Справа № 953/5308/23
н/п 1-кп/953/472/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"17" січня 2024 р. м. Харків
Київський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
за участю: секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
представника потерпілого - ОСОБА_4 ,
захисників адвокатів: ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 ,
обвинувачених ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 ,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні у залі суду в м. Харкові клопотання захисника обвинуваченої ОСОБА_11 адвоката ОСОБА_5 про повернення обвинувального акту у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12022220000000171від 21.02.2022,за обвинуваченням: ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,у вчиненнікримінальних правопорушень,передбачених ч.3,4,5 ст.191КК України; ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ,у вчиненнікримінального кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.27,ч.5 ст.191 КК України; ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5ст.27,ч.5ст.191КК України; ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ,у вчиненнікримінального правопорушення,передбаченого ч.5ст.27,ч.5ст.191КК України, -
ВСТАНОВИВ :
ДоКиївського районногосуду м. Харкованадійшов обвинувальнийу кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12022220000000171 від 21.02.2022, за обвинуваченням: ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.3,4, 5 ст.191 КК України;, ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.27, ч.5 ст.191 КК України; ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.27, ч.5 ст.191 КК України; ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.27, ч.5 ст.191 КК України.
Під час проведення підготовчого судового засідання судом на обговорення учасників судового провадження винесено питання щодо можливості призначення судового розгляду на підставі обвинувального акту.
В підготовчому судовому засіданні захисником обвинуваченої ОСОБА_11 адвокатом ОСОБА_5 заявлено клопотання про повернення обвинувального акту прокурору, як такий, що не відповідає вимогам процесуального закону, а саме, виклад фактичних обставин, які прокурор вважає встановленим, кваліфікація вчиненого і формування обвинувачення в обвинувальному аті є суперечливими, з огляду на те, що на сторінці 56 обвинувального акту стороною обвинувачення вжито термін «підозрюється», а не обвинувачується, а у формулюванні обвинувачення на сторінці 73 акту, зокрема у правовій кваліфікації кримінального правопорушення з посиланням на положення закону і статті йдеться про зовсім іншу особу.
Сторона обвинувачення у підготовчому судовому засіданні проти задоволення клопотання сторони захисту заперечувала, посилаючись на те, що обвинувальний акт відповідає вимогамст. 291 КПК України, зокрема щодо правової кваліфікації кримінального правопорушення з посиланням на положення закону і статті ( частини статті) закону України про кримінальну відповідальність та формулювання обвинувачення, підстави для його повернення прокурору відсутні. Зазначені стороною захисту недоліки, які містяться у змісті обвинувального акту, є незначними технічними описками, які надалі будуть виправлені стороною обвинувачення.
Сторона захисту обвинувачених: ОСОБА_12 , ОСОБА_9 , ОСОБА_13 , підтримали думку сторони обвинувачення.
Заслухавши позицію сторін кримінального провадження, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до п.3 ч.3ст.314 КПК України, у підготовчому засіданні суд має право повернути обвинувальний акт, якщо він не відповідає вимогамст. 291 КПК України.
Пред`явлене особі обвинувачення має бути конкретним і містити дані про час, місце та інші обставини вчинення злочину, оскільки особа має право знати, в чому саме вона обвинувачується і захищатися від пред`явленого їй обвинувачення.
Таке право гарантується п.(а) ч.3 ст.6 Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року, ратифікованої Верховною Радою України 17 липня 1997 р., згідно якого кожен, кого обвинувачено у вчиненні кримінального правопорушення, має право бути негайно і детально поінформованим зрозумілою для нього мовою про характер і причину обвинувачення проти нього.
Статтею 291 КПК Українипередбачено, що обвинувальний акт складається слідчим, після чого затверджується прокурором. Обвинувальний акт може бути складений прокурором, зокрема якщо він не погодиться з обвинувальним актом, що був складений слідчим. Обвинувальний акт має містити такі відомості: 1) найменування кримінального провадження та його реєстраційний номер; 2) анкетні відомості кожного обвинуваченого (прізвище, ім`я, по батькові, дата та місце народження, місце проживання, громадянство); 3) анкетні відомості кожного потерпілого (прізвище, ім`я, по батькові, дата та місце народження, місце проживання, громадянство); 4) прізвище, ім`я, по батькові та займана посада слідчого, прокурора; 5) виклад фактичних обставин кримінального правопорушення, які прокурор вважає встановленими, правову кваліфікацію кримінального правопорушення з посиланням на положення закону і статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність та формулювання обвинувачення; 6) обставини, які обтяжують чи пом`якшують покарання; 7) розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням; 8) розмір витрат на залучення експерта (у разі проведення експертизи під час досудового розслідування); 9) дату та місце його складення та затвердження. Обвинувальний акт підписується слідчим та прокурором, який його затвердив, або лише прокурором, якщо він склав його самостійно. До обвинувального акта додається: 1) реєстр матеріалів досудового розслідування; 2) цивільний позов, якщо він був пред`явлений під час досудового розслідування; 3) розписка підозрюваного про отримання копії обвинувального акта, копії цивільного позову, якщо він був пред`явлений під час досудового розслідування, і реєстру матеріалів досудового розслідування; 4) розписка або інший документ, що підтверджує отримання цивільним відповідачем копії цивільного позову, якщо він був пред`явлений під час досудового розслідування не до підозрюваного. Надання суду інших документів до початку судового розгляду забороняється.
Пунктом 5ст. 291 КПК Українипередбачено, що обвинувальний акт серед іншого має містити такі відомості, як виклад фактичних обставин кримінального правопорушення, які прокурор вважає встановленими, правову кваліфікацію кримінального правопорушення з посиланням на положення закону і статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність та формулювання обвинувачення.
Таким чином, закон уповноважує слідчого,прокурора (процесуального керівника) на викладення в обвинувальному акті обставин справи так, як вони ним встановлені.
Як вбачається зі змісту обвинувального акту у даному кримінальному поводженні слідчим повністю дотриманні вимоги п.5 ч.2ст.291 КПК України, так як обвинувальний акт містить чітку його структуру, а саме формулювання обвинувачення, виклад фактичних обставин кримінального правопорушення, які він вважає встановленими, із зазначенням місця, часу, способу вчинення та наслідків кримінального правопорушення, форми вини і мотивів кримінального, а також правову кваліфікацію кримінального правопорушення, в тому числі щодо ОСОБА_11 ( а.с. 75 обвинувального акту).
При підготовчому судовому засіданні суд зобов`язаний перевірити матеріали кримінального провадження, з`ясувати достатність фактичних і юридичних підстав для прийняття судових рішень, передбачених ч.3ст.314 КПК, вирішити питання, пов`язані з підготовкою кримінального провадження до судового розгляду, у тому числі, визначити дату, час та місце судового розгляду, форму проведення судового засідання, склад суду тощо.
У підготовчому провадженні не вирішується питання про доведеність вини обвинуваченого, наявність складу злочину, правильність кваліфікації його дій, оскільки це прерогатива суду під час судового розгляду справи по суті. Завданням цього провадження є процесуальне та організаційне забезпечення проведення судового розгляду. На стадії підготовчого провадження виконується функція контролю за досудовим розслідуванням, відповідність вимогамКПК Україниобвинувального акту та організаційна (підготовча) функція до наступної стадії судового провадження - судового розгляду з метою створення належних умов для успішного виконання завдань кримінального судочинства.
Суд відхиляє доводи сторони захисту про неконкретність та суперечливість формулювання обвинувачення, що перешкоджає призначенню судового розгляду та позбавляє суд можливості визначити межі судового розгляду, оскільки в ч. 1ст. 337 КПК Україничітко зазначено про те, що судовий розгляд проводиться лише стосовно особи, якій висунуто обвинувачення, і лише в межах висунутого обвинувачення відповідно до обвинувального акту, крім випадків, передбачених цією статтею.
До числа таких випадків, ч.2 вказаної вище статті відносить зокрема можливість прокурора, під час судового розгляду змінити обвинувачення, висунути додаткове обвинувачення або відмовитися від підтримання державного обвинувачення, а суд, відповідно до ч. 3 цієї статті, має право вийти за межі висунутого обвинувачення, зазначеного в обвинувальному акті, в частині зміни правової кваліфікації кримінального правопорушення, якщо це покращує становище особи, стосовно якої здійснюється кримінальне провадження.
Крім того, як вище зазначалося, на сторінці а.с.75 обвинувального акту , зазначено правову кваліфікацію кримінального правопорушення, у вчиненні якого обвинувачується ОСОБА_11 , а саме ч.5 ст.27 ч.5 ст.191 КК України.
У зв`язку з цим, на стадії підготовчого провадження, суд повинен перевіряти зміст обвинувального акту лише на предмет його відповідності вимогам, передбаченимст. 291 КПК України, а не вдаватись до оцінки тих обставин, які є предметом судового розгляду, межі якого визначаються в порядку, передбаченомуст. 337 цього Кодексу.
З огляду на зазначене, суд не вбачає правових підстав для повернення обвинувального акту з підстав, зазначених у клопотанні сторони захисту.
Судом встановлено, що обвинувальний акт відповідає вимогам ст. 110,291 КПК України. З дотриманням вимогст.293 КПК Україникопія обвинувального акту та реєстру матеріалів досудового розслідування вручені обвинуваченим та їх захисникам.
Кримінальне провадження підсудне Київському районному суду м. Харкова.
З огляду на зазначене, керуючись ст.314 КПК України, суд,
УХВАЛИВ:
В задоволенні клопотання захисника обвинуваченої ОСОБА_11 адвоката ОСОБА_5 про повернення обвинувального акту у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12022220000000171 від 21.02.2022, за обвинуваченням: ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.3,4, 5 ст.191 КК України;, ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.27, ч.5 ст.191 КК України; ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.27, ч.5 ст.191 КК України; ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.27, ч.5 ст.191 КК України відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя- ОСОБА_1
Суд | Київський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 17.01.2024 |
Оприлюднено | 22.01.2024 |
Номер документу | 116407965 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти власності Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем |
Кримінальне
Київський районний суд м.Харкова
Лисиченко С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні