Ухвала
від 18.01.2024 по справі 442/8006/23
ДРОГОБИЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 442/8006/23

Провадження № 2-о/442/51/2024

УХВАЛА

Іменем України

18 січня 2024 року Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області в складі: головуючої-судді - Грицай М.М., секретар судового засідання Антоненко В.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у місті Дрогобичі заяву Акціонерного товариства "Сенс Банк", в інтересах якого діє представник - адвокат Ременюк Тетяна Олександрівна, заінтересована особа: Дрогобицька міська територіальна громада, про визнання спадщини відумерлою,

в с т а н о в и в :

Представник АТ "Сенс Банк" звернулася досуду ззаявою про визнання спадщини відумерлою та передачу її у власність територальної громади в особі Дрогобицької міської територіальної громади.

Ухвалою Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 22.11.2023 дану справу прийнято до розгляду в порядку окремого провадження. Розгляд справи призначено на 18.01.2024.

У судове засідання представники банку та заінтересованої особи не з`явилися.

Представник заінтересованої особи подала клопотання про розгляд справи в порядку загального позовного провадження, враховуючи предмет позову, значення справи для сторін, обсяг та характер доказів у справі. Зважаючи на вказане, просить суд задоволити клопотання.

Вивчивши клопотання представника заінтересованої особи про розгляд справи в порядку загального позовного провадження та матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

Згідно з ч. 2 ст. 19 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку: 1) наказного провадження; 2) позовного провадження (загального або спрощеного); 3) окремого провадження.

Окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. Суд розглядає в порядку окремого провадження, зокрема, справи про визнання спадщини відумерлою (ч. 1, 2 ст. 293 ЦПК України).

Згідно з ч. ч. 1, 3, 4 ст. 294 ЦПК України під час розгляду справ окремого провадження суд зобов`язаний роз`яснити учасникам справи їхні права та обов`язки, сприяти у здійсненні та охороні гарантованих Конституцієюі законами України прав, свобод чи інтересів фізичних або юридичних осіб, вживати заходів щодо всебічного, повного і об`єктивного з`ясування обставин справи; справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом. Справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.

Вказані висновки викладені у постановах Верховного Суду від 23.12.2019 у справі №175/423/18, провадження № 61-8171св19 та від 26.02.2020 у справі № 202/6418/18, провадження № 61- 8511св19.

Під спором про право розуміють перешкоди у здійсненні цивільного права, які згідно із законом можуть бути усунені за допомогою суду. Спір про право пов`язаний лише з порушенням, оспоренням або невизнанням, а також не доведенням суб`єктивного права, у спорі існують конкретні особи, які перешкоджають в реалізації права. За відсутності цих елементів немає спору про право.

У разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно - за його місцезнаходженням, зобов`язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою.

Заява про визнання спадщини відумерлою може також бути подана кредитором спадкодавця, а якщо до складу спадщини входять земельні ділянки сільськогосподарського призначення - власниками або користувачами суміжних земельних ділянок. У такому разі суд залучає до розгляду справи органи місцевого самоврядування за місцезнаходженням нерухомого майна, що входить до складу спадщини (частина перша статті 1277 ЦК України).

У постанові від 18.05.2022 у справі № 643/6125/16 Верховний Суд зауважив, що особливістю розгляду справи про визнання спадщини відумерлою, яка розглядається в окремому провадженні, як й інших справ окремого провадження, зокрема, є: заявлені вимоги у порядку окремого провадження повинні бути безспірними (відсутній спір про право); справи окремого провадження порушуються за заявою і розглядаються за участю заявника, заінтересованих осіб (відсутність спору про право зумовлює відсутність сторін з протилежними інтересами, відсутність позову); немає інститутів і категорій, властивих позовному провадженню (пред`явлення зустрічного позову, заміна сторін, співучасть, мирова угода, треті особи, звернення до третейського суду тощо); справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених ЦПК України, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.

Заявник у справі про визнання спадщини відумерлою - це особа, в інтересах якої в суді порушується справа про підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваного права на спадщину, необхідних для реалізації нею майнових прав, без судового підтвердження яких вона позбавлена можливості здійснити ці права.

Главою 9 розділу ІVЦПК України врегульовано, що у порядку окремого провадження розглядаються справи про визнання спадщини відумерлою.

Відповідно до ст. 334 ЦПК України, заява про визнання спадщини відумерлою у випадках, встановлених Цивільним кодексом України, подається до суду за місцем відкриття спадщини або за місцезнаходженням нерухомого майна, що входить до складу спадщини.

Статтею 337 ЦПК України визначено, що справа про визнання спадщини відумерлою розглядається судом з обов`язковою участю заявника та з обов`язковим повідомленням усіх заінтересованих осіб.

Справа про визнання спадщини відумерлою розглядається судом з обов`язковим залученням до участі у справі органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини та (або) за місцезнаходженням нерухомого майна, що входить до складу спадщини.

Згідно з вимогами ст. 338 ЦПК України, суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді відповідно до закону.

Виходячи з вищенаведеного, суд не вбачає підстав для задоволення клопотання представника заінтересованої особи про розгляд справи в порядку загального позовного провадження, а тому в задоволенні такого слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 19, 260, 294, 337, 338 ЦПК України, суд

п о с т а н о в и в:

У задоволенні клопотання представника заінтересованої особи про розгляд справи в порядку загального позовного провадження - відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала окремому оскарженню не підлягає.

Суддя М.М. Грицай

СудДрогобицький міськрайонний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення18.01.2024
Оприлюднено22.01.2024
Номер документу116402878
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про визнання спадщини відумерлою

Судовий реєстр по справі —442/8006/23

Ухвала від 14.11.2024

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Бойко С. М.

Ухвала від 31.10.2024

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Бойко С. М.

Ухвала від 22.10.2024

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Бойко С. М.

Рішення від 04.09.2024

Цивільне

Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області

Грицай М. М.

Рішення від 04.09.2024

Цивільне

Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області

Грицай М. М.

Ухвала від 06.08.2024

Цивільне

Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області

Грицай М. М.

Ухвала від 18.01.2024

Цивільне

Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області

Грицай М. М.

Ухвала від 22.11.2023

Цивільне

Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області

Грицай М. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні