Справа 688/5202/23
№ 2/688/226/24
Рішення
Іменем України
25 січня 2024 року м. Шепетівка
Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області в складі:
головуючої судді Березюк Н.П.,
за участі секретаря Кулеші Л.М.,
без участі сторін
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління освіти Шепетівської міської ради, Шепетівського міського центру Дитячої та юнацької творчості Хмельницької області про визнання протиправним та скасування наказу та зобов`язання поновити збереження середнього заробітку,
встановив:
27 грудня 2023 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління освіти Шепетівської міської ради, Шепетівського міського центру Дитячої та юнацької творчості Хмельницької області про визнання протиправним та скасування наказу №12/к/тр від 19.07.2022 року в частині припинення нарахування та виплати йому середнього заробітку з 19.07.2022 року та зобов`язання поновити збереження середнього заробітку на період мобілізації на час воєнного стану, провівши нарахування та виплату середнього заробітку з 19 липня 2022 року.
В обґрунтування позову зазначив, що він працює в Шепетівському міському центрі Дитячої та юнацької творчості Хмельницької області на посаді керівника гуртка по сумісництву. 25 лютого 2022 року на підставі Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 69/2022 призваний у Збройні Сили України по загальній мобілізації та зарахований до списків військової частини ІНФОРМАЦІЯ_1 на посаду стрільця. Наказом Шепетівського міського центру Дитячої та юнацької творчості Хмельницької області № 06/к/тр від 24.02.2023 року його звільнено з роботи з 24 лютого 2022 року в зв`язку з призовом на військову службу по мобілізації із збереженням місця роботи, посади і середнього заробітку до дня звільнення з військової служби або закінчення воєнного стану. Наказом №12/к/тр від 19 липня 2022 року йому припинено нарахування та виплату середнього заробітку в зв`язку зі змінами, внесеними до ч.3 ст.119 КЗпП України Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо оптимізації трудових відносин» від 01 липня 2022 року. Зі змістом вказаного наказу він ознайомився в грудні 2023 року, отримавши витяг з нього у відповідь на його звернення. Вважає, що йому протиправно припинено нарахування та виплату середнього заробітку, оскільки ч.2 ст.57 Закону України «Про освіту», який є спеціальним нормативно-правовим актом, передбачено збереження середнього заробітку за педагогічним працівником на час проходження військової служби за призовом під час мобілізації».
Крім того, Міністерство економіки України у листі від 21 серпня 2022 року №4711-06/60669-03 і Міністерство освіти і науки у листі від 06 вересня 2022 року №1/10241-22 зазначили, що за педагогічними та науково-педагогічними працівниками закладів освіти, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, або військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період».
Міністерство економіки України у листі від 16.05.2023 року № 4706-05/22258-03 зазначило, що за педагогічними та науково-педагогічними працівниками закладів освіти, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, або військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період зберігається попередній середній заробіток, як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом».
Ухвалою суду від 27 грудня 2023 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
23 січня 2024 року позивач ОСОБА_1 подав письмове клопотання про розгляд справи у його відсутності, у якому позовні вимоги підтримав з підстав, зазначених у позовній заяві.
23 січня 2024 року представником Управління освіти Шепетівської міської ради Тихончук Л.І. подано відзив на позовну заяву, у якому відповідач проти позову заперечує з тих підстав, що з 19 липня 2022 року набрав чинності Закон № 2352, яким внесено зміни до ст.119 КЗпП України в частині виключення норми щодо збереження роботодавцем середнього заробітку працівникам, призваним на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб з числа резервістів в особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення. Тому вважає, що з дня набрання чинності даною нормою, за працівниками, призваними до дня набрання чинності цим Законом на військову службу, слід зберігати лише місце роботи (посаду). Зазначає, що Урядом прийнято постанову від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану», якою на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил виплачується додаткова винагорода 30000 щомісячно, а тим, які беруть безпосередню участь у бойових діях розмір винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях. Враховуючи викладене, з метою уникнення дискримінаційних підходів відносно працівників, які будуть прийняті на військову службу після набрання чинності Законом №2352, роботодавець вправі припинити збереження заробітної плати працівникам, призваним на військову службу до набрання ним чинності.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про дату час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, у відзиві на позов просив розглянути справу без участі представника.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 працює в Шепетівському міському центрі Дитячої та юнацької творчості Хмельницької області на посаді керівника гуртка по сумісництву.
Наказом Шепетівського міського центру Дитячої та юнацької творчості Хмельницької області № 06/к/тр від 24.02.2023 року його звільнено з роботи з 24 лютого 2022 року в зв`язку з призовом на військову службу по мобілізації із збереженням місця роботи, посади і середнього заробітку до дня звільнення з військової служби або закінчення воєнного стану.
Наказом №12/к/тр від 19 липня 2022 року йому припинено нарахування та виплату середнього заробітку в зв`язку зі змінами, внесеними до ч.3 ст.119 КЗпП України Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо оптимізації трудових відносин» від 01 липня 2022 року.
Частиною другою ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст.4 КЗпП України законодавство про працю складається з Кодексу законів про працю України та інших актів законодавства України, прийнятих відповідно до нього.
Відповідно до ч.3 ст.119 КЗпП України в редакції, яка діяла до 19 липня 2022 року, за працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб підприємців, у яких вони працювали на час призову.
Водночас, 19 липня 2022 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» № 2352-ІХ, яким внесені зміни до законодавчих актів України, зокрема ч.3 ст.119 КЗпП України викладена в наступній редакції: «За працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи і посада на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб підприємців, у яких вони працювали на час призову».
Тобто, відповідно до ч.3 ст.119 КЗпП України, починаючи з 19 липня 2022 року за працівниками, які призвані на військову службу зберігається місце роботи і посада, проте не зберігається середній заробіток.
Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про освіту» законодавство України про освіту ґрунтується на Конституції України та складається із цього Закону, спеціальних законів, інших актів законодавства у сфері освіти і науки та міжнародних договорів України, укладених в установленому законом порядку.
Частиною другою ст.57 Закону України «Про освіту» передбачено, що у разі захворювання педагогічного чи науково-педагогічного працівника, яке тимчасово унеможливлює виконання ним посадових обов`язків і обмежує можливість перебування у колективі осіб, які навчаються, або тимчасового переведення за цих чи інших обставин на іншу роботу чи проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, або військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період за таким працівником зберігається попередній середній заробіток. У разі хвороби або каліцтва попередній середній заробіток виплачується до відновлення працездатності або встановлення інвалідності.
Зміни до зазначеної норми Закону України «Про освіту» не вносилися.
Відповідно до абз.2 ч.22 Закону України «Про повну загальну середню освіту» перелік посад педагогічних працівників встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно Переліку посад педагогічних та науково-педагогічних працівників працівників, затверджених Постановою КМУ № 963 від 14.06.2000 року, посада керівника гуртка відноситься до посад педагогічних працівників.
З аналізу вищенаведеного слідує висновок, що КЗпП є загальним нормативно-правовим актом, який регулює трудові відносини між роботодавцем та працівником, а Закон України «Про освіту» спеціальним, оскільки регулює питання трудових відносин педагогічних працівників.
За загальним правилом, при розбіжності між загальним і спеціальним нормативно-правовим актом перевага надається спеціальному нормативно-правовому акту.
Крім того, Велика Палата Верховного Суду в постанові від 19 лютого 2020 року у справі № 520/15025/16-а сформулювала правовий висновок,згідно якого у разі існування неоднозначного або множинного тлумачення прав і обов`язків особи в національному законодавстві органи державної влади зобов`язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.
З огляду на те, що позивач займає посаду керівника гуртка Шепетівського міського центру Дитячої та юнацької творчості Хмельницької області на нього поширюється дія Закону України «Про освіту», який є спеціальним законом, а тому саме вказаний закон підлягає застосуванню до спірних правовідносин.
З огляду на викладене, з урахуванням вимог ч.2 ст.57 Закону України «Про освіту», враховуючи, що позивач, який є педагогічним працівником, був призваний на військову службу до Збройних Сил України в зв`язку з мобілізацією на час воєнного стану, який діє і на теперішній час, продовжує проходити військову службу, суд дійшов висновку, про те, що позивачу протиправно припинено нарахування і виплату середнього заробітку, у зв`язку з чим наказ Шепетівського міського центру Дитячої та юнацької творчості Хмельницької області №12/к/тр від 19 липня 2022 року в частині припинення виплати ОСОБА_1 середнього заробітку є протиправним та підлягає скасуванню, а виплата йому середнього заробітку з 19 липня 2022 року поновленню.
Відповідно до п.п. 3.1, 3.4 Положення про управління освіти Шепетівської міської ради, затвердженого рішенням Шепетівської міської ради від 15 грудня 2016 року №4 до основних функцій управління освіти належить організація мережі та здійснення керівництва загальноосвітніми, дошкільними та позашкільними навчальними закладами освіти та організація фінансового забезпечення позашкільних навчальних закладів.
Шепетівський міський центр Дитячої та юнацької творчості Хмельницької області є позашкільним навчальним закладом, нарахування та виплату заробітної плати педагогічним працівникам вказаного закладу здійснює управління освіти Шепетівської міської ради.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.
Згідно вимог п.1 ч.2 ст.141 ЦПК України судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються на відповідача у разі задоволення позову.
На підставі викладеного, у зв`язку з тим, що позивача було звільнено від сплати судового збору за подання позовної заяви, судовий збір в сумі 1073,60 грн. потрібно стягнути з відповідача управління освіти Шепетівської міської ради.
На підставі викладеного , керуючись ст.133, 141, 258-259, 265, 268 ЦПК України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 до Управління освіти Шепетівської міської ради, Шепетівського міського центру Дитячої та юнацької творчості Хмельницької області про визнання протиправним та скасування наказу та зобов`язання поновити збереження середнього заробітку задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати наказ Шепетівського міського центру дитячої та юнацької творчості Хмельницької області № 12/к/тр від 19.07.2022 року в частині припинення нарахування та виплати середнього заробітку ОСОБА_1 з 19 липня 2022 року.
Зобов`язати Управління освіти Шепетівської міської ради поновити ОСОБА_1 поновити збереження середнього заробітку на період мобілізації під час воєнного стану, провівши нарахування та виплату йому середнього заробітку з 19 липня 2022 року.
Стягнути з Управління освіти Шепетівської міської ради в дохід держави судовий збір у розмірі 1073(однатисяча сімдесяттри)гривні 60 копійок.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Хмельницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення судунабирає законноїсили післязакінчення строкуподання апеляційноїскарги всімаучасниками справи,якщо апеляційнускаргу небуло подано.У разіподання апеляційноїскарги рішення,якщо йогоне скасовано,набирає законноїсили післяповернення апеляційноїскарги,відмови увідкритті чизакриття апеляційногопровадження абоприйняття постановисуду апеляційноїінстанції занаслідками апеляційногоперегляду.
Учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
відповідачі Управління освіти Шепетівської міської ради, місцезнаходження 30400, м. Шепетівка, вул. Соборності, буд. 42, Хмельницької області, ЄДРПОУ 02146943.
Шепетівський міський центр дитячої та юнацької творчості Хмельницької області, місцезнаходження: 30400, м. Шепетівка, вул. Проспект Миру,8, Хмельницької області, ЄДРПОУ33990092.
Повний текст рішення складений 29 січня 2024 року.
Суддя Неоніла БЕРЕЗЮК
Суд | Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 25.01.2024 |
Оприлюднено | 31.01.2024 |
Номер документу | 116602225 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них про виплату заробітної плати |
Цивільне
Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області
Березюк Н. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні