОСОБА_1 , як власник майна зобов`язана утримувати майно, що їй належить на праві власності та сплачувати за утримання будинку і прибудинкової території.
27.Позивач належним чином виконав обов`язок з надання відповідачу послуг з утримання будинків та прибудинкової території, житлово-комунальних послуг за період з 01.04.2020 по 01.07.2023, а відповідач в свою чергу не внесла плату за дані послуги.
28.Доказів в спростування зазначеного відповідач суду не надала.
29.Через неналежне виконання своїх обов`язків перед позивачем у відповідача утворилася заборгованість за період з 01.04.2020 по 01.07.2023 у сумі 7090,20 гривень.
30.Факт порушення відповідачем зобов`язань, щодо своєчасної оплати за надані житлово - комунальні послуги встановлений, а наявність непогашеної заборгованості перед виконавцем послуг підтверджується матеріалами справи.
31.Оскільки відповідач прострочила виконання грошового зобов`язання з оплати отриманих житлово-комунальних послуг на неї покладається відповідальність, передбачена частиною другою статті 625 ЦК України.
32.Позивач прохає стягнути з відповідача передбачені частиною другою статті 625 ЦК України інфляційні втрати за період з 01.04.2020 по 01.07.2023 в сумі 3592,49 гривень та 3% річних з простроченої суми за період з 01.04.2020 по 01.07.2023 в сумі 691,29 гривень
33.При проведенні арифметичних підрахунків судом виявлені допущені позивачем помилки (що правильного нарахування інфляційних втрат), однак отримана під час таких розрахунків сума не виходить за межі суми боргу, яка підлягає стягненню з відповідача.
34.Беручи до уваги вищевикладене, суд вважає, позовні вимоги підставними та обґрунтованими, підтвердженими належними, допустимими та достатніми доказами, тому ці вимоги підлягають задоволенню повністю.
VII. Розподіл судових витрат
35.За статтею 141 ЦПК України судовий збір покладається на відповідача.
З цих підстав суд вирішив:
1.Задовольнити повністю позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Затишна оселя 65» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по оплаті послуг з утримання будинку та прибудинкової території, оплаті житлово-комунальних послуг.
2.Стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Затишна оселя 65» заборгованість по оплаті послуг з утримання будинку та прибудинкової території у розмірі 11373,98 гривень (одинадцять тисяч триста сімдесят три гривні 98 копійок), що включає 7090,20 гривень заборгованості по оплаті послуг, 3592,49 гривень інфляційних втрат та 691,29 гривень - 3% річних з простроченої суми за період з 01.04.2020по 01.07.2023.
3.Стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Затишна оселя 65» судовий збір у сумі 2684 гривні (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири гривні).
4.Копію цього заочного рішення направити учасникам справи.
Заочне рішення може бути оскаржено шляхом подання до Лубенського міськрайонного суду Полтавської області заяви про перегляд заочного рішення протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Полтавського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подана заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
5.Позивач: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Затишна оселя 65» (місце знаходження: Полтавська область, місто Лубни, вулиця Монастирська, будинок 65; код ЄДРПОУ 43579722);
Відповідач: ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_3 , РНОКПП: НОМЕР_1 ).
Суддя Лубенського міськрайонного суду
Полтавської області Мирошникова О. Ш.
Суд | Лубенський міськрайонний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 08.01.2024 |
Оприлюднено | 12.01.2024 |
Номер документу | 116204967 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Лубенський міськрайонний суд Полтавської області
Мирошникова О. Ш.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні