Справа № 344/16112/23
Провадження № 2/344/635/24
У Х В А Л А
29 січня 2024 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючої судді Пастернак І.А.
секретаря Солонинко С.А.
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю Медичний центр МЕДХАУС про спростування недостовірної інформації, яка принижує честь і гідність та підриває ділову репутацію фізичної особи
В С Т А Н О В И В:
В провадженні Івано-Франківського міського суду перебуває цивільна справа за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю Медичний центр МЕДХАУС про спростування недостовірної інформації, яка принижує честь і гідність та підриває ділову репутацію фізичної особи.
В судовому засіданні представник відповідача заявив клопотання про призначення семантико-текстуальної експертизи. Дане клопотання мотивовано тим, що для з`ясування обставин, які є предметом доказування є необхідність провести дослідження для з`ясування питань, що можуть мати юридичні наслідки. Просив призначити судову семантико-текстуальну експертизу оскаржуваного тексту (абз.6-9) характеристики вих.№9/23 від 16.05.2023 року вид. ТОВ Медичний центр МЕДХАУС щодо ОСОБА_1 . На вирішення експерту поставити запитання: Чи є викладені у абзацах 6-9 характеристики вих.№9/23 від 16.05.2023 року вид. ТОВ Медичний центр МЕДХАУС щодо ОСОБА_1 фактичними твердженнями чи оціночними судженнями? Проведення експертизи доручити Івано-Франківському відділенню КНДІСЕ.
Представник позивача у судовому засіданні не заперечував щодо задоволення клопотання, однак просив поставити ще одне питання наступного змісту: Чи висловлюють словесні (образотворчі) засоби, які використані в досліджуваному тексті характеристики ТОВ Медичний центр МЕДХАУС від 16.05.2023 року за вих.№9/23 (в цілому або в окремих частинах) щодо ОСОБА_1 негативні емоційні оцінки і негативні установки, характеристики, які принижують честь, гідність людини та ділову репутації Бекрія Тараса Любомировича?
Вислухавши думку представника позивача, представника відповідача, дослідивши клопотання, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до вимог чинного законодавства, розгляд справи має бути справедливим, неупередженим та своєчасним, а метою вирішення цивільних справ є ефективний захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно дост. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи, ці дані, крім іншого, встановлюються висновками експерта.
Відповідно до ч. 1, 4ст. 103 ЦПК України, суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності. Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом.
Порядок призначення та проведення лінгвістичної експертизи визначений Інструкцією про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженихнаказом Міністерства юстиції України 08.10.1998 року № 53/5.
Згідно п. 2 Розділу І «Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень та Науковометодичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень» у межах лінгвістичної експертизи мовлення проводяться авторознавчі та семантико-текстуальні дослідження. Об`єктом дослідження лінгвістичної експертизи мовлення є продукт мовленнєвої діяльності людини, відображений у писемній або в усній формі (зафіксований у відео-, фонограмі). Лінгвістична експертиза писемного мовлення поділяється на авторознавчу експертизу та семантико-текстуальну експертизу (п. 2.1.).
Семантико-текстуальною експертизою вирішуються завдання із встановлення змісту понять, лексичного значення слів або словосполучень, використаних у наданих на дослідження текстах або усних повідомленнях (за їх текстовими відтвореннями), їх стилістичної забарвленості, смислового навантаження, характеру інформації, що міститься в них (чи може така інформація розглядатися як образлива, чи містить вона загрозу конкретній особі (особам) тощо), тобто вирішення питань мовленнєвого характеру, не пов`язаних із встановленням фактичних даних про автора. Об`єктом семантико-текстуальної експертизи може бути як текст (промова), так і його (її) фрагменти, окремі висловлювання, слова, написи, текстові відтворення усного мовлення тощо. Якщо постає завдання здійснити семантикотекстуальну експертизу усномовленнєвого повідомлення (промови, висловлювання), то замовник цієї експертизи разом із цифровим (чи аналоговим) записом промови має надати дослівне текстове відтворення її змісту (стенограму), зроблене власними засобами, (п.п. 2.1.2.).
Згідно ст. 7-1Закону України «Про експертизу»підставою проведення судової експертизи є відповідне судове рішення чи рішення органу досудового розслідування, або договір з експертом чи експертною установою - якщо експертиза проводиться на замовлення інших осіб.
У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Дульський проти України» від 01.06.2006 року зазначено, що експертиза, призначена судом, є одним із засобів з`ясування або оцінки фактичних обставин справи і тому складає невід`ємну частину судової процедури.
Враховуючи те, що для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання, суд вважає за необхідне призначити по справі судову лінгвістичну (семантико-текстуальну) експертизу.
Згідно п. 5 ч. 1ст. 252 ЦПК України, суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи.
Оскільки для проведення зазначеної експертизи потрібний значний проміжок часу, на час проведення експертизи провадження у справі слід зупинити.
Керуючись ст.ст.103,104, п.5 ч.1 ст.252 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В :
Клопотання представника відповідача про призначення експертизи - задоволити.
Призначити по справі за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю Медичений центр МЕДХАУС про спростування недостовірної інформації, яка принижує честь і гідність та підриває ділову репутацію фізичної особи, судову лінгвістичну (семантико-текстуальну) експертизу на вирішення якої поставити наступні питання:
1.Чи є викладені у абзацах 6-9 характеристики вих.№9/23 від 16.05.2023 року вид. ТОВ Медичний центр МЕДХАУС щодо ОСОБА_1 фактичними твердженнями чи оціночними судженнями?
2.Чи висловлюють словесні (образотворчі) засоби, які використані в досліджуваному тексті характеристики ТОВ Медичний центр МЕДХАУС від 16.05.2023 року за вих.№9/23 (в цілому або в окрмих частинах) щодо ОСОБА_1 негативні емоційні оцінки і негативні установки, характеристики, які принижують честь, гідність людини та ділову репутацію Бекрія Тараса Любомировича?
Проведення експертизи доручити Івано-Франківському відділенню Київського науково-дослідницького інституту судових експертиз Міністерства юстиції України (вул. Української Перемоги, 23А, м.Івано-Франківськ).
В розпорядження експертної установи надати матеріали цивільної справи № 344/16112/23.
Обов`язок по оплаті експертизи покласти на відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю Медичний центр МЕДХАУС та позивача ОСОБА_1 порівну.
Попередити експерта про кримінальну відповідальність за ст. ст. 384, 385 КК України за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладеного на нього обов`язку.
На час проведення експертизи провадження в справі зупинити.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подачі апеляційної скарги.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя Пастернак І.А.
Суд | Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 29.01.2024 |
Оприлюднено | 30.01.2024 |
Номер документу | 116596053 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах про захист немайнових прав фізичних осіб, з них про захист честі, гідності та ділової репутації, з них: |
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Пастернак І. А.
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Пастернак І. А.
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Пастернак І. А.
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Пастернак І. А.
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Пастернак І. А.
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Пастернак І. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні