Рішення
від 12.01.2024 по справі 932/2384/23
БАБУШКІНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ДНІПРОПЕТРОВСЬКА

Справа № 932/2384/23

Провадження № 2/932/706/23

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 січня 2024 року м. Дніпро

Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська у складі:

головуючого - судді Овчиннікової О.С.,

при секретарі - Білій Т.П.,

за участю представника позивача - Стовбуна Р.В.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін в залі суду м. Дніпро цивільну справу за позовом Автогаражного кооперативу «Південний» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Автогаражний кооператив "Південний", звернувся до суду із вищезазначеним позовом, в обґрунтування якого посилався на те, що відповідач ОСОБА_1 є членом гаражного кооперативу і користується гаражем № НОМЕР_1 . Всупереч діючого законодавства та Статуту Кооперативу, відповідач за період з 01 липня 2021 року по 31 грудня 2022 року членські внески до гаражного кооперативу не сплачував, у зв`язку з чим у останнього виникла заборгованість у розмірі 15 458,11 грн., яка складається із: заборгованості по членським внескам за період з 01 липня 2021 року по 31 грудня 2022 року у розмірі 2 700,00 грн., нарахованої пені у розмірі 12 276,00 грн., інфляційних втрат за весь час прострочення у сумі 327,18 грн., трьох процентів річних від простроченої суми у розмірі 154,93 грн. Зазначену суму, а також судові витрати позивач просить стягнути з відповідача на його користь.

У судовому засіданні 08.01.2024 представник позивача Автогаражний кооператив "Південний" - адвокат Стовбун Р.В. позов підтримав, проти заочного розгляду справи не заперечував.

Відповідач ОСОБА_1 у судове засідання не з`явився, про дату та час розгляду справи був належним чином повідомленим, у тому числі через оголошення про виклик на веб-сайті судової влади України у порядку ч. 11 ст. 128 ЦПК України, клопотань та заяв про причини неявки або відкладення не надавав, своїм правом на подання відзиву не скористався.

Враховуючи, що відповідач був належним чином повідомленим, відзив не подав, причини неявки в судове засідання не повідомив, суд відповідно до ст.280, 281 ЦПК розглядає справу на підставі наявних у ній доказів з ухваленням заочного рішення з урахуванням того, що від позивача не надійшли заперечення проти такого вирішення справи.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є членом Автогаражний кооператив "Південний" із лютого 2016 року та власником гаража № НОМЕР_1 .

Згідно Статуту Автогаражний кооператив "Південний", затвердженого протоколом загальних зборів засновників №26 від 06.12.2016 (нова редакція), кооператив створений з для задоволення потреб громадян в обслуговуванні території та експлуатації гаражів за рахунок власних засобів і зберігання в них особистого автотранспорту. Одним із основних обов`язків члена кооперативу, встановлених пунктом 6.4 Статуту, є своєчасне і в повному обсязі вносити встановлені цим Статутом і зборами членів Кооперативу внесків і інших платежів. Відповідно до п. 4.9. Статуту членські внески сплачуються членами Кооперативу щоквартально (щомісячно) і використовуються на витрати по поточній діяльності. Членські внески вносяться протягом місяця, наступного за місяцем, за який вносяться внески. Згідно з п. 4.6 Статуту, за порушення зобов`язань щодо сплати внесків члени кооперативу сплачують пеню у розмірі 2% від суми внеску за кожен день затримки сплати внеску.

Рішенням загальних зборів (представників) Автогаражний кооператив "Південний" № 03 від 20.07.2021 та № 04 від 12.10.2021 у третьому та четвертому кварталах 2021 року розміри щоквартальних членських внесків були встановлені у сумі 450 грн. У 2022 році розмір щоквартальних членських внесків встановлено у сумі 450 грн. та визначено Рішенням зборів членів правління Кооперативу (протокол № 05 від 16.12.2021, № 02 від 01.03.2022, № 3 від 16.06.2022).

У відповідача виникла заборгованість зі сплати членських (щомісячних) внесків за період з 01 липня 2021 року по 31 грудня 2022 року у розмірі 2 700,00 грн.

Згідно ст. 2 Закону України «Про кооперацію» кооператив - юридична особа, утворена фізичними та/або юридичними особами, які добровільно об`єдналися на основі членства для ведення спільної господарської та іншої діяльності з метою задоволення своїх економічних, соціальних та інших потреб на засадах самоврядування.

Правові, організаційні, економічні та соціальні основи функціонування кооперації в Україні визначені в Законі України «Про кооперацію». Метою кооперації є задоволення економічних, соціальних та інших потреб членів кооперативних організацій на основі поєднання їх особистих та колективних інтересів, поділу між ними ризиків, витрат і доходів, розвитку їх самоорганізації, самоуправління та самоконтролю.

Кооператив є первинною ланкою системи кооперації і створюється внаслідок об`єднання фізичних та/або юридичних осіб на основі членства для спільної господарської та іншої діяльності з метою поліпшення свого економічного стану.

Кооператив є юридичною особою, має самостійний баланс, розрахунковий та інші рахунки в установах банків та може мати печатки.

Кооперація базується на таких основних принципах: добровільності вступу та безперешкодного виходу з кооперативної організації; соціальної справедливості, взаємодопомоги та співробітництва; рівного права голосу під час прийняття рішень (один член кооперативу - один голос); вільного вибору напрямів і видів діяльності; демократичного контролю за діяльністю кооперативних організацій та їх посадових осіб з боку членів кооперативних організацій; безпосередньої участі членів кооперативної організації у її діяльності.

Статут кооперативу є правовим документом, що регулює його діяльність. Державна реєстрація кооперативу проводиться в порядку, передбаченому законом.

Членами кооперативу можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства, юридичні особи України та іноземних держав, що діють через своїх представників, які внесли вступний внесок та пай у розмірах, визначених статутом кооперативу, додержуються вимог статуту і користуються правом ухвального голосу. Кооператив зобов`язаний вести облік своїх членів.

Судом встановлено, що розміри щомісячних членських внесків було встановлено на зборах уповноважених кооперативу.

Згідно із п. 5.2 Статуту Автогаражний кооператив "Південний" у разі коли з будь-яких причин проведення загальних зборів членів Кооперативу неможливо, передбачено скликання зборів уповноважених представників членів Кооперативу. Загальні збори членів кооперативу правомочні вирішувати питання якщо на них присутні більш половини його членів (уповноважених). Рішення загальних зборів членів (зборів уповноважених) Кооперативу про прийняття, внесення змін до Статуту, вступ до кооперативного об`єднання чи вихід з нього, та реорганізації чи ліквідації кооперативу, вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менше 50 відсотків членів Кооперативу від загальної їх кількості плюс один член Кооперативу і якщо за рішення проголосувало не менше 75 відсотків членів Кооперативу, присутніх на загальних зборах. По іншим питанням рішення приймаються простою більшістю голосів членів (уповноважених) кооперативу, присутніх на загальних зборах.

Як вбачається з протоколу засідання членів правління Автогаражний кооператив "Південний" №03 від 20.07.2021, протоколу № 04 від 12.10.2021, у зборах брали участь 100 відсотків учасників правління тобто більшість уповноважених присутніх на зборах, які проголосували за рішення про залишення незмінними суму членських внесків за 3 та 4 квартал 2021 року у розмірі 450 грн. на квартал. Згідно протоколу № 05 від 16.12.2021 та протоколу № 02 від 01.03.2022, протоколу № 03 від 16.06.2022, протоколу № 04 від 04.10.2022 у зборах брали участь 100 відсотків учасників правління тобто більшість уповноважених присутніх на зборах, які проголосували за рішення про залишення незмінними суму членських внесків за 1- 4 квартал 2022 року у розмірі 450 грн. на квартал. Відповідачем вищевказані протоколи засідання членів правління Автогаражний кооператив "Південний" у судовому порядку оскаржені не були, тобто є чинними та правомочними.

Таким чином, розмір щомісячних членських внесків встановлено у відповідності до положень Автогаражний кооператив "Південний".

Відповідач порушив умови Статуту, а саме не виконав належним чином своїх зобов`язань, не сплачував членські внески у визначений строк, у зв`язку з чим виникла заборгованість.

Згідно ч.1 ст.509 ЦК України зобов`язання є правовідношенням, у якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послуги, сплатити гроші тощо), або утриматись від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконати його обов`язок.

Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов 'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу , інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно зі ст.530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягаю виконанню у цей термін.

Відповідно до ст. 610 ЦК України , порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Частиною 3 статті 3 ЦПК України встановлено, що провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

Як вбачається, відповідальність за порушення зобов`язань щодо сплати членських внесків у вигляді пені передбачено пунктом п. 4.6 Статуту Автогаражний кооператив "Південний". Відповідальність за порушення грошового зобов`язання, яким є зобов`язання зі сплати членських внесків, встановлено статтею 625 ЦК України, згідно з якою боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Нараховані на суму боргу інфляційні втрати та 3 % річних входять до складу грошового зобов`язання і вважаються особливою мірою відповідальності боржника за прострочення грошового зобов`язання, оскільки виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів унаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування ним утримуваними грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.

Станом на час подання позову - 10.03.2023 у відповідача наявна заборгованість зі сплати членських внесків, а тому він не виконав свій обов`язок у визначений строк.

З урахуванням вищевикладеного, позивач має право на стягнення з відповідача сум інфляційних втрат та трьох процентів річних від прострочених сум боргу за весь час прострочення.

Згідно розрахунку наданого позивачем, перевіреного судом, загальний розмір втрат від інфляції за час прострочення сплати членських внесків по 28.02.2023 відповідачем становить 327,18грн. Розмір трьох процентів річних від простроченої суми сплати членських внесків по 28.02.2023 відповідачем становить 50,45 грн. Розмір пені, нарахованої на прострочену суму сплати членських внесків за період з 01.07.2021 по 31.12.2022 відповідачкою становить 12 276,00 грн.

Суд бере до уваги наданий позивачем розрахунок інфляційних втрат і 3% річних щодо відповідача, а також розрахунок пені, який є логічним та узгоджується між собою і визначає межі позовних вимог, та ураховує, що згідно із ч. 3 ст. 267 ЦК України позовна давність, зокрема і скорочена щодо пені, може застосовуватися судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення.

Відповідно до ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову - на відповідача, у разі відмови в позові - на позивача, у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 4, 81, 82, 141, 142, 259, 263-265, 268, 272, 273, 280-282 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов Автогаражного кооперативу «Південний» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , на користь Автогаражного кооперативу «Південний» , ЄДРПОУ 23076615, заборгованість зі сплати членських внесків за період з 01.07.2021 року по 31 грудня 2022 року в розмірі 2700,00 грн.; пеню за несплату членських внесків за період з 01.07.2021 року по 31.12.2022 року у сумі 12276,00 грн., суму інфляційних втрат за весь час прострочення 327,18 грн., 3 % від простроченої суми - в розмірі 154,93 грн., всього 15 458,11 гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , на користь Автогаражного кооперативу «Південний» , ЄДРПОУ 23076615, судовий збір 2684,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду.

Повний текст рішення суду складено 12 січня 2024 року.

Суддя О.С. Овчиннікова

СудБабушкінський районний суд м.Дніпропетровська
Дата ухвалення рішення12.01.2024
Оприлюднено25.01.2024
Номер документу116501463
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них

Судовий реєстр по справі —932/2384/23

Ухвала від 08.01.2024

Цивільне

Бабушкінський районний суд м.Дніпропетровська

Овчиннікова О. С.

Рішення від 12.01.2024

Цивільне

Бабушкінський районний суд м.Дніпропетровська

Овчиннікова О. С.

Рішення від 08.01.2024

Цивільне

Бабушкінський районний суд м.Дніпропетровська

Овчиннікова О. С.

Ухвала від 24.04.2023

Цивільне

Бабушкінський районний суд м.Дніпропетровська

Овчиннікова О. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні