Рішення
від 22.01.2024 по справі 402/213/23
УЛЬЯНОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №402/213/23

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

"22" січня 2024 р. м.Благовіщенське

Ульяновський районний суд Кіровоградської області у складі:

головуючого - судді Бондаренка А.А.,

секретар судового засідання Хименко О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом заступника керівника Голованівської окружної прокуратури Гайдюка О.О. в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області до ОСОБА_1 про конфіскацію земельної ділянки,

встановив:

У березні 2023 року заступник керівника Голованівської окружної прокуратури звернувся до суду в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області з позовом до ОСОБА_1 про конфіскацію земельної ділянки.

На обґрунтування позову заступник керівника Голованівської окружної прокуратури вказав, що ОСОБА_1 , який є громадянином російської федерації, в порядку спадкування, на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, серія та номер: 938 від 14.05.2010 набув право власності на земельну ділянку із цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із кадастровим номером 3525581300:02:000:0090 площею 2,408 га, яка знаходиться на території Грушківської сільської ради Благовіщенського району Кіровоградської області.

У відповідності до рішення першої сесії восьмого скликання Благовіщенської міської ради Голованівського району Кіровоградської області від 02.12.2020 «Про початок реорганізації сільських рад шляхом приєднання до Благовіщенської міської ради» Благовіщенська міська рада є правонаступником всього майна, прав та обов`язків Грушківської сільської ради Голованівського району Кіровоградської області.

Право власності на зазначену земельну ділянку 09.01.2020 зареєстроване за ОСОБА_1 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державним реєстратором Вільхівської сільської ради Благовіщенського району Кіровоградської області Корсун В.С. (номер запису про право власності 35002471).

Зважаючи на те, що використання ОСОБА_1 зазначеної земельної ділянки є порушенням ст.ст.13, 14, 41 Конституції України, ст.ст.80, 81, 145 Земельного кодексу України на підставі статей 13, 14 Конституції України, статей 22, 80, 81 Земельного кодексу України прокурор просить конфіскувати вказану земельну ділянку у власність держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області.

Ухвалою Ульяновського районного суду Кіровоградської області від 29.03.2023 року відкрито спрощене провадження у справі.

Відповідач відзиву на позовну заяву не направив.

Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

Приписи ст. 131-1 Конституції України, ст. 56 ЦПК України, ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" наділяють прокурора повноваженнями на представництво в суді інтересів держави у виключних випадках, а саме: 1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження; 2) у разі відсутності такого органу.

Оскільки Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області у відповідності до положень ст.145 ЗК України, Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", "Положення про Головне управління Держгеокадастру в області" здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю, то воно наділене правом на подання такого роду позовів.

З копії інформаційної довідки № 325173243 від 08.03.2023 року з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, копії Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку з кадастровим номером 3525581300:02:000:0090, копії свідоцтва про право на спадщину за заповітом вбачається, що ОСОБА_1 , який є громадянином російської федерації, в порядку спадкування, на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, серія та номер: 938 від 14.05.2010 набув право власності на земельну ділянку із цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із кадастровим номером 3525581300:02:000:0090 площею 2,408 га, яка знаходиться на території Грушківської сільської ради Благовіщенського району Кіровоградської області.

З інформації Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області №10-11-0.6-499/2-23 від 14.02.2023 встановлено, що станом на 24 березня 2023 року (день надходження даного позову прокурора до суду) ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області самостійно не реалізувало своє процесуальне право, тому у відповідності до положень ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", ст. 56 ЦПК України існують всі підстави для підтвердження представництва прокурором інтересів держави в суді, що узгоджується з правовим висновком Великої Палати Верховного Суду, викладеним у постанові від 26 травня 2020 року в справі №912/2385/18 за схожих обставин.

Як встановлено з інформації Управління Державної міграційної служби України в Кіровоградській області №3501.3.1-865/35/1-23 від 13.02.2023 за обліками відділу обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання УДМС у Кіровоградській області місце проживання ОСОБА_1 зареєстрованим/знятим з реєстраційного обліку не значиться.

Відповідно до інформації Голованівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Голованівському районі Кіровоградської області №81-33.4-30 від 09.02.2023 актовий запис про смерть гр. ОСОБА_1 в архіві Голованівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Голованівському районі Кіровоградської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) відсутній.

Як встановлено з копії Рішення Благовіщенської міської ради Кіровоградської області №15 від 02.12.2020 року У відповідності до рішення першої сесії восьмого скликання Благовіщенської міської ради Голованівського району Кіровоградської області від 02.12.2020 «Про початок реорганізації сільських рад шляхом приєднання до Благовіщенської міської ради» Благовіщенська міська рада є правонаступником всього майна, прав та обов`язків Грушківської сільської ради Голованівського району Кіровоградської області.

До встановлених судом обставин суд застосовує такі норми права:

Статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (1950р.), ратифікованою Законом від 17 липня 1997 р. № 475/97-ВР, передбачено право кожної фізичної чи юридичної особи безперешкодно користуватися своїм майном, не допускається позбавлення особи її власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права, визнано право держави на здійснення контролю за користуванням майном відповідно до загальних інтересів або для забезпечення сплати податків чи інших зборів або штрафів.

Відповідно до ст.41 Конституції України, кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним. Примусове відчуження об`єктів права приватної власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності, на підставі і в порядку, встановлених законом, та за умови попереднього і повного відшкодування їх вартості. Примусове відчуження таких об`єктів з наступним повним відшкодуванням їх вартості допускається лише в умовах воєнного та надзвичайного стану. Конфіскація майна може бути застосована виключно за рішенням суду у випадках, обсязі та порядку, встановлених законом.

Статтями 13, 14 Конституції України визначено, що земля є об`єктом права власності Українського народу, основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави.

Відповідно до частин 2-4 статті 81 ЗК України, іноземці та особи без громадянства можуть набувати права власності на земельні ділянки несільськогосподарського призначення в межах населених пунктів, а також несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів, на яких розташовані об`єкти нерухомого майна, що належать їм на праві приватної власності. Іноземці та особи без громадянства можуть набувати права власності на земельні ділянки відповідно до ч.2 цієї статті у разі: 1) придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами; 2) викупу земельних ділянок, на яких розташовані об`єкти нерухомого майна, що належать їм на праві власності; в) прийняття спадщини. Землі сільськогосподарського призначення, прийняті у спадщину іноземцями, а також особами без громадянства, протягом року підлягають відчуженню.

Відповідно до статті 125 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку виникає з моменту державної реєстрації таких прав.

Особливості правових підстав набуття та припинення права власності на об`єкти нерухомого майна іноземцями (особами без громадянства) встановлені нормами розділу V Закону України "Про міжнародне приватне право", положеннями Цивільного кодексу України, Земельного кодексу України.

Відповідно до частин 1, 2 статті 38 Закону України "Про міжнародне приватне право", право власності та інші речові права на нерухоме та рухоме майно визначаються правом держави, у якій це майно знаходиться, якщо інше не передбачено законом. Належність майна до нерухомих або рухомих речей, а також інша класифікація майна визначаються правом держави, у якій це майно знаходиться.

Згідно з частиною 1 статті 39 даного Закону, виникнення та припинення права власності та інших речових прав визначається правом держави, у якій відповідне майно перебувало в момент, коли мала місце дія або інша обставина, яка стала підставою для виникнення або припинення права власності та інших речових прав, якщо інше не передбачено законом або міжнародним договором України.

Статтею 22 ЗК України визначено, що землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей. До земель сільськогосподарського призначення належать: а) сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги); б) несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель лісогосподарського призначення, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо). Землі сільськогосподарського призначення передаються у власність або надаються у користування громадянам для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Згідно статті 145 ЗК України, якщо до особи переходить право власності на земельну ділянку, яка за цим Кодексом не може перебувати в її власності, ця ділянка підлягає відчуженню її власником протягом року з моменту переходу такого права. У випадках, коли земельна ділянка цією особою протягом встановленого строку не відчужена, така ділянка підлягає конфіскації за рішенням суду. Позов про конфіскацію земельної ділянки подається до суду органом, що здійснює державний контроль за використанням та охороною земель. Конфіскована земельна ділянка за рішенням суду підлягає продажу на земельних торгах. Ціна проданої на земельних торгах земельної ділянки, за вирахуванням витрат, пов`язаних з її продажем, виплачується її колишньому власнику.

Відповідно до статті 5 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Відповідно до пункту 3 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1302 від 09.12.2021, Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері національної інфраструктури геопросторових даних, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру.

Пунктом 1 Положення про Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, затвердженим наказом Держгеокадастру №603 від 23.12.2021, визначено, що Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та їй підпорядковане.

Згідно статті 148 ЗК України земельна ділянка може бути конфіскована виключно за рішенням суду у випадках, обсязі та на умовах, встановлених законом.

Згідно положення статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Україною 17 липня 1997 року, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

У правовому висновку Верховного Суду України, викладеному в постанові від 18 вересня 2013 року (справа N 6-92 цс 13) зазначено, що основною метою статті 1 Першого протоколу до Конвенції є попередження свавільного захоплення власності, конфіскації, експропріації та інших порушень безперешкодного користування своїм майном. При цьому в своїх рішеннях Європейський суд з прав людини постійно вказує на необхідність дотримання справедливої рівноваги між інтересами суспільства та необхідністю дотримання фундаментальних прав окремої людини (наприклад, рішення від 23 вересня 1982 року у справі "Спорронг і Льоннрот проти Швеції", від 11 березня 2003 року "Новоселецький проти України", від 1 червня 2006 року "Федоренко проти України"). Необхідність забезпечення такої рівноваги відображено в структурі ст. 1. Зокрема, необхідно, щоб була дотримана обґрунтована пропорційність між застосованими заходами та переслідуваною метою, якої намагаються досягти шляхом позбавлення особи її власності.

Таким чином, особу може бути позбавлено її власності лише в інтересах суспільства, на умовах, передбачених законом і загальним принципами міжнародного права, а при вирішенні питання про можливість позбавлення особи власності має бути дотримано справедливої рівноваги між інтересами суспільства та правами власника.

На підставі викладеного, судом встановлено, що ОСОБА_1 , будучи громадянином російської федерації, упродовж року після набуття права власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення (з 30.09.2019 року по 19.07.2023 року) не відчужив її, у зв`язку з чим вона підлягає конфіскації на користь держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

Частиною першою ст. 141 ЦПК України, встановлено, що судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Як вбачається з наданого платіжного доручення, Кіровоградська обласна прокуратура за подання даного позову до суду, сплатила судовий збір в розмірі 4026 грн. та судовий збір за подання заяви про забезпечення позову в розмірі 1342 грн., що підлягає відшкодуванню.

Ухвала Ульяновського районного суду Кіровоградської області від 20.07.2023 року, якою накладено арешт на вказану земельну ділянку, підлягає скасуванню.

На підставі ст.ст. 13, 14 Конституції України, ст.ст. 22, 80, 81, 145, 148 Земельного кодексу України, ст.ст. 346, 356 ЦК України, керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 141, 258, 259, 263-268, 280-282 ЦПК України, суд -

ухвалив:

Позов задовольнити повністю.

Конфіскувати у власність держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 39767636) земельну ділянку, належну на праві приватної власності ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) із кадастровим номером 3525581300:02:000:0090 площею 2,408 га, яка знаходиться на території Благовіщенської міської ради Голованівського району Кіровоградської області.

Стягнути з відповідача на користь Кіровоградської обласної прокуратури сплачений судовий збір в сумі 5368 (п`ять тисяч триста шістдесят вісім) грн. 00 коп. на р/р UA848201720343100001000004600 в банку - Державна Казначейська служба України, м. Київ МФО 820172, отримувач - Кіровоградська обласна прокуратура, код ЄДРПОУ 02910025.

Реквізити сторін:

Голованіська окружна прокуратура Кіровоградської області,

місцезнаходження: 26500, Кіровоградська область, Голованівський район, смт.Голованівськ, вулиця Паркова, 13, ЄДРПОУ 02910025,

Позивач: Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області,

місце розташування: 25030, м. Кропивницький, вул.Академіка Корольова, 26,

код ЄДРПО 39767636.

Відповідач: ОСОБА_1 ,

місце проживання: АДРЕСА_1 ,

Реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 .

Суддя: А. А. Бондаренко

СудУльяновський районний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення22.01.2024
Оприлюднено26.01.2024
Номер документу116494966
СудочинствоЦивільне
КатегоріяЗаява про забезпечення (скасування забезпечення) позову або доказів

Судовий реєстр по справі —402/213/23

Рішення від 22.01.2024

Цивільне

Ульяновський районний суд Кіровоградської області

Бондаренко А. А.

Рішення від 22.01.2024

Цивільне

Ульяновський районний суд Кіровоградської області

Бондаренко А. А.

Ухвала від 20.07.2023

Цивільне

Ульяновський районний суд Кіровоградської області

Бондаренко А. А.

Ухвала від 29.03.2023

Цивільне

Ульяновський районний суд Кіровоградської області

Бондаренко А. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні