Рішення
від 29.09.2010 по справі 2-4939/2010
ПЕРВОМАЙСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 2-4939/2010 рік

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

29 вересня 2010 року м. Первом айський

Первомайський міськр айонний суд Харківської обла сті у складі судді - Страхової І.П.,при секретарі - Лукіновій О.О., розглянувши у попередньо му відкритому судовому засід анні у м. Первомайський Харкі вської області цивільну спр аву за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Первомайському ра йоні Харківської області про визнання незаконною бездія льність Управління Пенсійн ого Фонду України в Первомай ському районі Харківської об ласті щодо невиплати доплат и до пенсії »Дітям війни» за 2007-2009 рік, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач просила задово льнити позов, посилаючись на те, що є пенсіонером за віком, має статус «Дитина війни». Вс упереч діючого законодавств а відповідачем протягом 2008 ро ку не виплачувалася доплата до пенсії в розмірі 30 відсоткі в від мінімальної пенсії за в іком.

Відповідач до суду не напра вив свого представника, наді слав письмову заяву в якій просить суд розглянути справу без участі представн ика,з позовом не згоден.

Суд дослідивши матеріали с прави, проаналізувавши дока зи у їх сукупності, вважає,що позов підлягає задоволенню з наступних підстав:

Копією паспорту позивача, доведено, що вона народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 (а. с. 7).

Згідно із ст.1 Закону Україн и «Про соціальний захист діт ей війни» дитиною війни є осо ба, яка є громадянином Україн и та якій на час закінчення (2 в ересня 1945 року) Другої світово ї війни було менше 18 років. Від повідно, позивачка є дитиною війни в розумінні Закону Укр аїни «Про соціальний захист дітей війни». Даний факт підт верджується копією посвідче ння позивача НОМЕР_2 з про ставленим в ньому штампом «Д итини війни» (а. с. 5).

Враховуючи зазначений ста тус позивача, суд зазначає, що її соціальний захист регулю ється Законом України «Про с оціальний захист дітей війни ».

Відповідно до ст. 6 Закону Ук раїни «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни пен сії або щомісячне довічне гр ошове утримання чи державна соціальна допомога, що випла чується замість пенсії, підв ищуються на 30 відсотків мінім альної пенсії за віком.

Виходячи з того, що позивач є дитиною війни в розумінні З акону України «Про соціальни й захист дітей війни», суд вва жає, що на неї повністю розпов сюджуються всі пільги та соц іальні гарантії, передбачені Законом України «Про соціал ьний захист дітей війни», в то му числі й право на підвищенн я пенсії на 30% мінімальної пен сії за віком, як передбачено с таттею 6 зазначеного Закону.

Згідно зі ст. 7 Закону Україн и «Про соціальний захист діт ей війни», фінансове забезпе чення державних соціальних г арантій, передбачених цим За коном, здійснюється за рахун ок коштів Державного бюджету України.

Стосовно позовних вимог щ одо здійснення позивачу підв ищення до пенсії за 2007 рік, суд вважає їх частково підлягаюч ими задоволенню, з таких підс тав.

Відповідно до п. 12 ст. 71 Закону України «Про Державний бюдж ет України на 2007 рік» статтю 6 З акону України «Про соціальни й захист дітей війни» зупине но на 2007 рік.

Рішенням Конституційного суду України у справі за конс титуційним поданням 46 народн их депутатів України щодо ві дповідності Конституції Укр аїни (конституційності) поло жень статей 29, 36, частини другої статті 56, частини другої стат ті 62, частини першої статті 66, п унктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98, 101, 103, 111 Закону України «Про Державний бюджет Украї ни на 2007 рік» (справа про соціал ьні гарантії громадян) № 6-рп/2007 від 09.07.07р. пункт 12 статті 71 Закон у України «Про Державний бюд жет на 2007 рік» було визнано та кими, що не відповідає Консти туції України (є не конституц ійними).

Пунктом 5 зазначеного Рішен ня Конституційного суду Укра їни визначено, що рішення має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції п ри розгляді ними позовів у зв 'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії полож ень статей зазначених законі в, що визнані неконституційн ими.

Відповідно до ч. 2 ст. 152 Консти туції України закони, інші пр авові акти або їх окремі поло ження, що визнані не конститу ційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційн им Судом України рішення про їх неконституційність.

Таким чином, положення п . 12 ст. 71 Закону України «Про Дер жавний бюджет України на 2007 рі к» від 19.12.2006 р. № 489-V втратило чинні сть 09 липня 2007 року.

Виходячи з приписів ч.2 ст .152 Конституції України та дат и ухвалення рішення Конститу ційним Судом України УПФУ в « район» повинно було нарахову вати та сплачувати позивачу доплату до пенсії, передбаче ну ст. 6 Закону України „Про со ціальний захист дітей війни” з 09.07.2007 року, оскільки з моменту ухвалення Конституційним Су дом України рішення щодо нек онституційності пункту 12 ста тті 71 Закону України „Про Держ авний бюджет України”, ця нор ма втратила чинність та не пі длягала застосуванню. Отже, в ідповідач з 09.07.2007 року мав діяти у відповідності з приписами діючої норми ст. 6 Закону Укра їни „Про соціальний захист д ітей війни”, нараховувати та здійснювати позивачу відпов ідні доплати.

Відповідно до п.п. 41 розд ілу 2 Закону України «Про Держ авний бюджет на 2008 рік та про вн есення змін до деяких законо давчих актів України» текст статті 6 Закону України «Про с оціальний захист дітей війни » викладено в наступній реда кції. Дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеран ів війни, гарантії їх соціаль ного захисту») до пенсії або щ омісячного довічного грошов ого утримання чи державної с оціальної допомоги, що випла чується замість пенсії, випл ачується підвищення у розмір і надбавки, встановленої для учасників війни. Ветеранам в ійни, які мають право на отрим ання підвищення до пенсії аб о щомісячного довічного грош ового утримання чи державної соціальної допомоги, що випл ачується замість пенсії, від повідно до цього Закону та За кону України «Про статус вет еранів війни, гарантії їх соц іального захисту» дане підви щення провадиться за їх вибо ром згідно з одним із законів .

Рішенням Конституційног о Суду України від 22.05.2008 за №10-рп/ 2008 року, у справі за конституці йними поданнями Верховного С уду України щодо відповіднос ті Конституції України (конс титуційності) окремих положе нь ст.65 розділу 1, пунктів 61, 62, 63, 66 р озділу 2, пункту 3 розділу 3 Зако ну України «Про Державний бю джет України на 2008 рік та про вн есення змін до деяких законо давчих актів України» і 101 нар одних депутатів України щодо відповідності Конституції У країни (конституційності) по ложень ст. 67 розділу 1, п.п. 1-4, 6-22, 24-100 р озділу 2 Закону України «Про Д ержавний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до де яких законодавчих актів Укра їни» (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України), визнано таки м, що не відповідає Конституц ії України (є неконституційн им) положення п.п.41 розділу 2 Зак ону України «Про Державний б юджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

Рішення Конституційного С уду України у цій справі має п реюдиціальне значення для су дів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв' язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії полож ень статей зазначеного закон у, що визнані неконституційн ими. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим д о виконання на території Укр аїни, остаточним і не може бут и оскаржене.

Виходячи із системн ого аналізу зазначених норм законодавства, рішення Конст итуційного Суді України від 22.05.2008 року та приписів ч.2 ст.152 Кон ституції України, відповідач повинен був з 22.05.2008 року нарахо вувати та сплачувати позивач у доплату до пенсії, передбач ену ст. 6 Закону України «Про с оціальний захист дітей війни » в редакції, яка діяла до 01.01.2008 р оку, оскільки з моменту ухвал ення Конституційним Судом Ук раїни рішення щодо неконстит уційності п.п.41 розділу 2 Закон у України «Про Державний бюд жет на 2008 рік та про внесення зм ін до деяких законодавчих ак тів України», ця норма втрати ла чинність та не підлягала з астосуванню.

Пунктом 8 постанови Ка бінету Міністрів України від 28 травня 2008 р. за № 530 «Деякі питан ня соціального захисту окрем их категорій громадян» встан овлено розмір підвищення до пенсії дітям війни: з 22 травня - 48, 1 гривні, з 1 липня - 48, 2 гривні , з 1 жовтня - 49, 8 гривні, що скла дає 10% прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які в тратили працездатність.

Однак, Законом Україн и «Про соціальний захист діт ей війни» встановлено розмір підвищення до пенсії дітям в ійни на рівні 30 % мінімальної п енсії за віком, а не на рівні 10 % прожиткового мінімуму встан овленого для осіб, які втрати ли працездатність.

Відповідно до ч. 2 ст. 3 З акону України «Про соціальни й захист дітей війни» держав ні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Закон ом, не можуть бути обмежені аб о скасовані іншими нормативн о-правовими актами.

Отже, виходячи з вимог ч. 2 ст. 3 Закону України «Про со ціальний захист дітей війни» та принципу верховенства за кону над підзаконними нормат ивними актами, відповідач з 22. 05.2008 року мав діяти у відповідн ості з приписами діючої норм и ст. 6 Закону України «Про соц іальний захист дітей війни», нараховувати та здійснювати позивачу доплату до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсі ї за віком, а не здійснювати та ку доплату згідно положень п . 8 постанови Кабінету Міністр ів України від 28 травня 2008 р. за № 530 та п.п. 41 розділу 2 Закону Укра їни «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів Ук раїни», який втратив чинніст ь з моменту прийняття Консти туційним судом України рішен ня про неконституційність да ного Закону.

Постановою Кабінету Міністрів України від 28 травн я 2008 р. за № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» встан овлюється не розмір мінімаль ної пенсії з якого обчислюєт ься доплата особам, які мають статус «дитини війни», а конк ретний розмір такої доплати, що суперечить змісту ст. 6 «Пр о соціальний захист дітей ві йни» від 18.11.2004 № 2195-IV, якою встано влюється розмір такої доплат и у відповідності до 30% мінім альної пенсії за віком.

Таким чином, згідно ви мог ст. 6 Закону України «Про с оціальний захист дітей війни » відповідач повинен нараху вати позивачу підвищення до пенсії у розмірі 30 % мінімальн ої пенсії за віком, а при випла ті такого нарахування врахув ати вже виплачену суму та про вести виплату недоплаченої с уми підвищення до пенсії.

Стосовно позовних ви мог щодо здійснення позивачу перерахунку, нарахування та виплати недоплаченої щоміся чної державної соціальної до помоги „дітям війни” за 2009 рік , суд вважає їх підлягаючими з адоволенню, так як Законом Ук раїни «Про Державний бюджет на 2009 рік» ніяких змін до Закон у «Про соціальний захист діт ей війни» не вносилось.

Тобто, при нарахуванні перерахунку, та виплаті недо плаченої щомісячної державн ої соціальної допомоги „дітя м війни” позивачу за 2009 рік від повідач також повинен діяти згідно вимог ст. 6 «Про соціаль ний захист дітей війни» від 18.11.2004 № 2195-IV, якою встановлюється розмір такої доплати у відпо відності до 30% мінімальної пен сії за віком.

Наявність такого прав а у позивача гарантується Ко нституцією України.

Пенсійний фонд Україн и діє у відповідності до Поло ження про Пенсійний фонд Укр аїни, затвердженого Указом П резидента України від 01.03.2002 рок у за №121/2001 і здійснює свої повно важення на підставі п. 15 зазна ченого положення через створ ені в установленому порядку його територіальні управлін ня. Відповідно до Закону Укра їни «Про загальнообов' язко ве державне пенсійне страхув ання» рішення про призначенн я та перерахунок пенсій прий маються районними управлінн ями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіо нерів.

Статтею 22 Конституції України визначено, що консти туційні права і свободи гара нтуються. Таким чином, держав а взяла на себе зобов' язанн я забезпечити реалізацію гро мадянами своїх конституційн их прав.

За змістом ч.1 ст. 46 Консти туції України громадяни мают ь право на соціальний захист , що включає право на забезпеч ення їх у старості та в інших в ипадках, передбачених законо м.

Законом України «Про с оціальний захист дітей війни » реалізовано конституційне право на соціальний захист г ромадян, які мають статус «ди тини війни», серед яких їм над ано право на отримання 30% допл ати до пенсії.

Відповідно до ч. 2 ст.6 Кон ституції України органи зако нодавчої, виконавчої та судо вої влади здійснюють свої по вноваження у встановлених Ко нституцією межах і відповідн о до законів України.

Згідно абз.1 п.1 Положенн я про Пенсійний фонд України , затвердженого Указом Прези дента України від 01.03.2002 року за №12/2001 Пенсійний фонд України є центральним органом виконав чої влади.

Відповідно до зазначен ого Положення на Пенсійний ф онд України покладено обов' язок щодо: призначення пенсі ї; підготовки документів для її виплати; забезпечення сво єчасного і в повному обсязі ф інансування та виплату пенсі й.

Пунктом 1.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і ра йонах у містах, затвердженог о постановою правління Пенсі йного фонду України від 30.04.2002 ро ку за № 8-2 управління Пенсійно го фонду України у районах, мі стах і районах у містах є орга нами Пенсійного фонду Україн и, підвідомчими відповідно г оловним управлінням цього фо нду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві т а Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють сист ему органів Пенсійного фонду України та мають завданням - забезпечення призначення та виплати пенсії.

Отже, обов' язок по нар ахуванню та виплати доплати до пенсії, яка передбачена За коном України «Про соціальни й захист дітей війни», поклад ено саме на органи Пенсійног о фонду України.

Враховуючи, що держава взяла на себе обов' язок щод о виплати позивачу 30% доплати до пенсії та поклала виконан ня цього обов' язку на центр альний орган виконавчої влад и - Пенсійний фонд України, я кий діє через свої місцеві ор гани, що входять в систему йог о органів, але вони не вчинили жодної дії для нарахування ц их коштів та їх виплати, суд вв ажає, що вони не виконали свої х повноважень без поважних п ричин.

Таким чином, суд дійшов до висновку, що обов' язок по нарахуванню та виплаті допл ати до пенсії позивачу, перед баченої ст. 6 Закону України «П ро соціальний захист дітей в ійни» від 18.11.2004 № 2195-IV покладено на УПФУ в Первомайськькому районі Харківської області, за місцем проживання позивач а.

На підставі викладеног о та керуючись ст. ст. 64, 124, 152 Конс титуції України, ст.ст. 3, 6 Закон у України «Про соціальний за хист дітей війни», ст. 28 Закону України “Про загальнообов' язкове пенсійне страхування ”, ст. ст. 2, 4, 6,10,11, 15, 60,213-215 ЦПК України, с уд,-

В И Р І Ш И В :

Позов задовольнити ч астково.

Визнати незаконною бе здіяльність Управління Пенс ійного фонду України в Перво майському районі Харківсько ї області щодо не нарахуванн я та невиплати позивачу соці альної допомоги в розмірі 30% м інімальної пенсії за віком, в ідповідно до ст. 6 ЗУ»Про соціа льний захист дітей війни»

Зобов' язати Управлін ня Пенсійного фонду України в Первомайському районі Харк івської області здійснити пе рерахунок пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки с. Лугіни, Київської області , і/н НОМЕР_1, яка мешкає за а дресою: АДРЕСА_1 з підвище нням її на 30 відсотків мініма льної пенсії за віком з розмі ру, встановленого ч. 1 ст. 28 Зако ну України “Про загальнообов ' язкове пенсійне страхуван ня” та провести відповідні в иплати за період з 09 липня 2007 ро ку по 31 грудня 2007 року та з 22 трав ня 2008 року по 31 грудня 2009 року.

В іншій частині позовн их вимог ОСОБА_1 до Управ ління Пенсійного фонду Украї ни в Первомайському районі Х арківської області про стягн ення недоплаченої щомісячно ї державної соціальної допом оги з 01.01.2008 року по 21.05.2008 рік відпов ідно до Закону України «Про с оціальний захист дітей війни » - відмовити.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з відповідача н а користь позивача судові ви трати у сумі 45 гривень 50 копійо к.

Апеляційна скарга на ріше ння суду подається протягом десяти днів про апеляційне о скарження, безпосередньо до Апеляційного суду Харківськ ої області через місцевий су д.

Суддя :

СудПервомайський міськрайонний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення29.09.2010
Оприлюднено15.10.2010
Номер документу11626665
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —2-4939/2010

Ухвала від 18.08.2017

Цивільне

Фрунзенський районний суд м.Харкова

Бондарєва І. В.

Рішення від 11.06.2010

Цивільне

Жовтневий районний суд м.Дніпропетровська

Башмаков Є. А.

Ухвала від 21.09.2010

Цивільне

Комінтернівський районний суд м.Харкова

Фанда О. А.

Рішення від 21.12.2010

Цивільне

Шевченківський районний суд м. Запоріжжя

Зарютін П. В.

Рішення від 03.09.2010

Цивільне

Автозаводський районний суд м.Кременчука

Зємцов Віталій Володимирович

Рішення від 03.09.2010

Цивільне

Автозаводський районний суд м.Кременчука

Зємцов Віталій Володимирович

Ухвала від 17.11.2010

Цивільне

Старобешівський районний суд Донецької області

Дмитрієв Олександр Федорович

Рішення від 29.11.2010

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Магдич Олександр Григорович

Рішення від 29.09.2010

Цивільне

Первомайський міськрайонний суд Харківської області

Страхова Ірина Петрівна

Рішення від 18.08.2010

Цивільне

Сніжнянський міський суд Донецької області

Радченко Віталій Євгенович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні