ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24.01.2024Справа № 910/14545/23
За позовом ОСОБА_1 м. Києва
до 1. Закритого акціонерного товариства "Інститут хлібопродуктів" м. Києва, 2. Товариства з обмеженою відповідальністю "Фондова компанія "Даліз-фінанс" м. Києва
третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю "Емпаєр Стейт Україна" м. Києва
про визнання права власності, зобов`язання вчинити певні дії, ціна позову 2303932 грн.,
Суддя Паламар П.І.
Секретар судового засідання Григоряк М.С.
Представники:
від позивача: Поночевна А.О.,
від відповідачів: 1., 2. не з`явилися,
від третіх осіб: не з`явився.
СУТЬ СПОРУ :
у вересні 2023 року ОСОБА_1 звернувся в суд з указаним позовом.
Позивач зазначав, що між ним і Товариством з обмеженою відповідальністю "Емпаєр Стейт Україна" як правонаступником Товариства з обмеженою відповідальністю "Брокер Хаус" (далі-третя особа) було укладено договір доручення на купівлю цінних паперів № Б/2007/01/15-Д від 15 січня 2007 р., згідно з яким третя особа зобов`язалася від його імені укласти угоду на придбання цінних паперів - 2306932 шт. простих іменних акцій (код ISIN UA1006711006) Закритого акціонерного товариства "Інститут хлібопродуктів" (далі-відповідач 1.) загальною договірною вартістю 2303932 грн.
Того ж дня 15 січня 2007 р. між ним (покупцем), від імені та інтересах якого діяла третя особа, і Компанією з обмеженою відповідальністю Золтар Трейдінг (Zoltar Trading Limited) (далі - продавець, компанія) було укладено договір купівлі-продажу цінних паперів № Б/2007/01/15-КП, згідно з яким остання продала йому 2306932 шт. простих іменних акцій (код ISIN UA1006711006) Закритого акціонерного товариства "Інститут хлібопродуктів" загальною договірною вартістю 2303932 грн., а він у свою чергу оплатив вартість придбаних акцій.
13 жовтня 2021 р. листом він звернувся до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фондова компанія "Даліз-фінанс" (далі-відповідач 2.) про відкриття йому рахунка у цінних паперах та зарахування придбаних раніше акцій на такий рахунок.
25 жовтня 2021 р. відповідач 2. листом № 25/10-2 повідомив йому про неможливість відкриття рахунку у цінних паперах у зв`язку із виключенням 11 січня 2016 р. Компанії з обмеженою відповідальністю Золтар Трейдінг (Zoltar Trading Limited) з реєстру компаній Республіки Кіпр.
Посилаючись на те, що він є власником 2306932 шт. простих іменних акцій Закритого акціонерного товариства "Інститут хлібопродуктів" загальною договірною вартістю 2303932 грн., позивач відповідно до вимог ст. 41 Конституції України, ст. 392 ЦК України просив задовольнити позов, визнавши за ним право власності на вищевказані цінні папери відповідача 1., зобов`язати відповідача 2. відкрити йому рахунок у цінних паперах та зарахувати їх на такий рахунок.
Також просив покласти на відповідачів понесені ним по справі судові витрати.
У судовому засіданні представник позивача підтримав вимоги.
Відповідачі 1., 2. у судове засідання повторно не з`явилися, про час і місце його проведення повідомлені у встановленому порядку, через канцелярію суду подали клопотання про розгляд справи без участі їх представників.
Відповідач 1. у відзиві позов визнав. Зазначив, що між відповідачами був укладений договір про відкриття/обслуговування рахунків у цінних паперах власників № Д-01/20 від 21 травня 2020 р. Згідно акта приймання-передавання облікового реєстру власників цінних паперів до указаного договору він як емітент передав, а інший відповідач як депозитарна установа прийняла обліковий реєстр власників іменних цінних паперів/перелік станом на 12 жовтня 2013 року у електронному вигляді. У переліку власників цих цінних паперів позивач не значився. Зазначав, що йому було відомо про відчуження Компанією з обмеженою відповідальністю Золтар Трейдінг (Zoltar Trading Limited) іменних акцій товариства в той період часу, однак доказів звернення зі сторони позивача з порушеним питанням до нього не було, а у зв`язку із довготривалим переходом емітента з документарної форми на бездокументарну форму випуску цінних паперів він не мав можливості перевести цінні папери на ім`я позивача.
Відповідач 2. у відзиві на позовну заяву вказував, що провести ідентифікацію та верифікацію Компанії з обмеженою відповідальністю Золтар Трейдінг (Zoltar Trading Limited) не є можливим, тому відсутні правові підстави для зарахування цінних паперів на рахунок позивача.
Представник третьої особи у судове засідання повторно не з`явився, про час і місце його проведення повідомлений в установленому порядку.
За таких обставин вважає можливим розглянути справу відповідно до вимог ст. 202 ГПК України у відсутності представників відповідачів, третьої особи, за наявними у ній матеріалами, що містять достатньо відомостей про права і взаємовідносини сторін.
Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши матеріали справи, суд вважає, що у позові слід відмовити з таких підстав.
Згідно ч. 1 ст. 194 ЦК України цінним папером є документ установленої форми з відповідними реквізитами, що посвідчує грошове або інше майнове право, визначає взаємовідносини емітента цінного папера (особи, яка видала цінний папір) і особи, яка має права на цінний папір, та передбачає виконання зобов`язань за таким цінним папером, а також можливість передачі прав на цінний папір та прав за цінним папером іншим особам.
Відповідно ст. 4 Закону України "Про цінні папери та фондову біржу" акція - цінний папір без установленого строку обігу, що засвідчує дольову участь у статутному фонді акціонерного товариства, підтверджує членство в акціонерному товаристві та право на участь в управлінні ним, дає право його власникові на одержання частини прибутку у вигляді дивіденду, а також на участь у розподілі майна при ліквідації акціонерного товариства.
Акції можуть бути іменними та на пред`явника, привілейованими та простими. Громадяни вправі бути власниками, як правило, іменних акцій.
Судом встановлено, що між позивачем і Товариством з обмеженою відповідальністю "Емпаєр Стейт Україна" як правонаступником Товариства з обмеженою відповідальністю "Брокер Хаус" (третя особа) укладено договір доручення на купівлю цінних паперів № Б/2007/01/15-Д від 15 січня 2007 р., згідно з яким третя особа зобов`язалася від імені позивача заключити угоду на придбання цінних паперів - 2306932 шт. простих іменних акцій (код ISIN UA1006711006) Закритого акціонерного товариства "Інститут хлібопродуктів" загальною договірною вартістю 2303932 грн.
Того ж дня 15 січня 2007 р. між позивачем (покупцем), від імені та інтересах якого діяла третя особа, і Компанією з обмеженою відповідальністю Золтар Трейдінг (Zoltar Trading Limited) (продавець) було укладено договір купівлі-продажу цінних паперів № Б/2007/01/15-КП, згідно з яким продавець зобов`язався продати позивачу 2306932 шт. простих іменних акцій (код ISIN UA1006711006) Закритого акціонерного товариства "Інститут хлібопродуктів" загальною договірною вартістю 2303932 грн., а позивач - прийняти та оплатити вартість акцій на умовах договору.
Тоді ж на виконання вищевказаного договору купівлі-продажу між продавцем та покупцем в особі повіреного складено акт прийому-передачі вищевказаних акцій.
Вказані обставини підтверджуються поясненнями позивача, наявними у матеріалах справи копіями указаних договорів та акту.
21 травня 2020 р. між відповідачами договір про відкриття/обслуговування рахунків у цінних паперах власників Д-01/20, згідно з яким депозитарна установа (відповідач 2.) зобов`язується у порядку, передбаченому законодавством, внутрішніми документами депозитарної установи та цим договором, прийняти від емітента реєстр вкладників іменних цінних паперів та інші документи, визначені законодавством, відкрити рахунки у цінних паперах власникам цінних паперів емітента, зазначеним у переданому їх реєстрі, зарахувати на вказані рахунки права на цінні папери емітента, а також забезпечити депозитарний облік цінних паперів емітента на відповідних рахунках власників, а емітент - оплатити надані послуги.
Це підтверджується поясненнями позивача, відповідачів, викладених у відзивах на позовну заяву, наявною у матеріалах справи копією указаного договору.
13 жовтня 2021 р. позивач листом звернувся до відповідача 2. про відкриття йому рахунка у цінних паперах та зарахування придбаних на підставі договору купівлі-продажу цінних паперів на його рахунок.
25 жовтня 2021 р. відповідач 2. листом № 25/10-2 повідомив позивача про неможливість відкриття рахунку у цінних паперах у зв`язку із виключенням 11 січня 2016 р. Компанії з обмеженою відповідальністю Золтар Трейдінг (Zoltar Trading Limited) з реєстру компаній Республіки Кіпр.
Заявлені вимоги стосуються визнання за позивачем права власності на акції Закритого акціонерного товариства "Інститут хлібопродуктів".
Правове регулювання відносин, пов`язаних з купівлею-продажем цінних паперів, здійснюється на підставі положень ЦК України з урахуванням спеціальних правил, закріплених Законами України "Про господарські товариства", "Про цінні папери і фондову біржу", "Про депозитарну систему України" (у редакціях, чинних на час укладення відповідного правочину).
Згідно ст. 622 ЦК України продавець зобов`язаний передати покупцеві товар, визначений договором купівлі-продажу. Продавець повинен одночасно з товаром передати покупцеві його приналежності та документи (технічний паспорт, сертифікат якості тощо), що стосуються товару та підлягають переданню разом із товаром відповідно до договору або актів цивільного законодавства.
Отже, за загальним правилом право власності на товар за договором купівлі-продажу переходить в момент передачі речі (майна), якщо інше не передбачено Законом або договором.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 28 Закону Україну "Про господарські товариства" перехід та реалізація права власності на акції здійснюються відповідно до законодавства України.
Згідно ч. 1 ст. 5 Закону України "Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні" (у редакції від 4 квітня 2006 р., чинній на час виникнення спірних правовідносин) іменні цінні папери, випущені в документарній формі (якщо умовами емісії спеціально не зазначено, що вони не підлягають передачі), передаються новому власнику шляхом повного індосаменту.
Індосамент - передавальний напис на ордерному цінному папері, що посвідчує перехід прав на цінний папір та прав за цінним папером до іншої особи в установленому законодавством порядку.
Індосант - власник ордерного цінного паперу (його уповноважена особа), який вчиняє індосамент. Індосамент може бути повним (іменним) - виписаним на ім`я (найменування) конкретної особи або бланковим (на пред`явника) - виписаним без зазначення імені (найменування) особи.
Отже, на момент укладення правочину купівлі-продажу цінних паперів № Б/2007/01/15-КП від 15 січня 2007 р. для переходу права власності на цінні папери, встановлений спеціальний правовий механізм передачі прав на них шляхом повного індосаменту.
Наступні зміни до Закону України "Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні" (редакція чинна після 20 червня 2007 р.) передбачала, що іменні цінні папери, випущені в документарній формі, передаються у порядку, встановленому для відступлення права вимоги (цесії).
Після втрати чинності цим Законом на підставі Закону України "Про депозитарну систему України" передбачено набуття і припинення прав на цінні папери і прав за цінними паперами шляхом фіксації відповідного факту в системі депозитарного обліку. Рахунок у цінних паперах депонента відкривається депозитарною установою на підставі договору про обслуговування рахунка в цінних паперах власнику цінних паперів, співвласникам цінних паперів або нотаріусу, на депозит яких внесено цінні папери, а також самій депозитарній установі (на підставі наказу керівника цієї депозитарної установи) або Національному банку України відповідно до законодавства.
Згідно ст. 197 ЦК України до особи, яка набула право на цінний папір, одночасно переходять у сукупності всі права, які ним посвідчуються (права за цінним папером).
Цінні папери за формою випуску (видачі) можуть бути на пред`явника, іменні або ордерні. Права на цінний папір та права за цінним папером, що існують у паперовій формі, належать: 1) пред`явникові цінного папера (цінний папір на пред`явника); 2) особі, зазначеній у цінному папері (іменний цінний папір); 3) особі, зазначеній у цінному папері, яка може сама реалізувати такі права або призначити своїм наказом іншу уповноважену особу (ордерний цінний папір).
Відповідно ст. 4 Закону України "Про цінні папери та фондову біржу" обіг іменної акції фіксується у книзі реєстрації акцій, що ведеться товариством. До неї має бути внесено відомості про кожну іменну акцію, включаючи відомості про власника, час придбання акції, а також кількість таких акцій у кожного з акціонерів. По акціях на пред`явника у книзі реєструється їх загальна кількість.
На момент придбання позивачем на підставі договору купівлі-продажу цінних паперів № Б/2007/01/15-КП від 15 січня 2007 р. акцій Закритого акціонерного товариства "Інститут хлібопродуктів" такі акції були у документарній формі, тобто не переведені у бездокументарну форму.
Таким чином, для набуття позивачем права власності на іменні акції на підставі укладеного у січні 2007 року договору купівлі-продажу продавець повинен був вчинити повний індосамент на ім`я покупця, тобто фактично вчинити повідомлення (розпорядження) емітенту або реєстратору (зберігачу) його цінних паперів (нині - депозитарна установа) про необхідність внесення змін в реєстрі власників акцій, пов`язаних з відчуженням/придбанням цінних паперів.
Згідно ч. 3 ст. 13 ГПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
У відповідності до ч. 1 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Всупереч вимог ст. 74 ГПК України позивачем не надано суду доказів здійсненням продавцем Компанією з обмеженою відповідальністю Золтар Трейдінг (Zoltar Trading Limited) необхідних дій, які зумовили б перехід до покупця (позивача) прав на акції, що були предметом купівлі-продажу між ними.
За відсутності таких доказів відповідне майно у власність позивача передане не було, відповідне право, про захист якого заявлений позов, у позивача не виникло.
Складений сторонами акт прийому-передачі цінних паперів від 15 січня 2007 р. не створив правових наслідків у вигляді переходу права власності на це майно, посилання позивача з цього приводу є безпідставними, оскільки суперечать вимогам чинного на той час законодавства, зібраним доказам та встановленим обставинам.
Відповідно до вимог ч.1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Способи захисту цивільних прав та інтересів визначені ч. 2 ст. 16 ЦК України. Цими ж положеннями передбачено, що суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
Відповідно до вимог ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Оскільки позивач не набув право власності на акції, про захист якого заявив вимоги в суді, то у позові з цього приводу слід відмовити.
У зв`язку з відсутністю підстав для задоволення вимоги про визнання права власності, яка є основною, також не підлягають задоволенню вимоги про зобов`язання відкрити рахунок у цінних паперах та зарахувати їх на рахунок, які є похідними від неї.
При цьому, позивач не позбавлений можливості захистити свої права шляхом пред`явлення вимог про виконання договірних зобов`язань продавцем акцій, за якого згідно з поданими у справі доказами заявлені відповідачі відповідальності не несуть.
Оскільки у позові відмовлено, понесені по справі судові витрати стосовно до вимог ст. 129 ГПК України слід покласти на позивача.
Керуючись ст.ст. 86, 129, 232, 233, 236-241 ГПК України, суд
В И Р І Ш И В :
у позові ОСОБА_1 м. Києва відмовити.
Рішення набирає законної сили та підлягає оскарженню у строк і порядку, визначені ст. 241 та розділом ІV ГПК України.
Повне судове рішення складене 30 січня 2024 року.
Суддя господарського суду міста Києва П.І.Паламар
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 24.01.2024 |
Оприлюднено | 02.02.2024 |
Номер документу | 116669718 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо цінних паперів |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Паламар П.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні