Рішення
від 24.01.2024 по справі 641/6426/23
КОМІНТЕРНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ХАРКОВА

Провадження № 2-о/641/43/2024 Справа № 641/6426/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 січня 2024 року Комінтернівський районний суд м. Харкова у складі:

головуючого судді-Курганикової О.А.

за участю секретаря судового засідання Ареп`євої О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові цивільну справу в порядку окремого провадження, за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Тавільжанський ліцей Дворічанської селищної ради Куп`янського району Харківської області про встановлення факту, що має юридичне значення

встановив:

До суду звернулась ОСОБА_1 з заявою в якій просить встановити факт припинення 13 липня 2022 року трудових відносин між нею та Тавільжанським ліцеєм Дворічанської селищної ради Куп`янського району Харківської області, відповідно до статті 38 КЗпП України - за власним бажанням.

Свою заяву обґрунтовує тим, що вона працювала в Тавільжанському ліцеї Дворічанської селищної ради Куп`янського району Харківської області з 13.06.1990 на різних посадах до 13.07.2022 року. Припинення трудових відносин було зумовлене російською військовою агресією, внаслідок якої навчальний заклад опинився на тимчасово окупованій території. Відмовившись співпрацювання з окупаційною владою, остання змушена була переховуватись та терміново покинути своє житло та роботу, виїхавши 27.06.2022 до м. Харкова. Відразу після влаштування у місті Харкові заявниця, керуючись положеннями ст.7 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» № 2136-ІХ через Харківський міський центр зайнятості подала заяву на звільнення за власним бажанням. Через декілька днів на її номер телефону за допомогою застосунку Viber надійшла фотокопія наказу Тавільжанського ліцею № 41-К від 12.07.2022 року про звільнення ОСОБА_1 з 13.07.2022 року з посади вчителя історії за власним бажанням за підписом в.о. директора ліцею. У заявниці виникла проблема підтвердження факту її звільнення, з огляду на відсутність можливості отримання офіційного документального підтвердження, оскільки будь-які засоби поштового зв`язку, які б дозволили останній отримати оригінал наказу про звільнення чи інші доступні комунікаційні заходи, для внесення запису у трудову книжку, відсутні.Спір про припинення дії трудового договору відсутній, встановлення факту припинення трудових відносин необхідно заявниці для обчислення спеціального стажу педагогічної діяльності, який дає їй змогу на отримання додаткових виплат до заробітній платі та реалізувати право на призначення пенсії за вислугу років.

Ухвалою судді Комінтернівського районного суду м. Харкова від 12.10.2023 року заяву була залишена без руху надано час для усунення недоліків.

Ухвалою судді Комінтернівського районного суду м. Харкова від 22.11.2023 року прийнято заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, призначено розгляд справи по суті, в порядку окремого провадження.

Заявник ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином. Від представника заявника адвоката Лопатюк Ю.Л. надійшла заява про розгляд справи без участі заявника та її представника, вимоги заяви підтримують та просять їх задовольнити.

Представник заінтересованої особи, в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Від заінтересованої особи надійшла заява про розгляд справи без участі їх представника.

Суд, дослідивши матеріали цивільної справи, оцінивши зібрані у справі докази, дійшов наступного висновку.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

У силу вимог ст. ст. 2, 4, 12, 76-81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести належними та допустимими доказами ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Статтею 293 ЦПК України визначено, що окреме провадження це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають юридичне значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Згідно з п. 5 ч.2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Відповідно до положень ч 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Так, у пункті 1постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 31.03.1995 року № 5роз`яснено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення.

Судом встановлено, що на підставі копії трудової книжки серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 13.06.1990 року працювала в Тавільжанському ліцеї Дворічанської селищної ради Куп`янського району Харківської області (а.с.11-15).

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 в Україні введений воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року.

Відповідно до єдиного переліку-територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Наказом Мінреінтеграції від 22.12.2022 №309 (із змінами відповідно Наказу 224 від 17.08.2023), згідно постанови КМУ №1364 (код запису иА63080050480092705) територія села Тавільжанка Дворічанської селищної ради Куп`янського району Харківської області знаходиться під тимчасовою російською окупацією.

Відповідно до довідки переселенця від 29.11.2022 № 6328-7501444194 ОСОБА_1 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , значиться зареєстрованою за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 (а.с.6).

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» № 2136-ІХ у зв`язку з веденням бойових дій у районах, в яких розташоване підприємство, установа, організація, та існування загрози для життя і здоров`я працівника він може розірвати трудовий договір за власною ініціативою у строк, зазначений у його заяві.

Відповідно до п.4 ст.7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщена особа, яка не мала можливості припинити трудовий договір (інший вид зайнятості) відповідно до пункту 1 статті 36, статей 38, 39 Кодексу законів про працю України у зв`язку з неможливістю продовження роботи за таким трудовим договором (іншого виду зайнятості) за попереднім місцем проживання, для набуття статусу безробітного та отримання допомоги по безробіттю і соціальних послуг за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням на випадок безробіття має право припинити такий трудовий договір в односторонньому порядку, подавши до центру зайнятості за місцем проживання внутрішньо переміщеної особи заяву на ім`я роботодавця про припинення трудового договору.

12.07.2022 року ОСОБА_1 звернулася до директора Харківського міського центру з зайнятості з заявою про припинення трудового договору (а.с.20).

12.07.2022 року ОСОБА_1 звернулася до директора Тавільжанського ліцею Дворічанської селищної ради Куп`янського району Харківської області з заявою про звільнення за власним бажанням з 13 липня 2022 року, на підставі п.1 ст. 38 КЗпП України ( а.с.21).

13.07.2022 року в.о. директором Тавільжанського ліцею Дворічанської селищної ради Куп`янського району Харківської області видано наказ № 41-К про звільнення 13 липня 2022 року ОСОБА_1 з посади вчителя історії за власним бажанням, на підставі ст. 38 КЗпП України ( а.с.22)

Згідно з наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 260 від 08 червня 2001 року «Про затвердження форми трудового договору між працівником і фізичною особою» та Порядку реєстрації трудового договору між працівником і фізичною особою, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 27 червня 2001 року за № 554/5745, зняття з реєстрації у центрі зайнятості трудового договору можливо за умови звернення до нього обох сторін трудових відносин. У разі виникнення трудового спору між сторонами трудових відносин: фізичною особою - роботодавцем та найманим працівником, а також у разі відсутності однієї зі сторін у центрі зайнятості, підставою для зняття трудового договору з реєстрації є рішення суду, яке набрало законної сили, про припинення дії трудового договору.

За таких обставин розірвання трудового договору у загальному порядку, передбаченому трудовим законодавством, є об`єктивно неможливим.

Верховний Суд у постанові від 14 квітня 2021 у справі № 205/2102/19-ц (провадження № 61-872св21) висловив правову позицію, відповідно до якої, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися до суду із заявою про встановлення цих фактів, яка у разі відсутності спору про право розглядається в порядку окремого провадження.

В даній постанові Верховний Суд зауважив, що згідно зі статтею 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Положеннями ст.18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», передбачено гарантії прав і свобод громадян України, які виїхали за межі тимчасово окупованої території, визначено, що громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

При таких обставинах, враховуючи те, що установа заінтересованої особи знаходиться на тимчасово окупованій території, у заявника відсутня можливість припинити трудовий договір в інший спосіб окрім звернення до суду, оскільки поштова служба зв`язку не працює, зважаючи на об`єктивні обставини, що склалися в межах цієї справи, бути наділеним правом на розірвання договору з метою надання можливості заявнику в подальшому реалізовувати своє право, суд вважає, що заявлені вимоги підлягають задоволенню.

Таким чином, суд вважає обставини, викладені заявником в обґрунтування своїх вимог, доведеними, підтвердженими належними та допустимими доказами, у зв`язку з чим заява ОСОБА_1 про встановлення факту припинення трудових відносин, підлягає задоволенню.

На підставі ч. 7 ст. 294 ЦПК України при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються.

Керуючись ст. ст.4,13,211,293,315-319,354 ЦПК України, -

вирішив:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Тавільжанський ліцей Дворічанської селищної ради Куп`янського району Харківської області про встановлення факту, що має юридичне значення - задовольнити.

Встановити факт, що має юридичне значення: 13 липня 2022 року припинено трудові відносини між ОСОБА_1 та Тавільжанським ліцеєм Дворічанської селищної ради Куп`янського району Харківської області, відповідно до статті 38 КЗпП України - за власним бажанням.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 РНОКПП НОМЕР_2 , адреса місця проживання: АДРЕСА_2 .

заінтересована особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, код ЄРДПОУ 14099344, адреса місцезнаходження: Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх, майдан Свободи, м. Харків

заінтересована особа: Тавільжанський ліцей Дворічанської селищної ради Куп`янського району Харківської області, код ЄРДПОУ 25463801, адреса місцезнаходження: вул. Перемоги, буд.172, с. Тавільжанка, Куп`янский район, Харківської області.

Суддя: О. А. Курганникова

СудКомінтернівський районний суд м.Харкова
Дата ухвалення рішення24.01.2024
Оприлюднено26.01.2024
Номер документу116503023
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: на тимчасово окупованій території України

Судовий реєстр по справі —641/6426/23

Рішення від 24.01.2024

Цивільне

Комінтернівський районний суд м.Харкова

Курганникова О. А.

Ухвала від 20.11.2023

Цивільне

Комінтернівський районний суд м.Харкова

Курганникова О. А.

Ухвала від 12.10.2023

Цивільне

Комінтернівський районний суд м.Харкова

Курганникова О. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні