Провадження № 2/359/1726/2023
Справа № 753/224/23
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 вересня 2023 року Бориспільський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого судді - Муранової-Лесів І.В.
при секретарі - Івковій Д.Л.,
за участі третьої особи - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Борисполі Київської області цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «АЛЬТА» до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору ОСОБА_1 , про стягнення заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг -
В С Т А Н О В И В :
09.01.2023 ОСББ «АЛЬТА» звернулося до Дарницького районного суду м.Києва з позовом про стягнення з відповідача ОСОБА_2 заборгованості по внесках та платежах на утримання багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 за період з січня 2020 по листопада 2022 року в сумі 39960, 45 грн., втрати від інфляції у сумі 1504,20грн. та 3% річних у сумі 433,58 грн. (а.с.6).
В обґрунтування позову зокрема зазначено, що відповідно до Протоколу № 10 зборів співвласників багатоквартирного будинку « АЛЬТА », що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , від 18 серпня 2019 року було затверджено Кошторис та визначено внесок на утримання будинку з 2-го поверху у сумі 5,68 грн. за метр квадратний. Відповідно до Протоколу № 13 зборів співвласників багатоквартирного будинку « АЛЬТА », що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 від 12 вересня 2021 року було затверджено Кошторис та визначено внесок на утримання будинку з 2-го поверху у сумі 6,36 грн. за метр квадратний.
Відповідач ОСОБА_2 на підставі Договору дарування квартири від 28 листопада 2018 року є власницею квартири АДРЕСА_1 , по якій існує значна заборгованість зі сплати внесків до ОСББ «АЛЬТА»,а саме: станом на 01.11.2022 р. борг складає 39960,45 грн., який зафіксовано за період з січня 2020 року по листопад 2022 року.
Зазначено, що у квартирі, належній відповідачу, ймовірно, проживає без реєстрації місця проживання рідний брат відповідача ОСОБА_3 з родиною. При цьому у різний період часу оплата внесків здійснювалась частково або не здійснювалась взагалі. Відповідач у справі має конфліктні відносини з братом ОСОБА_3 , відповідач у справі зверталась до позивача і вказувала, що її брат проживає без її згоди та накопичує борги зі сплати внесків.
24 жовтня 2019 р. позивачем було вручено відповідачу повідомлення про заборгованість по внескам на загальну суму 37678,95 грн. 14 жовтня 2020 р. позивачем було вручено попередження про наявність заборгованості проживаючому у квартирі ОСОБА_3 на загальну суму 42514,13 грн. 18 березня 2021 року позивачем було вручено попередження про наявність заборгованості проживаючому у квартирі ОСОБА_3 на загальну суму 35001,64 грн. 15 листопада 2022 р. повідомлення про заборгованість на загальну суму 39938,85 грн. було направлено відповідачу рекомендованим листом з описом вкладення.
Оскільки внески до ОСББ «АЛЬТА» сплачувались відповідачем нерегулярно та не у повному обсязі, позивачем було нараховано інфляційні втрати та 3 % річних до 24.02.2022.
Відповідачем ОСОБА_2 подано відзив (а.с.74-77, 150-151), за змістом якого відповідач просить у задоволенні позову відмовити, залучити до участі у справі в якості третьої сторони без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_1 . Зокрема, зазначила, що є власником квартири, що розташована в АДРЕСА_1 на підставі договору дарування від 28.11.2018. Проте, зазначає, що жодного дня не мешкала в цій квартирі і не була споживачем комунальних послуг, тому що в її квартирі незаконного проживає сім`я її брата ОСОБА_3 , які вважали що є власниками квартири, та саме вони є споживачами комунальних послуг. Після того, як її мати подарувала квартиру, вона дізналася, що сім`я брата має заборгованість по комунальним послугам і в добровільному порядку не хоче виселятися з квартири та сплачувати заборгованість по комунальним послугам, то вимушена була звернутися до суду за захистом своїх цивільних прав. Як власник квартири, вона неодноразово зверталась до Голови ОСББ з проханням не надавати комунальні послуги до кв. АДРЕСА_1 , де незаконно проживає сім`я її брата, але її прохання були проігноровані і послуги продовжували надаватися. Її брат весь це час частково сплачував комунальні послуги, а отже визначає, що він є споживачем комунальних послуг. Також просить суд застосувати до спірних правовідносин перебіг строку позовної давності.
13.07.2023 позивачем подано відповідь на відзив (а.с.108-113) з проханням відхилити клопотання відповідача ОСОБА_2 про застосування строку позовної давності відхилити за незаконністю та бездоказовістю та задовольнити позовні вимоги позивача в повному обсязі. Позивач звертає увагу, що на підставі статті 322 Цивільного кодексу України, власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом. Окрім того, зазначає, що брат відповідача не проживає з родиною останнім часом у даній квартирі, при цьому споживання комунальних послуг відбувається. Відповідач з заявою до правоохоронних органів з приводу незаконного проживання не зверталася, замки у квартирі не змінювала, що підтверджує її згоду на проживання у її квартирі осіб, про яких вона зазначає. Окрім того, відповідач як власник має право регресної вимоги до наймачів, які проживають у квартирі, про компенсацію вартості оплачених нею як власником, комунальних послуг.
Звертають увагу, що відповідно до Єдиного державного реєстру судових рішень, по справі № 359/9533/18 за позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_1 , ОСОБА_3 та ОСОБА_2 про визнання договорів дарування недійсними 18 травня 2023 року Київським апеляційним судом винесено постанову у справі, яка набрала законної сили, але жодних дій, які направлені на стягнення заборгованості зі сплати комунальних послуг з родичів, відповідач не вживає.
Також вказує, що право на відключення за несплату за електроенергію має тільки постачальник електроенергії, ОСББ не має права перебирати на себе повноваження енергопостачальної організації. Аналогічно обмеження питного водопостачання є компетенцією підприємств питного водопостачання, а теплопостачання - підприємств теплопостачання, а ніяк не ОСББ.
Також вказує, що відповідач просить застосувати позовну давність до вимог, заявлених у позові. Позивач вважає, що позовну давність до зазначених вимог не пропущено з огляду на таке. До відзиву відповідач додає Довідку, в якій зафіксовано розмір заборгованості на суму 40017, 05 грн., тобто станом на 16 квітня 2019 року і по теперішній час відповідач була обізнана про наявність заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг в належній їй квартирі та, що члени її родини чи родичі, які проживають у її квартирі продовжують збільшувати борг, споживаючі комунальні послуги та сплачуючи їх частково або не сплачуючи взагалі.
Позивач вказує, що відповідач, будучи обізнаною про наявність заборгованості по оплаті комунальних послуг, жодним чином не заперечувала її, також була обізнана та погоджувалась з тим, що така заборгованість зростає внаслідок споживання послуг у належній їй квартирі, не вчиняла жодних дій з погашення заборгованості чи примусового її стягнення з осіб, які були чи є споживачами. Окрім того, систематична часткова, не в повному обсязі оплата комунальних послуг свідчить про беззаперечне визнання боргу відповідачем, але бажання перекласти свій обов`язок, передбачений законом на інших осіб: брата, його родину чи ще якихось третіх осіб, які, ймовірно, проживають у належній їй квартирі.
26.07.2023 залученою до участі у справі третьою особою ОСОБА_1 подано письмові пояснення (а.с.128-132), відповідно до яких зазначає, що їй належала квартира в АДРЕСА_1 на підставі договору дарування, за яким ОСОБА_3 подарував їй цю квартиру. 28.11.2018 вона уклала з ОСОБА_2 договір дарування, за яким подарувала цю квартиру на користь ОСОБА_2 , однак, вселитися в квартиру її дочка так і не змогла, тому що в квартирі проживав її син ОСОБА_3 та невістка ОСОБА_4 , які в добровільному порядку квартиру не звільнили і фактично користувалися комунальними послугами, що підтверджується, зокрема, довідкою наданою Головою ОСББ «Альта» № 07 від 13.03. 2019, довідкою наданою Головою ОСББ «Альта» №13 від 16.04.2019 р. та заявою-вимогою ОСОБА_3 від 11.11.2022. Вказує, що з березня 2010 року в її квартирі з її дозволу як власника проживав її син ОСОБА_3 та саме він був індивідуальним споживачем.
Звертає увагу, що фактично між нею та її сином існували правовідносини найму житла, проте, договір найму не укладався. Вказує, що під час проживання її сина та невістки у належній їй, а потім і її дочці квартирі, саме вони користувалися усіма комунальними послугами, які поставлялися до квартири: світло, вода, тепло тощо. Проте, в порушення вимог ст.815 ЦК України вони несвоєчасно та не в повному обсязі вносили плату за комунальні послуги в наслідок чого станом на 01.11.2022 утворилась заборгованість у розмірі 39960,45 грн. Також зазначає, що 15.04.2019 її дочка як власник зверталась до голови ОСББ з проханням припинити подачу електроенергії в кв. АДРЕСА_1 , але на її прохання Голова ОСББ не звернула уваги. Звертає увагу, що в долучених позивачем попередженнях, зокрема, зазначалось, що загальними зборами від 04.11.2018 року було вирішено встановити граничну заборгованість за сплату комунальних послуг в розмірі 6000 грн., при перевищенні встановленої межі зобов`язати правління, після письмових повідомлень боржнику, звернутися до суду або обмежити надання комунальних послуг. А також було зазначено, що на останніх загальних зборах, які були проведені 08 серпня 2020 року, було вирішено порядок дій з боржниками: обмежити боржників, що мають заборгованість понад 3 (три) поточні платежі за комунальні внески в послузі водовідведення; надати інформаційний лист до КП «Бориспільводоканал» про відключення боржника; поновлення послуги після повної сплати заборгованості та за рахунок боржника.
Враховуючи вказане, вважає, що ОСББ «Альта» мало право та було зобов`язане обмежити надання комунальних послуг, але своїм правом не скористалось. 20.07.2020 її дочка знову звернулася до голови ОСББ «Альта» з проханням посприяти в обмеженні надання послуг, але послуги продовжували надаватись, а заборгованість зростати. Звертає увагу, що ні вона, ні її дочка договорів про надання послуг з розподілу природнього газу та електричної енергії не укладали. Також зазначає, що позивач діє недобросовісно, тому що комунальні послуги надаються одним особам (споживачам), а оплату вимагає зовсім від іншої особи (власника), а це є різні особи, про що голові ОСББ достеменно відомо, та, що голова ОСББ неодноразово надавала довідки ОСОБА_3 , що саме він з сім`єю мешкає в квартирі, а її син цього не заперечує.
Ухвалою судді Дарницького районного суду м.Києва від 10.03.2023 позовну заяву передано за підсудністю до Бориспільського міськрайонного суду Київської області (а.с.56-57).
Ухвалою від 16.05.2023 було відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено до судового розгляду (а.с.67).
13.07.2023 протокольними ухвалами суд задовольнив клопотання відповідача щодо залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору ОСОБА_1 та її допит в якості свідка (а.с.175-177).
Ухвалою суду від 18.12.2020, занесеною до протоколу судового засідання (т.1 а.с.250-251), суд частково задовольнив клопотання представника позивача щодо доручення письмових доказів та долучив до матеріалів справи подані разом із додатковими поясненням докази, а саме: Статут та протоколи загальних зборів ОСББ «Чубинське» (т.1 а.с.205-249).
Згідно з клопотанням від 19.09.2023 позивач просив розглянути справу без своєї участі, позовні вимоги підтримує та просить суд їх задовольнити.
Відповідач у судове засідання не з`явилася,повідомила що перебуває за межами України та просила розглянути справу за її відсутності.
Третя особа ОСОБА_1 у судовому засіданні, будучи допитаною в якості свідка в порядку, визначеному ст.234 ЦПК України, підтвердила обставини, викладені в письмових поясненнях третьої особи.
Заслухавши показання третьої особи, дослідивши письмові матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Відповідно до вимог ч.1 ст.2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
В силу вимог п.п.2,4,5 ч. 2 ст. 43 ЦПК України, учасники справи зобов`язані сприяти своєчасному, всебічному, повному та об`єктивному встановленню всіх обставин справи; подавати усі наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази; надавати суду повні і достовірні пояснення з питань, які ставляться судом, а також учасниками справи в судовому засіданні.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст. 12 ЦПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Так, за змістом ч.1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
При цьому відповідно до ч.2 ст.77 ЦПК України предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно ч.1,6 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
З досліджених в судовому засіданні письмових належних і допустимих доказів встановлено, що згідно зі Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи Серія А00 №537819 від 20.07.2009, виданим державним реєстратором Виконавчим комітетом Бориспільської міської ради Київської області зареєстровано юридичну особу - Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «АЛЬТА», код ЄДРПОУ 36577318 (а.с.12).
Відповідно до Статуту Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «АЛЬТА» (ОСББ «АЛЬТА»), затвердженого Загальними зборами співвласників Протокол №10 від 18 серпня 2019 року (а.с.14-26), Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «АЛЬТА» створено власниками квартир та нежитлових приміщень (співвласники) багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 , відповідно до Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» (п.1 р.1 Загальні положення).
Відповідно до п.п.1,2 р.ІІ (Мета створення, завдання та предмет діяльності об`єднання) Статуту метою створення Об`єднання є забезпечення і захист прав співвласників дотримання ними своїх обов`язків, належне утримання та використання спільного майна будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів до сплати всіх платежів, передбачених законодавством цим Статутом.
Об`єднання є неприбутковою організацією і не має на меті одержання прибутку для його розподілу між співвласниками. Господарче забезпечення діяльності об`єднання може здійснюватися власними силами об`єднання (шляхом самозабезпечення) або шляхом залучення на договірних засадах суб`єктів господарювання.
Відповідно до п.3 р.ІІ Статуту завдання та предметом діяльності об`єднання є:
- забезпечення реалізації прав співвласників на володіння та користування спільним майном;
- забезпечення належного утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території;
- сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних послуг та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами;
- забезпечення виконання співвласниками своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
Відповідно до Протоколу № 10 зборів співвласників багатоквартирного будинку «АЛЬТА» від 18 серпня 2019 року (а.с.32-34,35), було затверджено Кошторис Об`єднання на управління багатоквартирним будинком з 01.09.2019 року в розмірі: утримання з другого поверху 5,68 грн./ кв.м
Відповідно до Протоколу № 13 зборів співвласників багатоквартирного будинку «АЛЬТА» від 12 вересня 2021 року (а.с.36-39) було затверджено Кошторис та визначено внесок на утримання будинку з 2-го поверху у сумі 6,36 грн./кв.м.
Встановлено, що відповідачу ОСОБА_2 на підставі Договору дарування квартири від 28 листопада 2018 року реєстровий №5063 належить квартира АДРЕСА_1 , загальною площею 65,4 кв.м., що також підтверджується Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта №286634303 від 24.11.2021 (а.с.10-11).
Вказана квартира була подарована відповідачу третьою особою у справі ОСОБА_1 .
Згідно з відповіддю №72200 від 15.05.2023 з Єдиного державного демографічного реєстру відповідач ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з 21.02.2003 по 03.06.2021 була зареєстрована в АДРЕСА_5 (а.с.65-66).
За відомостями електронного реєстру територіальної громади м.Києва від. 12.01.2023 (а.с.52) ОСОБА_2 знята з реєстрації на підставі рішення суду 03.06.2021.
Як стверджує позивач, що відповідачем не оспорюється, 24.10.2019 їй було вручено Повідомлення про заборгованість №06 від 24.10.2019, за змістом якого зазначено, що співвласник квартири АДРЕСА_1 має заборгованість по комунальним внескам 37678,95 грн. (а.с.40).
Крім того, за змістом долучених документів ОСББ «Альта» 14 жовтня 2020 року було вручено Попередження про наявність заборгованості (№05 від 14.09.2020) ОСОБА_3 на загальну суму 42514,13 грн., станом на 18.09.2019 (а.с.41), а також 20 березня 2021 року вручено Попередження про наявність заборгованості (№01 від 18.03.2021) ОСОБА_3 на загальну суму 35001,64 грн. станом на 15.03.2021 (а.с.42).
19.11.2022 на адресу ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_6 було направлено Повідомлення про заборгованість №21 від 15.11.2023 про заборгованість по комунальним внескам до ОСББ «АЛЬТА» по квартирі АДРЕСА_1 станом на 01.09.2022 на суму 39938,85 грн. (а.с.43,44).
З Довідки про розрахунок заборгованості про сплату внесків до ОСББ «АЛЬТА» від 06.12.2022 (а.с.39) встановлено, що за адресою: квартира АДРЕСА_1 , - станом на 01.11.2023 рахується заборгованість 39960,45 грн..
Суд звертає увагу, розмір заборгованості утворився з урахуванням боргу, що існував на 01.01.2020 в сумі 38283,67грн., а також здійснених у період січень 2020 - листопад 2022 нарахувань та платежів (а.с.39)
Відповідно до ч.ч. 1, 4 ст. 4 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.
Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» для забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний ремонт, утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, водопостачання та водовідведення, теплопостачання і опалення, вивезення побутових відходів, об`єднання за рішенням загальних зборів має право: задовольняти зазначені потреби самостійно шляхом самозабезпечення; визначати управителя, виконавців окремих житлово-комунальних послуг, з якими усі співвласники укладають відповідні договори; виступати колективним споживачем (замовником) усіх або частини житлово-комунальних послуг.
Питання самостійного забезпечення об`єднанням експлуатації та утримання багатоквартирного будинку та користування спільним майном у такому будинку регулюються Господарським кодексом України в частині господарчого забезпечення діяльності негосподарюючих суб`єктів.
Самостійне забезпечення об`єднанням утримання і експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у багатоквартирному будинку може здійснюватися безпосередньо співвласниками, а також шляхом залучення об`єднанням фізичних та юридичних осіб на підставі укладених договорів.
Газо- та електропостачання квартир та нежитлових приміщень здійснюється на підставі договорів між їх власниками і газо- та електропостачальними організаціями відповідно до вимог законодавства.
Договори з управителем укладаються об`єднанням відповідно до закону.
Для фінансування самозабезпечення об`єднання співвласники сплачують відповідні внески і платежі в розмірах, установлених загальними зборами об`єднання. За згодою правління окремі співвласники можуть у рахунок сплати таких внесків і платежів виконувати окремі роботи.
Об`єднання оплачує холодну та гарячу воду, теплову та електричну енергію, природний газ, комунальні послуги за цінами (тарифами), встановленими для населення, крім частини таких послуг, що оплачуються власниками нежитлових приміщень.
З метою надання населенню, що проживає в багатоквартирних будинках, в яких створено об`єднання, пільг та субсидій для відшкодування витрат на управління багатоквартирним будинком внески і платежі визначаються у розмірах, затверджених загальними зборами об`єднання, але не більше встановленого згідно із законодавством граничного розміру відповідних витрат.
З метою надання населенню, що проживає в багатоквартирних будинках, у яких створено об`єднання, пільг та субсидій для відшкодування витрат на оплату комунальних послуг визначається розмір внесків (платежів) на відповідні потреби, затверджений загальними зборами об`єднання, але не більше найвищого у відповідному населеному пункті тарифу на відповідні комунальні послуги, встановленого відповідним державним органом або органом місцевого самоврядування для суб`єктів господарювання.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» вищим органом управління об`єднання є загальні збори.
До виключної компетенції загальних зборів співвласників відноситься: затвердження статуту об`єднання, внесення змін до нього; обрання членів правління об`єднання; питання про використання спільного майна; затвердження кошторису, балансу об`єднання та річного звіту; попереднє (до їх укладення) погодження умов договорів, укладених на суму, що перевищує зазначену в статуті об`єднання, договорів, предметом яких є цінні папери, майнові права або спільне майно співвласників чи їх частина; визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників; прийняття рішення про реконструкцію та ремонт багатоквартирного будинку або про зведення господарських споруд; визначення розміру матеріального та іншого заохочення голови та членів правління; визначення обмежень на користування спільним майном; обрання та відкликання управителя, затвердження та зміна умов договору з управителем, прийняття рішення про передачу функцій з управління спільним майном багатоквартирного будинку повністю або частково асоціації; прийняття рішень про заснування інших юридичних осіб або участь у товариствах.
Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання має право відповідно до законодавства та статуту об`єднання: утворювати органи управління, визначати умови та розмір плати за їхню діяльність; приймати рішення про надходження та витрати коштів об`єднання; визначати порядок користування спільним майном відповідно до статуту об`єднання; укладати договори; виступати замовником робіт з капітального ремонту, реконструкції багатоквартирного будинку; встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; здійснювати для виконання статутних завдань господарче забезпечення діяльності об`єднання в порядку, визначеному законом; визначати підрядника, укладати договори про управління та експлуатацію, обслуговування, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення майна з будь-якою фізичною або юридичною особою; здійснювати контроль за своєчасною сплатою внесків і платежів; захищати права, представляти інтереси співвласників у судах, органах державної влади і органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форми власності; використовувати допоміжні приміщення у багатоквартирному будинку для потреб органів управління об`єднання; встановлювати сервітути, здавати в оренду допоміжні приміщення та інше спільне майно багатоквартирного будинку.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» співвласник зобов`язаний: виконувати обов`язки, передбачені статутом об`єднання; виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень; використовувати приміщення за призначенням, дотримуватися правил користування приміщеннями; забезпечувати збереження приміщень, брати участь у проведенні їх реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення; забезпечувати дотримання вимог житлового і містобудівного законодавства щодо проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення приміщень або їх частин; не допускати порушення законних прав та інтересів інших співвласників; дотримуватися вимог правил утримання житлового будинку і прибудинкової території, правил пожежної безпеки, санітарних норм; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі; відшкодовувати збитки, заподіяні майну інших співвласників; виконувати передбачені статутними документами обов`язки перед об`єднанням; запобігати псуванню спільного майна, інформувати органи управління об`єднання про пошкодження та вихід з ладу технічного обладнання; дотримуватися чистоти у місцях загального користування та тиші згідно з вимогами, встановленими законодавством.
За змістом ст. 17 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право, зокрема, вимагати своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання платежів, зборів і внесків від власників приміщень.
Крім того, відповідно до п.п. 5, 10 ст. 7, ч. 2 ст. 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» співвласники зобов`язані: виконувати рішення зборів співвласників; своєчасно сплачувати за спожиті житлово-комунальні послуги.
Кожний співвласник несе зобов`язання щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку пропорційно до його частки співвласника.
Відповідно до ч.ч. 2 та 4 ст. 12 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» витрати на управління багатоквартирним будинком включають: витрати на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку.
Витрати на управління багатоквартирним будинком розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток співвласника, якщо рішенням зборів співвласників або законодавством не передбачено іншого порядку розподілу витрат.
Таким чином, відповідно до наведених норм чинного законодавства особа, яка є власником приміщення і, у свою чергу, співвласником будинку, в якому створено об`єднання, зобов`язана брати участь у витратах на управління, утримання та збереження будинку, а об`єднання наділено правом у разі нездійснення цією особою таких дій звернутися до суду з позовом про стягнення нарахованих за цими витратами платежів.
Крім того, в силу вимог ч.2 ст.20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач зобов`язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Так, відповідно до п.6 ч.1 ст.1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об`єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.
Суд звертає увагу, що відповідач не визнає тієї обставини, що надавала згоду на користування об`єктом нерухомого майна ОСОБА_5 та його родині, разом з цим не заперечує, що їй відомо про фактичне користування послугами цими особами, а також про існуючу заборгованість.
Підтвердженням такої обставини є факт звернення відповідача ОСОБА_2 до Голови Правління ОСББ «АЛЬТА» 04.07.2023 з письмовим зверненням щодо припинення подачі електроенергії до квартири АДРЕСА_1 , - у зв`язку з тим, що в даній квартирі незаконно проживають ОСОБА_3 та його сім`я та не сплачують комунальні послуги та електропостачання (а.с.126).
При цьому доказів того, що відповідач зверталася до суду за захистом свого порушеного права з позовом до ОСОБА_5 та осіб, які з ним проживають, про укладення договору про платне користування належним їй на праві власності житловим приміщенням та порядок сплати комунальних послуг, не надала.
Таким чином, заперечення відповідача, що у позивача були відсутні підстави для нарахуванням заборгованості по затвердженим загальними зборами внесків та фактично спожитим комунальним послугам, слід визнати необґрунтованими.
Разом із з цим, ані разом з позовною заявою ані на вимогу суду позивачем не подано розрахунку заборгованості за весь період, у тому числі тієї, що існувала станом на 01.01.2020 в сумі 38283,67 грн., а також станом на 01.09.2022 у заявленій позивачем сумі 39938,85грн., а надана на вимогу суду Довідка (а.с.143) не містить конкретного розрахунку заборгованості, а саме: з яких платежів складається помісячно нараховані суми.
Так, з долученого до Повідомлення про заборгованість від 15.11.2022 №21 (а.с.43) Повідомлення про нарахування внесків за вересень 2022 року (а.с.43- на звороті), в останньому зазначено про нарахування: плата за утримання багатоквартирного будинку (461,71 грн.), опалення (0,00грн.), домофон (0,00грн.), електроенергія (515,76грн.), холодна вода та водовідведення (320,64грн.), гаряча вода (0,00грн.).
Отже, щомісячні нарахування складаються не тільки з внесків, затверджених Протоколами загальних зборів ОСББ «АЛЬТА», а також з плати за інші комунальні послуги (електропостачання, водопостачання та водовідведення).
Проте належних і допустимих доказів того, на якій підставі та яким чином здійснювалися такі нарахування (дані про зняття показників лічильників, затверджені тарифи), суду надано не було та не зазначено джерел їх здобуття.
Оскільки позивачем не конкретизовано розрахунок щомісячних платежів за спірний період з січня 2020 року по листопад 2022 року, тому у суду відсутня можливість перевірити правильність і правомірність здійснених позивачем нарахувань за цей період, а також перевірити обґрунтованість боргу, що рахується за вказаною позивачем адресою станом на 01.01.2020.
Крім того, позивач просить стягнути заборгованість, що виникла з січня 2020 року по листопад 2022 року, разом із з цим з наданої Довідки (а.с.143) шляхом складання помісячних нарахувань та платежів встановлено, що за вказаний період з 01.01.2020 по 01.11.2022 було нараховано внесків на суму 66310,09 грн. та сплачено за цей же період 64633,31 грн. , а заборгованість, що рахується за відповідачем станом на 01.11.2022 фактично розрахована наступним чином:
38283,67грн.(борг на 01.01.2020) + 66310,09 грн.(всього нараховано за період січень 2020 - листопад 2022) - 64633,31 грн.(сплачено за період січень 2020 - листопад 2022) =39960,45 грн.
З Довідки про розрахунок заборгованості про сплату внесків до ОСББ «АЛЬТА» від 18.09.2023 (а.с.143) встановлено, що за адресою: квартира АДРЕСА_1 , - станом на 01.07.2023 рахується заборгованість 48366,35 грн., з урахуванням здійснених за період з листопада 2022 по липень 2023 нарахувань та платежів.
Як визнано сторонами, про що, зокрема, зазначено позивачем у Довідці про розрахунок заборгованості про сплату внесків до ОСББ «АЛЬТА» від 18.09.2023 (а.с.143), платежі за нараховані ОСББ «АЛЬТА» внески та комунальні послуги відповідач ОСОБА_2 у період з січня 2020 по липень 2023 року не здійснювала.
Позивач підтверджує, що оплата здійснювалася ОСОБА_3 (згідно з показами третьої особи - її син та брат відповідача) та ОСОБА_4 (згідно з показами третьої особи - дружина її сина та брата відповідача ОСОБА_3 ) (а.с.143).
В цьому зв`язку суд звертає увагу, згідно з довідкою від 16 квітня 2019 року за №13, виданою головою Правління ОСББ «АЛЬТА», зазначено, що в квартирі за адресою АДРЕСА_1 мешкає з 2009 року ОСОБА_3 з родиною, заборгованість за житлово-комунальним внесками станом на 16 квітня 2019 року складає 40017,05 грн. (а.с.98).
Тобто станом на 16 квітня 2019 року вже існувала заборгованість на суму 40017, 05 грн., проте, відомості, за який період та внаслідок прострочення яких саме платежів виникла така заборгованість позивач не надав, підстави пред`явлення позову саме до відповідача щодо погашення простроченої заборгованості, а не до попереднього власника квартири ОСОБА_1 , третьої особи у справі, не обґрунтував.
Крім того, з Долучених до матеріалів справи копії Договору про надання послуг з утримання будинку і споруд та прибудинкової території, холодного та гарячого водопостачання та водовідведення від 13.08.2009 за №031 (а.с.144-146) та Договору про користування електричною енергією від 22.09.2009 за №016Е (а.с.147) встановлено, що вони були укладені між ОСББ «АЛЬТА» та ОСОБА_3 . Доказів їх переукладення з новим власником ОСОБА_2 та попереднім власником квартири ОСОБА_1 суду надано не було.
Крім того, за змістом позовної заяви позивач підтверджує, що в квартирі АДРЕСА_1 без реєстрації проживає брат відповідача ОСОБА_3 , якому позивачем вручалися Попередження про наявність заборгованості 14 жовтня 2020 року на загальну суму 42514,13 грн. та 16 березня 2021 року на загальну суму 35001,64 грн. (а.с.41,42).
Згідно з долученим до матеріалів справи рішенням Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 06.02.2023 у справі № 359/9533/18 (а.с.90-97), залишеним в цій частині без змін постановою Київського апеляційного суду від 18.05.2023 (а.с.115-124), суд відмовив ОСОБА_4 у задоволенні позову до ОСОБА_1 , ОСОБА_3 та ОСОБА_2 про визнання недійсними: Договору дарування квартири від 02.03.2010, укладеного між ОСОБА_3 та ОСОБА_1 , посвідченого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Биченком О.О., зареєстрованого в реєстрі за №123, та Договору дарування квартири від 28.11.2018, укладеного між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , посвідченого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Козаєвою Н.М., зареєстрованого в реєстрі за №5063.
Зі змісту судових рішень вбачається, що вказаний спір тривав щонайменше з листопада 2018 року по 18 травня 2023 року.
Відповідно до вимог ч.1 ст.9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором.
Розрахунковим періодом для оплати послуг є календарний місяць.
Так, в силу вимог п. 18 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року №630, у редакції, що була чинною до 01.05.2022, плата за послуги вноситься не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим, якщо договором не встановлено інший строк.
Відповідно до Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312, споживач зобов`язаний сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів (пп.5.5.5, п.5.5 розділу V Права, обов`язки та відповідальність учасників роздрібного ринку).
Загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки (стаття 257 ЦК України).
Перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права. За зобов`язаннями з визначеним строком виконання перебіг позовної давності починається зі спливом строку виконання (частини перша та п`ята статті 261 ЦК України).
Відповідного правового висновку Великої Палати Верховного Суду від 07 липня 2020 року у справі 712/8916/17, оскільки заборгованість за житлово-комунальні послуги нараховувалась позивачем щомісяця, то, як правильно вказали суди попередніх інстанцій, перебіг загальної позовної давності слід відраховувати від кожного щомісячного платежу.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позов щодо стягнення заборгованості за період з січня 2020 по листопад 2022 року в зазначеній сумі 39960,45 грн. позивачем не доведений, оскільки та сума утримання, що підлягала сплаті щомісячно на підставі рішень загальних зборів ОСББ «АЛЬТА» (з 01.01.2020: 5,68грн./кв.м.х 65,4 кв.м = 371,47грн., з 01.10.2021: 6,36 грн./кв.м. х 65,4=415,94 грн.) за вказаний період повністю сплачена. Інші нарахування позивачем не обґрунтовані та не доведені.
Крім того, зважаючи на те, що платежі приймалися позивачем не від відповідача, а від інших осіб - ОСОБА_3 .. ОСОБА_4 , які, як визнано сторонами, фактично користувалися наданими послугами, суд дійшов висновку, що позивачем не доведено наявність підстав для зарахування сплачених в спірний період (з січня 2020 по грудень 2022) сум в рахунок заборгованості, що існувала на 01.01.2020 в сумі 38283,67грн. (а.с.39,143), щодо якої відповідачем заявлено про застосування наслідків пропуску строку позовної давності.
Доказів того, що відповідач, ставши власником квартир АДРЕСА_1 , визнавала заборгованість, яка була нарахована позивачем, суду надано не було.
Як і не надано доказів того, що платежі, які були здійснені за вказаний позивачем період з 01.01.2020 по листопад 2022 року здійснювалися в рахунок погашення простроченої заборгованості, а не поточних нарахувань.
Отже, борг, що рахується станом на 01.01.2020 в сумі 38283,67 грн., який, як було зазначено судом вище, врахований позивачем при розрахунку заборгованості, яка виникла станом на 01.11.2022 в сумі 39960,45 грн. (а.с.39), стягненню не підлягає у зв`язку пропуском позивачем строку позовної давності.
Зважаючи на те, що судом залишено без задоволення основну вимогу щодо стягнення заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг похідні позовні вимоги про стягнення інфляційних втрат та 3% річних на підставі ч.2 ст.625 ЦК України задоволенню також не підлягають.
У зв`язку з відмовою у позову відповідно до ст.141 ЦПК України підстави для стягнення понесених позивачем судових витрат відсутні.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 12, 13, 81, 82, 89, 134, 137, 141, 142, 206, 223, 258, 259, 263-265, 266, 273 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позову Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «АЛЬТА» до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору ОСОБА_1 , про стягнення заборгованості по внесках та платежах на утримання багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 за період з січня 2020 року по листопад 2022 року в сумі 39960 гривень 45 копійок, витрат від інфляції у сумі 1504 гривні 20 копійок та 3% річних у сумі 433 гривні 58 копійок - відмовити.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Київського апеляційного суду, або через Бориспільський міськрайонний суд протягом тридцяти днів, який обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його виготовлення, має право на поновлення пропущеного строку на подання апеляційної скарги, якщо вона подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подана апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення суду виготовлений 22.01.2024.
Суддя: І. В. Муранова-Лесів
Суд | Бориспільський міськрайонний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 19.09.2023 |
Оприлюднено | 25.01.2024 |
Номер документу | 116463238 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них інших видів кредиту |
Цивільне
Бориспільський міськрайонний суд Київської області
Муранова-Лесів І. В.
Цивільне
Бориспільський міськрайонний суд Київської області
Муранова-Лесів І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні