Справа № 214/9376/23
2-ві/214/2/24
У Х В А Л А
про відмову в задоволенні заяви про відвід судді
29 січня 2024 року м. Кривий Ріг
Саксаганський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі судді Сіденка С. І., розглянувши заяву ОСОБА_1 про відвід головуючого судді Ткаченка А. В. від розгляду цивільної справи № 214/9376/23 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Жимтлосервіс-КР» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги,
в с т а н о в и в:
У провадженні судді Саксаганського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області Ткаченка А. В. перебуває цивільна справа за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Жимтлосервіс-КР» ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги.
25.01.2024 року відповідачем ОСОБА_1 подано до суду заяву про відвід судді Саксаганського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області Ткаченка А. В. від розгляду вказаної справи. Заява мотивована тим, що позивач не згоден з ухвалою суду від 23.01.2024 про відмову у задоволенні його попередньої заяви про відвід суді ОСОБА_2 від розгляду цієї справи, оскільки в іншій справі № 214/9543/21, яку також розглядав суддя Ткаченко А.В., він допустив грубі порушення норм матеріального та процесуального права, у зв`язку з чим йому, заявнику, довелося звернутися до Вищої ради правосуддя щодо вчинення цим суддею дисциплінарних проступків. Скаргу Вищою радою правосуддя отримано 06.11.2023 і на теперішній час вона знаходиться на розгляді. Крім того, разом з громадською організацією він підготував матеріали для звернення про викладені в скарзі порушення суддею Ткаченком А.В. в рамках справи № 214/9543/21 до Комітету з питань правової політики Верховної Ради України, тму однозначно суддя Ткаченко А.В. викликає у нього абсолютну недовіру щодо виконання ним покладених на нього завдань щодо здійснення правосуддя, тому заявляє відвід судді Ткаченку А.В.
Ухвалою судді Саксаганського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області Ткаченком А. В. від 25.01.2024 заявлений відвід визнано необґрунтованим. Заяву про відвід передано для вирішення судді, визначеному в порядку ст.33 ЦПК України.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 26.01.2024 вказану заяву про відвід судді передано для розгляду судді Саксаганського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області Сіденко С. І.
Згідно з ч.1 ст.40 ЦПК України питання про відвід (самовідвід) судді може бути вирішено як до, так і після відкриття провадження у справі.
За змістом ч.3 ст.40 ЦПК України, якщо суд доходить висновку про необґрунтованість заявленого відводу і заява про такий відвід надійшла до суду за три робочі дні (або раніше) до наступного засідання, вирішення питання про відвід здійснюється суддею, який не входить до складу суду, що розглядає справу, і визначається у порядку, встановленому частиною першою статті 33 цього Кодексу. Такому судді не може бути заявлений відвід.
Відповідно до ч.8 ст.40 ЦПК України суд вирішує питання про відвід судді без повідомлення учасників справи. За ініціативою суду питання про відвід судді може вирішуватися у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неявка учасників справи у судове засідання, в якому вирішується питання про відвід судді, не перешкоджає розгляду судом питання про відвід судді.
З огляду на обставини заявленого відводу, суд вважає за необхідне вирішити питання про відвід судді без повідомлення учасників справи.
Вивчивши матеріали заяви про відвід судді, а також матеріали справи, враховуючи доводи заяви про відвід, суд вважає що вона не підлягає задоволенню, а відвід є необґрунтованим на підставі наступного.
Згідно з ч.1 ст.36 ЦПК України суддя не може розглядати справу і підлягає відводу (самовідводу), якщо: 1) він є членом сім`ї або близьким родичем (чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, брат, сестра, дід, баба, внук, внучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, член сім`ї або близький родич цих осіб) сторони або інших учасників судового процесу, або осіб, які надавали стороні або іншим учасникам справи правничу допомогу у цій справі, або іншого судді, який входить до складу суду, що розглядає чи розглядав справу; 2) він брав участь у справі як свідок, експерт, спеціаліст, перекладач, представник, адвокат, секретар судового засідання або надавав стороні чи іншим учасникам справи правничу допомогу в цій чи іншій справі; 3) він прямо чи побічно заінтересований у результаті розгляду справи; 4) було порушено порядок визначення судді для розгляду справи; 5) є інші обставини, що викликають сумнів в неупередженості або об`єктивності судді. Суддя підлягає відводу (самовідводу) також за наявності обставин, встановлених статтею 37 цього Кодексу. До складу суду не можуть входити особи, які є членами сім`ї, родичами між собою чи родичами подружжя.
За правилами, визначеними у ч.ч.3-4 ст. 39 ЦПК України, відвід повинен бути вмотивованим, а заявник зобов`язаний надати докази упередженості судді у випадку наявності обставин, що викликають сумніви в неупередженості або об`єктивності судді (ч.5 ст. 36 ЦПК України).
Розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1 про відвід судді, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Однією з процесуальних гарантій реалізації завдань цивільного судочинства і ухвалення законних та обґрунтованих рішень у цивільних справах є інститут відводу судді, що має на меті відсторонення від участі у справі суддів, щодо неупередженості яких є сумніви.
Відповідно до практики Європейського Суду з прав людини наявність безсторонності відповідно до п.1 ст.6 Конвенції повинна визначатися за суб`єктивним та об`єктивними критеріями.
У Конвенції про захист прав і основних свобод людини (ратифікована Верховною Радою України 17.07.1997) передбачено, що кожна людина має право на справедливий і відкритий розгляд справи незалежним і безстороннім судом (п. 1 ст. 6).
Водночас із прийняттям Європейським судом з прав людини нових рішень постійно поглиблюється тлумачення п. 1 ст. 6 Конвенції, з урахуванням проблем, пов`язаних з належним розумінням оціночних категорій «незалежний» і «безсторонній» суд у вітчизняному праві.
Визначення юридичного змісту оціночної категорії «безсторонній суд» зумовлює необхідність врахування суб`єктивного та об`єктивного критеріїв безсторонності. Перший з них означає, що суддя має бути суб`єктивно вільним від упередженості при розгляді справи; другий, що суддя має забезпечити достатні гарантії для усунення будь-яких обґрунтованих сумнівів щодо його неупередженості.
Конкретизуючи суб`єктивний критерій, Європейський Суд підкреслює, що поки не доведено інше, діє презумпція особистої безсторонності судді.
Відповідно до суб`єктивного критерію беруться до уваги особисті переконання та поведінка окремого судді, тобто те, чи виявляв суддя упередженість або безсторонність у конкретній справі.
Згідно з об`єктивним критерієм визначається, серед інших аспектів, чи забезпечував суд, як такий та його склад умови, за яких були б неможливі будь-які сумніви в його безсторонності. У кожній окремій справі слід вирішувати чи мають стосунки, що розглядаються, таку природу та ступінь, які свідчать про відсутність безсторонності суду.
У даній справі заявлений ОСОБА_1 відвід судді Саксаганського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області Ткаченка А. В. обгрунтований незгодою відповідача по даній справі із процесуальними діями та рішеннями судді Ткаченка А. В. при розгляді іншої цивільної справи справи, у якій ОСОБА_1 має процесуальний статус позивача, перебуванні на розгляді у ВРП скарги щодо судді Ткаченка А. В.
Водночас при вирішенні питання про відвід судді не встановлено ні суб`єктивних, ні об`єктивних критеріїв, які б свідчили про упередженість та відсутність безсторонності судді при здійснені розгляду справи.
Перебування на розгляді у ВРП скарги ОСОБА_1 , результати розгляду якої матеріали справи не містять, та як вказує ОСОБА_1 дана скарга не розглянута, не спростовують презумпції особистої безсторонності судді.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 36 ЦПК України незгода сторони з процесуальними рішеннями судді, рішення або окрема думка судді в інших справах, висловлена публічно думка судді щодо того чи іншого юридичного питання не може бути підставою для відводу.
При цьому, суд виходить із того, що у разі незгоди з процесуальним рішенням суду учасник справи має можливість оскаржити його у встановленому законом порядку до суду апеляційної інстанції.
Окремо суд зауважує, що повторне звернення із заявою про відвід судді не є підставою для задоволення такого відводу.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про необґрунтованість заявленого ОСОБА_1 відводу судді Саксаганського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області Ткаченку А. В. від розгляду справи 214/9376/23, , а тому, у його задоволенні слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 36, 40 ЦПК України, -
у х в а л и в:
Відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_1 про відвід судді Саксаганського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області Ткаченка А. В. від розгляду цивільної справи № 214/9376/23 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Жимтлосервіс-КР» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Сіденко С. І.
Суд | Саксаганський районний суд м.Кривого Рогу |
Дата ухвалення рішення | 29.01.2024 |
Оприлюднено | 01.02.2024 |
Номер документу | 116617220 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Заява про відвід судді |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні