Справа № 161/13090/23
Провадження № 2/161/814/24
ЛУЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 січня 2024 року Луцький міськрайонний суд Волинської області
в складі: головуючого судді Пушкарчук В.П.
при секретарі Швед Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Урожай», Луцької міської ради про включення до списку осіб, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, визнання права власності на земельну ділянку та зобов`язання передати земельну ділянку у власність,
В С Т А Н О В И В:
03.08.2023 року позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до суду з вищевказаною позовною заявою на обґрунтування якої зазначили, що ОСОБА_3 , який є їх чоловіком та батьком відповідно, за свого життя працював на посаді агронома в колгоспі ім. Леніна в с. Забороль Луцького р-ну (правонаступником якого є СГВК «Урожай») та після виходу на пенсію продовжував бути його членом. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 помер. Після смерті останнього кожна з них, а також син померлого ОСОБА_4 , прийняли спадщину в рівних частках (по 1/3 частці кожен). До складу спадщини увійшло право на одержання земельної частки (паю) в СГВК «Урожай», розмір якої, згідно розпорядження Луцької РДА, становив 2,69 га. У свою чергу, ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_4 . Спадщина після смерті останнього була прийнята матір`ю ОСОБА_5 . Таким чином, їм належить право на одержання земельної частки (паю) в СГВК «Урожай». Однак, при складанні списку осіб, які мають право на земельну частку (пай) в СГВК «Урожай» ОСОБА_3 не було включено та лише рішенням Заборолівської сільської ради № 39/15 від 27.10.2005 року, яке було винесеним після смерті спадкодавця, виділено останньому земельну частку (пай) з державного резервного фонду сільської ради. Оскільки дане рішення не було реалізоване за життя ОСОБА_3 вони позбавлені можливості успадкувати спірне майно. Враховуючи наведене, а також заяву про зміну позовних вимог від 19.12.2023 року, просять суд: включити ОСОБА_3 до списку осіб, що додається до державного акта на право колективної власності на землю КС АПО «Урожай»; визнати за ОСОБА_1 право власності на 2/3 частини та за ОСОБА_2 право власності на 1/3 частину земельної частки (паю) в розмірі 2,69 умовних кадастрових гектара в землях переданих в колективну власність СГВК «Урожай» Луцького р-ну Волинської обл.; зобов`язати Луцьку міську раду передати у власність ОСОБА_2 , в рахунок її права на 1/3 частини земельної частки (паю) в землях переданих в колективну власність СГВК «Урожай» Луцького району Волинської області, земельну ділянку площею 0,90 га умовних кадастрових гектари із земель запасу; зобов`язати Луцьку міську раду передати у власність ОСОБА_1 , в рахунок її права на 2/3 частини земельної частки (паю) в землях переданих в колективну власність СГВК «Урожай» Луцького району Волинської області, земельну ділянку площею 1,79 умовних кадастрових гектари із земель запасу.
До початку судового засідання представником позивачів було подано до суду заяву з проханням розгляд справи здійснювати у його відсутності, заявлені позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити.
Представник відповідача СГВК «Урожай» подав заяву про розгляд справи у його відсутності, при вирішенні справи покладається на розсуд суд.
Представник відповідача Луцької міської ради подав заяву про розгляд справи у його відсутності.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши письмові докази, які містяться в матеріалах справи, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 працював на посаді агронома в колгоспі ім. Леніна с. Забороль Луцького району (правонаступником якого є СГВК «Урожай») та був його членом, у тому числі й після свого виходу 06.10.1978 року на пенсію (а.с. 7).
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 помер та після його смерті відкрилася спадщина (а.с. 6).
Спадщину після смерті ОСОБА_3 прийняли його дружина ОСОБА_1 , донька ОСОБА_2 та син ОСОБА_4 . Зі свідоцтв про право на спадщину за законом слідує, що кожен зі спадкоємців прийняв спадщину в рівних частках (кожен по 1/3 частині) (а.с. 10-12).
Відповідно до ст. 2 Указу Президента України «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» № 720/95 від 08.08.1995 року право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
При паюванні вартість і розміри в умовних кадастрових гектарах земельних часток (паїв) всіх членів підприємства, кооперативу, товариства є рівними.
Судом також встановлено, що при оформленні державних актів про право колективної власності на землю, ОСОБА_3 не було внесено до списку осіб, які мають право на земельну частку (пай).
Рішенням правління СВК «Урожай» Луцького району № 8 від 29.07.2005 року було задоволено заяву ОСОБА_3 про визнання його права на земельну частку (пай) в СВК «Урожай» та вирішено звернутися до Заборольської сільської ради за виділенням земельної частки (паю) із земель Державного резерву даного органу місцевого самоврядування (а.с. 8).
Рішенням Заборольської сільської ради № 39/15 від 27.10.2005 року постановлено: в зв`язку з пропущенням в списках членів про право на земельну частку (пай) КС АПО реорганізованого СВК «Урожай» сільська рада не заперечує проти виділення земельної частки (паю) ОСОБА_3 з державного резервного фонду сільської ради (а.с. 9).
Згідно приписів ст. 1 ЗУ «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» право на земельну частку (пай) мають крім інших осіб також колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) у встановленому законодавством порядку.
У п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 16.04.2004 року «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» роз`яснено, що сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення земельної ділянки в натурі (на місцевості) та видачі державного акта про право власності на землю (п. 17 розділу X «Перехідні положення» ЗК України).
Член колективного сільськогосподарського підприємства (далі КСП), включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК України, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай). Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку.
При неможливості надати такій особі земельну частку (пай) з колективної власності через відсутність необхідної для нього землі, остання відповідно до п. 7 Указу Президента України «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» № 720/95 від 08.08.1995 року має бути надана із земель запасу, створеного місцевою радою під час передачі землі у колективну власність.
Згідно приписів ст. 4 Указу Президента України «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» № 720/95 від 08.08.1995 року розміри земельної частки (паю) обчислюються комісіями, утвореними у підприємствах, кооперативах, товариствах з числа їх працівників. Рішення щодо затвердження обчислених цими комісіями розмірів земельної частки (паю) по кожному підприємству, кооперативу, товариству окремо приймається районною державною адміністрацією.
Згідно розпорядження Луцької районної державної адміністрації № 8 від 12.01.2000 року затверджено розмір земельної частки (паю) в СВК «Урожай» в розмірі 2,69 умовних кадастрових гектарів (а.с. 16).
Відтак, суд вважає доведеним, що на момент смерті ОСОБА_3 , останній мав право на земельну частку (пай) в розмірі 2,69 умовних кадастрових гектарів у землях переданих в колективну власність СГВК «Урожай» Луцького р-ну Волинської обл.
Згідно приписів ст.ст. 1216, 1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина до складу якої і увійшло його право на земельну частку (пай), яке не припинилось із його смертю.
Отже, ОСОБА_2 , ОСОБА_1 та ОСОБА_4 є такими, які в рівних частках прийняли спадщину після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , до складу якої увійшла спірна земельна частка (пай).
Разом з тим, ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_4 , а єдиним спадкоємцем, який прийняв спадщину після його смерті була його мати позивач ОСОБА_1 .
Таким чином, ОСОБА_2 (1/3 частка) та ОСОБА_1 (2/3 частки) належить на праві власності земельна частка (пай) в розмірі 2,69 умовних кадастрових гектара в землях переданих в колективну власність СГВК «Урожай» Луцького р-ну Волинської обл.
Однак, позивачі позбавлені можливості реалізувати свої права на оформлення документів, які б посвідчували їх право власності на відповідні частки у спірному майні, оскільки спадкодавець ОСОБА_4 не отримав державний акт (сертифікат) на право колективної власності на землю.
За наведених обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до СГВК «Урожай», Луцької міської ради про включення до списку осіб, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, визнання права власності на земельну ділянку та зобов`язання передати земельну ділянку у власність, є обґрунтованими та підлягають до задоволення в повному обсязі.
Також варто зауважити, що позивачами правильно визначено суб`єктний склад учасників справи, оскільки після утворення Луцької міської об`єднаної територіальної громади, Луцька міська рада є правонаступником Заборольської сілької ради і прийняття рішень щодо передачі у власність громадян земельних ділянок на бувшій території Заборольської сільської ради тепер відноситься до компетенції Луцької міської ради.
Керуючись ст.ст. 10, 11,81,141,247,259,263-265,354 ЦПК України, на підставі ст.ст. 1216, 1218 ЦК України, суд,
В И Р І Ш И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Урожай», Луцької міської ради про включення до списку осіб, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, визнання права власності на земельну ділянку та зобов`язання передати земельну ділянку у власність задовольнити.
Включити ОСОБА_3 до списку осіб, що додається до державного акта на право колективної власності на землю КС АПО «Урожай».
Визнати за ОСОБА_2 право власності на 1/3 частину земельної частки (паю) в розмірі 2,69 умовних кадастрових гектара в землях переданих в колективну власність Сільськогосподарському виробничому кооперативу «Урожай» Луцького району Волинської області.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на 2/3 частини земельної частки (паю) в розмірі 2,69 умовних кадастрових гектара в землях переданих в колективну власність Сільськогосподарському виробничому кооперативу «Урожай» Луцького району Волинської області.
Зобов`язати Луцьку міську раду передати у власність ОСОБА_2 , в рахунок її права на 1/3 частини земельної частки (паю) в землях переданих в колективну власність Сільськогосподарському виробничому кооперативу «Урожай» Луцького району Волинської області, земельну ділянку площею 0,90 га умовних кадастрових гектари із земель запасу.
Зобов`язати Луцьку міську раду передати у власність ОСОБА_1 , в рахунок її права на 2/3 частини земельної частки (паю) в землях переданих в колективну власність Сільськогосподарському виробничому кооперативу «Урожай» Луцького району Волинської області, земельну ділянку площею 1,79 умовних кадастрових гектари із земель запасу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження,якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивачі: ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
ОСОБА_2 , адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Відповідачі: Сільськогосподарський виробничий кооператив «Урожай», адреса: Волинськаобл., Луцький р-н, с. Забороль, вул. Володимирська, 33, код ЄДРПОУ 03737349.
Луцька міська рада, адреса: Волинська обл., м. Луцьк, вул. Богдана Хмельницького, 19, код ЄДРПОУ 34745204.
Рішення в повному обсязі складено 23 січня 2024 року.
Суддя Луцького міськрайонного
суду Волинської області В.П. Пушкарчук
Суд | Луцький міськрайонний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 16.01.2024 |
Оприлюднено | 24.01.2024 |
Номер документу | 116461708 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: |
Цивільне
Луцький міськрайонний суд Волинської області
Пушкарчук В. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні