ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Капітана Володимира Кісельова, 1, м. Полтава, 36000, тел. (0532) 61 04 21
E-mail: inbox@pl.arbitr.gov.ua, https://pl.arbitr.gov.ua/sud5018/
Код ЄДРПОУ 03500004
УХВАЛА
про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі
25.01.2024 Справа № 917/2292/23
Господарський суд Полтавської області у складі судді Ківшик О.В., розглянувши матеріали
за позовною заявою Приватного акціонерного товариства "Полтавський турбомеханічний завод", вул. Зіньківська, 6, м. Полтава, 36029
до відповідача ТОО "Айдарет", вул. Монгольська, буд. 44, м. Алмаати, Алмаатинський р-н, Республіка Казахстан, 050026
про стягнення 196 130,14 дол. США (еквівалент ціни позову 7 294 550, 62 грн),
ВСТАНОВИВ:
28.12.2023 року до Господарського суду Полтавської області надійшла позовна заява Приватного акціонерного товариства "Полтавський турбомеханічний завод" до відповідача ТОО "Айдарет" про стягнення 196 130,14 дол. США (еквівалент ціни позову 7 294 550, 62 грн) заборгованості, що виникла внаслідок неналежного виконання останнім умов укладеного 27.12.2022 року між сторонами контракту на поставку товарів № 6372.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 01.01.2024 справу № 917/2292/23 розподілено судді Ківшик О.В.
Суд ухвалою від 08.01.2024 року позовну заяву Приватного акціонерного товариства "Полтавський турбомеханічний завод" було залишено без руху та надано позивачу строк на усунення недоліків позовної заяви.
18.01.2024 року до суду від позивача надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви на виконання вимог ухвали суду від 08.01.2024 року про залишення позовної заяви без руху (вх. № 678).
Розглянувши матеріали позовної заяви, Господарський суд Полтавської області визнає їх достатніми для прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі.
У відповідності до ч. 3 ст. 12 Господарського процесуального кодексу України загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
За приписами ч.1 ст.12 Господарського процесуального кодексу України, господарське судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку: 1) наказного провадження; 2) позовного провадження (загального або спрощеного).
У частині 3 вказаної статті вказано, що загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Відповідно до частин 1-3 ст. 247 Господарського процесуального кодексу України у порядку спрощеного позовного провадження розглядаються малозначні справи. У порядку спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка інша справа, віднесена до юрисдикції господарського суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті. При вирішенні питання про розгляд справи в порядку спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) ціну позову; 2) значення справи для сторін; 3) обраний позивачем спосіб захисту; 4) категорію та складність справи; 5) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначити експертизу, викликати свідків тощо; 6) кількість сторін та інших учасників справи; 7) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 8) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Виходячи з викладеного, приймаючи до уваги ціну позову, характер спірних правовідносин та предмет доказування, справа підлягає розгляду за правилами загального позовного провадження.
Одночасно, судом враховано, що відповідачем у справі є нерезидент України, а саме юридична особа ТОО "Айдарет" (місцезнаходження: вул. Монгольська, буд. 44, м. Алмаати, Алмаатинський р-н, Республіка Казахстан, 050026).
Зі змісту позовної заяви вбачається, що підставою позовних вимог є порушення відповідачем свого обов`язку з оплати поставленого позивачем товару.
Пунктом 7.2. Контракту №6372 від 27.12.2022, встановлено, що всі спори і розбіжності, які можуть виникнути в процесі виконання зобов`язань по Контракту або у зв`язку з ним, в тому числі, але не обмежуючись : порушення (невиконання та/або неналежне виконання), припинення, дійсності/недійсності, і т.д., неврегульовані шляхом перемовин, розглядаються Міжнародним арбітражним судом при ТПП України (м. Киіїв).
У п. 1 Додаткової угоди № 2 від 01.12.2023 до Контракту поставки № 6372 від 27.12.2022 сторони дійшли згоди про внесення змін до Контракту, зокрема, п. 7.2 Контракту виклали в наступній редакції : "всі спори і розбіжності, які можуть виникнути в процесі виконання зобов`язань по Контракту або у зв`язку з ним, в тому числі, але не обмежуючись : порушення (невиконання та/або неналежне виконання), припинення, дійсності/недійсності, і т.д., неврегульовані шляхом перемовин, підлягають передачі та кінцевому розгляду Господарським судом Полтавської області, за місцем знаходження/реєстрації Постачальника, з застосуванням норм матеріального та процесуального права України. Мова судового процесу - українська".
Питання підсудності судам України справ з іноземним елементом регулюються Законом України "Про міжнародне приватне право" (далі - Закон) та міжнародними договорами.
Відповідно до положень п. 2 ч. 1 ст. 1 цього Закону, іноземний елемент - це ознака, яка характеризує приватноправові відносини, що регулюються цим Законом, зокрема, якщо, хоча б один учасник правовідносин є іноземною юридичною особою.
Цей Закон застосовується до таких питань, що виникають у сфері приватноправових відносин з іноземним елементом, серед іншого як: підсудність судам України справ з іноземним елементом (ст. 2 Закону).
Частиною 1 ст.365 Господарського процесуального кодексу України унормовано, що іноземні особи мають такі самі процесуальні права та обов`язки, що і громадяни України та юридичні особи, створені за законодавством України, крім винятків, встановлених законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.
Оскільки відповідачем у даній справі визначено особу нерезидента - ТОО "Айдарет", інформації щодо наявності на території України офіційно зареєстрованих представництв у справі відсутні, а тому про розгляд даної справи відповідача належить повідомляти в порядку, передбаченому чинними міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також відповідно до положень статті 367 Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до положень статті 367 Господарського процесуального кодексу України у разі якщо в процесі розгляду справи господарському суду необхідно вручити документи, отримати докази, провести окремі процесуальні дії на території іншої держави, господарський суд може звернутися з відповідним судовим дорученням до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави (далі - іноземний суд) у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України (ч.1). Судове доручення надсилається у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, а якщо міжнародний договір не укладено - Міністерству юстиції України, яке надсилає доручення Міністерству закордонних справ України для передачі дипломатичними каналами (ч.2).
Відповідно до вимог Інструкції про порядок виконання міжнародних договорів з питань надання правової допомоги в цивільних справах щодо вручення документів, отримання доказів та визнання і виконання судових рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України та Державної судової адміністрації України від 27.06.2008 р №1092/5/54, суди України складають доручення та направляють їх в установленому порядку для виконання іноземній державі.
Доручення складається судом України, який розглядає цивільну справу, і повинно містити інформацію та документи, передбачені міжнародним договором України. Доручення адресується компетентному суду запитуваної держави (п.2.1.1 Інструкції).
Пунктом 2.3 вищевказаної Інструкції передбачено, що доручення та документи, що до нього додаються, складаються мовою, передбаченою відповідним міжнародним договором України; якщо доручення чи документи, що до нього додаються, складено українською мовою, слід додавати завірений переклад на мову запитуваної держави або на іншу мову, передбачену міжнародним договором України; документи, що підлягають врученню згідно з дорученням суду України, складаються мовою запитуваної держави чи іншою мовою, передбаченою міжнародним договором України, або супроводжуються завіреним перекладом на таку мову.
Відповідно до статті 7 Конституції Казахстану, у Республіці Казахстан державною мовою є казахська. У державних організаціях та органах місцевого самоврядування на рівні із казахською мовою офіційно використовується російська.
Законом України від 10.11.1994 №240/94-ВР ратифіковано Конвенцію про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах від 22.01.1993.
Відповідно до ст. 5 Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах від 22.01.1993 при виконанні цієї Конвенції компетентні установи юстиції Договірних Сторін зносяться один з одним через свої центральні органи, якщо тільки цією Конвенцією не встановлений інший порядок зносин.
Згідно зі ст.6 зазначеної Конвенції Договірні Сторони надають один одному правову допомогу шляхом виконання процесуальних і інших дій, передбачених законодавством запитуваної Договірної Сторони, зокрема, складання і пересилання документів, проведення обшуків, вилучення, пересилання і видачі речових доказів, проведення експертизи, допиту сторін, обвинувачених, свідків, експертів, порушення карного переслідування, розшуку і видачі осіб, що вчинили злочини, визнання і виконання судових рішень по цивільним справам, вироків у частині цивільного позову, виконавчих написів, а також шляхом вручення документів.
Частиною 1 ст.10 Конвенції передбачено, що запитуюча установа юстиції здійснює вручення документів у відповідності до порядку, діючому в його державі, якщо документи, що підлягають врученню написані на його мові чи на російській мові або скріплені засвідченим перекладом на ці мови. В іншому випадку вона передає документи отримувачу, якщо від погодився добровільно їх прийняти.
Статтею 5 Угоди про порядок вирішення спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, укладеної урядами держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав (20 березня 1992, Київ), (далі - Угода) (ратифікована постановою ВР № 2889-XII від 19.12.1992, підписано Республікою Казахстан 02.07.1992) встановлено, що компетентні суди та інші органи держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав зобов`язуються надавати взаємну правову допомогу. Взаємне надання правової допомоги включає вручення і пересилання документів і виконання процесуальних дій, зокрема проведення експертизи, заслуховування Сторін, свідків, експертів та інших осіб. При наданні правової допомоги компетентні суди та інші органи держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав зносяться одна з одною безпосередньо. При виконанні доручень про надання правової допомоги компетентні суди та інші органи, в яких просять допомоги, застосовують законодавство своєї держави. При зверненні про надання правової допомоги і виконання рішень документи, що додаються, викладаються мовою держави, яка запитує, або російською мовою.
Україна і Республіка Казахстан також приєдналися до Конвенції про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах (Гаага, 15 листопада 1965) (ратифікована Законом України від 19.10.2000 № 2052-ІІІ.), відповідно до ст.3 якої передбачено спрямування доручення про вручення встановленої форми, до якої додається документ, який має бути вручений, або його копія. Доручення і документ надаються в двох примірниках.
За таких обставин, з метою належного повідомлення відповідача про дату, час та місце розгляду даної справи, суд вважає за необхідне звернутись із судовим дорученням до компетентного органу Республіки Казахстан про вручення ТОО "Айдарет" перекладу (з нотаріальним засвідченням його вірності) позовної заяви та ухвали про відкриття провадження у справі №917/2292/23.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 228 Господарського процесуального кодексу України, суд з власної ініціативи зупиняє провадження у справі, в зв`язку з звернення із судовим дорученням про вручення виклику до суду чи інших документів до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави.
Пунктом 8 частини 1 статті 229 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що провадження у справі зупиняється до надходження відповіді від іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави на судове доручення про надання правової допомоги, вручення виклику до суду чи інших документів.
З огляду на вищевикладені обставини, враховуючи необхідність направлення судом судових та позасудових документів для вручення за кордоном, для належного повідомлення відповідача про відкриття провадження у справі за правилами загального позовного провадження, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для зупинення провадження у справі до надходження інформації щодо виконання судового доручення від Спеціалізованого міжрайонного економічного суду міста Алмаати.
Керуючись статтями 12, 176-178, 181, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.
2. Розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження.
3. Підготовче засідання у справі призначити на 27.08.2024 на 10:00 год (у разі неотримання відповідачем до вказаної дати ухвали суду, то резервними датами судового засідання слід визначити: 27.09.2024 о 14:10; 26.12.2024 о 14:10). Підготовче засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду Полтавської області за адресою: м. Полтава, вул. Капітана Володимира Кисельова, 1, зал судових засідань № 41.
4. Зобов`язати позивача протягом 15 днів з моменту отримання ухвали, надати суду: нотаріально засвідчені переклади на офіційну мову Республіки Казахстан копії ухвали суду про відкриття провадження у справі №917/2292/23 від 25.01.2024, позовної заяви з додатками та судового доручення про вручення документів від 25.01.2024 у 3 примірниках, для направлення відповідачу, в порядку, передбаченому Угодою про порядок вирішення спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності.
5. Попередити позивача, що у разі невиконання цієї вимоги судом буде застосовано пункт 4 частини 1 статті 226 Господарського процесуального кодексу України, а саме : залишення позову без розгляду.
6. Після надходження вказаних у п. 4 ухвали документів звернутись до Спеціалізованого міжрайонного економічного суду міста Алмати Республіки Казахстан (вул. Байзакова, 273 Б, м. Алмати, Республіки Казахстан, 050008) із судовим дорученням про вручення процесуальних документів Товариству з обмеженою відповідальністю "Айдарет" (вул. Монгольська, буд. 44, м. Алмаати, Алмаатинський р-н, Республіка Казахстан, 050026).
7. Запропонувати відповідачу надати суду: у строк протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі відзив на позов у порядку, передбаченому статтею 178 Господарського процесуального кодексу України, з викладенням мотивів повного або часткового відхилення вимог позивача з посиланням на діюче законодавство; письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову; докази направлення відзиву позивачу.
8. Звернути увагу відповідача, що у разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи (ч.2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України). При цьому, якщо докази не можуть бути подані разом з відзивом з об`єктивних причин, відповідач повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк; докази, які підтверджують, що особа здійснила всі залежні від неї дії, спрямовані на отримання вказаного доказу (ч. 3, 4 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України).
9. Запропонувати позивачу у строк не пізніше п`яти днів з моменту отримання відзиву від відповідача подати до суду відповідь на відзив; докази направлення відповіді на відзив всім учасникам справи.
10. Всі заяви, клопотання, заперечення подати до суду в строк до першого підготовчого судового засідання, з дотриманням вимог до форми та змісту заяв з процесуальних питань, встановлених статтею 170 Господарського процесуального кодексу України.
11. Зобов`язати сторін направити в судове засідання своїх представників, повноваження яких оформити відповідно до вимог, викладених у статті 60Господарського процесуального кодексу України, та надати суду документи, що підтверджують повноваження представників.
12. Повідомити учасників справи, що інформація по справі, яка розглядається, доступна на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: http://court.gov.ua/fair/.
13. Зупинити провадження у справі №917/2292/23 до надходження відповіді на судове доручення Господарського суду Полтавської області про вручення судових документів у справі, або надходження повідомлення про неможливість такого виконання.
14. Повідомити учасників справи про те, що вони можуть отримати інформацію по справі, що розглядається, на вебсторінці офіційного вебпорталу судової влади у мережі Інтернет за адресою: pl.arbitr.gov.ua
Ухвала підписана 25.01.2024 року.
Згідно з ч. 1 ст. 235 Господарського процесуального кодексу України дана ухвала набирає законної сили негайно з моменту її підписання та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Північного апеляційного господарського суду протягом 10 днів з дня її підписання.
Суддя О.В.Ківшик
Суд | Господарський суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 25.01.2024 |
Оприлюднено | 29.01.2024 |
Номер документу | 116541154 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд Полтавської області
Ківшик О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні