ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 січня 2024 року м. ЧернівціСправа № 926/4512/23
Господарський суд Чернівецької області у складі судді Дутки В.В., при секретарі судового засідання Токарюк Н.Я., розглянувши матеріали справи
за позовом Управління комунальної власності Чернівецької міської ради, м. Чернівці
до державного науково-технічного центру з міжгалузевих і регіональних проблем екологічної безпеки та енергозбереження Екоресурс , м. Чернівці
про звільнення приміщення
представники сторін:
від позивача Радул К.В.
від відповідача Бройде З.С.
ВСТАНОВИВ:
18.10.2023 Управління комунальної власності Чернівецької міської ради звернулося до Господарського суду Чернівецької області з позовом до державного науково-технічного центру з міжгалузевих і регіональних проблем екологічної безпеки та енергозбереження Екоресурс про звільнення приміщення, що розташоване за адресою: м. Чернівці, вул. О.Кобилянської,2.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач після припинення дії договору позички нерухомого майна від 02.03.2016 безпідставно користується нежитловими приміщеннями по вул.О.Кобилянської, 2, які перебувають у власності територіальної громади м.Чернівці.
Ухвалою Господарського суду Чернівецької області від 25.10.2023 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 15.11.2023.
Ухвалою від 18.12.2023 закрито підготовче провадження у справі та призначено розгляд справи по суті на 10.01.2024.
У судовому засідання 10.01.2024 суд розпочав розгляд справи по суті, заслухав вступне слово позивача та відповідача, дослідив докази у справі та оголосив перерву до 17.01.2024.
11.01.2024 відповідач подав клопотання від 10.01.2024 про долучення до справи доказів.
Розглянувши клопотання відповідача про долучення доказів, суд зазначає таке.
Згідно з ч. 3 ст. 80 ГПК України відповідач, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, повинні подати суду докази разом з поданням відзиву або письмових пояснень третьої особи.
Відповідно до ст. 119 ГПК України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Відповідач не довів поважності пропуску строку для подання доказів.
Згідно з ч. 8 ст. 80 ГПК України докази, не подані у встановлений законом або судом строк, до розгляду судом не приймаються, крім випадку, коли особа, яка їх подає, обґрунтувала неможливість їх подання у вказаний строк з причин, що не залежали від неї.
Враховуючи, що докази згідно клопотання про долучення доказів, не подані у встановлений процесуальним законом строк та, при цьому, позивачем не обґрунтовано належними та допустимими доказами неможливість їх подання у встановлений строк з причин, що не залежали від нього, такі докази до розгляду судом не приймаються на підставі ч. 8 ст. 80 ГПК України.
Розгляд справи 17.01.2024 продовжено зі стадії судових дебатів. Представник позивача в судовому засіданні просив задовольнити позовні вимоги, представник відповідача просив відмовити у задоволенні позову.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
15.02.1999 року між виконавчим комітетом Чернівецької міської ради та державним науково-технічним центром «Екоресурс» укладено договір оренди нежилих приміщень по вул.О.Кобилянської, 2 в м.Чернівці.
Згідно акту прийому-передачі від 15.02.1999 року, нежилі приміщення, загальною площею 91,5 кв.м., передані державному науково-технічному центру «Екоресурс».
02.03.2016 року між Департаментом економіки Чернівецької міської ради (далі - Позичкодавець) та державним науково-технічним центром з міжгалузевих і регіональних проблем екологічної безпеки та ресурсозбереження «Екоресурс» (далі - Користувач) укладено договір позички №31/БО, згідно якого Позичкодавець, на підставі рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 26.05.2015 №264/10 та заяви від 30.03.2015 вх. №02/01/-11-964/0 передав, а Користувач прийняв у строкове користування нежиле приміщення, загальною площею 132,3 кв.м., розташоване за адресою: м.Чернівці, вул.Кобилянської Ольги, 2, в мансарді будівлі, з метою використання під офіс.
Відповідно до п.1.5. Договору, цей Договір укладено строком на два роки й одинадцять місяців, що діє з 01 листопада 2015 до 30 вересня 2018 (включно).
19.10.2018 року сторони уклали додатковий договір №1, яким продовжили строк дії договору позички №31/БО до 31 серпня 2021 (включно).
Згідно п.1.4. Договору, об`єкт позички належить до комунальної класності територіальної громади м.Чернівці і знаходиться на балансі КЖРЕП №9.
Відповідно до п.7.2. Договору, цей Договір припиняється в разі закінчення строку, на який його було укладено.
Департамент розвитку Чернівецької міської ради, як правонаступник Департаменту економіки Чернівецької міської ради, листом від 19.03.2021 повідомив відповідача про закінчення дії договору 31.08.2021 та відсутність наміру його продовження на новий строк. В зв`язку з цим, відповідачу слід звільнити в трьохденний термін з дати закінчення договору оренди приміщення на вул.Кобилянської Ольги, 2 та передати його по акту приймання-передання орендодавцю та балансоутримувачу.
Листом від 30.06.2021 Департамент розвитку Чернівецької міської ради повторно повідомив відповідача про необхідність звільнення приміщення після закінчення дії договору.
Рішенням Чернівецької міської ради від 15.04.2021 №177 ліквідовано Департамент розвитку Чернівецької міської ради з 01.07.2021 та утворено управління комунальної власності Чернівецької міської ради. Згідно п.1.6. Положення про управління комунальної власності Чернівецької міської ради, управління є правонаступником Департаменту економіки Чернівецької міської ради та Департаменту розвитку Чернівецької міської ради, зокрема в частині укладених до дати затвердження цього Положення договорів оренди та позички нежилих приміщень комунальної власності територіальної громади міста Чернівців.
Відповідач 11.08.2021 звернувся до управління комунальної власності Чернівецької міської ради (далі - Управління) із заявою про включення вищезазначених нежитлових приміщень на вул. Кобилянської Ольги, 2 до Переліку другого типу нерухомого майна Чернівецької міської територіальної громади. Розглянувши вказану заяву, Чернівецькою міською радою 30.11.2021 ухвалено рішення № 585, згідно з яким зазначене вище майно було включено до Переліку другого типу та встановлено умови оренди цього майна. На виконання рішення міської ради від 30.11.2021 № 585, 06.01.2022 в електронній торговій системі Прозорро.Продажі Управлінням було розміщено інформаційне повідомлення про передачу об`єкта оренди без проведення аукціону.
Листом від 17.01.2023 №14/03/110 Управління повідомило ДНТЦ «Екоресурс» про те, що станом на 17.01.2023 центр безпідставно безоплатно користується нерухомим майном Чернівецької міської територіальної громади. Управління, як єдиний орендодавець комунального майна Чернівецької міської територіальної громади, пропонувало добровільно звільнити нежитлове приміщення, площею 132,30 кв.м. на вул. Кобилянської Ольги, 2 та передати його представникам Управління за актом повернення майна.
Однак станом на дату подання позовної заяви ДНТЦ «Екоресурс» добровільно не звільнило нежитлове приміщення, площею 132,30 кв.м. на вул. Кобилянської Ольги, 2 та не передало його представникам Управління за актом повернення майна.
Між сторонами у справі виникли цивільно-правові відносини на підставі укладеного договору оренди в силу статті 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), судом враховано законодавство що встановлює та регулює договірні зобов`язання, які виникають на підставі договору оренди.
Відповідно до ст. 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, зокрема з правочинів.
Зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку (ст. 509 ЦК України).
Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків (ч. 1 ст. 626 ЦК України).
Частиною 1 статті 627 ЦК України встановлено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України).
Оренда державного та комунального майна є різновидом майнового найму, і при розгляді справ застосовуються норми як Закону України "Про оренду державного та комунального майна", так і норми Цивільного та Господарського кодексів України.
Частинами 1 та 2 статті 283 Господарського кодексу України (далі - ГК України) визначено, що за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності. За договором оренди передається індивідуально визначене майно виробничо-технічного призначення (або єдиний майновий комплекс), що не втрачає у процесі використання своєї споживчої якості (неспоживна річ).
Відповідно до ч. 1 ст. 759 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором (ч. 5 ст. 762 ЦК України).
Положеннями ст. 525, ч. 1 ст. 526 ЦК України, ст. 193 ГК України встановлено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно з ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Строк договору оренди визначається за погодженням сторін. У разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення строку дії договору він вважається продовженим на такий самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором (ч. 4 ст. 284 ГК України).
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 291 ГК України, договір оренди припиняється у разі закінчення строку, на який його було укладено.
03.10.2019 року Верховною Радою України прийнято Закон України "Про оренду державного та комунального майна" № 157-ІХ, яким визнано таким, що втратив чинність Закон України "Про оренду державного та комунального майна" № 2269-ХІІ від 10.04.1992 з дня введення в дію цього Закону.
Вказаний Закон є спеціальним та таким, що регулює правові, економічні та організаційні відносини, пов`язані з передачею в оренду майна, що перебуває в державній та комунальній власності, майна, що належить Автономній Республіці Крим, а також передачею права на експлуатацію такого майна; майнові відносини між орендодавцями та орендарями щодо господарського використання майна, що перебуває в державній та комунальній власності, майна, що належить Автономній Республіці Крим. Дія цього Закону не поширюється на відносини концесії державного та комунального майна.
Відповідно до п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про оренду державного та комунального майна" договори оренди державного або комунального майна, укладені до набрання чинності цим Законом, продовжуються в порядку, передбаченому законодавством, яке діяло до дати набрання чинності цим Законом, до дати, яка наступить раніше: набрання чинності рішенням Кабінету Міністрів України чи рішенням представницького органу місцевого самоврядування (щодо договорів оренди комунального майна, розташованого в межах відповідної територіальної громади), передбаченим абзацом п`ятим частини другої статті 18 цього Закону, або 1 липня 2020 року. Після настання однієї з дат, яка відповідно до цього пункту наступить раніше, але у будь-якому випадку не раніше дня введення в дію цього Закону, договори оренди продовжуються в порядку, визначеному цим Законом. Договори оренди державного та комунального майна, укладені до набрання чинності цим Законом, зберігають свою чинність та продовжують діяти до моменту закінчення строку, на який вони були укладені.
Отже після настання однієї із дат, про яку зазначено в п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону, договори оренди державного та комунального майна продовжуються в порядку, який закріплений в Законі України "Про оренду державного та комунального майна" № 157-ІХ від 03.10.2019
Відповідно до пунктів 134, 143 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 № 483, продовження договорів оренди здійснюється за результатами проведення аукціону або без проведення аукціону в передбачених законом випадках.
Орендар, що має право продовжити договір оренди на аукціоні, звертається до орендодавця із заявою про продовження договору оренди не пізніше ніж за три місяці до закінчення строку дії договору оренди. Заява подається шляхом заповнення електронної форми через особистий кабінет в електронній торговій системі.
Якщо орендар не подав заяву про продовження договору оренди у зазначений строк, то орендодавець не пізніше ніж за один місяць до закінчення строку дії договору оренди повідомляє орендаря про те, що договір оренди підлягає припиненню на підставі закінчення строку, на який його було укладено, у зв`язку з тим, що орендар не подав відповідну заяву у визначений Законом строк та про необхідність звільнення орендованого приміщення і підписання акту приймання-передачі (повернення з оренди) орендованого майна.
Частиною 1 статті 25 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" у разі припинення договору оренди орендар зобов`язаний протягом трьох робочих днів з дати припинення договору повернути орендоване майно в порядку, визначеному договором оренди.
Згідно із ч. 1 ст. 785 ЦК України у разі припинення договору найму наймач зобов`язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.
Стаття 27 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) також зазначає, що у разі розірвання договору оренди, закінчення строку його дії та відмови від його продовження або банкрутства орендаря він зобов`язаний повернути орендодавцеві об`єкт оренди на умовах, зазначених у договорі оренди.
Як встановлено судом, відповідач використовував спірні приміщення на праві оренди на підставі укладеного між сторонами договору.
19.10.2018 року сторони уклали додатковий договір №1, яким продовжили строк дії договору позички №31/БО до 31 серпня 2021 (включно).
Відповідно до п.7.2. Договору, цей Договір припиняється в разі закінчення строку, на який його було укладено.
Позивач листами від 19.03.2021, 30.06.2021 повідомив відповідача про закінчення дії договору 31.08.2021 та необхідність звільнення в трьохденний термін з дати закінчення договору оренди приміщення на вул.Кобилянської Ольги, 2 та передати його по акту приймання-передання орендодавцю та балансоутримувачу.
Однак, орендовані приміщення до цього часу позивачу не повернуті.
Враховуючи вищезазначене, обов`язок орендаря повернути майно з орендного користування після припинення договору оренди передбачений нормами чинного законодавства, а також умовами договору оренди.
Посилання відповідача на звернення Чернівецької обласної військової адміністрації до Чернівецької міської ради щодо продовження пільгової оренди приміщення по вул.О.Кобилянської, 2 для ДНТЦ «Екоресурс» не спростовують встановлених судом фактичних обставин справи щодо припинення дії договору позички.
Відповідно до ст. 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
За приписами ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
За приписами ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Зважаючи на встановлені судом фактичні обставини припинення договору позички №31/БО від 02.03.2016 року та неповернення орендарем орендованого майна, приймаючи до уваги, що відповідач не надав суду належних та допустимих доказів на спростування позовних вимог, господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача про зобов`язання відповідача звільнити об`єкт оренди є доведеними, обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Витрати по сплаті судового збору відповідно до ч. 1 статті 129 ГПК України покладаються судом на відповідача.
Керуючись ст.ст. 129, 232-233, 238 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В :
1.Позов задовольнити.
2.Зобов`язати державний науково-технічний центр з міжгалузевих і регіональних проблем екологічної безпеки та енергозбереження Екоресурс (58002, м.Чернівці, вул.О.Кобилянської, 2, код ЄДРПОУ 21424187) звільнити на користь Управління комунальної власності Чернівецької міської ради (58002, м.Чернівці, вул. Петровича Якоба, 18, код ЄДРПОУ 44388619) нежиле приміщення, загальною площею 132,3 кв.м., розташоване за адресою: м.Чернівці, вул.О.Кобилянської, 2.
3.Стягнути з державного науково-технічного центру з міжгалузевих і регіональних проблем екологічної безпеки та енергозбереження Екоресурс (58002, м.Чернівці, вул.О.Кобилянської, 2, код ЄДРПОУ 21424187) на користь Управління комунальної власності Чернівецької міської ради (58002, м.Чернівці, вул. Петровича Якоба, 18, код ЄДРПОУ 44388619) судовий збір в сумі 2684,00 грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту рішення відповідно до ст.ст. 240-241 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення складено та підписано 18.01.2024.
Суддя В.В.Дутка
Суд | Господарський суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 17.01.2024 |
Оприлюднено | 19.01.2024 |
Номер документу | 116382387 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань оренди |
Господарське
Західний апеляційний господарський суд
Плотніцький Борис Дмитрович
Господарське
Господарський суд Чернівецької області
Дутка Віталій Володимирович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні