Справа № 638/3942/22
Провадження № 1-кс/638/276/24
УХВАЛА
Іменем України
17 січня 2024 року м. Харків
Дзержинський районний суд м. Харкова у складі:
слідчого судді ОСОБА_1 ,
секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши клопотання директора комунального початкового спеціалізованого мистецького навчального закладу «Харківська дитяча художня школа № 1 ім. І.Ю. Рєпіна» ОСОБА_3 про скасування арешту майна,
встановив:
До Дзержинського районного суду м. Харкова надійшло клопотання директора комунального початкового спеціалізованого мистецького навчального закладу «Харківська дитяча художня школа № 1 ім. І.Ю. Рєпіна» ОСОБА_3 про скасування арешту майна.
В обґрунтування клопотання зазначено, що 11.05.2022 року до ХРУП №3 ГУНП в Харківській області надійшла заява від водія школи ОСОБА_4 про те. що за адресою: м. Харків. проспект Людвига Свободи. буд. 57 невстановлена особа незаконно заволоділа автомобілем марки «Volkswagen Transporter» синього кольору д.р.н. НОМЕР_1 . Відомості про кримінальне правопорушення відповідно до вимог ч.ч. 1-4 ст. 214 КПК України внесено слідчим СВ ХРУП №3 ГУНП в Харківській області до єдиного реєстру досудових розслідувань 12.05.2022 року за № 12022221200000701 за попередньою кваліфікацією ч. 1 ст. 289 КК України.
14.07.2022 року до ХРУП №3 ГУНП в Харківській області надійшло повідомлення від водія школи ОСОБА_4 про те, що автомобіль «Volkswagen Transporter» повернуто на паркувальний майданчик за адресою: м. Харків, проспект Людвіга Свободи буд. 57.
Так, 14.07.2022 року в ході складання протоколу огляду місця події з 17 години 45 хвилин до 18 години 19 хвилин за адресою: м. Харків. проспект Людвіга Свободи біля буд. 60/2 на паркувальному майданчику виявлено та вилучено автомобіль «Volkswagen Transporter» синього кольору вантажно-пасажирський державний реєстраційний номер відсутній, номер кузова НОМЕР_2 . Також було виявлено та вилучено два ключа від автомобіля « Volkswagen Transporter» синього кольору. Власником вищевказаного автомобілю згідно зі свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 с «Харківська дитяча художня школа №1 ім. І.Ю. Рєпіна», розташована за адресою: м. Харків, вул. Сергія Єсеніна, буд. 8-А. ЄДРПОУ 02220332, на який ухвалою Дзержинського районного суду м. Харкова від 20.07.2022 року було накладено арешт.
У зв`язку із закриттям кримінального провадження № 12022221200000701 від 12.05.2022 року, заявник просить скасувати арешт, накладений на автомобіль «Volkswagen Transporter» синього кольору вантажно-пасажирський, номер кузова НОМЕР_2 .
ОСОБА_3 у судове засідання не з`явилася, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином.
Слідчий ОСОБА_5 до суду не з`явився, надав заяву про розгляд справи без його участі, заперечень проти скасування арешту не має.
Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України, у разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Дослідивши клопотання та додані до нього документи, суд дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що слідчим відділом ХРУП № 3 ГУНП в Харківській області здійснювалося досудове розслідування кримінального провадження, внесене 12.05.2022 року до ЄРДР за № 12022221200000701, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.289 КК України.
20 липня 2022 року ухвалою Дзержинського районного суду м. Харкова, за клопотанням слідчого СВ Харківського районного управління поліції №3 ГУНП в Харківській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_5 , було накладено арешт на:
- автомобіль «Volkswagen Transporter» синього кольору, вантажно-пасажирський, державний реєстраційний номер відсутній, номер кузова НОМЕР_4 , власником якого, згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_3 є КЗК «Харківська дитяча художня школа №1 ім І.Ю, Рєпіна», розташована за адресою: м. Харків, вул. Сергія Єсеніна, буд. 8-А, ЗКПО 02220332;
- два ключа від автомобіля «Volkswagen Transporter» синього кольору.
27 вересня 2022 року, постановою слідчого СВ Харківського районного управління поліції №3 ГУНП в Харківській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_5 кримінального провадження, внесене 12.05.2022 року до ЄРДР за № 12022221200000701 було закрито на підставі п.2 ч.1 ст. 284 КПК України, у зв`язку з відсутністю в діянні складу кримінального правопорушення.
Правовідносини щодо арешту майна, накладеного в межах кримінального провадження, регулюються главою 17 КПК України.
За змістом статті 173 цього Кодексу питання про накладення арешту на майно вирішують слідчий суддя або суд.
Підозрюваний, обвинувачений, їх захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково. Таке клопотання під час досудового розслідування розглядається слідчим суддею, а під час судового провадження - судом.
Арешт майна також може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження за клопотанням підозрюваного, обвинуваченого, їх захисника чи законного представника, іншого власника або володільця майна, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо вони доведуть, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано (частина перша статті 174 КПК України).
Отже, у випадках, визначених вказаною статтею, власник або інший володілець майна під час досудового розслідування не позбавлений права звернутися до слідчого судді з клопотанням про скасування арешту майна.
Згідно з частиною третьою статті 174 КПК України прокурор одночасно з винесенням постанови про закриття кримінального провадження скасовує арешт майна, якщо воно не підлягає спеціальній конфіскації.
Суд одночасно з ухваленням судового рішення, яким закінчується судовий розгляд, вирішує питання про скасування арешту майна. Суд скасовує арешт майна, зокрема, у випадку виправдання обвинуваченого, закриття кримінального провадження судом, якщо майно не підлягає спеціальній конфіскації, непризначене судом покарання у виді конфіскації майна та/або незастосування спеціальної конфіскації, залишення цивільного позову без розгляду або відмови в цивільному позові (частина четверта статті 174КПК України ).
Втім, частини третя та четверта статті 174 КПК України регулюють порядок вирішення питання про скасування арешту майна у двох випадках: судом - за наслідками розгляду кримінальної справи та прокурором - одночасно з винесенням ним постанови про закриття кримінального провадження.
Натомість, у цій справі кримінальне провадження закрито постановою слідчого, який згідно з приписами КПК України, на відміну від прокурора, не наділений повноваженнями скасовувати арешт майна, накладений ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування.
Згідно із частиною третьою статті 26 КПК України слідчий суддя, суд у кримінальному провадженні вирішують лише ті питання, що винесені на їх розгляд сторонами та віднесені до їх повноважень цим Кодексом.
Окремою формою судової діяльності відповідно до КПК України є судовий контроль, який реалізує слідчий суддя, за додержанням законів органами досудового розслідування та прокурором. Зміст і характер судового контролю в межах кримінального процесу пов`язаний передусім із необхідністю забезпечення прав і свобод людини як на стадії досудового розслідування кримінального провадження, так і після його закінчення.
На слідчого суддю покладена функція судового контролю за дотриманням прав і свобод осіб у кримінальному провадженні, зокрема, під час досудового розслідування (пункт 18 частини першої статті 3КПК України ), і він наділений повноваженнями накладати арешт на майно та його скасовувати (статті 173 і 174 цього Кодексу).
Крім того, у КПК України немає заборони ініціювати перед слідчим суддею, коли кримінальне провадження вже закрив слідчий, питання про скасування арешту на майно, накладеного під час досудового розслідування ухвалою слідчого судді на підставі приписів цього Кодексу.
Право власності належить до основоположних прав людини, втілення яких у життя становить підвалини справедливості суспільного ладу. Захист зазначеного права гарантовано статтею першою Першого протоколу до Конвенції. Як передбачено цією міжнародно-правовою нормою, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном, і ніхто не може бути позбавлений власного майна інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права. Відповідно до практики ЄСПЛ втручання в це право повинно мати законні підстави й мету, а також бути пропорційним публічному інтересу.
На рівні національного законодавства гарантії захисту права власності закріплені у статті 41 Конституції України, за змістом якої кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю за винятком обмежень, установлених законом.
Зазначений принцип відображено й конкретизовано в частині першій статті 321 Цивільного кодексу України, згідно з якою право власності є непорушним, і ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Згідно правової позиції Великої Палати Верховного Суду від 30 червня 2020 року у справі № 727/2878/19 питання про скасування арешту майна, накладеного за правилами КПК України 2012 року та не скасованого після закриття слідчим кримінального провадження, за клопотанням власника або іншого володільця відповідного майна вирішує слідчий суддя в порядку, передбаченому статтею 174 цього Кодексу.
З огляду на вказане, беручи до уваги, що кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12022221200000701 від 12.05.2022 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 289 КК України, закрито, однак відсутність у слідчого повноважень при закритті кримінального провадження позбавило його можливості самостійно скасувати арешт, накладений на транспортний засіб ухвалою слідчого судді, з метою недопущення порушення права особи на володіння відповідним майном, суд дійшов висновку про доцільність скасування арешту, накладеного ухвалою Дзержинського районного суду м. Харкова від 20.07.2022.
Керуючись ст. ст. 100, 174, 309 КПК України,
ухвалив:
Клопотання директора комунального початкового спеціалізованого мистецького навчального закладу «Харківська дитяча художня школа № 1 ім. І.Ю. Рєпіна» ОСОБА_3 про скасування арешту майна - задовольнити.
Скасувати арешт, накладений ухвалою слідчого судді Дзержинського районного суду м. Харкова від 20.07.2022 року у кримінальному провадженні № 12022221200000701, внесеному
12.05.2022 року, на автомобіль «Volkswagen Transporter» синього кольору, вантажно-пасажирський, державний реєстраційний номер відсутній, номер кузова НОМЕР_4 , власником якого, згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_3 є КЗК «Харківська дитяча художня школа №1 ім І.Ю. Рєпіна», розташована за адресою: м. Харків, вул. Сергія Єсеніна, буд. 8-А, ЗКПО 02220332.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: ОСОБА_1
Суд | Дзержинський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 17.01.2024 |
Оприлюднено | 22.01.2024 |
Номер документу | 116387206 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про скасування арешту майна |
Кримінальне
Дзержинський районний суд м.Харкова
Агапов Р. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні