Справа №278/391/24
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
31 січня 2024 року м. Житомир
Суддя Житомирського районного суду Житомирської області Дубовік О. М., розглянувши матеріали позовної заяви заступника керівника Житомирської окружної прокуратури Кравцова Г. Є. в інтересах Тетерівської сільської ради Житомирського району Житомирської області до ОСОБА_1 про повернення земельної ділянки, скасування державної реєстрації речових прав, скасування державної реєстрації земельної ділянки в ДЗК, -
ВСТАНОВИВ:
Заступник керівника Житомирської окружної прокуратури Кравцов Г. Є. звернувся до суду з вище вказаною позовною заявою.
Суд,дослідивши матеріалипозовної заяви,дійшов висновкупро їїневідповідність вимогам п. 3 ч. 3 ст. 175, ч. 4 ст. 177 ЦПК України.
Як зазначено в положеннях ст. 181 ЦК України, до нерухомого майна належать: земельні ділянки, а також об`єкти, розташовані на них, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення. При цьому спір з приводу нерухомого майна виникає з приводу, зокрема, про поділ нерухомого майна, що є у спільній частковій власності, та виділ частки із цього майна (ст. ст. 364, 367 ЦК України).
З позовної заяви вбачається, що позивачем заявлено вимоги:
- зобов`язати ОСОБА_1 повернути Тетерівській об`єднаній територіальній громаді Житомирського району Житомирської області в особі Тетерівської сільської ради Житомирського району земельну ділянку з кадастровим номером 1822080600:02:001:0337;
- скасувати державну реєстрацію права власності ОСОБА_1 на земельну ділянку з кадастровим номером 1822080600:02:001:0337;
- скасувати у Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 1822080600:02:001:0337;
- стягнути з відповідача на користь Житомирської обласної прокуратури судовий збір.
Як зазначено в п. 3 ч. 3 ст. 175 ЦПК України, позовна заява повинна містити: ціну позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці.
Пунктом 9 частини 1статті 176 ЦПКпередбачено, що ціна позову визначається у позовах про право власності на нерухоме майно, що належить фізичним особам на праві приватної власності, дійсною вартістю нерухомого майна, а на нерухоме майно, що належить юридичним особам,- не нижче його балансової вартості.
У постанові Верховного Суду від 25.08.2020 у справі №910/13737/19 зазначено, що будь-який майновий спір має ціну. Різновидами майнових спорів є, зокрема, спори, пов`язані з підтвердженням прав на майно та грошові суми, на володіння майном і будь-які форми використання останнього.
Отже, судовий збір з позовної заяви про визнання права власності на майно, стягнення, витребування або повернення майна - як рухомих речей, так і нерухомості - визначається з урахуванням вартості спірного майна, тобто як зі спору майнового характеру.
Відповідно до ч. 5 ст.177ЦПК України позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Згідно доданої до позовної заяви платіжної інструкції № 92 від 23.01.2024 року, позивачем сплачено судовий збір у сумі 9084,00 грн
Разом із тим, прокурором не зазначено ціну позову.
Крім того, до позовної заяви не надано підтвердження саме дійсної вартості нерухомого майна (земельної ділянки) станом на день звернення із даним позовом до суду, а в разі неможливості встановити таку вартість надати підтверджуючі документи.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст.4 Закону України «Про судовий збір»судовий збір за подання до суду юридичною особою позовної заяви майнового характеру становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно з ч. 3 ст.6Закону України«Про судовийзбір» за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Натомість до позовних заяв немайнового характеру відносяться вимоги, які не підлягають вартісній оцінці. Під немайновим позовом слід розуміти вимогу про захист права або інтересу, об`єктом якої виступає благо, що не піддається грошовій оцінці.
Вимоги щодо скасування державної реєстрації права приватної власності на земельну ділянку; скасування державної реєстрації земельної ділянки є вимогами немайнового характеру.
Позовна вимога про зобов`язання повернення земельної ділянки має вартісну оцінку, носить майновий характер і розмір ставок судового збору за її подання визначається на підставі ст. 4 Закону України «Про судовий збір», виходячи з розміру вартості зазначеного майна.
Аналіз позовної заяви та доданих до неї матеріалів не дозволяє встановити ціну позову, оскільки неможливо встановити вартість земельної ділянки, про повернення якої просить позивач у позові.
Як наслідок, позивачу необхідно самостійно визначити розмір судового збору за подання позову в частині позовної вимоги майнового характеру, підтвердивши його розмір належними доказами (зокрема, позовна заява з визначеною ціною позову станом на день її подання, експертний висновок, звіт про оцінку майна, тощо) та сплатити його у розмірі 1,5 відсотка ціни позову при поданні позовної заяви з урахуванням вартості спірної земельної ділянки.
Таким чином, позивачу необхідно здійснити доплату із врахуванням сплаченого ним судового збору згідно доданої до позовної заяви платіжної інструкції № 92 від 23.01.2024 року.
Разом з тим, готуючи документи різних видів, слід дотримуватися єдиних вимог до їхнього оформлення, структури та змісту, які встановлюються нормативними актами (державними стандартами), в даному випадку Вимогами до оформлення документів ДСТУ 4163-2020. Вимоги до оформлення документів встановлюють вимоги до документів, які скеровуються до державних органів, в тому числі і до суду.
Безумовною вимогою до усіх документів є їх чіткість та читабельність.
При цьому, як вбачається із доданих до позовної заяви документів, позивач надав частину додатків (витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-0000293572016 від 31.10.2016 року та інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та інших майнових реєстрів № 359465080 від 21.12.2023 року) до позовної заяви для суду, поганої якості, що позбавляє можливості візуально сприймати інформацію та утруднює вивчення вказаних документів.
З огляду на наведене, керуючись ч. 1ст. 185 ЦПК України, заява не є поданою у спосіб, визначенийЦПК України, а тому не є належно оформленим в розумінні положень вказаного процесуального Закону, у зв`язку з чим не може бути прийнята до розгляду та підлягає залишенню без руху до усунення недоліків, зазначених в ухвалі суду.
Керуючисьст. 185 ЦПК України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву заступника керівникаЖитомирської окружноїпрокуратури КравцоваГ.Є.в інтересахТетерівської сільськоїради Житомирськогорайону Житомирськоїобласті до ОСОБА_1 проповернення земельноїділянки,скасування державноїреєстрації речовихправ,скасування державноїреєстрації земельноїділянки вДЗК залишити без руху.
Надати заявнику строк тривалістю 10 (десять) днів з дня вручення копії цієї ухвали для усунення недоліків заяви, зазначених у мотивувальній частині ухвали.
Роз`яснити, що заява повертається заявникові, якщо останній не усунув недоліки заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя О.М. Дубовік
Суд | Житомирський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 31.01.2024 |
Оприлюднено | 01.02.2024 |
Номер документу | 116656998 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: |
Цивільне
Житомирський районний суд Житомирської області
Дубовік О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні