Справа № 739/2903/23
Провадження № 2/739/35/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
17 січня 2024 року м. Новгород-Сіверський
Новгород-Сіверський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючої судді Іващенка І.К.,
за участі: секретаря судового засідання Шкурат О.Г.,
представника позивача Семирозума В.Г.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні зали судових засідань Новгород-Сіверського районного суду Чернігівської області в м. Новгород-Сіверський Чернігівської області, цивільну справу за позовом АТ «Чернігівобленерго» в особі відокремленого підрозділу Корюківський РЕМ до ОСОБА_1 , про стягнення вартості необлікованої електричної енергії,-
ВСТАНОВИВ:
13.12.2023 року Акціонерне товариство «Чернігівобленерго» звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про стягнення вартості необлікованої електричної енергії.
Ухвалою судді Новгород-Сіверського районного суду Чернігівської області від 25.12.2023 року, позовну заяву залишено без руху, у зв`язку зі смертю відповідача ОСОБА_2 на день подачі позову.
27.12.2023 від позивача надійшла заява про виправлення недоліків з уточненням позовних вимог шляхом подачі позову до ОСОБА_1 .
Ухвалою судді Новгород-Сіверського районного суду Чернігівської області від 27.12.2023 року, провадження у цивільній справі за позовом АТ «Чернігівобленерго» в особі відокремленого підрозділу Корюківський РЕМ до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованої електричної енергії, було відкрито в порядку спрощеного позовного провадження та призначено перше судове засідання на 17.01.2024 року.
Заявляючи вимогу про стягнення з ОСОБА_1 вартості необлікованої електричної енергії в сумі 10028 грн. 16 коп., позивач вказує на те, що 16.03.2023 року при перевірці дотримання Правил роздрібного ринку електричної енергії (далі ПРРЕЕ) за адресою: АДРЕСА_1 , було виявлено порушення, а саме: самовільне підключення електропроводом до облікової електричної мережі, що не є власністю оператора системи розподілу.
Договірні відносини з приводу користування електричною енергією за адресою: АДРЕСА_1 , укладені між ВАТ ЕК «Чернігівобленерго» та ОСОБА_2 , яка на час подачі позову померла.
Жодної інформації про зміну споживача або розірвання даного договору на адресу Товариства не надходило. ОСОБА_1 не звертався до АТ «Чернігівобленерго» з приводу переукладення договору, отже між сторонами склались усталені відносини, передбачені ст. 11 ЦК України.
ОСОБА_2 померла, у будинку разом з нею постійно проживал її син ОСОБА_1 , який фактично став власником майна. ОСОБА_1 постійно здійснювалось споживання електричної еренгії та не надсилалось жодних заяв щодо припинення користування електричною енергією.
Працівниками позивача в присутності відповідача ОСОБА_1 , який допустив їх на об`єкт, було складено акт про порушення №172875 від 16.03.2023 року, який підписаний трьома представниками АТ «Чернігівобленерго» та відповідачем ОСОБА_1 без заперечень. Споживач із виявленим порушенням згоден. Під час складання акту проводилась фотозйомка виявленого правопорушення. Факт порушення, а саме безоблікове споживання зафіксовано в схемі, яка є додатком до Акту про порушення. Зразок проводу (алюміній 2Х2 мм?), яким було виконане самовільне підключення вилучено, поміщено в пакет та опломбовано пломбою № С76421023. Акт про порушення №172875 від 16.03.2023 року не оскаржувався, ніким не скасовувався і є дійсним у відповідності до ПРРЕЕ.Акт про порушення №172875 від 16.03.2023 року був розглянутий на засіданні комісії ВП Корюківський РЕМ АТ «ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО» без участі споживача за його клопотанням, про що складено протокол №44 від 25.05.2023 року. Розрахунок величини вартості та розрахунковий документ для оплати недорахованої електроенергії на суму 30008 грн. 16 коп. ОСОБА_1 одержав особисто під підпис. Не зважаючи на вжиті позивачем всі можливі заходи, несплачена сума боргу становить 10028,16 грн., у зв`язку з чим позивач звернувся до суду з даним позовом.
У судовому засіданні представник позивача АТ «Черніговобленерго» Семирозум В.Г. позовні вимоги підтримав в повному обсязі.Не заперечував щодо заочного розгляду справи та ухвалення заочного рішення.
Відповідач ОСОБА_1 у судове засідання не з`явився був повідомлений належним чином.Відзив на позов не надав.
Враховуючи, що відповідач належним чином повідомлений, шляхом оголошення про виклик, відзив не подав, суд відповідно до ст.280,281 ЦПКрозглядає справу на підставі наявних у ній доказів з ухваленням заочного рішення з урахуванням того, що від представника позивача заперечень проти такого вирішення справи не надходило.
Дослiдивши письмові докази та вирішуючи справу, суд виходить з наступного.
Судом встановлено, що 01.02.2012 року між ОСОБА_2 та ВАТ ЕК «Чернігівобленерго» було укладено договір №5222 про користування електричною енергією (а.с.9-12).Як встановлено судом ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 49) і після її смерті в будинку за адресою: АДРЕСА_1 проживає та постійно споживає електричну енергію ОСОБА_1 .16.03.2023 року працівниками АТ «Чернігівобленерго», в присутності споживача ОСОБА_1 , було складено акт №172875 за результатами перевіркиПравил користування електричною енергієюспоживачем за адресою: АДРЕСА_1 , яким встановлено порушення п.п. 7, п.8.4.2. Правил роздрібного ринку електричної енергії, а саме: самовільне підключення електропроводки, що не є власністю оператора системи розподілу. Місце самовільного підключення знаходиться між ізоляторами будинку та вхідними клемами приладу обліку. До акту додано схему електропостачання споживача (а.с.6-8).Згідно з пунктом 8.4.2.7 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 за № 312, визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень: самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку.Розрахунком вартості безобліково спожитої електроенергії по акту про порушення ПРРЕЕ №172875 від 16.03.2023 року встановлено, що споживачем використано безобліково спожитої енергії на суму 30008,16 грн. Згідно з протоколом №44 засідання комісії Корюківського РЕМ по розгляду актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії від 25.05.2023 року, за результатами розгляду акта №172875 від 16.03.2023 року відносно ОСОБА_1 комісією прийнято рішення: направити рекомендованим листом чи вручити під підпис споживачу протокол засідання комісії, розрахунок величини вартості та розрахунковий документ для оплати недорахованої електроенергії згідно акту порушення №172875 від 16.03.2023 року.Як вбачається з довідки Корюківського РЕМ АТ «Чернігівобленерго», згідно рішення комісії по особовому рахунку споживача розраховано збитки на суму 30008,16 грн. і виставлений рахунок, який був вручений споживачу. Станом на розгляду справи в суді споживачем ОСОБА_1 рахунок за актом частково сплачений і заборгованість становить 10028,16 грн.
АТ «Чернігівобленерго» надсилало на адресу відповідача поштовим відправленням претензію про необхідність сплати вартість необлікованої електричної енергії в розмірі 10028,16 грн. однак, станом на 17.01.2024 року(розгляд справи в суді), відповідачем заборгованість не сплачено.
Статтею 77 Закону України «Про ринок електричної енергії»визначено відповідальність за порушення законодавства, що регулює функціонування ринку електричної енергії. Так, частиною першоюстатті 77 Закону України «Про ринок електричної енергії»передбачено, що учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.
Водночас, пунктом 4 частини другоїстатті 77 Закону України «Про ринок електричної енергії»визначено, що крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку є правопорушеннями на ринку електричної енергії.
Відповідно до пункту 5.5.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14 березня 2018 року № 312, споживач електричної енергії зобов`язаний, зокрема: здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору;дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів; не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), уразі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.
Пунктом 8.2.6 Правил роздрібного ринку електричної енергії передбачено, що на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.
Згідно із пунктом 8.2.7 Правил роздрібного ринку електричної енергії, споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії.
Відповідно до частин першої, другоїстатті 22 Цивільного кодексу Україниособа, якій завдано збитківу результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є:1) втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки);2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.
Статтею 1166 Цивільного кодексу Українивизначено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичноїабо юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Згідно статті 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема і відшкодування збитків.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що заявлений позов підлягає задоволенню у повному обсязі, і з відповідача ОСОБА_1 необхідно стягнути збитки за безоблікове споживання електроенергії.
Відповідно до вимог ч.1статті 141 ЦПК Українисудовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
У зв"язку з тим, що позовні вимоги задоволено, то з відповідача на користь позивача підлягає стягненню 2 684,00 грн. в рахунок відшкодування витрат понесених на сплату судового збору при подачі позовної заяви до суду.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 141,142, 258, 259, 265, 279, 280-283, 354 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позов АТ «Чернігівобленерго» в особі відокремленого підрозділу Корюківський РЕМ до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованої електричної енергії задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 на користь Акціонерного товариства «Чернігівобленерго» вартість необлікованої електричної енергії в розмірі 10028 грн. 16 коп. (десять тисяч двадцять вісім гривень 16 копійок) на п/р НОМЕР_2 , НОМЕР_3 в АБ «УКРГАЗБАНК», код ЄДРПОУ 14254655.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 на користь Акціонерного товариства «Чернігівобленерго» 2684 грн. 00 коп. (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири гривні) у відшкодування витрат по сплаті судового збору.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленомуЦПК України, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньодо Чернігівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановленихЦПК України, не подані заяви про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя І.К. Іващенко
Суд | Новгород-Сіверський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 17.01.2024 |
Оприлюднено | 22.01.2024 |
Номер документу | 116426108 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них |
Цивільне
Новгород-Сіверський районний суд Чернігівської області
Іващенко І. К.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні