печерський районний суд міста києва
Справа № 757/2782/24-к
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 січня 2024 року
Слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва: ОСОБА_1 ,
при секретарі: ОСОБА_2 ,
за участю:
прокурора: ОСОБА_3 ,
захисника - адвоката: ОСОБА_4 ,
підозрюваного: ОСОБА_5 ,,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання Старшого слідчого в особливо важливих справах Управління Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань полковника Державного бюро розслідувань ОСОБА_6 , погоджене Прокурором другого відділу другого управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів органами Державного бюро розслідувань Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 , про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваному у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 255 КК України (в редакції Закону № 671-IX від 04.06.2020), ч. 2 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 2 ст. 233, ч. 2 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 209 КК України, у кримінальному провадженні № 42014100120000009 від 22.04.2014 року, -
ВСТАНОВИВ:
Старший слідчий в особливо важливих справах Управління Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань полковник Державного бюро розслідувань ОСОБА_6 , за погодженням прокурора другого відділу другого управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів органами Державного бюро розслідувань Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 , звернувся до слідчого судді з клопотанням про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваному у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 255 КК України (в редакції Закону № 671-IX від 04.06.2020), ч. 2 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 2 ст. 233, ч. 2 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 209 КК України, у кримінальному провадженні № 42014100120000009 від 22.04.2014 року.
В обґрунтування клопотання слідчий зазначає, що Головним слідчим управлінням Державного бюро розслідувань здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42014100120000009 від 22.04.2014 за фактом вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 190, ч. 3 ст. 209, ч. 2 ст. 233, ч.ч. 1, 2 ст. 255, ч. 3 ст. 362, ч. 2 ст. 364-1, ч. 3 ст. 365 КК України.
Так досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до статті 13 Конституції України Земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Кожний громадянин має право користуватися природними об`єктами права власності народу відповідно до закону.
Статтею 14 Основного Закону визначено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Аналогічні норми визначені у ст. 1 Земельного кодексу України, а також встановлено, що використання власності на землю не може завдавати шкоди правам і свободам громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі.
Згідно із положеннями Водного кодексу України усі води (водні об`єкти) на території України є національним надбанням Українського народу, однією з природних основ його економічного розвитку і соціального добробуту.
Водні ресурси забезпечують існування людей, тваринного і рослинного світу і є обмеженими та уразливими природними об`єктами.
В умовах нарощування антропогенних навантажень на природне середовище, розвитку суспільного виробництва і зростання матеріальних потреб виникає необхідність розробки і додержання особливих правил користування водними ресурсами, раціонального їх використання та екологічно спрямованого захисту.
Водний кодекс, в комплексі з заходами організаційного, правового, економічного і виховного впливу, сприятиме формуванню водно-екологічного правопорядку і забезпеченню екологічної безпеки населення України, а також більш ефективному, науково обґрунтованому використанню вод та їх охороні від забруднення, засмічення та вичерпання.
Відповідно до Постанови Ради Міністрів Української РСР № 588 від 30.07.1966 «Про відведення земель під об`єкти Київської-Комсомольської гідроелектростанції» № 588 від 30.07.1966 прийнято рішення про відведення під об`єкти Київської-Комсомольської гідроелектростанції із земель землекористувачів Київської і Чернігівської областей під основні споруди гідровузла 993,8 га, під водоймище Київської-Комсомольської гідроелектростанції 91 085,4 га, під захисні споруди на водоймищі 6229,3 га, для створення захисних лісових насаджень на берегах водоймища 9137,7 га.
Одночасно дирекції будівництва Київської-Комсомольської гідроелектростанції доручено побудувати через кар`єр-канал лівобережної захисної дамби міст в районі села Лебедівка Київської області для сполучення з землями, розташованим за кар`єр-каналом.
Технічні характеристики розподільчої дамби відображено у «Технічному паспорті гідротехнічних споруд Київської ГЕС», розробленому ПАТ «Укргідропроект», яке є генеральним проектувальником Каскаду Київських ГЕС та ГАЕС.
Так, за даними цього паспорту Київська ГЕС є комплексною гідротехнічною спорудою та складається із споруд ГЕС з водоскидами, відкритого розподільчого пристрою, правобережного та лівобережного стояка, пристанційного майданчика, розподільчої дами, огороджуючої захисної дамби, мостового переходу та інших споруд.
Відповідно до Технічних умов експлуатації гідротехнічних споруд Київської ГЕС, розроблених проектно-вишукувальним та науково-дослідним інститутом «Гідропроект» ім. С.Я. Жука в 1965 році, «для захисту сільськогосподарських угідь і с. Хотянівка від затоплення паводковими дніпровськими водами зі сторони нижнього б`єфа ГЕС вздовж лівого берега дренажного каналу побудована захисна дамба. Починається дамба від існуючої дамби (приблизно ПК 40+00), проходить на відстані 50 м від лівого берега дренажного каналу і закінчується у с. Лебедівка. Довжина дамби 14,6 м, відмітка гребня - 98,5 м вибрана за умови недопущення переливу паводка 5% забезпеченості».
Упродовж 60-их років минулого століття проведено будівництво та у 1966 році введено в експлуатацію Київську ГЕС, у тому числі завершено будівництво лівобережної захисної греблі із дренажним каналом протяжністю понад 40 км на території Лебедівської і Хотянівської сільських рад Вишгородського району Київської області, а також будівництво захисної дамби між с. Хотянівка та с. Лебедівка Вишгородського району Київської області, загальною довжиною 14,6 км.
З метою укріплення основи земляної греблі державним підприємствам лісового господарства доручено провести засадження її гребня лісовими породами дерев.
Всі вищевказані об`єкти є гідротехнічними спорудами Київської ГЕС, що виконують функцію підпору води та водосховища, для можливості його комплексного використання, захисту територій від затоплення чи підтоплення при розрахункових рівнях води у водосховищі.
Відповідно до ст. 58 Земельного кодексу України до земель водного фонду належать землі, зайняті: а) морями, річками, озерами, водосховищами, іншими водними об`єктами, болотами, а також островами, не зайнятими лісами; б) прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм, крім земель, зайнятих лісами; в) гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами та каналами, а також землі, виділені під смуги відведення для них; г) береговими смугами водних шляхів; ґ) штучно створеними земельними ділянками в межах акваторій морських портів.
Для створення сприятливого режиму вздовж морів, навколо озер, водосховищ та інших водних об`єктів встановлюються водоохоронні зони, межі яких зазначаються в документації із землеустрою, містобудівній документації на місцевому та регіональному рівнях. Відомості про межі водоохоронних зон вносяться до Державного земельного кадастру.
Аналогічні норми відображені у ст. 4 Водного кодексу України.
Згідно із ст. 59 Земельного кодексу України землі водного фонду можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності.
Громадянам та юридичним особам органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування із земель водного фонду можуть передаватися на умовах оренди земельні ділянки прибережних захисних смуг, смуг відведення і берегових смуг водних шляхів, озера, водосховища, інші водойми, болота та острови для сінокосіння, рибогосподарських потреб (у тому числі рибництва (аквакультури), культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт, догляду, розміщення та обслуговування об`єктів портової інфраструктури і гідротехнічних споруд тощо, а також штучно створені земельні ділянки для будівництва та експлуатації об`єктів портової інфраструктури та інших об`єктів водного транспорту.
Відповідно до ст. 85 Водного кодексу України Порядок надання земель водного фонду в користування та припинення права користування ними встановлюється земельним законодавством.
У постійне користування землі водного фонду надаються військовим частинам Державної прикордонної служби України з метою забезпечення національної безпеки і оборони для будівництва, облаштування та утримання інженерно-технічних і фортифікаційних споруд, огорож, прикордонних знаків, прикордонних просік, комунікацій, водогосподарським спеціалізованим організаціям, іншим підприємствам, установам і організаціям, в яких створено спеціалізовані служби по догляду за водними об`єктами, прибережними захисними смугами, смугами відведення, береговими смугами водних шляхів, гідротехнічними спорудами та підтриманню їх у належному стані.
У користування на умовах оренди земельні ділянки прибережних захисних смуг, смуг відведення та берегових смуг водних шляхів можуть надаватися підприємствам, установам, організаціям, об`єднанням громадян, релігійним організаціям, громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам для сінокосіння, рибогосподарських потреб, культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, а також для проведення науково-дослідних робіт.
З моменту введення в експлуатацію територія лівобережної захисної дамби Київської ГЕС, її дренажного (обвідного) каналу, захисної дамби між селами Хотянівка та Лебедівка Київської області використовувалася з дотриманням вимог Земельного, Лісового та Водного кодексів України на умовах постійного користування або оренди виключно для розміщення об`єктів гідроенергетики, у тому числі віднесених до відання ПАТ «Укргідроенерго», державних установ та організацій енергетичної сфери, а також державними лісогосподарськими підприємства відповідно до їх завдань та повноважень.
Зазначені об`єкти державної власності з 1996 року і до теперішнього часу перебувають на балансі Філії «Каскад Київських ГЕС і ГАЕС» ПАТ «Укргідроенерго» та мають важливе стратегічне значення для гідроенергетики України, виконуючи особливу захисну функцію в системі функціонування Київської ГЕС та Київського водосховища.
Протягом 2014 року на замовлення ПАТ «Укргідроенерго» КП «Вишгородське бюро технічної інвентаризації» виготовило технічний паспорт на громадський (виробничий) будинок (приміщення) - земляні плотини та дамби (інвентаризаційна справа № 5202211), розташовані за адресою: АДРЕСА_1, за даними якого до складу цих споруд входять лівобережна захисна дамба і гребля, дренажний канал і Хотянівська захисна дамба, загальною площею основи 30 764 000 кв.м., тобто 3 076,4 га.
За ініціативною ПАТ «Укргідроенерго» Фондом державного майна України в Єдиному реєстрі об`єктів державної власності під реєстровим номером 20588716.1 АААЖБЛ698 обліковано об`єкт державної власності «Земляні плотини та дамби» (відповідно до Класифікатора державного майна - 2152.1 Дамби гідроенергетичні, інвентарний номер 00200061), розташований за адресою: АДРЕСА_1, як майно, що не ввійшло до статутних капіталів (пайових фондів) господарських товариств.
Аналогічні відомості внесені до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, в якому заначено, що власником об`єкта нерухомого майна № 806460032218 - дамба гідроенергетична (земляні плотини та дамби) є держава в особі Міністерства економіки України, а його правонабувачем ПАТ «Укргідроенерго», який володіє цим об`єктом на праві господарського відання.
Згідно із висновком судової земельно-технічної експертизи № 27377/23-41 від 22.11.2023, проведеної Київським науково-дослідним інститутом судових експертиз, при співставленні даних зазначеного технічного паспорту з картографічними матеріалами місцевості Київської області встановлено, що територія від урізу води Київського водосховища до урізу води обвідного дренажного каналу є гідротехнічною спорудою, а саме земляною плотиною та дамбою.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» до об`єктів державної і комунальної власності, що підлягають приватизації, належать усі об`єкти права державної і комунальної власності, крім тих, приватизація яких прямо заборонена цим Законом та іншими законами України.
Крім передбачених частиною третьою цієї статті випадків, приватизації не підлягають казенні підприємства та об`єкти, необхідні для виконання державою своїх основних функцій, для забезпечення обороноздатності держави, та об`єкти права власності Українського народу, майно, що становить матеріальну основу суверенітету України, зокрема: надра, корисні копалини загальнодержавного значення, території та об`єкти природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, водні ресурси, лісові ресурси, інші природні ресурси, які є об`єктами права власності Українського народу; гідроелектростанції з греблями, що виконують функції захисту від техногенних катастроф; акваторії морських портів, гідротехнічні споруди (крім річкових причальних споруд), об`єкти портової інфраструктури загального користування, засоби навігаційного обладнання та інші об`єкти навігаційно-гідрографічного забезпечення морських і внутрішніх водних шляхів, системи управління рухом суден, об`єкти річкової інформаційної служби, інформаційні системи, навчальний та гідрографічний флот, майно органів державного нагляду і контролю за торговельним мореплавством і судноплавством на внутрішніх водних шляхах; водосховища і водогосподарські канали комплексного призначення, гідротехнічні захисні споруди, об`єкти інженерної інфраструктури загальнодержавних та міжгосподарських меліоративних систем;
Об`єкти державної власності, визначені частиною другою цієї статті, не підлягають приватизації незалежно від їх включення до Переліку об`єктів права державної власності, що не підлягають приватизації, який затверджується Верховною Радою України.
Таким чином, на підставі вказаних норм Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» гідротехнічні захисні споруди «Земляні плотини та дамби» загальною площею 3076,4 га, належні ПАТ «Укргідроенерго» та розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , є об`єктом державної власності, приватизація якого заборонена цим Законом.
Незважаючи на вищевказані вимоги чинного законодавства України, у ОСОБА_7 у невстановлений час виник умисел на заволодіння вільними від забудови земельними ділянками, розміщеними на території лівобережної захисної дамби Київської ГЕС, її дренажного (обвідного) каналу, захисної дамби між селами Хотянівка та Лебедівка Київської області для власних комерційних інтересів.
Зокрема, за задумами на вказаних територіях можливо здійснити будівництво котеджних містечок елітного житла, яке вигідно продати за ринковими цінами зацікавленим особам.
Усвідомлюючи, що реалізація такого плану потребує значного фінансування, робочих і матеріальних ресурсів, ОСОБА_7 вирішив залучити до нього своїх близьких, знайомих та керівників підконтрольних йому підприємств і організацій, серед яких зокрема рідний брат ОСОБА_8 , який є засновником і директором обслуговуючого кооперативу «Шелест», директор ТОВ «Конкорд Консалтинг» ОСОБА_9 , директор ТОВ «Кальвера» ОСОБА_10 , ОСОБА_5 , ОСОБА_11 та інші особи, особисті дані яких на теперішній час не встановлені, кожен з яких за власними мотивами погодилися стати учасниками вчинення протиправних дій.
Надалі ОСОБА_7 розробив концепцію будівництва елітного житла у вигляді заміських закритих комплексів неподалік м. Києва на узбережжі Київського водосховища посеред первозданної природи, здійснив пошук і залучення інвесторів, у тому числі вклав власні кошти та кошти належної йому інвестиційної компанії «Конкорд Капітал», залучення провідних спеціалістів у сфері планування територій та архітектурних бюро, які виготовили необхідні проектні матеріали, спеціалістів у галузі будівництва тощо.
Однак реалізація цих планів була неможлива без отримання права власності на земельні ділянки, на яких ОСОБА_7 планував здійснити будівництво елітних житлових комплексів.
Як особа, яка реалізовує інвестиційні проекти у сфері будівництва житла, ОСОБА_7 достовірно розумів та усвідомлював, що законної процедури отримання земельних ділянок у приватну власність громадян на лівобережної захисної дамби Київської ГЕС, її дренажного (обвідного) каналу, захисної дамби між селами Хотянівка та Лебедівка Київської області не існує, а тому розробив план, який передбачав отримання таких земель у власність шляхом реалізації протиправної схеми із використанням корупційних зв`язків в органах державної влади та місцевого самоврядування.
При цьому ОСОБА_7 та його довірені особи, усвідомлюючи, що предметом їх злочинних намірів є об`єкт державної власності, вирішили скористатися тим, що в Державному земельному кадастрі відсутні відомості про право власності або користування державного підприємства ПАТ «Укргідроенерго» на земельні ділянки, на яких розміщені гідротехнічні споруди Київської ГЕС, а розроблення відповідної земельної документації з цих питань ще триває.
Одночасно з цим, ОСОБА_7 розумів, що відомості із Єдиного реєстру об`єктів державної власності не є публічними і той факт, що гідротехнічні споруди «Земляні плотини та дамби» загальною площею 3076,4 га, які належні ПАТ «Укргідроенерго» та розташовані за адресою: АДРЕСА_1, є об`єктом державної власності, вдасться приховати під час виділення земельних ділянок, розташованих на його території, у приватну власність громадян.
Вчиненню злочину також сприяла відсутність чіткої узгоджуваної позиції місцевих органів державної влади, що реалізують державну політику у сфері земельних, водних та лісових ресурсів, а також ПАТ «Укргідроенерго», які по різному оцінювали та обліковували землі, зайняті лівобережною захисною дамбою, її дренажним каналом і Хотянівською захисною дамбою, що розташовані на східному березі Київського водосховища, в межах території Лебедівської і Хотянівської сільських рад Вишгородського району Київської області.
Зважаючи на такі обставини, ОСОБА_7 та очолювана ним злочинна організація мала на меті заволодіти частиною об`єкту державної власності, використовуючи схеми завуальованої, прихованої приватизації через процедуру безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами, передбаченої нормами статті 118 Земельного кодексу України.
За розробленим планом, що мав створювати видимість законності проведених процедур, необхідно було здійснити пошук громадян України, які за винагороду мали використати своє право на безоплатну приватизацію земельних ділянок, так званих «підставних осіб», отримання від них нотаріально посвідчених довіреностей на право представництва інтересів, звернення від їх імені до органів Держгеокадастру, які уповноважені приймати рішення про виділення земельних ділянок у приватну власність громадян, розробку необхідної документації із землеустрою, проходження її процедур погодження і затвердження, внесення відомостей про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку за конкретною особою.
Після проходження цих процедур через укладення цивільно-правових угод ОСОБА_7 повинен отримати земельні ділянки у приватну власність або оформити таке право власності на підконтрольних йому фізичних або юридичних осіб.
В процесі підготовки до протиправних дій, залучення безпосередніх виконавців їх вчинення, вирішення інших питань, спрямованих на втілення злочинного плану злочинна група трансформувалася і набула чітких ознак злочинної організації із стійкою ієрархічною структурою, метою якої стало незаконне заволодіння землями державної власності шляхом вчинення тяжких і особливо тяжких злочинів.
Поклавши на себе функції організатора і керівника злочинної організації, ОСОБА_7 особисто підбирав її учасників забезпечуючи при цьому стійкість організованої групи, керованість і тривалість намічених ним злочинних дій, використовуючи для відбору кандидатів їх особисті якості - схильність до вчинення корисливих злочинів, умови та спосіб їх життя, зв`язки, здатність до підпорядкування, тощо.
Так, приблизно у 2019 році, перебуваючи на території м. Києва та Київської області, більш точний час та місце досудовим розслідуванням встановити не вдалося, ОСОБА_7 до реалізації злочинних планів залучив ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_5 , ОСОБА_11 , ОСОБА_10 та інших осіб, які на теперішній час не встановлені.
Кожен із вищевказаних осіб з власних мотивів, а також під керівним впливом ОСОБА_7 погодилися на участь у злочинній організації, після чого кожному з них було доведено загальну мету розробленого плану на заволодіння землями державної власності, алгоритм протиправних дій на кожному із етапів реалізації злочинного плану, а також відведену роль кожному із учасників злочинної організації на виконання конкретних завдань, спрямованих на досягнення єдиного злочинного результату.
Всі вказані учасники злочинної організації усвідомлювали факт її існування під керівництвом ОСОБА_7 та підтвердили реальність своїх намірів шляхом зайняття спільною злочинною діяльністю у складі злочинної організації, спрямованою на досягнення єдиного злочинного результату.
Отримавши від вказаних осіб згоду на участь у злочинній організації, ОСОБА_7 в процесі підготовки до вчинення корисливих злочинів, з метою дотримання співучасниками заходів конспірації для протидії викриттю правоохоронними органами, підтримуючи між собою міцні внутрішні зв`язки, довів залученим ним учасникам та узгодив з ними чіткі правила поведінки в середині ієрархічного злочинного угрупування, контролюючи його діяльність.
Стійкість злочинної організації забезпечувалась за рахунок її стабільного складу, централізованого підпорядкування учасників, єдиним для всіх правил поведінки, планування злочинної діяльності та чіткого розподілу ролей.
Таким чином, ОСОБА_7 , починаючи із 2019 року, для вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів на території м. Києва та Київської області з метою особистого збагачення за рахунок заволодіння землями державної власності, була створена злочинна організація.
Зокрема відповідно до розподілу ролей між учасниками створеної злочинної організації кожен з них виконував наступні ролі та завдання, а саме:
ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_5 , ОСОБА_11 , ОСОБА_10 , як учасники злочинної організації, будучи виконавцями (співвиконавцями) протиправних дій і довіреними особами ОСОБА_7 , виконували наступні функції: забезпечували виконання завдань та доручень особисто ОСОБА_7 ; приймали участь у розробці планів вчинення злочинів та розподілі ролей між учасниками злочинної організації; визнавали і дотримувалися встановлених правил поведінки та конспірації в злочинній організації; забезпечували комунікацію з питань реалізації конкретних етапів злочинного плану, обмін необхідною інформацією через телефонні месенджери; із залученням невстановлених на теперішній час осіб організовували пошук громадян України, які за винагороду погоджувалися використати своє право на безоплатну приватизацію земельних ділянок, так званих «підставних осіб»; забезпечували збір необхідної документації, у тому числі особистих даних «підставних осіб», їх опрацювання, систематизацію та передачу до нотаріальних контор чи органів державної влади для підготовки та видачі необхідних документів; виконували координаційні та організаторські функції щодо забезпечення явки «підставних осіб», а також представників за довіреностями до нотаріальних контор для підписання необхідних документів; діючи як представники за довіреністю підписували необхідні документи, у тому числі договори купівлі-продажу земельних ділянок; одержували свою частку грошових коштів або майна від протиправної діяльності; забезпечували приховування протиправних дій для не притягнення учасників організації до кримінальної відповідальності за вчинені злочини,
Таким складом учасників злочинної організації, під керівництвом ОСОБА_7 та відповідно до розроблених ними планів, вищевказаними особами, кожен з яких виконував заздалегідь відведену йому роль і конкретно визначені завдання, у період з 2019 по 2021 роки вчинено злочинні дії, що мають ознаки особливо тяжких злочинів.
Зокрема , у період із травня 2020 року по травень 2021 року злочинна організація, використовуючи завуальовані, приховані схеми приватизації державного майна, яке не підлягає приватизації згідно із законом, заволоділа земельними ділянками загальною площею 2,473 га, ринкова вартість яких становить 7 078 280 гривень, що відносяться до земель водного фонду та є державною власністю, чим державним інтересам завдано шкоди в особливо великому розмірі, а також вчинила низку дій, спрямованих на приховування, маскування походження такого майна або володіння ним, тобто легалізацію (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, в особливо великому розмірі.
Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 255 Кримінального кодексу України, тобто в участі у злочинній організації.
Так, в процесі реалізації будівельного проекту елітного житла - заміського комплексу SHELEST, розміщеному на території лівобережної захисної дамби Київської ГЕС, ОСОБА_7 запланував заволодіння вільними від забудови земельними ділянками, розташованими безпосередньо на території лівобережної захисної дамби Київської ГЕС та вздовж лівого берега дренажного (обвідного) каналу вказаної дамби на території Лебедівської сільської ради Вишгородського району Київської області за межами населеного пункту.
Як особа, яка реалізовує інвестиційні проекти у сфері будівництва житла, ОСОБА_7 достовірно розумів та усвідомлював, що законної процедури отримання земельних ділянок у приватну власність громадян на території лівобережної захисної дамби Київської ГЕС, її дренажного (обвідного) каналу, захисної дамби між селами Хотянівка та Лебедівка Київської області не існує, а тому розробив план, який передбачав отримання таких земель значною площею у власність шляхом реалізації протиправної схеми із використанням корупційних зв`язків в органах державної влади та місцевого самоврядування. Окрім того ОСОБА_7 , усвідомлюючи, що згідно із статтею 121 Земельного кодексу України, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення садівництва не більше 0,12 га, переслідував мету заволодіння земельними ділянками понад встановлені законом розміри безоплатного отримання.
При цьому ОСОБА_7 та його довірені особи, усвідомлюючи, що предметом їх злочинних намірів є об`єкт державної власності, вирішили скористатися тим, що в Державному земельному кадастрі відсутні відомості про право власності або користування державного підприємства ПАТ «Укргідроенерго» на земельні ділянки, на яких розміщені гідротехнічні споруди Київської ГЕС, а розроблення відповідної земельної документації з цих питань ще триває.
Одночасно з цим, ОСОБА_7 розумів, що відомості із Єдиного реєстру об`єктів державної власності не є публічними і той факт, що гідротехнічні споруди «Земляні плотини та дамби» загальною площею 3076,4 га, які належні ПАТ «Укргідроенерго» та розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , є об`єктом державної власності, вдасться приховати під час виділення земельних ділянок, розташованих на їх території, у приватну власність громадян.
Вчиненню злочину також сприяла відсутність чіткої узгоджуваної позиції місцевих органів державної влади, що реалізують державну політику у сфері земельних, водних та лісових ресурсів, а також ПАТ «Укргідроенерго», які по різному оцінювали та обліковували землі, зайняті лівобережною захисною дамбою, її дренажним каналом і Хотянівською захисною дамбою, що розташовані на східному березі Київського водосховища, в межах території Лебедівської і Хотянівської сільських рад Вишгородського району Київської області.
Зважаючи на такі обставини, ОСОБА_7 та очолювана ним злочинна організація мала на меті заволодіти частиною об`єкту державної власності, використовуючи схеми завуальованої, прихованої приватизації через процедуру безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами, передбаченої нормами статті 118 Земельного кодексу України.
Отримавши завдання та фінансування, ОСОБА_8 , ОСОБА_5 , ОСОБА_11 , відповідно до їх ролі учасників злочинної організації та виконавців певних протиправних дій, приступили до підготовки і реалізації злочинного плану.
Зокрема, виконати роль таких осіб погодилися: ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 ; ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 ; ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 ; ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_4 ; ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_5 ; ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_6 ; ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_7 ; ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_8 ; ОСОБА_20 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_8 ; ОСОБА_21 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_7 ; ОСОБА_22 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_9 ; ОСОБА_23 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_10 ; ОСОБА_24 , ІНФОРМАЦІЯ_14 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_11 ; ОСОБА_25 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_5 .
Після цього учасники злочинної організації залучили фізичну особу - підприємця ОСОБА_26 , який є сертифікованим інженером-землевпорядником, якому замовили розроблення відповідної проектної документації із землеустрою.
Виконуючи замовлення ФОП ОСОБА_26 , у невстановлений час, але не пізніше 19.05.2020, та в невстановленому місці підготував клопотання встановленого зразку від імені 14 вищевказаних громадян України до Головного управління Держгеокадастру в Київській області про надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для індивідуального садівництва орієнтовною площею 0,12 га, яка розташована на території Лебедівської сільської ради Вишгородського району Київської області.
Всі 14 клопотань подані до Головного управління Держгеокадастру в Київській області одночасно 19.05.2020 та зареєстровані в електронній системі документообігу «Докпроф» за реєстраційними номерами № 10472/0/94-20, № 10474/0/94-20, № 10476/0/94-20, № 10456/0/94-20, № 10458/0/94-20, № 10439/0/94-20, № 10442/0/94-20, № 10470/0/94-20, № 10461/0/94-20, № 10464/0/94-20, № 10479/0/94-20, № 10453/0/94-20, № 10446/0/94-20, № 10467/0/94-20.
Відразу після цього, учасники злочинної організації, використовуючи свої корупційні зв`язки в Головному управлінні Держгеокадастру в Київській області, через невстановлених осіб змогли вплинути на начальника Головного управління Держгеокадастру в Київській області ОСОБА_27 , який видав накази від 11.06.2020 № 10-10223/15-20-сг, № 10-10225/15-20-сг, від 12.06.2020 № 10-10359/15-20-сг, № 10-10371/15-20-сг, № 10-10362/15-20-сг, № 10-10367/15-20-сг, № 10-10374/15-20-сг, № 10-10559/15-20-сг, № 10-10368/15-20-сг, від 15.06.2020 № 10-10561/15-20-сг, № 10-10563/15-20-сг, № 10-10555/15-20-сг, № 10-10560/15-20-сг, № 10-10556/15-20-сг «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою».
Після цього протягом липня-серпня 2020 року ФОП ОСОБА_26 розробив проекти землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність 14 вищевказаних громадян України для індивідуального садівництва на території Лебедівської сільської ради Вишгородського району Київської області, в матеріалах яких зазначив завідомо недостовірні відомості про те, що земельні ділянки відносяться до земель сільськогосподарського призначення.
Розроблений проект землеустрою ФОП ОСОБА_26 передав на розгляд і погодження начальнику Головного управління Держгеокадастру в Київській області ОСОБА_28 , яка призначена на займану посаду відповідно до наказу Голови Держгеокадастру України від 23.07.2020 № 171-то.
Згідно із положеннями п. 9 Положення про Головне управління Держгеокадастру в Київській області, затвердженого наказом в.о. Голови Держгеокадастру України від 17.11.2016 № 308, начальник Головного управління є Головним державним інспектором у сфері дотримання державного контролю за використанням і охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель у м. Києві та Київській області.
Здійснюючи повноваження Головного державного інспектора у сфері дотримання державного контролю за використанням і охороною земель, ОСОБА_28 здійснювала державний нагляд (контроль) у частині дотримання вимог земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, маючи при цьому право складати акти перевірок чи протокол про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення.
Таким чином, відповідно до положень ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів», здійснюючи вищевказані правозастосовні та правоохоронні функції, ОСОБА_28 була працівником правоохоронного органу.
Надалі, начальник Головного управління Держгеокадастру в Київській області ОСОБА_28 , володіючи професійними знаннями і маючи достатній досвід роботи, достеменно усвідомлювала та розуміла, що подані проекти землеустрою не підлягають затвердженню, оскільки землі водного фонду не можуть бути передані у приватну власність громадян для індивідуального садівництва.
Незважаючи на це, начальник Головного управління Держгеокадастру в Київській області ОСОБА_28 , виходячи за межі наданих службових повноважень, з особистих мотивів, діючи всупереч інтересів служби, в інтересах третіх осіб, перебуваючи у приміщенні вказаного Головного управління, розташованого за адресою: м. Київ, вул. Серпова, 3, прийняла та видала накази «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність» від 17.09.2020 № 10-14188/15-20-сг, № 10-14189/15-20-сг, № 10-14190/15-20-сг, № 10-14191/15-20-сг, № 10-14192/15-20-сг, № 10-14193/15-20-сг, № 10-14194/15-20-сг, № 10-14195/15-20-сг, № 10-14196/15-20-сг, № 10-14197/15-20-сг, № 10-14198/15-20-сг, № 10-14199/15-20-сг, № 10-14201/15-20-сг № 10-14204/15-20-сг, відповідно до яких затвердила проекти землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок громадянам України на території Лебедівської сільської ради Вишгородського району Київської області в частині відведення земельних ділянок для ведення індивідуального садівництва та надала у власність згідно з додатком земельні ділянки загальною площею 1,6333 га із земель сільськогосподарського призначення державної власності для індивідуального садівництва.
Зокрема, згідно із вказаними наказами у приватну власність виділено наступні земельні ділянки на території Лебедівської сільської ради Вишгородського району Київської області за межами населеного пункту, а саме: ОСОБА_12 земельну ділянку 3221884000:33:022:0917 площею 0,12 га; ОСОБА_13 земельну ділянку 3221884000:36:022:0916 площею 0,12 га; ОСОБА_14 земельну ділянку 3221884000:33:022:0915 площею 0,12 га; ОСОБА_15 земельну ділянку 3221884000:33:018:0026 площею 0,0733 га; ОСОБА_16 земельну ділянку 3221884000:33:018:0025 площею 0,12 га; ОСОБА_17 земельну ділянку 3221884000:33:022:0921 площею 0,12 га; ОСОБА_18 земельну ділянку 3221884000:33:022:0922 площею 0,12 га; ОСОБА_19 земельну ділянку 3221884000:33:018:0023 площею 0,12 га; ОСОБА_20 земельну ділянку 3221884000:33:018:0024 площею 0,12 га; ОСОБА_21 земельну ділянку 3221884000:33:022:0924 площею 0,12 га; ОСОБА_22 земельну ділянку 3221884000:33:022:0918 площею 0,12 га; ОСОБА_23 земельну ділянку 3221884000:33:022:0919 площею 0,12 га; ОСОБА_24 земельну ділянку 3221884000:33:022:0920 площею 0,12 га; ОСОБА_25 земельну ділянку 3221884000:33:022:0923 площею 0,12 га;
Видавши такі незаконні накази, які є нормативно-правовими актами індивідуальної дії, ОСОБА_28 явно перевищила свої владні повноваження, оскільки повинна була та мала можливість діяти у встановлений чинним законодавством спосіб відповідно до покладених на неї службових обов`язків.
Відповідно до висновку судової оціночно-земельної експертизи від 18.01.2024 № 28755/23-41 загальна ринкова вартість вказаних земельних ділянок станом на 17.09.2020 становить 4 684 617 гривень.
Окрім того, згідно із висновком комплексної судової земельно-технічної експертизи та експертизи з питань землеустрою від 15.01.2024 № 28754/23-41 підтверджено, що земельні ділянки з кадастровими номерами 3221884000:33:018:0923, 3221884000:33:018:0024, 3221884000:33:018:0025, 3221884000:33:018:0026, 3221884000:33:022:0915, 3221884000:33:022:0916, 3221884000:33:022:0917, 3221884000:33:022:0918, 3221884000:33:022:0919, 3221884000:33:022:0920, 3221884000:33:022:0921, 3221884000:33:022:0922, 3221884000:33:022:0923, 3221884000:33:022:0924 повністю розташовані в межах території гідротехнічної споруди «Земляні плотини та дамби», характеристики якої відображені у технічному паспорті на громадський (виробничий) будинок (приміщення) - земляні плотини та дамби (інвентаризаційна справа № 5202211) за адресою: АДРЕСА_1 , розробленому КП «Вишгородське бюро технічної інвентаризації».
Зважаючи на це 14 проектів землеустрою щодо відведення громадянам України для індивідуального садівництва на території Лебедівської сільської ради Вишгородського району Київської області, розроблені ФОП ОСОБА_26 , не відповідають вимогам земельного законодавства та іншим нормативним документам з питань землеустрою та землекористування, оскільки перераховані вище земельні ділянки сформовані за рахунок земель водного фонду.
Окрім того, упродовж вересня 2020 року ОСОБА_8 , ОСОБА_5 , ОСОБА_11 , виконуючи вказівки ОСОБА_7 щодо необхідності розширення територій для будівництва елітного котеджного житла, із залученням невстановлених осіб здійснили пошук необхідної кількості осіб, які за винагороду погодилися використати своє право на безоплатну приватизацію земельних ділянок, так званих «підставних осіб», зібравши їх особисті дані.
Зокрема, виконати роль таких осіб погодилися: ОСОБА_29 , ІНФОРМАЦІЯ_15 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_12 ; ОСОБА_30 , ІНФОРМАЦІЯ_16 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_13 ; ОСОБА_31 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_14 ; ОСОБА_32 , ІНФОРМАЦІЯ_17 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_15 ; ОСОБА_33 , ІНФОРМАЦІЯ_18 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_16 ; ОСОБА_34 , ІНФОРМАЦІЯ_19 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_17 ; ОСОБА_35 , ІНФОРМАЦІЯ_20 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_18 .
Після цього учасники злочинної організації залучили ТОВ «Перша земельна агенція», на якому працює сертифікований інженер-землевпорядник ОСОБА_36 , якому замовили розроблення відповідної проектної документації із землеустрою.
Виконуючи замовлення працівники ТОВ «Перша земельна агенція» у невстановлений час, але не пізніше 05.10.2020, та в невстановленому місці підготували клопотання встановленого зразку від імені 7 вищевказаних громадян України до Головного управління Держгеокадастру в Київській області про надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для індивідуального садівництва орієнтовною площею 0,12 га, яка розташована на території Лебедівської сільської ради Вишгородського району Київської області.
Всі 7 клопотань подані до Головного управління Держгеокадастру в Київській області одночасно 24.09.2020 і 05.10.2020 та зареєстровані в електронній системі документообігу «Докпроф» за реєстраційними номерами № 21139/0/94-20, № 21952/0/94-20, № 21140/0/94-20, № 21956/0/94-20, № 21950/0/94-20, № 21142/0/94-20, № 21143/0/94-20.
Відразу після цього, учасники злочинної організації, використовуючи свої корупційні зв`язки в Головному управлінні Держгеокадастру в Київській області, через невстановлених осіб змогли вплинути на заступника начальника Головного управління Держгеокадастру в Київській області - начальника відділу здійснення державного контролю за додержанням земельного законодавства та оперативного реагування Управління з контролю за використанням та охороною земель цього ж Головного управління ОСОБА_37 , який відповідно до наказу першого заступника Голови Держгеокадастру України від 02.12.2020 № 334-то виконував обов`язки начальника Головного управління.
Відповідно до п. 9 Положення про Головне управління Держгеокадастру в Київській області, затвердженого наказом в.о. Голови Держгеокадастру України від 17.11.2016 № 308, начальник Головного управління є Головним державним інспектором у сфері дотримання державного контролю за використанням і охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель у м. Києві та Київській області.
Здійснюючи повноваження Головного державного інспектора у сфері дотримання державного контролю за використанням і охороною земель, ОСОБА_38 здійснює державний нагляд (контроль) у частині дотримання вимог земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, маючи при цьому право складати акти перевірок чи протокол про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення.
Таким чином, відповідно до положень ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів», здійснюючи вищевказані правозастосовні та правоохоронні функції, ОСОБА_38 є працівником правоохоронного органу.
Надалі, в.о. начальника Головного управління Держгеокадастру в Київській області ОСОБА_38 , володіючи професійними знаннями і маючи достатній довід роботи, достеменно усвідомлював та розумів, що подані клопотання не підлягають задоволенню, оскільки землі водного фонду не можуть бути передані у приватну власність громадян для індивідуального садівництва.
Однак, виходячи за межі наданих службових повноважень, з особистих мотивів, діючи всупереч інтересів служби, в інтересах третіх осіб, ОСОБА_38 , перебуваючи у приміщенні Головного управління Держгеокадастру в Київській області, розташованому за адресою: м. Київ, вул. Серпова, 3, прийняв та видав накази від 28.12.2020 № 10-19404/15/20-сг і № 10-19405/15/20-сг «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою».
Після цього протягом жовтня-грудня 2020 року працівники ТОВ «Перша земельна агенція» розробили проекти землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність 7 вищевказаних громадян України для індивідуального садівництва на території Лебедівської сільської ради Вишгородського району Київської області, в матеріалах яких зазначили завідомо недостовірні відомості про те, що земельні ділянки відносяться до земель сільськогосподарського призначення.
Розроблені проекти землеустрою працівники ТОВ «Перша земельна агенція» передали на розгляд і погодження в.о. начальника Головного управління Держгеокадастру в Київській області ОСОБА_39 , який володіючи професійними знаннями і маючи достатній довід роботи, достеменно усвідомлював та розумів, що подані проекти землеустрою не підлягають затвердженню, оскільки землі водного фонду не можуть бути передані у приватну власність громадян для індивідуального садівництва.
Незважаючи на це, в.о. начальника Головного управління Держгеокадастру в Київській області ОСОБА_38 , виходячи за межі наданих службових повноважень, з особистих мотивів, діючи всупереч інтересів служби, в інтересах третіх осіб, перебуваючи у приміщенні вказаного Головного управління, розташованому за адресою: м. Київ, вул. Серпова, 3, прийняв та видав наказ «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність» від 25.02.2021 № 10-814/15-21-сг, відповідно до якого затвердив проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність 5 громадянам України згідно із додатком на території Лебедівської сільської ради Вишгородського району Київської області в частині відведення земельних ділянок для ведення індивідуального садівництва та надав у власність громадян згідно з додатком земельні ділянки загальною площею 0,5997 га із земель сільськогосподарського призначення державної власності для індивідуального садівництва.
Зокрема, згідно із вказаними наказами у приватну власність виділено наступні земельні ділянки на території Лебедівської сільської ради Вишгородського району Київської області за межами населеного пункту, а саме: ОСОБА_29 земельну ділянку 3221884000:33:016:0946 площею 0,12 га; ОСОБА_40 земельну ділянку 3221884000:33:016:0941 площею 0,1199 га; ОСОБА_41 земельну ділянку 3221884000:33:016:0003 площею 0,1199 га; ОСОБА_42 земельну ділянку 3221884000:33:016:0938 площею 0,12 га; ОСОБА_43 земельну ділянку 3221884000:33:016:0951 площею 0,1199 га.
Також в.о. начальника Головного управління Держгеокадастру в Київській області ОСОБА_38 , виходячи за межі наданих службових повноважень, з особистих мотивів, діючи всупереч інтересів служби, в інтересах третіх осіб, перебуваючи у приміщенні вказаного Головного управління, розташованому за адресою: АДРЕСА_19 , прийняв та видав наказ «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність» від 26.02.2021 № 10-871/15-21-сг, відповідно до якого затвердив проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність 2 громадянам України згідно із додатком на території Лебедівської сільської ради Вишгородського району Київської області в частині відведення земельних ділянок для ведення індивідуального садівництва та надав у власність громадян згідно з додатком земельні ділянки загальною площею 0,24 га із земель сільськогосподарського призначення державної власності для індивідуального садівництва.
Зокрема, згідно із вказаними наказами у приватну власність виділено наступні земельні ділянки на території Лебедівської сільської ради Вишгородського району Київської області за межами населеного пункту, а саме: ОСОБА_44 земельну ділянку 3221884000:33:016:0906 площею 0,12 га; ОСОБА_45 земельну ділянку 3221884000:33:016:0911 площею 0,12 га;
Видавши такі незаконні накази, які є нормативно-правовими актами індивідуальної дії, ОСОБА_38 явно перевищив свої владні повноваження, оскільки повинен був та мав можливість діяти у встановлений чинним законодавством спосіб відповідно до покладених на нього службових обов`язків.
Відповідно до висновку судової оціночно-земельної експертизи від 18.01.2024 № 28755/23-41 загальна ринкова вартість вказаних 7 земельних ділянок на момент їх виділення у приватну власність громадян становить 2 393 663 гривень.
Окрім того, згідно із висновком комплексної судової земельно-технічної експертизи та експертизи з питань землеустрою від 15.01.2024 № 28754/23-41 підтверджено, що земельна ділянка з кадастровим номером 3221884000:33:016:0906 повністю, а земельні ділянки з кадастровими номерами 3221884000:33:016:0946, 3221884000:33:016:0941, 3221884000:33:016:0003, 3221884000:33:016:0951, 3221884000:33:016:0938, 3221884000:33:016:0911 частково розташовані в межах захисної дамби, яка проходить на відстані 50 метрів від лівого берегу дренажного каналу-кар`єру та закінчується у с. Лебедівка Вишгородського району Київської області.
Зважаючи на це, проекти землеустрою щодо відведення 5 громадянам України та 2 громадянам України для індивідуального садівництва на території Лебедівської сільської ради Вишгородського району Київської області, розроблені землевпорядною організацією ТОВ «Перша земельна агенція, не відповідають вимогам земельного законодавства та іншим нормативним документам з питань землеустрою та землекористування, оскільки перераховані вище земельні ділянки сформовані за рахунок земель водного фонду.
У період з вересня 2020 по березень 2021 року ОСОБА_8 , ОСОБА_5 , ОСОБА_11 , виконуючи вказівки ОСОБА_7 із залученням інших невстановлених пособників протиправних дій здійснили необхідні дії для проведення державної реєстрації земельних ділянок в державному земельному кадастрі та внесення до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно записів про право приватної власності вищевказаних громадян на земельні ділянки загальною площею 2,473 га, загальна вартість яких становить 7 078 280 гривень, чим державі завдано збитків на вказану суму, що в тисячу і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян на момент вчинення кримінального правопорушення та відповідно до Примітки до статті 233 КК України є великим розміром.
Надалі, доводячи реалізацію злочинного плану до кінцевої мети, ОСОБА_7 та учасники злочинної організації під його контролем здійснили низку дій, спрямованих на оформлення права власності на вказані земельні ділянки шляхом укладення нотаріально посвідчених договорів купівлі-продажу.
З цією метою у нотаріальній конторі приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_46 , розташованій за адресою: АДРЕСА_20 , учасники злочинної організації ОСОБА_9 та ОСОБА_10 виконуючи відведену їм роль відповідно до спільного злочинного плану, склали, підписали та зареєстрували такі договори купівлі-продажу земельних ділянок:
- Договір купівлі-продажу земельної ділянки від 15.05.2021, реєстровий № 343, відповідно до якого продавець ОСОБА_12 , передав у власність покупця ТОВ «КАЛЬВЕРА», в особі директора ОСОБА_10 , земельну ділянку 3221884000:33:022:0917 площею 0,12 га за ціною 83 394 гривень;
- Договір купівлі-продажу земельної ділянки від 19.02.2021, реєстровий № 177, відповідно до якого продавець ОСОБА_13 , передала у власність покупця ТОВ «КАЛЬВЕРА», в особі директора ОСОБА_10 , земельну ділянку 3221884000:36:022:0916 площею 0,12 га за ціною 83 394 гривень;
- Договір купівлі-продажу земельної ділянки від 19.02.2021, реєстровий № 181, відповідно до якого продавець ОСОБА_14 , в особі представника за дорученням ОСОБА_9 , передав у власність покупця ТОВ «КАЛЬВЕРА», в особі директора ОСОБА_10 , земельну ділянку 3221884000:33:022:0915 площею 0,12 га за ціною 83 394 гривень;
- Договір купівлі-продажу земельної ділянки від 19.02.2021, реєстровий № 180, відповідно до якого продавець ОСОБА_15 , в особі представника ОСОБА_10 , передав у власність покупця ОСОБА_7 , в особі представника ОСОБА_9 , земельну ділянку 3221884000:33:018:0026 площею 0,0733 га за ціною 50 939 гривень 84 копійки;
- Договір купівлі-продажу земельної ділянки від 19.02.2021, реєстровий № 178, відповідно до якого продавець ОСОБА_47 , передала у власність покупця ОСОБА_7 , в особі представника ОСОБА_9 , земельну ділянку 3221884000:33:018:0025 площею 0,12 га за ціною 83 394 гривень;
- Договір купівлі-продажу земельної ділянки від 19.02.2021, реєстровий № 179, відповідно до якого продавець ОСОБА_17 , передав у власність покупця ТОВ «КАЛЬВЕРА», в особі директора ОСОБА_10 , земельну ділянку 3221884000:33:022:0921 площею 0,12 га за ціною 83 394 гривень;
- Договір купівлі-продажу земельної ділянки від 02.11.2020, реєстровий № 1124, відповідно до якого продавець ОСОБА_18 , передала у власність покупця ОСОБА_7 , в особі представника ОСОБА_9 , земельну ділянку 3221884000:33:022:0922 площею 0,12 га за ціною 83 400 гривень;
- Договір купівлі-продажу земельної ділянки від 02.11.2020, реєстровий № 1126, відповідно до якого продавець ОСОБА_19 , передав у власність покупця ТОВ «КАЛЬВЕРА», в особі директора ОСОБА_10 , земельну ділянку 3221884000:33:018:0023 площею 0,12 га за ціною 83 400 гривень;
- Договір купівлі-продажу земельної ділянки від 02.11.2020, реєстровий № 1125, відповідно до якого продавець ОСОБА_20 , в особі представника ОСОБА_19 , передав у власність покупця ОСОБА_7 , в особі представника ОСОБА_9 , земельну ділянку 3221884000:33:018:0024 площею 0,12 га за ціною 83 400 гривень;
- Договір купівлі-продажу земельної ділянки від 02.11.2020, реєстровий № 1123, відповідно до якого продавець ОСОБА_21 , передав у власність покупця ОСОБА_7 , в особі представника ОСОБА_9 , земельну ділянку 3221884000:33:022:0924 площею 0,12 га за ціною 83 400 гривень;
- Договір купівлі-продажу земельної ділянки від 02.11.2020, реєстровий № 1129, відповідно до якого продавець ОСОБА_22 , передав у власність покупця ОСОБА_7 , в особі представника ОСОБА_9 , земельну ділянку 3221884000:33:022:0918 площею 0,12 га за ціною 83 400 гривень;
- Договір купівлі-продажу земельної ділянки від 02.11.2020, реєстровий № 1128, відповідно до якого продавець ОСОБА_23 , передала у власність покупця ОСОБА_7 , в особі представника ОСОБА_9 , земельну ділянку 3221884000:33:022:0919 площею 0,12 га за ціною 83 400 гривень;
- Договір купівлі-продажу земельної ділянки від 02.11.2020, реєстровий № 1127, відповідно до якого продавець ОСОБА_25 , передала у власність покупця ТОВ «КАЛЬВЕРА», в особі директора ОСОБА_10 , земельну ділянку 3221884000:33:022:0923 площею 0,12 га за ціною 83 400 гривень;
- Договір купівлі-продажу земельної ділянки від 19.02.2021, реєстровий № 176, відповідно до якого продавець ОСОБА_24 , передала у власність покупця ОСОБА_7 , в особі представника ОСОБА_9 , земельну ділянку 3221884000:33:022:0920 площею 0,12 га за ціною 83 394 гривень.
Окрім того, у нотаріальній конторі приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_48 , розташованій за адресою: АДРЕСА_21 , учасники злочинної організації ОСОБА_11 і ОСОБА_5 , виконуючи відведену їм роль відповідно до спільного злочинного плану, склали, підписали та зареєстрували такі договори купівлі-продажу земельних ділянок:
- Договір купівлі-продажу земельної ділянки від 27.03.2021, реєстровий № 534, відповідно до якого продавець ОСОБА_29 , в особі представника ОСОБА_11 , передала у власність покупця ОСОБА_5 , земельну ділянку 3221884000:33:016:0946 площею 0,12 га за ціною 86 930 гривень;
- Договір купівлі-продажу земельної ділянки від 27.03.2021, реєстровий № 531, відповідно до якого продавець ОСОБА_49 , в особі представника ОСОБА_11 , передала у власність покупця ОСОБА_5 , земельну ділянку 3221884000:33:016:0941 площею 0,1199 га за ціною 86 858 гривень;
- Договір купівлі-продажу земельної ділянки від 27.03.2021, реєстровий № 537, відповідно до якого продавець ОСОБА_50 , в особі представника ОСОБА_11 , передала у власність покупця ОСОБА_5 , земельну ділянку 3221884000:33:016:0951 площею 0,1199 га за ціною 86 858 гривень;
- Договір купівлі-продажу земельної ділянки від 27.03.2021, реєстровий № 528, відповідно до якого продавець ОСОБА_51 , в особі представника ОСОБА_11 , передав у власність покупця ОСОБА_5 , земельну ділянку 3221884000:33:016:0938 площею 0,12 га за ціною 86 930 гривень;
- Договір купівлі-продажу земельної ділянки від 27.03.2021, реєстровий № 522, відповідно до якого продавець ОСОБА_52 , в особі представника ОСОБА_11 , передав у власність покупця ОСОБА_5 , земельну ділянку 3221884000:33:016:0906 площею 0,12 га за ціною 86 930 гривень;
- Договір купівлі-продажу земельної ділянки від 27.03.2021, реєстровий № 525, відповідно до якого продавець ОСОБА_53 , в особі представника ОСОБА_11 , передав у власність покупця ОСОБА_5 , земельну ділянку 3221884000:33:016:0911 площею 0,12 га за ціною 86 930 гривень;
Невдовзі після цього, у нотаріальній конторі приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_48 , розташованій за адресою: АДРЕСА_21 , учасники злочинної організації ОСОБА_5 і ОСОБА_9 , виконуючи відведену їм роль відповідно до спільного злочинного плану, склали, підписали та зареєстрували такі договори купівлі-продажу земельних ділянок:
- Договір купівлі-продажу земельної ділянки від 23.04.2021, реєстровий № 760, відповідно до якого продавець ОСОБА_5 , передав у власність покупця ОСОБА_7 , в особі представника ОСОБА_9 , земельну ділянку 3221884000:33:016:0946 площею 0,12 га за ціною 85 200 гривень;
- Договір купівлі-продажу земельної ділянки від 23.04.2021, реєстровий № 757, відповідно до якого продавець ОСОБА_5 , передав у власність покупця ОСОБА_7 , в особі представника ОСОБА_9 , земельну ділянку 3221884000:33:016:0941 площею 0,1199 га за ціною 85 200 гривень;
- Договір купівлі-продажу земельної ділянки від 23.04.2021, реєстровий № 763, відповідно до якого продавець ОСОБА_5 , передав у власність покупця ОСОБА_7 , в особі представника ОСОБА_9 , земельну ділянку 3221884000:33:016:0951 площею 0,1199 га за ціною 85 200 гривень;
- Договір купівлі-продажу земельної ділянки від 23.04.2021, реєстровий № 754, відповідно до якого продавець ОСОБА_5 , передав у власність покупця ОСОБА_7 , в особі представника ОСОБА_9 , земельну ділянку 3221884000:33:016:0938 площею 0,12 га за ціною 85 200 гривень;
- Договір купівлі-продажу земельної ділянки від 23.04.2021, реєстровий № 748, відповідно до якого продавець ОСОБА_5 , передав у власність покупця ОСОБА_7 , в особі представника ОСОБА_9 , земельну ділянку 3221884000:33:016:0906 площею 0,12 га за ціною 85 200 гривень;
- Договір купівлі-продажу земельної ділянки від 23.04.2021, реєстровий № 751, відповідно до якого продавець ОСОБА_5 , передав у власність покупця ОСОБА_7 , в особі представника ОСОБА_9 , земельну ділянку 3221884000:33:016:0911 площею 0,12 га за ціною 85 200 гривень.
Оформивши у такий протиправний спосіб право власності на земельні ділянки, ОСОБА_7 та учасники очолюваної ним злочинної організації здійснили приватизацію частини об`єкту державної власності - «Земляні плотини та дамби» (відповідно до Класифікатора державного майна - 2152.1 Дамби гідроенергетичні, інвентарний номер 00200061), зареєстрованого в Єдиному реєстрі об`єктів державної власності під реєстровим номером 20588716.1 АААЖБЛ698, розташованого за адресою: АДРЕСА_1, власником якого є держава в особі Міністерства економіки України та який перебуває на балансі філії «Каскад Київських ГЕС та ГАЕС» ПАТ «Укргідроенерго» як майно, що не ввійшло до статутних капіталів (пайових фондів) господарських товариств.
Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 2 ст. 233 КК України, тобто приватизації державного майна, яке не підлягає приватизації згідно з законом, що призвело до незаконної приватизації майна державної власності в великих розмірах та вчинене групою осіб за попередньою змовою.
Після створення злочинної організації, основною метою діяльності якої визначено заволодіння земельними ділянками державної власності шляхом їх безоплатної приватизації, ОСОБА_7 та учасники очолюваної ним злочинної організації усвідомлювали, що завершальним етапом реалізації злочинного плану має бути надання вигляду законності отримання цих земель у приватну власність громадян, яке не можливо здійснити без застосування процедур їх легалізації.
З цією метою, ОСОБА_7 за погодженням із іншим учасниками злочинної організації розробив алгоритм протиправних дій, спрямованих на легалізацію (відмивання) майна, отриманого протиправним шляхом, якого дотримувалися всі активні учасники злочинної організації, дії яких були поєднані спільним злочинним умислом.
Так, отримавши фактичний контроль над правом власності на земельні ділянки, яке було оформлене на контрольованих осіб та яке можливо було контролювати через представників за дорученням, ОСОБА_7 розумів, що для покупців дорогого елітного житла, яке продається разом із земельною ділянкою, важливо надати пакет документів, які б не викликали сумнівів в законності попереднього отримання цього майна.
У зв`язку із цим, ОСОБА_7 разом із іншими учасниками злочинної організації було вирішено провести земельні ділянки через низку цивільно-правових угод щодо їх купівлі-продажу, внесення до статутного фонду підконтрольних юридичних осіб, їх об`єднання в одну земельну ділянку та поділ нової ділянки на окремі частини, що призводило до зміни кадастрового номеру. Таким чином маскувалися факти первинної незаконної приватизації земель та їх протиправного вилучення із земель державної власності, а новим правам власності на земельні ділянки надавалися ознаки нібито їх легального походження.
У період часу з листопада 2020 року по травень 2021 року ОСОБА_5 , ОСОБА_11 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , відвідували нотаріальні контори, де на виконання спільного злочинного плану і вказівкою керівника злочинної організації ОСОБА_7 , вчиняли удавані цивільно-правові угоди щодо земельних ділянок, надаючи їм ознак легального походження.
З цією метою у нотаріальній конторі приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_46 , розташованій за адресою: АДРЕСА_20 , учасники злочинної організації ОСОБА_9 та ОСОБА_10 виконуючи відведену їм роль відповідно до спільного злочинного плану, склали, підписали та зареєстрували такі договори купівлі-продажу земельних ділянок:
- Договір купівлі-продажу земельної ділянки від 15.05.2021, реєстровий № 343, відповідно до якого продавець ОСОБА_12 , передав у власність покупця ТОВ «КАЛЬВЕРА», в особі директора ОСОБА_10 , земельну ділянку 3221884000:33:022:0917 площею 0,12 га за ціною 83 394 гривень;
- Договір купівлі-продажу земельної ділянки від 19.02.2021, реєстровий № 177, відповідно до якого продавець ОСОБА_13 , передала у власність покупця ТОВ «КАЛЬВЕРА», в особі директора ОСОБА_10 , земельну ділянку 3221884000:36:022:0916 площею 0,12 га за ціною 83 394 гривень;
- Договір купівлі-продажу земельної ділянки від 19.02.2021, реєстровий № 181, відповідно до якого продавець ОСОБА_14 , в особі представника за дорученням ОСОБА_9 , передав у власність покупця ТОВ «КАЛЬВЕРА», в особі директора ОСОБА_10 , земельну ділянку 3221884000:33:022:0915 площею 0,12 га за ціною 83 394 гривень;
- Договір купівлі-продажу земельної ділянки від 19.02.2021, реєстровий № 180, відповідно до якого продавець ОСОБА_15 , в особі представника ОСОБА_10 , передав у власність покупця ОСОБА_7 , в особі представника ОСОБА_9 , земельну ділянку 3221884000:33:018:0026 площею 0,0733 га за ціною 50 939 гривень 84 копійки;
- Договір купівлі-продажу земельної ділянки від 19.02.2021, реєстровий № 178, відповідно до якого продавець ОСОБА_47 , передала у власність покупця ОСОБА_7 , в особі представника ОСОБА_9 , земельну ділянку 3221884000:33:018:0025 площею 0,12 га за ціною 83 394 гривень;
- Договір купівлі-продажу земельної ділянки від 19.02.2021, реєстровий № 179, відповідно до якого продавець ОСОБА_17 , передав у власність покупця ТОВ «КАЛЬВЕРА», в особі директора ОСОБА_10 , земельну ділянку 3221884000:33:022:0921 площею 0,12 га за ціною 83 394 гривень;
- Договір купівлі-продажу земельної ділянки від 02.11.2020, реєстровий № 1124, відповідно до якого продавець ОСОБА_18 , передала у власність покупця ОСОБА_7 , в особі представника ОСОБА_9 , земельну ділянку 3221884000:33:022:0922 площею 0,12 га за ціною 83 400 гривень;
- Договір купівлі-продажу земельної ділянки від 02.11.2020, реєстровий № 1126, відповідно до якого продавець ОСОБА_19 , передав у власність покупця ТОВ «КАЛЬВЕРА», в особі директора ОСОБА_10 , земельну ділянку 3221884000:33:018:0023 площею 0,12 га за ціною 83 400 гривень;
- Договір купівлі-продажу земельної ділянки від 02.11.2020, реєстровий № 1125, відповідно до якого продавець ОСОБА_20 , в особі представника ОСОБА_19 , передав у власність покупця ОСОБА_7 , в особі представника ОСОБА_9 , земельну ділянку 3221884000:33:018:0024 площею 0,12 га за ціною 83 400 гривень;
- Договір купівлі-продажу земельної ділянки від 02.11.2020, реєстровий № 1123, відповідно до якого продавець ОСОБА_21 , передав у власність покупця ОСОБА_7 , в особі представника ОСОБА_9 , земельну ділянку 3221884000:33:022:0924 площею 0,12 га за ціною 83 400 гривень;
- Договір купівлі-продажу земельної ділянки від 02.11.2020, реєстровий № 1129, відповідно до якого продавець ОСОБА_22 , передав у власність покупця ОСОБА_7 , в особі представника ОСОБА_9 , земельну ділянку 3221884000:33:022:0918 площею 0,12 га за ціною 83 400 гривень;
- Договір купівлі-продажу земельної ділянки від 02.11.2020, реєстровий № 1128, відповідно до якого продавець ОСОБА_23 , передала у власність покупця ОСОБА_7 , в особі представника ОСОБА_9 , земельну ділянку 3221884000:33:022:0919 площею 0,12 га за ціною 83 400 гривень;
- Договір купівлі-продажу земельної ділянки від 02.11.2020, реєстровий № 1127, відповідно до якого продавець ОСОБА_25 , передала у власність покупця ТОВ «КАЛЬВЕРА», в особі директора ОСОБА_10 , земельну ділянку 3221884000:33:022:0923 площею 0,12 га за ціною 83 400 гривень;
- Договір купівлі-продажу земельної ділянки від 19.02.2021, реєстровий № 176, відповідно до якого продавець ОСОБА_24 , передала у власність покупця ОСОБА_7 , в особі представника ОСОБА_9 , земельну ділянку 3221884000:33:022:0920 площею 0,12 га за ціною 83 394 гривень.
Окрім того, у нотаріальній конторі приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_48 , розташованій за адресою: АДРЕСА_21 , учасники злочинної організації ОСОБА_11 і ОСОБА_5 , виконуючи відведену їм роль відповідно до спільного злочинного плану, склали, підписали та зареєстрували такі договори купівлі-продажу земельних ділянок:
- Договір купівлі-продажу земельної ділянки від 27.03.2021, реєстровий № 534, відповідно до якого продавець ОСОБА_29 , в особі представника ОСОБА_11 , передала у власність покупця ОСОБА_5 , земельну ділянку 3221884000:33:016:0946 площею 0,12 га за ціною 86 930 гривень;
- Договір купівлі-продажу земельної ділянки від 27.03.2021, реєстровий № 531, відповідно до якого продавець ОСОБА_49 , в особі представника ОСОБА_11 , передала у власність покупця ОСОБА_5 , земельну ділянку 3221884000:33:016:0941 площею 0,1199 га за ціною 86 858 гривень;
- Договір купівлі-продажу земельної ділянки від 27.03.2021, реєстровий № 537, відповідно до якого продавець ОСОБА_50 , в особі представника ОСОБА_11 , передала у власність покупця ОСОБА_5 , земельну ділянку 3221884000:33:016:0951 площею 0,1199 га за ціною 86 858 гривень;
- Договір купівлі-продажу земельної ділянки від 27.03.2021, реєстровий № 528, відповідно до якого продавець ОСОБА_51 , в особі представника ОСОБА_11 , передав у власність покупця ОСОБА_5 , земельну ділянку 3221884000:33:016:0938 площею 0,12 га за ціною 86 930 гривень;
- Договір купівлі-продажу земельної ділянки від 27.03.2021, реєстровий № 522, відповідно до якого продавець ОСОБА_52 , в особі представника ОСОБА_11 , передав у власність покупця ОСОБА_5 , земельну ділянку 3221884000:33:016:0906 площею 0,12 га за ціною 86 930 гривень;
- Договір купівлі-продажу земельної ділянки від 27.03.2021, реєстровий № 525, відповідно до якого продавець ОСОБА_53 , в особі представника ОСОБА_11 , передав у власність покупця ОСОБА_5 , земельну ділянку 3221884000:33:016:0911 площею 0,12 га за ціною 86 930 гривень;
Невдовзі після цього, у нотаріальній конторі приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_48 , розташованій за адресою: АДРЕСА_21 , учасники злочинної організації ОСОБА_5 і ОСОБА_9 , виконуючи відведену їм роль відповідно до спільного злочинного плану, склали, підписали та зареєстрували такі договори купівлі-продажу земельних ділянок:
- Договір купівлі-продажу земельної ділянки від 23.04.2021, реєстровий № 760, відповідно до якого продавець ОСОБА_5 , передав у власність покупця ОСОБА_7 , в особі представника ОСОБА_9 , земельну ділянку 3221884000:33:016:0946 площею 0,12 га за ціною 85 200 гривень;
- Договір купівлі-продажу земельної ділянки від 23.04.2021, реєстровий № 757, відповідно до якого продавець ОСОБА_5 , передав у власність покупця ОСОБА_7 , в особі представника ОСОБА_9 , земельну ділянку 3221884000:33:016:0941 площею 0,1199 га за ціною 85 200 гривень;
- Договір купівлі-продажу земельної ділянки від 23.04.2021, реєстровий № 763, відповідно до якого продавець ОСОБА_5 , передав у власність покупця ОСОБА_7 , в особі представника ОСОБА_9 , земельну ділянку 3221884000:33:016:0951 площею 0,1199 га за ціною 85 200 гривень;
- Договір купівлі-продажу земельної ділянки від 23.04.2021, реєстровий № 754, відповідно до якого продавець ОСОБА_5 , передав у власність покупця ОСОБА_7 , в особі представника ОСОБА_9 , земельну ділянку 3221884000:33:016:0938 площею 0,12 га за ціною 85 200 гривень;
- Договір купівлі-продажу земельної ділянки від 23.04.2021, реєстровий № 748, відповідно до якого продавець ОСОБА_5 , передав у власність покупця ОСОБА_7 , в особі представника ОСОБА_9 , земельну ділянку 3221884000:33:016:0906 площею 0,12 га за ціною 85 200 гривень;
- Договір купівлі-продажу земельної ділянки від 23.04.2021, реєстровий № 751, відповідно до якого продавець ОСОБА_5 , передав у власність покупця ОСОБА_7 , в особі представника ОСОБА_9 , земельну ділянку 3221884000:33:016:0911 площею 0,12 га за ціною 85 200 гривень.
Окрім того, з метою маскування походження майна, отриманого злочинним шляхом, 02.11.2021, перебуваючи у м. Києві за невстановленою адресою, ОСОБА_7 , від імені якого за дорученням діяла ОСОБА_9 , та голова обслуговуючого кооперативу «Шелест» ОСОБА_8 склали, підписали та видали акт приймання-передачі земельних ділянок, відповідно до якого землевласник ОСОБА_7 передав землекористувачу обслуговуючому кооперативу «Шелест» земельні ділянки з кадастровими номерами 3221884000:33:018:0026 площею 0,0733 га, 3221884000:33:022:0918 площею 0,12 га, 3221884000:33:022:0919 площею 0,12 га, 3221884000:33:022:0922 площею 0,12, 3221884000:33:018:0924 площею 0,12 га, 3221884000:33:018:0025 площею 0,12 га.
Надалі, з метою маскування походження майна, отриманого злочинним шляхом, 20.01.2022 ОСОБА_9 , діючи від імені та в інтересах ОСОБА_54 , у нотаріальній конторі приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_55 , розташованій за адресою: м. Київ, вул. Мечникова, 2-А, склала, підписала та видала заяву про об`єднання належних ОСОБА_7 земельних ділянок 3221884000:33:018:0026 площею 0,0733 га, 3221884000:33:022:0918 площею 0,12 га, 3221884000:33:022:0919 площею 0,12 га, 3221884000:33:022:0922 площею 0,12, 3221884000:33:018:0924 площею 0,12 га, 3221884000:33:018:0025 площею 0,12 га із іншими земельними ділянками, також належними ОСОБА_7 .
У свою чергу, з метою маскування походження майна, отриманого злочинним шляхом, 15.03.2021 директор ТОВ «Кальвера» ОСОБА_10 у нотаріальній конторі приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_55 , розташованій за адресою: м. Київ, вул. Мечникова, 2-А, склав, підписав та видав заяву про поділ земельних ділянок з кадастровими номерами 3221884000:33:022:0921 та 3221884000:33:018:0023 площею по 0,12 га кожна.
Після цього, з аналогічною метою 27.05.2021 директор ТОВ «Кальвера» ОСОБА_10 у нотаріальній конторі приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_56 , розташованій за адресою: м. Київ, вул. Павлівська, 10, офіс 4, склав, підписав та видав заяву про об`єднання земельних ділянок з кадастровими номерами 3221884000:33:022:0923 площею 0,12 га та 3221884000:33:022:0915 площею 0,12 га, 3221884000:33:022:0916 площею 0,12 га та 3221884000:33:022:0917 площею 0,12 га.
Також з метою маскування походження майна, отриманого злочинним шляхом, 16.03.2021 особисто ОСОБА_7 у нотаріальній конторі приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_55 , розташованій за адресою: м. Київ, вул. Мечникова, 2-А, склав, підписав та видав заяву про поділ земельної ділянки з кадастровими номерами 3221884000:33:022:0924 площею 0,12 га.
З огляду на викладене, шляхом вчинення вищевказаних протиправних дій учасники злочинної організації під керівництвом ОСОБА_7 здійснили дії, спрямовані легалізацію (відмивання) майна, отриманого злочинним шляхом, на загальну суму 7 078 280 гривень, що в шість тисяч і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян на момент вчинення кримінального правопорушення і відповідно до п. 2 Примітки до ст. 209 КК України є великим розміром.
Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 209 Кримінального кодексу України, тобто набутті, володінні, використанні, розпорядженні майном, щодо якого фактичні обставини свідчать про його одержання злочинним шляхом, у тому числі здійсненні фінансової операції з таким майном, вчиненні дій, спрямованих на приховування, маскування походження такого майна або володіння ним, джерела його походження, вчинені особою, яка знала або повинна була знати, що таке майно одержано злочинним шляхом, вчиненому у великих розмірах організованою групою.
У даному кримінальному провадженні о 18 год. 30 хв. 18.01.2024 затримано на підставі п. 4 ч. 1 ст. 208 КПК України ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_21 .
19.01.2024 року ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_21 , уродженцю села Лучки Кам`янець-Подільського району Хмельницької області, громадянину України, одруженому, раніше не судимому, зареєстрованому за адресою: АДРЕСА_12 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 255 (в редакції Закону №671 - IX від 04.06.2020) КК України, ч. 2 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 2 ст. 233 КК України, ч. 2 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 209 КК України.
Ураховуючи характер вчинених підозрюваним злочинів та тяжкість покарання, що може загрожувати йому у разі визнання винуватим у вчиненні інкримінованих злочинів, є всі підстави вважати, що підозрюваний може полишити місце свого проживання і переховуватись від органів досудового розслідування та суду, а незаконними засобами через залякування або підкуп може впливати на свідків у кримінальному провадженні, які володіють інформацією щодо обставин вчинення ним зазначеного злочину, тому з метою запобігання вказаним ризикам, прокурор вважає об`єктивно необхідним є застосування до підозрюваного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
Згідно ч. 4 ст. 107 КПК України, під час розгляду клопотання здійснювалось фіксування судового процесу технічними засобами.
В судовому засіданні прокурор ОСОБА_3 підтримав клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою з викладених у ньому підстав та просив його задовольнити.
Захисник підозрюваного - адвокат ОСОБА_4 щодо задоволення клопотання заперечував, посилаючись на відсутність ризиків передбачених ст. 177 КПК України., просив відмовити. У разі застосування запобіжного заходу, просив застосувати запобіжний захід у вигляді домашнього арешту.
Підозрюваний підтримав позицію свого захисника.
Вислухавши думку прокурора в обґрунтування заявленого клопотання, позицію захисника, пояснення підозрюваного, вивчивши клопотання та дослідивши долучені до нього документи, слідчий суддя дійшов наступного висновку.
Слідчим суддею встановлено, що Головним слідчим управлінням Державного бюро розслідувань здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42014100120000009 від 22.04.2014 за фактом вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 190, ч. 3 ст. 209, ч. 2 ст. 233, ч.ч. 1, 2 ст. 255, ч. 3 ст. 362, ч. 2 ст. 364-1, ч. 3 ст. 365 КК України.
Предметом досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні є незаконне виділення земельних ділянок у приватну власність громадян на території лівобережної захисної дамби (земляної греблі) та смуги відведення її дренажного каналу, захисної дамби, яка проходить на відстані 50 м. від лівого берегу дренажного каналу-кар`єру та закінчується у с. Лебедівка, які є гідротехнічними спорудами Київської ГЕС.
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 18.01.2024 о 16 год. 50 хв. затримано на підставі п. 1, п. 4 ч. 1 ст. 208 КПК України, та 19.01.2024 його повідомлено про підозру у вчиненні наступних кримінальних правопорушень:
- участі у злочинній організації, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 255 КК України (в редакції Закону № 671-IX від 04.06.2020);
- приватизації державного майна, яке не підлягає приватизації згідно з законом, що призвело до незаконної приватизації майна державної власності в великих розмірах та вчинене групою осіб за попередньою змовою, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 2 ст. 233 КК України;
- набутті, володінні, використанні, розпорядженні майном, щодо якого фактичні обставини свідчать про його одержання злочинним шляхом, у тому числі здійснення фінансової операції з таким майном, вчиненні дій, спрямованих на приховування, маскування походження такого майна або володіння ним, джерела його походження, вчинені особою, яка знала або повинна була знати, що таке майно одержано злочинним шляхом, вчиненому в великих розмірах організованою групою, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 209 КК України.
Обгрунтованість підозри ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованих йому кримінальних правопорушень підтверджується зібраними доказами, а саме:
- постановою Ради Міністрів Української РСР № 588 від 30.07.1966 «Про відведення земель під об`єкти Київської-Комсомольської гідроелектростанції» відповідно до якої прийняті пропозиції Київського і Чернігівського облвиконкомів, підтримані Міністерством сільського господарства УСР і Міністерством лісового господарства УРСР, про відведення під об`єкти Київської-Комсомольської гідроелектростанції із земель колгоспів, радгоспів, лісових господарств та інших землекористувачів Київської і Чернігівської областей під основні споруди гідровузла 993,8 гектара, під водоймище Київської-Комсомольської гідроелектростанції 91085,4 гектара, під захисні споруди на водоймищі Київської-Комсомольської ГЕС 6229,3 гектара, Міністерству лісового господарства УРСР для створення захисних лісових насаджень по берегах водоймища ГЕС 9137,7 гектара; підприємствам, установам і організаціям під будівництво об`єктів, що переносяться із зони водоймища ГЕС 74,5 гектара; в тимчасове користування під різні об`єкти будівництва 171,7 гектара.
Вказаною постановою зобов`язано дирекцію будівництва Київської-Комсомольської гідроелектростанції після закінчення будівництва лівобережної захисної дамби і дренажного каналу всі вільні від забудови землі привести в стан, придатний для господарського використання. Київському і Чернігівському облвиконкомам разом з дирекцією гідроелектростанції вирішити питання про дальше використання цих земель.
- Технічними умовами по експлуатації гідротехнічних споруд Київської гідроелектростанції № 218-І-Т2 (м. Харків, 1965 рік), відповідно до яких встановлено, що до складу споруд Київського гідровузла входять: 1) будівлі гідроелектростанції із прилеглими територіями та монтажною площадкою; 2) суходолові підходи; 3) земляні плотини і дамби; 4) будівля гідроаккумулючої станції.
- Уточненим проектним завданням (м. Харків, 1962 рік), відповідно до якого для недопущення підтоплення територій міжріччя фільтраційними водами передбачається у доль траси земляної платини та дамби головний дренажний канал. Дренажний канал у доль лівобережної платини складається із двох основних ділянок.
- Технічним паспортом гідротехнічних споруд Київської ГЕС (м. Вишгород, Київської області) відповідно до якого Київський гідровузел розташований в районі м. Києві, у м. Вишгород, вище гирла Десни.
До складу основних споруд входить будівля гідроелектростанції, земляні плотини та дамби, суходільні споруди, відкритий розподільчий пристрій, а також комплекс споруд ГАЕС.
- Наказом Міністерства палива та енергетики України № 148 від 04.04.2005 «Про встановлення кордонів заборонених та контрольованих зон гідротехнічних споруд» до контрольованої зони входить лівобережна земляна гребля водосховища від огорожи забороненої зони лівобережного пристанційного майданчика ГЕС довжиною 40,2 км. та шириною від урізу води водосховища до урізу води дренажного каналу з облаштованими на ній автомобільними дорогами.
- Листом Фонду державного майна України № 10-15-21693 від 25.08.2023 та витягом з Єдиного реєстру об`єктів державної власності щодо державного майна встановлено, що балансоутримувачем Земляних платин та дамб, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 є Філія «Каскад Київських ГЕС і ГАЕС» ПрАТ «Укргідроенерго».
- Листами ПАТ «Укргідроенерго» № 8/4203 від 08.11.2023, № 81/4331 від 20.11.2023 та витягом з Єдиного реєстру об`єктів державної власності щодо державного майна встановлено, що балансоутримувачем Земляних платин та дамб, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 є Філія «Каскад Київських ГЕС і ГАЕС» ПрАТ «Укргідроенерго».
- Висновком експертів за результатами проведення судової комплексної земельно-технічної експертизи та експертизи з питань землеустрою у кримінальному провадженні № 42014100120000009 № 28754/23-41 від 15.01.2024 відповідно до якого
1. Земельна ділянка з кадастровим номером 3221884000:33:016:0906 повністю розташована в межах захисної дамби, яка проходить на відстані 50 м від лівого берегу дренажного каналу-кар`єру та закінчується у с. Лебедівка.
Земельна ділянка з кадастровим номером 3221884000:33:016:0003, в період її існування як об`єкту цивільних прав, частково, площею 0,0813 га, була розташована в межах захисної дамби, яка проходить на відстані 50 м. від лівого берегу дренажного каналу каналу-кар`єру та закінчується у с. Лебедівка.
Земельні ділянки з кадастровими номерами 3221884000:33:016:0911, 3221884000:33:016:0938, 3221884000:33:016:0941, 3221884000:33:016:0946, 3221884000:33:016:0951, частково, площами 0,0382 га, 0,0223 га, 0,0445 га, 0,0462 га, 0,0506 га, відповідно, розташовані в межах захисної дамби, яка проходить на відстані 50 м від лівого берегу дренажного каналу-кар`єру та закінчується у с. Лебедівка.
2. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність 2 громадянам України для індивідуального садівництва за адресою: Київська область, Вишгородський район, Лебедівська сільська рада, розроблений ТОВ «Перша земельна агенція» та затверджений наказом начальника Головного управління Держгеокадастру у Київській області ОСОБА_57 від 26.02.2021 № 10-871/15-21-сг, за яким сформовані земельні ділянки кадастровими номерами 3221884000:33:016:0906, 3221884000:33:016:0911, не відповідає вимогам земельного законодавства та іншим нормативним документам з питань землеустрою та землекористування, чинних в період 12.01.2021 по 13.01.2021, оскільки за вказаним проектом землеустрою земельна ділянка з кадастровим номером 3221884000:33:016:0906 повністю, а земельна ділянка з кадастровим номером 3221884000:33:016:0911 частково, сформовані за рахунок земель водного фонду, а саме за рахунок території захисної дамби, яка проходить на відстані 50 м. від лівого берегу дренажного каналу-кар`єру та закінчується у с. Лебедівка.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність 5 громадянам для індивідуального садівництва за адресою: Київська область, Вишгородський район, Лебедівська сільська рада, розроблений ТОВ «Перша земельна агенція» та затверджений наказом начальника Головного управління Держгеокадастру у Київській області ОСОБА_57 від 25.02.2021 № 10-814/15-21-сг, за яким сформовані земельні ділянки кадастровими номерами 3221884000:33:016:0003, 3221884000:33:016:0938, 3221884000:33:016:0941, 3221884000:33:016:0946, 3221884000:33:016:0951 не відповідає вимогам земельного законодавства та іншим нормативним документам з питань землеустрою та землекористування, чинних в період з 12.02.2021 по 19.02.2021, оскільки за вказаним проектом землеустрою земельні ділянки з кадастровими номерами 3221884000:33:016:0003, 3221884000:33:016:0938, 3221884000:33:016:0941, 3221884000:33:016:0946, 3221884000:33:016:0951 частково сформовані за рахунок земель водного фонду, а саме за рахунок території захисної дамби, яка проходить на відстані 50 м. від лівого берегу дренажного каналу-кар`єру та закінчується у с. Лебедівка.
3. Земельні ділянки з кадастровими номерами 3221884000:33:018:0023, 3221884000:33:018:0024, 3221884000:33:018:0025, 3221884000:33:018:0026, 3221884000:33:022:0915, 3221884000:33:022:0916, 3221884000:33:022:0921, 3221884000:33:022:0922, 3221884000:33:022:0923, 3221884000:33:022:0924 в період їх існування як об`єктів цивільних прав, повністю були розташовані в межах території гідротехнічної споруди «Земляні плотини та дамби» характеристики якої відображені у технічному паспортні громадський (виробничий) будинок (приміщення) «Земляні плотини та дамби» (інвентарна справа № 5202211), за адресою: АДРЕСА_1, виготовленого КП «Вишгородське бюро технічної інвентаризації» станом на 01.12.2014.
4. За результатами проведених досліджень встановлено, що проекти землеустрої щодо відведення земельних ділянок у власність для індивідуального садівництва ОСОБА_20 , ОСОБА_16 , ОСОБА_15 , ОСОБА_14 , ОСОБА_13 , ОСОБА_12 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_25 , ОСОБА_21 , розроблені ФОП ОСОБА_26 , та затверджені наказами начальника Головного управління Держгеокадастру у Київській області ОСОБА_28 від 17.09.2020 № 10-14188/15-20-сг, від 17.09.2020 № 10-14204/15-20-сг, від 17.09.2020 № 10-14195/15-20-сг, від 17.09.2020 № 10-14194/15-20-сг, від 17.09.2020 № 10-14196/15-20-сг, від 17.09.2020 № 10-14199/15-20-сг, від 17.09.2020 № 10-14198/15-20-сг, від 17.09.2020 № 10-14198/15-20-сг, від 17.09.2020 № 10-14191/15-20-сг, від 17.09.2020 № 10-14190/15-20-сг, від 17.09.2020 № 10-14193/15-20-сг, від 17.09.2020 № 10-14189/15-20-сг, від 17.09.2020 № 10-14197/15-20-сг не відповідають вимогам земельного законодавства та іншим нормативним документам з питань землеустрою та землекористування оскільки за вказаними документаціями із землеустрою земельні ділянки сформовані за рахунок земель водного фонду а саме за рахунок території гідротехнічної споруди «Земляні плотини та дамби», характеристики якої відображені у технічному паспорті на громадський (виробничий) будинок (приміщення) «Земляні плотини та дамби» (інвентарна справа № 5202211), за адресою: АДРЕСА_1, виготовленого КП «Вишгородське бюро технічної інвентаризації» станом на 01.12.2014.
- Висновком експертів за результатами проведення судової земельно-технічної експертизи у кримінальному провадженні № 42014100120000009 № 27377/23-41 від 22.11.2023 відповідно до якого згідно із планом «Земляна плотина та дамба (Лівобережна земляна гребля. Хотянівська захисна дамба)», який є складовою технічного паспорту на громадський (виробничий) будинок (приміщення) «Земляні плотини та дамби» (інвентарна справа № 5202211), за адресою: АДРЕСА_1, виготовленого КП «Вишгородське бюро технічної інвентаризації» станом на 01.12.2014, територія від урізу води Київського водосховища до урізу води обвідного дренажного каналу є гідротехнічною спорудою, а саме земляною плотиною та дамбою.
- Технічним паспортом на громадський (виробничий) будинок (приміщення) Земляні плотини та дамби від 02.12.2014 відповідно до якого площа споруди із назвою Земляні плотини та дамби, розташованої за адресою: Київська область, Вишгородський район, м. Вишгород становить 30764000 кв.м., тобто 3076,4 га.
- Протоколами допитів свідків ОСОБА_19 , ОСОБА_20 від 22.11.2023, які показили, що на прохання директора ОК «Шелест» ОСОБА_8 , ОСОБА_19 під час його працевлаштування в ОК «Шелест» підписав невідомі їм документи щодо виділення земельних ділянок.
- Протоколом допиту свідка ОСОБА_13 від 02.12.2023, яка показала, що до Головного управління Держгеокадастру у Київській області для отримання земельної ділянки вона зверталась понад 10 років тому назад, але від права власності на виділену ділянку вона відмовилась. Жодних доручень на представництво її інтересів не підписувала, земельну ділянку ТОВ «Кальвера» не продавала.
- Копіями проектів землеустрою ТОВ «Перша земельна агенція», ФОП ОСОБА_26 щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам ОСОБА_29 , ОСОБА_41 , ОСОБА_58 , ОСОБА_43 , ОСОБА_40 , ОСОБА_44 , ОСОБА_45 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 для індивідуального садівництва за адресами: Київська область, Вишгородський район, Лебедівська,
- Копіями наказів в.о. начальника Головного управління Держгеокадастру у Київській області ОСОБА_59 від 25.02.2021 № 10-814/15-21-сг, від 26.02.2021 № 10-871/15-21-сг про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність.
- Копіями наказів начальника Головного управління Держгеокадастру у Київській області ОСОБА_28 від 17.09.2020 № 10-14188/15-20-сг, від 17.09.2020 № 10-14204/15-20-сг, від 17.09.2020 № 10-14195/15-20-сг, від 17.09.2020 № 10-14194/15-20-сг, від 17.09.2020 № 10-14196/15-20-сг, від 17.09.2020 № 10-14199/15-20-сг, від 17.09.2020 № 10-14198/15-20-сг, від 17.09.2020 № 10-14201/15-20-сг, від 17.09.2020 № 10-14191/15-20-сг, від 17.09.2020 № 10-14190/15-20-сг, від 17.09.2020 № 10-14193/15-20-сг, від 17.09.2020 № 10-14189/15-20-сг, від 17.09.2020 № 10-14197/15-20-сг про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність.
- договорами купівлі-продажу отриманих земельних ділянок відповідно до яких ОСОБА_29 , ОСОБА_31 , ОСОБА_32 , ОСОБА_33 , ОСОБА_30 , ОСОБА_34 , ОСОБА_35 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 особисто продали чи уповноважили довіреністю ОСОБА_11 продати отримані земельні ділянки ОСОБА_5 , ОСОБА_7 , в інтересах якого діяла ОСОБА_9 , та ТОВ «КАЛЬВЕРА» (код ЄДРПОУ 41516482, директор ОСОБА_10 , кінцевим бенефіціарним власником якої є ОСОБА_7 ).
У свою чергу отримані під час купівлі-продажу земельні ділянки ОСОБА_5 у подальшому перепродав ОСОБА_7 , інтересах якого діяла ОСОБА_9 .
Надалі 02.11.2021 землевласник ОСОБА_7 , в інтересах якого діяла ОСОБА_9 , передав в користування своєму братові Голові Обслуговуючого кооперативу «Шелест» ОСОБА_8 і користування земельні ділянки 3221884000:33:018:0026, 3221884000:33:022:0918, 3221884000:33:022:0919, 3221884000:33:022:0922, 3221884000:33:018:0024, 3221884000:33:022:0668, 3221884000:33:022:0667, 3221884000:33:022:0666, 3221884000:33:018:6036, 3221884000:33:018:6034, 3221884000:33:018:6053, 3221884000:33:018:0652, 3221884000:33:018:6012, 3221884000:33:018:6014, 3221884000:33:018:6013, 3221884000:33:022:0669, 3221884000:33:022:0670, 3221884000:33:022:0671, 3221884000:33:022:6227, 3221884000:33:022:6028, 3221884000:33:022:6029, 3221884000:33:022:6030, 3221884000:33:018:0025.
У подальшому 20.01.2022, з метою приховати злочин ОСОБА_9 , та ОСОБА_7 ініціювали перед компетентними органами питання про об`єднання вищевказаних земельних ділянок в одну.
- Висновком експерта за результати проведення судової оціночно-земельної експертизи у кримінальному провадженні № 42014100120000009 № 28755/23-41 від 18.01.2024 відповідно до якого ринкова вартість наступних земельних ділянок з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, розташованих на території Лебедівської сільської ради Вишгородського району Київської області з кадастровими номерами: 3221884000:33:018:0023, 3221884000:33:018:0024, 3221884000:33:018:0025, 3221884000:33:018:0026, 3221884000:33:022:0915, 3221884000:33:022:0916, 3221884000:33:022:0917, 3221884000:33:022:0918, 3221884000:33:022:0919, 3221884000:33:022:0920, 3221884000:33:022:0921, 3221884000:33:022:0922, 3221884000:33:022:0923, 3221884000:33:022:0924, 3221884000:33:016:0946, 3221884000:33:016:0941, 3221884000:33:016:0003, 3221884000:33:016:0951, 3221884000:33:016:0938, 3221884000:33:016:0906, 3221884000:33:016:0911 складала 7 078 280 грн.
- іншими матеріалами кримінального провадження в сукупності.
Копія клопотання та доданих до нього матеріалів, відповідно до ч. 2 ст. 184 КПК України, підозрюваному надана.
Відповідно до ч. 1 ст. 183 КПК України, тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м`яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 КПК України.
Як визначено у ч. 1 ст. 194 КПК України, під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов`язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
Вирішуючи питання про застосування підозрюваному запобіжного заходу слідчий суддя враховує не тільки положення, передбачені в КПК України, а й вимоги пунктів 3 і 4 статті 5 Конвенції про захист прав людини основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини, згідно з якими обмеження права особи на свободу і особисту недоторканість можливо лише в передбачених законом випадках за встановленою законом процедурою. При цьому ризик переховування обвинуваченого від правосуддя не може оцінюватись виключно на підставі суворості можливого судового рішення.
Поняття «обґрунтована підозра» не визначене у національному законодавстві України, тому, виходячи з положень ч. 5 ст. 9 КПК України та позиції Європейського суду з прав людини, відображеної у п. 175 рішення від 21.04.2011 року у справі «Нечипорук і Йонкало проти України», термін «обґрунтована підозра» означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об`єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (рішення у справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990 року), також вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об`єктивно зв`язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення (рішення у справі «Мюррей проти Об`єднаного Королівства» від 28.10.1994 року, «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990 року).
Таким чином, слідчий суддя на даному етапі провадження не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема, оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину. Слідчий суддя на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів повинен визначити лише чи є причетність особи до вчинення злочину вірогідною та достатньою для застосування щодо особи обмежувальних заходів.
Так, слідчий суддя вважає, що ОСОБА_5 , обґрунтовано підозрюється у вчиненні інкримінованих йому кримінальних правопорушень, що підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами.
Згідно ст. 177 КПК України, метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам:
- Переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду. Наявність вказаного ризику підтверджується тим, що підозрюваний ОСОБА_5 може ухилятися від органу досудового розслідування та суду оскільки інкриміновані йому кримінальні правопорушення, передбачають покарання у виді позбавлення волі строком до 12 років із конфіскацією майна, та будучи обізнаним про покарання, що йому загрожує, для уникнення від нього може переховуватися від органу досудового розслідування та суду.
- Знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення. На даний час у кримінальному провадженні не встановлені усі обставини, які підлягають доказуванню, а тому, враховуючи також характер інкримінованих злочинів, у тому числі метою яких була легалізація незаконно набутого майна, підозрюваний може продовжити такі дії та матиме можливість знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, зокрема: носії інформації, на яких може бути збережені відео/аудіо/фотофайли з обставинами вчинення злочинних дій, листування за допомогою месенджерів або електронної пошти із іншими учасниками злочинної організації, записники, щоденники, що можуть містити рукописні записи про вказані факти, інші предмети і документи, які стосуються вчинення протиправних дій, у тому числі ті, про які стороні обвинувачення на цьому етапі кримінального провадження не відомо.
- Незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні. Отримавши матеріали клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою підозрюваний володітиме інформацією стосовно характеризуючих, в тому числі біографічних даних свідків, які надали органу досудового розслідування викривальні показання стосовно нього, а також володіючи значними фінансовими можливостями та використовуючи свої зв`язки останній може мати можливість безперешкодно впливати на вказаних учасників процесу шляхом підкупу, примусу, погроз з метою зміни або відмови їх від показів.
- Вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом.
У відповідності до положень ст.ст. 177, 178 КПК України та практики Європейського Суду з прав людини слідчий суддя враховує, що тяжкість покарання, яка загрожує підозрюваному, за умови доведеності його вини у вчиненні інкримінованого йому тяжкого кримінального правопорушення, може спонукати підозрюваного вживати заходів, спрямованих на уникнення кримінальної відповідальності.
Вирішуючи клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою слідчий суддя враховує тяжкість кримінального правопорушення, інкримінованого підозрюваному; обставини його ймовірного вчинення; дані, що характеризують особу підозрюваного; його вік та стан здоров`я, сімейний та майновий стан, міцність соціальних зв`язків та приходить до висновку, що докази та обставини, на які посилається слідчий у клопотанні, дають достатні підстави слідчому судді вважати, що підозрюваний ОСОБА_5 може негативно впливати на хід досудового розслідування, шляхом незаконного впливу на свідків у цьому кримінальному провадженні; переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється. Відтак, слідчий суддя вважає, що застосування більш м`якого запобіжного заходу не гарантуватиме та не забезпечуватиме запобігання вказаним ризикам та виконання підозрюваним процесуальних обов`язків.
Доводи сторони захисту вказаних висновків не спростовують.
Крім того, задовольняючи клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, слідчий суддя вважає за необхідне визначити підозрюваному розмір застави, а також покласти на підозрюваного обов`язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України, необхідність покладення яких вбачається з наведеного в обґрунтування даного клопотання.
При визначені розміру застави, слідчий суддя враховує конкретні обставини інкримінованого діяння, тяжкість кримінального правопорушення, наявність передбачених ст. 177 КПК України ризиків, та вважає за належне визначити заставу в розмірі 6 605 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 14 850 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 44 965 800 (сорок чотири мільйони дев`ятсот шістдесят п`ять тисяч вісімсот) грн. 00 коп., який зможе забезпечити виконання підозрюваним ОСОБА_5 покладених на нього обов`язків.
Крім цього, обираючи відносно ОСОБА_5 запобіжний захід у вигляді застави, слідчий суддя вважає за необхідне, відповідно до ч. 5 ст. 194 КПК України, покласти на нього наступні обов`язки:
- прибувати до слідчого, прокурора, суду за першою вимогою;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;
- утримуватися від спілкування з особами, визначеними слідчим/прокурором у кримінальному провадженні;
- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну, термін дії яких у разі внесення застави, визначити в межах строку досудового розслідування до 27.02.2024 року включно.
Питання щодо доведеності вини ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення та правильності кваліфікації його дій, слідчим суддею при розгляді клопотання не вирішувались, оскільки підлягають дослідженню при проведенні досудового розслідування та під час розгляду справи по суті.
Враховуючи викладене, керуючись ст. 29 Конституції України, ст.ст. 177, 178, 182, 183, 193, 194, 196, 197, 202, 205, 206-206, 309, 532, 534 Кримінального процесуального кодексу України, слідчий суддя, -
УХВАЛИВ:
Клопотання Старшого слідчого в особливо важливих справах Управління Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань полковника Державного бюро розслідувань ОСОБА_6 , погоджене Прокурором другого відділу другого управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів органами Державного бюро розслідувань Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 , про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою до ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваному у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 255 КК України (в редакції Закону № 671-IX від 04.06.2020), ч. 2 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 2 ст. 233, ч. 2 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 209 КК України, у кримінальному провадженні № 42014100120000009 від 22.04.2014 року, - задовольнити частково.
Застосувати до підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця міста Києва, громадянина України, одруженого, раніше не судимого, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_22 ; проживаючого за адресою: АДРЕСА_23 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Строк тримання під вартою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визначити до 27.02.2024 року, але не більше строку досудового розслідування.
Одночасно визначити ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , альтернативний запобіжний захід у вигляді застави для забезпечення виконання обов`язків, визначених Кримінальним процесуальним кодексом України, у розмірі 14 850 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 44 965 800 (сорок чотири мільйони дев`ятсот шістдесят п`ять тисяч вісімсот) грн. 00 коп.
Сума застави у національній грошовій одиниці може бути внесена як самим підозрюваним так і іншою фізичною або юридичною особою (заставодавцем) на депозитний рахунок:
Отримувач ТУ ДСАУ у м. Києві
ЄДРПОУ банку: 26268059;
р/рUA128201720355259002001012089
Банк одержувача: Державна казначейська служба України м. Київ.
МФО 820172;
Застава за …(П.І.П., дата народження особи за яку вноситься застава), згідно ухвали … (назва суду), від …(дата ухвали), по справі № …, внесені …(П.І.П. особи, що вносить заставу).
Заставодавцем не може бути юридична особа державної або комунальної власності або така, що фінансується з місцевого, державного бюджету, бюджету Автономної Республіки Крим, або у статутному капіталі якої є частка державної, комунальної власності, або яка належить суб`єкту господарювання, що є у державній або комунальній власності.
Підозрюваний або заставодавець мають право у будь-який момент внести заставу у розмірі, визначеному в ухвалі про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою протягом дії ухвали.
У разі внесення застави покласти на підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України наступні обов`язки:
- прибувати до слідчого, прокурора, суду за першою вимогою;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;
- утримуватися від спілкування з особами, визначеними слідчим/прокурором у кримінальному провадженні;
- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну.
Термін дії обов`язків, покладених судом у разі внесення застави, визначити в межах строку досудового розслідування до 27.02.2024 року включно.
У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому ст. 199 КПК України. Після закінчення строку, в тому числі продовженого, на який на підозрюваного, обвинуваченого були покладені відповідні обов`язки, ухвала про застосування запобіжного заходу в цій частині припиняє свою дію і обов`язки скасовуються.
Роз`яснити підозрюваному, що у разі внесення застави у визначеному у даній ухвалі розмірі, оригінал документу з відміткою банку, який підтверджує внесення на депозитний рахунок коштів має бути наданий уповноваженій службовій особі установи в якій утримується підозрюваний.
Після отримання та перевірки протягом одного дня документа, що підтверджує внесення застави, уповноважена службова особа установи в якій утримується підозрюваний, негайно має здійснити розпорядження про звільнення з-під варти ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та повідомити усно і письмово слідчого, прокурора у кримінальному провадженні № 42014100120000009 від 22.04.2014 року та слідчого суддю Печерського районного суду м. Києва.
У разі внесення застави та з моменту звільнення підозрюваного з-під варти внаслідок внесення застави, визначеної у даній ухвалі, підозрюваний зобов`язаний виконувати покладені на нього обов`язки, пов`язані із застосуванням запобіжного заходу у вигляді застави.
З моменту звільнення з-під варти у зв`язку з внесенням застави підозрюваний ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , вважається таким, до якого застосовано запобіжний захід у вигляді застави.
Роз`яснити заставодавцю обов`язок із забезпечення належної поведінки підозрюваного, обвинуваченого та його явки за викликом.
У разі невиконання обов`язків заставодавцем, а також, якщо підозрюваний, обвинувачений, будучи належним чином повідомлений, не з`явився за викликом до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду без поважних причин чи не повідомив про причини своєї неявки, або якщо порушив інші покладені на нього при застосуванні запобіжного заходу обов`язки, застава звертається в дохід держави та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України й використовується у порядку, встановленому законом для використання коштів судового збору.
Застава, що не була звернена в дохід держави, повертається підозрюваному, обвинуваченому, заставодавцю після припинення дії цього запобіжного заходу. При цьому застава, внесена підозрюваним, обвинуваченим, може бути повністю або частково звернена судом на виконання вироку в частині майнових стягнень. Застава, внесена заставодавцем, може бути звернена судом на виконання вироку в частині майнових стягнень тільки за його згодою.
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її оголошення, а підозрюваним - в цей же строк з моменту вручення йому копії даної ухвали.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Повний текст ухвали буде оголошено о 16 год. 10 хв. 24.01.2024 року.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Печерський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 19.01.2024 |
Оприлюднено | 31.01.2024 |
Номер документу | 116627509 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про застосування запобіжних заходів тримання під вартою |
Кримінальне
Печерський районний суд міста Києва
Хайнацький Є. С.