Рішення
від 16.01.2024 по справі 916/2969/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"16" січня 2024 р.м. Одеса Справа № 916/2969/23

За позовом: заступника керівника Одеської обласної прокуратури (65026, м. Одеса, вул. Пушкінська, 3, код ЄДРПОУ - 03528552, електронна пошта: Odeska.obl@od.gp.gov.ua) в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області (65078, м. Одеса, вул. Космонавтів, 34, код ЄДРПОУ 39765871, електронна пошта: odesa_info@land.gov.ua); Міністерства освіти і науки України (01135, м. Київ, пр. Перемоги, 10, код ЄДРПОУ - 38621185, електронна пошта: mon@mon.gov.ua)

За участю третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору- Північного центру професійної освіти (66200, Одеська обл., смт. Саврань, вул. Соборна, буд.28, код ЄДРПОУ - 02546370, електронна адреса: ptu24@meta.ua)

До відповідача: Любашівської селищної ради Подільського району Одеської області (66502, Одеська обл., Подільський р-н, смт Любашівка, вул. Софіївська, 97, код ЄДРПОУ - 04380040, електронна пошта: ІНФОРМАЦІЯ_1)

За участю третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: державного кадастрового реєстратора відділу у Любашівському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області Береснєва Євгенія Сергійовича (66502, Одеська обл., смт Любашівка, вул. Володимира Князя, буд.105)

про скасування рішення державного реєстратора; скасування державних реєстрацій; визнання незаконним та скасування рішень селищної ради та зобов`язання вчинити певні дії

Суддя Рога Н.В.

Секретар с/з Білинська І.І.

Представники сторін:

Від прокуратури: Уліцька А.В. - на підставі посвідчення;

Від позивача (ГУ Держгеокадастру в Одеській області): не з`явився;

Від позивача (Міністерства освіти і науки України): не з`явився;

Від третьої особи: не з`явився;

Від відповідача: не з`явився;

Від третьої особи: не з`явився.

Суть спору: Заступник керівника Одеської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області та Міністерства освіти і науки України звернувся до Господарського суду Одеської області з позовом до Любашівської селищної ради Подільського району Одеської області про:

- скасування рішення державного реєстратора управління «Центр надання адміністративних послуг» Любашівської селищної ради Одеської області Дудника Г.О. від 17.06.2021р. за №58817049 про реєстрацію права комунальної власності Любашівської селищної ради Подільського району Одеської області на земельну ділянку із кадастровим номером 5123383400:01:001:0246, площею 42,3 га (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 175267921233), номер запису про право власності 42564638 від 15.06.2021);

- скасування у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державної реєстрації права комунальної власності від 15.06.2021р. за №47566381 з одночасним припиненням права комунальної власності Любашівської селищної ради Подільського району Одеської області на земельну ділянку з кадастровим номером 5123383400:01:001:0246, площею 42,3 га (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 175267921233);

- визнання незаконним (недійсним) та скасування рішення Любашівської селищної ради VII сесії VIII скликання від 30.06.2021р. за №2533 «Про вилучення земельних ділянок, що знаходились у користуванні шкіл, наданих для дослідних і навчальних цілей, до земель запасу Любашівської селищної ради Подільського району Одеської області» в частині вилучення земельної ділянки з кадастровим номером 5123383400:01:001:0246,площею 42,3 га, яка знаходилась у користуванні шкіл, наданих для дослідних і навчальних цілей, до земель запасу Любашівської селищної ради Подільського району Одеської області зі зміною цільового призначення - для ведення товарного сільського господарського виробництва;

- скасування у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державної реєстрації припинення права постійного користування Північного центру професійної освіти (код ЄДРПОУ 02546370) на земельну ділянку із кадастровим номером 5123383400:01:001:0246, площею 42,3 га, здійснену державним реєстратором управління «Центр надання адміністративних послуг» Любашівської селищної ради Одеської області Дудником Г.О. 29.07.2021р. за номером 59535208 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 175267921233, номер запису про інше речове право 30046120, дата та час реєстрації 26.07.2021р.) з одночасним поновленням права постійного користування за Північним центром професійної освіти (номер запису 45258602 від 29.01.2019р., номер запису 30046120);

- визнання незаконним (недійсним) та скасування рішення Любашівської селищної ради VIII сесії VIII скликання від 12.08.2021р. №2852 «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації на поділ земельних ділянок з метою їх включення до переліку земельних ділянок, право оренди яких виставляється на аукціон окремими лотами» в частині земельної ділянки із кадастровим номером 5123383400:01:001:0246, площею 42,3 га з цільовим призначенням - із земель запасу для дослідних і навчальних цілей (пункт 5 Додатку 1 до рішення).

- скасування проведеної державним кадастровим реєстратором відділу у Любашівському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області Береснєвим Є.С. 30.11.2021р. реєстрації в Державному земельному кадастрі земельної ділянки площею 11,2334 га з кадастровим номером 5123383400:01:001:0331 з одночасним закриттям Поземельної книги відносно цієї земельної ділянки;

- скасування проведеної державним кадастровим реєстратором відділу у Любашівському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області Береснєвим Є.С. 30.11.2021р. реєстрації в Державному земельному кадастрі земельної ділянки площею 11,2334 га з кадастровим номером 5123383400:01:001:0332 з одночасним закриттям Поземельної книги відносно цієї земельної ділянки;

- скасування проведеної державним кадастровим реєстратором відділу у Любашівському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області Береснєвим Є.С. 30.11.2021р. реєстрації в Державному земельному кадастрі земельної ділянки площею 19,8332 га з кадастровим номером 5123383400:01:001:0333 з одночасним закриттям Поземельної книги відносно цієї земельної ділянки;

- зобов`язання Любашівської селищної ради Подільського району Одеської області повернути державі в особі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області земельну ділянку площею 8,6911 га з кадастровим номером 5123383400:01:001:0246, яку поділено на земельні ділянки площею 11,2334 га з кадастровим номером 5123383400:01:001:0331, площею 11,2334 га з кадастровим номером 5123383400:01:001:0332 площею 19,8332 газ кадастровим номером 5123383400:01:001:0333.

Ухвалою суду від 17.07.2023р. прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати в порядку загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 10.08.2023р. Ухвалою суду від 10.08.2023р. відкладено підготовче засідання на 05.09.2023р. Ухвалою суду від 05.09.2023р. залучено до участі у справі як третю особу на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Північний центр професійної освіти, залучено до участі у справі як третю особу на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - державного кадастрового реєстратора відділу у Любашівському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області Береснєва Євгенія Сергійовича та відкладено підготовче засідання на 28.09.2023р. Ухвалою суду від 28.09.2023р. відкладено підготовче засідання на 17.10.2023р. Ухвалою суду від 17.10.2023р. закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті на 30.11.2023р.

Судове засідання у справі №916/2969/23, призначене на "30" листопада 2023р. о 12:00, не відбулося у зв`язку з хакерською атакою на інформаційні (автоматизовані), електронні комунікаційні мережі і ресурси Господарського суду Одеської області.

Ухвалою суду від 11.12.2023р. призначено судове засідання на 19.12.2023р. Ухвалою суду від 19.12.2023р. відкладено судове засідання на 11.01.2024р. Ухвалою суду від 11.01.2024р. відкладено судове засідання на 16.01.2024р.

Представник прокуратури у судовому засіданні щодо розгляду справи по суті позовні вимоги підтримує, наполягає на задоволенні позову з підстав, викладених у позовній заяві.

Позивач - Міністерство освіти і науки України, участь свого представника у судові засідання не забезпечив, позовні вимоги підтримує з підстав, викладених у письмових поясненнях, що надійшли до суду 29.08.2023р.

Позивач - Головне управління Держгеокадастру в Одеській області, участь свого представника у судові засідання не забезпечив, позовні вимоги підтримує з підстав, викладених у письмових поясненнях, що надійшли до суду 04.08.2023р.

Третя особа - Північний центр професійної освіти, участь свого представника у судові засідання не забезпечив, свою позицію у даній справі виклав у письмових поясненнях, що надійшли до суду 07.08.2023р.

Відповідач - Любашівська селищна рада Подільського району Одеської області, згідно клопотання, що надійшло до суду 07.08.2023р., визнає позовні вимоги заступника керівника Одеської обласної прокуратури в повному обсязі.

Третя особа - Державний кадастровий реєстратор відділу у Любашівському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області Береснєва Євгенія Сергійовича, участь свого представника у судові засідання не забезпечив, своєї позиції у даній справі до суду не надав.

Суд вважає за необхідне також зауважити, що ч. 4 ст.11 ГПК України передбачено, що суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Закон України Про судоустрій і статус суддів» встановлює, що правосуддя в Україні функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.

Згідно пункту 1 статті 6 Конвенції кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) неодноразово у своїх рішеннях указував на необхідність дотримання судами держав - учасниць Конвенції принципу розгляду справи судами впродовж розумного строку. Практика ЄСПЛ із цього питання є різноманітною й залежною від багатьох критеріїв, серед яких складність прави, поведінка заявника, судових та інших державних органів, важливість предмета розгляду та ступінь ризику терміну розгляду для заявника тощо (пункт 124 рішення у справі «Kudla v. Poland» заява №30210/96, пункт 30 рішення у справі «Vernillo v. France» заява №11889/85, пункт 45 рішення у справі «Frydlender v. France» заява №30979/96, пункт 43 рішення у справі «Wierciszewska v. Poland» заява №41431/98, пункт 23 рішення в справі «Capuano v. Italy» заява №9381/81 та ін.).

Зокрема, у пункті 45 рішення у справі Frydlender v. France (заява №30979/96) ЄСПЛ зробив висновок, згідно з яким «Договірні держави повинні організувати свої правові системи таким чином, щоб їх суди могли гарантувати кожному право на остаточне рішення протягом розумного строку при визначенні його цивільних прав та обов`язків.

У ГПК України своєчасність розгляду справи означає дотримання встановлених процесуальним законом строків або дотримання «розумного строку», під яким розуміється встановлений судом строк, який передбачає час, достатній, з урахуванням обставин справи, для вчинення процесуальної дії, та відповідає завданню господарського судочинства.

Таким чином, у процесуальному законодавстві поняття «розумний строк» та «своєчасний розгляд» застосовуються у тотожному значенні, зокрема, у розумінні найкоротшого із строків, протягом якого можливо розглянути справу, повно та всебічно дослідити подані сторонами докази, прийняти законне та обґрунтоване рішення. Поняття «розумний строк» вживається не лише у відношенні до дій, що здійснюються судом (розгляд справи, врегулювання спору за участю судді), але й також для учасників справи.

При цьому, вимогу стосовно розумності строку розгляду справи не можна ототожнити з вимогою швидкості розгляду справи, адже поспішний розгляд справи призведе до його поверховості, що не відповідатиме меті запровадження поняття «розумний строк».

Враховуючи викладене, матеріали справи, суд вважає, що у даному випадку справу було розглянуто у розумні строки.

Заступник керівника Одеської обласної прокуратури зазначає, що відповідно до Державного акту на право постійного користування землею від 22.03.1994р. № 00000001, зареєстрованого в Книзі реєстрації актів на право постійного користування землею за №105, виданого на підставі рішення Любашівської районної ради народних депутатів Любашівського району від 23.12.1993р., Любашівській філії Ананьївського середнього професійно - технічного училища № 54 надано у постійне користування земельну ділянку площею 42,3 га, що розташована на території Новоселівської сільської ради (за межами населеного пункту). Землю надано для ведення учбово - дослідного господарства.

Ананьївське середнє професійно-технічне училище №54 перейменовано в Професійно-технічне училище № 44 м. Ананьїва (наказ управління освіти від 29.12.1989р. №505).

Відповідно до наказу управління освіти Одеської обласної державної адміністрації від 14.04.1999р. №132-ОД філію Професійно-технічного училища м. Ананьїва №44 реорганізовано у філію Професійно-технічного училища № 24 м. Саврані шляхом ліквідації його як філії Професійно-технічного училища №44 та об`єднання, як новоствореного з професійно-технічним училищем № 24 з передачею усього майна на баланс.

Згідно з наказом Міністерства освіти і науки України від 01.11.2005р. №630 Професійно-технічне училище №24 м. Саврані перейменовано в Державний професійно-технічний навчальний заклад «Савранське професійно-технічне аграрне училище», який відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 22.10.2010р. №992 перейменовано в Державний навчальний заклад «Савранське професійно-технічне аграрне училище», з відокремленою Любашівською філією.

У подальшому, наказом Міністерства освіти і науки України від 10.07.2011р. №982 Любашівську філію Державного навчального закладу «Савранське професійно-технічне аграрне училище» ліквідовано з 01.09.2013р.

Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 20.12.2017р. №1639 Державний навчальний заклад «Савранське професійно-технічне аграрне училище» є правонаступником всього майна, прав і обов`язків припинених закладів, змінено тип і назву Державного навчального закладу «Савранське професійно-технічне аграрне училище» та йому встановлено повне найменування Північний центр професійної освіти.

Наказом Міністерства освіти і науки України від 28.09.2018р. №1032 затверджено Статут Північного центру професійної освіти.

Також, прокурор зазначає, що відповідно до п. 1.2 Статуту Північний центр професійної освіти є правонаступником всього майна, прав і обов`язків Державного навчального закладу «Савранське професійно-технічне аграрне училище».

Таким чином, прокурор вважає, що до Північного центру професійної освіти перейшло право постійного користування земельною ділянкою кадастровий номер 5123383400:01:001:0246, площею 42,3 га сільськогосподарського призначення, з цільовим призначенням: 01.09 - для дослідних та навчальних цілей, яка розташована на території Любашівської селищної ради Подільського району (колишньої Новоселівської сільської ради Любашівського району) Одеської області.

Прокурор зазначає, що відповідно до ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України Головне управління Держгеокадастру в Одеській області, відповідно до покладених на нього завдань є розпорядником земель сільськогосподарського призначення, розташованих на території Одеської області в межах, визначених цим Кодексом.

На підставі наказу Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 30.11.2017р. №15-11978/13-17-СГ державним реєстратором Савранської районної державної адміністрації Одеської області Рибчак К.С. 29.01.2019 за № 45258602 прийнято рішення про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення із кадастровим номером 5123383400:01:001:0246, площею 42,3 га, за державою в особі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 175267921233, номер запису про право власності 30045765).

В результаті проведеної реєстрації права державної власності на дану земельну ділянку, право безстрокового користування нею за Північним центром професійної освіти, надане на підставі Державного акту від 22.03.1994р. на право постійного користування землею, серія та номер 00000001, не припинялось.

Як зазначає прокурор, на підставі Державного акта на право постійного користування землею, серія та номер 00000001, виданого 22.03.1994р. Любашівською селищною радою, витягу з Державного земельного кадастру серія та номер НВ-5105 801672018р., виданого 24.01.2018р. відділом у Любашівському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, державним реєстратором Савранської районної державної адміністрації Одеської області Рибчак К.С. 29.01.2019р. за № 45258602 прийнято рішення про державну реєстрацію права постійного користування Північного центру професійної освіти на вищезазначену земельну ділянку сільськогосподарського призначення із кадастровим номером 5123383400:01:001:0246, площею 42,3 га (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 175267921233, номер запису про інше речове право 30046120). Цільове призначення зазначеної земельної ділянки - для дослідних і навчальних цілей, землі сільськогосподарського призначення для ведення учбово-дослідного господарства.

Прокурор зазначив, що згідно з ч. 1 ст. 92 Земельного кодексу України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.

Однак, у подальшому, державним реєстратором управління «Центр надання адміністративних послуг» Любашівської селищної ради Одеської області Дудником Г.О. 17.06.2021р. прийнято рішення за №58817049 про реєстрацію права комунальної власності Любашівської селищної ради (код ЄДРПОУ 04380040) на земельну ділянку із кадастровим номером 5123383400:01:001:0246, площею 42,3 га (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 175267921233, номер запису про право власності 42564638 від 15.06.2021р.).

Прокурор зауважує, що підставою для державної реєстрації права комунальної власності Любашівської селищної ради на земельну ділянку із кадастровим номером 5123383400:01:001:0246, площею 42,3 га, є лише посилання на вимоги абз. 17 п. п. 58 п. 4 розділу 1 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» від 28.04.2021р. за № 1423-XI.

Вказане рішення державного реєстратора стало підставою для внесення до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомостей про припинення права держави в особі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області на вказану земельну ділянку.

Виходячи з положень ст.ст. 84, 117 Земельного кодексу України, ст. 178 Цивільного кодексу України, ч. 4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності», абзацу 1 п. 24 Розділу X Перехідних положень Земельного кодексу України в редакції, що набрада чинності 27.05.2021р., прокурор зауважив, що спірна земельна ділянка належить до земель державної форми власності. При цьому, Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області рішення про передачу цієї земельної ділянки державної власності до земель комунальної власності не приймалось, з постійного користування державного закладу освіти земельна ділянка на той час не вилучалась, акт приймання-передачі земельної ділянки не підписувався.

Як стверджує прокурор, в подальшому рішенням Любашівської селищної ради від 30.06.2021р. за №2533 «Про вилучення земельних ділянок, що знаходились у користуванні шкіл, наданих для дослідних і навчальних цілей до земель запасу Любашівської селищної ради Подільського району Одеської області» вилучено земельні ділянки, у тому числі земельну ділянку з кадастровим номером 5123383400:01:001:0246 площею 42,3 га, які знаходились у користуванні шкіл, наданих для дослідних і навчальних цілей до земель запасу Любашівської селищної ради Подільського району Одеської області зі зміною цільового призначення - для ведення товарного сільського господарського виробництва.

На підставі зазначеного рішення, державним реєстратором управління «Центр надання адміністративних послуг» Любашівської селищної ради Одеської області Дудником Г.О. 29.07.2021р. внесено відомості до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно за номером 59535208 про припинення права постійного користування на земельну ділянку із кадастровим номером 5123383400:01:001:0246, площею 42,3 га, Північного центру професійної освіти (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 15267921233, номер запису про інше речове право 30046120, дата та час реєстрації 26.07.2021р.).

Рішенням Любашівської селищної ради від 12.08.2021р. № 2852 «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації на поділ земельних ділянок з метою їх включення до переліку земельних ділянок право оренди яких виставляється на аукціон окремими лотами» надано дозвіл на виготовлення технічної документації на поділ,зокрема, земельної ділянки із кадастровим номером 5123383400:01:001:0246, площею 42,3 га, з цільовим призначенням- із земель запасу для дослідних і навчальних цілей (Додаток 1 п. 5 до рішення).

Прокурор вважає, що Любашівська селищна рада Подільського району Одеської області свідомо, володіючи інформацією про те, що земельна ділянка не може бути передана із державної у комунальну власність в силу закону та діючих обмежень, безпідставно надала дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки.

На замовлення Любашівської селищної ради (договір від 05.10.2021р. № 4846/10/0) у 2021р. розроблено проект із землеустрою щодо поділу земельної ділянки 5123383400:01:001:0246, площею 42,3 га, для дослідних і навчальних цілей за адресою: Одеська область, Подільський район, Любашівська селищна рада (за межами населеного пункту) на три: ділянка № 1 - 11,2334 га, ділянка № 2 - 11,2334 га, ділянка № 3 - 19,8332 га.

Згідно відомостей Державного земельного кадастру, ведення якого здійснюється у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 17.10.2021р. № 1051 «Про затвердження порядку ведення Державного земельного кадастру», земельна ділянка з кадастровим номером 5123383400:01:001:0246,площею 42,3 га, переміщена до архівного шару програмного забезпечення в результаті поділу на земельні ділянки із кадастровими номерами 5123383400:01:001:0331, 5123383400:01:001:0332, 5123383400:01:001:0333.

Прокурор зазначає, що 30.11.2021р. державним кадастровим реєстратором відділу у Любашівському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області Береснєвим Є.С. відкрито поземельні книги на земельні ділянки, присвоєно останнім нові кадастрові номери: кадастровий номер 5123383400:01:001:0331 - земельній ділянці площею 11,2334 га, кадастровий номер 5123383400:01:001:0332 - земельній ділянці площею 1 1,2334 га кадастровий номер 5123383400:01:001:0333 - земельній ділянці площею 19,8332 га та внесено до Державного земельного кадастру відомості про зазначені земельні ділянки.

Так, відповідно до розділу 1 поземельної книги (запис від 30.11.2021р. № 001) земельна ділянка із кадастровим номером 5123383400:01:001:0331,площею 11,2334 га, розташована за адресою: Одеська область, Подільський район, Любашівська селищна рада (за межами населеного пункту) віднесена до категорії земель сільськогосподарського призначення, вид використання: для навчальних та дослідних цілей, код цільового призначення 01.09 - для дослідних і навчальних цілей, форма власності - комунальна.

Відповідно до розділу 1 поземельної книги (запис від 30.11.2021 № 001) земельна ділянка із кадастровим номером 5123383400:01:001:0332, площею 11,2334 га, розташована за адресою: Одеська область, Подільський район, Любашівська селищна рада (за межами населеного пункту) віднесена до категорії земель сільськогосподарського призначення, вид використання: для навчальних та дослідних цілей, код цільового призначення 01.09 - для дослідних і навчальних цілей, форма власності - комунальна.

Відповідно до розділу 1 поземельної книги (запис від 30.11.2021 № 001) земельна ділянка із кадастровим номером 5123383400:01:001:0333,площею 19,8332 га, розташована за адресою: Одеська область, Подільський район, Любашівська селищна рада (за межами населеного пункту) віднесена до категорії земель сільськогосподарського призначення, вид використання: для навчальних та дослідних цілей, код цільового призначення 01.09 - для дослідних і навчальних цілей, форма власності - комунальна.

Прокурор зауважує, що Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області наказ про передачу зазначеної земельної ділянки сільськогосподарського призначення з державної до комунальної власності не приймався, акт приймання-передачі земельної ділянки не підписувався, а з урахуванням статусу земельної ділянки (земельна ділянка є об`єктом державної власності, віднесена до категорії земель сільськогосподарського призначення, знаходиться у постійному користуванні державного професійно-технічного навчального закладу на підставі Державного акту на право постійного користування землею) не могли бути прийняті, то волевиявлення власника земельної ділянки щодо передачі її з державної до комунальної власності - відсутнє.

Також прокурор зауважує, що Любашівська селищна рада, приймаючи рішення про прийняття у комунальну власність земельної ділянки, а також приймаючи рішення про поділ земельної ділянки з подальшою реєстрацією в Державному земельному кадастрі земельних ділянок (похідне від права власності право), вийшла за межі повноважень, наданих їй Конституцією та Законами України, порушивши норми чинного земельного законодавства України та процедуру передачі та реєстрації права комунальної власності на вказану земельну ділянку.

Прокурор зазначає, що громадяни та юридичні особи не можуть втрачати раніше наданого їм в установлених законодавством випадках права користування земельною ділянкою за відсутності підстав, встановлених законом. Така позиція відповідає висновку, викладеному в рішенні Конституційного Суду України №5-рп/2005 від 22.09.2005р.

Наведений правовий висновок викладено Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 05.11.2019р. у справі № 906/392/18.

Також прокурор зазначив, що відповідно до ст.391 Цивільного кодексу України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.

Згідно зі ст.152 Земельного кодексу України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом, зокрема, визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування та застосування інших, передбачених законом, способів.

У постановах Великої Палати Верховного Суду від 12.06.2019р. у справі № 487/10128/14 та від 15.09.2020р. у справі № 469/1044/17 вказані можливі способи усунення таких порушень, яких може вимагати законний власник, а саме шляхом оспорення відповідних рішень органів державної влади чи органів місцевого самоврядування, договорів або інших правочинів, а також вимагаючи повернути земельну ділянку.

Крім того, прокурор звернув увагу на те, що відповідно до вимог ст. 50 Закону України «Про землеустрій» до складу проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки повинні бути включені рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у порядку, встановленому законодавством або за рішенням суду.

Рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою є стадією процесу отримання земельної ділянки у власність.

Тобто, у разі отримання дозволу на розробку проекту землеустрою у зацікавленої особи виникають правомірні очікування на отримання земельної ділянки у власність.

Прокурор зауважив, що за нормами ч. ч. 9, 10 ст. 79-1 Земельного кодексу України земельна ділянка може бути об`єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї. Державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.

У відповідності з наведеним у ст. 1 Закону України «Про Державний земельний кадастр» державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.

Частиною 6 ст.21 Закону України «Про Державний земельний кадастр» передбачено, що підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки є, зокрема, невідповідність поданих документів вимогам законодавства, а також знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини.

Згідно з ч. 6. ст.16 Закону України «Про Державний земельний кадастр» кадастровий номер скасовується лише у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки. Зміна власника чи користувача земельної ділянки, зміна відомостей про неї не є підставою для скасування кадастрового номера.

Частиною 4 ст.25 Закону України «Про Державний земельний кадастр» передбачено, що Поземельна книга закривається у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки.

Пунктом 50 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1051 від 17.10.2012р. передбачено, що Поземельна книга в електронній (цифровій) формі відкривається шляхом її формування за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру з використанням даних електронного документа. Дата відкриття Поземельної книги є датою державної реєстрації земельної ділянки. Номером Поземельної книги є кадастровий номер земельної ділянки.

Таким чином, прокурор вважає, що оскільки Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області наказ про передачу земельної ділянки з кадастровим номером 5123383400:01:001:0246 з державної до комунальної власності не приймався, державна реєстрація у Державному земельному кадастрі земельних ділянок 5123383400:01:001:0331, 5123383400:01:001:0332, 5123383400:01:001:0333 комунальної власності прямо суперечить ч. 2 ст. 19 Конституції України, у зв`язку з чим поземельні книги від 30.11.2021р. щодо земельних ділянок 5123383400:01:001:0331, 5123383400:01:001:0332, 5123383400:01:001:0333 підлягають закриттю.

На підставі всього зазначеного, враховуючи те, що постійним користувачем земельної ділянки із кадастровим номером 5123383400:01:001:0246, площею 42,3 га є Північний центр професійної освіти відповідно до Державного акту від 22.03.1994р. на право постійного користування землею серія та номер 00000001, прокурор вважає, що були відсутні законні підстави для реєстрації права комунальної власності на земельну ділянку із кадастровим номером 5123383400:01:001:0246, площею 42,3 га, на підставі рішення державного реєстратора від 17.06.2021р. №58817049, у зв`язку з чим прокурор звернувся з даним позовом до суду та просить скасувати рішення державного реєстратора управління «Центр надання адміністративних послуг» Любашівської селищної ради Одеської області Дудника Г.О. від 17.06.2021р. за №58817049 про реєстрацію права комунальної власності Любашівської селищної ради Подільського району Одеської області на земельну ділянку із кадастровим номером 5123383400:01:001:0246, площею 42,3 га (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 175267921233, номер запису про право власності 42564638 від 15.06.2021); скасувати у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державну реєстрацію права комунальної власності від 15.06.2021р. за №47566381 з одночасним припиненням права комунальної власності Любашівської селищної ради Подільського району Одеської області на земельну ділянку з кадастровим номером 5123383400:01:001:0246,площею 42,3 га (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 175267921233); визнати незаконним (недійсним) та скасувати рішення Любашівської селищної ради VII сесії VIII скликання від 30.06.2021р. за №2533 «Про вилучення земельних ділянок, що знаходились у користуванні шкіл, наданих для дослідних і навчальних цілей до земель запасу Любашівської селищної ради Подільського району Одеської області» в частині вилучення земельної ділянки з кадастровим номером 5123383400:01:001:0246, площею 42,3 га, яка знаходилась у користуванні шкіл, наданих для дослідних і навчальних цілей до земель запасу Любашівської селищної ради Подільського району Одеської області зі зміною цільового призначення - для ведення товарного сільського господарського виробництва; скасувати у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державну реєстрацію припинення права постійного користування Північного центру професійної освіти (код ЄДРПОУ 02546370) на земельну ділянку із кадастровим номером 5123383400:01:001:0246, площею 42,3 га, здійснену державним реєстратором управління «Центр надання адміністративних послуг» Любашівської селищної ради Одеської області Дудником Г.О. 29.07.2021р. за номером 59535208 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 175267921233, номер запису про інше речове право 30046120, дата та час реєстрації 26.07.2021р.) з одночасним поновленням права постійного користування за Північним центром професійної освіти (номер запису 45258602 від 29.01.2019р., номер запису 30046120); визнати незаконним (недійсним) та скасувати рішення Любашівської селищної ради VIII сесії VIII скликання від 12.08.2021р. №2852 «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації на поділ земельних ділянок з метою їх включення до переліку земельних ділянок, право оренди яких виставляється на аукціон окремими лотами» в частині земельної ділянки із кадастровим номером 5123383400:01:001:0246 площею 42,3 га з цільовим призначенням із земель запасу для дослідних і навчальних цілей (пункт 5 Додатку 1 до рішення); скасувати проведену державним кадастровим реєстратором відділу у Любашівському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області Береснєвим Є.С. 30.11.2021р. реєстрацію в Державному земельному кадастрі земельної ділянки площею 11,2334 га з кадастровим номером 5123383400:01:001:0331 з одночасним закриттям Поземельної книги відносно цієї земельної ділянки; скасувати проведену державним кадастровим реєстратором відділу у Любашівському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області Береснєвим Є.С. 30.11.2021р. реєстрацію в Державному земельному кадастрі земельної ділянки площею 11,2334 га з кадастровим номером 5123383400:01:001:0332 з одночасним закриттям Поземельної книги відносно цієї земельної ділянки; скасувати проведену державним кадастровим реєстратором відділу у Любашівському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області Береснєвим Є.С. 30.11.2021р. реєстрацію в Державному земельному кадастрі земельної ділянки площею 19,8332 га з кадастровим номером 5123383400:01:001:0333 з одночасним закриттям Поземельної книги відносно цієї земельної ділянки; зобов`язати Любашівську селищну раду Подільського району Одеської області повернути державі в особі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області земельну ділянку з кадастровим номером 5123383400:01:001:0246, яку поділено на земельні ділянки площею 11,2334 га з кадастровим номером 5123383400:01:001:0331, площею 11,2334 га з кадастровим номером 5123383400:01:001:0332 та площею 19,8332 га з кадастровим номером 5123383400:01:001:0333.

Обґрунтовуючи підстави представництва інтересів держави, прокурор зазначив, що відповідно до ст. 131-1 Конституції України на органи прокуратури покладено функцію представництва інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом. Одночасно, організація і порядок діяльності органів прокуратури України визначаються законом.

Статтею 23 Закону України «Про прокуратуру» визначені підстави представництва прокурором інтересів держави в суді, а саме, у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Зміст поняття «інтереси держави» розглянуто в рішенні Конституційного Суду України у справі щодо офіційного тлумачення положень ст. 2 Арбітражного процесуального кодексу України (справа про представництво прокуратурою України інтересів держави в арбітражному суді) від 8 квітня 1999 року: державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону України, гарантування її державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб`єктів права власності та господарювання тощо. Інтереси держави можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій чи з інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді. Проте, держава може вбачати свої інтереси не тільки в їх діяльності, але й в діяльності приватних підприємств, товариств. Із врахуванням того, що «інтереси держави» є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Згідно з положеннями ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокурором інтересів держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів держави, у випадках та порядку, встановлених законом.

За ст. 53 Господарського процесуального кодексу України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Крім того, основною метою ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод є попередження свавільного захоплення власності, конфіскації, експропріації та інших порушень безперешкодного користування своїм майном. При цьому в своїх рішеннях Європейський суд з прав людини постійно вказує на необхідність дотримання справедливої рівноваги між інтересами суспільства та необхідністю дотримання фундаментальних прав окремої людини. Необхідність забезпечення такої рівноваги відображено у статті 1, зокрема вказано на необхідність дотримання обґрунтованої пропорційності між застосованими заходами та переслідуваною метою, якої намагаються досягти шляхом позбавлення особи її власності.

При цьому Європейський суд з прав людини у своїй практиці зауважує, що при визначенні суспільних інтересів завдяки безпосередньому знанню суспільства та його потреб національні органи мають певну свободу розсуду, оскільки вони першими виявляють проблеми, які можуть виправдовувати позбавлення власності в інтересах суспільства, та знаходять засоби для їх вирішення. Отже, створена Конвенцією система захисту покладає саме на національні органи влади обов`язок визначальної оцінки щодо існування проблеми суспільного значення, яка виправдовує як заходи позбавлення права власності, так і необхідність запровадження заходів з усунення несправедливості.

Положеннями Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод і практики Європейського суду з прав людини забезпечено врахування принципу справедливої рівноваги між суспільними інтересами та необхідністю дотримання прав власників.

Таким чином, звернення прокурора до суду в цих спірних правовідносинах спрямоване саме на задоволення суспільної потреби у відновленні законності при вирішенні суспільно значимого питання щодо повернення у володіння та розпорядження держави земельної ділянки, з урахуванням принципу справедливої рівноваги між суспільними інтересами та необхідністю дотримання прав власників.

Ці дії включають подання прокурором до господарського суду позовної заяви, його участь у розгляді справи за позовною заявою, а також у розгляді судом будь-якої іншої справи за ініціативою прокурора чи за визначенням суду, якщо це необхідно для захисту інтересів держави.

Відповідно до Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015р. №15, Держгеокадастр є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.

Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань організовує та здійснює державний нагляд (контроль): за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, у тому числі за: дотриманням вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно-правових договорів, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок; дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства встановленого порядку набуття і реалізації права на землю; дотриманням органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування вимог земельного законодавства з питань передачі земель у власність та надання у користування, зокрема в оренду, зміни цільового призначення, вилучення, викупу, продажу земельних ділянок або прав на них на конкурентних засадах (підпункт 25-1 пункту 4 Положення).

Відповідно до ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України, Головне управління Держгеокадастру в Одеській області, відповідно до покладених на нього завдань є розпорядником земель сільськогосподарського призначення, розташованих на території Одеської області в межах, визначених цим Кодексом

При цьому, прокурор зауважив, що у будь-якому випадку, додержання законів, прийнятих єдиним законодавчим органом України, беззаперечно становить державний інтерес, а допущені порушення законодавства у сфері розпорядження земельними ділянками порушують інтереси держави, адже, ст. 14 Конституції України, ст.1 Земельного кодексу України визначено, що земля є основним національним багатством, що перебуває від особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області 19.12.2022р. за №10-15-0.3-3966/2-22 на адресу Одеської обласної прокуратури скеровано лист, у якому прокурора повідомлено про вищезазначений факт порушення Любашівською селищною радою вимог земельного законодавства. Окрім того, зі змісту вказаного листа і вбачається клопотання самого управління щодо вжиття саме обласною прокуратурою заходів, спрямованих на повернення земельної ділянки із кадастровим номером 5123383400:01:001:0246 до земель державної власності.

Прокурор зазначає, що враховуючи, що розпорядником спірної земельної ділянки, в силу закону, є держава в особі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, із метою вирішення питання щодо наявності підстав для представництва інтересів держави в суді, а також надання органу контролю можливості самостійно звернутися до суду для захисту інтересів держави відповідно до вимог ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», Одеською обласною прокуратурою 24.01.2023р. за №24-71вих-23 на адресу Головного управління Держгеокадастру в Одеській області скеровано відповідне повідомлення.

Головне управління Держгеокадастру в Одеській області у відповідь листом від 09.03.2023р. № 10-15-0.3-880/2-23 повідомило прокуратуру, що не проводилась перевірка дотримання вимог земельного законодавства під час використання земельної ділянки. Станом на час пред`явлення позовної заяви жодних заходів, спрямованих на усунення вищезазначених порушень законодавства не вжито, з відповідним позовом до суду управління не зверталось.

Прокурор зазначає, що станом на час пред`явлення позовної заяви Головне управління Держгеокадастру в Одеській області жодних заходів, спрямованих на усунення вищезазначених порушень законодавства не вжито, з відповідним позовом до суду Управління не зверталось.

Прокурор вважає, що Головне управління Держгеокадастру в Одеській області протягом тривалого часу з моменту виникнення порушення, а також протягом місяця з часу повідомлення про виявлення відповідного порушення прокурором заходи, спрямовані на усунення зазначених порушень земельного законодавства не вживались, та, більш того, від Управління надходило клопотання про вжиття заходів реагування саме прокурором.

Прокурор також зазначає, що невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу.

Крім того, як зазначає прокурор, згідно п/п 89 п.4 Положення про Міністерство освіти і науки України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014р. №630, Міністерство освіти і науки України здійснює управління об`єктами державної власності, що належать до сфери його управління та згідно пп.3 п.5 Положення - контролює діяльність підприємств, установ та організацій, що належить до сфери його управління.

Прокурор зазначає, що Міністерство освіти і науки України, знаючи про порушення інтересів держави, та маючи відповідні повноваження для їх захисту, не вчинило належних дій щодо захисту інтересів держави, а тому у прокурора наявні підстави для здійснення представництва інтересів держави в суді.

Одеською обласною прокуратурою 24.01.2023р. за №24-72вих-23 з метою вирішення питання щодо наявності підстав для представництва інтересів держави в суді, а також надання можливості самостійно звернутися до суду для захисту інтересів держави відповідно до вимог ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», повідомлено Міністерство освіти і науки України про виявленні порушення. Міністерство освіти і науки України відповідь на звернення прокуратури не надало.

Прокурор стверджує, що Міністерство освіти і науки України протягом тривалого часу з моменту виникнення порушення, а також протягом п`яти місяців з часу повідомлення про виявлення відповідного порушення прокурором заходи, спрямовані на усунення зазначених порушень земельного законодавства не вживались.

На підставі вищевикладеного прокурор зазначає, що ефективним засобом захисту державних інтересів у подібних правовідносинах є звернення саме органами прокуратури до суду в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області та Міністерства освіти і науки України.

Позивач - Головне управління Держгеокадастру в Одеській області в поясненнях, що надійшли до суду 04.08.2023р. зазначає, що відповідно до інформації Відділу №6 Управління надання адміністративних послуг Головного управління в Державному земельному кадастрі наявні відомості щодо реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 5123383400:01:001:0246, площею 42,3000 га, за адресою: Одеська область, Любашівський район, Новоселівська сільська рада (за межами населеного пункту); категорія земель - землі сільськогосподарського призначення; цільове призначення - 01.09 для дослідних і навчальних цілей; вид використання - для ведення учбово-дослідного господарства; дата державної реєстрації земельної ділянки - 24.01.2018; підстава внесення до Державного земельного кадастру: технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) від 08.12.2017р., розробник TOB «ТЕРРА КОМ». У Державному фонді документації із землеустрою та оцінки земель на місцевому рівні, який ведеться відділом, документація відсутня.

Позивач зазначає, що в порядку інформаційного обміну із суб`єктами реєстрації речових прав на нерухоме майно до Державного земельного кадастру надійшла інформація про реєстрацію 15.06.2021р. права комунальної власності на земельну ділянку з кадастровим номером 5123383400:01:001:0246 за Любашівською селищною радою.

Також позивач зазначає, що земельна ділянка з кадастровим номером 5123383400:01:001:0246 перенесена до архівного шару програмного забезпечення ведення Державного земельного кадастру у зв`язку з її поділом на земельні ділянки з кадастровими номерами: 5123383400:01:001:0331, площа земельної ділянки - 11,2334 га, цільове призначення земельної ділянки -01.09 для дослідних і навчальних цілей, категорія земель - землі сільськогосподарського призначення ; 5123383400:01:001:0332, площа земельної ділянки - 11,2334 га, цільове призначення земельної ділянки - 01.09 для дослідних і навчальних цілей, категорія земель - землі сільськогосподарського призначення. У Державному фонді документації із землеустрою та оцінки земель на місцевому рівні, який ведеться відділом, документація відсутня.

В порядку інформаційного обміну від органу державної реєстрації прав на нерухоме майно реєстраційної служби по Подільському району відомості про реєстрацію права власності станом на 15.06.2023р. не надходили.

Позивач стверджує, що в силу вимог ч. 1 та 2 ст. 84, ч. 2 ст. 117 Земельного кодексу України, ч. 4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» вищезазначена земельна ділянка з кадастровим номером 5123383400:01:001:0246 є землею виключно державної власності, має обмежену оборотоздатність та не може бути передана у комунальну власність.

Таким чином, позивач вважає, що Любашівська селищна рада, у порушення вимог законодавства, із перевищенням повноважень зареєструвала за собою право комунальної власності на земельну ділянку з кадастровим номером 5123383400:01:001:0246 площею 42,3 га, внаслідок чого із державної власності незаконно вибула вищезазначена земельна ділянка.

Позивач зазначає, що підставою для державної реєстрації права комунальної власності Любашівської селищної ради на вищезазначену земельну ділянку є лише посилання на вимоги абз. 17 п.п. 58 п. 4 розділу 1 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин».

Відповідно до абз. 4 ч. 1 ст. 117 Земельного кодексу України підставою для державної реєстрації права власності держави, територіальної громади на земельну ділянку є рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність разом з актом приймання - передачі такої земельної ділянки, тому під час здійснення державної реєстрації права власності Любашівської селищної ради Подільського району Одеської області на земельну ділянку з кадастровим номером 5123383400:01:001:0246 площею 42,3 га, державним реєстратором мали бути перевірені наказ Головного управління про передачу зазначеної ділянки сільськогосподарського призначення з державної власності та акт приймання - передачі цієї земельної ділянки.

Позивач також зазначає, що Головним управлінням рішення про передачу цієї земельної ділянки державної власності до земель комунальної власності не приймалось, з постійного користування державного закладу освіти земельна ділянка на той час не вилучалась, акт приймання - передачі земельної ділянки не підписувався.

Враховуючи все викладене, Головне управління Держгеокадастру в Одеській області підтримує позовні вимоги в повному обсязі, просить їх задовольнити.

Позивач - Міністерство освіти і науки України, позовні вимоги підтримує з підстав, викладених у письмових поясненнях, що надійшли до суду 29.08.2023р. та додатково зазначає, що Міністерство не надавало згоди на передачу земельної ділянки з кадастровим номером 5123383400:01:001:0246, площею 42,3 га, яка перебуває у постійному користуванні Північного центру професійної освіти, з державної у комунальну власність.

На підставі зазначеного, позивач вважає, що відповідач не мав повноважень щодо розпорядження спірною земельною ділянкою державної власності.

Відповідач - Любашівська селищна рада Подільського району Одеської області визнає позовні вимоги заступника керівника Одеської обласної прокуратури в повному обсязі.

Розглянув матеріали справи, заслухав пояснення представника прокуратури, судом встановлено, що наказом Одеського обласного управління профтехосвіти від 16.08.1984р. №204 реорганізовано всі середні, технічні училища та училища з одно-дворічним строком навчання у єдиний тип- середнє професійно-технічне училище з відповідними відділеннями за професіями та строками навчання в залежності від рівня освіти молоді. Зокрема, реорганізовано СПТУ №4 у м.Ананьїв у СПТУ №54 у м.Ананьїв.

Наказом Управління народної освіти Одеського облвиконкому №505 від 29.12.1989р. СПТУ №54 у м.Ананьїв перейменовано у ПТУ №У№44 м.Ананьїв.

Відповідно до Державного акту на право постійного користування землею від 22.03.1994р. №00000001, зареєстрованого в Книзі реєстрації актів на право постійного користування землею за №105, виданого на підставі рішення Любашівської районної ради народних депутатів Любашівського району від 23.12.1993р., Любашівській філії Ананьївського середнього професійно - технічного училища №54 надано у постійне користування земельну ділянку площею 42,3 га, що розташована на території Новоселівської сільської ради (за межами населеного пункту). Землю надано для ведення учбово - дослідного господарства.

Наказом управління освіти Одеської обласної державної адміністрації від 14.04.1999р. №132-ОД філію Професійно-технічного училища м. Ананьїва №44 реорганізовано у філію Професійно-технічного училища № 24 м. Саврані шляхом ліквідації її як філії Професійно-технічного училища №44 та об`єднання, як новоствореного з професійно-технічним училищем № 24 з передачею усього майна на баланс.

Згідно з наказом Міністерства освіти і науки України від 01.11.2005р. №630 Професійно-технічне училище №24 м. Саврані перейменовано в Державний професійно-технічний навчальний заклад «Савранське професійно-технічне аграрне училище», який відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 22.10.2010р. №992 перейменовано в Державний навчальний заклад «Савранське професійно-технічне аграрне училище», з відокремленою Любашівською філією.

У подальшому, наказом Міністерства освіти і науки України від 10.07.2011р. №982 Любашівську філію Державного навчального закладу «Савранське професійно-технічне аграрне училище» ліквідовано з 01.09.2013р.

Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 20.12.2017р. №1639 установлено, що Державний навчальний заклад «Савранське професійно-технічне аграрне училище» є правонаступником всього майна, прав і обов`язків припинених закладів, змінено тип і назву Державного навчального закладу «Савранське професійно-технічне аграрне училище» та йому встановлено повне найменування Північний центр професійної освіти.

Наказом Міністерства освіти і науки України від 28.09.2018р. №1032 затверджено Статут Північного центру професійної освіти.

Відповідно до п. 1.2 Статуту Північний центр професійної освіти є правонаступником всього майна, прав і обов`язків Державного навчального закладу «Савранське професійно-технічне аграрне училище».

Як вбачається з матеріалів справи, до Північного центру професійної освіти перейшло право постійного користування земельною ділянкою кадастровий номер 5123383400:01:001:0246, площею 42,3 га, сільськогосподарського призначення, з цільовим призначенням: 01.09 - для дослідних та навчальних цілей, яка розташована на території Любашівської селищної ради Подільського району (колишньої Новоселівської сільської ради Любашівського району) Одеської області.

Згідно з ч. 1 ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про охорону земель» землі в межах території України є об`єктом особливої охорони держави.

За приписами ч.ч.1, 3 ст.1 Земельного кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Використання власності на землю не може завдавати шкоди правам і свободам громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст.2 Земельного кодексу України земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб`єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.

Згідно із ч.ч.1-3 ст.78 Земельного кодексу України право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них.

За приписами ч. 1 та 2 ст.84 Земельного кодексу України у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. Право державної власності на землю набувається і реалізується державою через органи виконавчої влади відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» № 1423-ІХ від 28.04.2021р. внесено зміни до Земельного кодексу України та відповідно до абз. 1 п. 24 Розділу X Перехідних положень Земельного кодексу України, зміст якого визначає, що з дня набрання чинності цим пунктом (27.05.2021р.) землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель:

а) що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування (у тому числі земельних ділянок, що перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств, та земель водного фонду, що перебувають у постійному користуванні державних водогосподарських підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, національних галузевих академій наук).

Відповідно до ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України Головне управління Держгеокадастру в Одеській області, відповідно до покладених на нього завдань є розпорядником земель сільськогосподарського призначення, розташованих на території Одеської області в межах, визначених цим Кодексом.

Як вбачається з матеріалів справи, на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 30.11.2017р. №15-11978/13-17-СГ державним реєстратором Савранської районної державної адміністрації Одеської області Рибчак К.С. 29.01.2019р. за № 45258602 прийнято рішення про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення із кадастровим номером 5123383400:01:001:0246, площею 42,3 га, за державою в особі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 175267921233, номер запису про право власності 30045765).

За результатами проведеної реєстрації права державної власності на дану земельну ділянку, право постійного користування нею, надане Північному центру професійної освіти на підставі Державного акту від 22.03.1994р. на право постійного користування землею серія та номер 00000001, не припинялось.

Судом встановлено, що на підставі Державного акту на право постійного користування землею серія та номер 00000001, виданого 22.03.1994р. Любашівською селищною радою, витягу з Державного земельного кадастру, серія та номер НВ-5105 801672018, виданого 24.01.2018р. відділом у Любашівському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, державним реєстратором Савранської районної державної адміністрації Одеської області Рибчак К.С. 29.01.2019р. за № 45258602 прийнято рішення про державну реєстрацію права постійного користування Північного центру професійної освіти на вищезазначену земельну ділянку сільськогосподарського призначення із кадастровим номером 5123383400:01:001:0246, площею 42,3 га (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 175267921233, номер запису про інше речове право 30046120). Цільове призначення зазначеної земельної ділянки - для дослідних і навчальних цілей, землі сільськогосподарського призначення для ведення учбово-дослідного господарства.

Згідно з ч. 1 ст. 92 Земельного кодексу України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.

Конституційний Суд України у своєму рішенні № 5-рп/2005 від 22.09.2005р. у справі № 1-17/2005 за конституційним поданням 51 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статті 92, пункту 6 розділу X «Перехідні положення» Земельного кодексу України (справа про постійне користування земельними ділянками) вказав, що ст. 92 Земельного кодексу України не обмежує і не скасовує чинне право постійного користування земельними ділянками, набуте громадянами в установлених законодавством випадках. Раніше видані державні акти на право постійного користування землею залишаються чинними та підлягають заміні у разі добровільного звернення громадян або юридичних осіб (Постанова Кабінету Міністрів України від 02.04.2002р. № 449 (чинна до 23.07.2013р.). При цьому, обов`язок переоформлення права користування земельною ділянкою, передбачений п. 6 «Перехідних положень» Земельного кодексу України, визнано неконституційним.

Таким чином, право постійного користування земельною ділянкою, набуте особою у встановленому законодавством порядку, відповідно до законодавства, що діяло на момент набуття права постійного користування, не втрачається та не підлягає обов`язковій заміні.

Право постійного землекористування є безстроковим і може бути припинене лише з підстав, передбачених ст. 141 Земельного кодексу України, перелік яких є вичерпним. Дії органів державної влади та місцевого самоврядування, спрямовані на позбавлення суб`єкта права користування земельною ділянкою після державної реєстрації такого права поза межами підстав, визначених у ст. 141 цього Кодексу, є такими, що порушують право користування земельною ділянкою.

Вирішуючи спори про припинення права власності на земельну ділянку чи права користування нею, суди враховують, що орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування має право прийняти рішення про це лише в порядку, з підстав і за умов, передбачених ст. ст. 140 - 149 Земельного кодексу України.

Громадяни та юридичні особи не можуть втрачати раніше наданого їм в установлених законодавством випадках права користування земельною ділянкою за відсутності підстав, встановлених законом. Така позиція відповідає висновку, викладеному в рішенні Конституційного Суду України № 5-рп/2005 від 22.09.2005р. та наведена у постанові Великої Палати Верховного Суду у постанові від 05.11.2019р. у справі № 906/392/18.

Як вбачається з матеріалів справи, державним реєстратором управління «Центр надання адміністративних послуг» Любашівської селищної ради Одеської області Дудником Г.О. 17.06.2021р. прийнято рішення за №58817049 про реєстрацію права комунальної власності Любашівської селищної ради (код ЄДРПОУ 04380040) на земельну ділянку із кадастровим номером 5123383400:01:001:0246, площею 42,3 га (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 175267921233, номер запису про право власності 42564638 від 15.06.2021р.).

Підставою для державної реєстрації права комунальної власності став абз.17 п.п.58 п.4 розділу Ф Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.04.2021р. №1423.

Вказане рішення державного реєстратора стало підставою для внесення до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомостей про припинення права держави в особі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області на вказану земельну ділянку.

Відповідно до частин 1 та 2 ст. 84 Земельного кодексу України у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. Право державної власності на землю набувається і реалізується державою через органи виконавчої влади відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.

Відповідно до ст. 178 Цивільного кодексу України об`єкти цивільних прав можуть вільно відчужуватися або переходити від однієї особи до іншої в порядку правонаступництва чи спадкування або іншим чином, якщо вони не вилучені з цивільного обороту, або не обмежені в обороті, або не є невід`ємними від фізичної чи юридичної особи. Види об`єктів цивільних прав, перебування яких у цивільному обороті не допускається (об`єкти, вилучені з цивільного обороту), мають бути прямо встановлені у законі. Види об`єктів цивільних прав, які можуть належати лише певним учасникам обороту або перебування яких у цивільному обороті допускається за спеціальним дозволом (об`єкти, обмежено оборотоздатні), встановлюються законом.

Частиною 2 ст. 117 Земельного кодексу України встановлено, що до земель державної власності, які не можуть передаватися у комунальну власність, належать земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна державної власності, а також земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні органів державної влади, державних підприємств, установ, організацій, крім випадків передачі таких об`єктів у комунальну власність.

Пунктом 4 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» від 06.09.2012р. із змінами №5245-У1 передбачено, що з дня набрання чинності цим законом (з 01.01.2013р.) у державній власності залишаються, в тому числі, земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні органів державної влади, державних підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, державних галузевих академій наук.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» № 1423-ІХ від 28.04.2021р. внесено зміни до Земельного кодексу України та відповідно до абзацу 1 п. 24 Розділу X Перехідних положень Земельного кодексу України з дня набрання чинності цим пунктом (27.05.2021р.) землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель:

а) що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування (у тому числі земельних ділянок, що перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств, та земель водного фонду, що перебувають у постійному користуванні державних водогосподарських підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, національних галузевих академій наук).

Судом встановлено, що спірна земельна ділянка належить до земель державної форми власності. При цьому, Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області рішення про передачу цієї земельної ділянки державної власності до земель комунальної власності не приймалось, з постійного користування державного закладу освіти земельна ділянка на той час не вилучалась, акт приймання-передачі земельної ділянки не підписувався.

Враховуючи все викладене вище, суд дійшов висновку про наявність підстав для скасування рішення державного реєстратора управління «Центр надання адміністративних послуг» Любашівської селищної ради Одеської області Дудника Г.О. від 17.06.2021р. за №58817049 про реєстрацію права комунальної власності Любашівської селищної ради Подільського району Одеської області на земельну ділянку із кадастровим номером 5123383400:01:001:0246 площею 42,3 га (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 175267921233), номер запису про право власності 42564638 від 15.06.2021); скасування у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державної реєстрації права комунальної власності від 15.06.2021р. за №47566381 з одночасним припиненням права комунальної власності Любашівської селищної ради Подільського району Одеської області на земельну ділянку з кадастровим номером 5123383400:01:001:0246, площею 42,3 га (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 175267921233).

Як вбачається з матеріалів справи, що в подальшому рішенням Любашівської селищної ради VII сесії VIII скликання від 30.06.2021р. за №2533 «Про вилучення земельних ділянок, що знаходились у користуванні шкіл, наданих для дослідних і навчальних цілей до земель запасу Любашівської селищної ради Подільського району Одеської області» вилучено земельні ділянки, у тому числі земельну ділянку з кадастровим номером 5123383400:01:001:0246 площею 42,3 га, які знаходились у користуванні шкіл, наданих для дослідних і навчальних цілей до земель запасу Любашівської селищної ради Подільського району Одеської області зі зміною цільового призначення - для ведення товарного сільського господарського виробництва.

На підставі зазначеного рішення державним реєстратором управління «Центр надання адміністративних послуг» Любашівської селищної ради Одеської області Дудником Г.О. 29.07.2021р. внесено відомості до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно за номером 59535208 про припинення права постійного користування на земельну ділянку із кадастровим номером 5123383400:01:001:0246 площею 42,3 га Північного центру професійної освіти (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 175267921233, номер запису про інше речове право 30046120, дата та час реєстрації 26.07.2021р.).

Рішенням Любашівської селищної ради VIII сесії VIII скликання від 12.08.2021р. № 2852 «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації на поділ земельних ділянок з метою їх включення до переліку земельних ділянок право оренди яких виставляється на аукціон окремими лотами» надано дозвіл на виготовлення технічної документації на поділ, зокрема, земельної ділянки із кадастровим номером 5123383400:01:001:0246 площею 42,3 га з цільовим призначенням із земель запасу для дослідних і навчальних цілей (Додаток 1 пункт 5 до рішення).

Суд вважає за необхідне зауважити, що відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Зав матеріалами справи, Любашівська селищна рада Подільського району Одеської області, свідомо, володіючи інформацією про те, що земельна ділянка не може бути передана із державної у комунальну власність в силу закону та діючих обмежень, безпідставно, з перевищенням своїх повноважень та з порушенням чинного законодавства прийняла рішення від 30.06.2021р. за №2533 «Про вилучення земельних ділянок, що знаходились у користуванні шкіл, наданих для дослідних і навчальних цілей до земель запасу Любашівської селищної ради Подільського району Одеської області» в частині вилучення земельної ділянки з кадастровим номером 5123383400:01:001:0246 площею 42,3 га та своїм рішенням від 12.08.2021р. № 2852 надала дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки.

Так, на замовлення Любашівської селищної ради (договір від 05.10.2021р. № 4846/10/0) у 2021р. розроблено проект із землеустрою щодо поділу земельної ділянки 5123383400:01:001:0246 площею 42,3 га для дослідних і навчальних цілей за адресою: Одеська область, Подільський район, Любашівська селищна рада (за межами населеного пункту) на три: ділянка № 1 - 11,2334 га, ділянка № 2 - 11,2334 га, ділянка № 3 - 19,8332 га.

Згідно відомостей Державного земельного кадастру земельна ділянка з кадастровим номером 5123383400:01:001:0246, площею 42,3 га, переміщена до архівного шару програмного забезпечення в результаті поділу на земельні ділянки із кадастровими номерами 5123383400:01:001:0331, 5123383400:01:001:0332, 5123383400:01:001:0333.

Як вбачається з матеріалів справи, 30.11.2021р. державним кадастровим реєстратором відділу у Любашівському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області Вересневим Є.С. відкрито поземельні книги на земельні ділянки, присвоєно останнім нові кадастрові номери: кадастровий номер 5123383400:01:001:0331 - земельній ділянці площею 11,2334 га, кадастровий номер 5123383400:01:001:0332 - земельній ділянці площею 1 1,2334 га кадастровий номер 5123383400:01:001:0333 - земельній ділянці площею 19,8332 га та внесено до Державного земельного кадастру відомості про зазначені земельні ділянки.

Відповідно до розділу 1 поземельної книги (запис від 30.11.2021р. № 001) земельна ділянка із кадастровим номером 5123383400:01:001:0331 площею 11,2334 га, розташована за адресою: Одеська область, Подільський район, Любашівська селищна рада (за межами населеного пункту) віднесена до категорії земель сільськогосподарського призначення, вид використання: для навчальних та дослідних цілей, код цільового призначення 01.09 - для дослідних і навчальних цілей, форма власності - комунальна.

Відповідно до розділу 1 поземельної книги (запис від 30.11.2021 № 001) земельна ділянка із кадастровим номером 5123383400:01:001:0332 площею 11,2334 га, розташована за адресою: Одеська область, Подільський район, Любашівська селищна рада (за межами населеного пункту) віднесена до категорії земель сільськогосподарського призначення, вид використання: для навчальних та дослідних цілей, код цільового призначення 01.09 - для дослідних і навчальних цілей, форма власності - комунальна.

Відповідно до розділу 1 поземельної книги (запис від 30.11.2021 № 001) земельна ділянка із кадастровим номером 5123383400:01:001:0333 площею 19,8332 га, розташована за адресою: Одеська область, Подільський район, Любашівська селищна рада (за межами населеного пункту) віднесена до категорії земель сільськогосподарського призначення, вид використання: для навчальних та дослідних цілей, код цільового призначення 01.09 - для дослідних і навчальних цілей, форма власності - комунальна.

При цьому, як вбачається з матеріалів справи, Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області наказ про передачу зазначеної земельної ділянки сільськогосподарського призначення з державної до комунальної власності не приймався, акт приймання-передачі земельної ділянки не підписувався, а з урахуванням статусу земельної ділянки (земельна ділянка є об`єктом державної власності, віднесена до категорії земель сільськогосподарського призначення, знаходиться у постійному користуванні державного професійно-технічного навчального закладу на підставі Державного акту на право постійного користування землею) не могли бути прийняті

За таких обставин, волевиявлення власника земельної ділянки щодо передачі її з державної до комунальної власності відсутнє.

Відповідно до вимог ст. 50 Закону України «Про землеустрій» до складу проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки повинні бути включені рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у порядку, встановленому законодавством або за рішенням суду.

Рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою є стадією процесу отримання земельної ділянки у власність.

Тобто, у разі отримання дозволу на розробку проекту землеустрою у зацікавленої особи виникають правомірні очікування на отримання земельної ділянки у власність.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.

Формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об`єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; шляхом інвентаризації земель державної чи комунальної власності у випадках, передбачених законом; за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв).

Нормами ч. ч. 9, 10 ст. 79-1 Земельного кодексу України передбачено, що земельна ділянка може бути об`єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї. Державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.

За визначенням ст.1 Закону України «Про землеустрій» документація із землеустрою - затверджені в установленому порядку текстові та графічні матеріали, якими регулюється використання та охорона земель державної, комунальної та приватної власності, а також матеріали обстеження і розвідування земель тощо.

У відповідності до ст. 1 Закону України «Про Державний земельний кадастр» державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.

Частиною 6 ст.21 Закону України «Про Державний земельний кадастр» передбачено, що підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки є, зокрема, невідповідність поданих документів вимогам законодавства, а також знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини.

Згідно з ч. 6. ст.16 Закону України «Про Державний земельний кадастр» кадастровий номер скасовується лише у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки. Зміна власника чи користувача земельної ділянки, зміна відомостей про неї не є підставою для скасування кадастрового номера.

Частиною 4 ст.25 Закону України «Про Державний земельний кадастр» передбачено, що Поземельна книга закривається у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки.

Пунктом 50 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1051 від 17.10.2012р. передбачено, що Поземельна книга в електронній (цифровій) формі відкривається шляхом її формування за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру з використанням даних електронного документа. Дата відкриття Поземельної книги є датою державної реєстрації земельної ділянки. Номером Поземельної книги є кадастровий номер земельної ділянки.

Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області наказ про передачу земельної ділянки з кадастровим номером 5123383400:01:001:0246 з державної до комунальної власності не приймався, отже, з урахуванням викладеного вище, державна реєстрація у Державному земельному кадастрі земельних ділянок 5123383400:01:001:0331, 5123383400:01:001:0332, 5123383400:01:001:0333 комунальної власності прямо суперечить положенням законодавства, у звязку із чим суд дійшов висновку про наявність підстав для закриття поземельні книги від 30.11.2021р. щодо земельних ділянок 5123383400:01:001:0331, 5123383400:01:001:0332, 5123383400:01:001:0333.

Суд звертає увагу, що громадяни та юридичні особи не можуть втрачати раніше наданого їм в установлених законодавством випадках права користування земельною ділянкою за відсутності підстав, встановлених законом. Така позиція відповідає висновку, викладеному в рішенні Конституційного Суду України №5-рп/2005 від 22.09.2005р.

До земель державної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать: земельні ділянки, закріплені за державними закладами професійної (професійно-технічної) освіти; земельні ділянки, закріплені за державними закладами вищої освіти, (п. ж, з ч.4 ст. 84 Земельного кодексу України).

Відповідно до ст.391 Цивільного кодексу України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.

Згідно зі ст.152 Земельного кодексу України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом, зокрема, визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування та застосування інших, передбачених законом, способів.

У постановах Великої Палати Верховного Суду від 12.06.2019р. у справі № 487/10128/14 та від 15.09.2020р. у справі № 469/1044/17 вказані можливі способи усунення таких порушень, яких може вимагати законний власник, а саме шляхом оспорення відповідних рішень органів державної влади чи органів місцевого самоврядування, договорів або інших правочинів, а також вимагаючи повернути земельну ділянку.

В ході розгляду справи судом встановлено, що Любашівська селищна рада повністю визнає позовні вимоги заступника керівника Одеської обласної прокуратури, отже, не заперечує проти того, що прийняті нею рішення від 30.06.2021р. за №2533 «Про вилучення земельних ділянок, що знаходились у користуванні шкіл, наданих для дослідних і навчальних цілей до земель запасу Любашівської селищної ради Подільського району Одеської області» в частині вилучення земельної ділянки з кадастровим номером 5123383400:01:001:0246 площею 42,3 га, та від 12.08.2021р. № 2852 «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації на поділ земельних ділянок з метою їх включення до переліку земельних ділянок право оренди яких виставляється на аукціон окремими лотами» у частині надання дозволу на виготовлення технічної документації на поділ земельної ділянки із кадастровим номером 5123383400:01:001:0246, площею 42,3 га з цільовим призначенням із земель запасу для дослідних і навчальних цілей (Додаток 1 пункт 5 до рішення), були прийняті з порушенням повноважень, наданих їй Конституцією та Законами України, з порушенням норм чинного земельного законодавства України та процедур передачі та реєстрації права комунальної власності на вказану земельну ділянку.

Згідно ч.10 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Враховуючи все викладене вище, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог заступника керівника Одеської обласної прокуратури та скасування рішення державного реєстратора управління «Центр надання адміністративних послуг» Любашівської селищної ради Одеської області Дудника Г.О. від 17.06.2021р. за №58817049 про реєстрацію права комунальної власності Любашівської селищної ради Подільського району Одеської області на земельну ділянку із кадастровим номером 5123383400:01:001:0246, площею 42,3 га (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 175267921233), номер запису про право власності 42564638 від 15.06.2021); - скасування у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державної реєстрації права комунальної власності від 15.06.2021р. за №47566381 з одночасним припиненням права комунальної власності Любашівської селищної ради Подільського району Одеської області на земельну ділянку з кадастровим номером 5123383400:01:001:0246, площею 42,3 га (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 175267921233);- визнання незаконним та скасування рішення Любашівської селищної ради VII сесії VIII скликання від 30.06.2021р. за №2533 «Про вилучення земельних ділянок, що знаходились у користуванні шкіл, наданих для дослідних і навчальних цілей, до земель запасу Любашівської селищної ради Подільського району Одеської області» в частині вилучення земельної ділянки з кадастровим номером 5123383400:01:001:0246, площею 42,3 га, яка знаходилась у користуванні шкіл, наданих для дослідних і навчальних цілей, до земель запасу Любашівської селищної ради Подільського району Одеської області зі зміною цільового призначення - для ведення товарного сільського господарського виробництва; - скасування у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державної реєстрації припинення права постійного користування Північного центру професійної освіти (код ЄДРПОУ 02546370) на земельну ділянку із кадастровим номером 5123383400:01:001:0246, площею 42,3 га, здійснену державним реєстратором управління «Центр надання адміністративних послуг» Любашівської селищної ради Одеської області Дудником Г.О. 29.07.2021р. за номером 59535208 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 175267921233, номер запису про інше речове право 30046120, дата та час реєстрації 26.07.2021р.) з одночасним поновленням права постійного користування за Північним центром професійної освіти (номер запису 45258602 від 29.01.2019р., номер запису 30046120); - визнання незаконним та скасування рішення Любашівської селищної ради VIII сесії VIII скликання від 12.08.2021р. №2852 «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації на поділ земельних ділянок з метою їх включення до переліку земельних ділянок, право оренди яких виставляється на аукціон окремими лотами» в частині земельної ділянки із кадастровим номером 5123383400:01:001:0246, площею 42,3 га з цільовим призначенням - із земель запасу для дослідних і навчальних цілей (пункт 5 Додатку 1 до рішення). скасування проведеної державним кадастровим реєстратором відділу у Любашівському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області Береснєвим Є.С. 30.11.2021р. реєстрації в Державному земельному кадастрі земельної ділянки площею 11,2334 га з кадастровим номером 5123383400:01:001:0331 з одночасним закриттям Поземельної книги відносно цієї земельної ділянки; скасування проведеної державним кадастровим реєстратором відділу у Любашівському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області Береснєвим Є.С. 30.11.2021р. реєстрації в Державному земельному кадастрі земельної ділянки площею 11,2334 га з кадастровим номером 5123383400:01:001:0332 з одночасним закриттям Поземельної книги відносно цієї земельної ділянки; скасування проведеної державним кадастровим реєстратором відділу у Любашівському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області Береснєвим Є.С. 30.11.2021р. реєстрації в Державному земельному кадастрі земельної ділянки площею 19,8332 га з кадастровим номером 5123383400:01:001:0333 з одночасним закриттям Поземельної книги відносно цієї земельної ділянки; зобов`язання Любашівської селищної ради Подільського району Одеської області повернути державі в особі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області земельну ділянку площею 8,6911 га з кадастровим номером 5123383400:01:001:0246, яку поділено на земельні ділянки площею 11,2334 га з кадастровим номером 5123383400:01:001:0331, площею 11,2334 га з кадастровим номером 5123383400:01:001:0332,площею 19,8332 газ кадастровим номером 5123383400:01:001:0333.

Досліджуючи наявність у заступника керівника Одеської обласної прокуратури повноважень на звернення з даним позовом до суду суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.3 ст.23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави в разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Частиною 4 ст.23 Закону України «Про прокуратуру» визначено, що наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва.

Відповідно до ч.4 ст. 53 ГПК України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує: 1) в чому полягає порушення інтересів держави, 2) необхідність їх захисту, 3) визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає 4) орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції в спірних правовідносинах.

Прокурор зобов`язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб`єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу (ч.4 ст.23 Закону України «Про прокуратуру»).

Системне тлумачення положень ст.53 ГПК України та ст.23 Закону України «Про прокуратуру» дозволяє дійти висновку, що прокурор здійснює представництво у суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави у двох випадках: 1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати такий захист у спірних правовідносинах; 2) якщо немає органу державної влади, органу місцевого самоврядування чи іншого суб`єкта владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати захист законних інтересів держави у спірних правовідносинах (висновок викладений у постановах Верховного Суду від 31.10.2019р. у справі № 923/35/19, від 23.07.2020р. у справі № 925/383/18).

Прокурор, звертаючись до суду з позовом, має обґрунтувати та довести підстави для представництва, однією з яких є бездіяльність компетентного органу.

Бездіяльність компетентного органу означає, що він знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк. Звертаючись до відповідного компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому ст.23 Закону України «Про прокуратуру», прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.

Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу. Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об`єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню, тощо.

Вирішуючи питання щодо наявності підстав для представництва, суд не повинен установлювати саме протиправність бездіяльності компетентного органу чи його посадової особи. Частиною 7 ст.23 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що в разі встановлення ознак адміністративного чи кримінального правопорушення прокурор зобов`язаний здійснити передбачені законом дії щодо порушення відповідного провадження. Відтак, питання про те, чи була бездіяльність компетентного органу протиправною та які її причини, суд буде встановлювати за результатами притягнення відповідних осіб до відповідальності. Господарсько-правовий спір між компетентним органом, в особі якого позов подано прокурором в інтересах держави, та відповідачем не є спором між прокурором і відповідним органом, а також не є тим процесом, у якому розглядається обвинувачення прокурором посадових осіб відповідного органу у протиправній бездіяльності.

Таким чином, прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження його бездіяльності. Якщо прокурору відомо причини такого не звернення, він обов`язково повинен зазначити їх в обґрунтуванні підстав для представництва, яке міститься в позові, але якщо з відповіді компетентного органу на звернення прокурора такі причини з`ясувати неможливо чи такої відповіді взагалі не отримано, то це не є підставою вважати звернення прокурора необґрунтованим (постанова Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020р. у справі № 912/2385/18).

Отже, прокурор звертаючись до суду в інтересах держави, має визначити компетентний орган та довести, у чому полягає невжиття компетентним органом заходів для захисту порушених прав, які підлягають захисту у спосіб, який обрав прокурор, і зокрема, захист законних інтересів держави у спірних правовідносинах.

З матеріалів справи вбачається, що позивачі не звертались з відповідним позовом до суду.

Матеріалами справи також підтверджується, що Одеською обласною прокуратурою листами від 24.01.2023р. повідомлено Головне управління Держгеокадастру в Одеській області та Міністерство освіти і науки України про намір звернутися до суду із позовом до Любашівської селищної ради Подільського району Одеської області щодо відновлення прав на земельну ділянку із кадастровим номером 5123383400:01:001:0246.

З урахуванням наведеного, суд доходить висновку про підтвердження прокурором підстав для представництва інтересів держави в даній справі.

Відповідно до ч.3 ст.13 ГПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

За приписами ч.1 ст.73 цього Кодексу доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

При цьому, відповідно до ч.1 ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Верховний Суд неодноразово наголошував щодо необхідності застосування категорій стандартів доказування та відзначав, що принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин справи. Зокрема, це й принцип передбачає покладання тягаря доказування на сторони.

Одночасно цей принцип не передбачає обов`язку суду вважати доведеною та встановленою обставину, про яку сторона стверджує. Така обставина підлягає доказуванню таким чином, аби задовольнити, як правило, стандарт переваги більш вагомих доказів, тобто коли висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається більш вірогідним, ніж протилежний. Аналогічний стандарт доказування застосовано Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 18.03.2020р. у справі №129/1033/13-ц (провадження №14-400цс19).

Реалізація принципу змагальності сторін в процесі та доведення перед судом обґрунтованості своїх вимог є конституційною гарантією, передбаченою у ст. 129 Конституції України.

Справедливість судового розгляду повинна знаходити свою реалізацію, в тому числі у здійсненні судом правосуддя без формального підходу до розгляду кожної конкретної справи. Дотримання принципу справедливості судового розгляду є надзвичайно важливим під час вирішення судових справ, оскільки його реалізація слугує гарантією того, що сторона, незалежно від рівня її фахової підготовки та розуміння певних вимог цивільного судочинства, матиме можливість забезпечити захист своїх інтересів.

До того ж, 17.10.2019р. набув чинності Закон України від 20.09.2019 №132-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні», яким було, зокрема внесено зміни до ГПК України та змінено назву ст. 79 ГПК України з «Достатність доказів» на нову - «Вірогідність доказів» та викладено її у новій редакції з фактичним впровадженням у господарський процес стандарту доказування «вірогідність доказів».

Стандарт доказування «вірогідність доказів», на відміну від «достатності доказів», підкреслює необхідність співставлення судом доказів, які надає позивач та відповідач.

Відповідно до ст. 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Тлумачення змісту цієї статті свідчить, що нею покладено на суд обов`язок оцінювати докази, обставини справи з огляду і на їх вірогідність, яка дозволяє дійти висновку, що факти, які розглядаються, скоріше були (мали місце), аніж не були.

Зазначений підхід узгоджується з судовою практикою ЄСПЛ, юрисдикція якого поширюється на всі питання тлумачення і застосування Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (пункт 1 статті 32 Конвенції). Так, зокрема, у рішенні 23.08.2016р. у справі «Дж. К. та Інші проти Швеції» («J.K. AND OTHERS v. SWEDEN») ЄСПЛ наголошує, що «у країнах загального права у кримінальних справах діє стандарт доказування «поза розумним сумнівом («beyond reasonable doubt»). Натомість, у цивільних справах закон не вимагає такого високого стандарту; скоріше цивільна справа повинна бути вирішена з урахуванням «балансу вірогідностей». … Суд повинен вирішити, чи являється вірогідність того, що на підставі наданих доказів, а також правдивості тверджень заявника, вимога цього заявника заслуговує довіри».

Відповідно до ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

При винесені даного рішення суд враховує положення Висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов`язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.

При цьому, зазначений Висновок також акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Європейський суд з прав людини у рішенні від 10.02.2010р. у справі «Серявін та інші проти України» зауважив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.

У справі «Трофимчук проти України» (№4241/03, §54, ЄСПЛ, 28.10.2010р.) Європейський суд з прав людини також зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід.

Відповідно до п.1 ч.2 ст.46 ГПК України відповідач має право визнати позов (всі або частину позовних вимог) - на будь-якій стадії судового процесу.

Згідно ч.1 ст.130 ГПК України у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

На підставі вищенаведеного, враховуючи визнання Любашівською селищною радою Подільського району Одеської області позовних вимог до початку розгляду справи по суті, з відповідача підлягає стягненню 50% судового збору.

На підставі зазначеного, керуючись ст.ст. 123, 129, 130, 232, 238, 240, 241 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позовну заяву заступника керівника Одеської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області та Міністерства освіти і науки України до Любашівської селищної ради Подільського району Одеської області про: скасування рішення державного реєстратора управління «Центр надання адміністративних послуг» Любашівської селищної ради Одеської області Дудника Г.О. від 17.06.2021р. за №58817049 про реєстрацію права комунальної власності Любашівської селищної ради Подільського району Одеської області на земельну ділянку із кадастровим номером 5123383400:01:001:0246, площею 42,3 га (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 175267921233, номер запису про право власності 42564638 від 15.06.2021); скасування у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державної реєстрації права комунальної власності від 15.06.2021р. за №47566381 з одночасним припиненням права комунальної власності Любашівської селищної ради Подільського району Одеської області на земельну ділянку з кадастровим номером 5123383400:01:001:0246,площею 42,3 га (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 175267921233); визнання незаконним та скасування рішення Любашівської селищної ради від 30.06.2021р. за №2533 «Про вилучення земельних ділянок, що знаходились у користуванні шкіл, наданих для дослідних і навчальних цілей до земель запасу Любашівської селищної ради Подільського району Одеської області» в частині вилучення земельної ділянки з кадастровим номером 5123383400:01:001:024, площею 42,3 га, яка знаходилась у користуванні шкіл, наданих для дослідних і навчальних цілей до земель запасу Любашівської селищної ради Подільського району Одеської області зі зміною цільового призначення - для ведення товарного сільського господарського виробництва; скасування у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державної реєстрації припинення права постійного користування Північного центру професійної освіти (код ЄДРПОУ 02546370) на земельну ділянку із кадастровим номером 5123383400:01:001:0246, площею 42,3 га, здійснену державним реєстратором управління «Центр надання адміністративних послуг» Любашівської селищної ради Одеської області Дудником Г.О. 29.07.2021р. за номером 59535208 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 175267921233, номер запису про інше речове право 30046120, дата та час реєстрації 26.07.2021р.) з одночасним поновленням права постійного користування за Північним центром професійної освіти (номер запису 45258602 від 29.01.2019р., номер запису 30046120); визнання незаконним та скасування рішення Любашівської селищної ради від 12.08.2021р. №2852 «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації на поділ земельних ділянок з метою їх включення до переліку земельних ділянок, право оренди яких виставляється на аукціон окремими лотами» в частині земельної ділянки із кадастровим номером 5123383400:01:001:0246, площею 42,3 га, з цільовим призначенням із земель запасу для дослідних і навчальних цілей (пункт 5 Додатку 1 до рішення); скасування проведеної державним кадастровим реєстратором відділу у Любашівському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області Береснєвим Є.С. 30.11.2021р. реєстрації в Державному земельному кадастрі земельної ділянки площею 11,2334 га з кадастровим номером 5123383400:01:001:0331 з одночасним закриттям Поземельної книги відносно цієї земельної ділянки; скасування проведеної державним кадастровим реєстратором відділу у Любашівському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області Береснєвим Є.С. 30.11.2021р. реєстрації в Державному земельному кадастрі земельної ділянки площею 11,2334 га з кадастровим номером 5123383400:01:001:0332 з одночасним закриттям Поземельної книги відносно цієї земельної ділянки; скасування проведеної державним кадастровим реєстратором відділу у Любашівському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області Береснєвим Є.С. 30.11.2021р. реєстрації в Державному земельному кадастрі земельної ділянки площею 19,8332 га з кадастровим номером 5123383400:01:001:0333 з одночасним закриттям Поземельної книги відносно цієї земельної ділянки; зобов`язання Любашівської селищної ради Подільського району Одеської області повернути державі в особі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області земельну ділянку площею 42,3 га з кадастровим номером 5123383400:01:001:0246, яку поділено на земельні ділянки площею 11,2334 га з кадастровим номером 5123383400:01:001:0331, площею 11,2334 га з кадастровим номером 5123383400:01:001:0332, площею 19,8332 газ кадастровим номером 5123383400:01:001:0333 - задовольнити повністю.

2. Скасувати рішення державного реєстратора управління «Центр надання адміністративних послуг» Любашівської селищної ради Одеської області Дудника Г.О. від 17.06.2021р. за №58817049 про реєстрацію права комунальної власності Любашівської селищної ради Подільського району Одеської області на земельну ділянку із кадастровим номером 5123383400:01:001:0246, площею 42,3 га (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 175267921233, номер запису про право власності 42564638 від 15.06.2021).

3. Скасувати у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державну реєстрацію права комунальної власності від 15.06.2021р. за №47566381 з одночасним припиненням права комунальної власності Любашівської селищної ради Подільського району Одеської області на земельну ділянку з кадастровим номером 5123383400:01:001:0246, площею 42,3 га (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 175267921233).

4. Визнати незаконним та скасувати рішення Любашівської селищної ради від 30.06.2021р. за №2533 «Про вилучення земельних ділянок, що знаходились у користуванні шкіл, наданих для дослідних і навчальних цілей до земель запасу Любашівської селищної ради Подільського району Одеської області» в частині вилучення земельної ділянки з кадастровим номером 5123383400:01:001:0246, площею 42,3 га, яка знаходилась у користуванні шкіл, наданих для дослідних і навчальних цілей до земель запасу Любашівської селищної ради Подільського району Одеської області зі зміною цільового призначення - для ведення товарного сільського господарського виробництва.

5. Скасувати у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державну реєстрацію припинення права постійного користування Північного центру професійної освіти (код ЄДРПОУ 02546370) на земельну ділянку із кадастровим номером 5123383400:01:001:0246, площею 42,3 га, здійснену державним реєстратором управління «Центр надання адміністративних послуг» Любашівської селищної ради Одеської області Дудником Г.О. 29.07.2021р. за номером 59535208 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 175267921233, номер запису про інше речове право 30046120, дата та час реєстрації 26.07.2021р.) з одночасним поновленням права постійного користування за Північним центром професійної освіти (номер запису 45258602 від 29.01.2019р., номер запису 30046120).

6. Визнати незаконним та скасувати рішення Любашівської селищної ради від 12.08.2021р. №2852 «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації на поділ земельних ділянок з метою їх включення до переліку земельних ділянок, право оренди яких виставляється на аукціон окремими лотами» в частині земельної ділянки із кадастровим номером 5123383400:01:001:0246, площею 42,3 га, з цільовим призначенням із земель запасу для дослідних і навчальних цілей (пункт 5 Додатку 1 до рішення).

7. Скасувати проведену державним кадастровим реєстратором відділу у Любашівському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області Береснєвим Є.С. 30.11.2021р. реєстрацію в Державному земельному кадастрі земельної ділянки площею 11,2334 га з кадастровим номером 5123383400:01:001:0331 з одночасним закриттям Поземельної книги відносно цієї земельної ділянки.

8. Скасувати проведену державним кадастровим реєстратором відділу у Любашівському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області Береснєвим Є.С. 30.11.2021р. реєстрацію в Державному земельному кадастрі земельної ділянки площею 11,2334 га з кадастровим номером 5123383400:01:001:0332 з одночасним закриттям Поземельної книги відносно цієї земельної ділянки.

9. Скасувати проведену державним кадастровим реєстратором відділу у Любашівському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області Береснєвим Є.С. 30.11.2021р. реєстрацію в Державному земельному кадастрі земельної ділянки площею 19,8332 га з кадастровим номером 5123383400:01:001:0333 з одночасним закриттям Поземельної книги відносно цієї земельної ділянки.

10. Зобов`язати Любашівську селищну раду Подільського району Одеської області (66502, Одеська обл., Подільський р-н, смт Любашівка, вул. Софіївська, 97, код ЄДРПОУ - 04380040 ) повернути державі в особі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області (65078, м. Одеса, вул. Космонавтів, 34, код ЄДРПОУ 39765871) земельну ділянку площею 42,3 га з кадастровим номером 5123383400:01:001:0246, яку поділено на земельні ділянки площею 11,2334 га з кадастровим номером 5123383400:01:001:0331, площею 11,2334 га з кадастровим номером 5123383400:01:001:0332, площею 19,8332 газ кадастровим номером 5123383400:01:001:0333.

11. Стягнути з Любашівської селищної ради Подільського району Одеської області (66502, Одеська обл., Подільський р-н, смт Любашівка, вул. Софіївська, 97, код ЄДРПОУ - 04380040, електронна пошта: ІНФОРМАЦІЯ_1) на користь Одеської обласної прокуратури (р\р UA808201720343100002000000564 в ДКСУ м. Київ, МФО 820172, ЄДРПОУ 03528552) витрати по сплаті судового збору у розмірі 12 078 грн.

12. Повернути Одеській обласній прокуратурі (65026, м. Одеса, вул. Пушкінська, 3, код ЄДРПОУ - 03528552, електронна пошта: Odeska.obl@od.gp.gov.ua) з Державного бюджету України (ГУК в Одеській обл./Приморський р-н/ 22030101, код ЄДРПОУ 37607526, Казначейство України (ЕАП), р/р UA938999980313141206083015758, МФО 899998, КБК 22030101) судовий збір у розмірі 12 078 грн, сплачений згідно платіжної інструкції №1277 від 04.07.2023р.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 20 днів з дня його проголошення (підписання).

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Повний текст рішення складено 18 січня 2024 р.

Суддя Н.В. Рога

Дата ухвалення рішення16.01.2024
Оприлюднено19.01.2024
Номер документу116381946
СудочинствоГосподарське