Справа № 592/15610/23
Провадження № 2/591/1567/23
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 січня 2024 року м. Суми
Зарічний районний суд м. Суми в складі:
головуючого судді Ніколаєнко О.О.,
за участю секретаря судового засідання Полякової А.О.,
розглянувши увідкритому судовомузасіданні вм.Суми цивільнусправу №592/15610/23за позовом ОСОБА_1 до Сумської міської ради в особі Управління "Центр надання адміністративних послуг у м.Суми, третя особа: приватний нотаріус Сумського міського нотаріального округу Комишан Марина Володимирівна, про зобов?язання вчинити дії щодо приватизації квартири,-
ВСТАНОВИВ:
У жовтні 2023 року позивачка звернулася до суду з позовом, мотивуючи вимоги тим, що ОСОБА_2 з 16.03.1973 проживав та був зареєстрований у квартирі за адресою: АДРЕСА_1 , його було визнано наймачем у квартирі. За життя склав заповіт на користь позивачки. ОСОБА_2 вирішив розпочати процедуру приватизації квартири: склав довіреність на ім`я позивачки на представлення його інтересів, зокрема, з питань приватизації, отримав від відповідача копію поквартирної картки, відповідь про те, що квартира перебуває у комунальній власності Сумської міської територіальної громади, довідку АТ «Державний ощадний банк України» стосовно використання приватизаційних цінних паперів. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер. Позивачка є його спадкоємицею за заповітом. Позивачка зверталась до відповідача із заявою про визнання її наймачем квартири, однак отримала відповідь, що одночасно зі смертю ОСОБА_2 припинив дію договір найму квартири. Так як за життя ОСОБА_2 розпочав процедуру приватизації квартири, проте не закінчив її у зв`язку зі смертю, зазначає, що позивачка має право звернутися до суду з позовом про визнання за нею права на завершення приватизації у порядку спадкування.
Просить визнати за ОСОБА_1 право на завершення приватизації квартири АДРЕСА_2 , в порядку спадкування за заповітом.
У відзиві на позовну заяву від 27.11.2023 відповідач із позовом не погодився, зазначив, що позивачка зверталась до відповідача з приводу приватизації майна. Їй була надана відповідь про відсутність підстав для задоволення заяви. Просить відмовити у задоволенні позову.
Ухвалою Ковпаківського районного суду м. Суми від 18.10.2023 справу передано за підсудністю до Зарічного районного суду м. Суми. Ухвалою від 09.11.2023 відкрито провадження у справі за вказаним позовом, справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження. Ухвалою суду від 12.12.2023 закрито підготовче провадження у справі, призначено справу до судового розгляду.
У судове засідання особи, що беруть участь у справі, не з`явились. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Надали заяви про розгляд справи без їх участі.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню. Судом встановлено, що відповідно до копії поквартирної картки та витягу з реєстру територіальної громади ОСОБА_2 був зареєстрований у квартирі за адресою АДРЕСА_1 з 16.03.1973 (а.с. 10, 12)
Рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 13.01.2004 №10 ОСОБА_2 було визнано наймачем вказаної квартири замість попереднього наймача його матері, що померла (а.с. 16).
28.02.2023 ОСОБА_2 склав заповіт, яким усе своє майно заповідав позивачці. Заповіт посвідчено приватним нотаріусом Сумського міського нотаріального округу Резніченком М.О. (а.с. 7,8).
24.03.2023 ОСОБА_2 склав довіреність, яку посвідчив нотаріально, на представництво його інтересів ОСОБА_1 , зокрема, з питань приватизації на його ім`я будь якого нерухомого майна, у тому числі квартири АДРЕСА_2 (а.с. 11)
01.03.2023 ОСОБА_2 звертався до «ЦНАП у м. Суми» із заявою про видачу йому копії поквартирної картки. Копія картки отримана була 07.03.2023 позивачкою (а.с. 9).
02.03.2023 на замовлення ОСОБА_2 виготовлено технічний паспорт на квартиру (а.с. 20-21).
ОСОБА_2 звертався до Управління комунального майна Сумської міської ради із заявою, на яку 04.04.2023 була надана відповідь про те, що квартира АДРЕСА_2 перебуває у комунальній власності Сумської міської територіальної громади (а.с. 13).
11.04.2023 ОСОБА_2 видана довідка ТВБВ №10018/0145 Сумським обласним управлінням АТ «Ощадбанк» про те, що він у основних списках громадян на отримання приватизаційних цінних паперів значиться. Житловий чек не використаний (а.с. 14).
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер (а.с. 15).
Позивачка зверталася до відповідача із заявою щодо визнання її наймачем квартири АДРЕСА_2 . Листом від 01.09.2023 їй було повідомлено про відсутність підстав для задоволення заяви, оскільки окрім померлого наймача у квартирі інших зареєстрованих осіб не було. Одночасно зі смертю наймача припинив дію договір найму квартири.
Відповідно до наданої копії спадкової справи до майна померлого ОСОБА_2 позивачка є єдиною особою, яка звернулася із заявою про прийняття спадщини (а.с. 36-46).
Відповідно достатті 1216 ЦК Україниспадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Статтею 1217 ЦК Українивизначено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно ізстаттею 1218 ЦК Українидо складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок смерті.
Відповідно достатті 1223 ЦК Україниправо на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені устаттях 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Згідно зістаттею 345 ЦК Українифізична або юридична особа може набути право власності у разі приватизації державного майна та майна, що є в комунальній власності. Приватизація здійснюється у порядку, встановленому законом.
Частиною четвертоюстатті 5 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду»передбачено, що право на приватизацію квартир (будинків) державного житлового фонду з використанням житлових чеків одержують громадяни України, які постійно проживають у цих квартирах (будинках) або перебували на обліку потребуючих поліпшення житлових умов до введення в дію цьогоЗакону.
Відповідно до статей3,8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду»приватизація державного житлового фонду здійснюється на підставі рішень відповідних органів приватизації, що приймаються не пізніше місяця з дня одержання заяви громадянина, який постійно мешкає у квартирі (будинку), відносно якої вирішується питання про передачу у власність.
Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 16 грудня 2009 року № 396затверджено Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян (далі - Положення), яким визначено порядок передання квартир багатоквартирних будинків, одноквартирних будинків, жилих приміщень у гуртожитках, кімнат у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів, які використовуються громадянами на умовах найму, у власність громадян.
У пункті 17 цього Положення визначено, що громадянин, який виявив бажання приватизувати займану ним і членами його сім`ї на умовах найму квартиру (будинок), жиле приміщення в гуртожитку, кімнату в комунальній квартирі, звертається в орган приватизації, де одержує бланк заяви та необхідну консультацію.
У пункті 13 постанови Пленуму Верховного Суду України від 22 грудня 1995 року № 20 «Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності» судам роз`яснено, що в разі непередання квартири (будинку) у власність наймачеві, його спадкоємці вправі вимагати визнання за ними права власності на неї лише в тому разі, коли наймач звертався з належно оформленою заявою про це до відповідного органу приватизації або власника державного чи громадського житлового фонду, однак вона не була розглянута в установлений строк або в її задоволенні було незаконно відмовлено за наявності підстав і відсутності заборон для передачі квартири наймачеві.
Право на приватизацію квартири, яка належить до державного житлового фонду, мають особи, які постійно проживають у цій квартирі. Для отримання права власності на житло особа повинна звернутись до відповідного органу приватизації з належно оформленою заявою, яка підлягає розгляду названим органом у строк, передбачений чинним законодавством.
У тому разі, коли громадянин, який висловив волю на приватизацію займаної ним квартири, помер до прийняття компетентним органом рішення про приватизацію, але після збігу встановленого частиною третьоюстатті 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду»строку, до його спадкоємців у порядку спадкування переходить право вимагати визнання за ними права власності на таку квартиру.
Такий правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду України від 20 вересня 2023 року у справі № 306/2120/21
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 20 березня 2019 року у справі № 350/67/15-ц зроблено висновок про те, що якщо спадкодавець не набув права власності на майно, проте розпочав процедуру його приватизації відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено спадкоємцям у завершенні процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації, а не права власності.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 проживав за адресою: АДРЕСА_1 . З березня 2023 року він розпочав процедуру приватизації шляхом звернення до відповідних органів з метою збирання пакету документів для подання заяви про приватизацію квартири. Тобто висловив своїми діями намір на приватизацію квартири, однак не встиг її завершити у зв`язку зі смертю. Наведене дає підстави для висновку суду про те, що позивачка має право на продовження приватизації спірної квартири, яка була розпочата за життя спадкодавцем, який помер до прийняття компетентним органом рішення про приватизацію.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 76-81, 200, 247, 263-265 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Сумської міської ради в особі Управління "Центр надання адміністративних послуг у м.Суми про зобов?язання вчинити дії щодо приватизації квартири задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право на завершення приватизації квартири АДРЕСА_2 , в порядку спадкування за заповітом.
Рішення суду може бути оскаржено до Сумського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач: Сумська міська рада в особі Управління "Центр надання адміністративних послуг у м.Суми, м. Суми, вул. Горького, 21, код ЄДРПОУ 38664627.
Третя особа: приватний нотаріус Сумського міського нотаріального округу Комишан Марина Володимирівна, вул. Збройних Сил України, буд. 41А, приміщ. 1.
Повний текст рішення виготовлено 11.01.2024.
Суддя О.О. Ніколаєнко
Суд | Зарічний районний суд м.Сум |
Дата ухвалення рішення | 11.01.2024 |
Оприлюднено | 12.01.2024 |
Номер документу | 116215620 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Зарічний районний суд м.Сум
Ніколаєнко О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні