Справа № 948/2081/23
Номер провадження 2/948/90/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24.01.2024 Машівський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого судді Косик С.М.,
за участю: секретаря Ткач Н.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Машівка цивільну справу в порядку загального позовного провадження за позовом ОСОБА_1 до Михайлівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору приватний нотаріус Красноградського районного нотаріального округу Харківської області Момот Світлана Володимирівна, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
в с т а н о в и в :
у грудні 2023 року ОСОБА_1 звернувся до Машівського районного суду Полтавської області із зазначеною позовною заявою, в якій просить визначити йому додатковий строк тривалістю в два місяці після набрання рішенням суду законної сили для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2 , що проживав в с. Попівка Красноградського району Харківської області та ІНФОРМАЦІЯ_1 помер.
Позов мотивований тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_2 , який проживав в с. Попівка Красноградського району Харківської області та який 26.02.2014 передав в оренду земельну ділянку, кадастровий номер 5323085000:00:004:0046 площею 6,6411 га, Фермерському господарству «Анаско» строком на 49 років. Цю земельну ділянку ОСОБА_2 успадкував від своєї матері ОСОБА_3 . За життя, 27.02.2014, ОСОБА_2 склав заповіт на користь позивача.
Отримавши заповіт та свідоцтво про смерть спадкодавця, позивач звернувся до приватного нотаріуса Красноградського районного нотаріального округу Харківської області Момот С.В. із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом на земельну ділянку, що розташована на території Михайлівської (Павлівської) сільської ради Полтавського (Машівського) району Полтавської області.
Оскільки позивач пропустив шестимісячний строк з часу відкриття спадщини для подання заяви про прийняття спадщини, постановою нотаріуса йому відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на зазначену земельну ділянку після померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 .
Позивач стверджує, що причинами пропуску установленого строку для прийняття спадщини були обставини, пов`язані з об`єктивними, непереборними та істотними труднощами. Зокрема, позивач на час відкриття спадщини не проживав із спадкодавцем, оскільки вони не являються родичами та проживали в різних регіонах країни. Про наявність заповіту, складеного на користь позивача, дізнався лише на початку листопада 2023 року, тобто поза межами строку, та про наявність заповіту його ніхто не повідомляв. Такі обставини свідчать про поважність причин, що є підставою для визначення йому додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини (а.с. 2-5).
Ухвалою від 05.12.2023 суд відкрив провадження у справі за цим позовом за правилами загального позовного провадження та призначив підготовче засідання (а.с. 20а).
Ухвалю від 25.12.2023 суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті (а.с. 31).
У судове засідання учасники справи не з`явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином та завчасно (а.с. 32-36).
Представниця позивача адвокат Бульбах Н.М., подала клопотання про проведення судового засідання без її участі та участі позивача, позовні вимоги підтримують в повному обсязі та просять суд їх задоволити (а.с.38).
Сільський голова Михайлівської сільської ради Коляндра М.П. також подав заяву про розгляд справи за відсутності представника сільської ради, проти задоволення позову не заперечує (а.с.37).
Ураховуючи викладене, суд вирішив можливим розглянути справу за відсутності її учасників і, дослідивши надані письмові докази, дійшов такого висновку.
Судом установлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Попівка Красноградського району Харківської області у віці 41 року помер ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , що стверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 (а.с. 7).
За життя, 27.02.2014, ОСОБА_2 склав заповіт, посвідчений секретарем виконкому Павлівської сільської ради Машівського району Полтавської області Нехай Л.В. та зареєстрований в реєстрі за № 247, відповідно до якого все своє майно заповів ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , повністю (а.с. 8).
Натомість постановою від 15.11.2023 приватний нотаріус Красноградського районного нотаріального округу Харківської області Момот С.В. відмовила ОСОБА_1 у вчиненні нотаріальної дії, а саме видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на земельну ділянку після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 та був постійно зареєстрований і проживав в с. Попівка Красноградського району Харківської області, у зв`язку з тим, що ОСОБА_1 не звернувся до нотаріуса у шестимісячний строк установлений чинним законодавством для подачі заяви про прийняття спадщини та на час відкриття спадщини не проживав разом зі спадкодавцем. Згідно з цією постановою спадкова справа після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 не заведена (а.с. 9).
Як видно з копій свідоцтва про право на спадщин за заповітом, свідоцтва про право власності та витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі, ОСОБА_2 успадкував від ОСОБА_3 земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 6,6411 га, розташовану на території Павлівської сільської ради Машівського району Полтавської області (а.с. 10-12).
У подальшому право власності на цю земельну ділянку він зареєстрував за собою та здав її в оренду ФГ «Анаско» (а.с. 14-15).
Згідно з копією довідки виконавчого комітету Наталинської сільської ради Красноградського району Харківської області від 31.08.2023 № 688 ОСОБА_2 , 1977 р.н., був зареєстрований по АДРЕСА_1 по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 . За цією адресою на день смерті з ним був зареєстрований ОСОБА_4 , 1985 р.н. (а.с. 16).
Як видно з Витягу з реєстру територіальної громади, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , зареєстрований по АДРЕСА_2 (а.с. 17).
Відповідно до ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Оскільки ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , а тому строк для прийняття спадщини сплив 10.11.2019.
За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина перша статті 1269 ЦК України).
Отже, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до частини першої статті 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
Особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України.
Поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила частини третьої статті 1272ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.
Відповідно до положень статті 63Закону України«Про нотаріат» в редакції, яка діяла на момент відкриття спадщини, нотаріус або в сільських населених пунктах - посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, отримавши від спадкоємців повідомлення про відкриття спадщини, зобов`язана повідомити про це тих спадкоємців, місце проживання або роботи яких відоме. Нотаріус або посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, також може зробити виклик спадкоємців шляхом публічного оголошення або повідомлення у пресі.
Згідно з пунктами 2.2 та 3.2 глави 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженогонаказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року № 296/5, в редакції, чинній на момент відкриття спадщини, при заведенні спадкової справи нотаріус за даними Спадкового реєстру перевіряє наявність заведеної спадкової справи, спадкового договору, заповіту. Для того, щоб не допустити пропуску шестимісячного строку для прийняття спадщини, нотаріус роз`яснює спадкоємцям право подачі заяви про прийняття спадщини чи про відмову від її прийняття.
Аналогічна правова позиція міститься у постанові Верховного Суду від 15 квітня 2021 року у справі № 591/1271/18.
Крім того, стаття 17 Закону України "Про виконання рішення застосування практики Європейського суду з прав людини" передбачає, що суди застосовують при розгляді справи Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Європейський суд з прав людини у справі "Ільхан проти Туреччини" від 27 червня 2000 року зазначив, що при вирішенні питання пропуску строку на вчинення дій має застосовуватись правило встановлення всіх обставин з певною гнучкістю і без надзвичайного формалізму, воно не застосовується автоматично і не має абсолютного характеру.
Судом також враховується рішення ЄСПЛ у справі «Маркс проти Бельгії» від 13.06.1979 року, ст.1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, які по своїй суті є гарантом права власності, оскільки визнають право будь-якої особи на безперешкодне користування своїм майном.
Як зазначив позивач, він пропусти визначений ст. 1270 ЦК України шестимісячний строк для прийняття спадщини, оскільки не знав про існування заповіту на його ім`я, так як з померлим вони не є родичами і не проживали разом.
Зазначене, в сукупності з тим, що ніхто крім позивача на спадщину не претендує, вона до цього часу ніким не прийнята, відумерлою у встановленому законом порядку не визнана, відповідач не заперечує проти задоволення позову, що з урахуванням практики Європейського суду з прав людини дає підстави суду дійти висновку, що позивач пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини і йому потрібно визначити додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини та відповідно позов задовольнити.
На підставі викладеного, керуючись ст. 1-18, 81, 141, 209-245, 259, 264, 265, 268, 354, 355 ЦПК України, суд
у х в а л и в:
задовольнити позов ОСОБА_1 до Михайлівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору приватний нотаріус Красноградського районного нотаріального округу Харківської області Момот Світлана Володимирівна, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк тривалістю в два місяці після набрання рішенням суду законної сили для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2 , що проживав в с. Попівка Красноградського району Харківської області та ІНФОРМАЦІЯ_1 помер.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його складання до Полтавського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , паспорт серія НОМЕР_2 , виданий 04.12.2003, ідентифікаційний номер НОМЕР_3 .
Відповідач Михайлівська сільська рада Полтавського району Полтавської області, місцезнаходження: вул. Молодіжна, 17, с. Михайлівка Полтавського району Полтавської області, код ЄДРПОУ 21047603.
Третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору приватний нотаріус Красноградського районного нотаріального округу Харківської області Момот Світлана Володимирівна, службова адреса: АДРЕСА_3 .
Суддя С. М. Косик
Суд | Машівський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 24.01.2024 |
Оприлюднено | 26.01.2024 |
Номер документу | 116511791 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Машівський районний суд Полтавської області
Косик С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні