Ухвала
від 15.01.2024 по справі 645/7268/23
ФРУНЗЕНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ХАРКОВА

Справа № 645/7268/23

Провадження № 1-кс/645/19/24

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 січня 2024 року м. Харків

Фрунзенський районний суд м. Харкова у складі:

слідчого судді ОСОБА_1 ,

секретар судового засідання ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові клопотання слідчого СВ ВП №2 ХРУП №2 ГУНП в Харківській області майора поліції ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні №42023222020000119 від 30.11.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України,-

в с т а н о в и в:

Слідча СВ ВП №2ХРУП №2ГУНП в Харківській області майор поліції ОСОБА_3 , за погодженням з прокурором Немишлянської окружної прокуратури м. Харкова ОСОБА_4 , звернулась до слідчого судді з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, у кримінальному провадженні № 42023222020000119 від 30.11.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 , а саме до матеріали господарської справи № 40/353-10.

Клопотання обґрунтоване тим, що у провадженні СВ ВП № 2 ХРУП № 2 ГУНП в Харківській області перебуває кримінальне провадження щодо кримінального правопорушення відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за 42023222020000119 від 30.11.2023 року, за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України на підставі звернення Генерального директора ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ОСОБА_5 про те, що посадові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » вчиняють шахрайські дії під час продажу приміщень під виглядом квартир у будівлі за адресою: АДРЕСА_2 . Під час досудового розслідування встановлено, що рішенням господарського суду Харківської області від 21.01.2011, справа № 40/353-10, визнано право власності ПП « ОСОБА_6 » на квартирний багатоповерховий житловий будинок літ. «А-10» по АДРЕСА_2 , загальною площею у 9585,10 кв.м., який складається із 145 квартир загальною площею 6813,10 кв.м. та нежитлових приміщень загальною площею 2772,00 кв.м., а матеріали господарської справи № 40/353-10 перебувають на зберіганні архіву суду, доступ до яких буде надано відповідно до ст.ст. 159-166 КПК України.

Таким чином, з метою підтвердження факту незаконного оформлення права власності на вищевказані нежитлові приміщення, проведення будівельно-технічної експертизи, виникла об`єктивна необхідність отримати тимчасовий доступ до матеріали господарської справи № 40/353-10, з вилученням відповідним чином завірених копій.

Представники ІНФОРМАЦІЯ_1 усудове засідання не з`явилися, про день та час розгляду клопотання повідомлені своєчасно та належним чином. 25.12.2023 року на електронну адресу суду надійшов лист керівника ІНФОРМАЦІЯ_1 , у якому було повідомлено, що відповідно до інформації з комп`ютерної програми «Діловодство спеціалізованого суду» матеріали господарської справи № 40/353-10 перебувають на зберіганні в ІНФОРМАЦІЯ_5 , просили при розгляді справи врахувати рішення Ради суддів України № 19 від 25.04.2014 року та проводити розгляд клопотання без участі представника суду. Окрім того, суд наполягає на тому, щоб особи, зазначені у відповідній ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів здійснювали виготовлення відповідних копій матеріалів справи самостійно та за рахунок їх власних матеріальних ресурсів, з метою економії матеріальних ресурсів та робочого часу не заперечує проти здійснення фотокопій матеріалів справи.

Слідча у судове засідання не з`явилась, через канцелярію суду подала заяву про розгляд справи без її участі, клопотання підтримує в повному обсязі та просить його задовольнити.

Підстав для визнання явки слідчої обов`язковою слідчий суддя не вбачає.

Згідно з ч. 4 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд розглядає клопотання за участю сторони кримінального провадження, яка подала клопотання, та особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті. Неприбуття за судовим викликом особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, без поважних причин або неповідомлення нею про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду клопотання.

Клопотання про фіксацію процесуальної дії за допомогою технічних засобів під час розгляду питання слідчим суддею від учасників процесуальної дії не надійшло, за ініціативою суду не здійснюється, що відповідає положенням ст. 107 КПК України.

Слідчий суддя, дослідивши витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів та додані до нього матеріали, приходить до наступного висновку.

За змістом ст.131КПК України заходи забезпечення кримінального провадження, різновидом яких є тимчасовий доступ до речей і документів, застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.

Так, слідчий суддя, згідно з ч. 4ст.132КПК України для оцінки потреб досудового розслідування зобов`язаний врахувати можливість без застосовуваного заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні. У цьому контексті потрібно враховувати, що речі і документи могли би бути отримані шляхом проведення слідчих дій, тобто без застосування заходів забезпечення кримінального провадження. Крім того, відповідно до ч. 1ст. 223 КПК Українисаме слідчі (розшукові) дії є діями, спрямованими на отримання (збирання) доказів або перевірку вже отриманих доказів у конкретному кримінальному провадженні.

Згідно до вимогст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.

Статтею 160КПК України встановлено, що сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу.

Відповідно до п. 5,6,7 ч. 2ст. 160 КПК Україниу клопотанні про тимчасовий доступ до речей і документів повинні бути зазначені значення речей і документів для встановлення обставин у кримінальному провадженні; можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю; обґрунтування необхідності вилучення речей і оригіналів або копій документів, якщо відповідне питання порушується стороною кримінального провадження.

Згідно з ч.5 ст.163 КПК Українислідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи, зокрема, 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.

Слід звернути увагу на зміст рішення Ради суддів України № 12 від 04.02.2016 року (є у загальному доступі), в якому чітко визначені випадки, коли можливо надати доступ до судових справ. Так, порушенням принципів самостійності судів та незалежності суддів слід визнавати, зокрема, витребування від судді пояснень з питань, які підлягають чи були предметом обговорення у нарадчій кімнаті або спроби розкриття таємниці постановлення рішення в інший спосіб, витребування чи вилучення судових справ, розгляд яких не завершено, а також отримання матеріалів судових справ (копій документів, які містяться у справі, виписок з неї тощо) з порушенням встановленого законом порядку (неповноважним суб`єктом, без належного документального оформлення тощо).

Вилучення матеріалів судових справ, які перебувають у провадженні суду будь-якої юрисдикції, органами досудового розслідування не ґрунтується на кримінальному процесуальному законі та може бути передумовою грубого порушення прав учасників такого судового провадження. Саме тому виїмка матеріалів щодо розглянутих справ або справ, які знаходяться в його провадженні, а також надавати їх будь-кому для ознайомлення, крім випадків і порядку, передбачених законом та є винятковою процесуальною дією, яка може бути здійснена лише у тому випадку, якщо потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи.

Порушенням принципів самостійності судів та незалежності суддів слід визнавати, зокрема, витребування від судді пояснень з питань, які підлягають чи були предметом обговорення у нарадчій кімнаті або спроби розкриття таємниці постановлення рішення в інший спосіб, витребовування чи вилучення судових справ, розгляд яких не завершено, а також отримання матеріалів судових справ (копій документів, які містяться у справі, виписок з неї тощо) з порушенням встановленого законом порядку (неповноважним суб`єктом, без належного документального оформлення тощо).

Також, з огляду на те, що незалежність суддів є складовою права на справедливий суд, потрібно враховувати, що не може бути виправданим потребами досудового розслідування застосування заходів забезпечення кримінального провадження, зокрема тимчасовий доступ до речей і документів, а також отримання матеріалів судових справ (копій документів, які містяться у справі, тощо) щодо справ, які перебувають у провадженні судді, або справ, розгляд яких не є завершеним (рішення у справі не набрало законної сили; справа переглядається в апеляційному чи касаційному порядку, за нововиявленими обставинами; не вичерпані всі процесуальні можливості оскарження судових рішень).

У разі звернення слідчого за погодженням з прокурором чи прокурора із клопотанням про надання тимчасового доступу до матеріалів справи відповідної судової юрисдикції слідчий суддя вправі надати тимчасовий доступ лише для ознайомлення з матеріалами справи, виготовлення їх копій, виписок. Вилучення матеріалів судових справ не допускається. При цьому, у виняткових випадках для проведення судових експертиз із матеріалів судових справ можуть вилучатися лише оригінали документів, які існують в одному екземплярі або якщо отримати інший екземпляр неможливо, з одночасною заміною вилученого документа його копією.

Встановлено, що в провадженні СВ ВП № 2 ХРУП № 2 ГУНП в Харківській області знаходиться кримінальне провадження № 42023222020000119 від 30.11.2023 року, за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України.

Господарським судом Харківської області 21 січня 2011 року розглянуто справу №40/353-10 за позовом Приватного підприємства АН « ІНФОРМАЦІЯ_6 », м. Харків до ТОВ ТВП Агентство нерухомості « ІНФОРМАЦІЯ_4 », м. Харків про визнання права власності. Рішення набрало законної сили 08.02.2011 року.

Слідчий просить слідчого суддю надати доступ до матеріалів справи № 40/353-10, яка перебуває у ІНФОРМАЦІЯ_7 ,з можливістю вилучення відповідним чином завірених копій.

З повідомлення ІНФОРМАЦІЯ_1 , яке надійшло на адресу суду 25.12.2023 року та відповіді, яка була надана на запит старшог слідчого від 14.12.2023 року № 04.01.-10/07-14/594 вбачається, що матеріали справи № 40/353-10 перебувають на зберіганні в ІНФОРМАЦІЯ_5 , а доступ до них можливий лише шляхом отримання тимчасового доступу відповідно до вимог ст. 159-166 КПК України.

На виконання вимог ст. 163 КПК України сторона обвинувачення довела наявність достатніх підстав вважати, що інформація до якої потрібен тимчасовий доступ перебуває в ІНФОРМАЦІЯ_7 ; сама по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, має суттєве значення для встановлення важливих обставин справи; відомості, встановлені з вказаної інформації, можуть бути використані які докази в кримінальному провадженні. Іншими способами на даній стадії досудового розслідування неможливо довести обставини, які передбачається довести за допомогою зазначеної інформації.

Керуючись ст.ст. 107,162 - 165, 309, 372 КПК України, слідчий суддя,-

п о с т а н о в и в:

Дозволити право тимчасового доступу до документів, зобов`язавши ІНФОРМАЦІЯ_8 ( АДРЕСА_3 ) надати слідчому СВВП №2ХРУП №2ГУНП вХарківській області ОСОБА_3 ,прокурору Немишлянськоїокружної прокуратурим.Харкова ОСОБА_4 тимчасовий доступ до матеріалів справи № 40/353-10 за позовом за позовом Приватного підприємства АН « ОСОБА_7 », м. Харків до ТОВ ТВП Агентство нерухомості « ІНФОРМАЦІЯ_4 », м. Харків про визнання права власності, які перебувають на зберіганні в ІНФОРМАЦІЯ_1 , з можливістю ознайомлення з матеріалами справи та виготовлення їх копій.

Вилучення оригіналів документів зі справи №40/353-10 за цією ухвалою не дозволяється.

Установити строк дії цієї ухвали два місяці, відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 164 КПК України, тобто до 15 березня 2024 року включно.

Роз`яснити, що згідно положень ст. 166 КПК України, у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження, які надано право тимчасового доступу на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку, згідно з положеннями Кримінального процесуального кодексу України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя ОСОБА_1

СудФрунзенський районний суд м.Харкова
Дата ухвалення рішення15.01.2024
Оприлюднено23.04.2024
Номер документу116282095
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про тимчасовий доступ до речей і документів

Судовий реєстр по справі —645/7268/23

Ухвала від 17.05.2024

Кримінальне

Фрунзенський районний суд м.Харкова

Шевченко Г. С.

Ухвала від 29.04.2024

Кримінальне

Фрунзенський районний суд м.Харкова

Сілантьєва Е. Є.

Ухвала від 15.01.2024

Кримінальне

Фрунзенський районний суд м.Харкова

Алтухова О. Ю.

Ухвала від 15.01.2024

Кримінальне

Фрунзенський районний суд м.Харкова

Алтухова О. Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні