Рішення
від 22.01.2024 по справі 925/1155/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 січня 2024 року м. Черкаси справа № 925/1155/23

Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Спаських Н.М., із секретарем судового засідання Лисенко Р.М., за участі представників сторін:

від позивача: не з`явився;

від відповідача: Орленко В.В. - адвокат за ордером;

від третьої особи Черкаська ОВА: не з`явився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за позовом акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Одеська залізниця" (м. Одеса) до товариства з обмеженою відповідальністю "СК РЕСТАЛ" (м. Черкаси) про зобов`язання повернути майно

ВСТАНОВИВ:

Заявлено позов про зобов`язання товариства з обмеженою відповідальністю "СК РЕСТАЛ" повернути акціонерному товариству "Українська залізниця" 42,06 тонн брухту сталевого вид 510 вартістю 2770596,00 грн. без ПДВ (з ПДВ 333 115,20 грн.), який був переданий відповідно до Актів про примусове відчуження або вилучення майна, складеним 02.03.2022 № 4 та від 17.03.2022 №7. Позов позивач просить задовольнити на підставі ст. 1212 ЦК України.

Рішенням Господарського суду Черкаської області від 21.12.2023 в позові відмовлено повністю. При прийнятті рішення судом не вирішено питання про стягнення 30000,00 грн. витрат на професійну правничу допомогу за клопотанням відповідача, докази про що надано в справу із клопотанням від 21.12.2023.

У відповідності до ст. 244 ГПК України, суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, зокрема, якщо: судом не вирішено питання про судові витрати. Суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення. У разі необхідності суд може викликати сторони або інших учасників справи в судове засідання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви. Додаткове рішення або ухвала про відмову в прийнятті додаткового рішення можуть бути оскаржені.

В засіданні представник відповідача просить заяву про прийняття додаткового рішення задовольнити.

Представник позивача в судове засідання не з`явився, явка обов`язковою не визнавалась.

16.01.2024 позивачем подано суду клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги до стягнення 10000,00 грн., зважаючи на принцип співмірності та пропорційності цих витрат, враховуючи, що справа не є складною.

Дослідивши наявні у справі докази в їх сукупності та вивчивши доводи і заперечення сторін, судом встановлено наступне:

Положеннями ст. 59 Конституції України закріплено, що кожен має право на професійну правничу допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав.

Розглядаючи питання про компенсацію стороні понесених нею витрат на професійну правничу допомогу іншою стороною, суд надає оцінку доказам, які підтверджують факт надання заявнику правничої допомоги, її обсяг та вартість.

За змістом ст. 30 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність" гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати, зокрема, на професійну правничу допомогу.

За змістом п. 1 ч.2 ст. 126, ч. 8 ст. 129 ГПК України розмір витрат на оплату професійної правничої допомоги адвоката встановлюється і розподіляється судом згідно з умовами договору про надання правничої допомоги при наданні відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, як уже сплаченої, так і тієї, що лише підлягає сплаті (буде сплачена) відповідною стороною або третьою особою.

За приписами ч. 8 ст. 129 ГПК України розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.

У відзиві на позов представник відповідача вказав орієнтовний розмір витрат на професійну правничу допомогу в сумі 30 000,00 грн. (а.с. 54-59, том 1).

За результатами вирішення спору представник відповідача просить стягнути з позивача 30 000,00 грн.

Статтею 16 ГПК України визначено право учасників справи користуватися правничою допомогою. Представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.

Статтею 129 ГПК України визначений порядок розподілу судових витрат, частиною 1 вказаної статті визначений порядок розподілу судового збору, частиною 4 - інших судових витрат, пов`язаних з розглядом справи. Так, інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача; у разі відмови в позові - на позивача; у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги (ч.3 ст.126 ГПК України).

У відповідності до умов укладеного між товариством з обмеженою відповідальністю "СК Рестал" (далі - Клієнт) та фізичною особою - підприємцем (адвокатом) Орленко Володимиром Васильовичем (далі - Виконавець) договору про надання правничої допомоги ( а.с. 4-5, том 2) адвокат зобов`язався надати такі види правової допомоги: надання консультацій та роз`яснень з юридичних питань, усних і письмових довідок щодо законодавства; складання заяв, скарг та інших документів правового характеру; здійснення представництва інтересів Клієнта в судах, правоохоронних органах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, організаціях будь-якої форми власності, перед фізичними та юридичними особами.

Додатковою угодою № 1 від 18.12.2023 (а.с. 6, том 2) до Договору його сторонами визначено порядок надання правничої допомоги та оплати юридичних послуг (гонорару) Виконавця за надання правової допомоги Клієнту в період вересня - грудня 2023 року на ведення в Господарському суді Черкаської області справи № 925/1155/23 за позовом акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Одеська залізниця" (м. Одеса) до товариства з обмеженою відповідальністю "СК РЕСТАЛ" (м. Черкаси) про зобов`язання повернути майно ( п. 1 додаткової угоди) .

В п. 2 додаткової угоди сторони погодили, що вартість послуг в твердій грошовій сумі визначається в розмірі 30 000,00 ( тридцять тисяч ) гривень за надану правничу допомогу.

18.12.2023 між сторонами було складено акт приймання - передачі виконаних робіт ( а.с. 3 том 2), до яких включено надані відповідачу адвокатом послуги у вигляді зустрічі з клієнтом, оцінювання документів щодо спору, пошук та аналіз судової практики, складення відзиву на позов зі збиранням доказів, направлення адвокатських запитів, підготовки направлення заперечень на відповідь на відзив, складення клопотань про витребування доказів, участь адвоката в засіданнях та ін.

Акт підписано його сторонами без зауважень щодо виконаних робіт та їх якості. Згідно прикладеної копії платіжної інструкції № 581 від 18.12.2023 (а.с. 7, том 2) кошти за професійну правничу допомогу в межах справи № 925/1155/23 адвокату Орленку В.В. відповідачем сплачено в сумі 30 000,00 грн.

За змістом ч.2 ст. 126 ГПК України розподілу за результатами вирішення спору підлягають витрати на професійну правничу допомогу як ті, що сплачені, так і ті, що лише підлягають сплаті відповідною стороною або третьою особою.

За змістом ч.4 ст.126 ГПК України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

Згідно з ч.5 ст.126 ГПК України, у разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.

У розумінні положень ч.5 ст.126 ГПК України зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу, можливе виключно на підставі клопотання іншої сторони у разі, на її думку, недотримання вимог стосовно співмірності витрат із складністю відповідної роботи, її обсягом та часом, витраченим ним на виконання робіт. Суд, ураховуючи принципи диспозитивності та змагальності, не має права вирішувати питання про зменшення суми судових витрат на професійну правову допомогу, що підлягають розподілу, з власної ініціативи.

Відповідно до ч.5 ст.129 ГПК України під час вирішення питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, у тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, безпідставне завищення позивачем позовних вимог тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.

Однією з основних засад (принципів) господарського судочинства є відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення (пункт 12 частини третьої статті 2 Господарського процесуального кодексу України).

Відповідно до частин першої та другої статті 126 Господарського процесуального кодексу України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат:

1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;

2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Разом із тим розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

Згідно зі статтею 26 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність" адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги.

Позивачем подано суду клопотання від 16.01.2024 про зменшення витрат на професійну правничу допомогу, оскільки заявлені до відшкодування витрати відповідача на професійну правничу допомогу в сумі 30000,00 грн. не відповідають критерію розумності їх розміру та необхідності.

За правилами ч. 5,6 ст. 126 ГПК України суд може за клопотанням сторони зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами. Обов`язок доведення не співмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката.

У суду немає заперечень щодо того, що види послуг, які надані адвокатом Орленко В.В. відповідачу, стосуються даної справи за характером та змістом, були надані ним особисто, оскільки адвокатом належно виконувалися всі вимоги суду, подавалися суду процесуальні документи та докази і представництво інтересів відповідача в суді здійснювалося адвокатом Орленко В.В. особисто.

Справа була розглянута за правилами загального позовного провадження. На заперечення проти доводів позивача відповідачем з використанням адвокатської допомоги було вжито ряд додаткових заходів щодо отримання додаткових доказів щодо взаємовідносин сторін та особи, яка оформляла документи від імені відповідача, але, як було доведено при вирішенні спору, стосунку до представництва інтересів відповідача вона не мала.

Спір потребував ретельного дослідження всіх взаємовідносин між сторонами та Черкаською обласною військовою адміністрацією, отримання додаткових доказів та пояснень від всіх учасників справи, що свідчить про дійсну потребу відповідача скористатися адвокатською допомогою, яка призвела до захисту прав відповідача у спорі.

З урахуванням всіх обставин та балансу інтересів сторін, суд вважає обґрунтованою та необхідною для вирішення спору сумою витрат відповідача на послуги професійної правничої допомоги лише в розмірі 18000,00 грн., які і слід стягнути з позивача на користь відповідача шляхом прийняття додаткового рішення у справі.

Керуючись ст. 238, 240, 244 ГПК України, -

ВИРІШИВ:

Клопотання відповідача від 20.12.2023 про стягнення судових витрат задовольнити частково.

Прийняти у справі додаткове рішення.

Стягнути з Акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Одеська залізниця" (код 40081200, індекс 65012, м. Одеса, вул. Пантелеймонівська, 19) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "СК РЕСТАЛ" (код 35435940, індекс 18000, м. Черкаси, вул. Кірова, 71 кв. 4) - 18 000,00 грн. на відшкодування витрат на професійну правничу допомогу.

В решті вимог відмовити.

Наказ видати.

Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 241 ГПК України.

Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду протягом 20 днів.

Повне судове рішення складено 26 січня 2024 року

Суддя Н.М. Спаських

Дата ухвалення рішення22.01.2024
Оприлюднено01.02.2024
Номер документу116651730
СудочинствоГосподарське
Сутьзобов`язання повернути майно

Судовий реєстр по справі —925/1155/23

Ухвала від 22.04.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Станік С.Р.

Ухвала від 18.04.2024

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Пєсков В.Г.

Судовий наказ від 05.04.2024

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Спаських Н.М.

Постанова від 14.03.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Станік С.Р.

Ухвала від 11.03.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Станік С.Р.

Ухвала від 11.03.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Станік С.Р.

Ухвала від 11.03.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Станік С.Р.

Ухвала від 04.03.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Станік С.Р.

Ухвала від 02.02.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Станік С.Р.

Рішення від 22.01.2024

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Спаських Н.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні