Рішення
від 25.01.2024 по справі 912/2324/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. В`ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25022,

тел. (0522) 32 05 11, код ЄДРПОУ 03499951,

e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua

ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 січня 2024 рокуСправа № 912/2324/23

Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Тимошевської В.В. за участі секретаря судового засідання Проскурні О.О. розглянув у відкритому судовому засіданні заяву позивачапро відшкодування витрат на правову (правничу) допомогу у справі №912/2324/23

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Квадро Агро", пров. Кіндрата Рожнова, 25, м. Олександрія. Кіровоградська область, 28000

до відповідач: Фермерського господарства "Пузь Миколи Миколайовича", вул. Радгоспна, 47, смт. Онуфріївка, Кіровоградська область, 28100

про стягнення 1 058 256,01 грн

Представники сторін в засіданні суду участі не брали.

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини додаткового рішення суду.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Квадро Агро" (далі - ТОВ "Квадро Агро", позивач) звернулось до господарського суду з позовною заявою з вимогами до Фермерського господарства "Пузь Миколи Миколайовича" (далі - ФГ "Пузь Миколи Миколайовича", відповідач) з вимогами про стягнення заборгованості в сумі 1 058 256,01 грн, з яких: 403 100,00 грн основного боргу за договором № 18/05П від 18.05.2020, 128 000,78 грн основного боргу за видатковою накладною № 403 від 29.06.2022, 247 912,01 грн пені за договором, 86 261,98 грн пені за видатковою накладною, 131 973,83 грн 25 % річних за договором, 5 481,00 грн 3% річних за видатковою накладною, 40 212,57 грн інфляційних за договором, 15 313,84 грн інфляційних за видатковою накладною, з покладенням на відповідача судових витрат по сплаті судового збору та на професійну правничу допомогу.

Рішенням Господарського суду Кіровоградської області від 10.01.2024 позовні вимоги задоволено частково; стягнуто з Фермерського господарства "Пузь Миколи Миколайовича" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Квадро Агро" 531 100,78 грн суми основного боргу, 302 899,74 грн пені, 135 582,40 грн процентів річних та 45 784,87 грн інфляційних втрат, а також 6 349,54 грн судового збору. У задоволені позову в іншій частині відмовлено.

В резолютивній частині рішення суду від 10.01.2024 призначено судове засідання для вирішення питання про судові витрати позивача на 25.01.2024 та встановлено строк для подання доказів не пізніше 5 календарних днів після ухвалення рішення суду.

22.01.2024 до суду надійшла заява позивача про проведення засідання суду 25.01.2024 за відсутності представника позивача, до якої додано докази сплати витрат на професійну правничу допомогу.

Відповідач в засідання суду 25.01.2024 не заявився, про причини відсутності суд не повідомлено. Відповідач належним чином обізнаний про дату, час і місце засідання суду.

З підстав викладеного, суд проводить судове засідання з вирішення питання про судові витрати 25.01.2024 за відсутності представників сторін.

Розглянувши у судовому засіданні заяву позивача про відшкодування витрат на професійну правничу допомогу, господарський суд дійшов такого висновку.

Відповідно до ч. 8 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.

За змістом ст. 221 ГПК України якщо сторона з поважних причин не може до закінчення судових дебатів у справі подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог. Для вирішення питання про судові витрати суд призначає судове засідання, яке проводиться не пізніше п`ятнадцяти днів з дня ухвалення рішення по суті позовних вимог. У випадку, визначеному частиною другою цієї статті, суд ухвалює додаткове рішення в порядку, передбаченому статтею 244 цього Кодексу.

Відповідно ло частин 5, 6 ст. 240 ГПК України датою ухвалення рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення. У разі проголошення у судовому засіданні тільки вступної та резолютивної частин рішення суд повідомляє, коли буде складено повне рішення.

В даному випадку датою ухвалення рішення суду є 15.01.2024.

Отже, позивач дотримався строку подання доказів на підтвердження витрат на професійну правничу допомогу, з урахуванням порядку обчислення процесуальних строків, визначеного ч.ч. 1, 4 ст. 116 ГПК України.

Положеннями ст. 59 Конституції України закріплено, що кожен має право на професійну правничу допомогу. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав.

Згідно ст. 16 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.

Поняття особи, котра є адвокатом, наводиться в статті 6 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" (далі - Закон № 5076-VI ), яка зазначає, що адвокатом може бути фізична особа, яка має повну вищу юридичну освіту, володіє державною мовою, має стаж роботи в галузі права не менше двох років, склала кваліфікаційний іспит, пройшла стажування (крім випадків, встановлених цим Законом), склала присягу адвоката України та отримала свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону № 5076-VI договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.

Відповідно до ст. 19 Закону № 5076-VI видами адвокатської діяльності, зокрема, є:

- надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правовий супровід діяльності юридичних і фізичних осіб, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, держави;

- складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру;

- представництво інтересів фізичних і юридичних осіб у судах під час здійснення цивільного, господарського, адміністративного та конституційного судочинства, а також в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами.

Гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок його обчислення, зміни та умови повернення визначаються у договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховується складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час (ст. 30 Закону № 5076-VI).

Розмір гонорару визначається лише за погодженням адвоката з клієнтом, а суд не вправі втручатися у ці правовідносини.

Частинами 2 - 4 ст. 126 ГПК України передбачено, що розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою. Розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

У разі недотримання вимог частини 4 ст. 126 ГПК України суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами. Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами (ч. 5 ст. 126 ГПК України).

Згідно наданих Товариством з обмеженою відповідальністю "Квадро Агро" документів, підтверджено, що 27.11.2023між ТОВ "Квадро Агро" (Клієнт) та Адвокатським бюро "Андрія Гулого" (Адвокатське бюро) укладено договір№ 1247 про надання правничої допомоги (далі - Договір, а.с. 21-22), згідно п. 1.1. якого Клієнт доручає, а Адвокатське бюро приймає на себе зобов`язання надавати юридичну допомогу в обсязі та на умовах, передбачених даним Договором.

Відповідно до п. 2.1. Договору Адвокатське бюро на підставі звернення Клієнта приймає на себе зобов`язання з надання правничої допомоги, у справі про стягнення заборгованості за Договором поставки №18/05П на умовах 100% передоплати від 18.05.2020 року та видатковою накладною № 403 від 29 червня 2022.

Згідно розділу 4 Договору сторонами визначено, що за правову допомогу, передбачену в п.п. 2.1 Договору, Клієнт сплачує Адвокатському бюро винагороду в розмірі визначеною додатком до цього Договору. Оплата за послуги перераховуються на поточний рахунок Адвокатського бюро протягом 3 (трьох) робочих днів з дня настання події, за підсумками якої має бути здійснений платіж.

Договір підписано повноважними представниками сторін.

На виконання умов п. 4.1. Договору та підтвердження факту надання послуг з правової допомоги сторонами 27.11.2023 підписано Додаток № 1 до Договору (а.с. 22 на звороті), відповідно до якого визначено, що до складу вартості винагороди за правничу допомогу входить:

13 400,00 грн - попередня оплата послуг адвоката у справі про стягнення заборгованості за Договором поставки №18/05П на умовах 100% передоплати від 18.05.2020 року та видатковою накладною № 403 від 29 червня 2022;

13 400,00 грн - остаточна оплата послуг адвоката у справі про стягнення заборгованості за Договором поставки №18/05П на умовах 100% передоплати від 18.05.2020 року та видатковою накладною № 403 від 29 червня 2022.

Всього вартість винагороди становить 26 800,00 грн.

ТОВ "Квадро Агро" оплачено вказані послуги у повному обсязі, що підтверджується платіжними інструкціями № 13551 від 07.12.2023 на суму 13 400,00 грн та № 13559 від 22.12.2023 на суму 13 400,00 грн.

В даному випадку вказані оплати свідчать про прийняття послуг з правової допомоги.

До справи подано копію ордера на ім`я адвоката Гулого А.В. серії ВА №1067985 від 06.12.2023 (а.с. 9).

Суд враховує, що саме Адвокатом Гулим А.В. готувався та підписувався позов та інші заяви по суті спору, засвідчувались і подавались докази.

Наведене підтверджує реальність надання Адвокатом правової допомоги позивачеві у справі № 912/2324/23 та понесення витрат на таку допомогу.

Клопотання відповідача в порядку частини 5 ст. 126 Господарського процесуального кодексу України щодо зменшення розміру витрат позивача на професійну правничу допомогу адвоката не надходило.

Водночас, обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, що підлягають розподілу між сторонами.

Натомість, в заяві про визнання позову відповідач вказав, у тому числі, про визнання понесених позивачем витрат за надання йому правничої допомоги у розмірі 26 800,00 грн.

Таким чином, витрати позивача на правову допомогу в розмірі 26 800,00 грн є підтвердженими та співмірними зі складністю справи і виконаною адвокатом роботою.

Поряд з цим, згідно рішення суду від 10.01.2024 позовні вимоги задоволено частково, а отже судові витратиу відповідності до ч. 4 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України підлягають розподілу між сторонами пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

За вказаних обставин з відповідача підлягають до стягнення на користь позивача витрати на правову допомогу у розмірі 25 714,60 грн, що складає 95,95 % розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 74, 76, 77, 126, 129, 221, 233, 236-241, 244 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Квадро Агро" про стягнення витрат на професійну правничу допомогу задовольнити частково.

Стягнути з Фермерського господарства "Пузь Миколи Миколайовича" (код ЄДРПОУ 23097120, вул. Радгоспна, 47, смт. Онуфріївка, Кіровоградська область, 28100) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Квадро Агро" (код ЄДРПОУ 37921970, пров. Кіндрата Рожнова, 25, м. Олександрія, Кіровоградська область, 28000) 25 714,60 грн витрат на професійну правничу допомогу.

Наказ видати після набрання додатковим рішенням законної сили.

У задоволенні заяви в іншій частині відмовити.

Додаткове рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Належним чином засвідчені примірники додаткового рішення направити Товариству з обмеженою відповідальністю "Квадро Агро"та Фермерському господарству "Пузь Миколи Миколайовича" до електронних кабінетів з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.

Повне додаткове рішення складено 26.01.2024.

Суддя В.В.Тимошевська

СудГосподарський суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення25.01.2024
Оприлюднено29.01.2024
Номер документу116568538
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг

Судовий реєстр по справі —912/2324/23

Рішення від 25.01.2024

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Тимошевська В.В.

Ухвала від 23.01.2024

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Тимошевська В.В.

Рішення від 10.01.2024

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Тимошевська В.В.

Ухвала від 13.12.2023

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Тимошевська В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні