ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Набережна, 26-А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,
e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
15 січня 2024 р. м. РівнеСправа № 918/44/24
Господарський суд Рівненської області у складі головуючого судді Пашкевич І.О., розглянувши матеріали позовної заяви
Товариства з обмеженою відповідальністю "Галант ЛТД" (вул. Шевченка, 2, Дубно, Дубенський район, Рівненська область, 35600, код ЄДРПОУ 23308137)
до Дубенської міської ради (вул. Замкова, 4, м. Дубно, Рівненська обл., 35600, код ЄДРПОУ 05391063)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Управління економіки і власності Дубенської міської ради (вул. Замкова 4, Дубно, Дубнівський район, Рівненська область, 35600, код ЄДРПОУ 34134055)
про визнання права власності на нерухоме майно
без виклику учасників справи
ВСТАНОВИВ:
11 січня 2024 року на поштову адресу господарського суду Рівненської області надійшов позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Галант ЛТД" до Дубенської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Управління економіки і власності Дубенської міської ради про визнання за позивачем права власності на нерухоме майно, а саме: предмет електронного аукціону SPE001-UA-20230509-68919 - приміщення їдальні загальною площею 735,8 кв.м., яка знаходиться по вул. Млинівська, 69 у м. Дубно.
У пункті 2 прохальної частини позовної заяви Товариство з обмеженою відповідальністю "Галант ЛТД" просить суд витрати зі сплати судового збору залишити за собою (за позивачем).
Дослідивши матеріали позовної заяви, суд дійшов до висновку про наявність підстав для залишення її без руху, зважаючи на наступне.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обов`язкової реєстрації та використання електронних кабінетів в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами" від 29.06.2023 № 3200-IX, який набрав чинності з 18.10.2023 внесено зміни зокрема до Господарського процесуального кодексу України (Відомості Верховної Ради України, 2017 р., № 48, ст. 436).
Відповідно до ч. 6 ст. 6 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) (в редакції Закону № 3200-IX від 29.06.2023) адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов`язковому порядку. Інші особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в добровільному порядку.
Процесуальні наслідки, передбачені цим Кодексом у разі звернення до суду з документом особи, яка відповідно до цієї частини зобов`язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його, застосовуються судом також у випадках, якщо інтереси такої особи у справі представляє адвокат.
Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 162 ГПК України (в редакції Закону № 3200-IX від 29.06.2023) позовна заява повинна містити повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта (для фізичних осіб - громадян України), якщо такі відомості відомі позивачу, вказівку на статус фізичної особи - підприємця (для фізичних осіб - підприємців), відомі номери засобів зв`язку та адресу електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
В той час, при огляді вказаної позовної заяви судом встановлено, що позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Галант ЛТД" не містить відомостей про наявність або відсутність електронного кабінету позивача, відповідача та третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.
Отже, позивач не виконав вимоги п. 2 ч. 3 ст. 162 ГПК України, оскільки не зазначив в позовній заяві про наявність або відсутність електронного кабінету в позивача, відповідача та третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.
Крім того, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 164 ГПК України (в редакції Закону № 3200-IX від 29.06.2023) до позовної заяви додаються документи, які підтверджують направлення іншим учасникам справи копій позовної заяви і доданих до неї документів з урахуванням положень ст. 42 цього Кодексу.
Згідно з ч. 1 ст. 172 ГПК України (в редакції Закону № 3200-IX від 29.06.2023) позивач, особа, яка звертається з позовом в інтересах іншої особи, зобов`язані до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копію та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення. Таке надсилання може здійснюватися в електронній формі через електронний кабінет з урахуванням положень ст. 42 цього Кодексу.
За приписами п. п. 59, 61 Правил надання послуг поштового зв`язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 № 270 внутрішні поштові відправлення з оголошеною цінністю з описом вкладення подаються для пересилання відкритими для перевірки їх вкладення. У разі приймання внутрішніх поштових відправлень з оголошеною цінністю з описом вкладення бланк опису заповнюється відправником у двох примірниках. Працівник поштового зв`язку повинен перевірити відповідність вкладення опису, розписатися на обох його примірниках і проставити відбиток календарного штемпеля.
Відповідно до вищезазначених правил, розрахунковим документом, що підтверджує факт надання послуг поштового зв`язку є документ встановленої відповідно до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" форми і змісту (касовий чек, розрахункова квитанція тощо).
Таким чином, належним доказом відправлення відповідачеві та третій особі, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача копії позовної заяви і доданих до неї документів є опис вкладення в поштовий конверт та документ, що підтверджує надання поштових послуг (касовий чек, розрахункова квитанція тощо) надані в оригіналі. Також належним доказом відправлення відповідачеві копії позовної заяви і доданих до неї документів може бути опис вкладення про надсилання в електронній формі через електронний кабінет з урахуванням положень статті 42 ГПК України.
В той час, при огляді вказаної позовної заяви та доданих до неї документів судом встановлено, що позивачем додано докази надсилання доданих до позовної заяви документів відповідачу та третій особі, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача засобами поштового зв`язку, однак доказів надсилання копії самої позовної заяви не долучено.
Крім того, із описів вкладення, з яких можна встановити вміст поштового відправлення вбачається направлення Дубенській міській раді та Управлінню економіки і власності Дубенської міської ради таких додатків до позовної заяви: протоколу про результати електронного аукціону SPE001-UA-20230503-83462, копій: свідоцтва про право власн. на нерух. майно від 21.05.2007 р., витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 14616263, технічного паспорту громадського будинку від 06.03.2023 р., заяви ТОВ "Галант ЛТД" від 20.10.2023 р., постанови нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії, свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, договору про надання правової допомоги, постанов ВС, а також ордеру та платіжної інструкції № 76.
Водночас до самої позовної заяви не долучено ані протоколу про результати електронного аукціону SPE001-UA-20230503-83462 (долучено протокол про результати електронного аукціону SPE001-UA-20230509-68919), ані технічного паспорту громадського будинку від 06.03.2023 р. (долучено технічний паспорт на громадський будинок з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами виготовлений станом на 03.03.2023), ані платіжної інструкції № 76 (долучено платіжну інструкцію № 67 від 30.05.2023).
Отже, позивач не виконав вимоги п. 1 ч. 1 ст. 164, ч. 1 ст. 172 ГПК України, оскільки не надав докази надсилання копії позовної заяви і усіх доданих до неї документів відповідачу та третій особі, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача у відповідності із ст. 172 ГПК України.
Окрім того, згідно з приписами п. 2 ч. 1 ст. 164 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують, серед іншого, сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Частиною 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру ставка судового збору становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб. За подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру ставка судового збору становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» розмір прожиткового мінімуму на одну працездатну особу з 1 січня складає 3 028.00 грн.
Ціна позову визначається у позовах про визнання права власності на майно або його витребування - вартістю майна, що передбачено п. 2 ч. 1 ст. 163 ГПК України.
Враховуючи викладене, розмір судового збору, що підлягає сплаті за подання позовної заяви у цій справі, складає 7 142 грн 21 коп. (476 147, 42 грн х 1,5 %).
Однак до позовної заяви позивач не додав доказів про сплату судового збору.
Таким чином, судом встановлено, що позовну заяву подано до суду без додержання вимог ст. ст. 162, 164, 172 ГПК України.
Згідно ч. 1 ст. 174 ГПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Суд постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху також у разі, якщо позовну заяву подано особою, яка відповідно до ч. 6 ст. 6 цього Кодексу зобов`язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його (абзац 2 ч. 1 ст. 174 ГПК України (в редакції Закону № 3200-IX від 29.06.2023)).
Оскільки позовна заява не відповідає вимогам господарського процесуального законодавства, суд вважає за необхідне залишити позовну заяву без руху.
Відповідно до ч. 2 ст. 174 ГПК України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави, визначеної абз. 2 ч. 1 цієї статті, суд у такій ухвалі зазначає про обов`язок такої особи зареєструвати електронний кабінет відповідно до ст. 6 цього Кодексу (абзац 2 ч. 2 ст. 174 ГПК України (в редакції Закону № 3200-IX від 29.06.2023)).
З урахуванням наведеного вище, позивачу слід усунути зазначені недоліки позовної заяви, шляхом подання до суду:
- заяви із зазначенням відомостей про наявність або відсутність електронного кабінету позивача, відповідача та третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача. В разі відсутності у позивача електронного кабінету останній зобов`язаний зареєструвати електронний кабінет відповідно до статті 6 ГПК України;
- доказів відправлення відповідачу та третій особі, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача копії позовної заяви та усіх доданих до неї документів (опис вкладення та документ, що підтверджує надання послуг поштового зв`язку (касовий чек, розрахункова квитанція тощо) або опис вкладення про надсилання в електронній формі через електронний кабінет з урахуванням положень ст. 42 ГПК України);
- доказів оплати судового збору у розмірі 7 142 грн 21 коп.
Суд звертає увагу позивача на те, що відповідно до ч. 4 ст. 174 ГПК України, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
Окрім того, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Як вбачається із позовної заяви, у її "шапці" позивач вказує як учасника справи третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Управління економіки і власності Дубенської міської ради (вул. Замкова 4, Дубно, Дубнівський район, Рівненська область, 35600, код ЄДРПОУ 34134055).
Відповідно до ч. 1 ст. 41 ГПК України у справах позовного провадження учасниками справи є сторони та треті особи.
Згідно з ч.ч. 1-4 ст. 50 ГПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи.
Якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.
Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 30.11.2023 № 990/222/23 (11-155заі23) вказала, що зазначення у вступній частині позовної заяви прізвища особи, яка, на думку позивача, має приймати участь в судовому розгляді в якості третьої особи не тягне за собою автоматичного залучення цієї особи в якості третьої особи при відкритті суддею провадження у справі. При вирішенні питання про залучення третьої особи суд має заслухати думку відповідача щодо цього.
Із урахуванням викладеного та з огляду на те, що позивач обмежився лише зазначенням у "шапці" позовної заяви про третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, - суд роз`яснює про необхідність надання суду обґрунтування необхідності залучення Управління економіки і власності Дубенської міської ради до участі у справі в порядку ст. 50 ГПК України, а також у випадку надання такої заяви відповідач може надати свою правову позицію щодо необхідності залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Управління економіки і власності Дубенської міської ради.
Керуючись ст. ст. 162, 164, 172, 174, 234, 235 ГПК України, суд
УХВАЛИВ:
1. Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Галант ЛТД" залишити без руху.
2. Встановити Товариству з обмеженою відповідальністю "Галант ЛТД" строк на усунення недоліків позовної заяви - 10 (десять) днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
3. Встановити Товариству з обмеженою відповідальністю "Галант ЛТД" спосіб усунення недоліків позовної заяви шляхом подання до суду:
- заяви із зазначенням відомостей про наявність або відсутність електронного кабінету позивача, відповідача та третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача. В разі відсутності у позивача електронного кабінету останній зобов`язаний зареєструвати електронний кабінет відповідно до статті 6 ГПК України;
- доказів відправлення відповідачу на адресу його місцезнаходження (вул. Замкова, 4, м. Дубно, Рівненська обл., 35600) та третій особі, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача (вул. Замкова 4, Дубно, Дубнівський район, Рівненська область, 35600) копії позовної заяви та усіх доданих до неї документів (опис вкладення та документ, що підтверджує надання послуг поштового зв`язку (касовий чек, розрахункова квитанція тощо) або опис вкладення про надсилання в електронній формі через електронний кабінет з урахуванням положень статті 42 ГПК України);
- доказів оплати судового збору у розмірі 7 142 грн 21 коп.
Ухвала законної сили з моменту її підписання в порядку, встановленому ч. 2 ст. 235 ГПК України та не підлягає оскарженню в апеляційному порядку.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://rv.arbitr.gov.ua.
Суддя І.О. Пашкевич
Суд | Господарський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 15.01.2024 |
Оприлюднено | 17.01.2024 |
Номер документу | 116288510 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі) |
Господарське
Господарський суд Рівненської області
Пашкевич І.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні