Ухвала
від 25.01.2024 по справі 904/210/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

УХВАЛА

про відкриття провадження у справі

25.01.2024м. ДніпроСправа № 904/210/24

Суддя Золотарьова Я.С. , розглянувши матеріали позовної заяви

за заявою Озгюра Деміра, Сполучені Штати Америки

до відповідача-1: Акціонерного товариства "ДОЧІРНІЙ БАНК" КАЗАХСТАН - ЗІРААТ ІНТЕРНЕШНЛ БАНК", Республіка Казахстан

відповідача-2: Акціонерного товариства "Тюрккан йаг санайї ве тіджарет анонім шіркеті", Республіка Туреччина

відповідача-3: Тюрккана Мюджахіта, Республіка Туреччина

відповідача-4: Тюрккана Лютфю, Республіка Туреччина

відповідача-5: Тюрккана Мехмет Незіра, Республіка Туреччина

відповідача-6: Товариства з обмеженою відповідальністю "ІК АКТИВ", м. Кривий Ріг, Дніпропетровська обл.

відповідача-7: Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛОМ", м. Кривий Ріг, Дніпропетровська обл.

про визнання недійсним договорів

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до відповідача-1: Акціонерного товариства "ДОЧІРНІЙ БАНК" КАЗАХСТАН - ЗІРААТ ІНТЕРНЕШНЛ БАНК", відповідача-2: Акціонерного товариства "Тюрккан йаг санайї ве тіджарет анонім шіркеті", відповідача-3: Тюрккана Мюджахіта, відповідача-4: ОСОБА_2 , відповідача-5: ОСОБА_3 , відповідача-6: Товариства з обмеженою відповідальністю "ІК АКТИВ" та відповідача-7: Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛОМ" і просить суд:

- визнати недійсним Договір застави часток в Товаристві з обмеженою відповідальністю "АЛОМ" від 25 травня 2018 року, укладений між ТЮРККАНОМ МЕХМЕТОМ НЕЗІРОМ та Акціонерним товариством "ДОЧІРНІЙ БАНК "КАЗАХСТАН-ЗІРААТ ІНТЕРНЕШНЛ БАНК", посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Голій Л.І. та зареєстрований в реєстрі за №934, №935, №936;

- визнати недійсним Договір застави часток в Товаристві з обмеженою відповідальністю "IK АКТИВ" від 24 грудня 2020 року, укладений між Акціонерним товариством "ТЮРККАН ЙАГ САНАЙЇ ВЕ ТІДЖАРЕТ АНОНІМ ШІРКЕТІ", ТЮРККАНОМ МЮДЖАХІТОМ, ТЮРКАНОМ ЛЮТФЮ та Акціонерним товариством "ДОЧІРНІЙ БАНК "КАЗАХСТАН-ЗІРААТ ІНТЕРНЕШНЛ БАНК", посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Голій Л.І. та зареєстрований в реєстрі за №1281, №1282;

- визнати недійсним Договір застави часток в Товаристві з обмеженою відповідальністю " АКТИВ" від 24 грудня 2020 року, укладений між Акціонерним товариством "ТЮРККАН ЙАГ САНАЙЇ ВЕ ТІДЖАРЕТ АНОНІМ ШІРКЕТІ", ТЮРККАНОМ МЮДЖАХІТОМ, ТЮРКАНОМ ЛЮТФЮ та Акціонерним товариством "ДОЧІРНІЙ БАНК "КАЗАХСТАН-ЗІРААТ ІНТЕРНЕШНЛ БАНК", посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Голій Л.І. та зареєстрований в реєстрі за №1283, №1284.

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 19.01.2024 судом залишено позовну заяву без руху та запропоновано позивачу протягом п`яти днів з дня вручення ухвали суду усунути недоліки позовної заяви, шляхом надання відомостей про наявність або відсутність електронного кабінету у представника позивача - адвоката Погорілого Антона Михайловича, відповідача-6 Товариства з обмеженою відповідальністю "ІК АКТИВ" та у відповідача-7: Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛОМ".

В межах строків, передбачених частиною 2 статті 174 Господарського процесуального кодексу України, представник позивача 23.01.2024 подав до суду заяву про усунення недоліків позовної заяви.

Відповідно до пункту 3 статті 174 Господарського процесуального кодексу України якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 176 цього Кодексу.

Позовна заява відповідає вимогам, встановленим статтями 162, 164, 172 Господарського процесуального кодексу України, що є достатнім для прийняття її до розгляду і відкриття провадження у справі.

Як вбачається з доданих до позовної заяви документів відповідачі 1-5 є іноземними суб`єктами та нерезидентами.

Провадження у справах за участю іноземних осіб регулюються розділом ІХ ГПК України.

Згідно зі ст. 365 ГПК України, іноземні особи мають такі самі процесуальні права та обовязки, що і громадяни України та юридичні особи, створені за законодавством України, крім винятків, встановлених законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.

Зокрема, іноземні особи мають право на своєчасне повідомлення у належній формі про час і місце розгляду справи.

Вирішуючи питання забезпечення своєчасного повідомлення у належній формі іноземних учасників справи про час і місце розгляду справи, суд вказує про таке.

Взаємодія судів України з судовими органами інших держав з цього питання, а також щодо виконання за кордоном інших процесуальних дій регулюються Конвенцією з питань цивільного процесу (Гаага, 1954) і угодами про взаємну правову допомогу, укладеними Україною з іншими державами. Відповідно до Законів України від 19.10.2000 № 2052-III та № 2051-III з 26 листопада 2000 року набрали чинності для України Конвенція про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах (Гаага, 1965) і Конвенція про отримання за кордоном доказів з цивільних і торгових справ (Гаага, 1970) із заявами та застереженнями. Цими заявами і застереженнями передбачено, зокрема, що названим у конвенціях центральним органом в Україні є Міністерство юстиції України, яке складає підтвердження про вручення документів і забезпечує передачу документів у цивільних або комерційних справах центральному органу юстиції іншої держави.

Відповідно до Закону України "Про приєднання України до Конвенції про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах" Верховна Рада України постановила приєднатися від імені України до названої Конвенції із заявами та застереженнями, згідно з якими Центральним органом, який має право отримувати документи від інших Договірних Сторін, а також складати підтвердження про вручення, є Міністерство юстиції України. Особливості виконання названої Конвенції визначено розділом VI Інструкції про порядок виконання міжнародних договорів з питань надання правової допомоги в цивільних справах щодо вручення документів, отримання доказів та визнання і виконання судових рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України і Державної судової адміністрації України від 27.06.2008 № 1092/5/54 (далі - Інструкція).

Згідно з ст. 1 Конвенції про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах від 15.11.1965, яка ратифікована Україною 19.10.2000, ця Конвенція застосовується у цивільних та комерційних справах щодо всіх випадків, коли існує потреба в передачі судових та позасудових документів для вручення за кордоном. Ця Конвенція не застосовується, якщо адреса особи, якій необхідно вручити документ, невідома.

Відповідно до ст. 3 Конвенції орган влади чи судовий працівник, компетентний відповідно до права запитуючої Держави, направляють Центральному Органу запитуваної Держави прохання згідно з формуляром, що додається до цієї Конвенції, без потреби легалізації або виконання інших аналогічних формальностей. До прохання додається документ, що підлягає врученню, або його копія. Прохання і документ надаються в двох примірниках.

З 5 квітня 2000 року (приєднання), 30 січня 2001 року на територію Казахстану поширюється Конвенція від 15 листопада 1965 року про вручення за кордоном судових і позасудових документів у цивільних або комерційних справах набула чинності для Республіки Казахстан.

Акціонерне товариство "ДОЧІРНІЙ БАНК" КАЗАХСТАН - ЗІРААТ ІНТЕРНЕШНЛ БАНК" має місцезнаходження у Республіці Казахстан. Республіка Казахстан приєдналась до вимог Конвенції про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах (Гаага, 15.11.1965р.), ратифікованою Верховною Радою України 19.10.2000р. (далі Конвенція).

У зв`язку із приєднанням Республіки Казахстан до Конвенції про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах (Гаага, 15.11.1965р.), судом буде здійснено повідомлення відповідача-1 шляхом звернення до компетентного органу Республіки Казахстан.

31 липня 1985 року (ратифікація), 29 вересня 1985 року (вступила в силу) Туреччина приєдналася до Конвенції про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах (Гаага, 1965).

Акціонерне товариство "Тюрккан йаг санайї ве тіджарет анонім шіркеті", Тюрккан Мюджахіт, Тюрккан Лютфю, ОСОБА_3 мають місцезнаходження у Туреччині. Туреччина приєдналась до вимог Конвенції про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах (Гаага, 15.11.1965р.), ратифікованою Верховною Радою України 19.10.2000р. (далі Конвенція).

Тому, відповідно до вимог Конвенції про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах (Гаага, 15.11.1965р.), ратифікованою Верховною Радою України 19.10.2000р. (далі Конвенція) , для своєчасного повідомлення у належній формі іноземних учасників судового процесу про час і місце розгляду справи, необхідно надіслати судове доручення до компетентного органу Туреччини.

Для виконання такого доручення необхідний значний час, в межах строків, передбачених частиною 2 статті 15 Конвенції.

У випадку прийняття рішення судом у шестимісячний термін з дати направлення документа за умови відсутності доказів про вручення або безпосередню доставку документа нерезиденту, таке рішення може бути скасоване у зв`язку з недотриманням вимог пункту "b" частини 2 статті 15 Конвенції про вручення за кордоном судових і позасудових документів у цивільних або комерційних справах.

Таким чином, до отримання відповіді від компетентного органу іноземної держави неможливо прийняти законне рішення у цій справі.

Відповідно до ч.1 ст. 228 ГПК України, суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадках, зокрема, у разі звернення із судовим дорученням про надання правової допомоги або вручення виклику до суду чи інших документів до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави.

За таких обставин, провадження у справі слід зупинити.

На підставі викладеного, керуючись ст. 228, 234 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

УХВАЛИВ:

1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.

2. Розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження.

3. Призначити підготовче засідання, яке відбудеться 04.07.2024 о 09:30 год у приміщенні Господарського суду Дніпропетровської області в залі судового засідання (кабінеті) № 1-304 за адресою: 49600, м. Дніпро, вул. Володимира Винниченка, 1.

4. Зобов`язати позивача в термін до 25.02.2024 (включно) подати до суду належним чином нотаріально засвідчений переклад на казахську мову:

- позовну заяву з додатками - у двох примірниках;

- ухвалу Господарського суду Дніпропетровської області від 25.01.2024 у справі № 904/210/24 у двох примірниках;

- доручення про вручення документів у двох примірниках;

- виклику (повідомлення) про день судового засідання у двох примірниках.

5. Зобов`язати позивача в термін до 25.02.2024 (включно) подати до суду належним чином нотаріально засвідчений переклад на турецьку мову:

- позовну заяву з додатками - у восьми примірниках;

- ухвалу Господарського суду Дніпропетровської області від 25.01.2024 у справі № 904/210/24 у восьми примірниках;

- доручення про вручення документів у восьми примірниках;

- виклику (повідомлення) про день судового засідання у восьми примірниках.

5. Викликати для участі у судовому засіданні представників учасників справи, повноваження яких оформити відповідно до вимог, викладених у статті 60 Господарського процесуального кодексу України, та надати суду документи, що підтверджують повноваження представників.

6. Попередити учасників справи про наслідки неявки в судове засідання відповідно до вимог ст. 202 Господарського процесуального кодексу України.

7. Встановити відповідачам строк - протягом 30-ти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання суду:

- обґрунтованого письмового відзиву на позовну заяву у порядку, передбаченому ст.178 Господарського процесуального кодексу України, з викладенням мотивів повного або часткового відхилення вимог позивача з посиланням на діюче законодавство; усіх письмових та електронних доказів (які можливо доставити до суду), висновків експертів і заяв свідків, що підтверджують заперечення проти позову;

- доказів направлення відзиву з доданими до нього документами на адресу позивача.

Копія відзиву та доданих до нього документів позивачу повинна бути надіслана (надана) одночасно з надсиланням (наданням) відзиву до суду.

8. Попередити відповідачів, що у разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи (ч.2 ст.178 Господарського процесуального кодексу України). При цьому, якщо докази не можуть бути подані разом з відзивом з об`єктивних причин, відповідачі повинні про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк; докази, які підтверджують, що особа здійснила всі залежні від неї дії, спрямовані на отримання вказаного доказу (ч.ч.3, 4 ст.80 Господарського процесуального кодексу України).

9. Звернутись у встановленому законом порядку із судовим дорученням про надання правової допомоги до компетентного органу Республіки Казахстан з метою вручення даної ухвали відповідачу-1 Акціонерному товариству "ДОЧІРНІЙ БАНК" КАЗАХСТАН - ЗІРААТ ІНТЕРНЕШНЛ БАНК" (050057, Республіка Казахстан, м. Алмати, вул. Клочкова, 132; реєстраційний № 1464-1900-АоЮ БІН №930140000323).

10. Звернутись у встановленому законом порядку із судовим дорученням про надання правової допомоги до компетентного органу Республіки Туреччина з метою вручення даної ухвали відповідачам-2-5 Тюрккан Мюджахіту (34800, Республіка Туреччина, Стамбул, Бейкоз, район Пашабахче, вул. Ремзібей, 1 кв. 1; ідентифікаційний код - 2200931292), Тюрккан Лотфю ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний код - НОМЕР_1 ), Тюрккан Мехмет Незіру ( АДРЕСА_2 ; ідентифікаційний код - НОМЕР_2 ), Акціонерному товариству "Тюрккан йаг санайї ве тіджарет анонім шіркеті" (Республіка Туреччина, Діловасі, Коджаелі, вулиця 2003, будинок 4; реєстраційний номер - 629173).

11. Зупинити провадження у справі № 904/210/24 надходження відповіді від компетентного органу Республіки Туреччина та компетентного органу Республіки Казахстан на судове доручення про надання правової допомоги.

Ухвала набирає чинності з моменту її підписання та оскарженню окремо від рішення суду не підлягає.

Інформацію про дату та час розгляду справи можна отримати за електронною адресою суду: http://dp.arbitr.gov.ua/sud5005/spisok/csz\

Суддя Я.С. Золотарьова

Дата ухвалення рішення25.01.2024
Оприлюднено29.01.2024
Номер документу116538537
СудочинствоГосподарське
Сутьвизнання недійсним договорів

Судовий реєстр по справі —904/210/24

Ухвала від 25.01.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Золотарьова Яна Сергіївна

Ухвала від 25.01.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Золотарьова Яна Сергіївна

Ухвала від 19.01.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Золотарьова Яна Сергіївна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні