Справа № 750/49/24
Провадження № 2/750/584/24
У ХВ АЛ А
17 січня 2024 року м. Чернігів
Деснянський районний суд м. Чернігова у складі судді Рахманкулової І.П., розглянув клопотання представника позивача адвоката Карпенко Ю.О. про розгляд справи № 750/49/24 за позовом ОСОБА_1 до Обслуговуючого кооперативу «Ринок «Полісся» про стягнення невиплаченої заробітної плати та середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні померлого працівника члену його сім`ї за правилами загального позовного провадження,
третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (місцезнаходження: вул. П`ятницька, 83-А, м. Чернігів) про стягнення моральної шкоди,
в с т а н о в и в :
28 грудня 2023 року ОСОБА_1 засобамипоштового зв`язку звернулася до суду з позовом до Обслуговуючого кооперативу «Ринок «Полісся» про стягнення невиплаченої заробітної плати та середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні померлого працівника члену його сім`ї.
Ухвалою Деснянського районного суду м. Чернігова від 04січня 2024року прийнято дану позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
15 січня 2024 року до суду надійшло клопотання представника позивача адвоката Карпенко Ю.О. про розгляд даної справи за правилами загального позовного провадження, оскільки спір між сторонами виник, у тому числі, із спадкових правовідносин, які регулюються статтею 1227 ЦК України.
Звертаючись до суду з даним позовом, позивач зазначає, що вона як член сім`ї померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , має право на отримання належної останній заробітної плати та посилається на статтю 1227 ЦК України.
Згідно ст. 1227 ЦК України суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім`ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини
Проте, суд зазначає, що тлумачення статті 1227ЦК України свідчить, що цією нормою встановлено сингулярне правонаступництво членів сім`ї спадкодавця на отримання належних йому та неотриманих ним за життя грошових сум заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, інших соціальних виплат. Указані суми включаються до складу спадщини лише у разі відсутності у спадкодавця членів сім`ї чи їх відмови від права на отримання вказаних сум. Специфіка правонаступництва прав на отримання сум заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, інших соціальних виплат обґрунтовується необхідністю: а) створення умов для охорони майнових інтересів членів сім`ї спадкодавця в разі, коли вони не є його спадкоємцями; б) забезпечення можливості реалізації права на одержання членами сім`ї спадкодавця належних йому грошових коштів без дотримання передбаченої ЦК України процедури оформлення спадщини.
Право на одержання грошових сум заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, інших соціальних виплат виникає у членів сім`ї спадкодавця внаслідок вказівки закону (стаття 1227 ЦК України) та додаткового юридичного факту - смерті спадкодавця. Окрім цього, звичайно, необхідно щоб спадкодавець не реалізував належне йому право на отримання певних сум. Причини, через які ці суми не були отримані, можуть бути різноманітними, але закон не надає їм юридичного значення. Моментом, з якого виникатимуть права на отримання виплат, буде момент смерті спадкодавця. Законодавець не вказує, що перехід права на отримання цих сум є спадкуванням, а члени сім`ї - спадкоємцями. Це має важливе значення, оскільки дозволяє зробити висновок, що на набуття права на одержання грошових сум відповідно до статті 1227ЦК України не поширюються норми про спадкування за заповітом або законом, зокрема, щодо усунення від спадкування (стаття 1224 ЦК України), прийняття, строків прийняття та оформлення спадщини, врахування цих сум при визначенні розміру обов`язкової частки (стаття 1241 ЦК України), задоволення вимог кредиторів (стаття 1281 ЦК України). Відповідно при включенні зазначених прав до складу спадщини їх спадкування має відбуватися за правилами, встановленими для спадкування за заповітом або законом.
Вказана правова позиція викладена в постанові Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 14 лютого 2022 року у справі № 243/13575/19.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для розгляду даної справи за правилами загального позовного провадження та відмову у задоволенні клопотання представника позивача.
Керуючись статтями 258-261, 353, 354 ЦПК України,
у х в а л и в :
у задоволенні клопотання представника позивача адвоката Карпенко Ю.О. про розгляд справи № 750/49/24 за позовом ОСОБА_1 до Обслуговуючого кооперативу «Ринок «Полісся» про стягнення невиплаченої заробітної плати та середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні померлого працівника члену його сім`ї за правилами загального позовного провадження - відмовити.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвали, що постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею (суддями).
Ухвала не оскаржується.
Суддя
Суд | Деснянський районний суд м.Чернігова |
Дата ухвалення рішення | 17.01.2024 |
Оприлюднено | 19.01.2024 |
Номер документу | 116352865 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них про виплату заробітної плати |
Цивільне
Деснянський районний суд м.Чернігова
Рахманкулова І. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні